De gebroken Bokaal Een standbeeld van Peter Stuyvesant werd bij de opening van het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstel ling te New York onthuld. De autoriteiten na de onthulling. Rechts de Nederlandsche gezant, dr. Loudon De opening van het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New York. Neville Chamberlain, de Engelsche premier, bij aankomst met zijn echtgenoote Dr. Loudon, de Nederlandsche gezant, tijdens zijn rede Alber' Ha" le Londe". waar Nj voor 8000 vrouwen het woord voerde over den internationalen toestand De Jonge Acht van „Triton" te Utrecht liet zich Vrijdag door het gure weer niet afschrikken bij de training voor de a.s. studenten-Varsity op de Amsterdamsche Boschbaan Met de traditioneele ceremoniën is dr. L. Adam geïnstalleerd als gouverneur van Djocja, Een loto tijdens de installatie plechtigheid, welke door vele inheemsche autoriteiten werd bijgewoond, die den nieuwen gouverneur hun opwachting De heer K. H. L. van der Putt, lid der Tweede Kamer, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester van Geldrop De inmaak der spinazie is in de fabrieken thans in vollen gang. Dit jaar mag slechts 20pCt minderdan verleden jaar wor den ingemaakt ff II FEUILLETON Naar het Engelsch van EDNA MURRAY. 22) Al den tijd, dat Basil op Charlton Park was, bleef Amy weg. Op een dag het was eind Januari zaten Marian en Amy samen in het boudoir op Charlton. Marian had met de mor- fenpost een brief van Basil gekregen, die haar ▼eel pleizier had gedaan. Want Basil schreef haar dat een groote opdracht, die hij een tijd geleden had gekregen, over een week gereed kwam, zoodat hij spoedig naar Engeland zou kunnen terugkeeren. Het ging hem voor den wind; er was geen twijfel aan of hij zou, vóór het proefjaar teneinde was, in staat zijn Lord Paignton toestemming te vragen voor een offi- cieele verloving. Marian had den brief aan haar zuster voor gelezen en zij had niet gemerkt dat Amy moeite had om haar tranen in te houden. Mijn allerbeste groeten aan mijn lieve, kleine zus, las Marian. Dat ben jij, natuurlijk, Amy. Basil houdt veel van je. Hij schreef haast in alle brieven iets liefs over jou. Bij deze woorden sprong Amy, tot Marian's groote verbazing, van haar stoel op. Ze begroef het gezicht n de handen en huilde wanhopig, terwijl zij de kamer wilde uitgaan. Marian trok haar terug, juist toen zij haar hand op den deur knop had. Amy, wat is er toch? vroeg Marian ver schrikt. Amy duwde haar weg. Laat me gaan, Ma rian, laat me gaan! Snap je dan niet dat ik graag alleen wil zijn? Maar Marian wilde haar niet laten gaan. Zy hield haar stevig vast, trachtte haar te troosten en vroeg telkens weer om haar te willen ver tellen wat er toch gebeurd was. En toen gaf Amy, door haar wanhoop aange dreven, toe. En toen vernam Marian de reden van Amy's verdriet. HOOFDSTUK XX. Amy's bekentenis. Met horten en stooten kwam het heele verhaal. Marian legde haar hand zacht op Amy's haar en fluisterde: Waarom heb je me dat niet eerder verteld, Amy? Waarom heb je niet eer der gesproken? Het is niet heelemaal mijn schuld, klaagde Amy. Heusch, Marian, ik dacht dat ik reden had om te gelooven dat hij ook om mij gaf; hij was in Verton altijd zoo vol attenties en daar ben ik al van hem gaan houden. Op den avond van het bal, toen Basil met me over jou wilde spreken toen had ik zelfs nog geen vermoe den ik dacht altijd dat jij je vergiste. Ik heb me vergist, maar dat maakte het niet gemak kelijker voor me. Toen hij tegen me begon te praten, Marian, dacht ik dat hij mij vragen zou. Marian streek Amy nog steeds over het haar. Arme Amy, zei ze telkens weer en toen: Wat kan ik doen? Wat moet ik doen? Natuurlijk kun je niets doen, antwoordde Amy in tranen. Er is niets aan te doen. En nu moet ik je nog iets vertellen. Marian, voegde zij er aan toe, terwijl ze plotseling rechtop ging zit ten; want het is beter dat je nu alles hoort, alles! Ik heb nog andere moeilijkheden, ging ze moeilijk en beschaamd voort. Ik heb schulden gemaakt, en niet zoo een klein beetje ook natuurlijk vermoed je wel wat er gebeurd is het kwam allemaal door dat ellendige spelen. Ik heb geld geleend van iemand het ging zóó gemakkelijk, dat ik hoe langer hoe meer leende ik heb alles verloren, Marian en toen ik zei dat ik hem niet kon betalen, antwoordde hij dat dat niets hinderde, als ik maar met hem wilde trouwen. En het is een mispunt, een ellen deling ik ga liever dood dan dat ik met hem trouw. Toen begon hij me te dreigen; wat moet ik in vredesnaam toch doen? Vader is ziek, hèm kan ik niet lastig vallen en ik durf er met Bruce niet over te praten. Ik zou anders zoo iets nooit gedaan hebben, dat weet je toch ook wel en nuik wou dat ik maar dood was ik wou dat ik maar dood was! Zij begroef het gezicht in haar zuster's schoot en snikte. Marian zat kaarsrecht; haar oogen waren droog en brandden en er was een brok in haar keel. Zij probeerde te denken. Haar hart kromp ineen en zij uitte geen woord van verwijt, zelfs niet na de laatste bekentenis. Maar er moest iets gedaan worden om Amy's schulden te betalen en daarnadan was het misschien het beste dat Amy voor afleiding een poosje van huis ging. Er waren kennissen ge noeg die haar mee op reis zouden willen ne men en dan zou haar groot verdriet vanzelf wel een beetje uitslijten. Maar voor die financieele aangelegenheid, tot wien moest Marian zich daarvoor wenden? Het was alsof haar hersens den dienst weigerden; ze kon eenvoudig niet denken! Maar één ding was zeker: haar vader moest er buiten gehouden worden en wat Bruce betreft; die had genoeg aan zijn eigen verdriet en het zou wreed zijn om hem hiermee lastig te vallen. De hoofdzaak is op het oogenblik, zei ze eindelijk, dat het geld, dat je schuldig bent, be taald wordt. Dat zal natuurlijk moeilijkheden meebrengen, maar er zal wel een weg gevonden worden. En daarna moeten we maar eens ver der zien. Maar wachteen plotseling idee flitste door Marian's breinwat dat geld be trefthaar gezicht verhelderde.ik zal zorgen dat je het krijgt. Maar dan moet je me beloven dat je nooit in je leven meer spelen zult. Amy keek 'naar met dankbare oogen aan. HOOFDSTUK XXI. Het aanzoek "»n Mr. Mortimei Het was aan Owen Mortimer dat Marian ge schreven had in verband met Amy's moeilijkhe den. Mortimer voldeed direct aan haar verzoek om naar Charlton te komen. Hij had eigenlijk zelf al eenigen tijd het voornemen gehad om daar een bezoek te brengen. De plannen waren ge rijpt in zijn geest en hij achtte den tijd geko men om ze uit te voeren. Hij kwam op het heerenhuis den dag nadat Amy haar hart uitgestort had en hij werd door Marian in hetzelfde boudoir ontvangen, waai den dag tevoren het gesprek met haar zusje had plaats gehad. Het was een vroolijk, lichtbehan- gen vertrek met witte meubels en kleurige cre tonnes en met groote, openslaande glazen deu ren, die op het grasveld uitkwamen en uitzicht gaven op den bloementuin. Er brandde een helder vuur in den haard, want het was een kille dag. Den heelen ochtend had het geregend en de regen drupte nog steeds van de boomen. Marian was direct met de deur in huis geval len; zij was geen meisje, dat eerst over koetjes en kalfjes kon praten als zij iets belangrijks op haar hart had, al was het iets onaangenaams. Mortimer luisterde ernstig en keek Marian voort durend aan. Dus die kleine Amy heeft schulden ge maakt? zei hij, toen Marian met haar verhaal klaar was. Nu, eerlijk gezegd verwondert het me niet. Den laatsten tijd is ze zoo uithuizig ge weest; ik heb al eens eerder gehoord over die bridgeelub, waarvan zij lid was. Wie is die vent, van wien ze dat geld geleend heeft? Goede hemel! riep hij uit, toen zij hem den naam genoemd had. Die man? En die wil Amy trouwen als zij het geld niet terug geeft? Wat een brutaliteit. Ziet u, ik kan er met vader niet over spre ken of met Bruce, legde Marian hem uit. Ik was ten einde raad, toen dacht ik in eens aan u, mr. Mortimer. U weet toch het een en an der van vader's zaken. Ik dacht, misschien weet u er wel iets op. Misschien kunt u met Mr. Musgrave er over praten of dat het zoolang voorgeschoten wordt tot vader weer beter is. Mortimer gaf niet dadelük antwoord. Als Marian's taak moeilijk was geweest, de zijne was het niet minder. Hij moest de vrouw, die hij lief had, een zwaren slag toebrengen. Maar hij wist dat het voor haar eigen bestwil was. Hij had het wapen in zijn hand en als hij bereiken wilde, wat hij zich voorgenomen had, dan moest hij het tegen haar keeren. En als hij won, zou hij voor zijn overwinning moeten be talen en zwaar ook. Niet alleen in goud, maar Marian zou hem haten om wat hij ging zegge* daarvan was hij overtuigd. Marian, begon hij langzaam. Ik ben blij dal je me een gelegenheid gegeven hebt om eens openhartig met je te spreken. Er zijn verschil lende dingen, die ik met je wilde bepraten, maar omdat het me moeilijk viel, heb ik steeds maar uitgesteld. Er zijn dingen, waarvan je tot nog toe niets geweten hebt, maar die je nu zult moeten hooren. En ik ben het helaas, die ze moet ver tellen. Marign keek hem angstig aan. Zij kon abso luut niet begrijpen waarop hij doelde. Maar, aarzelde ze, kunnen we die zaak met Amy niet eerst afmaken? Dan kunnen we daarna wel over zaken praten, als u dat wilt, maar heusch ik weet niets van die dingen af. Jij hebt meer verstand in je pink, ant woordde de man enthousiast, dan je ongeluk kige vader in zijn lijf en leden. Jij zult de din gen begrijpen, Marian, als ik ze je vertel. En wat je zuster betreft, dat hangt van één omstan digheid af. Het geld om haar schulden te beta len, zal gevonden worden, maar op zekere voor waarden. Marian schudde het hoofd en glimlachte flauw tjes. Ik ben erg dom, zei ze; maar u moet het me uitleggen. Dat zal ik doen. Mortimer trok zyn stoel dichter bij het vuur en keek het meisje aan. Wat ik je zeggen ga, zal je kwetsen en dat vind ik vreeselijkHij hield plotseling op en staar de naar een vlammetje, dat door het rooster heenlekte. Marian keek hem verschrikt aan. Wat zou ze te hooren krijgen? Zij beefde inwendig, doch wist zich uitstekend te beheerschen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 16