Kodak Voor actie-opnamen de nieuwe snelle film Super XX Tandartsen-ontwerp aangehouden. De vierjarige Kweekschool. Zondag is nog van den vruchtboomenbloei te genieten. (huiibeimyI ANUSOL A Reclasseeringsdag. S lank blijven! @MjMaLLfr££tteti V R IJ D S 'G 5 MEI 1939 HÏÏREEM'S DAGBI2AD 3 35 mm film, 36 opnamen F. 1,90 Rolfilm 6 x 9 cm, 8 opnamen F. 0.75 Geen poseeren, geen „even wach ten" - „klik" zegt de sluiter en Uw mooiste opname is gemaakt! Weer of geen weer, binnen of buiten, Super-XX geeft harmonische en rijk gedetailleerde negatieven bij hooge sluitersnelheid. Spelende kinderen, dieren in beweging, sporthoe snel het object ook is, de Super-XX is nog sneller! Nu opent zich een nieuw, rijk jachtge bied voor het oog van elke camera. Grooter fotogenoegen en rijker buit! Super-XX, voor kleinbeeld en groot formaat! (Adv. ingez. Med.) TWEEDE KAMER Na de mislukking van de vorige Zondagen, toen het weer zoo weinig meewerkte, is er nu voor de liefhebbers nog een goede kans om den vruchtboomenbloei te zien gedurende het aan staande week-eind en dus eenige vergoeding te krijgen voor de ondervonden teleurstelling. Blijkens de door den A.N.W.B. uit verschil lende bloeistreken ontvangen berichten is er nog veel moois te zien. De opgaven van thans luiden: De Betuwe: De vruchtboomen staan alle in vollen bloei. De kersen, peren, appels bieden een prachtig gezicht; een bezoek verdient alle aanbeveling. Over-Betuwe (omgeving Eist)De voor naamste bloei is voorbij; de kersen zijn bijna uitgebloeid, maar de appelboomen moeten nog bloeien en de peren staan in vollen bloei. Voor dit week-eind is een bezoek nog wel de moeite waard. Zuid-LimburgDe kersen zijn uitgebloeid; de peren en vroege appels bloeien volop en zijn zeer mooi. Zuid-BevelandDe appelboomen staan hier prachtig in bloei; ook de kersen bloeien nog. De peren zullen vermoedelijk a.s. week wel uit gebloeid zijn. De speciale, goedkoope spoorwegretours zul len ook Zondag 7 Mei verkrijgbaar zijn. Beemster en PurmerDe peren bloeien hier volop. Voor de appelbloesems is het in deze streek nog iets te vroeg. Bij goed weer zullen deze echter ook in het aanstaand week-eind in bloei staan. De Bangert (bij Hoorn): De pruimen zijn uitgebloeid; de peren staan in vollen bloei; de appelbloesem staat op openspringen en be hoeft nog maar een paar dagen goed weer om zich te ontplooien. De Langeraksche volder (bij Gouda): De appelboomen staan in vollen bloei; de kersen zijn uitgebloeid; ook de peren bloeien nog. Dwingelo: De „krentenbosschen" bij Dwin- gelo (Drente) staan nog in vollen bloei en bie den een mooi schouwspel; een bezoek verdient alle aanbeveling. Henri Wallij; overleden. In den ouderdom van 56 jaar is Donderdag te Antwerpen overleden de Amsterdamsche cabaretier Henri Wallig. Na aanvankelijk in het diamantvak werkzaam te zijn geweest, betrad Henri Wallig het tooneel. Gedurende enkele jaren was hij bedrijfsleider bij het theater Tuschinski te Amsterdam, waar hij belast was met het engageeren van artisten. Vervolgens begaf hij zich naar Indië, waar hij een cabaret vestigde. Na vier jaar keerde hij evenwel naar het moederland terug, waar hij twee jaar gele den aan de Weteringschans te Amsterdam het „Cabaret der Onbekenden" stichtte. Daar liet hij, evenals dit reeds elders in het buitenland geschiedde, debutanten optreden. Korten tijd geleden evenwel was Wallig ver plicht zijn cabaret te sluiten. Thans bevond hij zich te Antwerpen, teneinde daar de vestiging van een nieuw cabaret voor te bereiden. Hij werd dezer dagen echter ernstig ziek en Don derdagmiddag overleed hij. met hun irriteerende jeuk en nooit 1 eindigende kwelling kunnen tenslotte 1 Uw zenuwgestel schoden. Behandeling met Anusol Suppositoria brengt I onmiddellijk verlichting. ^^fc^^sPOTHfKEN EN DDOGISTEPIIEN^^^^^^H (Adv. ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Autobusexploitant misbruikte zijn vergunning. Exploiteerde hij nu wilden autobus-dienst? Een 45-jarige autobusondernemer uit Heem stede stond Donderdagmiddag in hooger be roep terecht wegens het overtreden van art. 39 van het RA.P. Door den kantonrechter was hij tweemaal veroordeeld tot boeten van f 300 en f 75. De verdachte gaf de hem ten laste gelegde feiten toe. De Officier vroeg in zijn requisitoir bevesti ging van de vonnissen van den Kantonrechter, die naar zijn meening zeer terecht waren ge wezen. Art. 39 van het R.A.P. is niet in strijd met art. 2; het is slechts een sanctiebepaling van dat artikel. De verdediger mr. O. H. van Wijk merkte in zijn pleidooi op, dat de autobusondernemer eerst een geconcessionneerden dienst had. Door de concurrentie werd hij echter gedwon gen ook een wilden busdienst te gaan exploi- teeren. Voor de route, die hij thans reed. had hij gedeeltelijk een vergunning. Kan men hem, die misbruik maakt van een vergunning nu gelijk stellen met iemand, die heelemaal geen vergunning heeft? Natuurlijk niet. De eenige sanctie zou dan ook kunnen zijn, dat de ver gunning wordt ingetrokken. Over de tweede dagvaarding merkte de verdediger nog op, dat deze juridisch niet juist is opgesteld. Spr. con cludeerde daarom tot vrijspraak subsidiair een lagere geldboete. Uitspraak 17 Mei. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam tot arts de heeren P. Sjoukes (Amster dam), B. H. Wormgoor (Zutphen), P. H. Dros (Graft), D. J. Hartman (Rotterdam) en A. Wen- derhold (Soerabaja). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de hee ren J. Th. Cremers (Batavia), M. Koster (Am sterdam), A. J. E. Hurkens (Cuijk), W. A. H. van Wylick (Hannover), en A. M. Juten (Ber gen op Zoom). Geslaagd voor het doet. examen biologie de heer D. Mulder en voor het doet. examen schei kunde de heer H. C. Heintzberger. Geslaagd voor het doet. examen rechten de heer C. F. van Veen. Geslaagfd voor het cand. ex. economie de heeren A. Nenner en W. A. Ouwehand. Stuurman. Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart J, J. Pikkaart, voor 't aanvullingsdiploma stuurman kleine handelsvaart: H. Frank en voor stuurman kleine handelsvaart: H. Kwant. DEN HAAG, Donderdag. Minister Slotemaker is een wijs, ja zelfs een wijsgeerig man, gelijk het past voor den be windsman, die aan het hoofd van het Departe ment van Onderwijs staat. „De nacht geeft wijs- geeren raad," zoo zegt een klassiek Grieksch spreekwoord. Welnu, na er 'n nachtje over ge slapen te hebben, verzocht de Minister die eerst nog even opmerkte, dat men toch vooral niet behalve te Utrecht ook nog aan andere Uni versiteiten gelegenheid moet bieden voor een tandheelkundige opleiding, aangezien er nu reeds te veel studenten in dit vak zijn aanhouding van het wetsontwerp. Hij wil dan nader in een nota de kwestie van de mogelijkheid van een doctoraal examen voor tandartsen behandelen, mede in verband met een na het eindverslag in gekomen adres van tandartsen. Prof. Slotemaker moest hierna blijven zitten achter de Ministerstafel, nu ter verdediging van het wetsontwerp betreffende de inrichting van een 4-jarige kweekschool voor onderwijzers. Mevr. Mr. Balcker-Nort (v. d.) betreurde het, dat er niet, conform het advies van alle onder wijs-organi saties een 5-jarige kweek school komt. Maar enfin, deze regeling is in elk geval reeds een verbetering van wat we hebben en nu de financieele toestand inwil- iging van allerlei wen- ,chen verhindert, was preekster bereid het ont werp als een nood-ontwerp te aanvaarden. De neer i rujssen (s. d.) kwam tot de be rekening, dat de financieele gelijkstelling, aan vankelijk op een jaarlijksche uitgave van f 30.000 Dijken van den N. O.-polder groeien snel. Dat er hard gewerkt wordt bij den dijkaan- leg voor den N.O.-polder blijkt, zoo weet de „Zwolsche Crt." te melden, uit het feit, dat bij Urk nu wekelijks meer dan 200 M. in de lengte wordt opgeworpen. Dit is zeker een record, ge zien hetgeen in de voorgaande jaren in het ge heel is opgeworpen. Men blijkt routine in het werk te hebben gekregen. De dijk nabij Vollenhove, met den aanleg waarvan den vorigen zomer werd begonnen, zal over enkele weken geheel voltooid zijn. Zeer binnenkort zal worden begonnen met het dijkge- deelte „VollenhoveUitwateringskanaal van het stoomgemaal aan de Ettenlandsche kolk". Het dijkgedeelte „De Voorst-Kadoelen'' vor dert eveneens zeer goed, niettegenstaande dit werk veel te lijden heeft gehad van den laat- sten storm. meer geraamd, elk jaar een ton extra zou ver gen. Zou nu zulk een bedrag niet beter aan an dere, urgentere onderwij sbelangen besteed kun nen worden? Spr. noemde de hoofdstrekking van het ontwerp geheel onvoldoende: er had een vijfj-arige kweekschool moeten komen, die aan de hoofdakte-studie-ellende een einde zou ma ken. Als men het ontwerp nog door al te veel den sociaal-democraten principieel zwaar op de maag liggende amendementen zou wijzigen, zou den deze wel eens „tegen" het heele wetsvoorstel kunnen stemmen. Om gansch andere redenen spraken de heeren T i 1 a n u s (c. h.) en Mr. v. Dijken (a. r.) een on gunstig oordeel over het ontwerp uit, dat ver volgens den steun kreeg van Mr. Truyen (r. k.) De zooeven genoemde c. h. en a. r. woordvoer ders voelden thans bitter weinig voor verlen ging van de opleiding met één jaar, zulks o.m. vanwege de zwaardere financieele lasten, die daardoor op de ouders der kweekschool-leerlin gen komen te rusten en voorts wegens de per soonlijke lasten voor de kweekelingen zelf. Te weinig vakopleiding, onvoldoende beperking van de leerstof, meer kosten voor ouders en schatkist waren de klachten, door den heer Ti- lanus geuit. Weer 'n ander geluid vernemen we van den chr. dem. v. PI o u t e n, die liever de heele opleiding een paar jaren stop gezet zag om dan een beter ontwerp te krijgen. Wat de op leiding zelf betreft: vier jaar is te weinig. Eerst H. B. S. of Gymnasium, dan universitaire oplei ding of minstens 5-jarige kweekschool. Spr. wacht nog af, hoe hij zal stemmen. Bijval mocht de Minister voor zijn ontwerp oogsten van Dr. Vos (lib.), die in de nu voor gestelde regeling op wettelijke basis een aan merkelijke verbetering zag, terwijl de anti-revo lutionair R o o s j e n insgelijks zijn instemming met het wetsontwerp betuigde en in zijn veel N.V. „ZWEMSTADION" TE NAARDEN FAILLIET VERKLAARD. De Amsterdamsche rechtbank heeft Don derdag het faillissement van de N.V. „Zwem- stadion" te Naarden uitgesproken. De schuldenlast van het „Zwemstadion" be draagt rond f 160.000 en het actief is zeer pro blematisch. De grond, waarop het „Zwem stadion" is gebouwd ten bedrage van f 14.000 is nog niet betaald en op het gebouw rust een hypotheek, verleend door de gemeente Naar den, ten bedrage van f 77.500. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ GETREDEN. De heer L. van der Veen, lid van den ge meenteraad van Groningen, behoorende tot de communistische partij, heeft als lid van den ge meenteraad bedankt en is voorts uit de com munistische partij getreden. Ik kan u zoo een reeks van werken noemen, Waaraan een groep van menschen stil zich wijdt. Zonder zichzelf daar ooit op te beroemen, Werken van hooge pure menschlijkheid. En tot de nobelste dier werkzaamheden. Zooals ik het reeds lang in eerbied voel, Behoort het werk dat nu, als in 't verleden, De reclasseering nastreeft als zijn doel. Dat is een zware taak om te verrichten, En een die kracht vraagt, zonder tastbaar loon, Een heel wat zwaarder taak dan versjes dichten, Ondankbaar soms, maar altijd even schoon. En iedereen die eerbied voelt voor menschen, Die zoo hun liefde geven, tijd en kracht, Die zal hun ruim de middelen toewenschen, Van noode opdat hun taak goed wordt volbracht. En daarom durf ik rustig te vertrouwen, Dat morgen op den Reclasseeringsdag, Geen mensch zal weigeren om mee te bouwen. Met steentjes samen tot een groot bedrag. Ik heb geen aandeel in het reclasseeren, Maar ik ^rken het als een prachtig ding En ik uit morgen bij het collecteeren, Daarvoor in munt graag mijn bewondering. En als ik dan mijn steentje heb gegeven, Dan voel ik deze handling aldus aan: Nu heb ik dan toch voor dit mooie streven, Al is 't niet veel, tenminste iets gedaan. P. GASUS. lof bevattend betoog het noodige deed om te doen uitkomen dat zijn fractiegenoot Mr. v. Dijken met z'n kritiek geenszins de meening van de a.r. fractie als zoodanig had vertolkt. De heer Roos- jen vond evenals b.v. Mr. Truyen het ontwerp bepaald in het belang van de a.s. onderwijzers en van hun opleiding. Minister Slotemaker de Bruine wees er allereerst op, dat als dit ontwerp in het Staatsblad komt, de opleiding der onderwijzers zal berusten op een wet en niet, gelijk tot dus verre 't geval is, in hoofdzaak op algemeene maatregelen van bestuur. Dit is, gelijk ook mevr. BakkerNort, Dr. Vos, Mr. Truyen en Mr. v. Dijken hadden opgemerkt, staatsrechtelijk en parlementair een gelukkige verandering. Het kunnen behalen van één, alle bevoegdhe den toekennende onderwijzersacte is paedago- gisch en ook financieel niet gewenscht, zoo stipte de minister aan, zich daarbij ook op het oordeel van deskundigen beroepende. Eerst de gewone acte behalen en dan later doorstudee- ren voor de hoofdacte is veel beter. Wat den door sommigen bepleiten eisch van een voor-opleiding op H. B. S. en Gymnasium en daarna de opleiding aan een universiteit be treft, de Minister achtte verwezenlijking daar van geenszins gewenscht. Volgens hem heeft de kweekschool en de kweekschool-sfeer juist het nut, dat men daar veel eerder bereikt, dat de opgeleiden paedagogisch begrip en inzicht krijgen. Omzetting van de 3-jarige kweekscholen in 5-jarige kweekscholen zou belangrijk veel meer kosten veroorzaken, dan de vierjarige opleiding, zooals het wetsontwerp die voorstelt. Deze is natuurlijk beter dan de bestaande, al kon de Minister die indertijd niet onvoldoende noemen: dat heeft hij gezegd, zoo merkte hij op aan het adres van Mr. v. Dijken, tegenover hen, die zich indertijd verzetten tegen vermindering van de 4 jaren tot 3 jaren. De Minister schetste nader de voordeelen van een opleiding van 4 jaar. De heer Tilanus hoefde geen vrees te koeste ren dat door de uitbreiding van den opleidings duur paedagogische stokpaardjes bereden 'worden. En nu het kostenvraagstuk. De heer Tilanus en Mr. v. Dijken haddc-n wel wat overdreven toen ze er op wezen, wat dit ontwerp den ouders van 4 in plaats van 3 jaar 'n opleiding genie tende a.s. onderwijzers zou gaan kosten. De financieele gelijkstelling van bijzondere met openbare kweekscholen zal, ruw geschat 60.000 gulden meer van de schatkist vergen. Hierna kon de Kamer een aanvang maken met de behandeling der artikelen, waarbij zij door een rijste-brij-berg van amendementen heen zal moeten. Het eerste het beste amende ment, dat ter tafel kwam, bleek echter al niet zonder meer te verorberen. Daarover dus nader morgen. E. v. R. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sopliiastraat 2 d. Lente, bloemen, zonneschijn, En toch kan er gebrek nog zijn. Wie ons met blijdschap iets wil geven Zal dubbel lentevreugd beleven. Telefoon 12255. Postgiro 212793 SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 7 uur. Och tenddienst te 7 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avond dienst te 8.24 uur. Werkdagen; Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middagdienst te 7.45 uur. Avond dienst bij het invallen van Nacht. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen tusschen den Middag- en den Avonddienst. De Middag- en de Avonddienst op de Werk dagen, alsmede Talmoed Torah worden ver richt in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. 'Adv ingez Med.) Meisje hesteelt haar vriend voor hijna drieduizend gulden. De Amsterdamsche politie is op zoek naar een 20-jarig meisje en haar 23-jarigen verloofde, die verdacht worden van diefstal. Het meisje zou met medeweten van haar ver loofde op bezoek zijn geweest in de woning van een vriend in den omtrek van den Wetering schans, vanwaar zij een zakje, inhoudende 23 sieraden, ter waarde van f 1500 en een kistje tafelzilver, een waarde vertegenwoordigende van f 1000 en voorts nog f200 aan bankpapier en een fototoestel zou hebben medegenomen. Donderdagavond heeft de gedupeerde jonge man bij de politie aangifte van dezen diefstal gedaan. Het vermoeden bestaat, dat het meisje en haar verloofde, beiden te Amsterdam woonachtig, op weg zijn naar Zuid-Frankrijk. Dan Crystallosetfen gebruiken. In koffie, ihee enz. gebruike men in plaats van suiker 1 a 2 Cry stallosetfen per kop. De origineele Crystallosetfen zijn in handige ver gulde doosjes a 500 stuks bij alle apothekers en drogisten verkrijg baar tegen den prijs van f 0,43. Redt Uw slanke lijn met (Adv. Ingez. Med.) Over gehakt in blik wordt nog gediscussieerd. Tweede Kamer-commissie wijst verzoek om schadeloosstelling af. De Tweede Kamercommissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op het adres van H. de Bruin, te Santpoort, houdende verzoek om schadeloosstelling in verband met verliezen, wel ke door hem zouden zijn geleden, ter zake van de fabricatie van gehakt in blik voor werkloozen zegt in haar verslag o.a.: De commissie heeft zich afgevraagd of adres sant rechtens aanspraak kan maken op een schadeloosstelling. Te dien aanzien heeft zij, noch in hetgeen haar uit de gesloten overeen komst bekend is, noch in de tusschen de regee ring en adressant gevoerde schi-iftelijke ge dachtewisseling, welke aan haar werd verstrekt, gronden kunnen vinden, waaruit een zoodanig recht valt af te leiden. Uit de overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en adressant blijkt inderdaad, dat 200.000 bussen gehakt als proef zouden worden geleverd. Ook blijkt, dat slechts, indien naar het oordeel van het departement van sociale zaken de distributie zou slagen, in dien zin, dat de af neming daarvan te zijner beoordeeling in vol doende hoeveelheden plaats zou vinden, een verdere afneming zou geschieden. Ook is aan de commissie gebleken, dat inder daad een groot aantal klachten bij het departe ment van sociale zaken is ingekomen, terwijl niet is kunnen blijken, dat adressant de bussen zou terugnemen onder voorwaarden, welke hij had gesteld. Wel heeft de commissie den indruk gekregen, dat adressant in de veronderstelling verkeerde, dat hem nieuwe opdrachten zouden worden verstrekt, doch uit de overeenkomst en de ver dere stukken kan niet blijken, dat hem een be paalde toezegging is gedaan, waarop deze ver onderstelling kan worden gegrond. Op grond van deze overwegingen meent de commissie, dat er voor inwilliging van het ver zoek van adressant geen aanleiding bestaat. Iersclie stoker in dronkenschap te water geraakt en verdronken. Een 38-jarige Iersche stoker. John Furlong, wilde zich Donderdagmiddag omstreeks drie uur aan boord begeven van het Engelsche s.s. „Caduceus" dat in de haven van Delfzijl ligt. De man, die onder invloed van sterken drank verkeerde, kwam te vallen en geraakte te wa ter, Na enkele minuten wisten havenarbeiders in samenwerking met toegeschoten personen, den drenkeling uit het water te halen. Gedu rende eenigen tijd hebben twee geneesheeren daarop kunstmatige ademhaling toegepast, het geen evenwel niet meer mocht haten. LENTEFEEST DER VEREENIG DE ZONDAGSSCHOLEN. Door de samenwerkende Zondagsscholen der Doopsgezinden. Evangelisch Lutherschen, Re monstranten, van de afdeelingen Ned. Prot. Bond Haarlem (groote Zondagsschool en Kleverpahkbuurt Zondagsschool)Bloemen- daal en Hoofddorp en de Buurtzondagsschool van Haarlem-Zuid. zal er op a.s. Zaterdag 6 Mei 's nam. 3 uur te Bloemendaal op het landgoed „De Rijp", Bloemendaalscheweg, hoek Mollaan, voor dit doel belangeloos en bereidwillig beschikbaar gesteld door de fa milie Stoop, een lentefeest gehouden worden, waarbij de kinderen onder leiding van Mevr. W. BlombergZeeman een door haar ge schreven lentespel zullen opvoeren. De dansjes, die in dit kinderlentespel voor komen, zijn ingestudeerd onder leiding van Mej. L. Vroom te Haarlem. (Vrljilnnlg Dem. Bond)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5