Militair bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland. CEBUTO SCHUDT UW LEVER WAKKER Last van Uw zenuwen MAANDAG 8 MEI 1939 H X X R L' E M'S DAGBLAD 9 Antwoord op de omsingeling Het Duitsche Nieuwsbureau meldt „De ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië, Von Ribbentrop en Ciano, hebben bij hun besprekingen te Milaan op 6 en 7 Mei den bestaanden politieken toestand aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Zij hebben opnieuw de volledige overeen stemming van de opvattingen der beide regeeringen in elk opzicht geconstateerd en besloten aan de nauwe verbondenheid der beide volken uiting te geven door een veelomvattend politiek en militair verbond. De beide spilmogendheden hebben de overtuiging daardoor op doeltreffende wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede in Europa." Op de besprekingen tusschen Ciano en Von Ribbentrop volgde een diner in de Villa d'Este, gelegen aan het schilderachtige Comomeer. Bij de besprekingen van Ciano met Von Ribbentrop is, naar in gezaghebbende krin gen te Rome wordt verklaard, het standpunt van de as tegenover alle Europeesche vraag stukken grondig bestudeerd, alle problemen zijn besproken en de onderteekening van het militaire verdrag is slechts een formeele stap tot kristaliseering van den toestand. Italië heeft geen verdere verplichtingen aan gegaan. de tekst van het pact is niet gepubli ceerd, doch niemand in Italië vergeet, aldus Reuter, dat de geheime clausule van het drie voudig verbond in 1914 Italië een achter deurtje heeft gelaten, waarvan het voordeel trok. Over de sluiting van het nieuwe Duitsch- Italiaansch verdrag schrijft de Deutsche Dienst o.m.: „Het pact heeft historische beteekenis. Het vormt de consequente voortzetting der poli tiek van den Führer en den Duce en is in overeenstemming met den wil en de gevoelens der beide volken. Het weerlegt alle kwaadaar dige verzinsels van de buitenlandsche „hetz"- pers, welke niet alleen vaak genoeg de ge meenschappelijkheid der politieke richtlijnen van de beide regeeringen durfde te betwijfe len, doch daarenboven ook nimmer ophield de solidariteit van de beide volken van de as in twijfel te trekken. Het sluiten van het Duitsch-ItaJiaansche politieke en militaire pact is in de allereerste plaats een nieuwe constructieve bijdrage tot de handhaving der orde en de verzekering van de veiligheid in Europa tegen alle pogingen der oorlogsstokers, dezen vrede met de mid delen der angstpsychose, dreiging en afper sing te verstoren om den wil der asmogend- heden een nieuwe orde in Europa op te bou wen, te buigen. Het resultaat der historische samenwerking te Milaan is een vernietigende slag voor de agressieve omsingelingspolitiek, welke Engeland en Frankrijk onder medewer king van zekere derde staten sinds lang tegen de mogendheden der as voeren. De redevoe ring van Beek heeft Duitschland en Italië geen aanleiding gegeven hun opvatting over het karakter van die omsingelingspolitiek te her zien. De daad van Milaan is de meest doel treffende stap om kracht aan al die diplo matieke, oeconomische en militaire pogingen tot omsingeling met kracht tegemoet te tre den. Het pact is een onoverwinnelijk bolwerk tegen alle gevaarlijke pogingen der oorlogs ophitsers Europa en de wereld in het ongeluk te storten". De „Völkischer Beobachter" schrijft: de we reld zal zich er voortaan mee moeten vereeni gen, ook de heeren in Downingstreet en de Quai d'Orsay, dat tusschen hun wettige levens ruimte in het Westen en him aangematigde politieke 'belangen in het Oosten, de breede onoverkomelijke muur van de as staat, welke door de beproefde soldaten van het Derde Rijk en van het fascistische Imperium bewaakt wordt. Eén ding zullen de huidige woordvoer ders der democratie echter niet begrijpen, n.l. dat de politieke realiteit van de as geen im- perialitische oorlogsverklaring aan Europa is. Zij zullen niet begrijpen dat deze nieuwe rug- gegraat der Europeesche orde essentieel ver schilt van de alliantiestelsels uit het verleden, voor wie macht en bezit het doel waren en welker jongste voorbeeld de omsingelingsring is, waaraan Engeland thans werkt. De „Montag" schrijft: De democratieën heb ben de oorlogspsychose gemaakt, Duitschland en Italië maken den vrede. De Europeesche staatslieden moeten nu kiezen: willen zij in zien, dat de politiek van Duitschland en Italië het eenige werkzame bolwerk voor den vrede is, of willen zij aan de zijde der omsingeling staan. Dat de Volken voor den vrede zijn, en de waarborging van den vrede willen toevei trouwen aan hem, die den vrede wil verdedi gen, is wel aan geen twijfel onderhevig. Italiaansch commentaar. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Tijdens de besprekingen van Ciano en Von Ribbentrop werd besloten definitief, zeis for meel, in een politiek en militair verdrag de be trekkingen van de beide as-mogendheden vast te leggen. Deze gebeurtenis moet worden be zien binnen het algemeen kader van den Euro- peeschen toestand, die, zooals allen duidelijk blijkt, gekarakteriseerd wordt door de politiek van omsingeling, welke de beide Westersche mogendheden tegen Duitschland en Italië be drijven. Men verzekert dat de door Engeland en Frankrijk gesloten pacten een vredelievend karakter dragen. In werkelijkheid beoogen zij vijandige hinderpalen en oorlogscoalities te scheppen. De staten tegenover wie de waar borgen bedoeld zijn, worden niet openlijk aan gegeven, doch zij schijnen zelfs geographisch nauwkeurig. Men betoogt, dat deze pacten zonder per soonlijk belang zijn aangeboden, maar in wer kelijkheid beoogen zij een aantal staten in de banen der Westersche mogendheden te leiden. Neutrale landen werden aangezocht zich aan te sluiten bij dit systeem. Deze toestand nu werd tijdens het onderhoud te Milaan aan dachtig bestudeerd en de beide regieringen hebben besloten hun betrekkingen vast te leg gen in een politiek en militair pact. Daarom beteekent het onderhoud te Milaan een conclusie, welke de duidelijkheid ten goede komt. De standpunten dei- beide regeeringen zijn in een zeer nauwkeurig bepaalden vorm aangegeven. Alle geruchten over mogelijke on- eenigheden en barsten in de lijn van de as zijn met een slag weggevaagd. Het pact te Milaan dient zich aan als een machtig instrument van den vrede. „Weinig veranderd," constateert de Engelsche pers. Reuter meldt uit Londen, dat de Britsche bladen veel aandacht wijden aan het militair verdrag tusschen Duitschland en Italië. Men is het er over eens, dat aan den toestand wei nig is veranderd. De „Times" schrijft, dat de aankondiging van Milaan al leen verrast heeft, doordat tevoren het Duitsche en Italiaansche commen taar er op berekend was den indruk te geven, dat er alleen sprake was van een normaal contact tusschen twee ministers. De Daily Telegraph" is van meening dat hetgeen reeds lang in feite een verdrag was, dit thans ook rechtens is geworden. De gevol gen hiervan treffen Italië meer dan de rest van de wereld. Iedere overeenkomst, welke Italië thans zou willen sluiten met andere landen, worden thans ondergeschikt gemaakt aan de verlangens van zi.in bondgenoot. Tenzij Italië invloed kan uitoefenen op de onderhan delingen tot regeling van de Poolsche kwestie, is ook in deze zaak niets gewijzigd. De „News Chronicle" schrijft dat Hitier zonder twijfel blij zal zijn dat hij met Musso lini in een definitief verdrag is verbonden en dat dit verbond van twee aanvallers het aan zien buiten de dictatoriale wereld zal vergroo- ten. Thans is meer dan ooit een sterke vredes- bond noodig. Niets zou zoo goed zijn als een eerlijke militaire overeenkomst met de Sovjet Unie, door niets zouden Hitier en zijn generale staf zoo krachtis -vorden weerhouden over te gaan tot nieuwe, daden van geweld Ook de „Daily Herald" spoort aan tot een dergelijk verdrag met de Sovjet Unie als de eenige mo gelijkheid Hitler in bedwang te houden. De positie van Polen. Ook de Fransche pers bespreekt uitvoerig het militair verdrag, meldt Havas. „l'Epoque" schrijft dat het communiqué van Milqan geen enkele opheldering geeft inzake het geschil tus schen Duitschland en Polen. „Men" meent te weten, aldus gaat het blad verder, dat Italië zijn standpunt uiteen heeft gezet en dat op de een of andere wijze gepoogd zal worden het vraagstuk tusschen Berlijn en Warschau te regelen. Dit zou inhouden, dat Polen de ban den met Engeland moet verbreken en opnieuw in een ander kamp overloopen. Indien graaf Ciano meent dat Polen de garantie van Enge land minachtend zal wegwerpen om te steu nen op de goede trouw van Duitschland, dan bewijst hij geen werkelijkheidszin te bezitten, Pertinax verklaart in „POrdre" in het ver drag een waarschuwing te zien voor de de mocratieën, dat de oorlog nog rondwaart en dat zij hieraan slechts kunnen ontsnappen door een tweede München. Pertinax verklaart, dat deze intimidatie- poging Frankrijk niet deert. Oorlog hangt niet zoo zeer af van de dictatoren als wel van de kracht van het verzet, dat men hen biedt. Warschau acht de kans op regeling met Duitschland onveranderd. Uit WARSCHAU: De totstandkoming van het Duitsch-Italiaansch militaire verdrag heeft m politieke kringen te Warschau geen verrassing gebaard. Men legt hier het pact uit als een propagandamiddel, dat er toe bestemd is de Westersche mogendheden te doen buigen en hun iedere illusie te ontnemen op de mo gelijkheid de beide partners van de as te scheiden. Toch wijzigt dit pact geenszins het standpunt van Polen, dat bereid blijft zijn vraagstukken te regelen op basis van volkomen gelijkheid en wederzijdsche vei-plichtingen. Men is van meening, dat de kansen op een vreedzame regeling van het 'Poolsch-Duitsche geschil hetzelfde blijven en berusten in handen van de leiders van het Derde Rijk, die, zooals de Poolsche pers dat dezer dagen zeide, thans het woord hebben. HET ENGELSCHE KONINGS- PAAR NAAR CANADA VERTROKKEN. Bij prachtig weer lichtte de Empress of Australiate Portsmouth het anker PRINSESJES DEDEN HAAR OUDERS UITGELEIDE. De koning en de koningin van Engeland zijn Zaterdagmiddag om 12.45 uur uit Londen naar Portsmouth vertrokkent waar zij zich hebben ingescheept aan boord van de „Em press of Australia" om zich naar Canada te begeven. Op het Waterloo-station werd den koning en de koningin uitgeleide gedaan door koningin Mary en andere leden der koninklijke familie, voorts door Chamberlain en de andere leden van het kabinet. De koning, gekleed in de ma rine-uniform en de koningin met de beide prinsessen die hun onders tot Portsmouth uitgeleide deden in het licht blauw ge kleed, traden rustig, wandelend het met vlag gen getooide station binnen, zoodat het pu- publiek ruimschoots gelegenheid had, de vorste lijke personen toe te juichen. Onder stormachtige toejuichingen van een geweldige menigte is de koninklijke familie later op den dag op het station Portsmouth aangekomen. De vorstelijke personen begaven zich eerst naar het raadhuis, om, volgens een oud gebruik, de sleutels van het fort Ports mouth to ontvangen. Vervolgens begaven zij zich naar de haven en scheepten zich in aan boord van de „Empress of Australia", die, be gunstigd door prachtig zonnig weer, des mid dags om 3 uur het anker lichtte. De „Empress" kiest zee. Een correspondent van United Press, aan boord van de „Empress of Australia" schrijft: Een onafzienbare menigte woonde het ver trek van het Engelsche koningspaar bij en op het oogenblik, dat het schip zich los maakte, steeg een donderend gejuich op.' Als de klok drie uur slaat verlaat koningin Mary, langzaam schrijdend, het schip. De prinsesjes Elisabeth en Margaret volgen, te zamen met de andere leden der koninlijke fa milie. De koninklijke opvarenden van het mach tige schip bestijgen de commandobrug en de trossen worden losgegooid. Langzaam wordt de ruimte tusschen schip en wal wijder. De kapel zet het volkslied in, de koning salueert en uit duizenden kelen klinkt het gezang op. Dan breekt het gejuich los. De prinsesjes wuiven. Ze houden zich goed en onophoudelijk bewegen de kleine zakdoek jes, een vaarwel dat duurt tot het schip uit het gezicht is. De „Enchantress", het admiraliteitsjacht, begeleidt de „Empress" een korten afstand. Als de stoomer aangekomen is op de plaats, waar de oorlogsschepen wachten klinkt het gebul der van saluutschoten als afscheid. Witte wolkjes zweven om de gepantserde bodems en het donderend geweld der schoten echo'd terug. Aan den wal heerscht een levendige drukte. Als het schip vertrekt loopen de leden der koninklijke familie precies als anderen, die passagiers wegbrengen tot het laatst mee om het schip zoo lang mogelijk in het oog te hou den. Pas als de „Empress" den havenmond uitgevaren is, keert men terug en onderneemt de reis naar Londen. De „Empress of Australia" wordt door de zeventien oorlogsschepen geëscorteerd en bo ven het schip brommen de motoren der twee eskaders bommenwerpers, die tezamen met drie vliegbooten deelnemen aan dit uitgeleide. Von Dirksen terug in Londen. De Duitsche ambassadeur in Engeland, Von Dirksen, is Zaterdag in Londen aangekomen. Hij werd door twee ambtenaren der Duitsche legatie verwelkomd en begaf zich terstond naar het legatiegebouw. Radiorede van den Paus. Boodschap tot het Eucharistisch Congres. VATICAANSTAD, 7 Mei De Paus heeft van ochtend over de radio een boodschap ge richt tot het nationale Eucharistisch congres te Algiers, waarin hij o.a. sprak van den vrede, „van den door de ongeruste mensch- heid zoo vurig gewenschten vrede, van den zielsvrede. die verstoord wordt door oproepen en verleidingen van schadelijke leerstellin gen, van den vrede tenslotte tusschen de in angst verkeerende naties". De Paus eindigde met zijn zegen te geven. In Mexico. Bloedige veldslag tusschen boeren en gendarmes. Nabij Puebla in Mexico hebben 600 onte vreden boeren een z.g. hacienda bezet. Twin tig gendarmes, die hen wilden verdrijven, wer den aangevallen, waarop een ware veldslag volgde, die verscheidene uren duurde. De komst van een bataljon onder bevel van een generaal belette dat de gendarmes het onder spit dolven. Veertien personen werden ge dood en een honderdtal gewond. Er werden 380 arrestaties verricht. van de Massakeus In de nieuwe Cebuto Reisgids. Schitterende vacantiereizen voor iedere beurs! Geen beslommerin gen, qeen moeilijkheden met vreem de taal of geld, geen hotelfooien, geen gezoek naar logies Cebuto zorgt voor alles, denkt om alles, regelt alles. U geniet veel meer dan anders en bent voordeeliger uit. Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 Agenten: Spaas, RIJksstraatw. 21, Haarlem-N. Tel. 16531 la. Bruynzeel bil Velserp Velsen-N. Tel. 3064 (Adv. Ingez. Med.) WAAKIBORG-KLEEDIXG is van fijnere stoffen gemaakt. Estland aanvaardt non-agressie- pact met Duitschland. Besprekingen met Letland begonnen. De regeering van Estland heeft in beginsel het voorstel van Duitschland voor het sluiten van een non-agressiepact aanvaard. Munters, de minister van Buitenlandsche Zaken van Letland, is in Tallinn aangekomen om deze kwestie met zijn Estlandschen ambtgenoot, Selter, te bespreken. Het definitieve besluit wordt spoedig verwacht. Drie Engelsehcn te Wecnen gearresteerd. WEENEN, 6 Mei, Naar vandaag verno men wordt zijn hier drie Britsche onderda nen, waaronder een vrouw, gearresteerd. De vrouw zou in de gevangenis ziek zijn gewor den. Zij heeft zich tot den Britschen consul om hulp gewend. Haar arrestatie zou verband houden met de deviezenbepalingen. De Ge stapo weigert den Britschen consulaire; ambtenaren inlichtingen te geven betreffen de de twee gearresteerde mannen. (Reuter.) Mussolini bemiddelaar tusschen Polen en Duitschland Bevestiging is te Berlijn niet te krijgen. In buitenlandsche kringen te Berlijn heeft men zeer sterk den indruk dat Duitschland bezig is Mussolini uit te noodigen om te bemiddelen in het geschil met Polen. Uiteraard kan geen officieele bevestiging van deze meening verkregen worden. Koning Victor Enianucl naar Duitschland? Er loopt, te Berlijn een hardnekkig gerucht dat de koning van Italië op 28 Mei a.s. een officieel bezoek aan Duitschland zal brengen, ter beant woording van het bezoek, dat Hitier begin Mei 1938 aan Rome heeft ge bracht. Een officieele bevestiging van dit gerucht kon nog niet worden ver kregen. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. - Bij Apoth. en Drogisten. rAdv. ingez. Med.) Wederzijdsche bijstand tussclien Engeland en Turkije. Basis voor overeenkomst gelegd. Naar uit Ankara vernomen wordt is een basis van overeenkomst be reikt voor een Britsch-Turksch pact van wederkcerigen bijstand ter waarborging van de beveiliging in de Middellandsche Zee. De bepalingen dezer overeenkomst zouden gelijktijdig in Engeland en Turkije, ofwel in een communiqué, of door een verklaring in het parlement, bekend gemaakt worden. De Sovjet Unie zou van het geheele ver loop der besprekingen op de hoogte zijn ge houden. Men verwacht dat de Turksche minister van buitenlandsche zaken vandaag in de Nationale Vergadering een belangrijke verklaring zal afleggen over de buitenlandsche politiek van Turkije. Reuter verneemt, dat de juistheid van bo venvermeld telegram te Londen niet in twij fel wordt getrokken, evenwel wijst men er op, dat besprekingen tusschen Engeland en Turkije nog gaande zijn, evenals die tusschen Londen en Moskou. In tegenstelling tot sommige berichten wordt niet verwacht dat in de Lagerhuisbij eenkomst van a.s. Maandag een verklaring over de Engelseh-Turksche overeenkomst zal worden afgelegd. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom ran gal onvoldoende Is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen ziin slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel lit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever, villatjes bij apothekers en drogisten. L o.ïa. (Adv. Ingez. MedJ PROGRAMMA DINSDAG 9 MEI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. Ca. 8.15 Be richten). 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.Berichten. 12.15 Het KRO-orkest. 1.Gramofoonmuziek. 1.20 Ver volg concert. 2.20 Voor de vrouw. 3.Mode cursus. 4.Pianovoordracht. 4.15 Gramofoon muziek. 4.30 Vervolg pianovoordracht. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.De KRO-Melodisten en solist. (5.45—6.05 Gelukwenschen). 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8— Berichten A. N. P. en mededeelingen. 8.15 Het Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.15 Het KRO.-orkest. 9.50 Het Yvonne Georgi-ballet en het Concert gebouw-orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 De KRO-Boys en solist. 11.1012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.Orgelspel. 8.15 Berichten, Gramofoon muziek. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gra mofoonmuziek. 11.Causerie „Voorraad- vormlng.... met medewerking van velen". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Harp en orgel (opn.) 11.45 Avro-Amusementsorkest. (ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek 1.— Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.Omroeporkest.. 2.45 Knipcursus. 3.45 Het Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoor. 5.— Kinderhalf uur. 5.307.00 Omroeporkest. (In de pauze: Gramofoonmuziek., ca 6.28 berichten). 7.05 Avro-Dance-Band7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P.. Radiojournaal, mededeelin gen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dins- dagavondtrein, 1. Radiotooneel. 10.25 Disco- nieuws. 11Berichten A.N.P. Gramofoon muziek. 11.45—12.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 10.4010.45 Gramofoonmuziek, 11.50 De B. B. C.-West of England-Zangers. 12.20 Sport- reportage. 12,501.20 Gramofoonmuziek. 3.15 Sportreiportage. 3.35 Het Kucher-trio. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Sportreportage. 5.20 Berichten. 5.45 Orgelspel. 6.— Radiotooneel. 6.20 De BBC-Zangers. 6.85 Causerie „How do they do it abroad"-Holidays with pay in France; 7.05 „The duchess of Dantzic", opera 8 20 Bex-ichten. 8.45 Actueele causerie. 9 Het BBC-Harmonie-orkest en solist. 10.— Billy Bissett en zijn Canadians en solisten, 10.50 Gramofoonmuziek.. 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIJS 1648 M. 8 9.9.25 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Zang. 12.25 Staf muziek van de Garde Républicaine. 1.35 Zang. 1.50 Gramofoon muziek. 2.35 Zang. 2.50 en 3.40 Gramofoon muziek. 3.50 Piano en klarinet. 4.25 Het Giar- dino-orkest. 5.35 Pianovoordracht 5.50 Viool voordracht. 6.20 Het Ellis-orkest. 7.50 Piano en zang. 8.2010.50 Radiotooneel met muziek. KEULEN 456 M. 5.50 en 6.30 Gramofoonmuziek 7.50 Het Om- roepschrammelensemble en solisten. 11.20 en 12.35 Het Omroeporkest. 1.302.20 Pupulair concert.. 3.20 Leo Efsoldt's orkest, solist en pianoduo. 5.50 Piano en cello. 6.35 Verzoek- concert. 7.50 Gevarieerd programma. 9.55— 11.20 Hermann Hagestedt's dansorkest en so listen. BRUSSEL 322 M 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om- roepdansorkest. 12.501.20 4.20 5.50 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Radiotooneel. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en gra mofoonmuziek. 9.30—10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSOHLANPSENDER 1571 M. 7.35 Versterkt Militair orkest. 8.35 Politie* dagbladoverzicht. 8.50 Trautonium en piano duo. 9.20 Berichten. 9.40 Pianovoordracht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Het Omroepklein* orkest

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7