Haarlem's Dagblad Vredesactie Welkom vreemdeling. sterk behang mooi behang modern behang Italiëen Duitschland Ochtendbeurs Amsterdam Zonnig weer, veel bezoekers, maar... Belangrijkste 56e Jaargang No. 17142 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 8 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. van het Vaticaan Bezoek van Mgr. Orsenigo aan Hitier trekt de aandacht Het onderhoud van den apostolischen nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, met Hitler in Berchtesgaden, heeft in Vaticaanstad levendige belangstelling gewekt, vooral de bijzondere omstan digheden waaronder het plaats had. bevoegde sferen van het Vaticaan toont men uiterste reserve en be perkt men zich er toe te verstaan te geven, dat de sluiting der Katholieke scholen in Duitschland met de schen ding van het Concordaat een gebeur tenis is, die op zichzelf reeds een ont moeting zou rechtvaardigen onder zoo speciale omstandigheden en een zoo lang onderhoud anderhalf uur. In kringen echter, die minder gebonden zijn aan discretie, wijst men op het feit, dat mgr. Orsenigo zich per vliegtuig naar Berch tesgaden heeft begeven, juist op den dag, dat Hitier zijn laatste instructies gaf aan Von Ribbentrop betreffende de Italiaansch-Duit- sche conferentie te Milaan, hetgeen aanlei ding geeft tot de hypothese dat de ontmoe ting van Berchtesgaden bepaald heeft kun nen worden door urgente redenen, die niet uitsluitend in verband behoeven te staan met het probleem der betrekkingen tusschen den H. Stoel en Duitschland. Zou dan het bezoek van mgr. Orsenigo aan Hitier, zoo vraagt men zich af, een aanwijzing zijn voor een actie van het Vaticaan ten gunste van den vrede? Het is volgens deze kringen niet onwaar schijnlijk. In diplomatieke kringen te Berlijn en in verschillende Duitsche kringen meènt men volgens Havas te weten, dat de nuntius een boodschap van het Vaticaan zou hebben .overhandigd en dat het Vaticaansche initia tief niet tot Duitschand zou worden beperkt. Sommigen willen deze ontmoeting alleen in verband met de Po-olsch-Duitsche kwestie brengen, anderen willen er een uitgebreider actie in zien van het Vaticaan ten gunste van den vrede. Geen enkele officieele of of- ficieuse aanduiding heeft deze geruchten be vestigd. Het bezoek van mgr. Orsenigo aan Hitier valt samen met het bezoek van den apostoli schen nuntius te Parijs, mgr. Valerr aan Daladier. Poolsche meening over het Italiaansch-Duitsche verbond. Geen nieuwe factor in den internationalen toestand. WARSCHAU, 8 Mei (P.A.T.) De „Express Poranny" meent dat de overeenkomst tus schen Ciano en Von Ribbentrop geen nieuwen factor brengt in de internationale situatie. Het gaat eerder, aldus het -blad, om de juridi sche vastlegging van een bestaanden toestand in de Duitsch-Italiaansche betrekkingen. De publiciteit welke te Berlijn aan de besprekin gen van Milaan gegeven is vormt in zekeren zin een politieke manoeuvre. De „Kuryer Cod- zinny" vraagt zich af of het pact een offen sief of defensief karakter draagt, of wellicht beide. In ieder geval brengt het geen nieuw element in den Europeeschen toestand.. De bijzonderheden zullen moeten aantoonen wel ke de banden zijn tusschen Rome en Berlijn. Duitsche vlootmanoeuvres in het Skagerak. In samenwerking met de luchtmacht. KOPENHAGEN, 8 Mei, (Reuter). Voor het eerst sedert den wereldoorlog houdt de Duitsche vloot manoeuvres in het Skagerak voor Jutland. Hieraan wordt deelgenomen door 32 oorlogsbodems van verschillend type, alsmede de luchtmacht. ZATERDAG Record Bezoekersstroom voor de tentoonstelling „lüat doet 11 ia Uw utijea tgd? We hadden 't niet mis toen we ver onderstelden dat Zaterdag nog velen de tentoonstelling „Wat doet U in uw vrijen tijd?" zouden komen bezoeken. Er is zelfs een record gebroken! Op den laat- sten dag van de 3de tentoonstelling werd het grootste aantal bezoekers van alle drie exposities geboekt, n.l. 857 op één dag. Een cijfer dat voor zichzelf spreekt. Een gezelschap van meer dan honderd Engelsche bloemen- en plantenliefhebbers maakte dit weekend een excursie naar onze bloem - bollenvelden. De gasten tijdens een boottocht in de omgeving van Lisse. (Volgens de A.N.V.V. moeten de totale inkomsten die Nederland in 1938 uit vreemdelingenbezoek trok, voorloopig geschat worden op 10 millioen gulden). Vreemdelingen aller landen, Kom in dichten drom naar hier, Reik ons broer- en zusterhanden. Breng ons leven en vertier. Zie de bosschen en landouwen, Zie het strand en zie de stad, Zie de kunst en de gebouwen, Er is van hier van alles wat. In ons land is rust te vinden, Van de ouderwetsche soort, En gij komt hier onder vrinden, Tot welk land gij ook behoort. Nederland is laag maar lieflijk, Nederland is klein maar rein, Niet goedkoop, maar wel gerieflijk, Het is goed om hier te zijn. Gij kunt autorijden, baden, 't Eten is hier extra goed, 't Welkom is niet te versmaden, Dat gij in ons land ontmoet. Gij vindt hier slechts open deuren, Treed vrij over onze grens, Kom, gij zult het niet betreuren, Beste vriend en medemensch. Wij staan klaar, te uwer eere, Extra onze best te doen, Weet gij, hoe wij u waardeeren? Op (voorloopig) tien millioen. voor een lageren prijs H.M.Bakker/Gen.Cronjéstr.lSSJel.ïlóSZ Vertrouwd, vakkundig personeel beschikbaai (Adv. ingez Med.) Poolsche minderheid in Duitsch land protesteert tegen de volkstelling. Wijziging van de vragenlijst verlangd. WARSCHAU, 8 Mei (Havas). De Bond van Polen in Duitschland heeft gisteren bij den Duitsehen minister van binnenland- sche zaken, Frick, geprotesteerd tegen de maatregelen, welke zijn genomen voor de volkstelling op 17 Mei a.s, Hierbij zijn de Po len niet in staat hun nationaliteit te kermen te geven. Men vraagt derhalve, dat in de vra genlijst de rubriek nationaliteit vervangen wordt door. vragen over herkomst en moeder taal. Verder maakt de Poolsche pers melding van een reeks incidenten in Silezië. Te Neu Strelitz is de laatste Poolsche school vernield. Te Imidlnits zijn op de muren van de kerk op schriften? geschreven, waarin den Poolschen pastoor en zijn Poolsche parochianen wordt aangeraden „Duitschland te verlaten, terwijl het nog tijd is". Te Dzierkonitz is een mede- dee.ling gepubliceerd, waarbij Poolsche mis sen worden verboden. sluiten militair verbond. Tusschen Italië en Duitschland is een politiek en militair bond genootschap gesloten. Dit verbond is opgesteld tijdens de besprekingen, die Ciano en Von Ribbentrop Zaterdag te Mi laan hebben gehouden. (Men zie voor bijzonderheden pag. 9.) Tokio bereid zich bij het Italiaansch-Duitsche militaire verbond aan te sluten. TOKIO, 8 Mei (Reuter). De Japansche mi nister van oorlog, Itagaki, heeft gezegd, dat Duitschland en Italië verdienen geluk te wor den gewenscht, dat zij zich hechter aaneen hebben gesloten door een militair verdrag. Op de vraag of het mogelijk is, dat ook Japan zich bij dit nieuwe verdrag zou aansluiten, zeide Itagaki: „De geest, welke het sluiten van het drievoudig anti-komintern-verdrag heelt bezield, is in Japan diep gewor teld en indien Duitschland en Italië het wenschen, is het niet onmogelijk, dat Japan een militaire overeenkomst zal sluiten met Rome en Berlijn". De minister voor overzeesche aangelegen heden. Koiso, heeft onofficieel verklaard dat het geheel afhangt van het begrip dat Duitsch land en Italië hebben voor de positie van Japan en de macht in Oost-Azië of dergelijke besprekingen tot een goed einde zullen wor den gevoerd. Koisi voegde hieraan toe dat de meeste Japanners Duitschland en de Duitsche Zaken beter kennen dan de Durtschers Japan en de Japansche aangelegenheden VOERT SCHACHT BESPREKINGEN IN MEXICO? WASHINGTON, 8 Mei «Havas). In petro- Ieum-kringen te Washington gaat het gerucht, dat dr. Schacht zich op het oogenblik in Mexi co zou bevinden, teneinde te pogen met Car denas een petroleum-contract af te sluiten ten gunste van Duitschland. Verder meent men dat de besprekingen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico tot het regelen van het pelroleum- vraagstuk op bevredigende wijze verloopen en bijn amet succes bekroond zouden worden. Men vreest derhalve in genoemde petroleum- kringen dat de tegenwoordigheid van dr. Schacht in Mexico deze besprekingen zou kun nen schaden. Nantsjang opnieuw door de Chineezen omsingeld? Te Kanton zouden de Chineezen de buitenwijken binnengedrongen zijn. Naar het Chineesche Persbureau meldt hebben de Chineesche troepen de omsinge ling van Nantsjang weer voltooid. Op 5 Mei waren de troepen reeds binnengedrongen, doch als gevolg van het Japansche spervuur trokken zij zich terug. Ten Oosten van Soeihsien in Midden-Hopei zijn tijdens een verbitterd gevecht 1000 Ja panners gesneuveld of gewond, terwijl ook de Chineesche troepen zware verliezen leden. Aan het einde van de vorige week hebben 86 Japansche vliegtuigen ongeveer driehon derd bommen laten vallen boven verschillen de deelen van China. Swatau heeft zeer ge leden. Hier zijn honderd menschen om het leven gekomen of gewond. Ook Nantsjeng in Zu-id-Sjensi is hevig gebombardeerd. Volgens andere berichten uit Chineesche bron hebben de Chineesche troepen zich meester gemaakt van het station der spoor wegen in de buitenwijken van Kanton. De Japanners zouden meer dan honderd dooden hebben achtergelaten. Te Kanton is de staat van beleg afgekondigd. Onverwijld zijn Ja pansche versterkingen en tanks naar de be dreigde zone gezonden, Het schijnt, dat de positie der Japanners kritiek zou kunnen wor den als de versterkingen, die van Formosa onderweg zijn. niet op tijd zouden aankomer Von Ribbentrop's verblijf in Italië. PERSONALIA. De heer E. W. Woud te Haarlem is met in gang van 1 Juni 1939 benoemd tot adjunct- inspecteur van politie te Rotterdam. Dp heer Woud was sedert 1 Juni 1938 als ooiitie-controleur werkzaam bil den Dienst "an werkloosheidsbestrijding en Maatschap pelijk Hulpbetoon. Voor dien tijd was hij vo lontair op het politie-bureau te Bloemendaal. Eenige weken geleden slaagde hij voor het inspecteurs-examen. Duitsche minister vertoefde ook aan het Comomeer. De besprekingen tusschen Ciano en Von Ribbentrop hebben een zeer vlot verloop ge had. Het was Zondagochtend, aldus Stefani, zelfs niet noodig een tweede bespreking te voeren, daar Zaterdag reeds alles was behandeld. Minister Ciano ging daarom naar het paleis van den gouverneur om de loopende zaken van zijn ministerie af te handelen. Von Rib bentrop en zijn vrouw bezochten de Dom, het kasteel Sforza en andere bezienswaardig heden. Bij het passeeren van de volkswijken werden de Duitschers geestdriftig toegejuicht De minister was zeer ontroerd door dese spon tane huldiging. Nadat de ministers en hun gevolg tezamen de lunch hadden gebruikt, werden zij ontvan gen op het stadhuis, waar een schitterende receptie werd gehouden. Tezamen reden de ministers vervolgens naar het Comomeer, luide toegejuicht door de Milaneezen. die zich langs een deel van de route hadden opgesteld. Ook te Como, waar de huizen met Italiaansche en Duitsche vlaggen versierd waren, werden de bezoekers hartelijk begroet. Slechts met moeite konden de auto's zich een weg door de dichte menigte banen In Villa d'Este werd den Duitsehen minister een diner aangeboden, dat door 150 personen werd bijgewoond. Vanmorgen is Ciano naar Rome vertrokken en later op den dag verlaat von Ribbentrop Italië. Politieke kringen te Rome zijn van mee ning dat de onderteek-ening van het politieke en militaire verdrag van Italië met Duitsch land binnenkort in plechtigen vorm, waar schijnlijk t.e Berlijn, zal geschieden. Hindoes en Mohammedanen slaags. Pan met kerrie, werd casus belli. CALCUTTA, 8 Mei. Uit Gaya, provincie Bihar, wordt gemeld dat er zich daar Zondagavond vechtpartijen tusschen Mohammedanen en Hin does hebben voorgedaan, waarbij 11 personen gedood en meer dan 100 gewond werden. De vechtpartij ontstond doordat een Moham- medaansch echtpaar gedurende een twist een pan met warme kerrie uit het raam wierp, die op een Hindoemeisje terecht kwam, dat luid begon te schreeuwen. Daarop kwamen Hindoes en Muzelmannen toeloopen en tusschen deze twee partijen ontstond een gevecht met het bo venvermelde resultaat. (United Press) Demobilisatiebevel van Franco. 200.000 man naar huis. Generaal Franco heeft een demobili satiebevel uitgevaardigd, dat geldt voor ongeveer 200,000 man. Deze manschap pen zijn over het algemeen reeds terug gezonden naar de streken, vanwaar zij afkomstig zijn. De demobilisatie heeft geen gevolg voor den wapenschouw te Madrid, die officieel op half-Mei blijft vastgesteld. Hevige aardbeving geregistreerd. Epicentrum nabij de Azoren. BRUSSEL, 8 Mei (Belga). Het observa torium van Ukkel deelt mede dat vannacht te 1 uur 52 min. 11 sec. een hevige aardbeving is geregistreerd, waarvan het epicentrum op een afstand van 2700 k.m. van Ukkel in den Atlantischen Oceaan, nabij de Azoren moet liggen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 294Vfe—5. H.V.A, 405' 6. Unilever 128V2. U, S. Steel 35 5/8. Republic Steel 11 7/82. Anaconda 18&. North Am. Aviation 12—H. Het woord is aan Een Chineesch spreekwoord Men is nooit gelukkig ten koste van het geluk van anderen. alleen late tulpen bloeiden nog. Bollen-Zondag slaagde daarom niet zooals andere jaren. Zondag is dan eindelijk de lang verbeide bol- len-Zondag geworden. Des morgens straalde de zon uit een wolkenlooze lucht en dat is voor de velen, die tot dusverre hun traditioneelen tocht langs de bollenvelden wegens de dreigende re genluchten van de laatste Zondagen hadden uit gesteld, aanleiding geweest, om er nu op uit te trekken. Van langer uitstel zou trouwens waarschijnlijk wel afstel gekomen zijn, want tal- looze velden zijn reeds van hun bloementooi ontdaan en alleen de late Darwin, Triumph en Mendel-tulpen zorgden er nog voor, dat de tal- looze bezoekers toch nog een indruk kregen van de rijke kleurenpracht, die een bezoek aan de bloeiende bloembollenvelden zoo attractief maakt. Hoewel men in de verschillende dorpen niet te klagen heeft gehad wat het bezoek betreft, kan toch niet gesproken worden van een echte, ouderwetsche drukte, want daarvoor was het wat te laat in den tijd, terwijl de bloeiende Be tuwe, alsmede de voetbalwedstrijd Nederland Zwitserland waarschijnlijk de bollenstreek wel concurrentie aangedaan zullen hebben. Voor de wielrijders was het blijkbaar wat te winderig, om een flinken tocht te ondernemen, wandelaars waren er echter des te meer en zoo heeft deze Zondag nog gedeeltelijk goed ge maakt, wat zijn voorgangers hadden bedorven. Onze correspondent te Hillegom schrijft nog: Wat mooi zonnig weer kan doen is Zondag weer eens gebleken Al is natuurlijk het mooiste van bollenland voorbij omdat narcissen en hya cinten zijn verdwenen; de thans bloeiende tul pen met haar vele felle en contrasteerende" kleu ren zijn een tocht door de streek nog wel waard en menigeen heeft daar gisteren dan ook nog gebruik van gemaakt. Het was flink druk, voornamelijk met auto mobielen en fietsers. De tram vervoerde veel passagiers, ofschoon zij de drukte gemakkelijk aan kon en op de drukste punten moest de Hil- legomsche politie toch nog voor verkeersagent spelen. Verschillende bloemverkoopers langs den. weg maakten dan ook nog goede zaken, ofschoon dit de stroppen der vorige weken toch niet meer kon goed maken. Ook in de komende dagen behoeft men nog niet bang te zijn dat alle kleur van de velden verdwenen is. Alleen: de bloeiende stukken vor men geen geheel meer, maar er is toch nog veel te genieten. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond 74 ets. PRUIMEN per pond 12'/> ets. SLAOLIEper flesch, 6V2 maatje 45 ets. BAK- EN BRAADVET. per pond 38 ets. PLANTENVET per pond 38 ets. APPELMOESper blik 28 ets. LIMONADE per flesch 33 ets. BESSENSAP per Vz flesch 15 ets. MET DiVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) Als ik aan vroeger denk, toen was het koopen van schoenen voor mij een last, thans een lust, dank bij den prima pasvorm van BATA- SCHOENEN. Zie onze annonce van Donder dag a.s. Groote Hout- str. 34, H'lem •Adv ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. Te Vlijmen zijn twee motorrijders bii een bót- sing om het leven gekomen. 3 Te Tilburg is een man bij een vechtpartij gedood. 3 BUITENLAND. Een vredesactie van het Vaticaan? 1 Tusschen Italië en Duitschland is een mili tair bondgenootschap gesloten. 9 liet Engelsche koningspaar is Zaterdag met de „Empress of Australia" naar Canada ver trokken. 9 Engeland en Turkije hebben een basis ge legd voor een pact van wederzüdschen bijstand. 9 SPORT. Het Nedi/landsche Voetbalelftal verliest van Zwitserland. 5 en 6 ARTIKELEN, enz. .1. H. de Bois: Schilderijen door Doeser in Frans Hals 2 Melis Stoke: De mensch als voetbal. 3 K. de Jong: Fritz Hirsch operette. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op n

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1