Pauiiat ECZEEM DE NACHTEGAAL Trekking van „Haarlem's Bloei". H.C.ANDEBS H.D.* Vertelling WOENSDAG 10 MEI 1939 H'A'ARÜEM'S DAG BE AD 4 Drukbezochte receptie van directie der Haas' Azijnfabrieken. Ter gelegenheid van het feit, dat de „Boog Azijnmakerij" 375 jaar geleden te Haarlem werd opgericht hield de directie der Haas Azijn fabrieken, die deze azijnmakerij over nam, gistermiddag een receptie in de Kroon zaal van restaurant Brinkmann, Groote Markt. Niet minder dan tachtig bloemstukken waren door kennissen en bevriende relaties gezonden zoodat de zaal in een waren bloe mentuin was herschapen. Bovendien was de zaal versierd met talrijke wapenschilden zoo dat zij 'n uitermate feestelijken aanblik bood. Onder de velen die hun gelukwenschen kwamen aanbieden een der directeuren, de heer R. Schöshuth was bovendien 25 jaar aan het bedrijf verbonden noemen wij oun. de heeren: J. J. Swens en Jhr. dr. J. C. Mol- lerus. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, P. C. André de la Porte Jr. en A. van Wierden, namens de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, R. W. P. Peereboom. directeur-hoofdredacteur van Haarlem's Dag blad, C. J. v. d. Broek, commandant van de brandweer, het Dagelijksch Bestuur der Evangelisch Luthersche Gemeente met de predikanten ds. Brant en ds. Duyvendak, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., dir der Twentsche Bank, notaris D. Klïjzing. mr. O. H. van Wijk, dr. F. W. Hunger, voorzitter van het Genoot schap voor de bestudeering der geschiedenis van de Genees- wis- eii natuurkunde te Leiden en vele zakenrelaties en belangstel lenden. Nadat in intiemen kring was gedineerd werd des avonds door het personeel de „Haas Revue" opgevoerd, die zeer veel succes had. Ongetwijfeld kan de directie dan ook met ge noegen op deze geslaagde feestviering terug zien. De feestavond. Des avonds volgde nog een feestavond in café restaurant Brinkmann, die zeer geslaagd mag genoemd worden. Verschillende nummers wer den opgevoerd, alle door leden van het perso neel der fabriek. Een aardige revue werd opge voerd, die o.a. betrekking had op het azijn mak ersbedrijf. De stemming was uitstekend. Tot 4 uur werd gedanst. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 11 MEI. Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum L Progr. 2: Hilversum n. Progr.: 3: 8.00 Keulen. 9.50 Radio PTT Nord. 10.20 Parijs Radio. 11.35 Ned. Brussel. 12.40 Radio PTT Nord. 1.20 Keulen. 2.20 Dan- marks Radio of diversen. 3.20 Keulen. 4.20 Ned. Brussel 5.05 Radio PTT Nord. 5.20 Fr. Brussel; 6.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen 7.35 Radio PTT Nord. 7.50 Parijs Radio of Diver sen. 11.05 Boedapest. Progr. 4: S.OO Ned. Brussel. 8.20 Parijs Ra dio. 8.30 Radio PTT Nord. 9.05 Diversen. 9.35 London Regional. 11.05 Droitwich. 1.20 London Regional. 2.45 Droitwich. 4.05 London Regio nal. 4.20 Droitwich. 5.45 London Regional 6.00 Droitwich. 7.00 London Regional. 7.20 Droit wich. 8.35 Fr. Brussel. 9.20 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconoert: Internationaal Cabaret. 1. Moeder heeft een rijbewijs, Louis Davids. 2. Wenn ich das grosse Los gewinn, Meis tersextet. 3. Parle-moi, Lucienne Boyer. 4. My heart and I, Bing Crosby. 5. En som a glad. Duo Ja. 6. Verschiedene Schweizer Jod'ler, Mina Reverelli. 7. Ik heb een huis met een tuintje gehuurd, August de Laat. 8. Un violin dans la nuit, Miss Bartira. 9. Ein Schiff fahrt nach Shanghai, Mimi Torna. 10. Love's old sweet song, Joe Petersen. 11. Restanten, Louis Davids. 12. So wie du, Meistersextet. 13. Prenez mes roses, Lucienne Boyer. 14. Sailor Beware. Bing Crosby. 15. Satervalsen, Duo Ja. 16. Bei uns Dachauer, Mina Reverelli. 17. Wat doe je met kapotte schoenen in den regen, August de Laat. 18. Chante Gitana, Miss Bartira. 19. Ich hab dieh geliebt, Mimi Torna. 20. Home Sweet Home, Joe Petersen. 8.0012.00 Diversen. Uitslag en jeukende huidziekte behoorcn afdoende behandeld te worden, anders komen ze telkens terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt des te moeilijker wordt het haar te genezen. Daarom dient U in zoo'n geval naar den dokter te gaan. Om In het algemeen de jeuk te verlichten, gebrulke men met vertrouwen Foster's Zalf. Ze Is antlseo- tlsch en geeft onmiddellijk verlichting. Foster's Zalf is alom «erkrljgb. M 1.25 per gr. doos. tube f 1.kleine doos 50o. (Adv. ingez. Mea.j FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissemems-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 9 Mei 1939. E. L. P. M. Brantjes, handelende onder den naam Technisch Handelsbureau Eduard Brantjes wonende te Haarlem. Iepenrodestraat 16. Cura tor Mr. L. S. Römelingh te Haarlem. F. Tol, vischhandelaar, wonende te Haarlem, Leidscheplein 33c. Curator Mr. J. D. de Haan, te Haarlem. J. L. van Dijk, timmerman, wonende te Bad hoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Havikstr. 9 Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. De N.V. Papierwarenfabriek P. Dekker Jans- zoon, gevestigd en kantoorhoudende te Wormer- veer, Zuifieinde 15. Curator Mr. F. A. Davidson, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: M. Strijder, vrachtrijder, wonende te Santpoort Kerkweg 48, Curator Mr. E. van Tuinen te Drie huis, gem. Velsen. C. Bron, eertijds veehouder, wonende te Zaan dam, Kalf 282, Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: H. J. J- van Grinsven Jr., exploitant van een publiciteitsbureau, wonende te Heemstede. Cu rator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. H. J. van Grinsven Sr. houder van een publi citeitsbureau, wonende te Heemstede. Curator Mr. F. A. Davidson, te Haarlem. J. Huyer, behanger, wonende te Haarlem. Pijn boomstraat 93. Curatrice Mevr. Mr. R. de Vries- Spier te Haarlem. Eeuwfeest spoorweg Haarlem— Amstenlam. Op de ten Stadhuize gehouden bijeenkomst van de „Commissie voor de Eeuwfeestherden king' van den Spoorweg Haarlem—Amsterdam en van de Camera Obscura" zijn thans de plannen voor deze feesten nader omlijnd. Door den heer Herman Moerkerk, aan wien de artistieke leiding van den te organiseeren optocht is toevertrouwd, werd ter .vergadering een uiteenzetting gegeven van het door hem gemaakte ontwerp, dat veel bijval mocht oogsten. A.s. Donderdagavond, te 8.15 uur zal in het gebouw van de Sociëteit Vereeniging aan den Zijlweg aan de uitgenoodigde besturen van een aantal vereenigingen een uiteenzetting worden gegeven van de feesbplannen door den heer W. J. B. van Liemt. voorzitter der Com missie. Dr. P. H. Schroder zal daarna spreken over de litteraire waarde van de „Camera Obscura" en de heer Herman Moerkerk zal een beeld geven van den te houden optocht. Het belooft een interessante avond te wor den. Besturen van vereenigingen, welke zich voor deze te houden feesten interesseeren. en nog geen uitnoodiging mochten ontvan gen, kunnen deze na aanvraag bekomen bij het secretariaat der Commissie, p.a. Bureau der Stichting ..Haarlem's Bloei". Stations plein 1 Haarlem. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 135ste vergadering der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken, te houden op Dinsdag 16 Mei 1939, des namiddags te 8 uur in het ge bouw der Kamer, Nassauplein 4—6, Haarlem, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den Directeur-Generaal der P.T.T. te 's-Gra- venhage inzake controle automatische telefoon gesprekken, tezamen met de Kamer van Koop handel te Leiden en het hoofdbestuur der alge- meene vereeniging voor Bloembollencultuur. b. den Raad van Ministers betreffende winst belasting rechtspersonen, tezamen met verschil lende andere Kamers van Koophandel. c. de Kamer van Koophandel te Alkmaar be treffende treinverbinding Noord-Holland. 5. Subsidie-aanvragen: a. Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis- Restau ranthouders en Slijters afd. Zandvoort voor Congres te Zandvoort op 13, 14 en 15 Juni a.s. b. Christelijk Fanfarecorps „Arti et Religioni" te Haarlem voor concours op 18 en 29 Mei te Haarlem. 6. Concept-schrijven Bureau aan den Minister van Waterstaat betreffende toeristensteiger IJmuiden. 7. Concept-schrijven Bureau aan den Minister van Financiën betr. wijziging Omzetbelasting- wet. 8. Rapport Bureau inzake IJsbestrijdingsfonds. 9. Concept-schrijven Commissie Makelaars aan den Nederlandschen Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, Hypotheken en Assuran tiën te 's-Gravenhage inzake minimum eischen handelskennis en vakbekwaamheid voor candi- daat-makelaars. 10. Rondvraag. 11. Besloten zitting. Hoofdprijs viel op No. 1825. Onder groote belangstelling had gisteravond in Hotel De Leeuwerik ten overstaan van nota ris A. M. Klijzing de trekking plaats van de loterij van „Haarlem's Bloei". De zaal was te klein om alle loten-bezitters te bevatten, die zich persoonlijk wilden komen overtuigen of vrouwe Fortuna hun bijgeval een hoofdprijs in den schoot zou werpen. Velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen en stonden in de zaal en zelfs op den gang. Vóór de trekking maakte het muziekcorps „St. Caecilia" een wandeling door de stad, waarbij ook de reclame-auto meereed, terwijl de weder- verkoopers nog trachtten de laatste loten aan den man te brengen. Om ongeveer half negen arriveerde de stoet bij Hotel De Leeuwerik. Op dat oogenblik werd de verkoop geëindigd; slechts een klein aantal loten was onverkocht gebleven. Hierop kon de trekking beginnen. De heer K. Rauwerda, secretaris van de stichting „Haar lem's Bloei" hield eerst nog een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van deze geslaag de verloting. „Haarlem's Bloei" krijgt haar inkomsten van subsidies der gemeente en van verschillende instellingen en de contributies van leden en begunstigers. Deze inkomsten zijn ech ter lang niet voldoende om de noodzakelijke uitgaven te dekken en daarom is thans voor de tweede maal een loterij gehouden. Zoo'n loterij is een riskante onderneming, maar de burgerij heeft het vertrouwen dat het bestuur van „Haarlem's Bloei" in haar stelde niet be schaamd. Weliswaar moest de trekking een week worden uitgesteld, maar dat was 't gevolg van de ongunstige weersomstandigheden, die den ver koop aanvankelijk hadden vertraagd. De loterij is uitstekend geslaagd. Spr. bracht dank aan de velen die de stichting door hun bijdrage hebben willen steunen en voorts aan het college van B. en W. en andere autoriteiten, wier medewerking een belangrijk aandeel heeft gehad in het mooie resultaat, aan de winkeliers die vele prijzen schonken, aan de weder-verkoopers en gaf tenslotte het woord aan notaris Klijzing. De trommels begonnen te draaien en onder groote spanning begon de trekking. De eerste tien prijzen vielen op de volgende nummers: 1825: 4-persoons Ford-Junior '39. 6895: Philips radio-toestel „Symphonie". 199: Tandemrijwiel. 1635: Vrije week-endreis naar Brussel of Düs- seldorf. 6004: Gasover, waschmachine of haardkachel. 7780: Zilveren theepot. 560: Stofzuiger. 6432: Twee-persoons kano. 3: Cassette Gero-zilver. 5770: Gouden dames- of heerenpolshorloge. DERDE NATIONALE RIJWIELTOCHT. Op Zaterdag 3 Juni organiseert de Politie Sportvereeniging „Haarlem" haar derden j aarlijkschen grooten nationalen rijwieltocht 1939 (Vaardigheidsrit Haarlem) voor gewone rijwielen en tandems over een afstand van 75 KM. De Inschrijving voor dezen rijwieltocht is voor een ieder opengesteld, zoowel voor dames als heeren, groepsgewijs en individueel, als mede voor militaire- en politiekorpsen. Per sonen beneden den leeftijd van 16 jaren zijn van deelneming uitgesloten. Het parcours loopt door een fraaie duin en boschrijke omgeving, waarin tevens is op genomen de Noordzeekust van Bloemendaal tot Zandvoort. Langs het grootste deel van de route liggen mooie rijwielpaden. De route is als volgt: Heen: Zeeweg, rijwielpad boule- de Zilk, Ruigenhoek. Noordiwijkerhout, en vard, Bloemendaal, Zandvoort, Vogelenzani Noordwijk-Binnen. Terug: station Nocirdwijkerhout. Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Leidsche- vaart, station Heemstede-Aerdenhout, Zand- voortschelaan. Bentveld. Kraantje Lek. Bloe mendaal, Santpoort. Begraafplaats „Wester- veld". Rijksstraatweg Haarlem. Gestart wordt des namiddags te 3 uur bij het gebouw „Olympia" aan den Kinderhui; singel te Haarlem. Elke deelnemer(ster), die den tocht binnen den vastgestelden tijd volbrengt, ontvangt direct na afloop een naar speciaal ontwerp fraai uitgevoerde herinneringsmedaille. De inschrijving is opengesteld tot en met Woensdag 31 Mei bij J. G. Eising, Pleiaden- straat 34, Haarlem. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand April was: Badhuis Koudenhorn: mannen 1250, vrouwen (445, werkl.baden 113, totaal 1808. Badhuis Leidscheplein: mannen 1830, vrouwen 870; schoolbaden 654, werkl.baden 170, totaal 3524. Badhuis Schotersingel: mannen 1981, vrouwen 1006, schoolbaden 1081, werkl.baden 136, totaal 4204. Badhuis Hofdijkplein: mannen 1963, vrouwen 739, schoolbaden 646, werkl.baden 240, totaal 3588. Badhuis van Egmondstraat: mannen 2420, vrouwen 1112, schoolbaden 588, werkl.baden 483, totaal 4603. GEERT H O O G E V E E N Alléén Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270 (Adv. ingez. Med.) (Adv. ingez. Med.) Copyright P. I B. Box 6 Copenhagen had bg het geheele hof een gfroot succes, zóó groot, dat bij aan het hof moeet blgven. Ifcj mocht tweemaal pea- dag mi éénmaal 'a nachts rondvliegen. kreeg een gouden kooi en De nachtegaal kreeg 12 lakeien, die allemaal een zyden draadje, vastgebonden aan één van 2ijn pootjes, in de hemd hielden. Neen, het was daarom voor den nachtegaal geen pretje om te mogen vliegen. Iedereen in d« stad sprak over den merkwaardigen vogel. Kwamen II de ander „egaal" en dan zuchtten zg mi Degrepen eikaar opper- twee Inwoners elkaar tegen, dan zei de één alleen maai- „nacht" en best. Er werden zelfs elf kinderen naar hem genoemd, maar ge- één kon zoo mooi zingen als hij. .(Wordt vervolgd). Kerstvacantie door J. MENS. KOM 'n weekje bij óns logeeren", zei m'n oude kennis Brums, toen ik 'm in de Kalverstraat ont moette. .Eigenlijk is 't schan dalig, dat jullie schoolmeesters zoo lang vrij hebben, maar enfinBrums, die vroeger bij 't Kadaster was, maar nu gepensionneerd, had reeds eenige jaren geleden het groote- stadsstof van z'n schoenen geschud, en was ergens in 't Gooi gaan wonen. Ik troonde hem schielijk mee naar een happetaria, fuifde op vier roomsoezen en twee koppen koffie en bracht hem naar de Gooische tram. „Kom om vier uur, als de school uit is, maar meteen naar ons toe", zei ie nog, mijn laatste sigaar opste kend. „En denk er vooral om: geen cadeautjes of zoo meebrengen, hoor! Je hoeft mij niet te vertellen, hoe schoolmeesters er bij zitten!" „Hartelijke kerel", mompelde ik. Voor m'n laatste tientje kocht ik een nieuwe pyjama en 'n pracht-kalender voor Brums' vrouw. De pyjama voor mezelf natuurlijk. Brums ontving me met open armen. Zijn vrouw had pannekoeken gebakken. Met stroop. Brums hing de kalender op een eere plaats en wou meteen weten, wanneer ik jarig was. Hij teekende den datum met een kruisje. „Dan vergeet ik 't niet", zei ie en gaf een knipoog. 's Avonds kwam er een dame op visite. „Me vrouw de weduwe Van Bommel", stelde Brums galant voor. We speelden een partij pandoer, en Ik werd op voorzichtige manier deelgenoot van de moedgevende feiten, dat de weduwe twee gouden kiezen en een jaargeld had. De grootte van het laatste bleef mij onbekend: de gouden kiezen lachten mij innemend en op volle sterkte toe. Ik kreeg slaap en verloor tachtig cent. „De buitenlucht heeft je te pakken", veronder stelde Brums, mijn acht duppies opstrijkend. „Enfin: ongelukkig in 't spel, gelukkig in de liefde, wat zegt u. mevrouw Van Bommel?" Mevrouw Van Bommel liet nóg eens haar glinsterende kiezen zien en nam afscheid. Brums bracht me naar het logeerkamertje, brabbelde nog iets over „er goed bij zitten", maar ik was te slaperig om hem goed te ver staan. Den volgenden ochtend werd ik wakker door een bons op de deur. 't Moet bepaald nog akelig-vroeg geweest zijn, want 't was pikke donker. „Ja!" riep ik slaapdronken. „Opstaan!" hoorde ik Brums' stem achter de deur. „Wat! Nou al?" „Natuurlijk!" gebood Brums. „Je wilt toch zeker je kostelijke vacantie niet in bed door brengen?" Hij slofte naar beneden. Ik gaapte leelijk. Hoe laat zou 't zijn? Half zes. Nou, Brums liet er ook geen gras over groeien! Eigenlijk had ie wel gelijk, daar niet van „Morge!" groette Brums joviaal, toen ik be neden kwam. Hij trok z'n broek, die zich in kennelijk dalende lijn bewoog, handig om hoog. „Goed geslapen?" „Best". ..Prachtig. Dan kan je meteen beginnen, kerel! Lust je boerenkool?" Ik knikte vaag. „Dan heb 'k een aardig klussie voor je. Ga maar mee". Brums ontsloot de buitendeur, liep een eind z'n tuin in en wees op een veldje hardbevroren groente. „Nou pluk je zooveel af, als er in deze zak gaat", wees ie mij te recht. „Dan hebben we genoeg voor twee dagen." Bedeesd keek ik naar m'n goeie broek, een nog knap vischgraatje. ,In de schuur hangt een ouwe overall, die kan je wel zoolang aantrekken," voorkwam Brums mijn bezwaren. Gehuld in Brums' oude werkpak boog ik mij over onze Moeder Aarde. Die koud was. Bar koud. Mijn rug begon te steken, maar ik wou niet opgeven. Na een uur hard zwoegen had ik den zak vol en een gevoel of m'n vin gers er bovenop lagen. „Jij hebt er sjoege van!" prees Brums, die op z'n gemak in de keuken een pijp zat te smoken. „Nou zal ik je 'n bakje koffie in schenken. en dan mag je nog wat brandhout voor me zagen óók. Als m'n vrouw dan aange kleed is. gaan we ontbijten". In het zweet mijns aanschijns zaagde ik een stapel boomstammetjes op kachellengte Juist dat 't gebeurd was, kwam Brums' vrouw me roepen. We ontbeten zwijgend. Brums zat op een suikerzakje aanteekeningen te maken. Na m'n tweede snede droog brood begon Brums: „Kijk es, beste jongen, nou had ik zoo ge dacht: als je nou straks 't kippenhok een goeie beurt wil geven, dan kan je daar zoo tegen één uur klaar mee komenIntusschen zal de boerenkool wel gaar zijn en dan houden we een uurtje siësta. En als je vanmiddag dan de kelder es onder handen wilt nemen, want die moet nóódig gewit wordenO ja, wat 'k vragen wou; Heb je verstand van electrici- teit?" Ik knikte. Mooi. Dan mag je morgen een leiding aan leggen voor de schemerlamp. En als mevrouw Van Bommel dan komt. nou dan mag iij met haar zitten schemerenBrums prikte z'n harigen vinger tusschen m'n ribben en schonk wéér een knipoog. Dien morgen zwoegde ik in het kippenhok. Ik boende en raagde en kreeg een niet weg te krabben jeuk. Om één uur kwam de boe renkool op tafel. Brums legde me een compleet plan-van-den-arbeid bloot, en zonk daarna in den middagdut. Zijn vrouw volgde dit voor beeld. En toen kreeg ik een helder oogenblik. Als een dief sloop ik naar mijn logeer kamertje, pakte mijn koffer en sloop het huis uit Net op 't nippertje pakte ik de Gooische tram en een uur later ontsloot ik de deur van mijn kosthuis M'n Kerstdagen, Oud- en Nieuwjaar bracht ik in bed door. Den dag dat ik weer naar school moest, lag er een brief. Van Brums. De weduwe Van Bommel was aangeteekend met een majoor van de Infanterie, en of ik zoo goed wou zijn, één dag pensiongeld op te zenden (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) JUBILEUM J. J. VAN KOPEREN. Op 15 Mei is het 40 jaar geleden, dat de heer J. J. van Koperen, Da Costastraat 51, in dienst trad bij de firma Noë en Co., oliefabrikanten aan de Bakenessergracht N. Z. H. Vervoeropbrengst van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij gedurende April 1939 was f 258.187. tegen f 256.877 in dezelfde maand van 1938. PERSONALIA. De heer J Mandema. referendaris op het postkantoor te Haarlem, heeft den dienst wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6