Nieuwe sleepboot voor Cebr. Goedkoop. Centraal vluchtelingenkamp wordt een klein dorp V R IJ D A G 12 MEI 1935 H'A'AREEM'S A G B V. A D 14 UIT DE OMSTREKEN j IJMUIDEN De Antoinette W. Goedkoop een fraaie sleeper met 700 P.K. Gisteren was het precies een jaar geleden, dat we met eenige collega's den proeftocht meemaakten van de bij de fa. J. Smit Czn. te Alblasserdam voor Bureau Wijsmuller gebouwde zeesleepboot „Amsterdam", die zou moeten voorzien in de behoefte aan een sterke sleepboot, die zich in IJmui- den deed gelden. Zooals men weet ging de Amsterdam naar den Helder en kregen we een an deren krachtigen sleeper in IJmuiden En precies een jaar na datum, dus gisteren, brachten we. op uitnoodiging van de N.V. Ree- derjj voorheen Gebr. Goedkoop te Amsterdam, die zich o.a. onledig houdt met het sieepen van zeeschepen van Amsterdam naar IJmuiden en omgekeerd, opnieuw een bezoek aan een nieu we prachtige sleepboot, de Antoinette W. Goed koop, een schip, waarop de reederij met recht trotsch kan zijn en dat een sieraad van het Noordzeekanaal belooft te zullen worden. De Antoinette W. Goedkoop is gebouwd bij de N.V. Arnhemsche Stoomsleephelling te Arnhem, (onder toezicht van Bureau Veritas en de Scheepvaart Inspectie), die de machine voor de Amsterdam gebouwd heeft. De machine is een compound 2-voudige expansiemachine van ongeveer 700 p.k., met afzonderlijke op pervlak condensor. De boot is ongeveer 28 M. lang en heeft bij den proeftocht op de Noordzee een snelheid van 20 a 21 k.m. behaald. Zij tenslotte nog vermeld, dat voorin zich een ruime hut voor den kapitein bevindt en achterin een ruim logies met vier kooien voor de bemanning. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN KENNEMERLAND. Het tournooi om het damkampioenschap van Kennemer.and, waaraan door 60 spelers werd deelgenomen is op enkele partijen na geëindigd. Het onder auspiciën van den Districtsbond Noord-Holland gespeelde tournooi is feitelijk voor het eerst in de geschiedenis in alle op zichten uitstekend geslaagd. Daardoor werd het mogelijk gemaakt, dat de damspelers uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk, Santpoort, Wijk aan Zee. in één tournooi bij elkaar werden gebracht. In de hoofdklasse is het Ligthart gelukt, het kampioenschap te veroveren, terwijl Mer- tens en Dukel op de tweede plaats eindigden. In de eerste klas A won Dinkgrove van „Sta biel" en in groep B won Hühl (D.C.IJ.) het kampioenschap. Een beslissingsmatch tüs- schen de finalisten volgt nog. In de tweede klas A wordt Brand (D.C.IJ.), in B Oosterling (Stabiel) kampioen. In de finale heeft Brand reeds zoo'n voor sprong dat deze practisch niet meer is in te halen. In de derde klas A is de beslissing nog niet gevallen terwijl in B Kuijk (D.C.IJ.), en in C Beets vrijwel zeker het kampioenschap zul len winnen. Ook hier moet nog een finale worden gespeeld. De stand der deelnemers luidt; Hoofdklasse: Ligthart 11 p., Dukel en Mer- tens 10 p., Spanjaard en v. d. Heijde 6 p., Bais 4 p., K. de Jong 2 p. allen uit 7 partijen. Ie klas A: Dinkgrove 13 p., J. Jansen 12 p., H. Schaap 11 p.. Broek 9 p.. Buyck 8 p., Riet kerk 6 p., Zuiderduyn 6 p., Ott 5 p., en v. Stra ten 2 p., allen 8 gesp. Ie klas B: Hühl 12 p.. Nanne (7 gesp.) 10 p.. J. Hoogerwerf 8 p., Hoek 7 p., Visser 6 p., Bak- huvs 6 p., Bakker 3 p., allen 8 gesp. 2e klas A: Brand 10 p., D. Kort 6 p., Wolf 5 p., v. Son 4 p., v. d. Berg 4 p., Kluft 1 p., allen 5 gesp. 2e klas B: Oosterling 7 p., v. d. Velde 6 p., v. d. Akker 6 p., Schagen 6 p., de VTugt 5 p., Krab 0 pnt, allen.5 gesp. 3e klas A: E. Broek 11 p.. Hoofland 10 p., Hoogvorst 8 p.. Bierman 8 p., v. d. Kooi 6 p., Jonker 4 p., Valk 4 p., Klein 1 p., allen 7 par tyen. 3e Klas B; Kuyk 12 p., Waal 10 p., Jansen 10 p.. Koster 8 p.. Witteveld 8 p., Reinhoudt 4 p., Verbeek 4 p.. Rikman 0 p., allen 7 gesp. 3e Klas C: Beets 10 p., Schipper 10 p., v. El- sen 10 p.. Rietkerk 9 p., Kreule 5 p., Kok 3 p.. Swier 3 p., v. d. Slar 3 p., alien 7 gesp. BESOMMINGEN. 125 Condor IJM. 72 f 1250 Loggers: IJM 204 f 710, KW 36 f 1050. KW 22 f 710, KW 177 f 770. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Cornells IJM. 15, Reiger IJM. 106, Emma IJM. 177. De Kamer van Koophandel en de toeristensteiger. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem bij den Minister van Waterstaat op verbe tering van den toeristensteiger aangedrongen. Wij laten hieronder den inhoud van den brief over deze actueele aangelegenheid volgen: „Het feit, dat groote passagiersschepen met toeristen, die de haven van IJmuiden aandoen met de bedoeling deze toeristen een gedeelte van ons land te laten bezichtigen, feitelijk niet aan de kade komen, doch in de omgeving van de Noordersluis een ligplaats moeten kiezen, heeft ook in 1938 wederom de aandacht onzer Kamer getrokken. Het ongemak dat deze bezoekers van ons land ondervinden om den vasten wal te berei ken, is niet in overeenstemming met de ove rigens zoo goed geoutilleerde haven van IJmui den. Naar het oordeel onzer Kamer is dan ook een verbetering van den bestaanden toeristen- steiger van het allergrootste belang. De te genwoordige inrichting voldoet zeker niet aan de eischen, welke daaraan mogen worden ge steld. Voor alles dient men ervoor zorg te dragen, dat toeristenschepen in staat zijn de aan boord zijnde passagiers de gelegenheid te geven aan land te gaan en het zou, zoowel voor IJmui den als voor het achterland, een buitengewoon groot nadeel beteekenen. indien op den duur deze aanloop-haven gemeden zou worden. In verband met het bovenstaande verzoekt onze Kamer Uwe Excellentie wel te willen be vorderen dat binnen den kortst mogelijken tijd de noodige uitbreiding en verbetering aan den toeristensteiger te IJmuiden wordt gegeven". SLUIS WERKEN Het afnemen, schoonmaken, herstellen en weer ophangen van de bekleedingsschermen en stootconstructies van de betonnen meer- stoelen in het buitentoeleidingskanaal naar de Noordersluis, met bijkomende werken, is op gedragen aan J. de Vries in Den Helder voor 10768. Aan dezen werd ook opgedragen het uitne men, schoonmaken enz. en weder inhangen van de groenharthouten buiten- en binnendeu ren van de Zuidersluis. idem van de binnen- ebdeuren der Spuisluis en van de dennenhou ten reservedeuren dezer sluizen, met bijko mende werken, voor 4056. HILLECOM EXOMEN E.H.B.O. Onze plaatsgenooten de dames W. Post, M. Post en de heeren J. Kreeft, D. E. Nieuwen- huis en W. Schenk, zijn geslaagd voor het door de doctoren Van der Kaaden en Ver- sluys afgenomen examen ter hernieuwing van hun diploma. HEEMSTEDE GYMNASTIEKUITVOERING „VOOR ONS GENOEGEN". Donderdagavond gai de dames- en meisjes gymnastiekclub „Voor ons Genoegen" leider de heer C. W. Kouw, haar jaarlijksche uit voering in de Gymnastiekzaal der O.L. School aan den Voorweg. Het programma werd geopend met een pittige opmarsch der meisjes van 612 jaar, gevolgd door vrije oefeningen, welke oefenin ningen stonden onder leiding van mej. Dora Helleganger en bijzonder in den smaak vielen bij het vrij talrijk opgekomen publiek. Bijzon der werd ook genoten van de aardige en goed- uitgevoerde rijdanzen van deze kleinen, terwijl bij het bokspringen verschillenden zich al zeer bedreven toonden. Voor de door een jury toe te kennen bracht Doortje Willemsen het tot 113 van de te be halen 121 punten. Ida Peperkoren behaalde 112 punten en Nellie Liefering 111 punten. Door meisjes van 1216 jaar werden zeer verdienstelijk stogoefeningen uitgevoerd. Het „brugturnen" onder leiding van den heer Kouw was werkelijk zeer goed; ook bij het bokspringen. Van de 99 toe te kennen punten behaalde Bep Petequm er 97. Truus Bakker 93, Lies van Stein 89 en Nellie van Keulen 87 punten. Na de pauze trad de damesafdeeling op. Bijzondere vermelding verdiend het nummer vrije oefeningen op de plaats, dat onberispe lijk werd uitgevoerd en eenige reidansen on der leiding van mej. Hannie Löwenstein, waarbij het publiek zeer gul was met haar applaus. Hoewel niet zoo onberispelijk, was het brug turnen niet onverdienstelijk. Alles bijeen mag deze avond geslaagd heeten en heeft de heer Kouw ook nu weer getoond dat hij een goed leermeester is. Mej Löwenstein, mej. Helleganger en mej. Liefering ontvingen voor hun belangloozen hulp elk een aardige herinneringsmedaille De her Jan Davids zorgde voor een goede muzikale begeleiding. BLOEMENDAAL Zaterdag 13 Mei geeft de Bloemendaalsche reidanscursus, onder leiding van den heer H. F v. d. Wateren een demonstratie in het Jeugd huis, Donkerelaan. cis. ZZuirtisCflA 'a^c/ (Adv. Ingez. Med.) men de verplichting op zich in den Zuidgevel van het Groot-Badhuis een arcade te maken, waardoor het voetgangersverkeer geleid zal worden. Nog kunnen we mededeelen, dat het in de bedoeling van de gemeente ligt een gedeelte van de aangekochte strook duïnrecp te gebruiken om er trap en afgangen naar het strand te maken. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Opgave van 5 tot en met 11 Mei 1939. Ondertrouwd: G. Tates en E. Schenkel, Zand- voortschelaan 10. J. H. Terol en H. Postman, Haltestraat 56. Gehuwd: J. M. Vosse en M. M. E. Castien, v. Kinsbergenstraat 9bv. W. A. H. E. Dinnewet en J. de Jong, Koninginneweg 25. H. Wolff en T. C. v. Zomeren, Haarlem, Slachthuisstraat 18 rd. A. Visser en M. v. Dalen, Zuiderstr. la. Overleden: E. C. v. Petegem, oud 42 j. M. J. Heiwig, wed. van H. G. Beekman, oud 86 j. KEURING VAN TREKHONDEN. Dinsdag 23 Mei des voormiddags 9.30 uur zal aan het Bureau van Politie de jaarlijksche keu ring en herkeuring van trekhonden alsmede hondenkarren en tuigen plaats hebben. COMTTé FLORA. De uitdeeling van de plantjes zal geschieden op Dinsdag 16 Mei 's namiddags van half vier tot vijf uur op het speelterrein van de Bewaar school aan de Heerenstraat. Voor kinderen, die niet in de gelegenheid wa. ren, tijdig een plantje te bestellen, zijn op het terrein nog enkele exemplaren verkrijgbaar. JEUGDGEMEENSCIIAPPENBOND. Zaterdag, 13 Mei houdt de Jeugdgemeen- schappenbond een bijeenkomst in gebouw Brug straat 15, meer in 't bijzonder voor de oudste groep. Dr. Van Leusen uit Velsen heeft zich be reid verklaard een causerie te houden. RAADSVERGADERING. Donderdagmiddag werd een spoedcïschende vergadering belegd, ter behandeling van een voorstel betreffende kasgeldleeningen en een voorstel betreffende aankoop van eigendommen aan en bij het Badhuisplein. Precies om vijf uur opende burgemeester Van Alphen de vergadering en een halve minuut la ter nadat de leden verklaard hadden geen be zwaar te hebben tegen het eerste voorstel werd de openbare zitting opgeheven en ging men over in besloten zitting om het tweede voorstel te bespreken. Hoewel de raad zich, zooals later in de open bare zitting bleek, met het voorstel betreffende den aankoop van eigendommen van het Groot- Badhuis en het doen maken van zoogenaamde arcaden in den Zuidgevel van het Groot-Bad huis wel kon vereenigen, maakten verschillende leden o.a. de heeren Elffers en Molenaar, hun bezwaren kenbaar ten opzichte van het leggen van een servituut op een strook duinreep, thans behoorende aan de eigenaren van Groot-Bad huis. In de plaats van het servituut nam de raad het besluit om dezen grond' niet te bezi gen voor de exploitatie van een café, of een andere onderneming of bedrijf, waardoor de ex ploitatie van het Groot-Badhuis nadeel, schade of hinder kan ondervinden. Met de stemmen van de heeren Molenaar en Van Tnombergen te gen werd daarna het gewijzigde voorstel tot aankoop van enkele stukken grond en twee win kelhuizen voor een bedrag van f 20.000 aange nomen. De eigenaren van het Groot-Badhuis ne (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) Ruim 4000 vreemdelingen in Haarlem en Omstreken. Er zijn betrekkelijk weinig Duitsche dienstboden vertrokken. Eenigen tijd geleden is een onderzoek inge steld naar het aantal vreemdelingen dat in de verschillende gemeenten verblijft. In Haarlem zijn er 2400, in Heemstede 600 en in Bloem en daal 900. Bij elkaar zijn er dus in Haarlem en naaste omgeving ongeveer 4000 vreemdelingen. Daaronder zijn in verhouding thans meer vrouwen en kinderen dan vroeger, den laat- sten tijd hebben zich namelijk nog al gezinnen gevestigd, terwijl het vroeger alleenstaande personen waren. In de laatste jaren is het aantal vreemde lingen vrij belangrijk verminderd. Toen wa ren er te Haarlem niet minder dan 4000, zoodat wel van een sterke afneming gesproken kan worden. Onder de 4000 vreemdelingen die thans in Haarlem en omgeving verblijven zijn personen van verschillende nationaliteit, maar verreweg het grootste deel zijn Duitschers. Te Haar lem schat men dat een kwart van het aantal vreemdelingen Duitsche dienstboden zijn. Het vermoeden bestaat dat in verhouding in Heem stede en Bloemendaal het aantal Duitsche dienstboden grooter is, zoodat wel aangenomen kan worden, dat thans te Haarlem en omgeving nog meer dan duizend Duitsche dienstbo den in betrekking zijn. De berichten die indertijd gepubliceerd zijn, dat voor 1 Februari 1939 alle Duitsche dienst boden naar het vaderland moesten terugkee- ren en die wij toen dadelijk, op grond van in formaties, in twijfel trokken, blijken dus wel sterk overdreven te zijn geweest. Wij vernamen dat er in den loop van dit jaar betrekkelijk weinig Duitsche dienstboden uit Haarlem en omgeving zijn vertrokken. Te Haarlem werd het aantal onder de honderd geschat. Wel zijn er eenige meisjes op het Duitsche consulaat geroepen om de mededeeling te ver nemen dat de geldigheidsduur van haar pas was ingekrompen, maar die niet aan die aan maning om terug te keeren gevolg gegeven hebben. Deze meisjes verblijven hier dus, op eigen risico, zonder geldige pas. Geen hunner heeft evenwel tot heden uit Duitschland de mededeeling ontvangen dat zij niet meer als Duitsch onderdaan beschouwd worden. Voor- loopig worden zij dus niet als Statenloos be schouwd. Moeilijkheden te Zandvoort? In Zandvoort vernamen wij, dat van daar wel de helft der Duitsche dienstboden naar Duitschland teruggekeerd is. Dit zal zoo werd ons gezegd met 't aanstaande seizoen voor enkele hotel- en pensionhouders wel moei lijkheden opleveren, want in den zomer werd door hen veel met Duitsch personeel gewerkt. Het zal nu moeilijk worden om de ledige plaat sen door andere Duitsche meisjes, die nu el ders in Nederland werken, te bezetten. Er is geen kans op dat nieuw personeel uit Duitsch land kan komen. Nederlandsche meisjes zullen dus in Zand voort de ledige plaatsen moeten bezetten. EVANG. LUTH. GEMEENTE Ds. Duijvendak heeft een beroep ontvangen naar de Evang. Luth. Gemeente te Utrecht. EXAMENS MOORE'S SCHOOL. Voor het examen machineschrijven slaagden de aangemelde candidaten, en wel mevr. R. v. d. Starre-Broers, mej. A. C. M. Stolten, mej. A. A. v. Velzen, mej. J. A. Questro en mej. M. C. Dekker en de heeren B. v. Egmond, P. Veen, II. v. Velzen, A. J. Rooyers, E. Planting en J. B. Ier Haar. Voor stenografie Nederlandsch slaagden mej. H. Stolten en de heer P. Vcrheijdt, en voor ste nografie Engclsch mej. T. Nijland Visser te Bloemendaal, allen leerlingen van bovenvermeld Instituut. Campagne voor koloniën in Duitschland. BERLIJN. 11 Mel. (D.N.B.) Van 16 tot 18 Mei zal te Weenen het koloniaal congres worden gehouden. De leider van den kolonia len bond. Ritter von Epp, heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij c.a. zegt, dat het jaarlijksche congres van den Duitschen kolonialen bond de taak heeft opnieuw alle krachten te verzamelen voor het onveran derde doel: „het teruggeven van de geroof de koloniën", het Duitsche volk moet eensge zind zijn stem verheffen en den Führer vol gen in den strijd tot verkrijgen van een deel van de ruimte en de goederen van deze wereld en tot volledig herstel van de eer van het volk Duitschland en Italië wijzen conferentie af. ROME 11 Mei. Uit zeer goede diplomatieke bronnen wordt vernomen dat Duitschland en Italië de gedachte van den Paus tot het houden van een conferentie over het Poolsch-Duitsche geschil hebben afgewezen. Als reden werd op gegeven dat deze kwestie geen factor vormt, welke den vrede in Europa kan verstoren. Dit antwoord heeft in Vaticaansche kringen een gunstigen indruk gemaakt. (United Press). Rusland blijft bereid toe te treden tot non-agressiepact. Op basis van wederzijdschen bijstand. MOSKOU, 11 Mei (Tass). De „Iswestija" wijdt een hoofdartikel aan de politieke ge beurtenissen der laatste weken in Europa en zegt dat hiermede de toestand een groote wijziging heeft ondergaan. Het blad doelt op de rede van Hitler in den Rijksdag en op het sluiten der militaire alliantie tusschen Duitschland en Italië, waarmede volgens het blad de toestand een keer ten kwade heeft genomen en dit in tegenstelling tot de op vatting van de politieke leiders der westelijke mogendheden. Na Hitler's rede zijn twee dei- belangrijkste verdragen verdwenen, t.w. de vlootovereenkomst tusschen Duitschland en Engeland en het nonagressiepact tusschen Duitschland en Polen. De militaire alliantip tusschen Duitschland en Italië heeft een nieuwen slag toegebracht aan den toestand, welke voordien in Europa bestond. De hoop van sommige landen dat Italië van Duitsch land zou kunnen worden gescheiden, moet thans definitief worden opgegeven. Europa staat thans voor een gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche politiek welke tegen Engeland en Frankrijk gericht is. Refereeren- de naar de geruchten over de houding der Sovjet-Unie ten aanzien van de aan den gang zijnde onderhandelingen over de vor ming van een „vredesfront tegen de aanval lers", zegt het blad: De Sovjet-Unie stond en staat nog op het standpunt, dat indien Frank rijk en Engeland werkelijk een hin derpaal tegen de agressie in Europa willen opwerpen, een gemeenschappe lijk front van wederzijdschen bijstand gevormd zou kunnen worden, in eer ste instantie van de vier voornaam ste mogendheden in Europa, n.l. Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sov jet-Unie en Polen, of minstens van de drie mogendheden: Groot-Brittannië, Frankrijk, en de Sovjet-Unie, en dat deze drie mogendheden, gebonden door een pact van wederzijdschen bij stand volgens het beginsel der we- derkeerigheid, de andere staten van Oost- en Midden-Europa, welke door agressie bedreigd worden, dienen te waarborgen. Wm. H. MÜLLER EN CO N.V. ROTTERDAM, 11 Mei. Blijkens het ver slag over 1938 van de4 N.V. Wm. Müller en Co. waren de resultaten óver dit jaar ondanks de moeilijkheden, waaronder het internationale handelsverkeer te lijden heeft, bevredigend, al bereikten zij ook niet het peil van het gunstige 1937. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pro cent uit te keeren op de gewone aandeelen en een bedrag van 150.000 250.000 v. j.) aan te wenden tot verdere versterking van de re serve voor vlootvernieuwing. Het dividend over 1938 op de 7,5 millioen uitstaande commanditaire aandeelen der C. V. Wm. H. Müller en Co. zal eveneens 7 procent bedragen. Hetzelfde geldt voor de door de C. V. Nat. Bezit uitgegeven gewone commanditaire aandeelen serie 1 en serie 2. ONTSPANNING GRENSVERDEDIGINGS- TROEPEN. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. De gep. luite nant-generaal H. A. Cramer, voorzitter van den nationalen bond „Het mobilisatiekruls". den bond van oud-gemobiliseerden uit de jaren 1914-1918, die onlangs een beroep deed op de offervaardigheid van de Nederlandsche natie ten bate van de ontspanning enz. der „nieuw- gemobiliseerden", schrijft ons dat de bond zijn oproeping om geldelijke bijdragen voor het on dernomen werk, dat toch wel de sympathie van elk oprecht Nederlander zal hebben, hernieuwt. Het adres is: hoofdbestuur van den Nationa len Bond „Het Mobilisatiekruls" J. P. Coen- staat 49 te 's-Gravenhage, gironummer 25424. Sfeer van werk en opbouw moet er komen Aan de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag inzake het centrale vluchtelingen kamp wordt o.m. ontleend: De minister erkent, dat selectie noodig is. Bij den opbouw van het kamp wordt met dezen eisch ten volle rekening gehouden. De Roomsch Katholieke en Protestantsche vluchtelingen zul len in een afzonderlijk gelegen gedeelte worden ondergebracht. Voor de kinderen, voor zoover zij niet in gezinsverband zullen kunnen leven, wordt een, van de andere onderdeelen volkomen af te scheiden, gedeelte gereserveerd. De jeugdige vrouwen en de jeugdige mannen krijgen afzonderlijke verblijfplaatsen. De ge zinnen krijgen een eigen woning. Zooals uit het vorenstaande blijkt, denkt de minister zich het kamp als een klein dorp, waarin de verschillen de categorieën van bewoners zooveel mogelijk aan elkaar dienstbaar gemaakt zullen worden. Het centrale kamp zal een geheel ander ka rakter dragen dan die, welke tijdens den we reldoorlog zijn gebouwd voor geïnterneerde mi litairen. De centrale gebouwen van de onder scheidene lagen der bevolking, o.m. onderschei den naar geloof en leeftijd, zooals die in een dorp worden aangetroffen, zullen niet mogen ontbreken. De barakken zullen, met vermijding van elke luxe, een bewoning in zomer en win ter waarborgen, die aan redelijk te stellen eischen voldoet. Zij zijn aldus gedacht, dat elke barak een kleine eenheid vormt met eigen eet- en recreatieruimte. De sfeer in het kamp zal er een moeten zijn van werk en opbouw. De plaats voor het centrale kamp gedacht, ligt in de naaste nabijheid van de bebouwde kommen Westerbork, Elp, en Hooghalen, en ligt op slechts 11 kilometer van de Drentsche hoofd stad. In het kamp zullen werkplaatsen komen, waarin de jongeren van 13 tot 18 jaar, onder deskundige leiding verschillende ambachten zul len kunnen leer en. Voorts zal de Alyah-opleiding, zooals deze thans aan een streng geselecteerde groep kin deren in het „Vondelhof" te Amsterdam wordt gegeven, worden gecontinueerd. In het centrale kamp zal overigens voor landbouwscholing on der deskundige leiding, ruimschoots gelegenheid bestaan. Voor gezinnen afzonderlijke barakken. Voor gezinnen zullen aparte gezinsbarakken worden gebouwd, waarbij rekening zal worden gehouden met kleine en groote gezinnen,^ die elk hun apartement met eigen ingang krijgen. In het kamp zal ook een contingent jonge kin deren worden opgenomen. Voor dezen zullen scholen worden ingericht. Tenzij bijzondere aan leg of de keuze van het beroep onderricht el ders noodig maken, zal het onderwijs in het te stichten dorp worden gegeven. De jaarlijksche exploitatiekosten worden door den minister voor een kampbevolking van 2500 personen, geschat op ongeveer 11/4 millioen. Uiteraard is dit bedrag slechts een ruwe schat ting. De minister heeft goede gronden voor de ver wachting, dat de joodsche gemeenschap gesteund door de particuliere liefdadigheid in breeder kring dit bedrag althans gedurende een groot aantal jaren zal kunnen opbrengen. Zoolang mo gelijk zal de eigen gemeenschap de kosten voor haar ras- en geloofsgenooten moeten dragen. Alle kosten, door het departement van Bïnnen- landsche Zaken voor de vluchtelingen gemaakt, zijn tot nog toe gefinancierd uit bankgaranties, door de verschillende comités aan de regeering verstrekt Van een terugbetaling van reeds gemaakte kosten is derhalve geen sprake. Wat de ligging van 't kamp met het oog op mogelijk oorlogsgevaar betreft, wordt medege deeld, dat de minister op grond van deskundige voorlichting de overtuiging heeft, dat vergele ken met andere terreinen, die ook als plaats van vestiging in aanmerking zouden komen, de ge kozen plaats allerminst ongunstig is. Twintig Bulgaarsche Comitadji's op Roemeensch gebied gedood? BOEKAREST 11 Mei (Havas). Volgens nog niet officieel bevestigde geruchten zouden 23 Bulgaarsche Comitadji's, die in het geheim de Roemeensche grens zouden hebben overschre den om gewapende overvallen te plegen in het district Durostoren in de Dobrocdsja door Roe meensche gendarmen gevangen zijn genomen. Terwijl men hen naar de gevangenis van Konstandza voerde, werd het ge leide overvallen en de gevangenen poogden te ontvluchten. De gendarmen zouden hierbij twintig comitadji's heb ben gedood, terwijl de drie overigen er in slaagden te ontkomen. Men hoopt dat hierdoor een einde komt aan het optreden van de comitadji's tegen zekere Roemeensche notabelen in het grensgebied, in het bijzonder tegen het eigendom en den persoon van den bekenden Roemeenschen vliegtuig bouwer Zamfirescu. Belgische onderscheiding voor den heer J. Bood. Haarlemsche brigadecommandant der Rijksveldwacht. Z.M. Koning Leopold der Belgen heeft aan den heer J. Bood. brigadecommandant der Rijksveldwacht Haarlem de medaille in goud verbonden aan de Orde van de Kroon van België verleend De mededeeling hiervan ging vergezeld van de gelukwenschen van den Bel gischen gezant hier te lande Baron Herry. De Belgische militaire attaché Luitenant Kolonel Diepenrijkx zal de onderscheiding uitreiken. Joodsche vluchtelingen naar Britsch Guyana? LONDEN, 10 Mei. De kosten voor de in richting van het onderhoud van proefneder- zettingen in Guyana zullen voor een bevolking van 5.000 personen voor een periode van twee jaren naar schatting drie millioen dollars be dragen. De commissie, welke benoemd was om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heden van vestiging op groote schaal van vluchtelingen in Britsch Guyana spreekt de meening uit dat het gebied, hoe wel het niet ideaal is, potentieele mogelijkheden biedt. De commissie beveelt aan zoo spoedig mogelijk over te gaan tot proef nederzettingen met 3.000 tot 5.000 zorgvuldig gekozen jonge mannen en vrouwen. De technische organisatie zou be hoorlijk moeten worden uitgerust. Rabbijn Perlzwelg, de voorzitter van de Britsche sectie van het Joodsch Congres, heeft, sprekende over dit rapport gezegd, dat heb niet het antwoord is op de folteringen van honderdduizenden, die moeten gaan of om komen. Hij voegde hieraan toe: Waarom opent het ministerie van koloniën niet de poorten van Palestina in plaats van ons te vragen het zand der tropische wildernis te ploegen? (Reuter). BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 11 Mei. Ondertrouwd 11 Mei: R. J. Ramakers en H. Spijkstra; H. Greeuw en M. C. Mul; I. F. J. Bouckaert en J. Vergers; C. Homan en C. J. M. Ophuijsen; A. Vring en M. Servaas; W. F. Claus en E. Westhof; J. de Geus en M. L. de Zwaan. Getrouwd 11 Mei: A. T. de Greef en C. M. Rijs; L. Boon en C. W. Wijdom; J. L. Bloem zaad en J. E. Witteveen; P. Fiege en J. F. van Keijzerswaard; J. F. H. Loor en A. W. H. Zwart; M. Schreuders en D. Vermeer. Bevallen 9 M»ei: A. Piso—de Jong, z.; W. M. Weber—Philippo, d.; 10 Mei: J. A. M. Mege- link—Jaques, d.; W. Louwerens—Petri, d.; 11 Mei: C. E. Jansen—Zwart, d.; C. M. Dellevoët Perry, d.; J. M. van den Bos—Kabel, z. Overleden 9 Mei: M. M. Dubbe—Altburger, I j., Soufcmanstraat; 10 Mei: D., 26 d., d. v.' J. W. Schoneveld, Kamperlaan; F. Tulp, 69 j„ Timorstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 16