H.C.ANDEBS DE NACHTEGAAL Vaat £uxe ItetUuut GARAGE RABO WAAG UW GEZONDHEID NIET H.D.*V ertellirag AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING VRIJDAG 5 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Do Coöperatie „Vooruitgang Het veertigjarig bestaan. De eerste Statuten van de hier ter stede en in de omgeving zoo bekende Coöperatie „Vooruitgang" werden vastgesteld op 25 Mei 1899. zoodat in het eind van deze maand „Vooruit gang" gedurende 40 jaar de coöpera tie-idee in de praetijk zal hebben beoefend. En met stijgend succes! Werd zij in 1899 als coöperatieve bakkerij opgericht met 148 leden) van wie er 14 thans nog lid zijn), na het eerst volle boekjaar wa ren er 243 leden; de omzet was toen f 15.000 en er werd een reserve gevormd van f 250; na het 10e boekjaar waren deze getallen ge groeid tot onderscheidenlijk 796, f 80.000 en f 2850; na het 30e tot 3660, f 900.000, en f 13.000. Na het 39e boekjaar was het aantal leden 6776, de omzet f 1.400.000 en de reserve f 300.000. De reserve nam een steeds belangrijker plaats in en steeg naar verhouding meer dan de omzet. De financieele positie is dan ook zeer sterk. En hoe zal het zijn aan het einde van het 40e, het „feestboekjaar"? De Coöperatie had zich tot taak gesteld, het ledenaantal in dit jaar op te voeren tot 7000. Welnu: er zijn er nu reeds 7200. Natuur lijk zullen omzet en reserve hiermede gelij ken tred houden, al kunnen die cijfers thans nog niet medegedeeld worden. In het begin was „Vooruitgang" een zuivere arbeiderscoöperatieeen honderdtal arbeiders richtten haar op met geleend geld en de eerste bakkerij was gevestigd in een ouden stal in de Lange Wijngaardstraat, waar zij bleef tot 1928". Uit beschrijvingen in ons blad is meer malen gebleken hoe de Coöperatie thans 2 prachtig geoutilleerde broodbakkerijen heeft. Voorts heeft zij de beschikking over l ban ketbakkerij en 13 kruidenierswinkels, die zoo oordeelkundig mogelijk over de stad zijn verdeeld. Was „Vooruitgang", als gezegd, aanvankelijk Uitsluitend arbeiders-coöperatie, in den loop der jaren zijn de bakens verzet en thans is de Coöperatie aangesloten bij den Centralen Bond van de Verbruikscoöperaties de „Haka" (de Handelskamer) en mag zij gerekend worden tot de algemeene coöperaties. Zij bevordert ook het sparen onder de leden, als houdster van een bijkantoor der Coöperatieve Spaar bank en verder is zij ook aangesloten bij de Bakker ij saneering door middel van de Plaat selijke Bakkerijcommissie. Waarvan „Vooruitgang" haar leden voor ziet?" Het mag als bekend verondersteld worden: van de eerste levensbehoeften, maar toch willen wij nog even de aandacht vesti gen op de levering van manufacturen (vooral dekens!), brandstoffen, winteraardappelen en belangrijke huishoudelijke en gebruiksarti kelen (stofzuigers e.d.) En laat ons dan ook niet vergeten de be kende crisispakketten voor de werklooze le den, die vroeger door de „Haka" werden ge distribueerd, maar thans door Vooruitgang zelf. De onderlinge band tusschen de leden wordt versterkt door de viering van den Coöpera- torsdag, cabaret- en andere voorstellingen in samenwerking met den Centralen Bond, waarvoor steeds zeer veel belangstelling wordt getoond en door uitstapjes naar de Hakabedrijven en vrije tochten. Zoowel v/at de collectieve-arbeidsovereen- komsten met het personeel als alle andere ar beidsvoorwaarden betreft staat „Vooruit gang", naar de voorzitter, de heer P. van Ges- sel, ons mededeelde, aan de spits. Het perso neel (in het afgesloten boekjaar, bestaande uit 147 leden), heeft premievrij ouderdoms pensioen en in dit jubileumjaar is daarbij ingevoerd een weduwen- en weezenverzeke- ring, waarvan de premie voor de helft betaald wordt door de Coöperatie en voor de helft door de betrokkenen. Beide verzekeringen zijn ondergebracht bij zelfstandige, solide instel lingen. De viering. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de Coöperatie „Vooruitgang" optimistisch mag zijn, het 40-jarig bestaan zal dan ook fees telijk worden gevierd- en deze viering zal zooveel mogelijk samenvallen met het Han delskamer-congres. dat op 1. 2 en 3 Juni a.s. te Haardem wordt gehouden. In het laatst van Mei en in het begin van Juni zal de Coöperatie haar gebouwen en win kels een feestelijk aanzien geven. Op 3 Juni houdt het bestuur receptie in de Tuinzaal van het Concertgebouw. En in Augustus zullen ook de leden en het personeel op gepaste wijze in de viering van het jubileum betrokken worden. Wat er ge beuren zal moet natuurlijk nog een verras sing blijven. Maar.... het crediet is er reeds voor verleend! zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.j GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedcstraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bankbiljet, Weeshuis, Olièslagerslaan Kerkboekje, Brasser. De Clerqstraat 89 Beurs, v. Eerdenburg, Alexanderstraat 14 Duimstok, Cival, Lootsstraat 17. Een paar heeren handschoenen Heijboom, Waterland weg 12; Driehuizen (Velsen); Hondje, Wer- dekker, woonwagen, Woonwagenkamp; Da meshorloge, de Werd, Kleverparkweg 4; Over hemd en portemonnaie met inhoud; Schaart, Dr. Schaeomanstraat 21 rood; 2 portemon- naies met inhoud. Bur. van Politie, Smede- straat, Damesportemonnaie; Beijendam, Ol menstraat 73; Portemonnaie met inhoud; Serné, St.-Bavostraat 12; Hondenpenning, Voogd, Oievaarstraat 2; Kinderportemon- naie; v. d. Bosch, v. Oosten de Bruijnstraat 11; Portemonnaie met inhoud. Kuijk, Kruis tochtstraat 11: Portemonnaie met inhoud, Kok Esschilderstraat 4 rood; Schort, Bureau van Politie, Smedestraat; Tasch met inhoud, Ver ton, Spaarndamscheweg 386, „De Lichthoeve" te Santpoort. In „De Lichthoeve" van Mei, het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort, staat een treffend gedicht van mevrouw T. Klay— Lancée, de dochter van den oud.-directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen te Haarlem, waaruit haar giroote liefde voor het kind blijkt en waardoor vele moeders, die medelijden hebben met kinderen, die moedwillig of noodgedwongen door de ouders in den steek worden gelaten, getroffen zuilen worden. Mevrouw Klay jubelt oa: Ik moet het steeds weer zeggen, hoe blij ik ben met jou. Ik wil het steeds weer zingen, hoeveel ik van je hou. Ik vind vanzelf de woorden, de liefste die ik ken: Jij zult gelukkig wezen, zoolang ik bij je ben! Helaas is het aantal kinderen, dat de moe derliefde moet missen, nog heel groot. Daar kan Zuster J. Th. Kuyck, directrice van „De Lichthoeve", met haar 16-jarige ervaring over meepraten. Zij schrijft zooals gewoonlijk weer een pakkende schets op de voorpagina van het orgaan, ditmaal getiteld: „Hein". Zuster Kuyck heeft ook dringend behoefte aan hulp bij de kinderen en in de keuken; daarom vraagt zij of er jonge vrouwen zijn, die haar willen helpen. De administrateur, de heer A. Stoelenga, geeft een uitgebreid verslag van de in het afgeloopen winterseizoen gehouden propa- paganda-avonden. Tenslotte wordt rekening en verantwoording gedaan van de binnenge komen giften in geld en natura. ^LS DB NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pit, stijve en pijnlijke gewrlohten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfiltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen. 6ïnds Jaren bekend als het dlurotlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. iAdv. ingez. Mea.i Gedistingeerd:, zoo'n gladderinr van t Jan Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv ingez. Meü.> PROGRAMMA VAN' DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 6 MEI 1939. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio PTT Nord 9.50; Ned. Brussel 11.20; Keulen 1.20; Parijs Radio 2.50; Keulen13.20; Ned. Brus sel 5.20; Keulen 6.50; Fransch Brussel 7.35; Ned. Brussel 9.20; Fransch Brussel 9.30; Keulen 10.05. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Parijs Radio 8.20; Radio PTT Nord 8.30; Diversen 8.50; London Regional 9:35; Droitwich 10.35; Londen Regional 2.35; Droitwich 4.20. Parijs Radio 11.20. Progr. V. 8.00-^7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten op het Prinsenhof. Zielkunde: Mennicke: Moderne psychologie. Natuurlijke historie: Gibbings: Blue angels and whales. Kosch en Müller: Wat bloeit daar? Josselin de Jong, De: Artis. Leerboek der vergelijkende ontleedkunde en de vertebraten door prof. dr. Ihle e.a. 2 dln. Technische wetenschappen: Broek, Van den: Berekenen en contrueeren van werktuigonderdeelen. Jong, De: Inleiding tot de stoommachine. Asjes: Vlieginstructie, Verkeerstechniek Henri Bakker; 1911—136; (door jhr. Bosch van Drakestein) Letterkunde: Woolf: The common reader. Roberts: The century's poetry 18371937. Geschiedenis: Geschiedenis van Nederlandsch-Indië (on der leiding van dr. Stapel). 1. Thomassen a Thuessink van der Hoop: Praehistorie; Krom: De Hindoe-Javaansche tijd; Kern: De ver breiding van den Islam. Woolley: Digging up the past. Weber: Kulturgeschichte als Kultursozio- logie. Zweig: Herkunft und Zukunft. Duitsche en i. h. Duitsch vert, romans: Graf: Der harte Handel; ein bayrischer Bauernroman. Kesten: Der Gerechte. Sjolochow: Neuland unterm Pflug Zweig: Brennendes Geheimnis. Pam en cle Wet. door T. VAN MUNSTER. SCHULD aan alles was een plotseling neerplenzende stortregen van echt- Hollandsche hevigheid. Alles zocht bescherming tegen de neerstroomende watermassa's. Een mooi, zoowat twintigjarig meisje liep vlug naar het portiek. Dat deed ook een eenvoudig gekleede jongeman, die haar ongemerkt was gevolgd. Hij was echter verrast toen hij haar onder de breede boog van de poort niet terugvond. Nauwelijks stond hij beschut voor den regen, toen een groote auto de poort indraaide, zoodat de jonge man nog juist tijd had, zich plat te gen den muur te drukken om plaats te maken voor den wagen, die onder de poort staan bleef. Negen mannen stapten er uit. Tot zijn schrik zag hij, dat zij door drie anderen, die ook uit de auto sprongen, met revolvers in bedwang werden gehouden. Angstig drukte hij zich nog vaster tegen den muur aan. Plotseling hoorde hij een stem zeggen: „Hé, daar staat er nog een!" Hij probeerde nog te vluchten, maar een der mannen met revolver had hem reeds in den kraag te pakken en duwde hem met gevoelige stompen door de poort heen, achter de negen andere mannen het gebouw binnen, „Wat moet dat beteekenen" riep Pam, „U vergist u, mijnheer!" ..Die heeft koud lef" zei een der recher cheurs, want dat bleken de mannen met re^ volver te zijn en lachte hatelijk om het ge zicht van Pam. Met de negen anderen moest Pam mee, het gebouw binnen. Het ontpopte zich tot een ge vangenis. Omdat Pam zoo te keer ging, moest hij het eerst voor den directeur verschijnen. „Mijn arrestatie berust op een vergissing" herhaalde Pam. „Ik behoor niet bij die an a ere gevangenen. Ik heb die menschen nog nooit van mijn leven gezien." >,U kunt mij nog veel meer vertellen" ant woordde de directeur. Hij stuurde een dei- klerken naar buiten, om den rechercheur te halen die de gevangenen had gebracht. „Zul len we zoo wel merken", zei hij tot Pam. De klerk kwam zonder rechercheur terug. „Die is direct weer weggereden om nieuwe ar restanten op te halen, Hier is echter een van de mede-gevangenen. Die kan toch ook ver tellen of h ij daar erbij behoort". De gevangene had het gezicht van Pam onder de poort nog niet vergeten. „Natuur lijk hoort hij er bij" gaf hij gul toe. „Hij is een van de grootste boeven". Terwij] hij weer werd weggeleid, lachte hij Pam met veel leedvermaak toe. BEZOEKT DE GROOTE 1939 FORD V- 8 MERCURY-8 LINCOLN ZEPHYR V-12 VAN 10 TOT EN MET 13 MEI IN Het Concertgebouw, Lange Begijnestr., Haarlem GEOPEND VAN 10-22 UUR TOEGANG VRIJ N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein 11-13-15 i Adv lnqez IWed.) Copyright P. I. B. Bo* 6 Coponhoge Zij had dit nog maar nauwelijks gezegd, of de nachtegaal begon fee I zat hig", zingen, „Dat is hem", zei 't keukenmeisje, „hoor, hoor! Kijk, daar n j wees met haar vinger op een grauw vogeltje tus schen de takken. „Hoe is het mogelijk!" zei de kamerheer, „zóó heb ik hem mij nu nooit voorgesteld. Wat ziet hij er eenvoudig uit Hij Is zeker van kleur verschoten, toen hij zoo veel voorname menschen om zich heen zag." „Lieve nachtegaal", riep het keukenmeisje nu hardop, „onze genadige keizer wil zoo graag, dat je voor hem zingen zult!" „O, dat wil ik met het grootste genoegen (Wordt vervolgd). „Dat is wraak", riep Pam. „Die man kan mij niet zién en daarom zegt hij dit!" De directeur glimlache medelijdend. „En zoo juist heeft u gezegd, dat u de gevangenen nooit gezien had. Kom, laten we dat spelletje maar stoppen. Vertelt u dan eens hoe u Jiier komt, als u niet bij die anderen behoort." „De zaak is deze", rechtvaardigde Pam zich. „Ik heb een verloofde Sinds een week of vier wil zij niets meer van me weten en zegt geen woord tegen me. Om mij eindelijk zekerheid te verschaffen, volgde ik haar. Toen het begon te regenen, verdween zij in dit huis. Nauwe lijks was ik echter onder de poort of die auto met gevangenen kwam binnenrijden. Men hield mij voor een van hen en arresteerde mij". De directeur wiegelde met zijn hoofd. „En dat moet ik gelooven? Alles is gelogen en lee- lijk ook. Ten eerste is er van regen geen spoor". Hij wees met zijn hand naar den stra lend blauwen hemel. „Dan heeft het weer opgehouden met rege nen" beweerde Pam. „De straat is nog nat". .Misschien is er een sproeiwagen voorbij gekomen", vermoedde de directeur. „Willems" wendde hij zich tot een der klerken, „heeft het vandaag geregend" ,,Ik heb het veel te druk, mijnheer, om daar op te letten. Ik heb niets gezien". De deur werd opengegooid en een jong meisje stormde de kamer binnen. „Juffrouw" berispte de directeur met een kwaad gezicht, ,.u ziet toch, dat ik tot over mijn ooren in het werk zit. Wacht u buiten tot het uw beurt is. Overigens, een oogenblikje! U komt toch juist van buiten, vertelt u eens: heeft het werkelijk geregend, zooals deze jon geman beweert?" Toen het meisje Pam zag, schrok zij even. „Deze manstotterde zij. „Hij beweert. er is geen druppel gevallen vandaag." „Geloof haar toch niet", schreeuwde Pam, „zij liegt. Ze wil mij straffen, Dat is haar namelijk, de ontrouwe, de.... mijn verloof de!" „Geen woord van waar" zei het meisje ijzig. „Ik zie dezen heer vandaag voor het eerst!" „Dat is een leugen", brulde Pam „twee jaar zijn we al verloofd!" „Wel?" lachte de gevangenisdirecteur „als u twee jafen met die dame verloofd was, zult u dus wel haar adres weten?" Bronsingel 27" zeide Pam kort. Het meisje glimlachte koel. „Toevallig heb ik mijn pas bij me. Kijkt u maar, Berglaan 13." „Dan is ze verhuisd" kreet Pam kwaad. „Verhuisd" zeide de direteur sceptisch „Ik zal nu de naam van die dame vragen. Als u die niet weet en dan beweert, dat ze die heeft ver anderd, krijgt u eenzame opsluiting. Hoe heet ze?" „Klaartje Peters". ,Ze heet Heiman", schreeuwde de directeur en zwaaide met den pas „Hoe lang denkt u mij nog beet te kunnen nemen?" „Dan is zij intusschen getrouwd", brulde nu ook Pam. „En de haren heeft zij laten bleeken", riep de directeur opgewonden, en grooter is ze ge worden en zij heeft zich verkleed. Hèèè?" „Mijnheer" smeekte Pam vertwijfeld „Ik zal mijn verloofde toch wel kennen, haar vader is de koopman Peters op den Bronsingel 27. De heele buurt daar, kent ons als paar. U kunt daar aan iedereen vragen". Om een einde te maken aan deze aange legenheid besloot de directeur dan maar de noodige inlichtingen in te winnen en zond een ambtenaar naar den Bronsingel. Pam werd voorloopig in een cel opgesloten „opdat hij - zich daar kon voorbereiden op 'n bekentenis"., .Woedend nog keek de directeur zijn post door. Hij snakte naar lucht toen hij de brief van een vriend las „Beste kerel. Geheel in vertrouwen kan ik door mijn relaties op het ministerie je vertel len, dat je vandaag een inspecteur krijgt om je boel te inspecteeren. Hij is een zeer origi neel en humaan mensch en ziet graag, da.t de gevangenen zich op hun gemak voelen. In haast, groetend, De directeur riep vlug zijn hoofd-opzich- ter.„Het is gek" meldde deze „ze hebben vandaag bij een opium-affaire negen smokke laars gesnapt en bij de inlevering hier... wa ren er tien". De directeur kreeg een ingeving. „Mijn beste, wij krijgen vandaag een inspecteur op bezoek. Hij is een zeer origineel en humaan mensch en is natuurlijk als boef binnenge glipt. Hij is de tiende smokkelaar, Hij is hu maan en ziet graag, dat de gevangenen het goed hebben, Voorloopig zit hij in cel 25, doe hem nu maar in 49. Dat is op het Zuiden, geeft hem fijn eten. een paar boeken en wat hij nog meer mocht wenschen. Hij moet zich echt op zijn gemak voelen". Twee uur later betrad de echte inspec teur de gevangenis. Hij was een waardig uit ziend, oud mannetje met snor en bril. Rillend begeleidde de directeur hem op den inspectie tocht door het gebouw. Toen ze voor cel 49 stonden, fluisterde de hoofdopzichter hem juist nog toe, dat de ambtenaar van den Bronsingel was teruggekomen en dat de verklaringen van den gevangene precies en precies klopten. Het moest dus vergissing zijn. Dan ontsloot de directeur cel 49. Lang zaam ging de deur open. De cel was knus in gericht. Een kleed lag op den grond. Tegen den muur stond een gezondheidsledikant, op tafel stonden de resten van een goed maal, kippenboutjes, een aangebroken wijnflesch. Pam zat een boek te lezen en luisterde naar de klanken, die uit een modern radiotoestel kwamen. „Deze arrestatie" stotterde de directeur „be rust op een misverstand". ,Wel neen, heelemaal niet" protesteerde Pam verontwaardigd. ,Toch. Deze heer werd vanmorgen door den regen overvallen. .Regen" vroeg Pam verbaasd. „Vandaag scheen toch den heulen dag de zon.!" .Tegen tien uur kwam er toch een bui!" zei de inspecteur, „de straten zijn nu nog nat". „Dat komt van de sproeiwagens, die door de stad rijden", antwoordde Pam. „U beweerde toch, dat uw verloofde u wilde belasteren?" ,Ik héb heelemaaJ geen verloofde. De dame van vanmorgen zag ik voor het eerst van mijn leven en hopelijk ook voor het laatst!" ,U geeft dus toe verdoovende middelen te hebben gesmokkeld „Zeker. Hoeveel jaar kun je daarvoor krij gen?" „Dat ligt er wel eens aan", antwoordde de Inspecteur „van een maand tot drie jaar." „Ik" beweerde Pam „heb reeds als klein kind verdoovende middelen gesmokkeld. En sinds dien heb ik niets anders meer gedaan". „Mijnheer de directeur", zeide de inspec teur „u hebt daar inderdaad een zeer humane en psychologische interessante methode ge vonden, om den misdadiger tot een beken tenis te brengen. Ik zal dit op het ministerie niet vergeten te vermelden". De directeur wreef zijn voorhoofd af. „En vergeet u niet' -iep Pam hem na „het biljart dat men mij heeft beloofd?" (Nadruk verboden. Auteursrechten voor behouden.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6