Haarlem's Dagblad q T De Hertog van Windsor Spreekt. Europeesche conferentie Het lied is uit. PETRIE Co. Dchtendbeurs Amsterdam Twee jongens uit Haarlem mermeer gingen naar Parijs Dantzig Hef Belangrijkste 56e Jaargang No. 17143 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admip. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 9 Mei 1939 Abonnementen per «reek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Volkomen onverwacht heeft de Hertog van Windsor, die in December 1936 abdiceerde als Koning Edward VIH van Engeland om de vrouw die hij lief had te kunnen huwen, zijn stem doen hooren. Tweeënhalf jaar lang had hij geen rede in het openbaar gehouden. Daar heeft de hertog zelf de aandacht op gevestigd toen hij tijdens een bezoek aan de slagvelden van Verdun gisteren het woord nam voor de microfoon. Zijn rede werd naar de Vereenigde Staten uitgezonden en door 157 radiostations in Noord-Amerika gerelayeerd, maar ook door stations in alle andere wereld- deelen. „Gedurende tweeënhalf jaar heb ik mij met opzet verre gehouden van alle open bare zaken", zei de hertog, „en ik ben nog van plan dat te doen. Ik spreek uitsluitend in eigen naam en zonder de voorkennis van eenige re geering". En op deze inleiding volgde een betoog voor den vrede, waarin de hertog verklaarde dat de groote onrust, waarin wij leven, hem dwingt zijn stem te verheffen. Algemeen verlangt men bevrijd te worden van de vrees, die het menschdom heeft bevangen en naar normale omstandigheden terug te keeren. De vrede is te belangrijk om uitsluitend als politieke aange legenheid te worden behandeld. Van een mo dernen oorlog kunnen alleen anarchie en chaos de uitkomst zijn, tot ieders ellende. „Ik kan geen aanspraak maken op de deskundige be kwaamheid van een staatsman. Maar ik heb in ieder geval veel gereisd en ben in staat geweest het menschelijk karakter te bestudeeren. Mijn ervaringen hebben mij de diepe overtuiging bijgebracht dat er geen land is, waar het volk oorlog wenscht. Ik ben van meening dat dit geldt zoowel voor de Duitsche natie als voor de Britsche, waartoe ik behoor en voor de Fran- sche, op welker gixmdgebied Ik woon". Pleitend voor internationale toenadering keerde de hertog zich tegen alle schadelijke propaganda die de geesten der volken vergif tigt, met name het gebruik van zulke termen als „omsingeling" en „agressie" betreurend. Hierdoor, zei hij, kunnen slechts gevaarlijke hartstochten worden opgewekt. En hij voegde er aan toe dat de vrede in een ruimer geest dan alleen van persoonlijke of nationale be langen dient te worden nagestreefd. De staats lieden die beoogen internationale veiligheid en vertrouwen te herstellen moeten als goede wereldburgers handelen en niet alléén als goe de Franschen, Italianen, Duitschers, Amerika nen of Britten. Het grootste succes, dat elke regeering in haar nationale politiek zou kun nen behalen, is niets in vergelijking met de triomf die men zal veroveren als men de menschheid weet te redden van het verschrik kelijke lot dat haar thans bedreigt. Zoo sprak de hertog van Windsor. Het zijn geen nieuwe gedachten die hij tot uiting heeft gebracht, maar dit is een tijd van „frappez, frappez toujours" als men den vrede wil blij ven dienen en voorkomen dat haat tusschen de volken onderling groeit. Dat de volken zelf een diepen afkeer van oorlog koesteren is niet te betwijfelen. Dat hun leiders een nieuw groot Europeesch conflict willen vermijden., eigen lijk evenmin. Dat het voortdurende gebruik ter eene zijde van het woord „omsingeling" en ter an dere van „agressie", zoowel in redevoeringen als in artikelen, het wederzijdsche wantrouwen moet vergrooten schijnt nauwelijks te betwis ten. En men deelt den wensch dat de betrok ken staatslieden als goede wereldburgers han delen en-niet alleen als goede burgers van hun eigen land. de bedoeling van den hertog van Windsor is kennelijk geweest, zich tot de Engelsch-spre- kende naties te richten en hen te waarschu wen tegen scherp opdrijven der tegenstel lingen. Als men zijn woorden leest denkt men aan de jongste verschijnselen in Engeland, waar telkens het streven naai- toenaderings politiek weer tot uiting komt. Lord Rushcliffe, Lord Ponsonby en anderen hebben dat openlijk gedaan. Enkele bladen hebben openlijk gezegd „Dantzig is geen oorlog waard". Deze uitingen zijn aangevallen alsof men niet onder alle omstandigheden den weg der toenadering moest blijven zoeken. En dat laatste is toch zeer zeker noodzakelijk. Doet men dat niet, al zijn Roosevelt's voorstellen tot het houden van wereldconferenties van Duitsche en Italiaan- sche zijde nog niet -aanvaard, dan gaat men den weg op van steeds meer verscherpte ver houdingen. Dan zou tenslotte de situatie kun nen ontstaan, vroeger zoo vaak aangeduid als „de toestand waarin de geweren vanzelf af gaan", omdat de stemming der volken ver slechterd zou zijn en zij zich niet meer zoo welbewust tegen den oorlog zouden voelen als thans nog het geval is. Dit gevaar heeft de hertog van Windsor blijkbaar willen aandui den. Zijn stem en zijn woord zullen vooral in Engeland, ln de Dominions en in Amerika in druk op de bevolking hebben gemaakt. Som mige Engelsche bladen verwijten hem dat hij nu gespx-oken heeftnu, terwijl zijn broe der, de Koning, op reis is naar Canada en binnen een maand in de Vei'eenigde Staten zal zijn. De hertog heeft op deze cxitiek ge- antwooixl dat hij geen tijd wilde verliezen met het oog op den huidigen onzekeren toestand. Hij heeft de stellige overtuiging dat zijn per soonlijke en niet-politieke boodschap op dit ©ogenblik van eenige waarde kan zijn. Die overtuiging zullen ook de hem critlseerende Maandagavond gaf de vereeniging „De Haarlemsche Manége" een herhaalde uitvoering ditmaal ten bate van Brederodeduin en de Kinderbewaarplaats Haarlem-N. -Een gracieuse groep: de deelnemers aan de Quadrille des Lanciers. (Het beroemde zingende muisje is dood). Het zingend muisje is niet meer, Wij zullen 't wonder moeten missen, Het eind van zijn gekwinkeleer Is 't eind ook van zijn muizenissen. De menschen hebben zich te druk Met hem bemoeid, van hem geschreven, De zangersroem brengt geen geluk In het kortstondig muizenleven. Je kunt achter 't behang in huis, Wanneer je vreedzaam wilt gedijen, Maar beter stil zijn als een muis, Dan vreemd te zingen tusschenbeien. Zoo menig grooter dier dan hij Kon tot zijn schade constateeren, Je blijft er veel gezonder bij, Wanneer de menschen je negeeren. Het brengt je waarlijk geen plezier, Integendeel, je lijdt eronder, Wanneer de mensch, -dat vreemde dief, Je aanziet als een wereldwonder. Al ben je voor de poes dan niet, Zooals zoovele voorgeslachten, Als zanger van het levenslied, Heb je ook niet veel goeds te wachten. Het zingend muisje is niet meer, Zooals die oude heeft gezongen, Zoo, of althans zoo ongeveer, Piepen weer heel gewoon zijn jongen. P. GASUS. GED. O. GEACHT 82, Tel. 3870 (2 lijnen) EFFECTEN - COUPONS LIPS' SAFE-INRICHTING (Adv. ingez. Meet.) Engelsche bladen wel dienen te aanvaarden en te eerbiedigen in hun ex-Koning. Men zal opnieuw moeten pogen, telkens weer opnieuw. Het is begrijpelijk dat de hertog van Windsor daarin niet achter wilde blijven. R. P. Conferentie over het Ameri- kaansche mijnconflict. NEW-YORK, 9 Mei (Reuter). De vertegen woordigers van stakers en werkgevei-s in de steenkoolindustrie hebben het voorstel van president Roosevelt tot het houden van een conferentie met hem aangenomen. In deze conferentie zal worden gepoogd een einde te maken aan de staking in het Appalachian- gebied, waar 460.000 mijnwerkers in staking zijn gegaan. GOERING UIT SAN REMO VERTROKKEN. SAN REMO, 9 Mei (Havas). Vanochtend negen uur heeft Goering zich aan boord van de „Huascaran" begeven, begroet dooi- de auto riteiten. Na een kort verblijf te Valencia zal hij zich naar Hambui'g begeven. Gisterochtend heeft Goering een langdurig onderhoud gehad met generaal Richtofen, die per vliegtuig uit Berlijn was gekomen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 299VY-301. H. V. A. 413—416 Vergde Vorsten!. 8787«/2 Arnst. Rubber 194196 Philips 193—195 AKU 36 5/8—36 3/4 Unilever 128129 3/4 (ex. 4y2 pet.) Beth. Steel. 42 1/4—42>/i U. S. Steel. 35 7/8—36 1/8 Republic Steel. 12 1/4 Anaconda 1919 3/8 Shell 8 7/16—8V2 Op den buffer van den trein. Avontuurlijke tocht met onprettigen nasleep. Twee Haai'lemmermeersche jongens hadden het plan opgevat een reisje per trein naar Parijs te maken. Tegen andere jongens had den zij uitgelaten, dat zij zich wilden mel den bij het Vreemdelingenlegioen in Frankrijk ten einde op die manier wat meer van de wereld te zien. En de daad bij het woord voegende ver lieten de twee jeugdige meerbewoners zonder toestemming van de ouders en zonder geld de ouderlijke woning Zaterdag j.l. om den tocht naar Parijs te beginnen. Hun reis begon al avontuurlijk. Zij ver schaften zich toegang tot het perron en Wachtten daar den trein Amsterdam—Parijs af. Ongemerkt zochten de avonturiers een plaatsje op een buffer en daar installeerden zij zich zoo goed en zoo kwaad als het ging. Toen de beide jongens Zaterdagavond niet thuis kwamen en ook Zondagmorgen nog niets van hen bekend was, waarschuwden de ongeruste ouders de politie, die een verzoek tot opsporing deed. Gistermiddag echtei- werd door den Hollandschen Consul te Parijs aan de politie te Hoofddoi-p telefonisch medege deeld. dat aldaar twee jeugdige personen, de 17-jarige H. S. en de even oude P. J. de M.. die de vermiste jongens uit Haarlemmermeer bleken te zijn. waren aangehouden en dooi den Prefect van politie uit Parijs in arrest wa ren gesteld. De jongens waren op de buffers van den D-trein vrijwel bewusteloos aangekomen, ver moedelijk tengevolge van de uitgestane angst, honger en koude, Aangezien zij geen geldige papieren bij zich hadden zijn zij in arrest ge steld en zullen vermoedelijk wel worden ver volgd. Van het aanmelden bij het Vreemde lingenlegioen zal wel niets komen, althans al spoedig afgebroken en nog wel zonder het voorloopig niet. Hun avontuurlijke reis is dus traditioneele happy-end. Stemmen bij volmacht door militairen. Wetsontwerp op komst. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht die buiten hun woonplaats in wex-kelij- ken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende gemeenteraadsverkie zingen te stemmeix bij volmacht, in een vergevordex-d stadium van voorbe reiding vei-keert. Het ligt in de bedoeling het wetsont werp, indien mogelijk, nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. over Het woord is aan Gil Vincente: Ongeluk dat lang heeft ge duurd brengt ten leste geluk Paus zou het initiatief hiertoe genomen hebben LONDEN, 9 Mei (Havas). De „News Chronicle" bericht, dat men de moge lijkheid overweegt een Europeesche conferentie bijeen te roepen, teneinde het vraagstuk van Dantzig te regelen. Vernon Bartlett verklaart van wel ingelichte zijde te hebben vernomen, dat Z. H. de Paus hiertoe het initiatief zou hebben genomen. De conferentie zou Engeland, Frankrijk, Italië, Polen en Duitschland vereenigen. De apostolische nuntius te Londen mgr. Godfrey, is gisteren door den minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax ontvangen om hem het plan van den Paus voor te leggen. De „Daily Express" bericht, dat gisteren de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, den nuntius te Warschau, mgr. Cortesi, heeft ontvangen. Het blad is van meening dat hiei'door de geruchten, volgens welke Z. H. de Paus zou hebben aangeboden tusschen Duitschland en Polen te bemiddelen meer grond van waarheid krijgen. United Press heeft uit Parijs bevesti ging ontvangen van het plan van den Paus een conferentie over Dantzig bijeen te doen roepen. Deze conferentie zou in Vaticaanstad plaats winden. De mogendheden zouden reeds met elkaar in contact zijn getreden over dit voorstel. De Paus heeft zijn vertegenwooi-digers te Londen, Parijs, Berlijn en Warschau volgens dit bericht opdracht gegeven bij de respectievelijke regeeringen op aanneming van het voorstel aan te dringen, aangezien het hier een dringende kwestie betreft. Polen aarzelt. Uit Warschau verneemt United Press dat Po len tegenover het initiatief van den Paus een aar zelende houding aanneemt. Wel schijnt men toe geeflijker te zullen worden, wanneer een vast omlijnd program voor de conferentie zou worden voorgelegd en wanneer de regeering bij even- tueele moeilijkheden op steun van Frankrijk en Engeland kan rekenen. J^utawsleMwg) „WAT DOET U IN UW VRIJEN TIJD?" 22 t.m. 27 Mei De 4de tentoonstelling Wat doet U in Uw vrijen tijd?", tevens de laatste van deze voorjaars-serie, wordt gehouden van 22 t.m. 27 Mei. Op deze expositie zullen hoofdzakelijk schilderijen e.d. te bezichtigen zijn. Wij maken inzenders voor de 3de ten- toonstelling erop attent voor zoover hun werken nog niet geëxposeerd wer den dat hun schilderijen e-d. nog voor de 4de expositie in aanmerking komen, zoodat deze nog worden aangehouden. Indien men hier niet mee accoord gaat geschiedt terugzending dadelijk op ver zoek. Aan het circuit te Zandvoort, waar op 3 Juni de eerste automobielwedstrijd in Nederland om den prijs van Zandvoort zal worden gehouden, wordt thans druk gewerkt. Mijnongeluk in Westfalen. Drie dooden. HAMM, 9 Mei. (D.N.B.) In de mijn Radboud te Bockum-Hövcl bij Hamm in Westfalen heeft zich gisteren een mijngasontploffing voorgedaan. Er zijn drie dooden te betreuren. Voorts werden vier mijnwerkers ernstig en 17 licht gewond. Fransclie nieeniiigeii over de Britsch-Russische besprekingen^ PARIJS. 9 Mei (Havas). In zijn commen taar op de besprekingen tusschen de Sovjet Unie en Groot-Brittannië schrijft Romier in de „Figaro" dat Moskou het denkbeeld heeft ge koesterd dat de Westelijke mogendheden poog den den dreigenden inval van Duitschland tegen de Sovjet Unie te keeren en hierdoor heeft Moskou fouten in zijn berekeningen ge maakt, welke tengevolge hebben gehad dat het Duitsche leger thans de passen van de Kar- pathen bezet houdt. Om zich nu tegen een aanval te dekken is de Sovjet Unie bereid zich door een formeel verbond met Engeland te doen betalen voor hulp aan Polen en Roe menië, die toch het Russische gebied bescher men. Dit is de prijs zoo hoog stellen dat men di-eigt deze te vex'liezen en de Sovjet Unie loopt het gevaar, door zich teveel te willen bescher men zich van alle bescherming te ontblooten. In de „Populaire" schi-ijft Brossolette dat de besprekingen tusschen Engeland en de Sovjet Unie niet bevredigend schijnen te verloopen, doch beiden weten zeer goed, dat indien de as-mogendheden bij de minste scheur in het front van de vredelievende mogendheden niet zullen terugdeinzen voor ondernemingen, welke Europa naar den ondergang zullen lei den. Engeland en de Sovjet Unie verlangen derhalve beiden de onderhandelingen tot een goed einde te voeren, doch men moet zich wa penen met geduld om af te wachten tot men in Moskou begrijpt dat de Engelschen geen Russisch spreken en dat men te Londen inziet dat de Russen geen Engelsch spx-eken. Léon Binm te Lonrlen. Besprekingen met de Labourleiders. LONDEN, 9 Mei (Reuter). Vanochtend half elf is de leider van de Fransche socialis ten. Léon Blum, per vliegtuig op Croydon aan gekomen. Hij zal besprekingen voeren met Attlee en de andere leiders van de Labour Party. Polen uit Duitschland uitgewezen. WARSCHAU, 9 Mei (Havas). De Poolsche pers bericht dat vijftien actieve leden van den Bond van Polen in Duitschland, die Duitsch staatsburger waren, zijn uitgewezen. Allen woonden in het grensgebied. Dr. SCHACHT NIET IN MEXICO. MEXICO. 9 Mei. (Havas). In tegenstelling met de geruchten, welke in Amerikaansche petroleumkringen de ronde hebben gedaan, dat dr. Schacht in Mexico zou zijn aangeko men, wordt gemeld, dat niet dr. Schacht zelf. doch zijn zoon zich te Mexico bevindt. Hij zou onderhandelen over het koopen van petroleum, welke betaald zal worden met petroleum-tank- schepen. lis AAT een Groentje in Haarlem's Dagblad het doen. Die leus, reeds jaren zoo bekend, verkrijgt nog steeds meer burgerrecht. HEDEN- 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het aantal werkloozen te Haarlem blijft dalen 6 Vestiging van industrie te Haarlem. 6 BINNENLAND. Het rapport der Commissie-Hart over Eco nomische samenwerking tusschen Neder land en Indië is verschenen 3 BUITENLAND. In het Lagerhuis is namens de regeering medegedeeld dat Engeland bereid is in Oost-Europa te bemiddelen. 5 De hertog van Windsor heeft voor de Frau- sche radio een vredesboodschap uitge sproken. 5 Bij een vliegtuigongeluk in Ecuador zijn 25 personen om het leven gekomen 5 Spanje is uit den Volkenbond getreden. 5 ARTIKELEN, enz. R. IV. Dc Hertog van Windsor spreekt. 1 Mr. E. Elias: Het Witte Huis verwacht hooge gasten. 3 J. B. Schuil over „De ondergang van „De Vrijheid". g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op J t

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1