btqens Hongaarsche volk naar de stembus STOFZUIGERS met Pinksteren Het land in nieuwe kiesdistricten verdeeld aan de grens.... ki*k> i ULe/dêkasni - s*y I Vier moorden opgehelderd 11 GEHÏHAAen,ie v°°r WOENSDAG 10 MEI 1939 HA" ARE EM'S DAGBEAD 7 De campagne ingezet Boedapest, 7 Mei. (Van onzen correspondent). OOALS te verwachten was er was eigenlijk reeds sedert maanden sprake van is het Hongaarsche parlement door den rijksbestuurder Horthy voor ontbonden verklaard en zullen er nu binnen kort nieuwe verkiezingen plaats vinden. Zij zullen op Pinkster-Zondag en op Pinkster- Maandag gehouden worden, behalve in de hoofdstad Boedapest, waar de verkiezingen een week later plaats vinden. Het oude parle ment heeft, zooals men weet, nog juist de anti-Jodenwetten kunnen aannemen vóór het naar huis gezonden werd en het eigenaardige is nu, dat bij de thans op til zijnde verkiezingen de Joden nog wel hun stem zullen mogen uit brengen. Om technische redenen is het name lijk niet mogelijk binnen zulk een kort tijds bestek alle namen, waarvan de dragers Joden zijn en ook onder de bepalingen van de nieuwe wetten vallen, van de kiezerslijsten te schrap pen. Maar er zullen geen Joden meer tot Ka merlid kunnen worden gekozen, tenzij zij van- te voren duidelijk hebben kunnen bewijzen dat hun familie reeds vóór 1867 in Hongarije woon de en dat zij tot de van de toepassing van de wet uitgezonderde personen behooren. En ook de bewoners van de pas tot Honga rije teruggekeerde gebieden, te weten het zoo genaamde Felvidek of Opper-Hongarije en de streek van Karpatho-Rusland, zullen, eveneens wegens technische moeilijkheden, in den ko menden verkiezingsstrijd niet naar de stem bussen hoeven te gaan, zoodat alles wat de kie zers zelf betreft, ongeveer bij het oude zal blij ven, net als bij de laatste verkiezingen van April 1935. De regeeringspartij, die zich om den premier Teleki schaart, is er reeds vóórdat het oude parlement uiteen was gegaan, mee begonnen verkiezingsplakkaten in de straten van de hoofdstad aan te laten brengen. Zij heeft dus een voorsprong op de andere politieke groepen. Bovendien heeft men door haar toedoen het land in nieuwe kiesdistricten verdeeld, die van de vroegere afwijken. Men hoopt hierdoor een gunstiger resultaat te verkrijgen, dat niet al te veel verrassingen brengt. Natuurlijk worden hieromtrent kwinkslagen gemaakt en zegt men o.a. dat het geen wonder is dat de politieke in- deelingskaart van het land een ander aspect gekregen heeft, want graaf Teleki is toch im mers een zeer vermaard geograaf, die sedert lang in wetenschappelijke aardrijkskundige kringen een hoog aanzien geniet! Daarbij komt ook nog dat landkaartveranderingen in Mid den-Europa sedert eenigen tijd aan de orde van den dag zijn geweest! De regeeringspartij zal wel een groote meer derheid behalen. Men vermoedt dat het aantal sociaal-democraten ongeveer een man of tien zal blijven en dat er ook geen al te groote ver andering in het aantal „Pijlkruisers" de Hongaarsche nazi's zal komen, die uit ver schillende groepen bestaan en wel een zetel of dertien zullen behalen. Het aantal van hun aanhangers heeft zich in den laatsten tijd niet al te zeer uitgebreid, daar velen in den lande een beetje huiverig zijn geworden hun bewe ging te ondersteunen, omdat men niet precies weet wat voor betrekkingen zij met Duitsch- land onderhoudt en de plannen van dit mach tige buurland wel eens niet geheel overeen konden komen met den onafhankelijkszin van het vrije Hongaarsche volk. Men voorspelt in welingelichte kringen dat het aatnal manda ten van Tibor von Eckhardt's kleine landbou werspartij, waarbij zich indertijd veel be ambten, doktoren en advocaten hebben aan gesloten, tot op ongeveer een vijfde gedeelte zal inkrimpen en slechts vier of vijf zal bedra gen Gecompliceerd kiesstelsel. HET verkiezingssysteem in Hongarije is bui tengewoon ingewikkeld. Er worden niet alleen comitaats- of districtslij sten opgesteld, waarmede 125 afgevaardigden gekozen wor den die door partijen voorgesteld zijn, maar daarnaast heeft men ook nog lijsten, waarop geen namen van partijen, doch alleen maar namen van personen voorkomen. Door middel van deze lijsten worden 135 lieden tot afge vaardigde gekozen. Een groot gedeelte van de bevolking mag op twee lijsten haar stem uit brengen. Behalve de aldus gekozen 260 Kamerleden heeft men nog 16 afgevaardigden uit de in het noorden en noordoosten nieuw herkregen stre ken. Dit zijn lieden, die vroeger ook al de be langen van hun Hongaarsche volksgroepen in het Tsjecho-Slowaaksche parlement in Praag verdedigd hebben. De regeeringspartij is al begonnen propagan- da-pamfletten uit te deelen. waarop alles op gesomd staat wat zij in den allerlaatsten tijd voor het land en voor het volk gedaan heeft en alles, wat de regeering. gedeeltelijk ook met de hulp van andere machten, tot stand ge bracht heeft, op de rekening van de partij schrijft. Het is de partij, die indertijd door den inmiddels overleden Gömbös werd opgericht, wiens politiek door zijn verschillende opvolgers werd voortgezet. Wij hebben, zoo staat in het vlugschrift te lezen, de na den oorlog verloren gegane gebieden weer aan Hongarije terugge bracht. Het is een stuk land. dat meer dan twintigduizend vierkante kilometers beslaat en bijna twee millioen inwoners bevat. Wij heb ben. zoo zegt men verder de vriendschappe lijke relaties met Duitschland en Italië in het leven geroepen en deze steeds inniger laten worden en wij hebben ook het leger beter ge organiseerd. Bovendien hebben wij op sociaal gebied veel voor de werklieden en voor den kleinen man gedaan. Wii hebben de prijzen van petroleum en van suiker en van cement verlaagd en wij hebben zoo vervolgt men het land van den invloed van het Jodendom bevriJ'd- En op het programma, dat men zich voorstelt ten uitvoer te brengen, staat o.a. dat men de rechten van de Honeaarsche minderheden in de aangrenzende staten wil waarborgen, dat men spoedig de herziening van de erondver- deeling wil doorvoeren, dat men voor een be tere loonregeling wil zorgen, dat men den levensstandaard van de beambten op een hoo- ger niveau wil brengen, dat men den persoon lijken strijd uit het parlement wil verbannen, dat men zooveel mogelijk zal trachten een spoe dig einde te maken aan de werkloosheid en meer dergelijke dingen die den Hongaar doen watertanden. Inmiddels zitten natuurlijk ook de andere partijen niet stil. Ook zij zullen wel spoedig voor den dag komen met hun pamfletten en plakkaten met beloften en strijdleuzen, die van Hongarije een waar paradijs zullen maken, waarin het leven slechts een genot zal kunnen zijn! W. M. BEKAAR Vragen over Duitscliers die in Nederland liebben gesproken. De heer Donker heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen, of juist is het bericht in de „Völkischer Beobachter" van 3 Mei j.l., dat op 1 Mei voor Duitse hers in Ne derland het woord hebben gevoerd: rijksstad houder Sanckel, dr. Grosz. de leider van het Duitsche rassenbureau, rijksstadhouder Hilde- brandt, de propagandaleider Mauer en Oberst- feldmeister Kieszling? 2. Zoo ia, was de minister te voren van de te houden spreekbeurten op de hoogte en heeft hij daarvoor vergunning verleend? 3. Is de minister bereid mede te deelen, of er een algemeene gedragslijn is vastgesteld voor het verleenen van vergunning voor het spreken van vreemdelingen in bijeenkomsten van hun landgenooten hier te lande en zoo ja, welke deze gedragslijn is? Verzekeringszwendel. Weer een arrestatie te Breda. ijen 53-jarige gepensionneerde adjudant- onderofficier v. R. te Breda, wordt verdacht op schandelijk manier verzekeringszwendel te hebben bedreven. Het verduisterde bedrag zou minsten tien duizend gulden bedragen. Van R. had een pensioen van 2000 en ver diende bij de maatschappij ongeveer 3000 per jaar. Hij zocht zijn slachtoffers hoofd zakelijk onder de financieel minst draag kracht igen. De man wist precies wanneer op een polis een leening kon wordtn aangegaan. Hij ging dan naar de verzekerden toe en wist in vele gevallen een leening af te sluiten, waarbij hij meermalen een rente van onge veer tien pCt. beloofde. Slechts een enkele maal werd deze rente uitbetaald. Van aflos sing van de leening zou echter nooit iets te recht zijn gekomen. Een andere methode was, dat Van R. beloofde een leening bij de maat- maatschappij aan te gaan. Na verloop van tijd bracht hij dan de polis terug, met de mededeeling, dat de maatschappij niet bereid was tot het aangaan van een leening. De ver zekerden letten daarbij niet goed op, want als zij de polis gecontroleerd hadden, zou him 'gebleken zijn, dat de leening wel degelijk was afgeschreven. Ook onder de werkloozen wist Van R. zijn slachtoffers te maken. Hij maakte hen bang door er op te wijzen, dat zij het verzekerings geld niet mochten bezitten, daar anders hun steun werd ingetrokken. Hij bood zich dan aan om het geld te beheeren, waarbij hij even eens een flinke rente beloofde. Natuurlijk verdween ook dit geld in zijn zakken. Van R. bevindt zich in verzekerde be waring. ONGELUK LIEP NOODLOTTIG AF. Op de Lange Geer te Delft reed Maandag middag de 17-jarige J. van der Haven met zijn fiets in volle vaart tegen een boom. Hij liep een wonde aan het hoofd op, doch zijn toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Dinsdagmiddag is de jongen echter in het gasthuis te Delft, waarheen hij door de politie van Delft was vervoerd, aan de verwonding overleden. 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Medj Onder de gemobiliseerden Is een verdienstelijk teekenaar. Dick Jansen, die met verscheidene jongelui uit Haarlem „ergens aan de grens" is, zendt ons eenige bladen uit zijn schetsboek, omdat hij meent dat de Haarlemmers zich daarvoor zullen interesseeren. -AARDAPptUUJ sfcwuyv UaJ-^hvyn iJajcbij- 0*. 1 qehruiA SUNLIGHT ZEEP El* NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST (Adv. Ingez. Med.) Conflict in de Drentsche werk verschaffing. Velerlei grieven naar voren gebracht. Zes en tachtig werkloceen uit de gemeente Emmen, die werken in het werkverschaffings kamp te Diever, hebben verleden week, voor namelijk omdat het hun onmogelijk werd gemaakt, vaker dan om de twee weken een Zondag thuis door te brengen, het kamp ver laten. De desbetreffende arbeiders werden daarom geschorst. In de kringen der werkloozen is dit feit aanleiding geworden tot een uitbarsting van algemeene ontevredenheid, welke thans een scherpen vorm gaat aannemen en op een algemeene staking dreigt uit te loopen. Thans is nu niet meer de vrije Zondag, maar zijn ook de loonen en arbeidsvoorwaarden in het ge ding gebracht. Teen Maandag een nieuwe ploeg van arbeiders voor Diever was aangewezen, ver trokken slechts 47. Men verwacht, echter dat spoedig een groot deel van hen zal terug- keeren. Bovendien hebben reeds 87 arbeiders uit de gemeente Emmen. die te Hoogeveen bij de ontginning Krembong tewerk gesteld waren, Maandag het werk neergelegd. Dins dagmorgen weigerde voorts een groep arbei ders uit Nieuw-Weerdinge naar het ontgin ningswerk te Westbork te vertrekken. De sta kers voeren een actie voor het algemeen stil leggen der werkverschaffingswerken. Van de zijde der directie van de arbeiders- beurs te Emmen kon men ons Dinsdagochtend nog geen algemeen overzicht van den omvang van het conflict en de voornaamste grieven verstrekken. De arbeidersorganisaties hebben hun leden geadviseerd, niet deel te nemen aan de staking, omdat op deze wijze geen verbetering zal worden verkregen. Voor een groot deel lijken evenwel de bestuurders voor het oogenbiik weinig vat op hun leden te hebben. Mr. dr. J. Schokking 75 jaar. Heden is mr. dr. J. Schokking, lid van den Raad van State, oud-minister van justitie en oud-burgemeestér van Katwijk, 75 jaar ge worden. Mr. Schokking, geboren te Amsterdam, stu deerde aldaar zoo welaan de gemeentelijke als aan de vrije universiteit, rechten en theologie. In Juni 1894 promoveerde hij aan beide uni versiteiten tot doctor in de rechtswetenschap pen op een proefschrift: historisch-juridische schets van de wet van 10 September 1853, staatsblad no. 102. In September van dat jaar werd hij candidaat voor het provinciale kerk bestuur van Zuid-Holland en op 3 Februari 1895 aanvaardde hij het predikantsambt bij de Ned. Herv. Gemeente van Wezep, welke stand plaats hij in 1897 met Koudum verwisselde. In 1903 vertrok dr. Schokking naar Dordrecht en in 1910 werd hij predikant te Leiden, hetgeen hij bleef tot September 1918. Dr. Schokking is de grondvester van de Friesche Christelijk Historische Beweging (die ook wel Hoedemakerianen genoemd werden), voor welke partij hij van 1901 tot 1909 in de Tweede Kamer zitting had. Toen trad hij toe tot de Christelijk Historische Unie. In 1918 kwam hij, na het predikantambt te hebben neergelegd, opnieuw in de Tweede Kamer voor de C. H. Unie; hij bleef tot 1925, toen hij be noemd werd tot minister van justitie in het kabinet-Colijn. In Maart 1926 trad dit kabinet reeds af in verband met de kwestie van het gezantschap bij den Paus, waarop mr. Schok king weer lid van de Tweede Kamer werd. In 1929 werd hij opvolger van dr. de Visser als voorzitter van de Chr. Historische Kamerclub. Intusschen was hij van 19291925 lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en van 1927—1932 lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland geweest. In 1927 werd hij benoemd tot burgemeester van Katwijk aan Zee; in 1932 tot lid van den Raad van State. Toen legde hij het voorzitter schap van de C. H. Unie, dat hij sinds 1918 bekleedde, neer. Het loos alarm voor een „brandend neergestort vliegtuig". Was het een steekvlam uit de uitlaatpijp? Dinsdagmorgen heeft zich bij de Amster- damsche politie iemand telefonisch aange meld met de mededeeling dat hij Maandag avond in den tijd dat 't loos alarm vcor 'n bij den Hemweg brandend neergestort vliegtuig is gegeven, teen hij zich in een perceel in de binnenstad bevond, een vliegtuig heeft waargenomen. Uit de uitlaatpijp sloeg een steekvlam. Hij was echter niet degeen, die het alarm had gegeven. De politie verzocht den heer voor nadere inlichtingen op het bureau te komen. Na het verhoor is komen vast te staan, dat hij geheel te goeder trouw was. De zegsman wist. dat een dergelijke steekvlam uit de uitlaatpijp niet op eenig gevaar duidde, doch een leek zou hierin allicht een aanstaande ramp hebben kunnen zien. Tot dusver heeft echter degeen, die het alarm heeft gegeven niets van zich laten hooren Spoorwegpersoneel mag de zomer- kleeding aantrekken. De spoorwegen hebben een aanvang gemaakt met het verstrekken van zomerkleeding aan het treinpersoneel Men wordt vrij gelaten deze uit wollen serge vervaardigde uniformen te gebruiken wanneer men wil, zoodat sommi gen dus nog een oogenbiik kunnen wachten totdat de zon zich behoorlijk doet gelden, ter wijl anderen zich haasten zich in de luchtiger kleedij te hullen Deze ..individueele behande ling" is mogelijk, omdat de nieuwe zomer- en winterkleeding uiterlijk niet van elkaar ver schillen zal. Moord, in Westfalen gepleegd zou opheldering hebben gebracht De familie Van Dam te Gouderak kreeg dezer dagen bericht, dat het lijk van hun 38- jarigen zoon J. van Dam te Völlern in West- falen in een vijver met ingeslagen schedel was aangetroffen. Uit het daarna ingestelde onderzoek is gebleken, dat de moord gepleegd was door een anderen Nederlander, Peter B., die evenals Van Dam als landbouwersknecht in Westfalen werkzaam was. Roof moet het motief van deze afschuwelijke daad zijn ge weest. B. heeft bij het verhoor verklaard, dat hij het lijk van Van Dam met behulp van Peter K. met een kruiwagen naar den vijver heeft gebracht, waar men het bezwaard met een gewicht van 2ü kilogxam, heeft laten zinken. Zoowel B. als K. zijn in de gevangenis te Munster ingesloten. Bij het onderzoek moet zijn gebleken, aat B. nog Yier moorden in ons land heeft ge pleegd, waar van de justitie onkundig zou zijn. Zoo'ii bengel toch! Dat is nu zijn nieuwe fiets en die wordt maar dadelijk voor allerlei circustoeren gebruiktl Gelukkig is het een Germaan jongensrijwiel- Dai is op zulke kunsten berekend. Geen mooier geschenk voor jongens en meisjes dan een Germaan kinderrijwiel. Vraagt uitvoerige, geïllustreer de prijscourant bij de Germaan- agenten ter plaatse of recht- het streeks bij de fabriek. r 30.000 Germaan /48.-01ympia 39.5' daa\ fieA je wat aa3 geplaa,s' N.V. Rijwielindustrie F. J.v. Werven. Groote Hout- (Adv. Ingezïr. 34. H'lem Med.) Spelende jongens wilden niet luisteren. Knaap met het hoofd onder een vrachtauto. Op de Schans te Rotterdam waren Dinsdag avond eenige jongens aan het spelen rond een geparkeerde vrachtauto. Zij hadden de auto een eind weggeduwd. Toen de 25-jarige chauffeur H. naderbij kwam en het spel zag, joeg hij de jongens weg. De man zette zich achter het stuur met het voornemen den wagen op zijn plaats terug te brengen. Hij zag toen, dat twee jongens achter aan de auto waren gaan hangen. De chauffeur stapte uit en beval de jongens weg te gaan. Daarop nam hU zijn plaats achter het stuur weer in. Hoewel hij door het achterraampje keek. be merkte hij niet. dat één van de jongens de achtjarige Jan van Ginkel, wonende aan de Schans, toch weer aan den wagen was gaan hangen. Toen de auto langzaam achteruit reed. viel de knaap er af en kreeg het linker achterwiel over het hoofd. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingël vervoerd, waar hij ter verple ging werd opeenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Amersfoortsclie politie sloeg goeden slag. Twee „zware jongens" bij het vervoeren van de buit betrapt. De politie te Amersfoort heeft gisternacht een goeden slag geslagen en de hand weten te leggen op twee Amsterdamsche inbrekers, die met hun buit naar de hoofdstad wilden terugkeeren. Om ongeveer half vier in den ochtend trof de politie in het Soesterkwartler belde mannen, voorzien van volle aktetasschen. aan. Op het bureau bleek men te doen te hebben met den 33-jarigen V. en den 50- jarigen M.. die juist in een tweetal fabrieken in de Sluisstraat hadden ingebroken. Zij hadden o.m. 77 horloges in hun bezit. Tijdens een verhoor, hebben beide een vol ledige bekentenis afgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11