AFJUM 1 OVERWEEGT U EEN ZEEREIS? REISBUREAU LINDEMAN 5 REDSKIN rati BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 5 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 13 UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT Ernstig verkeersongeval op den Rijksweg. Motorrijder uit Alkmaar bij een botsing met een auto zwaar gewond. Gistermiddag ongeveer half vijf vond op delfc Rijksweg ter hoogte van de kruising-van den Slaperdijk een ern stig verkeersongeval plaats, waarbij de bestuurder van een motorrijwiel zeer ernstig gewond werd en naar het An- tonius-Ziekenhuis overgebracht. De motorrijder de heer W. wonende te Alk maar naderde met een flinken gang het kruis punt uit noordelijke richting, juist toen van Haarlem de heer V. wonende te IJmuiden met zijn auto kwam aanrijden. Door een misver stand of wellicht door het plotseling uitwijken naar de richting van de Hoofdstraat van de auto volgde een hevige botsing. De motorrijder werd als 't ware door den radiator van de auto geschept, met het gevolg, dat hij met het hoofd door de voorruit vloog, die aan den rechter kant geheel versplinterde. Met een hevig bloe dende hoofdwonde bleef het slachtoffer, wiens pet in de auto terechtkwam, bewusteloos liggen Spoedig schoten eenige ooggetuigen toe en ook dr. Mak was weldra aanwezig om de eerste hulp te verleenen. Het bleek dat het slachtoffer er zeer ernstig aan toe was. Met de ziekenauto van den heer van Gameren werd de man in bewusteloozen toestand naar het Antonius-Zie- kenhuis vervoerd. Vermoedelijk heeft hij een schedelbasisfractuur bekomen. Het motorrijwiel werd geheel vernield en ook de auto werd ernstig beschadigd. De heer V. bleef echter ongedeerd, hetgeen hij vooral daar aan te danken heeft, dat de ruit vóór zijn zit plaats heel bleef. De auto, die voorts aan de voorzijde op eenige plaatsen ingedeukt werd, werd in beslag genomen. De motorbrigade der gemeente stelde direct een uitgebreid onderzoek in en hield zich voorts onledig met de regeling van het verkeer. Vrijz.- Chr. Jongeren Bond. Lezing van dr. P. H. Schroder over het Grieksche Tooneel. Op uitnoodïging van de plaatselijke af deeling Van den V.C.J.B. sprak Dr. P. H. Schroder gisteravond in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente over „Het Grieksche Tooneel". In zijn openingswoord heette de voorzitter van den V.C.J.B. de aanwezigen welkom en deelde mede, dat het in de bedoeling lag voort aan iedere maand een donateursavond te hou den. Dr. Schroder bracht allereerst de aardige anecdote in herinnering van de Spartanen, die in 404 voor Chr. beraadslaagden, wat ze met het overwonnen Athene zouden moeten doen en reeds besloten waren het te verwoesten, doch op hun besluit terug kwamen, toen ze, ontroerd, een fragment uit een Grieksch tooneelspel hoor den voorlezen. Vervolgens wees spr. er op, hoe tegenwoor-, dig over gebrek aan belangstelling voor het tooneel geklaagd wordt. Hij meende de oorzaak te moeten zoeken in het feit, dat het tooneel zich van het publiek verwijderd heeft. De oorsprong van het tooneel is te vinden in de Grieksche tragedie (letterlijk: bolckenge- zang). Het volk wilde Dionysos, den God van den wijn, danken voor zijn heerlijke gaven en trok, met bokstellen om de schouders, naar Dionysos' tempel, waarvoor zich tusschen de priester (s)- en het volk een tweegesprek ontwikkelde. Toen kon men echter nog niet spreken van een" in trige omdat zich nog geen handeling voltrok. De openlucht-theaters, waarin gespeeld werd, met den tempel als achtergrond, stelden bijzon dere eischen. In de eerste plaats, dat het heele stuk zich afspeelde op een enkele plek (eenheid van plaats). Langzamerhand kwam daar een tweede eenheid bij: De eenheid van tijd. Men stelde als eisch, dat de handeling zich afspeelde binnen 24 uur. De derde eenheid werd de eenheid van han deling, d.w.z., dat men in een stuk één onder werp behandelde. Het openlucht-theater stelde ook nog eenige eigenaardige practische eischen. Het gesproken woord was niet gemakkelijk te verstaan en de spelers waren op grooten afstand gezien nog al klein. Daarom droegen de spelers tooneellaarzen (sandalen met hooge hakken). Bovendien droeg iedere speler een masker, waardoor men direct kon zien, welk type hij voorstelde. Wat men speelde? Omdat het tooneel voort gekomen was uit den eeredienst van Dionysos, stond de stof aanvankelijk in verband met de mythologie. Men stelde de goden voor als een soort van opperniensch, maar even goed met menschelijke fouten cn gebreken. Langzamerhand daalde de tragedie af van de goden naar de menschen. Boven de macht der goden stond het noodlot en nu zien we in de Grieksche tragedie steeds weer den strijd van den mensch tegen het nood lot, dat echter onafwendbaar is. Als typisch voorbeeld nan noodlotwerking noemde spr. de geschiedenis van Oedipus. Vooral deze noodlot tragedie is tot den dag van heden den mensch blijven boeien, omdat men vooral hierin zich zelf terug zag: De voor het goede strijdende mensch, die toch het kwade doet. De verkiezingen voor den Raad. Dan naar hat hakanrla Dan naar het bekende Haarlem - Barteljorisstraat 3 - Telefoon 12678/9 WIJ ZIJN U GAARNE VAN DIENST (Adv. ingez. Med.) Tenslotte deed de heer Heeremans de verga dering mededeeling van zijn royement als lid van de R.K. Staatspartij en vroeg toen, of de vergadering, nu hij had aangetoond, dat de plaatselijke af deeling zelf het laken had door gesneden, wenschte, dat hij met een vrije lijst uitkwam. Deze vraag werd met een donderend applaus bevestigend beantwoord. Voor den heer Heeremans was deze spontane reactie op zijn vraag aanleiding om inderdaad met een vrije lijst uit te komen. Nog meer royementen. Nog 2 andere bestuursleden van de plaatse lijke afdeeling der R.K. Staatspartij, de heeren Haver en Stuvel, zijn geroyeerd, „wegens hun organisatorisch en disciplinair ontoelaatbaar op treden", zooals men ons van officieele zijde mededeelde. Voor den heer Heeremans, zoo zeide men ons verder, brengt het rowement met zich mede, dat hij opgehouden heeft deel uit te maken van de R.K. Raadsfractie. De candidatenlijst van de groep-Heeremans voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen luidt: 1. J. J. Heeremans; 2. S. T. J. Stevens; 3. L. Stuvel; 4. A. P. Heeremans; 5. W. Snijders; 6. A. Nappen. HALFWEG Gemeenteraad. Crediet luchtbescherming verhoogd. Gistermorgen kwam de Raad der gemeente Halfweg in openbare vergadering' bijeen on der voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons. Alle leden zijn tegenwoordig, met uitzon dering van den heer C. Z. de Rooij. B. en W. stellen voor het bij de begrooting voor 1939 toegestane crediet van 500 voor de luchtbescherming met 1300 te verhoogen voor de aanschaffing van diverse benoodigd- heden. De heer Tabak vraagt, of de benoodigde gasmaskers bestemd zijn voor het personeel, dat er mede oefent of dat er ook nog voor andere doeleinden worden aangeschaft. De heer Vink vraagt, of er nog iets voor het platteland gedaan wordt. De heer Biesheuvel vraagt, of de baby- brandspuiten aan de gemeenten tegen ver minderden prijs worden verkocht. De voorzitter zegt dat de bescherming van huis en erf aan particulieren wordt over gelaten en dat de Overheid alleen van voor lichting dient. Wat de baby-spuiten betreft, wil spreker opmerken, dat de gemeenten, vooral die der derde gevarenklasse, zich zelf moeten helpen. Het initiatief der regeering op dit gebied is zoo goed als nihil. De heer Tabak wil nog eéns wijzen op de wenschelijikheid om de in de pers verschenen wenken en raadgevingen in brochurevorm huis aan huis te bezorgen. De heer De Graaff zegt, dat het voor een arme bezwaarlijk is om een gasmasker te koopen, waarop de voorzitter antwoordt, dat het niet op den weg der gemeente ligt daarin te voorzien, doch op dien van het rijk. De gedachte van den heer Tabak zal hij met het hoofd van den dienst bespreken. De heer Biesheuvel bepleit plaatsing der gemeente in een hoogere gevarenklasse. De v o'o r z i 11 e r zegt dit reeds eerder aan hangig te hebben gemaakt, doch tot heden zonder resultaat. Het gevraagde crediet wordt hierna ver leend. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. om de perceelen Ringweg nos. 5 en 6 onbewoonbaar te verklaren Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierna stelt de voorzitter aan de orde het voorstel van B. en W. om met het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland een nieuw straatverlichtingscontract af te sluiten. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. ONEENIGHEID IN WITTE KRUIS BIJGELEGD Het vorige jaar is er een verschil ontstaan tusschen de leden van de afdeeling Haarlem mermeer van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" inzonderheid in den kring Badhoevedorp. Leden van dezen kring waren het niet eens met den gang van zaken in het algemeen, doch vooral meenden dezen dat zij niet voldoende vrijheid van handelen hadden, te weinig zelf standigheid. Nu is door bemiddeling van burgemeester mr, A. Slob een reorganisatieplan gemaakt, volgens hetwelk het bestuur voortaan bestaan zal uit een centraal bestuur yan 12 leden te benoemen door elk der zes kringbesturen en 4 leden, die het dagelijksch bestuur vormen. Zij worden gekO' zen uit een voordracht van 3 personen door de ledenvergadering. De voordracht wordt opge maakt door het centraalbestuur en voor één persoon door het gemeentebestuur. Nog verschillende andere wijzigingen worden voorgesteld Naar wij vernemen, ligt het nu in de bedoe ling van het afdeelingsbestuur, binnen korten tijd de toestemming van de ledenvergadering te vragen, waarna, naar gehoopt wordt, ook de le den van de nieuwe wijkverpleging zich met de reorganisatie accoord zullen verklaren. BENNEBROEK JAARVERGADERING COÖP. RAIFFEISEN BANK. Dezer dagen werd de jaarvergadering' ge houden van de Coöperatieve Raiffeisenbank afd. Bennebroek. De voorzitter, de heer Warmerdam, memo reerde het overlijden van Baron van Ittersum en den heer Nengerman, leden van de Cen trale Bank. Hierna werd overgegaan tot voorlezing van het verslag over 1938, Het reservefonds bleek te zijn opgevoerd tot f 28.000. Vervolgens werd de heer J. F. van Lierop ge huldigd, die op 17 Maart j.l. 25 jaar deel uit maakte van het bestuur van de Bank, daarvoor reeds op 17 Maart gehuldigd is. Bij voorlezing van de rekening en Balans over 1938 bleek, dat aan spaargelden ontvan gen was f 140.779.26, het totaal der terugbe taalde voorschotten bedraagt: f 8.414.50, de ontvangsten der loopende rekeningen f 148,372.27, de ontvangen renten f 10.355.50. Daartegenover staan de volgende uitgaven: aan spaargelden f 138.160.97, aan voorschot ten f 8200, uitbetaalde rente f 6.382.29. Op 31 December 1938 was in kas f 13.850.11. Bij de verkiezingen wegens periodieke aftre ding werden de heeren J. F. van Lierop en J. A. Vernooij als bestuursleden herkozen. Als lid voor den Raad van toezicht werd ge kozen de heer C. Out. Als plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen P. v. d. Berg en J. A. Vernooij. Een vrije lijst voor den heer Heeremans. Donderdag sprak het R.K. raadslid, de heer J. Heeremans, op uitnoodiging van een comité, dat zich met de samenstelling van de R.K. can didatenlijst niet kon vereenigen, ten tweeden male over zijn beleid in den Raad; thans in „Zomerlust". Was de belangstelling te Sant poort-station reeds groot, in „Zomerlust" over trof zij de verwachtingen, hoewel ook nu de verschillende R.K. instanties, die waren uitge- noodigd, niet aanwezig waren. Evenals te Santpoort-station hield de heer H. J. Haver wederom een inleiding, waarin hij de reeds door ons vermelde voorgeschiedenis mede deelde. Verder werd ook nu het woord gevoerd door de heeren Stevens (IJmuiden-Oost) en Stuvel. Een ingezetene uit Beverwijk, behooretide tot de vroegere Kath. Dem. Partij, wilde een scher pen aanval richten op de R.K. Staatspartij, doch dit werd hem belet door den voorzitter. Tenslotte heeft de heer Heeremans zijn beleid wederom verdedigd. Verschillende punten, welke hij Dinsdag j.l. behandelde, bracht hij ook nu weer naar voren, doch de aanval op het gevoer de beleid van wethouder Dunnebier, in welke kwestie de heer Heeremans destijds een andere houding had aangenomen dan de overige leden der R.K. fractie, werd nu wat breeder opgezet. HAARLEMMERMEER ARBEIDERS BESTELEN ELKAAR Rijwiel gestolen. Dinsdagavond is ten nadeele van den arbeider S. die in werkverschaffing werkzaam is aan de Kagertocht tusschen den Vijfhuizerweg Spaarnwouderweg zijn rijwiel ontvreemd, dat hij op het land van R. aldaar eenige meters van den weg had neergelegd. S. zocht de omgeving na gedane dagtaak eens af en vond op eenige meters afstand een vrijwel onbruibaar oud heerenrijwiel, zoodat vermoed wordt, dat iemand zoo vriendelijk is geweest zijn oude karretje achter te laten en een beter er voor in de plaats te nemen. De politie stelt een onderzoek in. WEGVERBETERING. Aan de verdere uitvoering van het plan tot verbetering van eenige bij de gemeente in eigen dom, beheer en onderhoud zijnde binnenwegen, is weer begonnen. Thans is men in Hoofddorp voor verharding en bestrating bezig met het uitbreken van de Marktlaan, hetgeen in werk verschaffing geschiedt. LANDELIJKE RUITERS VOOR HET RAADHUIS. Donderdagmiddag werd te Hoofddorp het hu welijk voltrokken tusschen den heer A. C. van Nieuwenhuijzen, lid van de landelijke rijver- eeniging „Kapitein van der Wal" en mej. A. Gijzenberg. De stoet, bestaande uit met paarden bestaande equipages, was geëscorteerd door de leden van bovengenoemde rijvereenïging, die zich met hun paarden in twee rijen voor de stoep van het gemeentehuis opstelden. Honder den belangstellenden hadden zich voor het raad- huisterrein verzameld om dit niet alledaagsche schouwspel gade te slaan. UITBREIDING WONINGBOUW. Op verschillende plaatsen in Haarlemmermeer breidt de woningbouw zich nog steeds sterk uit. Aan den primairen Kruisweg is weer in beide richtingen (Aalsmeer en Heemstede) een 20-tal burgerwoonhuizen in aanbouw en reeds ge deeltelijk gereed gekomen. HILLECOM CANDID AATSTELLLNG GEMEENTERAAD. Donderdag werd op initiatief van de afdee ling Hillegom der Lib. Staatspartij in het Nutsgebouw een vergadering gehouden, ten einde te komen tot'samenstelling van een candidatenlijst der vrijzinnigen voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen. De ver gadering, die onder leiding stond van den heer W. J. Oudolf was druk bezocht. Tenslotte werd de volgende lijst lamengesteld; 1. C. de Wreede, 2. A. W. F. van Zonneveld, 3. D. Möhlmann, 4. J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode, 5. W. J. G. Pliilippo, 6. P. Elfrink. Bij de vorige verkiezingen kwam de toenma lige candidaat slechts 11 stemmen te kort om gekozen te worden, zoodat de zetel verloren ging. De heer de Wreede, directeur der N.V. M. v. Waveren en Zonen heeft reeds in een vo rige periode de vrijzinnigen in den raad ver tegenwoordigd. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) Afschaffing van de Verdedigingsbelasting. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Aan de memorie van toelichting inzake het belastingwetsont werp wordt nog ontleend, dat met behoud van het tegenwoordige tarief van de vermogens belasting de 75 rijksopcenten, die thans op de hoofdsom dier belasting worden geheven, zul len vervallen voor de vermogens van f 30.000 tot f 100.000. Daarnaast dient dan, met het» oog op de groote vermogens, de verdedigingsbe lasting I te worden gehalveerd. Bij artikel 96 wordt verdedigingsbelasting I afgeschaft. MOTORRIJDER GEVALLEN. HAARLEM, Donderdag. Hedenmorgen was de heer W. H. van Brin- kom uit Haarlem, die als drukker werkzaam i.s bij de N.V. Blikman en Sartorius aan den Haarlemmerweg te Amsterdam, per motor rijwiel op weg naar zijn werk. Vlak bij de fabriek kwam hij in aanraking met een melk wagen, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en viel. Hij liep een onderbeenfractuur op en is door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen Gasthuis vervoerd. MR. PAUWELS IN CONFLICT MET PRESIDENT VAN DE RECHTBANK. HAARLEM Donderdag. Een oud-Indisch militair stond heden met zijn zoon voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht omdat zij op 17 Februari in een woning op den Haarlemmerdijk een agent met dood slag zouden hebben bedreigd. Toen de verdediger mr. Pauwels enkele vra gen aan den agent wilde stellen, kwam hij in conflict met den president. Mr. Pauwels legde hierop de verdediging neer en verliet de zaal. Het Hongaarsche parlement ontbonden. BOEDAPEST, 4 Mei (Havas). - De Hongaarsche Kamer is ontbonden Vermoedelijk zullen met Pinksteren nieuwe verkiezingen worden gehouden en de bijeenkomst van de nieuwe Kamer is bepaald op 10 Juni. ARROND RECHTBANK. Fantastische verhalen van chauffeur vonden grif geloof. Kleermaker en winkelierster opgelicht. HAARLEM Donderdag. Zonderlinge verhalen worden in de Rechts zaal wel meer gedaan, doch de geschiedenis, die hedenmorgen in een zaak tegen een 43- jarigen Haarlemschen chauffeur aan het licht kwam, is wel zeer fantastisch. De chauffeur gaf zich uit als een ambtenaar van. de belasting. Daardoor wist hij het ver trouwen te winnen van een vrouw, die op hot punt stond van haar man te scheiden. Met haar bezocht hij een kleermaker, die hij wist te bewegen hem twee pakken en een regenjas af te geven. Hij vertelde den kleermaker dat zijn familie in Groningen op een modelboer derij woonde en dat hij van „de belastingen was" en veel nachtdienst deed. Zoo moest hij o.m. ook verdachte personen aan de grens op sporen. Of de kleei-maker daarom maar zoo goed wilde zijn om een groote achterzak voor zijn revolver te maken De kleermaker was zoo goed en er zou geen vuiltje aan de lucht zijn geweest als de „belas tingambtenaar" ook zoo vriendelijk geweest zou zijn te betalen. Zoo vriendelijk was hij echter niet. Hij betaalde een costuum en daar bleef het bij. Vervolgens was de belasting-ambtenaar op 18 Maart bij een sigarenwinkelierster geweest. Hij vertelde haar natuurlijk weer, dat hij van de „belastingen" was en ook dat er zooveel valsch geld in omloop was. Ook in de kas van de winkelierster zou wel eens „kaf onder het koren" kunnen schuilen en daarom leek het den ambtenaar het beste den inhoud van de kas eens te controleeren. De vrouw had daar tegen geen bezwaar. De kas werd gecontro leerd en.... hoe verwonderlijk, er zaten vier valsche guldens in ("volgens den „ambtenaar' dan altijd natuurlijk). Bovendien waren ei twee biljetten van 25 en van 10. die niet heelemaal „zuiver" waren. Om zich vooral grondig te overtuigen vond de ambtenaar het gewenscht de biljetten thuis nog eens nistig na te kijken. Maandag zouden de biljetten dan wel weer worden teruggebracht. De winkelier ster was blij, dat haar geld in zulke veilige handen was en stemde grif in alles toe. Tot de bewuste Maandag aanbrak en natuurlijk noch geld noch „ambtenaar" terug kwamen. De chauffeur, die nog 14 dagen gevangenis straf voor een ander feit moest ondergaan, had tegen zijn verloofde gezegd, dat hij voor een paar weken met een geheime opdracht naar het buitenland moest. In dien tijd zou hij geen gelegenheid hebben haar te schrijven, maar daarover moest ze zich maar niet onge rust maken. De Officier achtte de oplichting van den kleermaker en van de winkelierster voor f 64 bewezen. De verdachte is een soort gentleman- oplichter, die al 12 maal veroordeeld is. Daar om vroeg de Officier twee jaar gevangenis straf. Mr. Ekering bracht eenige twijfelpunten naar voren en drong op schorsing van de zaak aan omdat hij nader wilde onderzoeken waar de verdachte Zaterdagmorgen 18 Maart ls ge weest. De Rechtbank achtte echter geen termen voor schorsing aanwezig en bepaalde de uit spraak op 17 Mei. AMERICAN CIGARETTES Steeds dezelfde superieure kwaliteit (Adv. Ingez. Med.) De vergoedingen voor militairen. Voor eenige dagen terug werd door ons een bericht opgenomen van den Haarlemschen Be stuurders Bond, waarin werd medegedeeld, dat deze organisatie zich tot Burgemeester en Wet houders"-van Haarlem had gewend, omdat ver schillende van de opgeroepen militairen niet tijdig hun vergoedingen zouden hebben ont vangen. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek door den Haarlemschen Bestuurders Bond heeft vastgesteld, dat degenen welke de klacht bij hun besturen indienden, volkomen onjuist wa ren. Vastgesteld werd dat degenen die tot en met Donderdag 13 April 1.1. de vergoeding hebben aangevraagd en zich om uitbetaling daarvan ten Stadhuize hebben vervoegd, op Zaterdag 15 April allen hun vergoeding of anders voor schot uitbetaald kregen. De afdeeling Militaire Zaken heeft in deze alles gedaan wat gedaan kon worden, waarvoor een woord van lof zeker op zijn plaats is. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopi) den inzender niet teruggegeven. Vrouwen Vredesgang op 17 Mei te Rotterdam. Vrouwen erf Moeders van Haarlem! Weet u dat de dag van uw stille getuigenis voor den vrede in aantocht is? Is het nu niet meer dan ooit noodig, voor een rechtvaardigen vrede te getuigen? Laten wij in deze critieke dagen toch denken aan de crisis in September jl., toen wel overduidelijk is geble ken, dat de volkeren den oorlog niet willen. Zegt niet: „Wat helpt het?" Is het misschien ook niet om deze reden, dat er geen Europeesche oorlog losgebarsten is, omdat men allerwege voelde, dat Europa aan zulk een barbaarschheid niet over geleverd mocht worden? Ongetwijfeld oefent de publieke opinie in- ■loed uit op de regeerders. Laten wij, vrouwen en moeders van Nederland, ons verheugen, om dat het voor ons mogelijk is, ons voor een recht vaardigen vrede uit te spreken en te getuigen. Spreekt uw hechten vredeswil uit op 17 Mei te Rotterdam. Het is al het minste, dat wij vrou wen voor den vrede kunnen doen. Deze stille getuigenis moet een waardigen tegenhanger vor men met het gekrakeel, waarvan de wereld op het oogenblik vervuld is. Wij moeten beseffen, dat het ideaal van vrede van het heden, in de toekomst werkelijkheid zal worden. Aan ons, vrouwen, moge het gegeven zijn mede te helpen bouwen aan een rechtvaardigen vrede voor alle volkeren, opdat deze werkelijk heid spoedig komen moge! Stort uw bijdragen, klein of groot, op gironummer 350484, ten name van den heer Van Abs, onder motto: „Vrouwen- Vredesgang". Meldt u aan bij één der volgende adressen, waar u tevens alle inlichtingen kunt bekomen: Begastraat 15 (Kl.p.), Junoplantsoen 27 (N.), Oranjestraat 124 (W.), Plein 1 rood (C.Spaar. nelaan 11 (Z.van Raephorststraat 10 (Ramp- laankwartier). BESTUUR PLAATSELIJK COMITé HAARLEM VROUWEN-VREDESGANG. De Zuid-Afrikaansche boer. Naar aanleiding van hetgeen dr. W. G. N. van der Sleen in een van zijn laatste brieven over den Zuid-Afrikaanschen boer schreef zendt een lezer ons de volgende opmerkingen: Waarom moet de schrijver Dr. v. d. Sleen aan den welverdienden lof voor Jurriaanse dadelijk weer schimpscheuten toevoegen aan den Afrikaanschen boer als „bang voor iets nieuws", „traag", „laks", omdat ze niet alles navolgen wat J. doet. Waarom niet alle boeren kolossale eikenbosschen planten met groote varkensstallen op de hoeken? Om twee heel eenvoudige redenen: vooreerst omdat de eiken, die zoo goed groeiden op den Ermeloo- schen grond dat niet doen in de andere Hoog- veldsche districten: In Rethal dat naast Er- meloo ligt probeerde men eiken te planten rondom het erf van de magistraatsresidentie. Na tien jaar waren er nog maar kleine stun telige boompjes. Ze wilden niet groeien in den zwaren turfgrond! Ten tweede omdat weinig boeren die niet de goudmijn van een jaren lange winstgevende dokterspraktijk plus fa milievermogen achter zich hebben groote lap pen grond kunnen missen voor proeven die, volgens dr. v. d. Sleen, dr. Jurriaanse zelf drijft met financieel verlies! De boer moet leven uit zijn grond. Evenzoo met sojaboonen. Ik herinner me best het eerste jaar, Sip leefde toen nog, dat Jurriaanse aanspoorde die te planten en het voorbeeld gaf. Ze werden ook gebruikt als voedsel voor suikerzieke patiënten. Dr. J. wil de er tenminste een voedsel voor hen uit ma ken. Sip en Arend en ook verscheiden Afri kaners, plantten dadelijk, kregen een prach- tigen oogst, twee jaar lang een mooie ver dienste. Het derde jaar waren er al niet te weinig, maar te véél Afrikaners die het pro beerden, de markt was overvoerd, de prijs daalde naar verhouding, zoo dat de Inkomsten minder werden dan de productiekostenToen kon natuurlijk alleen een rijke heerenboer er mee doorgaan. Zie, dat is wat hier zoo dikwijls bitterheid wekt tegen bezoekende Hollanders: dat men schen die een blauwen-Maandag hier zijn alles wel beter weten dan de menschen hier zelf, alles becrltiseeren en afkeuren wat ze zien en dan thuis in de couranten gaan schrij ven over die laksche, lamme, stomme Afrika ners! Zoo alsof iemand per auto van Vlissingen dwars door Gelderland en' Friesland naar Har- lingen rent, in het kersenseizoen de Betuw- sche welvaart ziet en daarna komend door arm Drente en de arme Friesche heide min achtend zegt: Waarom doen die stommelin gen ook niet als de Betuwer en planten kerse- boomen, dan hoefden ze geen gebrek te lijden" Als of de Betuwsche kers in Haskerland wil groeien. Wij brachten deze opmerkingen onder de aandacht van dr. Van der Sleen, die er het vol- 'gende op antwoordde: Het boerenbedrijf In de Transvaal is zeer extensief. Landverbetering, bemesting, irriga tie, enz. laten nog veel te wenschen over, net zooals dat op sommige plaatsen in ons land ook het geval is. Door meer intensief bedrijf zou veel meer kunnen worden bereikt, zouden veel meer mensehen en dieren op een be paald aantal hectaren kunnen leven. Eerst den allerlaatsten tijd beginnen landbouw bladen opgang te maken en bezoeken jonge boeren landbouwscholen, wat daar door de groote afstanden natuurlijk ook al weer veel moeilijker is dan hier. De boer behoort te we ten dat je in turf geen eiken moet planten en kan zeer zeker voldoende voorlichting hier over ontvangen, want de Unie doet veel voor landbouwvoorlichting. Ik geloof niet, dat ik den Transvaalschen Boer te kort gedaan heb. Op bl. 155 van mijn boek vind ik: Maar als de Hollander hier komt, laat hij dan den koestal van mijn vriend bewonde ren, al is die uit ruwe steenen opgebouwd en met balken en aarde bedekt, want het is de eerste behoorlijke poging in dit arme land, om de drachtige koeien althans des nachts te be schermen tegen den kouden vrieswind. Laten ze vooral niet opsnijden over al het mooie thuis, maar eerste trachten het door eigen kracht nog verder te brengen. Dit slaat niet op den dokter uit het Hooge Veld, maar op mijn vrienden uit Carolina en in dienzelfden brief heb ik de Boeren meer malen geprezen om hun volhardendheid en soberheid. Maar er is altijd wel iets te vinden waaraan men aanstoot kan nemen. Ik betreur het alleen maar, dat de schrijver er blijkbaar niet in geslaagd is, ook de goede bedoeling van menige passage te vinden en den ver dienden lof te waardeeren. Ik hoop, dat de schrijver nog eens gelegen heid zal hebben van Vlissingen naar Harlin- gen te rijden, waar ik hem graag zal toonen, dat we tegenwoordig beter doen van het r ij k e Drente te spreken, omdat door kennis, onder zoekingsgeest en voortvarendheid uit dit schrale stuk land een onzer mooiste provin cies is ontstaan. Moge het in de Transvaal ook zoo gaan. HAARLEM, 4 Mei. Ondertrouwd 4 Mei: J. E. C. Heyman en W. J. J. van Hamelsveld; J. J. Petri en A. Overbeek. Getrouwd 4 Mei: A. J. van der Putten en W. C. Uilenbroek; J. Jansen en C. Zuidweg. Bevallen 2 Mei: C. N. v. d. Est—Bakker, d.; M. M. Vertregt—Langeweg, z.; 3 Mei A. v' d. Klugt—Dirken, d.; K. Huytink—Kelin- ger z. Overleden 2 Mei: A. M. M., 6 dagen, z. v. A. P. Winnubst, Orionweg; J. C. G. van Aalst! 66 j., de Clercqstraat; 3 Mei: J. Paap 63 j., Lange Heerenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7