BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 11 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD rj HEEMSTEDE De electriciteitstarieven te Heemstede. Een vrouwen-vereeniging dringt aan op verlaging. Het bestuur van de Vrouwen Electriciteits Vereeniging, afd. Haarlem en Omstreken heeft een adres gezonden aan het gemeentebestuur van Heemstede met het verzoek een zoodanige ver laging van de electriciteitstarieven in te voeren, dat een practische toepassing van de electrici- teit in de huishouding ook te Heemstede, mo gelijk is. Het bestuur heeft dit gedaan op de volgende overwegingen: Juist in dezen tijd moet de huisvrouw, met of zonder hulp van dienstbode, haar huishouding zoo efficient mogelijk inrichten, waarbij haar juist de electrische apparaten zulke groote dien sten kunnen bewijzen. Het bestuur heeft zich ervan kunnen overtui gen, dat gezinnen, die zich te Heemstede vestig den uit andere gemeenten, de electrische appa raten zoöals onder meer kachels en kookfornuis, hebben moeten afschaffen of op non-activiteit zetten, omdat de electriciteitsprijzen te Heem stede te hoog zijn. Dit beteeken t voor de gemeente Heemstede een belangrijke schadepost want andere gezinnen kunnen daardoor op hun aanvankelijk voorne men zich in Heemstede te vestigen terugkomen. Overal in de omliggende gemeenten zijn de tarieven zoodanig, dat een practische toepassing van de electriciteit in de huishouding mogelijk is, zoodat Heemstede daarbij zeer ongunstig af steekt. Dinsdag 23 Mei houdt de afdeeling een ver gadering in café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, waarbij dit adres ter sprake zal komen. JAARVERGADERING IJS VEREENIGING „DE VOLHARDING". Door verhindering van den voorzitter, den heer D. Kat. opende de vice-voorzitter de heer dr. G. H. Onstein, Woensdagavond deze 22e jaarvergadering. Het bestuur deelde mede dat de acoanodatie van het terrein de volle aandacht heeft van het bestuur en dat in den loop van dit jaar voorstellen verwacht kunnen worden om deze te verbeteren. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een klein voordeelig saldo was. In de ijsperiode hebben slechts 1471 be talende bezoekers gebruik gemaakt van de ijsbaan, wat hoofdzakelijk aan de felle koude van die dagen te wijten is. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental dit jaar weer teruggeloopen was van 508 tot 419, en dat het aantal kinde ren teruggeloopen was tot 262. Een voorstel der centrale commissie om aan den penningmeester décharge te ver- leenen werd met applaus begroet, evenals het dankwoord van den voorzitter aan beide functionarissen. Een bestuursvoorstel, om het lidmaatschap van den K.N.S.B. op te zeggen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Als bestuurslid werd herkozen de heer N. J. van der Lindenin de vacatures, ontstaan door het zich niet meer beschikbaar stellen van de heeren D. Kat en J. J. de Boer, werden gekozen de heeren J. v. d. Ploeg en H. J. Scholtmeijer. Als voorzitter werd de heer G. H. Onstein benoemd. Deze zegde toe, alles in het werk te stellen om het in hem gestelde vertrouwen waardig te zijn. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam slaagde voor het Doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde onze plaatsge noot de heer A. M. Kokkelkoren. JUBILEUM AAN DE GASFABRIEK. Heden herdenkt de heer M. Kuipers den dag, waarop hij voor 25 jaar als schilder in dienst kwam aan het Gemeentelijk Gas- en Electrici- teitsbedrijf. In de met groen en bloemen versierde direc teurskamer werden de jubilaris en zijn gezin ontvangen door wethouder jhr. A. van de Poll, den directeur der bedrijven, en het bijna vol tallige corps van ambtenaren en personeel en eenige oud-collega's. Bij het binnentreden werd mevr. Kuipers een bloemstuk aangeboden. Jhr. v. d. Poll wenschte namens het gemeen tebestuur den jubilaris geluk en dankte hem voor wat hij in al die jaren in het belang van het bedrijf en van Heemstede heeft verricht. Met den wensch dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren in het belang van het bedrijf te werken, overhandigde spr. den heer Kuipers de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Ir. W. J. A, Duynstee, directeur der bedrijven, schetste hoe deze jubilaris een uitzonderlijken werkkring had, nl. den strijd tegen den tand des tijds, wat vooral voor een bedrijf als hier, niet gemakkelijk is en dan ook een minder dankbare arbeid. Spr. besloot met den wensch, dat het den ju bilaris gegeven moge zijn in goede gezondheid nog vele jaren den strijd tegen dien „tand des tijds" vol te houden. Namens het jubileumfonds voerde daarna het woord de heer R. G. de Winter, boekhouder van het bedrijf, die den jubilaris prees om zijn bij zonderen werklust. Als stoffelijk blijk van belangstelling werd den heer Kuipers een rookfauteuil aangeboden. Hierna sprak nog de heer C. Verdouw, chef van het personeel, die den jubilaris als goed vakman prees. Tenslotte dankte de heer Kuipers voor de har telijke woorden en geschenken, waarna hij de gelegenheid kreeg in den familiekring den dag verder door te brengen. DE CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. Het Hoofdstembureau alhier heeft hedenmor gen in openbare zitting beslist over de geldig heid der op 9 Mei j.l. ingeleverde lijsten voor de verkiezingen voor den Gemeenteraad en over de handhaving der daarop voorkomende can didates Alle lijsten werden geldig verklaard en allen er op voorkomende candidaten gehandhaafd. ZANDVOORT AANKOOP VAN EIGENDOMMEN VAN HET GROOT-BADHUIS. In de raadsvergadering van 27 April '39 werd in beginsel overeenstemming bereikt om van de eigenaren van het Groot-Badhuis verschillende eigendommen te koopen voor een bedrag van t 20.000. Thans berichten B. en W. dat met de eigena ren van Groot-Badhuis overeenstemming is be reikt over den aankoop van onderstaande eigen dommen: a. een perceel duinreep ter oppervlakte van pl.m. 1740 M2., waarvan een gedeelte, groot pl.m. 145 M2. reeds is gevoegd bij den Boule vard Paulus Loot. b. een strook grond (trottoir) gelegen aan de Westzijde van het Badhuisplein, ter oppervlak te van 80 M2. c. een strook grond (trottoir) gelegen aan den Hoogeweg, groot pl.m. 160 M2. d. een terrein gelegen aan de Oostzijde van het Badhuisplein, waarop gebouwd zijn twee winkels en voor het overige deel in gebruik als parkeerterrein, ter oppervlakte van 1165 M2. In den Zuidgevel van het Groot-Badhuis zal door en voor rekening van de verkoopers ten genoege van de gemeente een arcade worden gemaakt. De grond waarop deze arcade wordt gemaakt zal niet worden overgedragen. In de overeenkomst zal worden vastgelegd dat deze grond eeuwigdurend moet worden bestemd voor openbaren weg en dat in den aard van de be bouwing zonder goedkeuring van het gemeente bestuur geen wijzigingen mogen worden ge bracht. Het onderhoud en de verlichting van het wegoppervlak geschiedt voor rekening van de gemeente. De eigenaren zijn verplicht te gedoogen, dat de gemeente de werkzaamheden uitvoert, ver band houdende met haar onderhoudsplicht en den zorg voor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer. Ten behoeve van de eigenaren van het „Groot Badhuis" zal op het onder a. bedoelde perceel duinreep een servituut worden gelegd, dat deze grond niet mag worden gebezigd voor de ex ploitatie van een café of een andere onderne ming of bedrijf, waardoor de exploitatie van het Groot-Badhuis nadeel, schade of hinder kan ondervinden. Het voetgangersverkeer, dat in den vrij nau- wen doorgang tusschen hotel Seinpost en Groot- Badhuis nog al in den knel kwam, zal door den bouw van den arcade weer ruimte krijgen. De winkelhuizen zullen vooroolpig wel blijven staan, doch voor de uitvoering van het uitbrei dingsplan is het noodzakelijk dat zij worden op geruimd. VRIJZ. DEM. BOND. Woensdagavond werd in pension Kerkoerle aan de Groote Krocht een oprichtingsverga dering gehouden van de afdeeling Zandvoort van den Vrijz. Dem. Bond. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee ren. Ir. P. G. van Kuyk, voorzitter. Wesse- ling, secretaris en F. Terwee. bestuurslid. ZANDVOORTSCHE SCHAAKCLUB. Woensdagavond speelde het eerste tiental van de Zandvoortsche Schaakclub tegen A.S.C. II. De uitslag luidde: 1 n.o.J. Sturm 2 Justus MeyerD. Wiersma 3 R. Zeiler—J. Nas 4 Louis BlokD. W. v. Einden 5 A. C. de GrootPiet Heyn 6 Jacues SpijerS. Hartog 7 Pierre VerdonckDr. E. F. Zikel 8 J. H. BarensJ. Grondman 9 E. den HeetenG. ter Braake 10 A. H. PielageC. Keyzer Totaal 4—6 RAADSVERGADERING. Spoedeischende openbare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort. op Don derdag 11 Mei 1939, des namiddags 5 uur ten Raad huize. Agenda: 1. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit tot het aangaan van kasgeldleeningen. 2. Voorstel tot aankoop van onroerende goe deren van de eigenaren van het „Groot Bad huis". KASGELDLEENING TEGEN IIOOGERE RENTE. Bij raadsbesluit van 19 December 1938 werd B. en W. gemachtigd om in 1939 ten laste van de gemeente aan te gaan een of meer kasgeldleeningen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 500.000 tegen een rente van ten hoogste 1 pet. De inmiddels ingetreden stijging van het rente-percentage voor kas geld, maakt het onmogelijk om voor 1 pet. kasgeld op te nemen. In verband hiermede stellen B. en W. na overleg met de provin ciale griffie den raad voor het bovenvermelde raadsbesluit aan te vullen in dien zin, dat achter 1 pet. wordt gelezen: boven het pro messe-disconto van de Nederlandsche Bank. INENTING. Binnenkort zal van gemeentewege weer worden overgegaan tot het kostloos inenten van schoolkinderen tegen diphtherie en rood vonk. De inentingen die op school worden toegediend bestaan uit drie inspuitingen, die telkens met twee weken tusschenruimte wor den gegeven. Het spreekt vanzelf, dat door het onvatbaar maken van de jeugd voor genoemde be smettelijke ziekten ook het belang van de badplaats in 't algemeen wordt gediend. Epi demieën, zooals bijv. in 1911 waardoor het seizoen vrijwel een mislukking werd, zullen als er op ruime schaal word ingeënt, in de toekomst niet meer voor kunnen komen. N. C. G. O. V. Woensdagavond vergaderde de N.C.G.O.V. ter bespreking van de Blauweweek-actie die jaarlijks tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren wordt gehouden. Na eenige bespreking werd besloten in het najaar over te gaan tot de oprichting van een afdeeling: Hoop der toekomst, voor jon gens en meisjes van 9 tot 13 jaar BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. Bruijnes-Molenaar, d. Ondertrouwd: J. F. C. van Abs en J. Ooster ling. j. A. Zandee en I. Terwejj. C. Gul- demond en A. de Borst. J. Olk en M. A. Isel- horst. J. M. Hankel en G. J. Mudde. A M. Nauta en M. D. Kroone. Getrouwd: H. D. Groeneweg en E. C. Hobijn. J. Th. Horn en G. K. I. Ostendorf. P. M. A. Janssen en M. G. Koelemeijer. Overleden: A. J. Masman, 89 j. wed. G. J. Backer, wonende te Rijswijk (Z.H.) F. Brou wer 77 j. wed. van W. Kroon. IJMUIDEN KINDJE IN DE WIEG GESTIKT.. In het gezin van den heer D.. wonende Zan derstraat IJm. Oost. is gisteren een tragisch ongeval geschied. Een kindje van tien maanden dat in de wieg lag, is al woelende zoodanig in de dekentjes verward geraakt, dat het gestjkt is Doktershulp mocht niet meer baten. Het bleek dat de kleine reeds overleden was. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 875 IJM 15 f 2230 175 IJM 177 f 1840 170 IJM 106 f 1300 Kotter: E 458 f 620. Loggers: SCH 130 f 1530, KW 89 f 550, KW 55 f 480, KW 64 f 530. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 11 Mei 1939 (A.N.P.) Tarbot 72—62 et. per kg. Tong 74—54 ct. per kg. Heilbot 8460 ct. per kg. Griet f 2612 per 50 kg. Zetschol f 19 idem. Kleinschol f 1816.50 idem. Bot f 115 idem. Schar f 71.40 idem. Poontjes f 4.70 idem. Kleinmiddel schelvisch f 1315 idem. Kleine schelvisch f 1312.50 idem. Groote gul f 107 idem. Kleine gul f 106.50 idem. Wijting f 5.701.60 idem. Makreel f 4—1.05 idem. Versche haring f 3 602.60 idem. Kabeljauw f 4015.50 per 125 kg. Koolvisch f 0.140.05 per stuk. Het hinnenstrand uitgeschakeld? Nog steeds is ten aanzien van de vrijheid van beweging op het strand in het komende badseizoen geen beslissing genomen, maar naar wij nader vernemen, staan de kansen voor onze zomergasten zeer ongunstig. Het is nl. zoo goed als zeker, dat het hinnenstrand, dw.z. het strand tusschen de pieren geheel verboden terrein wordt. Ook wat het buitenstrand betreft zullen beperkende maatregelen wel niet uitblijven, zoodat de toekomst voor ons strand er donker uitziet. HILLECOM ONDERSCHEIDING VOOR EEN REDDER VAN DRIE KINDEREN. Op verzoek van den burgemeester van Hil- legom kwamen Woensdagimddag in de raads zaal te Hillegom bijeen de heer A. J. Stijn- man met zijn ouders, de heer A. J. Meijerink als vertegenwoordiger van den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", de heer M. J. Spaargaren van Heemstede, verder me vrouw De Vries met haar zoontje en dochter tje, de heer en mevrouw De Brabander met hun 10-jarig dochtertje Juda. Zaterdag 7 Januari waren deze drie kin deren op het ijs te Hillegom; zij zakten er door, Henri de Vries, oud 8 jaar schoot onder het ijs. De twee meisjes werden door den 25-jarigen Stijnman vrij vlug gered, maar het kostte veel moeite ook den jongen weer bo ven te brengen. De heer Spaargaren had den burgemeester verzocht bij „Het Oranje Kruis" een belooning voor den dapperen jongen man aan te vragen, wat geschiedde. De burgemeester merkte op, dat in een menschenleven wel eens hoogtepunten voor komen, welnu voor Stijnman wordt deze middag een hoogtepunt, een middag van dank, hulde en waar'deeririg voor zijn moedig ge drag. Het was spreker' aangenaam, aan den heer Stijnman te mogen uitreiken de zilveren medaille van het Prins Hendrik Fonds. De heer Meijerink bracht namens „Het Oranje Kruis" en den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen de gelukwenschen over; hij roemde de daden van Stijnman. die zijn leven en gezondheid in gevaar bracht om dat van kinderen te redden. De heer De Brabander bracht dank aan den redder van zijn kind. Juda bood mooie bloemen aan. De heer Stijnman dankte den burgemeester en de sprekers voor de vriendelijke woorden; hij was erkentelijk voor de onderscheiding, hem ten deel gevallen. De burgemeester sloot de bijeenkomst met te verklaren dat geheel Hillegom met dankbaarheid terugziet op de succesvol verloopen redding van drie jeug dige levens. BEVERWIJK Een candidatenlijst gewijzigd. Naar wij vernemen heeft het thans zitting hebbende raadslid, de heer P. J. Muntjewerf. die de derde plaats innam op de candidatenlijst van den Vrijzinnig-Democratischen Bond zich teruggetrokken. De op hem volgende candida ten zijn allen een plaats gestegen, zoodat de lijst is ingediend emt de volgende namen: 1 K. Steyn, 2 J. P. Melchers, 3 R. van Lun zen, 4 H. van Dorp. 5 J. Gertenbach Wzn., 6 R. Ewouds, 7 J. G. Beltermann, 8 M. v. d. Duim, 9 D. Jansen, 10 H. Houtwipper, 11 E. Swierstra. SANTPOORT Een brandje. Maar twee menschen kregen brandwonden. Gisteravond werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een brand, die zou ontstaan zijn bij den rijwielhandelaar den heer Visser aan het Kerkpad Toen de brandweer arri veerde bleek haar hulp niet noodig. wel echter die van een geneesheer. Wat was het geval? Van een in gebruik zijnde benzinelamp vloog een dop af. De ben zine spoot uit de lamp in de richting van den heer Visser en een bij hem staand jongmensch een zoon van den heer Godhelp, waardoor beiden brandwonden opliepen. Die van den jongen G. waren zoo ernstig, dat Dr. A. de Groot, wiens hulp was ingeroepen, nadat hij de eerste hulp had verleend, overbrenging naar St. Joannes de Deo noodig achtte. De heer Visser kon na aan ziin arm verbonden te zijn, huiswaarts keeren. CULTUREELE FILM. De laatste voorstelling in dit seizoen ls voor de commissie voor cultureele films een succes geworden. Des middags werd voor de jeugd „Sneeuwwitje" gedraaid en belde keeren was de belangstelen g zoo groot, dat de zaal geheel was uitverkocht. Des avonds was de belangstelling zóó groot niet. doch zeker nog alleszins voldoende. Vóór de laatste avondvoorstelling een aan vang nam, heeft de heer G J. Bremerkamp het seizoen gesloten verklaard". Spr. bracht dank aan allen die de commis sie in dit eerste jaar hadden terzijde eestaar t w. de heeren Visser. Van den Evckhof, Wijn- bera en Ouwerkerk en last, but not least aan de donateurs en trouwe bezoekers. Wie werkt maakt fouten, zeide spr., en bo vendien over den smaak valt niet te twisten wilt dat bij uw mogelijke critiek bedenken. Tenslotte vroeg spreker ook weer den steun der donateurs in het komende seizoen en wekte op om propaganda te maken voor het instituut. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer F. v. d- Enden Jr. behaalde op het tweede Groot Nationaal Bondsconcours te Amsterdam uit 35 deel nemers in de afdeeling heerenkappen den tweeden prijs. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) Nederlandsche Handel maatschappij N.V. AMSTERDAM 10 Mei. Aan het vandaag verschenen verslag van de Nederlandsche Han del Maatschappij N.V. over het boekjaar 1938 is het volgende ontleend: Het voordeelig bedrijfsresultaat over het af- gelooper. jaar is f 4.048,179.96. Na afschrijving op gebouwen van f 816.927.97 en bijzondere aanvulling van de reserve met f943:820,22, tezamen f 1.760.748,19. waarbij ge voegd de onverdeelde winst per ultimo Decem ber 1937 ad f248.102,19, geeft de winst- en ver liesrekening een winstsaldo van f 2.535,533,96. na aftrek van een bedrag groot f 253.135,08, hetwelk naar nieuwe rekening wordt overge bracht, blijft ter verdeeling f 2.282,398,88. Hiervan wordt op rekening der reserve ge bracht f 56.179,78 en aan de leden der directie en aan commissarissen uitgekeerd tezamen f24.719,10, waarna het dividend is vastgesteld op 5 procent op de preferente aandeelen en 5V« procent op de gewone aandeelen. De reserve wordt derhalve verhoogd met to taal f 1.000.000. De waarde van den uitvoer van Nederlandsch- Indië bleef in het verslagjaar bijna 30 procent bij dien van het vorige jaar ten achter. De hoe veelheid verminderde met 4 procent. De vermindering van het uitvoergewicht moet voornamelijk worden toegeschreven aan den aanzienlijk teruggeloopen export van rubber, tapiocaproducten en mais. Van de daling van de uitvoerwaarde met f 294.000.000 komt niet min der dan f 166.000.000 voor rekening van den rub berexport, waarvan de waarde daalde tot min der dan de helft van die in 1937. De uitvoer waarde van tin en tinerts, daalde met f 51.000.000, die van copraproducten, koffie, palmolie en tapiocaproducten verminderde met respectievelijk f 28.000.000, f 12.000.000, f 10.000.000 en f 9.000.000. De waarde van den aardolie-export liep minder terug dan die van de meeste andere producten, dit had tengevolge, dat het aandeel van de aardolie-productie in de totale uitvoerwaarde steeg van 14 tot 24 procent. De uitvoer naar de Vereenigde Staten daalde met f88.000.000, hetgeen ongeveer 30 procent is van de totale vermindering van de uitvoerwaarde. Het aandeel van Nederland in dep totalen uit voer handhaafde zich op hetzelfde niveau als in 1937. Het invoergewicht was nog iets grooter dan in 1937. De invoerwaarde was slechts 2\'2 pro cent kleiner. Voor Java en Madoera waren ook de waardecijfers nog iets hooger dan in 1937. Doordat met ingang van 1 Januari 1939 een aantal invoerrechten werd verhoogd, liep de import in de laatste maanden van 1938 sterk op aangezien men wilde profiteerer, van de lagere heffing, die tot 31 December gold. Het aantal van Nederland in den totalen in voer steeg van 19 tot 22 procent, het aandeel van Japan daalde van 25 tot 15 procent. Het vermin derde concurrentievermogen van Japan ten gevolge van de moeilijkheden in China droeg mede bij tot dezen sterken achteruitgang. Het industrialisatieproces schrijdt geleidelijk voort. In het afgeloopen jaar werden weder enkele nieuwe industrieën gevestigd, terwijl ver schillende reeds bestaande bedrijven hun pro ductie konden uitbreiden. Op de oostkust van Sumatra zal een bedrijf worden opgericht voor de verwerking van bauxiet tot ruwe aluminium. In aansluiting aan deze plannen zal op Java de vervaardiging van aluminiumproducten ter hand worden genomen. De export van industrieproducten van Java naar de buitengewesten nam in de laatste jaren belangrijk toe. In 1936. 1937 en 1938 bedroeg deze respectievelijk f 56.000.000, f 82.000.000 en f 75.000.000. Het voor 1938 ten opzichte van 1937 zooveel lagere cijfer is voornamelijk een gevolg van een geringeren export van sigaretten, kerftabak, tapioca-meel en zeep, alsmede van de daling van het prijsniveau. Gedurende het geheele verslagjaar bleef de geldmarkt zeer ruim. Zelfs in de bewogen dagen van September was van eenig aantrekken van den rentestandaard geen sprake. Doordat de waarde van den export sterk was teruggeloopen. was voor de financiering veel minder geld noo dig dan in 1937, waardoor de banken voor haar middelen geen voldoende emplooi konden vinden en genoodzaakt waren, voortdurend groote ren- telooze saldi bij de Javasche Bank aan te houden Ongeregeldheden in het Memel- gehied. WARSCHAU 10 Mei (Havas). De Poolsche pers bericht dat in een gevecht tusschen boeren van het dorp Doviliai in het Memelgebied en Duitsche politie drie Lithausche boeren werden gedood. De boeren hadden geweigerd levensmid delen af te leveren aan het Duitsche commissa riaat en hadden een betooging georganiseerd welke door de politie met geweld van wapenen werd verstrooid. Britsch-Turksclie besprekingen vorderen. Deze week een offieiëele mededeeling verwacht. De diplomatieke correspondent van Reuter te Londen verneemt dat de besprekingen tus schen Groot-Brittannië en Turkije een actieve wending hebben genomen en thans kan met zekerheid worden voorspeld dat voor het einde van deze week in beide landen een ver klaring zal worden gepubliceerd over den stand van zaken. DE TOESTAND VAN GENERAAL SNIJDERS Generaal Snijders heeft na de operatie van gisteren een rustigen nacht gehad. De patiënt is echter zeer verzwakt en het zal nog wel geruimen tijd duren voor zijn krachten terug- keeren, doch er bestaat goede hoop op her stel. DE PRINSES EN HET PRINSESJE LOGEEREN BIJ DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE. 10 Mei - Naar wij verne men is Prinses Juliana met Prinses Beatrix heden voor een verblijf van eenige dagen 'e 's-Gravenhage aangekomen Gedurende haar verblijf aldaar heeft de Prinses haar intrek genomen op den „Ruigen- hoek". Verlaging van de verzekerings premies. NEW-YORK. 10 Mei (Reuter). Gisteren is een verlaging van de verzekerings-premies voor oorlogsrisico in werking getreden. De premies voor vrachten naar Duitschland on Italië zijn thans weer op peil gebracht. UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN DOOR PRINSES JULIANA. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Hedenmorgen heeft H.K.H. Prinses Juliana zich als voor zitster van het Nederlandsche Roode Kruis naar het gebouw van het hoofdbestuur bege ven, teneinde persoonlijk de onderscheidingen uit te reiken, welke ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid werden verleend. De medaille van verdienste in brons viel o.a. ten deel aan P. A. Kruyer te Haarlem De verplaatsing van het Goederen-station. Zooals onze lezers weten heeft de gemeente Haarlem met het maken van haar plannen voor het graven van een haven en het in orde maken van industrieterreinen in denWaarder- polder aan het Noorder Buiten Spaarne ge rekend op de mogelijkheid, dat naar die om geving ook het Goederenstation (thans aan de Westergracht gelegen) verplaatst kan worden. Het gemeentebestuur acht die verplaatsing ge- wenscht. Ongeveer een half jaar geleden is door ons medegedeeld, dat gebleken was dat de directie der Ned. Spoorwegen die overplaatsing niet noodzakelijk achtte en er althans geen be langrijke financieele offers voor over had. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1939 is door B. en W. medegedeeld, dat alsnog met de Ned. Spoorwegen zou worden onderhandeld om die verplaatsing toch moge lijk te maken. Wij vernemen thans, dat sindsdien eenige conferenties te Utrecht gehouden zijn. De directie der Ned. Spoorwegen deelde ons, toen wij informeerden hoe het met deze aan gelegenheid staat, mede. dat die nog in een zeer embryonalen toestand verkeert.Voorloopig is er nog geen quaestie van verplaatsing. Ook van de zijde van het gemeentebestuur werd ons bevestigd, dat de onderhandelingen nog voortduren. Óver de kans van slagen kon nog niets worden medegedeeld. De conferentie der Noordelijke Staten te Stockholm. KOPENHAGEN 10 Mei (D N. B.) In Deen- sche politieke kringen spreekt men van twee resultaten der gisteren in Stockholm gehouden conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van Zweden Finland. Denemarken en Noorwegen, t.w.: 1. De hernieuwde constateering eener volle dige overeenstemming, dat een politiek van de strengste neutraliteit gehandhaafd moet worden, en de Noorsche staten ver moeten blijven van elke groote politieke machtsgroepeering. 2. Het uitstel van een definitief besluit over de beantwoording der kwestie van nietaanvals- pacten met Duitschland. De verrassing der conferentie van Stockholm voor Deensche politieke kringen was, dat niet slechts Zweden en Noorwegen de reeds bekende bezwaren tegen het openen van onderhandelin gen over het sluiten van een niet aanvalspact met Duitschland uitten, doch dat ook Finland zich, ondanks het bestaan van een overeenkoms tige overeenkomst met Sovjet Rusland, bij hen aansloot. VEERTIENJARIG VIOOL-VIRTUOOS WINT EEN PRIJS. LONDEN 10 Mei (Reuter) De British Coun cil Music Prize voor 1939 is toegekend aan den veertienjarigen Finschen violist Heimo Haitto. De mededingers naar den prijs zijn gekomen uit Finland. Noorwegen, Griekenland. Estland. Bul garije, Hongarije. België en Nederland. Haitto werd het meest benaderd door een jongen uit Bulgarije, Sabeff, doch de vijf leden van de jury kenden eenstemmig den prijs toe aan Haitto. Deze prijs geeft een verblijf in Engeland en volledige opleiding van drie jaar aan een van de vooraanstaande muziekscholen van Engeland. HAARLEM 10 Mei: Ondertrouwd 9 Mei: J. L. van der Meij en C. Suman. Ondertrouwd 10 Mei: A. van der Korf en J. Aafjes; H. W. A. E. Lemmers en C. M. van der Vaart; J. B. Rijs en A. M. van der Horst; J. Gerrits en A. C. van der Vlist; J. J. van der Voort en E. J. de Heij; J. van Dijk en A. M. Lourenburg; H. B. Broers en J. M. Nie mann, H. J. Poen en P. Winkler; R. Weitering en C. H. de Wolf; B. J. J. Schneider en J. B. Smit; A. J Heus en J. Riegen; J. L. Bloni- maert en H. J. Gilles: J. A. van Slooten en A. Pardon: J. L. ten Brink en S. M. der Kin deren: H. J. van Doom en M. Roest; B. W. Versteeg en A. J. Molhoek: H. G. Erkamp en C. M. Blokker: M. Peetoom en J. A. Slot; J. Hansen en A J. van Straaten: H. J. Zuidweg en F. Fabel: A. J. Lucas en C. W. Kloezeman; M. H. Ullers en M. K. Verhorst; K. Höfler en M. M Kohutek; H. J. van Maas en T. Pols; P. van Rosmalen en C. Poolman; A. Harten- dorp en A. A. C. van Nes; F van den Bosch en A. van de Weegh; P. H. Dingemans en M. de Bas. Gehuwd: 10 Mei: H Teeuwen en J. J. van der Geest. J. J. S. Rooseboom de Vries en M. Koele meijer. J W Jorna en C. P. Bottelier. T. Buijs en R. Scholtc. P. Kaestner en M. C. Groeneveld, T. J. C. van der Valk en M. F. van der Putten. P. M. Schouten en C. van den Bos. J. H. Older- sam en A. van den Goorbergh. T. J. Poelgeest en J. M. Waage. L. van der Weele en A. J. Seijn- ders, H. A. Bijnsdorp en E. G W. Schraders, H. J. A. Leef lang en W. E. Franken, M. F W. Kuy- ken en H. C. M. van Dam, H. H Voorting en A. M. A Schellekens, F. C. Scholtz en H. W. van der Harst, L. G J. Bogaards en J. Jansen, J. Kwant en J. M. Kempener, P. F, D. Tak en G. A. Mescnhöller, F. P. van den Eijkhof en T. R. Kort, A. Brink en M. H. J. Kool, C. Dekker en H. Hilberts, J. A. Zwarter en W. J. Delissen, P. J. A. van Wilpen en M. van Dansik, C. van Sab- ben en A. Ruuls, W. van Mourik en M. Wal- brecht, H. C. van Lenning en S. H. Slcutelberg, F. F. Schrynemaekers en M. de Boer, J. G. Jon ker en G. M. Diesveld, P. J. Koppen en A. J. Hofstee. L. van Dalfsen en J. J. Hekelaar. Bevallen: 7 Mei: F. S. Jacobs-de Koe, z., 8 Mei: A. C. Bankvan Woensel, z., H. J. M. de la Chambre-Cevat, z., H. E. van Doorn—Berg- haus, z., 9 Mei: G. Fransevan Kordelaar. z., M. D. PerquinFleer. d.. G V. MeulmanStol- lorz, d Overleden: 7 Mei: J. C. Dijkers, 82 j., Hage- straat

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7