ZwitsenCand-lJjed&iCa^ te J^ewi In de laatste minuten scoorden de Zwitsers het winnende doelpunt Voetbal met kaas, MAANDAG 8 MEI 1939 HÏSREE M'S DAGBEAD 5 VOETBAL. man te zijn over wien de K. N. V. B. de beschik king heeft. Onze backs hebben weer een kranige partij ge speeld, hetgeen het geringe .aantal tegengoals duidelijk bewijst. Caldenhove was voor rust niet in zijn sterksten vorm, maar in de tweede helft weerde hij zich geducht en hij gaf toen enkele staaltjes van zijn kunnen ten beste, welke er op wezen, dat hij, zooals de Zwitsers hem aan kondigden, een der sterkste backs van Europa is. Het trok de aandacht, dat Wilders bijna niet voor Caldenhove onderdeed, ja in de eerste helft was de BI. Witter zelfs beter dan de D.W.S.'er. In dezen wedstrijd, waarin zooveel van de ver dediging werd gevergd, heeft Wilders bewezen, dat hij zijn plaats in het .nationale elftal waard is. De Nederlandsche defensie vormde een hech ter geheel dan in Amsterdam en daaraan is het toe te schrijven, dat de Zwitsers, die na de rust zoo'n duidelijk overwicht in het veld uitoefen den, niet meer dan tweemaal den Nederland- schen keeper konden passeeren. Onze verdedi ging treft geen blaam, al is er wellicht bij het eerste doelpunt een fout gemaakt. De middenlinie. Het goede verdedigend werk van de Neder landsche ploeg moet mede op rekening worden geschreven van onze middenlinie, welke in defen sief opzicht ook heel wat heeft gepresteerd. An- deriesen speelde ook ditmaal een goeden wed strijd; het verzette weer zeer veel werk en nog steeds is het niet mogelijk een centerhalf aan te wijzen, die hem vervangt. Ook als aanvoerder is Anderiesen zijn plaats waard; door zijn onver moeid werken gaf hij tevens een bezielend voor beeld. Voor den buitenstaander leek het er wel wat op, dat Dijkstra de aanvoerder was, want onze keeper schreeuwde zijn aanwijzingen aan de verdediging luide uit. Volkomen bevrediging schonk ons ditmaal het spel van Stam niet. Hij had het echter tegen den bewegelijken linkervleugel der Zwitsers zeer moeilijk. De zuiverheid van plaatsen liet nogal eens te wenschen over, maar we zouden toch ook niet gaarne willen beweren, dat Stam onvol doende was. Hij heeft ook veel goed werk ver richt. Paauwe had eveneens te kampen met het ge raffineerd spel der Zwitsersche voorwaar tsen; hij verrichtte zijn taak als gewoonlijk, rustig en unze voornoeae. Het zwakke punt was ditmaal de voorhoede, welke een minder gelukkigen wedstrijd speelde. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van het sterke en zeer goed sluitende spel der Zwitsersche verde diging, welke alleen in het begin enkele kansen weggaf, maar daarna, mede door zeer zorgvuldig opstellen, vrijwel alle aanvallen onderbrak. Van Vente hebben we ditmaal als centervoor weinig Thdeiland-Zuuisailand in beeld De Haarlemmer Smit scoort het eenige doelpunt voor Nederland De Nederlandsche linksbuiten De Harder in duel met de Zwitsersche ver dediging tijdens een aanval op het doel van Schlegel. Een aanval op het Nederlandsche doel wordt door keeper Dijkstra resoluut af geslagen. (Volgens een statistiek van het kaasverbruik in de geheele ivercld eten de Zwitsers verreweg de meeste kaas). Wij doen onze best in het eten van kaas, Maar 't is uit de cijfers wel duidlijk gebleken, De Zwitsers zijn ons daarin ver nog de baas, 't Is iets, waar ik even van op heb gekeken. Maar lang had ik niet voor dit onderwerp tijd, De radio stond op het punt te beginnen. En 't was het verslag van den voetballersstrijd, In Bern en ik was zeer benieuwd wie zou winnen. Het leek voor den wind te gaan in het begin, En spoedig wist Smit voor Oranje te scoren, Maar toen zette Zwitserland aanvallen in, Waaruit de gelijkmaker gauw werd geboren. En zie, in de tweede helft ging het niet goed, Er stond daar een muur, waar niet door was te komen, Al vochten de onzen met uitersten moed, Toch hebben de Zwitsers de leiding genomen. En toen de arbiter het eindsignaal b»s, Toen mochten de Zwitsers de zege noteeren, En Nederland boekte met spijt het verlies, Ten volle verdiend, ook al was het met eere. En nu is natuurlijk de vraag die ons past: Waaraan moet de nederlaag worden geweten? Het antwoord daarop staat wel duidelijk vast: Wij hebben er niet genoeg kaas van gegeten. P. GASUS. gezien. De Zwitsersche spil Vernati hield Vente gedurende den geheelen wedstrijd in de gaten. Tegen deze verdediging kreeg Vente de kans niet er alleen van door te gaan. Hij stootte op een rotsvaste defensie en dat is ongetwijfeld van grooten invloed geweest op Vente's spel. Van der Veen speelde in den beginne aardig met Drager samen, maar daarna wilde het niet meer zoo goed lukken, daar de Zwitsersche links half er spoedig een goeden kijk op kreeg. Tech nisch is van der Veen ruimschoots voldoende, maar sterk is zijn spel in de laatste interland wedstrijden toch niet. Drager presteerde tegen de pootige, maar faire Zwitsersche verdediging, enkele momenten daar gelaten, niet veel. Smit maakte een prachtig doelpunt, maar niet lang daarna kreeg hij een zóó ernstige blessure, dat hij zich niet meer geheel kon geven. Dat ge beurde 4 minuten voor rust, zoodat een invaller niet kon worden gegeven, daar die op zijn laatst 5 minuten voor de rust nog in het veld mag ko men. De verwonding, welke Smit kreeg, oefen de in de tweede helft een minder gunstigen in vloed op zijn spel. Het leek er veel op, dat Smit met het oog op event, blessures, zeer voorzich tig ging spelen, waardoor hem de bal nogal eens werd ontnomen. De Harder, die nauwlet tend werd bewaakt, kreeg niet veel kansen om zijn capaciteiten te toonen. (Zie het wedstrijdverslag op pag. 6) (Van onzen specialen verslaggever). BERN, 7 Mei. „Men rekent in Nederland algemeen met een nederlaag van het Oranje elftal tegen de Zwitsersche voetbalploeg, een nederlaag met twee, ja zelfs drie doelpunten verschil. Wanneer het beter uitvalt, zal men zeer tevreden zijn", zoo stond gisteren te lezen in het officieele programma van den veertienden wed strijd tusschen de voetbal-elftallen van Zwitserland en Nederland in Bern. Deze voorspelling sproot niet voort uit een tè groot zelfvertrouwen der Zwitsers, want het was geschreven door een Ne- derlandschen voetbalkenner. Het is slechts een 21 nederlaag geworden, zoodat men volgens het bovenstaand oordeel dus tevreden kan zijn. Het krachtsverschil in de tweede helft in aanmerking genomen, is daar ook alle reden' voor, maar toch zullen de wei nige, doch zeer geestdriftige Nederlandsche sup porters zeer teleurgesteld zijn geweest, dat de hoop op een uitermate eervol gelijk spel tegen de zeer sterke Zwitsersche ploeg, enkele minu ten voor afloop teniet werd gedaan. Toen brak de gevaarlijke rechtsbinnen der Zwitsers Amado door de vermoeide Nederlandsche verdediging en ten tweeden male schoot hij den bal langs Dijkstra in het doel. Het doelpunt was meer dan verdiend, maar van Nederlandsch oogpunt be zien was het jammer, dat op het laatste moment de lang dreigende nederlaag nog een feit werd. Nederland is geslagen door een elftal, dat sterker was, beter speelde en de overwinning dan ook alleszins verdiende. De tweede helft gaf een zoo groote superioriteit der Zwitsers te zien, dat het voor het Oranje-elftal geen schande was van een dergelijk team te moeten verliezen. De Zwitsers waren de onzen in velerlei opzichten de baas, in positiekiezen, in samenspel en vele andere onderdeelen van het spel. Hun team vormde een prachtig geheel en vooral in ver dedigend opzicht werd er na de rust bewonde renswaardig gespeeld. De defensie sloot zoo hecht, dat de Nederlanders in de tweede helft haast geen kans kregen om te scoren. Nederland was vleugellam. Het Nederlandsche elftal werd in dezen wed strijd „vleugellam" geslagen. Het verdedigend systeem der Zwitsers hield in, dat onze vleugel spelers door de kanthalfs nauwlettend werden bewaakt, zoodat de onzen slechts zelden de zoo gevreesde open aanvallen langs den vleugel konden opzetten. De leiders van het Zwitsersche team bleken een grondige studie te hebben ge maakt van de sterke en de zwakke zijden van ons spel. Noch Drager noch De Harder kreeg veel gelegenheid om een snelle open aanval op te zetten daar de Zwitsers, uitgaande van de veronderstelling, dat van het Oranje-elftal het gevaar in hoofdzaak van de vleugels dreigt, de onzen geen kans geven los te komen. Het bin- nentrio speelde daarbij wat te peuterig om succes te kunnen boeken. Zonder een uitgespro ken stopper-spil systeem toe te passen, schon ken de Zwitsers toch zeer groote aandacht aan hun verdediging, waarin de onzen slechts een maal en nog bij verrassing, een bres wisten te schieten. Het Nederlandsch doelpunt kwam tot stand door een volkomen onverwacht en on houdbaar schot van Smit, een goal, die her innerde aan de glorierijke periode van het Nederlandsch elftal toen in de befaamde „kwar tiertjes" soms enkele van dergelijke doelpunten werden gemaaakt. Daarna kreeg Nederland slechts sporadische kansen en goed beschouwd waren die zelfs in de tweede helft in het geheel niet aanwezig. Bijna was het voor de rust nog 21 voor Nederland geworden toen De Harder alleen voor den Zwitserschen doelman Schlegel kwam. Deze laatste wist te redden door De Har der op een niet geoorloofde wijze aan te vallen, zoodat eigenlijk een strafschop tegen de overi gens zeer fair spelende Zwitsers moest worden gegeven. De arbiter, de heer Baert (België) maakte echter een afwerend gebaar, ten teeken, dat hij geen reden aanwezig achtte om een penalty te geven. Had hij een strafschop toegekend, dan zou de wedstrijd voor Nederland anders zijn af- geloopen, maar dan zou de uitslag niet in over eenstemming zijn geweest met het spelbeeld. Zwitserland, wij herhalen het, verdiende de overwinning in alle opzichten en een verschil van twee doelpunten zou een heel normale score zijn geweest. Perioden van matheid. Het was opmerkelijk, dat er in dezen wed strijd perioden waren, waarin een zekere mat heid over het spel lag. De temperatuur was vrij hoog, het was „föhnig" zeiden de Zwitsers en daaraan is het wellicht toe te schrijven, dat er soms voor de rust een tikje slap werd gespeeld. De Zwitsers hadden groote moeite er in te komen; het duurde 24 minuten voor Dijkstra bij een werkelijk dreigenden aanval de handen uit de mouwen moest steken, maar in het tweede deel van de eerste helft werden de rollen omgekeerd en kregen de Nederlanders een inzinking, welke ze nadien niet meer te boven zijn gekomen. Na de rust was er van slapheid echter weinig sprake meer; de onzen moesten het grootste deel van den tijd met man en macht vechten om de steeds beter spelende Zwitsersche ploeg het scoren te beletten. Het Nederlandsch elftal. Deze wedstrijd heeft weer eens bewezen, dat de hausse-periode van het Nederlandsch elftal voorbij is. Wij moeten genoegen nemen met een meer bescheiden rol, want er zijn in Europa ver schillende nationale elftallen, die beter spelen dan de Oranje-ploeg. De Zwitsers hebben duide lijk bewezen, dat hun elftal op het oogenblik sterker is dan het onze. Er zat meer verband, meer raffinement in hun spel, dat beter sloot dan het onze, hoewel er toch geenszins reden is om ontevreden te zijn over het resultaat, dat onze spelers in Bern hebben behaald.IIet was zeer eervol; het sterkere Duitschland b.v. heeft het vorig jaar met grootere cijfers van de Zwit sers verloren, die verscheidene opmerkelijke overwinningen hebben behaald, zoodat gerust kan worden gesproken van een alleszins behoor lijk resultaat. De zienswijze, welke een Nederlandsche insider in het wedstrijd programma huldigde, kwam on geveer overeen met de verwachtingen in het Nederlandsche kamp, waarin men een behoorlijke nederlaag niet uitgesloten achtte. Het resultaat zal de Keuze-Commissie dan ook zeker niet zijn tegengevallen. Onze verdediging stond voor een buitenge woon zware taak. Na de rust werd zeer veel van onze spelers gevergd, want de Zwitsers onderna men aanval op aanval. De voorhoede bleek over uiterst handige spelers te beschikken, op wier spel men moeilijk vat kon krijgen. Het binnentrio der Zwitsers was zonder twijfel veel gevaarlijker dan het onze, dat weinig heeft gepresteerd. De Zwitsersche voorhoedespelers waren handige goochelaars met den bal; bovendien speelden ze geraffineerd samen, terwijl ze individueel ook het noodige konden. Inzonderheid de rechtsbinnen Amado uit Lugano blonk uit. Aan zijn capaci teiten is de Zwitsersche overwinning in de eer ste plaats te danken. Hij scoorde beide doelpun ten door alleen door de defensie te dringen. Men vraagt zich af of de Nederlandsche verdediging de eerste goal niet had kunnen voorkomen door tijdiger in te grijpen. Toen Amado den bal kreeg stonden nog twee Nederlandsche spelers voor Dijkstra, maar de Zwitsersche rechtsbinnen ■speelde zoo handig, dat hij beide tegenstanders passeerde en toen was er voor den uitgeloopen Dijkstra geen redden meer mogelijk. Bij het tweede doelpunt wist Amado Caldenhove zoo goed te ontwijken, dat onze linksback geen kans kreeg om in te grijpen en de krampachtige po ging van Dijkstra om alsnog te redden faalde, doordat Amado kalm langs hem heen in het net plaatste. Het spelbeeld is kleine perioden uitgezon derd ongeveer zoo geweest, dat Nederland alleen in de eerste 25 minuten sterker was. Toen de Zwitsers, die langen tijd noodig hadden ge had om zich in te spelen, hun vorm weer te pak ken hadden, bleven zij steeds domineeren en in zonderheid in de tweede helft was dat het geval. Wij wezen er reeds op, dat toen van onze defensie het uiterste werd gevergd. Onze doelman. Toch verdient het de aandacht, dat de veld- meerderheid der Zwitsers in aanmerking geno men, Dijkstra nog betrekkelijk weinig te doen heeft gehad. Dit is een gevolg van het spelsysteem onzer tegenstanders, die evenals enkele weken geleden het Belgisch elftal deed, veel te weinig schoten. Indien de Zwitsers over een gevaarlij ken schutter hadden beschikt, zou de score voor ons heel wat minder gunstig zijn geweest. Er werd maar zelden een poging ondernomen om door schieten tot een doelpunt te komen. Men trachtte te scoren door de verdediging ta om spelen om dan van vlakbij in te schieten. Het was in hoofdzaak de actieve linksbinnen der Zwitsers Trello Abegglen, die enkele pogingen deed om door van eenigen afstand te schieten een doelpunt te maken pogingen, welke weinig geslaagd mochten heeten. Het gevaarlijkste schot dat op het Nederlandsche doel werd gelost, kwam van den linksbuiten G. Aeby, die zeer on verwacht inschoot, maar tot ons geluk ging de voor Dijkstra onbereikbare bal juist over de lat. Het oordeel over Dijkstra zal vermoedelijk wel ongeveer gelijkluidend zijn aan dat van den vo- rigen keer. De Z. F. C.'er is een zeer begaafde doelverdediger. maar volkomen betrouwbaar is hij nog niet. In de eerste helft sloeg hij bij een poging om een harden voorzet te onderscheppen langs den bal, maar deze fouten hadden geen doelpunten tot gevolg. Daarnaast verrichtte Dijk stra echter ook werk, dat wijst op zijn capaci teiten. Hij heeft in verschillende hachelijke mo menten redding gebracht, maar onbeperkt ver trouwen kan hij nog niet inboezemen. Indien er binnenkort echter opnieuw een Nederlandsch elftal zou moeten worden samengesteld, zou de kans op herverkiezing van Dijkstra zeer groot zijn geweest. Nu van Male zelf de banden met het Nederlandsch elftal heeft verbroken, schijnt Dijkstra op het oogenblik wel de sterkste doel

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9