(BREEMEN Twee motorrijders reden op elkaar in. Noodlottig verloopen proefrit ANTRACIET Vechtpartij met het mes beslecht. goede bril van Optiek ERDTSIECK "qeèh B-EVEp'*L De Mensch als Voetbal M A A N D A" G 8 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 -A v i/ ySMidÈÊSÊiWlMêÊiSÊÊSmÊ De totaal vernielde voertuigen op de plek van het ongeval. Beide berijders gedood. Voor de oogen van verschillende inwoners van Vlijmen zijn Zondag morgen in de Dorpstraat van Vlijmen twee motorrijders recht op elkaar in gereden e» gedood. De eene motorijder was de 29-jarige M. van Helmond uit Vugt, gehuwd en vader van vier kin deren, de andere motorrijder was de .14-jarige garagehouder A. P. van Grinsven, uit Vlijmen eveneens ge huwd en vader van drie kinderen. De heer Van Helmond, die in militairen dienst was, was met een vriend van St. Mi chielsgestel gekomen om bij den garage-hou der Van Grinsven een motor te koopen. Deze motor moest natuurlijk geprobeerd HAARLEM - TELEFOON I0Ó7Ó HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. Ingez. Med.) worden, waarbij de garagehouder op een an dere motor mee ging. Een ooggetuige vertelde omtrent het nood lottige ongeluk het volgende. „Herhaaldelijk waren de beide mannen in zeer snellen vaart door de straat op en neer gereden. Het was niet druk en heel mooi weer, zoodat zij blijkbaar meenden, zonder gevaar, den weg als renbaan te kunnen ge bruiken. De vriend van den militair, die bij ons stond, had zijn kameraad al een paar keer aangemaand om toch niet zoo hard te rijden. Hij had daarbij o.a. er op gewezen, dat de voorband van den zwaren motor min of meer slap was, hetgeen de stuurzekerheid van de machine natuurlijk niet bevorderde. Wij zagen Van Grinsven alleen voorbij komen. Hij was al lang uit het gezicht verdwenen toen een zwaar geronk aankondigde dat ook de militair op komst was. Plotseling zagen wij hem met een vaart van zeker wel 100 kilo meter uit de bocht komen. We hielden ons hart vast, want we zagen dat hij den motor bijna niet kon houden en de bocht geheel links nam. Hij scheerde aan den linkerkant van den weg langs de tuinhagen en juist toen hij er in slaagde de machine weer naar het midden van den weg te sturen kwam van den anderen kant Van Grinsven uit de bocht te voorschijn. Even was er nog een gemanoeu vreer van sturen als om elkaar te ontwijken, maar een ondeelbaar oogenblik later botsten de motoren met een vreeselijken slag tegen elkaar". De garagehouder werd eenige meters om hoog geslingerd en kwam op de keien van den weg neer. Hij was zóó zwaar gewond, dat hij nog slechts enkele minuten leefde. Van Helmond viel onder het motorrijwiel, dat in brand geraakte. Omstanders trokken hem onder de machine uit, doch hij bleek reeds overleden te zijn. Hij moet op slag dood zijn geweest. Besprekingen over handels betrekkingen met België. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen, die sinds eenigen tijd tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie gevoerd zijn over de vernieuwing van de handelsovereenkomst van 13 Augustus 1938, die op 30 April j.l. is afgeloopen, hebben Zaterdag geleid tot het sluiten van een voor- loopige regeling van de wederzij dsche han delsbetrekkingen. welke voor drie maanden zal gelden, tenzij voordien een definitieve regeling tot stand mocht zijn gekomen. De onderhandelingen worden intusschen voort gezet. Man pleegde in het heele land misdrijven. Politie te Roermond deed goede vangst. De politie te Roermond heeft Zondagavond in eer. hotel aldaar een man, I. de R. genaamd, gearresteerd wegens overtreding van de vuur- wapenwet. Hij was in het bezit van twee revol vers, zonder daartoe de vereischte vergunning te hebben. Bij nader onderzoek bleek de poli tie een goeden slag geslagen te hebben. Tal rijke politie-autoriteiten verzochten o.a. door middel van het algemeen politieblad zijn aanhouding. Bij het doorzoeken van zijn bagage werden allerhande voorwerpen gevon den, welke o.a. afkomstig waren van inbraken te Haren, Groningen, Zeist en De Bilt. In een aktetasch trof de politie verschillende valsche identiteitsbewijzen aan, alsmede een aantal blanco cheques, ten name van een inwoner van Utrecht. De R. had reeds enkele van deze cheques ingevuld voor bedragen, varieerende tusschen de 100 en 250 gulden. Ook had hij nog pandbriefjes van banken van leening te Amsterdam en Groningen in zijn bezit. Het bleek, dat hij te Middelburg een fiets had ge stolen. Tevens wordt hij er van verdacht zich in verschillende andere plaatsen schuldig te hebben gemaakt aan soortgelijke kleine dief stallen. Maandag zal de man naar ZeLst wor den overgebracht. Met de kano omgeslagen en verdronken. Zaterdagmiddag om half vijf is de achttien jarige W. M., wonende in he Ondiep te Zuilen, met zijn kano in het Merwedekanaal te Maars- sen ter hoogte van de rubberfabriek omgesla gen en verdronken. De jongeman liet zich door een sleep mee trekken, waardoor de kano slagzij maakte en tenslotte omsloeg. WAARDEER SMERING NIET NAAR HETGEEN ZE KOST, MAAR NAAR H E T G E E N ZE BESPAART! BESPAART HET VEËLVOID VAN HAAR EIGEN KOSTEN! Draag echter de verzorging van Uw inotor op aan een vakman I?W f>arap-plnindpr!^^ (Adv. inqez. Med.i Man te Tilburg gedood. Zondagavond omstreeks half acht kregen in de Piusstraat te Tilburg twee mannen, die uit een café kwa men, ruzie. Bij de hierop volgende vechtpartij kreeg één der beide man nen, de 42-jarige H. Donders, een steek met een mes in de hartstreek. Per ziekenauto werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De vermoedelijke dader, de 28-jarige A. D., is eenigen tijd later door de po litie aangehouden. TENTOONSTELLING TE NEW YORK TREKT NEDERLANDSCHE BELANGSTELLING Tot de eerste uit Nederland overgekomen be zoekers van het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling te New York behoorden volgens Het Volk o.a.: het Tweede Kamerlid ds. Ker sten, dr. D. Goedhuis, privaat-docent in het luchtvaartrecht aan de rijks-universiteit te Leiden, dr. H. van Manen, oud-directeur der spoorwegen en de Amsterdamsche bankiers A. A Andriesse, L. Koole en J. L. Pierson Azn. Bekijkt het voorjaar door een Dipl. V. V. O. - Zijlstraat 57 (Adv. Ingez. Med.) Steenmassa stortte in drukke straat neer. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond omstreeks half zeven heeft een zwaar stuk vallend steen, van ongeveer 40 bij 40 c.M. in de Hoogstraat te Rotterdam, groote ontsteltenis te weeggebracht. Van den gevel van het oude Raadhuis op den hoek van den Stadhuissteeg liet nl. een steenstuk, dat vele tientallen kilo's woog los en viel van eenige meters hoogte tusschen de vele wandelaars, die zich op dat moment daar in de omgeving bevonden. Gelukkig werd niemand getroffen. Het gedeelte van de straat, waar de val lende steen neerkwam, werd met een schut ting afgezet. Enkele K. L. M.-vliegers weer uit militairen dienst. Verschillende K.L.M.-vliegers, die in verband met de door de x*egeering genomen maatrege len tot actieven dienst bij een van de vliegtuig- groepen waren geroepen, hebben van de mili taire autoriteiten toestemming gekregen de militaire uniform voorloopig in de kast te hangen en hun gewonen dienst bij de Lucht vaartmaatschappij te hervatten. Zij moeten zich echter ter beschikking van de militaire autoriteiten houden. In totaal waren, volgens de Tel., 23 vliegers van het K. L. M.-pilotencorps onder de wape nen geroepen, hetgeen beteekende, dat de maatschappij circa een vierde gedeelte van dit onderdeel van het personeel moest missen. Hoewel dit niet direct een tekort veroorzaakte en alle groote lijnen als gewoonlijk bediend konden worden zelfs in den toch veel fre quenteren zomerdienst, die nu zoo ongeveer op volle kracht werkt was het voor de K.L.M. toch een handicap dat zij plotseling en juist op zoo'n critiek oogenblik over zooveel min der vliegers de beschikking had. Dit beteeken de voorts voor de niet-opgeroepen vliegtuig bestuurders grootere drukte. De kleinere binnenlandsche lijnen vielen echter aan de regeeringsmaatregelen ten offer, zooals de K. L. M. officieel heeft medegedeeld en zij zullen voorloopig niet gevlogen kunnen worden. Vraagt Uw garagehouder onze aanbevelingslijst (Adv. tngez. Med.) Op de onvolprezen Vecht dobberde Zaterdagmorgen het huwelijksbootje van Mr. J. van Nes, advocaat en procureur te Tiel. en mej. H. J. A. Barmen 't Loo, oud- lid van de R. en Z. V. „Het Spaarne". De tocht naar het gemeentehuis Breukelen St. Pieters werd volgens plaatselijk gebruik per versierde praam gemaakt, waar door bruid en bruidegom dus zoowel letterlijk als figuurlijk in het huwelijks bootje stapten. Natuurlijk bestond er in de Vechtstreek voor deze trouw plechtigheid groote belangstelling. Wolfhezer bosschen bedreigd. Natuurmonumenten tracht ze te koopen. De bosschen van Wolfheze in de gemeente Renkum, welke tot nog toe onbelemmerd toe gankelijk waren voor het natuurminnende pu bliek, loopen gevaar verkaveld te worden. De opdringende bebouwing heeft zich al hier en daar in de omgeving van de bosschen mees ter weten te maken van het prachtige, door zoo talrijke dichters en schilders bezongen en uitgebeelde landschap en nu dreigt het gevaar dat ook de kern van dit historische woud, de omgeving van den welbekenden duizendjari geen den en de beroemde Wodanseiken, ver loren zullen gaan, waarmede dan tevens een belangrijk studieveld voor onderzoekingen op het gebied der geologie, archaeologie en cul tuurhistorie verdwijnt. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland tracht te voorkomen dat deze landstreek binnenkort van haar ouden luister beroofd zal zijn. Zij is in de ge legenheid gesteld voor een lagen prijs de Wolfhezer bosschen aan te koopen en aldus te behouden. Om tot dit doel te geraken is echter de hulp van het publiek noodig, waarop de vereeniging thans een beroep doet. Het kantoor der vereeniging is gevestigd Hee rengracht 540, Amsterdam C., Postgironummer 32391. Rotary-landdag te Arnhem. Vrijdag en Zaterdag is te Arnhem de der tiende landdag van het 59ste district van Ro tary International gehouden. De eerste dag werd besteed aan groepsbe sprekingen en aan verschillende excursies in de omgeving van de Geldersche hoofdstad. Zaterdag kwam men in den Stadsschouwburg te Arnhem bijeen. De districts-gouverneur ir. D. de Jong Wzn. uit Rotterdam, gaf een overzicht van het Ro taryleven in het afgeloopen jaar. Er zijn of worden nieuwe Rotary-kernen gevormd in Winschoten, Assen, Zaandam en Middelburg. Assen zal binnenkort zijn charterfeest vieren, waarmede de provincie Drente haar intrede in het Rotary-district zal hebben gedaan. Het aantal leden van het district is thans tot ruim elfhonderd gestegen. Toespraken werden hierop gehouden door den vice-president van Rotary International, den heer Nils H. Panmann uit Oslo, den nieuwen gouverneur, ir. J. P. Korthals Altes uit Amersfoort, door de afgevaardigden van het Belgische district, van de Hoilandsch- Belgische commissie, van de vereeniging van oud-Rotariërs en van de vereeniging van Soroptimisten. In de middagvergadering sprak drs. H. D. de Vries Reilingh (Rijssen) over de Volkshoogeschool. Spreker wees op de nood zakelijkheid van de vorming van jonge men- schen, niet alleen naar het verstand, maar ook innerlijk. De Volkshoogeschool staat op algemeenen grondslag open, voor welke op vatting of geloof ook, om te bouwen aan de volksgemeenschap. Daarna sprak prof. ir. Is. P. de Vooys over „Individualisme en Rotary". Hij betoogde, dat het de moeilijkheid is om den bouwmeester te worden van de synthese tusschen indivi- dueele vrijheid en goede gemeenschap. Bij het zoeken naar oplossingen dienen de Rotarians, wier doelstelling het vraagstuk niet vreemd doen zijn, te zorgen de lampen brandbaar te houden. Commissie van 9 voor liet Vluchtelingenkamp. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen een commissie van bijstand te be noemen, welke zoowel den minister van bin nenlandsche zaken als den directeur van het vluchtelingenkamp in Drente zal kunnen ad- viseeren in zake specifieke problemen, die betrekking hebben op de vluchtelingen. In deze commissie, welke zal bestaan uit negen personen, zullen Protestanten, Katho lieken en Joden verhoudingsgewijs vertegen woordigd zijn. Van de ongeveer 2500 kampbewoners zullen de gehuwden zooveel mogelijk worden onder gebracht in afzonderlijke woningen, waarvan een aantal voor kleine en voor groote gezin nen gebouwd zal worden in barak-verband. Rijksrechercliecentrale in voorbereiding. Begonnen wordt met een afdeeling rijksvreemdelingendicnst. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal binnen zeer afzienbaren tijd begonnen worden aan den opbouw van de rijksrecherchecentrale. Deze opbouw zal geleidelijk geschieden. Men zal een aanvang maken met de afdeeling Rijksvreem delingendienst. Aan het hoofd van deze afdeeling zal een commissiaris van rijkspolitie eerste klasse ko men. Ook bij andere takken van dienst zullen commissarissen van rijkspolitie eerste klasse benoemd worden. Voorts komen er commis sarissen van rijkspolitie, rijksrechercheur en burgerlijke ambtenaren bij deze centrale. De centralisatie van de bestaande diensten zal geleidelijk plaats hebben. Hierbij moet in herinnering gebracht wor den, dat men op het oogenblik heeft: het cen trale depot voor vingerafdrukken, waar mede de chef van de afdeeling rijkspolitie is belast. Voorts bestaan de centrales voor fal sification en internationale misdadigers, waar van de procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie te Amsterdam de leiding heeft; het rijksbureau van den handel in vrouwen en kinderen, en den handel in on tuchtige uitgaven te Amsterdam; de Neder landsche centrale ter bestrijding van den smokkelhandel van verdoovende middelen te Rotterdam. Officieus bestaat de centrale der bestrijding van automobieldiefstallen te Rot terdam. Wat de instelling van den rijks vreemdelin gendienst betreft, ligt het in de bedoeling den gemeentelijken recherches zoo veel mogelijk service en gegevens te verstrekken. Uw slanke lijn door in spijzen en dranken Cry- stallosetten te gebruiken, die zoet zijn als suiker, maar niet aanzetten. De origineele Crystallo- setten zijn in handige ver gulde doosjes a 500 stuks bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar, tegen den prijs van f.0.43. Redt Uw slanke lijn met (Adv. Ingez. Med.) Gedachten over het uitwijzen van X-burgers uit IJ-land en IJ- burgers uit X-land. door MELIS STOKE. Laat mij den lof van 't voetbal zingen, die frissche en gezonde sport waardoor 't bestaan der stervelingen een avontuur vol spanning wordt. Is het niet schoon, te triómfeeren temidden van den vreugde-schal, en pijlsnel over 't veld te scheer en? Jawel! als mensch!Maar niet als bal. De bal, die zonder wil of weten gecompliceerde trappen krijgt, die onder luide bijvalskreten en afgekeurde schoppen zwijgt, is 't middelpunt van aller oogen en vormt het tragische geval van één, gespeend van ynededogen die murio-getrapte, vuile bal! 't Opwindend kaats-spel dezer dagen heeft vele ballen gecreëerd waarmee, in opgewonden vlagen, strategisch ivordt gemanoeuvreerd. Dit zijn de „mensch'lijke" gevallen! De wereld sist of juicht en klapt terwijl in 't spel de schoten knallen. Een mensch wordt heen-en-ioeer getrapt We kunnen 't eiken avond lezen! Op internationaal terrein wordt uitgeleid en uitgewezen. De mensch mag óók eens voetbal zijn! Daar vliegt het menschelijke leder. Een land trapt vreemdelingen uit en krijgt verschoppelingen loeder bij reciprociteitsbesluit! Het voetbalveld der mogendheden is vol verbijsterend kabaal van menschen strafschop doelpunt zede met levend voetbal-materiaal! De burger heeft bij 't felle razen van wrok en wraak zijn rol vervuld: gevild, gelooid en opgeblazen volgt hij zijn weg in het tumult! Echtpaar door train aangereden. Toestand van den man zorgelijk. Zondagavond, omstreeks kwart voor elf. is op het kruispunt PutschelaanMaashaven bij het oversteken van de Putschelaan het echtpaar C. van Wingerden—van Kouferden aangereden door een motorwagen van lijn 2. De man werd daarbij door den linkerhoek van den man is zorgelijk, liep een schedelfractuur op, de vrouw kreeg een ernstige hersenschudding. De toestand van den man is zorgerlijk. HEVIG ONWEER BOVEN DEN HAAG. Boven den Haag heeft Zaterdagmiddag een ongewoon zwaar onweer gewoed. De donder slagen waren zoo hevig, dat over de gehecle stad de gebouwen stonden te trillen en de rui ten rinkelden alsof een aardbeving plaats vond. Velen herinnerden zich niet, ooit zulke zware slagen gehoord te hebben en de gedachte kwam op aan een bombardement. Op twee plaatsen is de bliksem ingeslagen, n.l. in de Barentsz- straat en in de Pieter Bothstraat, waar in twee woningen lichte schade werd aangericht. Een ware zondvloed wisselde het onweer af en zette in korten tijd vele straten en pleinen blank. Man probeerde op rijdende Irani te springen. Zeer ernstig gewond. Zondag om kwart voor zeven is op den Am- stelveenscheweg te Amsterdam een ongeveer 25-jarige man onder de tram gekomen. Hij trachtte op een rijdenden motorwagen van lijn 23 te springen, kwam daarbij te val len en geraakte onder den bijwagen. Met een gecompliceerde onderbeenfractuur en talrijke ernstige wonden, vervoerde de G. G. en G. D. hem in ernstigen toestand naar het Wilhel- minagasthuis.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5