Noord-lerland valt niet onder de dienstplichtwet. Liberalen staken hun verzet tegen het ontwerp. Twee procent VRIJDAG S MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 De Britsche minister-president, Cham berlain, heeft gisteren in het Lagerhuis nogmaals een verklaring over het wets ontwerp op den dienstplicht afgelegd. Hij zeide o.a. dat de conscriptiewet in Noord-lerland niet zal worden toe gepast. Noord-lerland, aldus Chamberlain, heeft de beslissing overgelaten aan de regeering van het Vereenigde Koninkrijk. Deze heeft besloten Noord-lerland niet onder de wet te laten vallen, opdat de geschillen, die anders zouden ontstaan de paraatheid des lands niet zouden benadeelen. Als erkenning van de vaderlandsliefde van Noord-lerland heeft de regeering besloten, dat daar een lichte tankeenheid zal worden gevormd als toevoeging aan de reeds bestaande eenheden van vrijwilligers. Verder zeide Chamberlain o.a.: Het wets ontwerp zal dit jaar 200.000 manschappen leve ren en over drie jaar 800.000. De militie-man schappen zullen een shilling soldij per dag ontvangen, zonder toeslag voor rang of vak, maar ook zonder kortingen. Aan gehuwden zal 17 shilling per week worden uitgekeerd met de gebruikelijke kindertoeslagen. Algemeen zal men toegeven, aldus de premier, dat wij op grootmoedige wijze tegemoet gekomen zijn aan hen die serieuse bezwaren geopperd hebben. Zijn verklaring besluitende zeide Chamberlain: „Hoe spoediger wij het wetsontwerp aangeno men kunnen krijgen, hoe spoediger ook wij de veiligheid des lands kunnen verzekeren en hoe grooter de uitwerking zal zijn op de verschillende landen in Europa". De premier deed dan ook een beroep op de leden van het Huis om er zorg voor te dragen, dat er niet langer dan noodig gedebateerd werd en er aan te denken, dat het in het belang van het land was, dat het wets ontwerp zoo spoedig mogelijk zou worden afgehandeld. Het Labour-amendement. Na Chamberlain's verklaring heeft het lid van de Labour-oppositie, Lees Smitl^uihet Lager huis het amendement op het dierf^^Bht-ontwerp ingediend. Hij verklaarde daarlS^®rat het vrij- willigerssysteem alle noodige manschappen zou hebben opgeleverd. De tooneelen van geestdrift en de lange rijen mannen, die wachtten buiten de werfkantoren van het territoriale leger, hadden spreker overtuigd, dat in Groot-Brit- tannië dienstplicht niet noodig was. Het invoeren van den continentalen dienstplicht in Engeland beteekende het gebruiken van een stoomhamer om een noot te kraken. Ook de liberale leider Sinclair liet zich uit ten gunste van het vrijwilligersysteem. Hij voegde hieraan toe, dat het behoud van den vrede afhankelijk is „van Engeland's kracht en moreele standvastigheid en van het vermogen de heerschers van andere landen daar tijdig van te overtuigen. Wij moeten echter ook het Duit- sche en Italiaansche volk er van overtuigen, dat onze gevoelens jegens hen vriendschappelijk zijn", zoo besloot Sinclair. Eden, die vervolgens het woord voerde, werd met gejuich ontvangen. Hij steunde het wets ontwerp, zeggende, dat het niet is ingediend omdat het vrijwilligersysteem heeft gefaald, maar „omdat wij den twijfel moesten wegnemen uit de gemoederen van sommige vreemde landen ten opzichte van de vastberadenheid, waar mede wij voornemens zijn de politiek te voeren, waaraan wij onzen naam verpand hebben." „De waarheid is, dat er thans naties zijn, die op den rand van het gevaar leven en veel be wuster zijn van de onmiddellijke noodzaak, die zich ieder oogenblik kan voordoen, dan wij in dit land. Deze naties weten zeer wel hoe diep en oprecht gehecht wij zijn aan het vrijwilligers- beginsel. Maar juist daarom kunnen wij geen treffender symbool geven van de oprechtheid van onze vastberadenheid om onze beloften ten uitvoer te leggen, dan door een tijdelijke op offering van een fundamenteel beginsel." Eden besloot met de woorden: „Ik hoop, dat de regeering ons vanavond twee dingen zal zeg gen, die voor de wereld van het grootste belang zijn: in de eerste plaats, dat er geen enkele ver andering is gekomen in den aard of den omvang van onze garantie aan Polen, dat die garantie absoluut is, in de tweede plaats dat de regeering haar pogingen om de Sovjet-regeering in het vredesfront te brengen en met deze en andere vredelievende regeeringen zoo volledig mogelijke overeenkomsten te sluiten zal voortzetten." Polen. Over de garantie aan Polen sprak ook Cham berlain nog. Op de vraag of de inhoud van de Duitsche voorstellen aan de Poolsche regeering over den Poolschen Corridor en Dantzig en het antwoord van de Poolsche regeering daarop, de Britsche regeering bekend waren vóór zij de re cente garantie aan Polen aanbood, antwoordde hij, dat de Britsche regeering uiteraard kennis droeg van de algemeene onderwerpen, waarover van gedachten gewisseld werd tusschen de beide regeeringen en op de hoogte was van de houding die elk der beide regeeringen bereid was aan te nemen. Men zal opgemerkt hebben, aldus de premier, dat een officieel verslag van het Duitsche voorstel en de Poolsche tegen voorstellen tot dusverre slechts van één kant is gepubliceerd. Ik verneem, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken waarschijnlijk eenige verdere open bare mededeelingen zal doen over deze zaken tijdens de redevoering, die hij Vrijdag zal uitspreken. De minister van arbeid, Brown, sloot de debat ten namens de regeering. Hij zeide dat er geen overdrijving in schuilt te zeggen, dat de indie ning van het wetsontwerp op de militaire oplei ding meer dan eenige andere gebeurtenis in de afgeloopen weken een kalmeerende uitwerking heeft gehad in Europa, na de verplichtingen wel ke de Bi'itsche regeering te voren heeft aange gaan tegenover Polen, Roemenië en Griekenland. In antwoord aan Eden ten aanzien van diens opmerkingen over Polen en Sovjet Rusland zeide Brown, dat het redelijk is, „dat Eden de verze kering wil krijgen, dat de hoofdlijnen onzer bui tenlandsche politiek niet gewijzigd zijn. Onze verplichting jegens Polen is naar aard noch naar omvang gewijzigd." Ten aanzien van Sovjet Rusland gaf de mi nister te kennen geen nadere verklaring voor het oogenblik te kunnen afleggen, hoewel hij ten volle de wenschelijkheid erkende, dat zoo spoe dig mogelijk een verklaring moet komen. Het debat werd daarna verdaagd tot Maandag. Het verzet van Labour tegen den dienstplicht. Havas meldt dat na een vergadering van de besturen van de arbeidsfractie in het parlement en van de arbeiderspartij met den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres, een ver klaring is gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de arbeidersbeweging zich tegen den dienst plicht moet en zal vex-zetten, omdat de vrijwil lige aanwerving met succes bekroond is, de re- geering geen maatregelen voor de uitrusting heeft genomen en hei-haaldelijk beloofd is, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd. Na de gistermiddag^ehouden bijeenkomst van den algemeenen raad van het vakvereenigings congres is een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat besloten is een confe rentie bijeen te roepen van de uitvoerende raden der aangesloten vakbonden, „om den toestand te bestudeeren, zooals die voortvloeit uit de invoering van den dienstplicht". De con ferentie zal 19 Mei gehouden worden. De liberale oppositie heeft inmiddels besloten zich niet langer te verzetten te gen het ontwerp tot invoering van den dienstplicht, aldus de parlementaire re dacteur van Reuter. Wanneer Maandag #het debat wordt voortgezet, zullen de li beralen het verzet der arbeiderspartij dus niet meer steunen. Zij zijn van meening, dat, nu de aangelegen heid reeds in beginsel door het parlement be slist is, een voortgezette campagne tegen de re geering niet in het nationale belang zou zijn. De ontmoeting Ciano—Von Ribbentrop. „Bestudeering van de omsingelings- politiek." De diplomatieke redacteur van het Italiaan sche persbureau Stefani schi-ijft, dat de ontmoe ting van Ciano met Von Ribbentrop, welke volgt op de jongste besprekingen te Berlijn, Venetië en Rome den beiden vertegenwoordigers van de as de gelegenheid zal bieden den internationalen toestand diepgaand te bestudeeren. Deze toe stand wordt gekenmerkt door de politiek van omsingeling, welke de beide westersche mo gendheden tegen Duitschland en dus ook tegen over Italië ontwikkelen, aldus het persbureau. In werkelijkheid schijnt deze politiek niet die resultaten op te leveren, welke de promotors ex- van zich hadden voorgesteld, daar verscheiden mogendheden haar traditioneele onzijdigheid be vestigden en andere er de voox-keur aan hecht ten zich te onttrekken aan de verplichtingen van het blok door betrekkingen van vertrouwelijke samenwerking met Duitschland en Italië te blij ven onderhouden. Hoewel men tot nu toe niet de oorzaken kent, die de crisis in de leiding der intex-nationale politiek van Rusland hebben te weeg gebracht, wordt de vex-vanging van Lit- winof toch algemeen uitgelegd als een aanwij zing voor de ernstige tegenkanting, welke de oox-logszuchtige plannen der westex-sche mogend- den te Moskou ontmoeten. Wilhelm Gröner overleden. Minister van Rijksweer in het kabinet- Brüning. De vroegere minister van de Duitsche Rijksweer, luitenant-generaal Wilhelm Gröner, is gistex-en op 71-jax-igen leef tijd te Berlijn overleden. Wilhelm Gröner. Gröner werd in 1867 te Ludwigsburg in Wur- temberg geboren, werd officier in 1886 en bezocht daarna de militaire academie te Berlijn. Bij het uitbreken van den oox-log was hij chef van de spoorwegafdeeling en verrichtte als zoodanig be- langrijke diensten. In 1916 kwam hij aan het hoofd van het nieuw opgerichte „Kriegsamt". In 1918 wex-d hij als opvolger van generaal Lu- dendorff eerste generaal-kwartiermeester. In 1920 werd hij in het kabinet-Fehx-enbach tot minister voor het verkeex-swezen benoemd, hetgeen hijbleef in het kabinet-Cuno. Met dit kabinet trad hij in 1923 af. In 1928 wex-d hij tot minister van de rijks weer benoemd. Ook in het kabinet-Bx-iining ir 1930 trad hij als zoodanig op. In 1931 droeg Brüning hem tevens de waarnemingvan het ministerie van binnenlandsche zaken op. In deze kwaliteit vaardigde hij in 1932 het vex-bod van de S.A. en S.S. uit. Aangezien hij hierdoor met wijlen generaal von Schleicher in conflict kwam verzocht hij ontheffing van zijn ambt. Voordat hierover beslist was, trad reeds het geheele ka- binet-Brüning op 30 Mei 1932 af. Op het gebied der oorlogshistorie zijn eenige boeken van zijn hand verschenen. Nieuwe luchtaanval op Tsjoeiiking Bijna duizend slachtoffers. Voor de tweede maal hebben 36 Japansche vliegtuigen gisteren Tsjoeng- king gebombardeex-d. Er vielen bijna duizend slachtoffers. Een der bombai-- dementstoestellen werd neex-gehaald. Bovendien hebben acht Japansche vliegtuigen de verdragshaven Swatau gebombardeei-d, waardoor eveneens vele menschen omgekomen of gewond zijn. Engeland erkent Slowakije de facto. De Britsche consul te Pressburg heeft gisteren den minister van buiten landsche zaken van Slowakije, dr. Durcansky, mededeeling gedaan van het besluit, dat Groot Brittannië den Slowaakschen staat de facto erkent. Joden mogen in Duitschland alleen in huizen van Joden wonen Wet op de huurbetrekkingen afgekondigd. De Duitsche regeering heeft een wet uitge vaardigd op huurrelaties met Joden. De wet is op 4 Mei 1939 van kracht gewox-den. Zij be paalt volgens het D.N.P. dat de Joden, die geen gebruik willen of kunnen maken van de moge lijkheid tot emigratie, in huizen van Joden moe ten worden ondex-gebracht. Teneinde te waar borgen, dat het vertrek van de Joden uit de huizen van Duitschers zonder wrijving geschiedt, is bepaald, dat de overheid bij de uitvoering van de wet vex-gaand mede zal werken. De wette lijke bescherming van den huurder vervalt voor Joden eerst dan, wanneer door een verklaring van de gemeentelijke ovex-heid bewezen is, dat de onderbrenging elders van den Joodschen huurder veilig gesteld is. Huurcontracten op langen termijn tusschen Joden blijven onaange tast. Joden kunnen onderhuurcontracten alleen nog maar met Joden sluiten. Voor gemengde huwelijken moet de wet op gelijke wijze als bij zuiver Joodsche huwelijken worden toegepast, wanneer uit het gemengde huwelijk geen kinderen zijn voortgekomen en de man een Jood is. Wanneer daarentegen al leen de vrouw Jodin is, doch de man „Duitsch bloed" heeft of een „mischling" van den twee den graad is, wox-dt de wet niet toegepast, on verschillig of uit den echt kinderen zijn gespro ten of niet. De wet geldt ook in het Memeiland. De invoex-ing in Oostenrijk en in de Sudeten Duitsche gebieden zal geschieden langs den weg van verordeningen. Frankrijk's buitenlandsch beleid blijft ongewijzigd. Vervroegde verklaring van Daladier. De Fransche minister-president, heeft gister avond naar Havas meldt tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd. „De bladen hebben vanochtend gemeld, dat de regeering de volgende week Donderdag, bij den aanvang van de nieuwe zitting van het par lement, in de Kamex-s een verklaring over den intex-nationalen toestand zou afleggen. Ik ben van meening dat ik in de bestaande omstandigheden niet mag wachten, maar reeds thans moet zeggen, wat de algemeene zin van deze verklaring zal zijn. Het standpunt van Frankrijk, zooals ik dat heb uiteengezet, in mijn radiorede van 29 Maart, is niet veranderd en zal niet veranderen. De gebeurtenissen in het buitenland hebben de gewettigd heid en noodzakelijkheid van onze poli tiek van waakzaamheid en vastbesloten heid duidelijk bewezen. Die politiek heeft de goedkeuring van het ge heele land, zooals ook nog is gebleken uit de besprekingen in de departementale vergaderin gen. Niettemin schijnt men in Frankrijk en in het buitenland door onjuiste berichten en ten dentieuze commentaren de werkelijkheid der feiten te willen verdraaien en er naar te streven of de vastberadenheid der regeering en volk te doen wankelen of buiten Frankrijk onzekerheid te doen ontstaan over de duidelijkheid en juist heid der Fransche politiek. Ik kan mij niet genoeg tegen een dergelijke vei-dx-aaiing van de waarheid keeren. In werke lijkheid is de internationale toestand op een punt gekomen, dat boven de vex-scheidenheid en het complex van belangrijke vraagstukken een probleem uitsteekt: overheersching of samen- werking in Europa. De definitieve veiligheid van Frankrijk is dus in het geding en ook de toekoinst der bescha ving, die wij, met de overweldigende meerder heid der menschen in de geheele wereld, vast besloten zijn te vex-dedigen. Het Fi-ansche volk weet dat: zijn besluit staat onwrikbaar vast. In de bestaande omstandigheden stelde ik er prijs op daaraan te herinneren." Een militair bondgenootschap tusschen Duitschland, Italië en Japan? Japansche vlootautoriteiten tegen inmenging in Europeesche aangelegenheden. TOKIO. Minister Ax'ita heeft op het departement van buitenlandsche zaken afzonderlijke besprekingen ge voerd met de ambassadeurs van Duitsch land en Italië. Hij zou aan beiden mede gedeeld hebben, dat Japan bereid is een militair verbond te sluiten uitsluitend gericht tegen een agressie van Sovjet- Rusland. Japan verwacht dat de beide landen een definitief antwoord zullen geven of zij bereid zijn een dergelijk be perkt verbond aan te gaan. Enkele officieren zijn nog steeds voorstanders van een breed anti-democratisch front en trach ten de regeering van de noodzakelijkheid hier van te overtuigen. De vlootautoriteiten zijn ech ter van meening, dat Japan moet vermijden in de Europeesche aangelegenheden verwikkeld te worden. Velen in Japan gelooven overigens, dat iedere mogelijke verzwakking van de samenwer king tusschen de anti-kominternmogendheden mogelijk gecompenseerd kan worden door een toenadering tot de democratieën. Bericht wordt dat de Japansche ambassadeur in Italië, Shira- •tori, ontstemd is over de ontwikkelingen van het oogenblik en dat hij wenscht af te treden. Zijn ontslag zou aanvaard worden. De Britsche gezant Craigie heeft in het geheim een conferentie met Arita gehad in een restau rant te Tokio teneinde de belangstelling van journalisten bij het officieele verblijf van Arita te vermijden. Ook wordt bericht dat Ci'aigie heeft geconfereex-d met Matsoedeira, de minister van het keizerlijk huis, die tot 1936 ambassadeur te Londen is geweest (United Press) Keizer hecht zijn goedkeuring aan het nieuwe plan. Havas meldt uit Tokio: Volgens welingelichte kringen zou het tegen voorstel, dat beoogt het anti-kominternverdrag te vex-stevigen, door den keizer zijn goedgekeurd tijdens het bezoek, dat minister Arita gisteren aan het keizerlijk paleis heeft gebracht. Tinfusie weer aan de orde. Memorie van Antwoord op een in 1937 ingediend wetsontwerp. In de Memorie van antwoord op het wets ontwerp tot machtiging om te zamen met de N.V. Billiton Mij. op te richten de N.V. „Ver eenigde Nederlandsch-Indische Tinbedrijven (Venit)", reeds in Mei 1937 ingediend, blijkt dat thans rekening is gehouden met oprichting der Venit in den loop van 1940. Sedert de ont vangst van het voorloopig verslag is n.l. door den minister van koloniën (die met zijn ambtgenoot van justitie en dien van financiën deze memorie heeft onderteekend) nader on derzocht in hoeverre nog verandering in den opzet der Venit in 's lands belang gewenscht moet heeten. Ter zake zijn opnieuw onderhan delingen met de Billiton maatschappij ge voerd. Het resultaat daarvan is, dat de verhouding der winstverdeeling is verbeterd van 10:90 tot 9:91, met bepaling dat, indien gedurende zes achtereenvolgende jaren de tinprijs daalt beneden f 1360 per long ton (1016 kg) de ver houding voor zoodanige periode 8:92 zal zijn. De onderteekenaars moeten van meening verschillen met de leden, die aLs hun oordeel te kennen gaven, dat ter tegemoetkoming aan de verlangens van den volksraad in het wets ontwerp slechts enkeleg wijzigingen van zeer ondergeschikten aard zijn aangebracht De versterking van de door den gouverneur-gene raal te benoemen meerderheid der leden van den raad van beheer, het binden van den ver tegenwoordiger in Indië aan een door den landvoogd goed te keuren instructie, het be vorderen van gelijke goedkeuring voor de ves tiging of uitbreiding van belangen der directie of voor deelneming door de Venit in andere ondernemingen, zoomede de instelling van een commissie van advies in Indië kunnen, naar hun inzicht, bezwaarlijk als weinig beteeke- nende tegemoetkomingen worden beschouwd. Haagsche leerling-agenten bezoeken de musea. Donderdagmiddag heeft een aantal jonge lieden, die te 's-Gravenhage in opleiding zijn voor agent van politie, een bezoek gebracht aan het gemeente-museum aldaar. Dit is het eerste van een reeks bezoeken, die op initiatief van de V.V.V.'s-Gravenhage aan de Haagsche bezienswaardigheden zullen worden gebracht. De bedoeling hiervan is, de aanstaande Haag sche agenten vertrouwd te maken niet alleen met den buitenkant van deze instellingen, doch ook met haar inhoud. Thans zullen de a.s. agenten tijdens hun op- leidingstijd van vele maanden ook enkele uren besteden aan een bezoek van de Haagsche be zienswaardigheden. Men hoopt zoo den vreemdeling, den gast van de stad, zijn verblijf in die stad zoo aan genaam mogelijk te maken. Nieuwe Echtscheidingswet oogst geen algemeene instemming. Aan het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot aanvulling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek en in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, betreffende echtscheiding en ontbinding des huwelijks na de scheiding van tafel en bed is het volgen de ontleend. Men verklaarde vrijwel algemeen den tegen- woordigen toestand met betrekking tot de mogelijkheid van echtscheiding bij onderling goedvinden onbevredigend te achten. De eer bied voor de wet eischt, dat ontduiking van haar uitdrukkelijk voorschrift, hetwelk zoo danige echtscheiding verbiedt, worde voor komen. In zooverre was men het dus eens Over de wijze, waarop deze ontduiking be hoort te worden tegengegaan, bleek een diep gaand meeningsverschil te bestaan, Verscheidene leden verklaarden tegen het wetsontwerp ernstig bezwaar te hebben, niet zoozeer om hetgeen het inhoudt als wel om hetgeen er niet in staat. Zij zouden met het wetsontwerp op zich zeif wel kunnen mee gaan, indien de daarin voorgestelde bepalin gen wei-den uitgebreid met een verruiming van de gronden, waarop echtscheiding kan worden verkregen, al zou naar hun overtui ging het ontwerp, zooals het thans luidt, bij totstandkoming van zulk een verruiming- weinig noodzakelijk zijn, omdat aan de ont duiking van artikel 263 B. W.. dan, zoo niet geheel, dan toch grootendeeLs, vanzelf een einde zou komen. Zou evenwel een verruiming van echtscheidingsgronden achterwege blij ven, dan zou, naar deze leden meenden, het middel, hetwelk de regeering wil toepassen om deze ontduiking tegen te gaan, erger kun nen blijken dan de kwaal de ontduiking in den vorm, waarin zij thans plaats heeft zelf. Onder de gronden voor echtscheiding zou volgens deze leden in ieder geval behooren te worden ogenomen het geval, dat het huwelijk een volslagen mislukking is geworden. Zou een zoodanige echtscheidingsgrond in de wet worden opgenomen, dan verwachtten de hier aan het woord zijnde leden, dat aan de tegenwordige procespractijk stellen en erkennen van gefingeerd overspel vrijwel dadelijk een einde zal kpmen. Daarnaast behoort, naar de meening van deze leden, ook de ongeneeslijke krankzinnig heid als echtscheidingsgrond te worden er kend. Men kan daax-bij allerlei voorwaarden stellen om overijlde ontbinding van het huwe lijk te voorkomen. Wat de minister thans voorstelt aldus de leden komt neer op een beperking van de mogelijkheid tot echtscheiding. Het gevolg daarvan zal echter niet zijn vermeerdering van het aantal gelukkige huwelijken, doch veel meer een toeneming van het aantal on wettige verhoudingen. Daarmee kan de pu blieke moraliteit niet gediend zijn. Enkele leden achtten het wetsontwerp over bodig Vele andere leden konden de bezwaren, tegen het wetsontwerp, of meer nog tegen de omstandigheid, dat het wetsontwerp bepaalde dingen niet inhoudt, niet deelen. Wat betreft het voorstel om ongneeslijke krankzinnigheid als echtscheidingsgrond te erkennen, merkten deze leden op, dat de ongeneeslijkheid wel zeer moeilijk vast te stellen is. over het volle loon. Ter aanvulling van dc mededeelingen in ons vorig nummer over het wetsontwerp tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting diene, dat de huurbelasting 1.6 procent van de opbrengst van onroerende goederen zal bedragen. De rentebelasting bedraagt 2 procent van de daaronder vallende opbrengsten De belasting wordt berekend over de volle opbrengst. Ook de loonbelasting bedraagt 2 procent van het volle loon, zonder aftrek van de belasting, die bij de uitbetaling moet worden ingehouden. Tenslotte bedraagt ook de winstbelasting 2 procent van de volle winst, zonder aftx-ek van de belastingen, die krachtens deze wet worden geheven. De vennootschapsbelasting zal 8 procent be dragen, eveneens over de volle winst. Nederlaiidseh paviljoen op de Wereldtentoonstelling geopend. Boodschap van Dr. Colijn. De Nederlandsche gezant te Wash ington, dr. A. Loudon, heeft gisteren het Nederlandsche paviljoen op óe Wereldtentoonstelling te New York geopend. Drie duizend menschen woonden de plechtigheid bij. De plechtigheid werd naar Europa uitgezonden. De gezant heeft een boodschap van den Nederlandschen minister president, dr. H. Colijn, voorgelezen, waarin deze de groeten overbracht van Nederland aan de vrienden in de Vereenigde Staten. In zijn toespraak wees dr. Loudon er op, dat de tentoonstelling beoogt de verdraag- zaamheid en samenwerking te bevorderen. Daarna hieven de aanwezige Nederlanders het „Wilhelmus" aan. De directeur-generaal der tentoonstelling, Grover Whalen, be groette vervolgens dr. Loudon en de aan wezige Nederlandsche autoriteiten. Bij deze gelegenheid heeft tevens de voor zitter der Internationale Kamer van Koop handel, Thomas Watson, het standbeeld ont huld voor Pieter Stuyvesant de gouverneur van Nieuw-Amsterdam in de 17de eeuw. RADII) PROGRAMMA ZATERDAG 6 MEI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. KRO-Uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be- x-ichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Zangplaten. (Om ca. 1.15 Berichten). 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. Hier na: Causerie over de bond ter behartiging van de belangen van het Kind. 4.20 Gramofoonmu ziek. Hierna: Causerie „Het scheppen van een betere wereld". 4.40 Graxxiofoonmuziek. Hierna: Causerie vanwege den Centralen Bond v. Werk- meesters, Opzichthouders en Technici. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.15 Internationaal sportoverzicht. 5.30 Filmmuziek (gr.pl.). 5.45 De KRO-Nachtc- gaaltjes. 6.15 Graxnofoonmuziek. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. Ca. 6.45 Berichten. Hier na: Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie „Ons land vóór de invoering van het Christendom". 7.35 Actuteele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8,15 Over peinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Declamatie met muziek. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. cn 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (ca 8.16 Berichten). 10.00 Moi-gen wij ding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedx-ijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (ca. 12.15 Berichten). 2,00 Filmpraatje. 2.15 Zang met pianobegeleiding. 2,30 De Ramblers. 3.00 Re portage (opn.) 3.30 VARA-orkest en soliste. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Economisch over zicht. 4.45 Residentie-orkest en solist (opn.). 5.30 Filmland. 6.00 Uit de roode Jeugdbeweging. 6.28 Berichten 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 6.55 Trompet en orgel. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Lezing „Amerikaansche Hotels". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA- Varia. 8.00 VARA-orkest en solist. 9.00 Puzzle- uitzending. 9.15 „En nu.... Oké, 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Radiotooneel. 10.5512.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Het BBC-Schotsch orkest. 11.20 Het BBC- Northexm-Ireland orkest en solist. 11.50 Gramo foonmuziek. 12.20 Sportreportage. 12.50 Manto- vani en zijn Tipica orkest, 1.30 Vertrek van het Britsche Koningspaar voor hun bezoek aan Canada. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Sport- reportages. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Sport reportage. 5.20 Berichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 Het Shadwick strijkkwartet. 6.50 Actueel pro gramma. 7.20 Music-Hall-programma. 8.20 Be richten. 8.50 Uit Amerika: Amerikaansch nieuws, 9.05 Het BBC-Theater-orkest en solisten. 10.00 Uit Parijs: Fransch progi-amma. 10.20 Jack Payne's Band. 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 8.00; 9.00; 9.25 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang. 12,00 Gramofoonmuziek. 12.25 Lu- cien Goldy's orkest. 1.40 Gramofoonmuziek. 1.50 Pianovoordracht. 2.35 Zang. 2.50 Pianovoor- dracht. 3.05 en 4.05 Zang. 6.20 Gramofoonmu ziek. 7.50 Opera-uitzending. 11.0511.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 HJ-concex-t. 7.50 Schupo-orkest. 11.20 en 12.35 Het Omroepklein-orkest en cithertrio. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Vroolijk programma 6.30 Accordeonorkest „Solo" en soliste. 7.50 Ver- zoekconcei-t. 9.55 Hermann Hagestedt's dans- orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Het Omroeporkest en solist. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Het Omroep orkest. 12.501.15; 1.25 en 1.55 Gramfoonmuziek. 2.20 Viool en piano, (lrx de pauze: Gramofoon muziek). 4.05 Zang. 5.20 Het Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 7.20 Klarinet-kwar tet. 7.45 Folkloristisch programma. 8.05 Cabaret. 9.30 Populair concert. 10.2011.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 en 12.301.15 Gi'amofoonmuziek. 1.55 Marceau Burton's Musette-orkest. 2.20 Gramo foonmuziek (met toelichting). 3.20 Pianovoor dracht. 4.05 Zangvoordracht. 4.35 Jazzmuziek (gr.pl.) 5.00; 5.35; 6.05 en 6.35 Gramofoonmu ziek. 7.20 Het Radio-orkest en -koor. 8.20 Ra diotooneel. 8.35 Vervolg concert. 9.30 Gramo foonmuziek (met toelichting). 10.0511.20 Jean Omer's orkest.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9