Haarlem's Dagblad KEIP contingentsuitbreiding Zomertijd. ïüie is de late (hezeeket Zom&difd! Eerste Nieuwe. Vedichtittg) Deel der Tweede Kamer bepleit Verzet tegen langeren oefeningstijd .tiet Belangrijkste 56e Jaargang No. 17147 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 13 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes de rubriek. De zon straalt, de klok mag morgen verzet worden, het oorlogsgevaar schijnt weer sterk verminderd al weet niemand precies wat zich achter de schermen afspeelt. En de zomerspor ten hebben haar intrede ook weer gedaan, het geen een kleuriger en onbezorgder aspect aan het landschap zoowel als aan de sportrubrieken geeft, dan het wintersche voetbal eraan ver mag te schenken. Want zij zijn rustiger, vredi ger en vriendschappelijker dan de strijd om „het Bruine Monster", zooals het vroeger placht te heeten. Zij zijn ook schooner. Het begrip „stijl" doet zich gelden zoowel bij cricketers als bij tennissers en roeiers. En haar costumee- ring is heel wat beter verzorgd dan die van de helden van Han Hollander, in wier clubs zoo veel vreemde kleurcombinaties gedragen wor den dat zij vaak het oog pijnlijk treffen. De modder des velds moet er dan voor zorgen, ze „in de tweede helft" te verdoezelen. Maar mooier wordt het geheel daarmee ook niet. Voetbal viert zijn laatste hoogtij. Ik lees dat het Italiaansche voetbalelftal 7000 te ver- deelen krijgt als het te Milaan van het Engel- sche wint. Zou het Engelsche nu 8000 toege zegd krijgen? Dat kan natuurlijk, want het bestaat ook uit beroepsspelers. Maar de Engel sehen hechten minder waarde aan voetbal overwinningen uit een oogpunt van nationaal prestige dan de Continentale landen. Zij vin den ook, wonderlijkerwijze, hun ontmoetingen met de Schotten, de Welshmen en de Ieren nog altijd belangrijker dan die-met de elftallen van het vasteland. Dus hebben ze er misschien geen overwinnings-premie voor over. In elk geval lijkt de taak des scheidsrechters er niet makkelijker op te worden als zulke geldsom men op het spel staan en men is geneigd te vragen: wat krijgt hij als het zonder ruzie afloopt? Alleen maar vergoeding van reis kosten? De zomersporten bekoren wel veel meer. Het is ook vermakelijk te lezen van al die vrouwe lijke tennissterren die zich teruggetrokken hebben maar haar vaste besluiten weer her roepen. Helen Wills heeft twaalf rackets ge kocht, roept de Tel. uit, en zij traint een paar uur per dag. Helen Jacobs is al naar Engeland gereisd. Anita Lizana, gehuwd en sindsdien uit den strijd verdwenen, heeft zich ook opnieuw door de glorie laten verlokken. En de tennismannen bevechten elkaar om de Davis Cup, waarbij de kleinste landjes met moed de grootste mogendheden in de haren vliegen. Monaco heeft den strijd met Italië aangebonden en al verliest het, het slaat niet eens zoo'n mal figuur. Dat kan alleen maar op sportgebied. Groot-Brittannië wordt zelfs in het nauw gebracht door de tennissers van zijn eigen verre dominion Nieuw-Zeeland, staat met 12 achter en zal dus uit den Davis Cup- strijd verdwijnen als het ook maar een der beide restende enkelspelen verliest. Het moet trouwens ook zijn beste cricket spelen om zich niet door de spelers uit zijn eigen West-Indi sche koloniën te laten verslaan. De zomersport althans geeft nog haar gelijke kansen aan het klein-maar-dapper. Daar zit toch wel een schoone erkenning van indivi- dueele waarde in. Als straks een Deen of een Hollander, een Belg of desnoods een Monagask meesterlijk zeilen in den belangrijksten zeil wedstrijd die hun „klasse" kent zullen zij den Engelschman, den Duitscher, den Franschman, den Italiaan, ja zelfs den Amerikaanon danks al het goud in de V.S., ondanks Rocke feller, Morgan, Ford en de General Motors allemaal tezamenglorieus achter zich la ten. En zoo is het bij de roeiers en de tennis sers eveneens. Zoo is het trouwens ook in het machtige rijk van kunsten en wetenschappen, dat geen landsgrenzen kent en zijn grootste scheppers, vertolkers, denkers en uitvinders onpartijdig- lijk over den aardbol verdeelt. Alle landen be roemen zich op het bezit dezer groote zonen maar geen enkel kan er met recht op bogen, er een monoj$blie of zelfs ook maar een blij ven den voorrang op anderen in te bezitten. Ik hoop dat de kleine landen dezen zomer eens extra veel sportglorie zullen behalen. Dat zou mij nou echt plezier doen. Zij hebben, ge loof ik, geen tennismeisje dat van Anita en de Helens kan winnen maar zij hebben op ander gebied toch weer hun sportsterren. En dat herinnert er dan weer eens aan dat de Voor zienigheid de persoonlijke eigenschappen niet volgens regelen van staatsmacht distribueert. R. P. Engelsche koningspaar Maandag nog niet in Canada. LONDEN, 13 Mei (Reuter). De bijzondere correspondent van Reuter aan boord van de „Empress of Austra lia" bericht, dat het thans ten gevolge van het herhaalde stoppen in verband met den mist, vrijwel onmogelijk zal zijn, het schip op den vastgestelden tijd Maandag a s. te doen aankomen. Te middernacht volgens de scheeps klok bevond het schip zich ruim 500 K.M. ten Zuidoosten van Kaap Race op New Foundland. EXAMENS. In het Dinconessenhuis te Haarlem slaagden op 10 en 11 Mei voor het examen Algemeene Ziekenverpleging, diploma A, de Zusters: R. dc Boer, E. .1. Bruvn, T. G. Dunnebier. C W. van Dijk, A. Feenstra, C. de Groot, D. J. C. Harm- sen, L. van Hasselt, J. A. Hombrink, A. M. de Klerk, M. Kooymans, A. van der Reyden, G. behaap en E. Verhage. DE NOODLOTTIGE BRAND IN HAARLEM-NOORD ^Hei slachtoffer had geen motorjekker aan. De Hlarlemsche recherche zet haar nasporingen naar de oorzaak van den brand in Haarlem-Noord, waarbij de verzekeringsagent F. de la Chambre om het leven kwam, ijverig voort. Zoolang de juiste toedracht van het ge beuren nog niet vaststaat, moet uiteraard rekening worden gehouden met de kans dat er misdrijf in het spel Is. Positieve aanwijzingen in deze richting zijn er evenwel geenszins. Wel zijn er eenige nieuwe feiten aan het licht gekomen die voor de reconstructie van het gebeuren van waar de zijn. Een onderzoek van het lijk heeft aange toond dat het slachtoffer een wond aan het hoofd heeft opgeloopen. Bovendien geeft het feit, dat de bezoeker, die volgens verklaringen der buren des avonds nog bij den heer de la Chambre is geweest, zich nog niet bij de politie heeft gemeld, terwijl daartoe allerwege oproepingen zijn gedaan, te denken. Welke reden kan deze bezoeker hebben om zich niet te vertoonen? Aangenomen mag toch wel worden dat hij het tragisch ge beuren heeft vernomen, en waar hij nog kort tevoren het slachtoffer het laatst in levenden lijve heeft gesproken, had hij thans toch menschelijkerwijs gesproken, van zich moe ten laten hooren. Bij nader onderzoek is gebleken dat de man geen leeren jekker aan had, toen hij dóör het vuur werd aan getast. Er zijn wel stukken van vest en jas op het lijk gevonden, doch deze waren zoozeer verschroeid dat men ze voor leer aanzag. Geconstateerd is dat de man normaal gekleed, was, een boord om had met een gestrikte das. Onder den gootsteen is een gebarsten flesch gevonden: het is natuurlijk mogelijk dat hierin petroleum heeft gezeten. De flesch kan door de hitte gebarsten zijn. Ook is het mogelijk dat deze flesch op het hoofd van het slachtoffer terecht gekomen is en daar de hoofdwonde heeft veroorzaakt. Deze wonde kan uiteraard ook ontstaan zijn doordat een stuk hout of steen op het hoofd neer kwam, want aangezien het inte rieur geheel uitbrandde, zijn er veel stukken puin naar beneden gekomen. De recherche heeft met vele mogelijkheden rekening te houden. In ieder geval is komen vast te staan dat het slachtoffer dien bewusten avond niet meer uit is geweest. Degene, die bij den heer De la Cham bre op visite is geweest, kan waar schijnlijk meer licht in de zaak brengen, en derhalve wordt hij nog maals dringend verzocht zich bij het hoofdbureau van politie alhier te willen melden. Hij zal bijv. kunnen meedeelen of de heer de la Chambre nog koffie heeft gezet op 't petroleum stel e.d. Door overburen is gezien dat de bezoeker tegenover den heer de la Chambre aan tafel zat en klaar blijkelijk een zakelijk gesprek voerde. De echtgenoote van het slachtoffer ligt. zooals gemeld werd In het ziekenhuis, waar zij een dezer dagen moeder is geworden. Zij kon nog niet worden gehoord. Misschien zal ook zij t.z.t. mededeelingen kunnen doen, die voor het onderzoek van waarde zijn- Het lijk is niet, zooals ons aanvankelijk werd medegedeeld, op den rug liggend aange troffen. Het lag voorover. Aan den hand van gevonden voorwerpen, een ring enz., is met zekerheid komen vast te staan dat het slachtoffer de heer F. de la Chambre is. Er zijn aan de politie geen omstandigheden bekend, die erop zouden wijzen dat iemand den heer De la Chambre naar het leven stond Er zijn tusschen de puinhoopen twee geld kistjes gevonden, en het bedrag dat hierin zat komt overeen met hetgeen de man aan geld in huis gehad moet hebben. Een brandweerman verklaart ons nog dat hij bij het lijk onder den gootsteen bij de vuurhaard een petroleumblik van 10 a 15 Liter inhoud heeft aangetroffen, waarvan één der wanden opengebarsten was. De recherche kon ons dit niet be vestigen. Doch aangenomen dat het juist is de be treffende brandweerman heeft het blik aange pakt en bekeken kan hierin een oorzaak ge zien worden van den omvang, welke het vuur heeft aangenomen. Het blik is immers open ge barsten en indien er petroleum in heeft gezeten heeft zich deze hoeveelheid verspreid en voedsel aan het vuur gegeven. Er zijn-in dit opzicht ook andere mogelijkheden denkbaar. Bommenarsenaal te Manchester ontdekt. LONDEN. 13 Mei (Havas) Bij het on derzoek, da is ingesteld naar aanleiding van de ontploffingen te Manchester, is een depot van ontplofbare stoffen gevonden. Twintig politie-beambten te Briinn gearresteerd? Uit goede bron wordt uit Zürich vernomen, dat de chef der politie te Brünn, de Duitscher dr. Schwab, die in 1926 wegens spionnage werd veroordeeld, een twintigtal beambten der Tsje chische politie heeft laten arresteeren Volgens geruchten zouden deze arrestaties verband hou den met de verspreiding van pamfletten van Tsjechische nationalisten. In den nacht van Zondag op Maan dag begint de zomertijd. Men zette dus Zondagavond, voordat men zich ter ruste begeeft, de klok een uur vooruit. Elders in dit nummer wordt medegedeeld, dat de gemeentelijke kwcékerijen aan de Kleverlaan weer door het publiek bezichtigd mogen worden. Hierbij een kijkje in de prachtige Oranjerie. (Volgens radiografische berichten uit zee hebben vischtraiolers de eerste nieuwe haring gevangen). Dat is een sappig malsch bericht,, Het brengt een glans op het gezicht, Een tong komt even uit den mond. En draait over de lippen rond, Een welvoldane diepe zucht. Stijgt trillend in de lentelucht. Het geestesoog ziet aan den disch, De komst weer van de nieuwe visch De haring, vind ik. heeft als dier, In zijn bestaan niet veel plezier, Hij blijft in school den heelen dag, Die hij alleen verlaten mag. Wanneer hij via 't visschersnet. In kantjes wordt aan kant gezet; Waarna hij, hoe voorzien ervan, De kuit (en) niet meer nemen kan En plotseling een ..wal"visch wordt, Doch ook die glorie duurt maar kort. De mensch treedt hem met blijden groet. Zoetwatertandend tegemoet. En als de mensch je zoo bemint, Als nieuwe haring 't ondervindt. Dan brengt je ook per slot van stuk. De liefde waarlijk geen geluk Hij wordt wel aan den disch genood, Maar deze eer komt na zijn dood, Terwij! zij niet meer voor hem is. Dan 'n eervolle begrafenis Neen, haring zijn lijkt mij nou echt Geen voorrecht, hoogstens voorgerecht. Het woord is aan Alfred Tennyson: Het rijm dient het geheugen. BESTUUR ARMENRAAD UITGEBREID. Ter vergadering van den Armenraad. Vrijdag ten Stadhuize gehouden, is besloten, het bestuur met een achtste lid uit te breiden. Gekozen werd de heer E. v. d. Wall, wethouder van financiën. Duitsche handelsdelegatie naar Bulgarije. SOFIA, 13 Mei (Havas/A.NP.). Eert Duitsche economische delegatie is in Bulga rije aangekomen om de mogelijkheden te on derzoeken den uitvoer te ontwikkelen van Bulgaarsche producten naar Duitschland. Zij zou zich in de eerste plaats interesseeren voor Bulgaarsche wol. De verbouwing is voorbij In een rustige, zakelijke omgeving kunt U beslissen welke bril KEIP, de vakopticus. U mag leveren. Wij zullen zorgen dat U tevreden is. Gr. Houtstraat, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) F. DIJKSTRA, Spaarne 65 Grootste toonzaal en sorteering te Haarlem U SLAAGT in elke prijsklasse!! Levering via Uw installateur. Toonzalen aan fabriek geopend v. 8-17.30 (Adv. ingez. Med.) Pleidooi voor vrijwilligers Blijkens het voorloopig verslag op het wets ontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet za gen enkele leden dit ontwerp als een toegeven aan en een versterking van militaristische stre vingen, die aan een krachtige bestrijding van de werkloosheid in den weg staan. Vele leden achtten het een ernstige leemte :n de memoi'ie van toelichting, dat daarin gezwc gen wordt van de kosten, welke met de voorge stelde maatregelen gemoeid kunnen zijn. Men zou het op prijs stellen, indien de regeering, uit gaande van zekere veronderstellingen ten aan zien van den duur der herhalingsoefeningen, een aantal kostenberekeningen aan de Kamer zou willen overleggen. Daarnaast zou men gaarne vernemen, hoe de regeering zich de financiering van de voorge stelde maatregelen denkt. Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat het onderhavige ontwerp een vrucht is van de huidige buitengewone omstan digheden en daarom een buitengewoon, dus tij delijk karakter behoort te dragen, zeker voo wat de machtiging tot verlenging van den duu der eerste oefening betreft. Daarvoor u>, naai sommige leden meenden, te meer grond omda niet valt aan te nemen, dat de volken den hui- digen bewapeningswedloop nog lang zullen kun nen volhouden. Men zou de zoo juist genoemde mach tiging willen beperken tot 2. 3 of 4 jaren, of deze willen binden aan de lich ting 1943. Nadien kunnen regeering en Staten-Generaal deze aangelegenheid wederom onder het oog zien. Vele leden merkten op, dat de verlenging van den duur der eerste oefening en der her halingsoefeningen het nog meer dan tot dus verre noodzakelijk maken, dat maatregelen worden getroffen om te verzekeren, dat de dienstplichtigen na ommekomst van hun diensttijd de door hen verlaten plaats in de maatschappij weer kunnen innemen. Waarom geen uitgebreider contingent? De toelichting tot het voorstel om de kroon te machtigen den duur der eerste oefening tot twee jaar te verlengen, had vele leden ernstig teleurgesteld. Waarom stelt de regeering dezen duur juist op 24 maanden? Men meende, dat het aan dc behandeling van dit wetsontwerp ten goede zou zijn gekomen, indien de regeering uiteengezet had. waarom zij de oplossing van dit vraagstuk niet ge zocht heeft in de richting van vergrooting van het contingent, wellicht gepaard met een matige verlenging van den eersten oefentijd. Ook het stelsel van vrijwilligerskorpsen had. naar men meende, onder de oogen moeten worden gezien. Tenslotte zouden enkele leden gaarne vernemen, of Nederland niet met een aanzienlijk geringere personeelssterkte lan kust en grenzen zou kunnen volstaan, in dien meer spoed werd betracht met de vervol making van de bewapening en een uitgebreid stelsel' van permanente kleine verdedigings- stellingen werd ingericht. Vele leden vestigen er de aandacht op. dat de door de regecring gekozen oplossing den persoonlijken last van den dienstplicht op de schouders van een te gering aantal mannen legt. Vrijwilligers. Sommige leden merkten op, dat de meest af doende maatregel voor een permanente grens- tr. kustbeveiliging is het vormen van grens- en kustdetaehementen. bestaande uit geoefende dienstplichtigen, die zich daartoe vrijwillig aan melden. Sommige leden meenden, dat het vrijwilligers- stelsel in het bijzonder voor de kustwacht aan beveling zou verdienen. Te weinig gedaan voor luchtbescherming. Het had vele leden verwonderd, datjje regee ring in de tegenwoordige omstandigheden geen aanleiding heeft gevonden nadere voorzieningen voor te stellen met betrekking tot de verdedi ging tegen aanvallen uit de lucht. P.EDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag is er misdaad in het spel bij den noodlotti- gen brand in Haarlem-Noord. 1 Bioscopen. 8 BINNENLAND. De Tweede Kamer keurt het wetsvoorstel tot instelling van een centraal vluchtelingen kamp goed. 3 BUITENLAND. Engeland en Turkije zullen, naar thans vast staat, een accoord van wcderzijdschcn bij stand afsluiten. 5 De Engelsch-Roemecnsche handelsovereen komst gepubliceerd. 5 De Fransche Kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen in de regeering aange nomen. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Zomertijd. 1 Vr. S.: In Engeland. 3 P. v. d. Hem: Politieke besprekingen. 3 De „Groote Commissaris" van Parijs. 5 Mr. E. Elias: Een vraag van belang. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kanttekeningen 7 W. v. d. T.: De ezeltjes van de Amsterdam- sche putjesscheppers. 7 A. J. D.: Cytisus Laburnum 7 J. B. Schuil over: „De Kunst om te leven" 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: Ver minderd oorlogsgevaar leidt tot betere stemming op de beurzen. 9 Dr. EL van Raalte: De eerste Haagsche Vre desconferentie. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen od 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1