Haarlem's Dagblad Jiaoid opqefieêd&id Brutale roofmoord te Brussel aan de Lindengracht nu pas geheel Kapconcours HAARLEM Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17144 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Woensdag 10 Mei 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Onderhoud op 't ministerie van buitenlandsche zaken WARSCHAU, 10 Mei (Havas). Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de vice-volkscommissaris van de Sovjet Unie, Potemkin, vanmiddag te half een een bezoek zal brengen aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, waar hij ontvangen zal worden door den onderstaatssecretaris Arciszewski en misschien ook door minister Beek. Vanmiddag te kwart voor vijf zal Potemkin uit Warschau vertrekken met de Noord-express om naar Moskou terug te keeren. Naar vernomen wordt heeft Potemkin uit Moskou opdracht gekregen over Warschau terug terug te gaan, teneinde met een der leiders van de Poolsche buitenlandsche politiek te spreken. In zijn commentaar en op de aankomst van Potemkin te Warschau publiceert het Poolsche agentschap Iskra een uiteenzetting over de Poolsch-Russische betrekkingen. De Iskra ver klaart o.a.: „Wij hebben zoovele malen het belang, dat wij hechten aan goede betrekkingen met onze buren, bewezen, dat het overbodig schijnt onze tevredenheid er over te constateeren, dat wij den goeden weg zien, 'welken onze betrekkingen met de Sovjet Uniet volgen". Het agentschap herinnert er aan dat juist ten tijde dat zich te Moskou betoo gingen van antipathie jegens Polen voordeden Polen categorisch de plan nen inzake een gemeenschappelijken opmarsch naar het Oosten en het Zui den, de verdeeling van invloedszones die misschien zelfs den Kaukasus, Wit Rus land en de kuststreken der Oostzee zou den hebben omvat, van de hand heeft gewezen. Door deze plannen van de hand te wijzen heeft Polen ze vernietigd en niet te verwezen lijken gemaakt. Iskra besluit met te verklaren, dat de Pool sche politiek, welke slechts haar eigen belangen zoekt, ieder plan van de hand zal wijzen, dat een vereeniging beoogt met een der buren te gen een andere. Een Noor te Schagen gearresteerd. Verdacht van spionnage. SCHAGEN, 10 Mei. Gisteren is alhier aan gehouden de 64-jarige Noor O. B., die verdacht wordt van spionnage. De man logeerde sinds eenige dagen in een hotel hier ter stede. Hij had zich op verdachte wijze van Schagen uit naar Den Helder en Wieringen begeven, waar hij door zijn gedra gingen de aandacht trok van de militaire auto riteiten. Deze waarschuwden de rijkspolitie in Schagen, die hem gisteravond opwachtte en arresteerde. De man is naar Wielingen overgebracht en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Complot in Ecuador. Vijftig arrestaties. QUITO, 19 Mei (Havas). De regeering heeft een revolutionair complot onder leiding van ex gepen- sionneerd kolonel. Luis Larrea Alba, leider van een uiterst linksche groep, ontdekt. Alba en een vijftigtal ande ren zijn gearresteerd. Officieel wordt ontkend dat de bewering van Alba, dat de president der republiek, Mosquera Narvaez de Galapagos-eilanden zou hebben verkocht waar zou zijn. Narvaez heeft verder verklaard dat hij iedere poging van de linkschen om zich van de macht mees ter te maken, met kracht zal onderdrukken. Het kabinet heeft besloten de buitengewone volmachten voor den president te handhaven. Te Quito is alles kalm. Wissellooper overvallen en gedood BRUSSEL, 10 Mei (Belga A.N.P.). Vanochtend is een wissellooper van een financieele instelling te Brussel op het oogenblik, dat hij het gebouw van de Nationale Bank verliet, door twee personen aangevallen en met een ijzeren staaf doodgeslagen. De moordenaars maakten zich meester van de tasch van hun slachtoffer welke 775.000 francs bevatte, en heb ben de vlucht genomen in een auto. welke twee dagen geleden gestolen !»as. Koning Christiaan van Denemarken heeft zijn vijftigjarig jubileum als militair gevierd. Het koninklijk paar begroet in Rosenborg, waar ter gelegenheid van dit feit een parade plaats had, de officieren van de koninklijke garde. Nog twee arrestaties grootmoeder en broer van hoofddader Belangrijk bedrag teruggevonden muur DE zaak van den roofmoord aan de Lindengracht te Amsterdam heeft een onverwachte wen ding genomen, een wending, die tot gevolg heeft gehad, dat opnieuw twee personen zijn gearresteerd, n.l. de 21- jarige Simon E., broer van Frans E., en zijn 72-jarige grootmoeder, de weduwe Pr. Bovendien heeft de politie onder leiding van commissaris Schreuder 1900 teruggevonden van de 2400, die gestolen zijn. Thans is vrijwel het geheele bedrag terecht. Tegen den jeugdigen kleinzoon van de ver moorde 82-jarige weduwe Stork eischte de officier van justitie Vrijdag j.l. een gevan genisstraf van twintig jaar wegens doodslag, gepleegd om een daarop gevolgd misdrijf, in dit geval diefstal, te verheimelijken. Tegen den vriend van Frans, den 27-jarigen Leendert K., vorderde hij twaalf jaar gevangenisstraf. Ter zitting en ook bij het vooronderzoek verklaar den de beide verdachten, dat zij ruim 450 hadden buitgemaakt, doch de politie ver moedde reeds geruimen tijd, dat de oude vrouw, die zoo nu en dan wel eens geld in de buurt uitleende, hoewel zij geen bekende leenvrouw was, veel meer geld in huis had gehad. Zondag j.l. na de zitting bleek de 19-jarige Frans sterk onder den in druk te zijn van den eisch van den officier van juistite. Hij vroeg den commissar's van politie Schreuder te spreken, die nog dienzelfden Zondag avond in het Huis van Bewaring een lang gesprek met Frans had en later ook met Leendert K., den tweeden verdachte. Toen kwam het hooge woord er uit, het afschuwelijke misdrijf had den misdadigers veel meer geld opgeleverd. Niet minder van 2400 hadden zij buitgemaakt. De volgenden dag. Maandagochtend j.l. stonden voor de rechtbank twee jongeman nen wegens heling terecht. Een kennis van Frans, de zoon van zijn kostbaas, had onge veer 100 van hem ten geschenke aange nomen, wetende, dat het geld van misdrijf afkomstig was. Deze laatste had weer een deel in veiligheid gebracht bij een vriend te Rotterdam. In het proces tegen deze twee helers werd Frans als getuige gehoord en daar herhaalde hij zijn aangevulde bekente nis. De recherche had inmiddels niet stilgezeten. Frans had Zondagavond aan commissaris Schreuder verteld, dat hij en zijn vriend Leendert het geld hadden gebracht naar zijn andere grootmoeder, de 72-jarige vrouw P., die aan de Lijnbaansgracht woont en bij wie ook de broer van Frans, de magazijnbediende Simon E., inwoont. In dat huis is het geld nauwkeurig geteld. Het zilvergeld werd tus- schen de beide jeugdige misdadigers ver deeld, doch ook Simon en vrouw P. kregen ieder 20. Het zilvergeld en eenig bank papier namen Frans en Leendert mee de rest werd weer opgeborgen in een van de twee geroofde knippen Zij vonden een goede schuilplaats voor het geld, n.l. in het gat van de keukenschoorsteen in de woning van vrouw P. Den ochtend na den moord. Zater dag 21 Januari, enkele uren vóór de ontdek king van de misdaad, door de moeder van Frans, ging Frans terug naar het huis van zijn grootmoeder P. aan de Lijnbaansgracht en hij gaf het oudje 100. Tot zoover het verhaal van Frans. De politie trok nog Zondagavond laat onde,r leiding van commissaris Schreuder naar de woning van de wed. Pr. aan de Lijnbaans gracht het huis was donker, op bellen en kloppen werd niet opengedaan. Buren vertel den, dat de oude vrouw ziek was en in het Wilhelminagasthuis was opgenomen. De commissaris gaf zijn mannen last de deur te forceeren, het huis werd grondig onderzocht en de schoorsteen, waar het geld zou zijn verstopt, werd half afgebroken, doch er werd geen cent gevonden. Nog een broer in arrest. Ook de broer van Frans, Simon, was niet in de woning. Hij bleek thuis te zijn bij zijn ouders, die aan de Palmgracht wonen. De politie arresteerde hem en hij was vrij spoe dig tot een bekentenis te brengen.. Hij gaf toe geld van Frans te hebben gekregen en eveneens bekende hij te hebben geweten, dat er door zijn broer een misdrijf was gepleegd. Intusschen kwam de politie te weten, dat de oude vrouw P. eenigen tijd na de arrestatie van haar kleinzoon Frans bang was geworden en het geld bij een harer vriendinnen in de buurt in bewaring had gegeven. Daar is het dan ook thans in beslag genomen door de politie. In het ziekenhuis verhoord. Dinsdagochtend is in het ziekenhuis de oude vrouw P. aan een verhoor onderworpen. Zij gaf de heling toe, Frans had haar ruim 120 gegeven en zelf had zij later nog 100 van het bij haar verborgen geld afgenomen. Zij zal na haar herstel naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht. Frans heeft bij zijn bekentenis op Zondag j.l. ook nog beweerd, dat zijn grootmoeder P. hem had aangezet zijn grootmoeder Storck te berooven. Ook dit punt zal nog wel nader worden onderzocht. Toen de politie Simon E. Zondagavond j.l. in de ouderlijke woning aan de Palmgracht wilde arresteeren, bleek hij met zijn ouders naar een familiefeestje te zijn in een huis aan den overkant van de straat. Het ging er vroolijk toe, van muziek en drank werd volop genoten. De ouders, die enkele dagen geleden twintig jaar gevangenisstraf hadden hooren eischen tegen hun verwenden 19-jarigen zoon Frans, bleken weinig onder den indruk van het misdrijf, waarbij zoowel familieleden als vrienden zijn betrokken. Door deze wending zal de zaak ongetwijfeld door een inter-locutoir vonnis naar den rech tercommissaris worden teruggewezen voor een nader onderzoek. (Te Amsterdam hebben de Neder- landsche kappers een driedaagsch kapconcours gehouden). Neerland's kapper-kunstenaren, Kwamen op naar Amsterdam, Schaarden zich in rij met scharen, Om te kampen met de kam En nog tal van apparaten. Het modernste op 't gebied. Slechts de kapstok daargelaten, Want die hoort bij kappen niet. 't Gold twee dagen voor de vrouwen, Want voor een volmaakt product. Vergt het heel wat tijd van bouwen. Voor haar kap-constructie lukt. Eén ding was er maar voor heeren, Wat ik ook volkomen snap, Die zijn bij 't adoniseeren, Wel zoo gauw onder de kap. 't Werd een strijd van teere grepen En van haarfijne techniek, Van geraffineerde knepen. Waardig, maar ook fanatiek. Het is zeer sportief gebleven, En zij vlogen nooit elkaar, Bij hun haarkunstzinnig streven, Maar slechts andren in het haar. Het is goed om te ervaren, Dat ook in bewogen tijd, Zooals dezen, aan de haren Zooveel aandacht wordt gewijd. Wat men er ook van mag zeggen, Hoe men er ook over schrijft. Het is toch niet te weerleggen. Dat het haar een „hoofd"zaak blijft. Een „kweekerij". Maar niet met eigen bollen. Dinsdag zijn voor den officier van justitie te Haarlem geleid een vader en twee zoons, v. M. genaamd, uit Vogelenzang. Zij hebben zich eenigen tijd geleden uit Amsterdam daar gevestigd als blocmbollenhandelaren en wor den er nu van verdacht, zich een groot aan tal bollen voor hun „kweekerij" verschaft te hebben door diefstal van aangrenzende natuurlijk niet aan hen behoorende en ook van andere terreinen. Toen een der andere kweekers uit de omge ving een partij bijzondere tulpenbollen miste en juist deze tulpen op het terrein van v. M. zag bloeien, deed hij aangifte bij de politie. De recherche stelde, met behulp van des kundigen, een uitgebreid onderzoek in. waarbij o.a. bleek, dat niemand aan v. M. bollen had geleverd. Het onderzoek leidde tot aanhouding van v. M. en zijn beide zoons. De waarde van de bollen vertegenwoordigt een vrij groote som. die nog niet vast staat, maar toch zeker wel ettelijke honderden gul dens bedraagt. Brand op Deensch passagiers schip. Engelsch schip neemt de opvarenden aan boord. Lloyds meldt uit Colombo dat aan boord van het Deensche passagiers schip „Alsia", dat op weg is van Bangkok naar Londen, brand is uitge broken. Het schip bevindt zich 20 mijl ten Zuiden van Ceylon. Het Britsche schip „Canton" is in de nabijheid en neemt de opvarenden aan boord. In een vroeger bericht werd gezegd, dat de brand ontstaan is in de ma chinekamer. Te middernacht is een sleepboot met bluschmiddelen van Co lombo vertrokken. Nader meldt United Press uit Colombo: Het Deensche motorschip „Alsia" van 5812 ton, dat ten Zuidwesten van Ceylon in brand is geraakt, is nu één vuurmassa. De passagiers en de bemanning hebben het schip verlaten. Het zal tot zinken gebracht moeten worden. Het stoomschip „Canton" van de Peninsular and Orient heeft de bemanning en passagiers naar Colombo overgebracht. De brand, die in de machinekamer ontstond, verspreidde zich snel over het geheele schip. Op het S.O.S -be richt kwamen de „Canton" alsmede de Brit sche kanonneerboot „Grasshopper" te hulp. Het woord is aan Henri Becque: Het ongeluk der gelijkheid is dat u>V slechts gelijkheid icillen met hen die boven ons staan. Hitier gaat de Westelijke versterkingen bezichtigen. Einde dezer week vertrekt de Fiihrer uit Berchtesgaden. BERLIJN. 10 Mei (A.N.P.) Naar vernomen wordt is Hitier voornemens aan het einde van deze week uit Berchtesgaden te vertrekken om een uitgebreiden tocht te ondernemen langs de garnizoenen en versterkingen.Men verwacht dat hij in het bijzonder aandacht zal besteden aan de militaire inrichtingen in het westen van Duitschland en aan de jongste werkzaamheden aan de Siegfriedlinie. Luidsprekers-duel aan de Poolseh-Duitsche grens. WARSCHAU. 10 Mei (Havas) De „Kurjer Polski" bericht, dat de Duit- schers aan de grens van Polen, nabij Bigumin. luidsprekers hebben opge steld, welke worden gebruikt voor na- t ionaal-socialistische propaganda De Westpoolsche Liga heeft hierop geant woord door eveneens luidsprekers op te stellen met hetzelfde vermogen als de Duitsche. Franco naar Berlijn? Op uitnoodiging van Goering. PARIJS, 10 Mei (Havas). De cor respondent van de „Excelsior" te Ber lijn bericht, dat Goering generaal Franco zal verzoeken begin Juni naar Berlijn te komen, teneinde tegen woordig te zijn bij de parade van de Duitsche troepen, die in Spanje heb ben gestreden. De correspondent voegt hieraan toe, dat men van deze gele genheid gebruik zou willen maken om de politiek-militaire overeenkomst van Milaan te parafaeren. OPGERICHT 1792 (Adv. Ingez. Med.) WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming. „RADICA A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. ingez Med.) TONGEN 50 cent per pond TONGSCHAR 35 cent per pond KABELJAUW30 cent per pond Firma JAN RIENSTRA, BLOEMENDAALSCHEWEG 33», Tel. 13897. lAdvIngez. Meaj HEDEN: 12 PAGINA'S BINNENLAND. Minister Slotemakcr lijdt Kamer een echec. in de Tweede Gemotoriseerde Engelsche eenheden bij manoeuvres in Egypte. BUITENLAND. In Vaticaansehc kringen noemt men de be richten over het initiatief van den Paus tot een Europccschc conferentie niet juist. De Noordelijke staten hebben het Duitsche non-agressievoorstel afgewezen. In Roemenië zullen nieuwe verkiezingen plaats vinden. ARTIKELEN, enz. J. H. dc Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Mr. E. Elias: Sherlock Holmes in laborato- riumjas. II. D. Vertelling: Kerstvacantie. G. H. W.: Molotof. de nipuwe Russche volks commissaris voor buitenlandsche zaken. Van onzen correspondent te Boedapest: Het Hongaarsche volk met Pinksteren naar de stembus. J. B. Schuil over: Europa 19 K. de Jong: Svmphonieorkest „Haerlcm" De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1