£ngelsche Import 2 DEELIGE COSTUMES Doodelijk ongeluk op den Rijksweg. HERINNERING DONDERDAG AGENDA. Nieuwe Uitgaven IIMGIZCNUIM /TIJKKIN WOENSDAG 10 MEI 19.19 HAARLEM'S D A G B E A D 2 Onqeevenaard van snit en'kwaliteit f28- tof/46.5o SPORT COLBERTS Sen gedistingeerd genre ,f 16.50 tot ƒ29- FLANELLEN PANJALONS Hj n kam ga ren ./.10.5otpiJ 16so DAKS PANTALONS JïSso'. "êen en ander 1199F II199t inet- fliatrge.prijsverhooging- Vrachtauto over den kop bestuurder kwam er onder Gistermiddag had op het hoekpunt Venneper dwarswegRijksweg een botsing plaats tus- schen een zwaar beladen tractor met oplegger en een vrachtauto, waarbii de bestuurder van de vrachtauto doodelijk werd gewond. De tractor met oplegger, bestuurd door den heer A. de Mos en afkomstig uit Scheveningen, reed den afrit van den nieuwen Rijksweg af in de richting Amsterdam, teneinde de sterke hel ling naar het viaduct te vermijden. Hiertoe moest de met 7K ton visch beladen auto den Venneperdwarsweg oversteken om den oprit naar den Rijksweg te bereiken. Op dat moment kwamen uit de richting Nieuw Vennep twee vrachtauto's, die dit hoekpunt wil den passeeren. Een der auto's was reeds gepas seerd. De bestuurder van den tractor met opleg ger meende door te kunnen rijden doch bemerk te op het hoekpunt eerst de tweede vrachtauto, bestuurd door den heer B. uit Nieuwveen, die beladen was met veertig zakken graan. Hoewel een aanrijding niet meer was te ver mijden, remde M. krachtig, rukte zijn stuur naar rechts om te probeeren met de vrachtauto den Venneperweg in de richting Leimuiden te draaien. Op datzelfde moment kwam de voorzijde van den treiler in botsing met de rechterzijde van den laadbak van de vrachtauto onmiddellijk achter de cabine, waardoor de vrachtauto naar links werd gedtnvd, door het schrikhek aan den kant van den oprit reed en in den Kagertocht, parallel loopend aan den Rijksweg, terecht kwam. Op het moment, dat de vrachtauto met de voorwielen in den tocht terecht kwam, sloeg deze óver den kop en kwam onderstboven in de sloot. De bestuurder Balvers en diens broer tuimelden uit de cabine. B. kwam met zijn boven lichaam onder de auto terecht. De broer kwam vrijwel met den schrik vrij en riep, hevig ontsteld, om hulp. Passeerende men- schen verleenden onmiddellijk hulp doch kon den het lichaam van den bestuurder niet verwij deren, dan nadat de vrachtauto deels was om getrokken. Dit werk vorderde echter nog tien minuten en toen de bestuurder bevrijd was, gaf hij geen teeken van leven meer. Een passeerend geneesheer paste nog vergeefs kunstmatige adem haling toe, doch het mocht niet gelukken de le vensgeesten op te wekken. Dr. Van Haeringen uit Nieuw-Vennep die spoedig aanwezig was, heeft den lijkschouw ver richt. De bestuurder van de vischauto klaagde over pijnen in de borst. Volgens verklaring van den dokter moet hij een of meer ribben hebben gebroken of ge kneusd, De Officier van Justitie van Haarlem, mr. Sikkel die eveneens spoedig op de plaats van het ongeluk arriveerde, heeft zich van een en ander op de hoogte gesteld. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer leidt het onderzoek. Op last van haar is het lijk voorloopig in beslag ge nomen en naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats te Hoofddorp vervoerd. De zwaar beschadigde vrachtauto's werden eveneens in beslag genomen en naar de gemeentewerkplaats vervoerd. Een groote hoeveelheid visch was over den weg gestrooid, waardoor het voor de politie-, autoriteiten niet gemakkelijk was zich door de glibberige massa een weg te banen. Toen de gemeentepolitie ter plaatse kwam, had een kapitein van de Motorbrigade reeds maatregelen genomen om het verkeer te rege len, zoodat door diens ingrijpen zeer zeker meer ongelukken zijn voorkomen, daar voetgangers, wielrijders en automobilisten van alle kanten toestroomden. Een tweede auto-ongeluk. Op den Rijksweg had op een verder gelegen deel nog een botsing plaats tusschen twee per- Voox de pxauU'" uitkeexuiq van deze week wox~ den de Ulidza bonnen ingewacht tot 12 uuc in de bekende Ttlidza- bussen -.AdvIngez. Medj Heden: WOENSDAG 10 MEI Hotel De Leeuwerik: Leerlingenuitvoering Cor Teves, 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Fordtentoon- stellmg, 1010 uur. Frans Hals Theater: Elisabeth Bergner in „Gestolen Leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De wereld in vlam men" en „De aanhouder wint". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Gunga Din" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „De Kribbebijter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Bloemendaal: Concert „Euphonia" in het Bloemendaalsche Bosch, des avonds. DONDERDAG 11 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Fordtentoon stelling. 1010 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersinge: 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. sonenauto's als gevolg wyi onvoorzichtig over steken van een der bestuurders. Uit de richting Amsterdam reden op den autostrada twee personenauto's op eenigen af stand achter elkaar. Ongeveer bij den Vijfhui- zerweg wilde de voorste bestuurder de midden berm tusschen de rijwegen oversteken om terug naar Amsterdam tc rijden. De bestuurder be merkte niet, dat de achter op komende auto reeds vrij dicht genaderd was. Op het moment, dat hij zwenkte vloog de achterste auto in volle vaart op de keerende auto met het gevolg dat beide wagens zeer ernstig werden beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto's waren echter zoo toe getakeld, dat zij naar Amsterdam moesten wor den versleept. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in UIT HET TAXIBEDRIJF. Een nachtvergadering. Door de drie samenwerkende organisaties van chauffeurs werkzaam in het taxi-bedrijf te Haarlem is een vergadering uitgeschreven, welke zal plaats vinden in den nacht van Don derdag op Vrijdag a.s. in het vergaderlokaal van den Centralen Bond aan de Turfmarkt. Op deze vergadering zal de situatie in het taxi bedrijf een punt van bespreking uit maken en tevens de voorstellen der werkgevers betref fende saneering van het bedrijf besproken worden. SPEELTUINVEREENTGING „WELTEVREDEN Bovengenoemde speeltuin geeft op 13 Mei a.s. een sluitingsavond in gebouw Flora, Pretoria- plein. Op dezen avond wordt opgevoerd de operette „De kleine Hofnar". Voorts zijn er di verse attracties m. muziek. Het geheel wordt opgevoerd door kinderen van de tooneelclub. Een kort woord zal gesproken worden over het speeltuinwerk. PERSONALIA. Bij koninklijk besluit is aan den heer P. Voogd, te Haarlem, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van den onderwijsraad, met dankbetuiging voor de vele diensten in deze betrekking bewezen. VOLKENBONDSDAG 18 MEI. De commissie van moeders en opvoedsters uit „Volkenbond en Vrede" heeft wederom voor de jeugd een feestmiddag georganiseerd ter her denking van den Volkenbondsdag of Goodwill- day, die dit jaar juist samenvalt met Hemel vaartsdag. De bijeenkomst zal zijn in 't Jeugd huis, Donkere Laan te Bloemendaal en wel 2 uur. 't Programma bevat o.a. Vertelling met lichtbeelden door mevr. Blomberg en opvoering door de Vrije Vogels van de V. C. J. C. te Am sterdam van 't sprookje van Ida Heijermans „Zoo mooi als Zonneschijn", bewerkt als spel door mevr. Blomberg. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN CHRIST. GEREF. KERK, Raaks. Donderdag nam. 8 uur: Ds. N. de Jong, pred. te Den Haag. LANDDAG B. V. L. De plannen van den Landdag van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm op 1 Juli 1939 te Zandvoort, welke Landdag wordt georganiseerd door de Gewestelijke .yerbanden „Kennemer- land"' en „Stelling vari Amsterdam", beginnen meer vaste vormen aan te nemen. Verschillende onderdeelen van zee- en land macht zullen hun medewerking verleenen. O.m. zullen demonstreeren een groep water vliegtuigen van de Kon. Marine en onderdeelen van het le escadron pantserwagens, benevens een detachement motorrijders van het Vrijw. Land stormkorps Motordienst. Voorts zullen de onderofficieren van het 6e Reg. Veld. Art. een carousel rijden en spring- nummers uitvoeren. Het geheel zal opgeluisterd worden door de Stafmuziek van het 5e Reg. Inf. (kapelmeester Van der Glas), vergezeld van tamboers en hoornblazers „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d Het geld kan nog wel rollen Voor een tocht naar de bloeiende bollen Per fiets of autocar. Is voor al die duizenden dan, Een gave voor ons zoo'n bezwaar. Telefoon 12255 Postgiro 212793 AMSTERDAMSCIIE VEEMARKT. Amsterdam, 10 Mei 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 24 vette kalveren: le kw. 6474, 2e kw. 54 62, 3e kw. 4452 (ondermelkers lager), per k.g. levendgewicht. 141 nuchtere kalveren 58 per stuk. 202 varkens: vieeschvarkens, wegende van 90110 k.g. 5657, zware varkens 5556, vette varkens 54—55, per k.g. slachtgewicht. Overzicht Vette kalveren, matige aan voer, stugge handel, onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, trage handel, prijzen constant. Varkens: matige aan voer, prijzen onveranderd. PURMEREND 9 Mei 1939 Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld- 20 par tijen, wegende 82.000 K.G. Handel kalm. Hoogste prijs f 18. Kleine Boeren aanvoer 4 f 18,50. Boter 1809 1,25—1.28 per K.G. Runderen, totaal 1801 stuks. Vette koeien 280 6068 per K.G. matig. Gelde koeien 1000 110170 per stuk, matig. Melkkoeien 500 180 260 per stuk, matig. Stieren 21 4852 per K.G., matig. Paarden 16 70—160 per stuk, matig. Vette kalveren 31 6090 per K.G., matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 919 510 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de fok 1218 per stuk, stug. Vette vargens voor de slacht 170 4749 per K.G. goed. Magere varkens 89 25—36 per stuk, goed. Biggen 444 13—18 per stuk, stug. Bokken 115 3—16 per stuk, matig. Lammeren 629 5—7 per stuk, stug. Kipeieren 3,203,50 per 100 st. Eendeieren 2,70 per 100 st. Noord-Hol 1. Blauwen 7100 0,87".—0.95 per K.G. Oude kippen en hanen 3900 0,421/20,50 per K.G. Konijnen 0,301,60 per stuk. Eertden 800 0,200,50 per stuk. Duiven 0,40 per paar. Jonge hennen 3100 0,45—0,60 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 120.000 Eendeieren f 2.75f 2.90 110.000 Kippeneieren. 70—80 K.G. f 3.45—f 3.50 63—64 K.G. f 3.40—f 3.45 60—62 K.G. f 3.30—f 3.40 58—59 K.G. 3.25—f 3.35 56—57 K.G. f 3.25—f 3 30 53—55 K.G. f 3.20—1 3.25 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur; Voor tiet Westen en Midden: Licht tot half bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. Meest matige Noordoostelijke tot Noordelijken of Noordwestelijken wind. Voor het OostenHalf tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geen regen, koude nacht, overdag zelfde tempera tuur. Matige tot zwakken, Noordooste lijken tot Noordelijken Wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 58 F 52 F. 56 F. De depressie over Centraal-Europa is nog bezig op te vullen. Een uitgestrekt wolkendek, waaruit op vele plaatsen nog lichte regen valt. breidt zich uit over Noord- en West- Duitschland. over Zwitserland en over het Oosten van Frankrijk. In ons land en de Wes telijke helft van Frankrijk is het weer helder tot licht of half bewolkt. Een rug van hoogen luchtdruk, die van het Oostelijke Oostzee gebied over de Noordzee en Engeland tot den Oceaan ten Westen van de Golf van Biscaye reikt, scheidt de continentale depressie van een gebied van lagen luchtdruk op den Oceaan. Een vlakke depressie passeerde giste ren de Faroer en ligt thans voor de Noorsche kust. De eigenlijke Oceaan-depressie blijft ver in het Westen en toont zich niet meer actief. In het Oostelijke deel van den Oceaan blijft het weer bil voortduring rustig en tot op zeer Zuidelijke breedten zeer koel. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 7.57 uur: n.m. 20.27 uur. Strand berijdbaar van 13.00—18.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. OORRETTRS TE AMSTERDAM De wisselhandel op de Amsterdamsche markt droeg hedenmorgen een kalm karakter. Er vielen regelmatig omzetten op te merken, vooral in Brilsche ponden en Amerikaansche dollars, waarbij echter niets bijzonders viel te consta- teeren. De omzetten waren normaal. Het terug- keeren van rustiger inzichten omtrent de inter nationale politieke situatie bleek ook heden ochtend niet zonder invloed op de houding van den Nederlandschen gulden, die wederom vast- gestemd was. Vrijwel alle vreemde munteenhe den kwamen opnieuw lager te liggen. De Brit- sche ponden werden aanvankelijk geadviseerd tegen 8.71 5/88.71 7/8, doch het duurde niet lang of de koers ging vrij scherp naar beneden en zakte zelfs in tot in de omgeving van 8.71 1/4, waarna later in den ochtend werd gehandeld in hoofdzaak rondom '8.71 V2. De Amerikaansche dollars bewogen zich tusschen 1.86 1/16 1.86 5/16, Franschrt francs volgden het Brilsche pond op 'den voet én werden voornamelijk ge noemd tegen 4.93 met'de gebruikelijke afwij kingen voor koopers- en verkoopersprfjzen, De termijnnoteeringen voor Fransche francs waren onveranderd. Voor Belga's werd een prijs gemeld van 31.6731.71. Het disagio voor termijnbelga's was wederom iets kleiner geworden en beliep circa 1(1 cents voor 1 maand en 32 cents voor drie maanden. Zwitsersche francs waren 41.8341.87, Duit- sche marken 74.7074.80, de Scandinavische deviezen kwamen algemeen lager te liggen. De effectenhandel tijdens het nïet-officieele ochtendverkeer was van rustigen aard. De stemming was vast, zonder dat het aanleiding gaf tot groote koersverschuivingen. De Ameri kaansche waarden trokken een kleinigheid aan ten opzichte van de vorige slotprijzen. VIJFTIG JAAR VERGUNNINGHOUDER. Dinsdagavond had op een huishoudelijke vergadering van' de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters „Onderling Belang" in gebouw Flora, Pretoriaplein, een huldiging plaats van den heer J. A. Fibbe, die op 1 Mei j.l. 50 jaar vergunninghouder was en ook 45 jaar lid dier organisatie, waarvan hij de afd. Haarlem hielp oprichten. De voorzitter, de heer P. J. Blesgraaf, sprak den heer Fibbe hartelijk toe, memoreerde wat hij voor de organisatie had beteekend en stelde hem als actief lid tot voorbeeld aan de andere leden. Hierna bood spr. den heef Fibbe als ge schenk der afd. Haarlem, de gouden medaille dier afdeeling aan. De heer Fibbe dankte verrast en geroerd voor het geschenk en de hartelijke woorden van den voorzitter. Zij nog vermeld, dat op 1 Mei namens de afd. ten huize van den heer Fibbe een mooi bloemstuk is bezorgd. „Klaar voor 't Kamp!" De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B heeft een handboek op het gebied van het kampeeren doen verschijnen onder den sug gestieven titel „Klaar voor 't Kamp!", door den in kampeerders- en padvinderskringen beken den schrijver Ton Koot samengesteld. In een veertigtal hoofdstukken worden in het boek niet alleen een zeventigtal van de in Europa meest voorkomende tenttypen, maar ook alle kampeermaterialen en kampeer moge lijkheden grondig behandeld. Een collectie van vele honderden originecle foto's, door den schrijver op zijn zwerftochten door Europa ge nomen en van teekeningen van Piet Klaasse illustreert dit nieuwe handboek. Een uitvoerig alphabetisch zakenregister maakt het mogelijk snel alle gegevens en de tails na te slaan, die de genoegens van- het' kampeer-toerisme kunnen verhoogen. De schrijver heeft afzonderlijke hoofdstukken ge wijd aan het kampeeren in de tropen, boot- kampeeren. in z.g. bivaktreinen. uitvoerig toe gelicht. Bij den uitgever L. J. C. Boucher te 'sGra- venhage is verschenen „De geheimtaal der ziel", door F. M. Huebner. vertaald door J. H. W Veenstra. Bij de N.V. Wereldbibliotheek te Amsterdam is verschenen „Rikke-Tikke-Tak" door Hendrik Conscience, naar de uitgaven van 1851 met hout sneden van Willy Degony. Bij dezelfde uitgeverij verschenen, eveneens naar de eerste uitgave van Hendrik Conscience .Blinde Rosa" en „De Loteling". Beide werkjes zijn geïllustreerd met houtsneden 'van Nelly Degouy. Heldendaad moest als dekmantel voor diefstal dienen. Politieman liet zich geen rad voor de oogen draaien. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een aardig voorval in de gemeente Gemert. Het was de romantische geschiedenis van een boe renzoon, die acht jaar geleden een klein meisje van een wissen dood had gered en nu van dat zelfde meisje, dat intusschen een jonge dame was geworden op een goeden dag een spiksplinternieuw motorrijwiel kreeg thuisge stuurd, met een hartelijken brief er bij. Nadat de vader den moedigen redder reeds vroeger had beloond, wilde ook het meisje persoonlijk nog eens haar dankbaarheid toonen, aldus eindigde het verhaal. Dit einde is evenwel het begin geworden van een nieuw verhaal, dat met romantiek niet vee! van doen heeft. Het is een verhaal, aldus de Te!., dat op diegenen die destijds gedacht heb ben „dat de romantiek toch de wereld nog niet uit is" ontstellend ontnuchterend moet wer ken. Het is namelijk komen vast te staan dat de boerenzoon een vroeger verrichte heldendaad slechts heeft gebruikt om een thans begane misdaad te camoufleeren. Hij heeft het mo torrijwiel gestolen! Dat alle politiemannen gespeend zijn van gevoel voor romantiek, we zouden het niet gagme categorisch beweren, maar de chef van de Gemertsche gemeentepolitie is er blijkbaar niet bijster bevattelijk voor. Hij ten minste liet zich door het schoone verhaaltje van „dank baarheid na acht jaar" geen rad voor de oogen draaien. Het eerste waar hij aan dacht was, dat in Gemert eenige maanden te voren een motor gestolen was, dien hij nog steeds moest op sporen en dat de motor dien de boerenzoon ca deau had gekregen „toevallig van hetzelfde merk was!" Hij ging aan het snuffelen. Toen hij uitvond dat. 'de heldendaad niet. zooals in den brief van het meisje vermeld stond, acht jaar, doch slechts zeven jaar geleden was. leek hem dat verdacht en toen hij constateerde dat van het motorrijwiel het nummer was weggevijld, was dat voor hem aanleiding genoeg om de machi ne in beslag te nemen. Voor alle zekerheid nam hij ook den brief mee die er bij hoorde. Motor begraven. Nog had de speurder geen zekerheid en toen uaste hij een truc toe. Hij ging terug naar de boerderij en zei: „Ik heb den motor in beslag genomen, doch ver geten u een ontvangstbewijs te geven. Hebt u even een stukje papier, dan zal ik» het schrü- ven". De menschen kwamen met een schrijf map voor den dag en dit gaf den politieman de gelegenheid om vast te stellen dat het pa nier van deze map. identiek was met, dat van den brief „van het meisje". De „held" had den brief zelf geschreven, maar daarbij zich vergist in den datum, waarop hij de heldendaad ver richtte. Om kort te gaan, de boerenzoon werd ge arresteerd en legde later een volledige beken tenis af. Hierbij bleek o.a. dat hij den motor maandenlang heeft verborgen door hem in den grond te graven Doordat hii de machine ge heel had omgeven met mooi wit zand had deze zon goed als;niet geleden. Wat wel geleden heeft, dat is de helden- reputatie van den man. H'ï is intusschen. na voorgeleid te zün voor den officier van Justitie, on vrife voeten gesteld, doeb za' zich ter zliner tiïd natuurlijk voor den rechter te verantwoor den hebben. TTiiÏNpMqrirl *reaa«rf ^f»rlf»rIa.ric!scllP arbeiders. Voor werkzaamheden op het platteland. Door den Minister van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven ge richt omtrent de plaatsing van werkloozen in Duitschland waaraan wij ontleen en: Thans bestaat weer in verhoogde mate werkgelegenheid voor Nederlandsche land arbeiders in Duitschland. Behalve in Rijn land en Westfalen kunnen landarbeiders wor den geplaatst in Hannover, in de streek tus schen Bremen en Oldenburg. De categorieën van arbeiders, die geplaatst kunnen worden zijn: ongehuwde melkknech ten, melkersgezinnen, landarbeidersgezinnen en inwonende knechten voor allerhande land- bouwwerk (hieronder vallen zoowel paarden knechten, als knechten, die met landbouw machines kunnen omgaan of die met aller lei landbouwwerkzaamheden op de hoogte zijn. terwijl ook vaak knechten gevraagd worden, die ook enkele koeien kunnen mel ken!. Deze groepen van arbeiders behooren tot het vaste personeel, dat het geheele jaar door kan werken. De loonen van deze arbeiders zijn ongeveer als volgt: Ongehuwde melkknechten, die 10 a 12 koeien kunnen melken, genieten kost en in woning, benevens 50 a 60 RM. per maand. In grooter stallen zal kunnen worden ge rekend op een loon van 5 mark per koe per maand boven kost en inwoning, zoodat mel kers die meer koeien kunnen melken en ver zorgen. komen tot een loon van 70 a 90 RM. en meer per maand, boven kost en inwoning. Melkersgezinnen verdienen naar gelang van de grootte van den stal, die moet worden bewerkt; bij een grooter aantal gezinsleden, dat kan meewerken, kan een grootere stal worden bewerkt. Een gedeelte van het loon wordt in den regel uitgekeerd in Natura zooals b.v. vrije woning, vuur, licht, melk, brood of broodgraan, aard appelen, in sommige gevallen een vet varken e.d. benevens een bedrag in geld. Volwassen inwonende knechten verdienen tenminste 50 R.M. per maand benevens kost en inwoning. In de grensstreken zijn de loonen voor alle categorieën landarbeiders iets lager. Ingevolge de met de Duitsche Regeering ge sloten overeenkomst kunnen de loonverschot- ten of besparingen van Nederlandsche werk nemers. die in Duitschland wonen, tot 85 pCt. via den Nederlandschen Rijksconsulent voor Sociale Zaken te Oberhausen fRhld.) naar Nederland worden overgemaakt. Het orgaan van arbeidsbemiddeling in de gemeente moet, zoo noodig in overleg met het orgaan der steunverleening. nagaan, welke "andarbeiders voor aanbieding van deze werk- ?rtegenheid in aanmerking komen Bii weigering tot het aanvaarden van deze arbeid komen de betrokken arbeiders, die -reun ontvangen of bij een werkverschaffing zijn geplaatst, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking. (Adv ingez /Wc-. Dr, Van der Sleen weer op reis. Thans naar Canada, Alaska en Yukon. Dinsdagavond vertrokken per Batavierlijn Dr. Van der Sleen en zijn vrouw voor hun reis naar Canada, Alaska en Yukon. Het zwervend echtpaar, dat verleden jaar de Lappen bezocht en bestuurdeerde wenscht zijn kennis van primi tieve volken te vergrooten door een bezoek aan de Canadeesche Eskimo's, die, vooral in het Westen rond de Mackensie delta nog grooten- deels leven van jacht en visscherij. Dr. Van der Sleen hoopt dan interessante vergelijkingen te kunnen maken tuschen de nog geheel van de natuur levende Papoea's Indianen, Eskimo's, de Lappen en den voorhistorischen mensch. Onder weg zal hij eerst nog weer het prachtige rotsge bergte doortrekken en een bezoek brengen aan de oevers van zijn helaas te vroeg gestorven vriend den grijzen Uil, om te trachten al dit moois en interessants met behulp van zijn film toestel, thans ook in kleuren vast te leggen. De tocht naar de Eskimo's zal gedeeltelijk per vliegtuig moeien worden afgelegd, daar de kolossale afstanden een andere wijze van reizen haast onmogelijk maken. In deze streken wordt meest 's winters gereisd met behulp van hon densleden. 's Zomers is de cano het eenig bruik bare vervoermiddel en in het gebruik maken daarvan heeft hel echpaar Van der Sleen zijn sporen reeds verdiend. Over deze interessante tochten zullen zooals gewoonlijk weer reisbrie ven in eenige bladen verschijnen, zullen dezen winter weer talrijke voordrachten met licht beelden en smalfilm worden gehouden en zal dan ook weer een boek ter perse gaan. Wij wen- schen den ondernemenden Haarlemmers gaarna een goede reis! ERFPACHTSUITGIFTE TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 9 Mei. In hun voordracht van 9 December 1938, tot het in voortdurende erfpacht uitgeven van terrein op Bosch en Lommer tegen een gereduceerden canon, welke geleid heeft tot het raadsbesluit van 21 December 1938, deelden -B. en W. o.a. mede, dat voor twee terreinen te zijner tijd nadere voorstellen zouden worden gedaan. Deze ter reinen waren aanvankelijk toegewezen aan de bouwondernemers P. J. L. F. Rietbergen en C. Elderenbos. Uit onderzoek is komen vast te staan, dat de genoemde bouwondernemers hande lingen hebben verricht, welke door den raad als niet geoorloofd worden beschouwd en welke tevens ingaan tegen het beginsel, dat heeft voorgezeten bij de belangrijke canon verlaging. Aan deze bouwondernemers is bericht, dat B. en W. niet willen bevorderen, dat de ter reinen aan hen in erfpacht worden uitge geven, maar dat zij bereid waren, de onderhan delingen over het in voortdurende erfpacht verkrijgen van den. grond, waarop met bou wen reeds een aanvang was gemaakt door degenen, aan wie straks het erfpachtsrecht zou worden overgedragen, met dezen te ope nen, als bedoelde bouwers zich geheel terug trokken. Hieraan hebben dezen gevolg ge geven. P.T.T. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat de heer W. H. Dalmeyer, referendaris bij de P.T.T. te Haarlem, op 1 Juni zijn 40-jarig jubilé zou vieren. Deze datum is evenwel on juist. Voor den inhoua dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oJ niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Vrouwen Vredesgang op 17 Mei a.s. In den toestand van gewapehden vrede, waarin wij leven: op een tijdstip, dat overal een beroep op de volkeren wordt gedaan zoo noodig klaar te staan voor een oorlog, doet een op roep voor den Vrouwenvredesgang wat onwen nig aan. Toch kan dit jaar de beteekenis van deze manifestatie grooter zijn dan ooit te voren, omdat de roep om Vrede nooit klemmender werd gehoord dan juist nu. Zoo sterk reeds leeft de Vredeswil in de volken, dat ondanks een opeenstapeling van dreigingen en con flicten, die vroeger zonder twijfel tot oorlog zouden hebben geleid, groot wapengeweld in Europa werd vermeden. Vrouwen zijn vaak van ontzaglijken invloed geweest bij de voorbereiding van oorlogen; vrouwen hebben echter ook getoond een stu wende kracht te kunnen zijn in dienst van den Vrede. Vrouwen van Nederland, op 17 Mei a.s. is er gelegenheid een machtig getuigenis af te leggen van uw vredeswil, een getuigenis, dat anderen zal begeesteren. Zaait Vrede en gij zult Vrede oogsten! H. J. BLOKKER.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2