Centraal vluchtelingenkamp vindt voldoende voorstanders. Minister van Boeyen doet verschillende toezeggingen. Belemmeringen wet verworpen. NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, n.v De verhooging van het Duitsche invoerrecht op bloembollen. POLITIEKE BESPREKINGEN IN ENGELAND. ZATERDAG 13 MEI 1939 HAAEIE M'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. DEN HAAG Vrijdag. Bij een aantal naturalisatie-ontwerpen bleek de heer Mar chant et d'Ans em- bourg (nat. soc.) gaarne te willen weten, wie van de „naturallsanten" Joden waren Deze nieuwsgierigheid wenschte Minister Goseling niet te bevredigen, aangezien z.i. hier een inlichting was gevraagd met „dis- crimineerende motieven". Met aanteekening van het „tegen" der nat.-soc. fractie, gingen de naturalisatie-voorstellen er z.h.st. door, wat ook met 'n reeks andere ontwerpen ge beurde, waaronder 't wetje, dat militairen ge legenheid moet bieden bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen door middel van volmacht te stemmen. Bij het voorstel, dat betrekking heeft op de oprichting van een centraal vluchtelingen kamp, betoogde Mr. Donker (s.d.) den opzet van de Regeering verkeerd te vinden. Het zou tot een langdurige interneering zon der eenig uitzicht neer komen als 't Regeerings voorstel werd verwezenlijkt. Spr. acht het onjuist gezinslooze kinderen beneden 14 jaar in 'n vluchtelingenkamp op te nemen en hetzelfde geldt voor de menschen boven de 50 jaar en misschien reeds boven de 35 jaar. Voorts zal men den jeugdigen tusschen 14 en 21 jaar beter een scholing en opleiding in de vrije maatschappij kunnen geven. Spr. stipt nog aan, wat Dr. Bierema en Mr. Joekes ook deden, de voorbarige benoe ming van een directeur van het Centrale vluchtelingenkamp op 'n tijdstip toen de gel den waarover de Kamer nu moet beslissen nog niet eens gevoteerd waren. Ook Dr. Bierema (lib.) had een aantal bezwaren tegen het Regeeringsplan. Zoo meende hij eveneens, dat er geen reden be stond het onderscheid tusschen „legalen" en „illegalen" in het kamp vol te houden. De heer Krol (c.h.) sloeg voor kinderen, jeugdige mannen en jeugdige vrouwen insge lijks den weg van pogingen tot onderbrenging in gezinsverband in. Mr. Joekes (v.d.) meende, dat de crediet- aanvrage mede had moeten geschieden door den thans wel aanwezigen Minister van Justitie, in verband met de onderbrenging der „illegalen"; plaatsing van bedenkelijke elementen onder hen in 'n kamp is gerecht vaardigd, maar degenen op wier levensgedrag niets is aan te brengen, hoort men niet in 't kamp onder te brengen. Het komt spr. voor, dat de Regeering noodeloos velen in het kamp wil plaatsen. Waarom is zij niet wat toeschie telijker t.a.v. verzoeken van familieleden om vluchtelingen bij zich te mogen opnemen? Psychisch acht spr. de gemeenschap van gedwongen bijeengebrachte personen van zeer uiteenloopenden aard hoogst bedenkelijk. Laat de Regeering toch vooral 't advies van de verschillende comité's inwinnen, zoo be sloot Mr. Joekes, waarna de heer Serr a- rens (R.K.) eveneens groote reserves ten op zichte van 't ontworpen plan maakte. We moeten het vluchtelingenvraagstuk als een probleem van Samaritanenarbeid zien en niet louter bij wijze van bescherming van de Ne- derlandsche gemeenschap. De nat. soc. deMarchantetd'Ansem- bourg, wiens partijgenoot Dieters soort gelijke geluiden liet hooren, sputterde tegen de bekende collecte met haar groot succes, meende dat de Nederlandsche werkloozen wel zouden willen, dat zij zulk een kamp kregen, maar voor Nederlanders die in 't nauw zitten doet men hier niets, voor Joodsche vluchtelin gen alles. Men had het plan-Mussert (emigra tie naar de Guyana's) moeten verwezenlijken. Over de geringe kansen op eenigszins ruime emigratie daarheen sprak Prof. v. Gelderen (soc. dem.) die zich voorts aansloot bij de reeds door verschillende sprekers geuite kri tiek op het kamp-plan en het afkeurt, dat het te zeer ingegeven leek door het streven de vluchtelingen te ver buitenaf te interneeren, terwijl kennelijk de bedoeling ook scheen te wezen daardoor anderen te weerhouden on derdak in ons land te zoeken. Nadat Mr. Rut gers v. Rozenburg (c.h.) betoogd had. dat eiaenlijk alleen voor de a-socialen een concentratiekamp aanbeveling zou verdienen en voor de misdadigers, die zich onder de illegalen mochten bevinden en voorts voor hen, voor wie men nergens anders 'n onderdak kan vinden, wat ook met 't oog op den finan- cieelen kant gewenscht ware, merkte de chr. dem. v. Houten op, dat men 't vluchtelin genprobleem beter en goedkooper kan oplos sen dan de Regeering nu met 't centrale kamp voorstelt. Opneming in gezinsverband en in tehuizen (weeshuizen enz.) zou aanbeveling verdienen t.a.v. het gros der vluchtelingen. De heer Smeenk (ar.), die vroeg of 't niet mogelijk ware de gezinslooze kinderen buiten het kamp te houden, maakte o.m. over het financieele vraagstuk 'n zelfde soort op merking als zij, die aan hem voorafgingen. Als het praktisch doenlijk zou zijn, zou spr. aan eenige kleinere kampen de voorkeur geven. Nadat de heer W ij n k o o p (commun. die nog opmerkte dat het kamp bedenkelijk dicht bij de grens gelegen is (gesteld eens dat de Duitschers binnenvielen, dan zouden de vluchtelingen er al extra-ongelukkig aan toe zijn!), dezelfde reeds door anderen te berde gebrachte bezwaren had aangevoerd, kwam eerst Minister Goseling aan het woord. Deze hield zich voornamelijk met de kwestie van de „illegalen" bezig. Practisch zal hun on derdak in Drente één worden met het overige kamp en geleidelijk zal men aanpassing aan de rest bevorderen. Dit was dus wel eeniger- mate een concessie. Alleen nieuw illegaal bin- nengekomenen zullen ergens afzonderlijk wor den bijeengebracht om eerst na te gaan, wat voor elementen zich onder hen bevinden. Minister Van Boeyen verklaarde aller eerst. dat de comité's zelf erkend hebben, dat er een vrij groot kamp noodig is voor de ver zorging van de vluchtelingen, bovenal met het oog op de gezinnen. Juist het gezinsverband moet op den voorgrond staan. In tehuizen verblijven momenteel pl.m. 3100 vluchtelingen, terwijl er nog 400 elders zitten, dus in totaal 3500. De opzet is, dat we met 2000 bedden beginnen, zoodat wel blijkt, dat er heel wat ruimte is om aan nu geuite wenschen tegemoet te komen. De minister zei toe hiernaar te zullen streven wat betreft het buiten het kamp houden van gezinslooze kin deren beneden 13 jaar. Hetzelfde geldt voor de ouderen boven de 50 jaar. Doch altijd moet de Regeering dan de noodïge waarborgen heb ben dat de kinderen en de ouderen blijvend goed verzorgd zullen zijn bij particulieren aan wie men dit gerust kan toevertrouwen. Als derde concessie wilde de minister mee werken ook te probeeren eventueel de protes tanten en de katholieken in gezinnen on der te brengen. Wat de kosten betreft, de Re geering heeft, de garantie van het Joodsche comité, waardoor voor de eerste jaren toch zeker vaststaat, dat men de gelden van de particulieren zal krijgen. Nogmaals verzekerde de minister, dat het niet de bedoeling is van deze vluchtelingen gevangenen te maken, doch heh op te voeden voor een nieuwe toekomst. Ten aanzien van den directeur en andere aangestelden is een regeling getroffen, zoo, dat heusch het budgetrecht van de Kamer niet is aangetast. Mr. Joekes (V.D.) repliceerde, dat het noodig is nader te onderzoeken waarom in richting van een centraal kamp noodig is, en of 't niet beter is na te gaan of kleine kampen de voorkeur zouden verdienen en overigens zooveel mogelijk de vluchtelingen bij particulieren onder te brengen. Hij stelde een motie voor om dit eerst te laten onder zoeken en dus de behandeling der crediet- aanvrage te schorsen. De minister van Binnenlandsche Zaken merkte naar aanleiding der motie op, dat binnen een zestal weken een aantal tehuizen ontruimd moeten worden, zoodat men op deze wijze heelemaal zou vastloopen. Met 3843 (links, plus de nat.-socialisten en van rechts de heeren Krol en Amelink stemden voor) verwierp de Kamer de motie, om ver volgens het wetsontwerp dat dr. Biere- ma (Lib.) na de gedane concessies aanneme lijker verklaarde met 4931 goed te keu ren: vrijzinnig-democraten, socialisten (uit gezonderd ir. v. d. Waerden), communisten en de heer Krol (c.h.) vormden de oppositie. EERSTE KAMER. Nadat Donderdag reeds m r. B r i ët (a.r.) en mr. Sasse van IJsselt (r.k.) met klem waren opgekomen tegen het ontwerp dat mogelijk wil maken door publiekrechtelijke lichamen gesloten contracten, vervallen te Voor goede optiek naar ERDTSIECK Dipl. V.V.O. Zijlstraat 57 Tel. 19223 (Adv. Ingez. Med.) verklaren, als ze een belemmering vormen voor 't aan onroerend goed geven van de door het openbaar belang gevorderde bestemming. Minister Goseling was het met de oppo sitie eens, dat men den eigendom en con tracten hoort te eerbiedigen. Daarom juist was 't hem aangenaam het voorstel te ver dedigen, waartegen men z.i. ten onrechte al die grieven had doorgevoerd, gelijk het ook onjuist was het te doen voorkomen alsof hier alleen in samenhang bestond met de Pachtwet. De verdediging baatte niet. Met 1914 ver wierp de Senaat het voorstel, waartegen zich met de Christel.-historischen, de anti-revolu tionairen, de liberalen en de nat.-socialisten ook nog een vijftal katholieken verklaarden. Nadat aldus ministerieele kiespijn was op gewekt, ging het ontwerpje inzake de tand heelkundigen er geruischloos door, E. van R. Louis de Rothschild op vrije voeten De bekende bankier baron Louis de Roth schild, die op 16 Maart van het vorige jaar te Weenen werd gearresteerd, heeft naar Reuter te Londen verneemt, de stad thans mogen ver laten en is in goede gezondheid te Zürich aangekomen. AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houistr./Gr Markt Tel 15990 (3 lijnen) Wij leveren U tegen scherpe noteeringen bankbiljetten voor alle vreemde landen. (Adv. Ingez. Med.) Op compensatie aangedrongen. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft in een adres aan den minis ter van economische zaken er op gewezen, dat bij het jongste Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag het invoerrecht op bloembollen bij invoer in Duitschland gebracht is op 25 R.M. per 100 k.g., terwijl vóór de afsluiting van dit verdrag een invoerrecht van 20 R.M. per 100 k.g. werd geheven. Van de producten, waarvoor in dit nieuwe verdrag de Duitsche invoerrechten over het geheele jaar verhoogd zijn, zijn bloembollen het belangrijkst. De totale uitvoer van deze ar tikelen naar Duitschland bedroeg blijkens be richten in de dagbladen vorig jaar 4.900.000 R.M., de uitvoer van bloembollen naar dat land beliep in 1938 meer dan de helft hiervan. Hier uit blijkt, dat vooral het artikel bloembollen de concessies, die blijkbaar op het gebied der tarieven aan Duitschland moesten worden ge daan, heeft moeten opvangen. De specifiek Nederlandsche bloembollenteelt, die geheel van den export van deze producten afhankelijk is, en waarbij niet alleen tegenover den uitvoer practisch geen invoer van grond stoffen staat, maar bovendien zeer arbeids intensief is, heeft hiermede opnieuw een na deel ondervonden. Omdat op goede gronden gemeend wordt, dat deze tarief verhoogingen een gevolg zijn van een verhooging van het Nederlandsch ta rief van invoerrechten, wijst de algemeene vereeniging den minister erop, dat de bescher mende handelspolitiek ten bate van de voor het binnenland werkende industrieën opnieuw voor de agrarische exportbedrijven en in het bijzonder voor het arbeidsintensieve bloembol- lenbedrijf een groot nadeel is gebleken. Het bioembollenbedrijf ziet zijn exportmoge lijkheden en moeilijkheden tot hernieuwde expansie van zijn afzetgebied steeds weer be nadeeld, hoewel het door het nemen van maat regelen tegen ongewenschte onpersoonlijke re clame zelf al het mogelijke doet om de afzet mogelijkheden, waarvan de uitbreiding her nieuwde welvaart zal moeten brengen, te ver- grooten. Nu bij de afsluiting van het Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag opnieuw aan den bloembollenexport moeilijkheden in den weg zijn gelegd, wordt den minister verzocht om te bevorderen, dat bij het vaststellen der beta- iingscontingenten hiervoor een noodzakelijke compensatie wordt verleend. Dit zou geschie den, wanneer bij de vaststelling der betalings- contïngenten voor de volgende kwartalen voor bloembollen een contingent verkregen wordt, dat minstens dezelfde uityoermogelijkheden biedt als vorig jaar. Van de zijde van Duitschland. aldus adres sante, zal hiertegen geen bezwaar gemaakt worden. Er is bij de Duitsche afnemers een groote behoefte aan bloembollen. Als deze niet in voldoende hoeveelheid kunnen worden Inge voerd, worden deze verdrongen door andere bloemen en planten, temeer daar door de schaarschte de prijzen voor bolbloemen in Duitschland zoo hoog worden, dat deze hun populariteit verliezen. De Duitsche afnemers zijn er dan ook zeer op gesteld een grootere hoeveelheid bloembollen te mogen invoeren. Naast een directe compensatie voor het na deel van de verhooging van het invoerrecht zou handhaving of uitbreiding van de bctalings- contingenten van vorig jaar bovendien het voordeel geven, dat een door jaren van moei zaam werken opgebouwde markt niet voor dit product verloren gaat, omdat de vraag naar dit product zou verdwijnen wanneer het eeni ge jaren uit den gezichtskring der bevolking is verdwenen. maar de deur blijft op 'n kier. Vreemde werelden LONDEN, Mei. Er is nog een ander Engeland ook dan Lon den met theaters, concertgebouwen en groene parken en het Zuiden van Engeland met schil derachtige dorpjes en luxueuse buitenverblij ven, rustend op groene' gazons. Er is het Noorden met industriesteden als Manchester. Sheffield, Birmingham en Liver pool. waar ki'otwoningen dag en nacht in de fabrieksrook staan, waar fabrieken en mijnen, wier exploitatie niet meer loont, maar blijven staan waar ze staan en in elkaar vallen als niemand er winst in ziet om ze op te ruimen, zelfs midden in de stad. Waar industrie alles te zeggen heeft en ook over „cultuur" beslist en de stad soms bedeelt met een schenking voor een schilderijen-collectie of een oudheid kundig museum. Waar hotels even duur als oncomfortabel zijn, zonder centrale verwar ming, hol en met versleten roode gangloopers bestemd voor zakenlieden en handelsreizi gers alleen. In de nabijheid van één van die industrie steden. waar het leven nauw verbonden is met de wisselvalligheden van het internationale handelsverkeer en met het wel en wee van de industrie op en neer gaat. niet veel meer dan een uur buiten Liverpool, hebben vrienden een stil week-end verblijf gevonden. Het is in het Noorden van Wales, een vergeten hoek. een streek, waar het leven de laatste eeuw stil is blijven staan, zooals in Engeland meer te vinden zijn. Enkele malen per week rijdt er een bus, die het dorpje zelf niet aandoet. Het dorp is trouwens niet veel meer dan een verzameling van wat leisteenen huizen, indertijd haastig opgetrokken om de arbeiders in de plaatselijke steengroeve te huisvesten. En de leisteen-groe ve is reeds lang buiten werking gesteld. Wie er leven, leven van wat schapen en verder van den wind, die scherp over de heuvelen in de vlakte valt en onplezierig warrelt en tolt om er weer uit te komen. Het is vlakbij één van Engeland's „beauty- spots", een schoon uitzicht over hoefijzervor mige heuvelen, die in lente en zomer in steeds wisselende purper en mauve kleuren onder een bijna altijd dramatischcn hemel liggen. Toeris ten suizen er voorbij langs snelle wegen, maar het dorpje ligt daarnaast en bezit wegen die nauwelijks geschikt zijn voor paard en wagen. In de buurt is een kanaal en daar is de trek schuit nog in eeve. Een echte trekschuit; het donkerbruine paard met lichte manen en vlos sig haar onder aan de beenen, stappend langs den oever; koutende lieden in het kombuis, die een pijp rooken en hun bagage in kranten papieren pakken dragen en die het niet kan schelen of ze vandaag of morgen ter plaatse arriveeren. Het is alles wel rustig en de natuur is wel grootsch, maar de bevolking is te arm en de rust te versleten om er van te kunnen genieten. Radio's zijn zeldzaam in het dorp, kranten nog zeldzamer en niet alleen uit gebrek aan vervoermiddelen, maar meer nog omdat nie mand er zich druk over maakt of de dingen vandaag of morgen zijn gebeurd. Zoo kon het, dat in de dagen van Hitler's nieuwste verove ringen in Czecho Slowakije een boertje ons kwam vertellen, dat er wonderlijke dingen in de wereld aan het gebeuren waren. Hij had ergens gehoord, dat de Spanjaarden Bulgarije binnen waren gemarcheerd. Voor hem was het trouwens allemaal hetzelfde, alles even ver weg. even mal en onwaarachtig. Dezelfde man deed ons een verhaal over een vijvertje bij z'n huis, dat er verkwikkelijk zou hebben uitgezien als het niet aan alle kanten door prikkeldraad was afgezet. Hij sprak in het Engelsch. wat hem veel moeite kostte, want Welsh is daar de omgangstaal, en vertelde hoe een meneer Williams in dat vijvertje was verdronken, dat het een verraderlijken bodem had. dat iedereen meneer Williams had ge waarschuwd. maar de man was altijd wat eigenwijs geweest en zoo was hij er toch op een zomerschen dag terwille van wat frisch- heid in gestapt. Dat was tenminste één lezing van het geval. Uit de manier waarop hij over meneer Willian\s praatte, met kleine trekjes z'n karakter beschreef en wat de buren er van zeiden, meenden we dat dit drama zich onlangs had afgespeeld. Toen hij echter voortging te vertellen welke mysterieuze invloeden dit vij vertje van kleinzoon op kleinzoon had gehad, begon het ons wat vreemd te lijken en infor meerden we hoelang dit alles geleden was. Hij ging eens aan het rekenen. Zijn vrouw was een Williams en dat was de dochter van John, en John.... ja, het zou zoowat een 125 jaar geleden zijn, dacht hij tenslotte.cn het ver baasde hem niets. Het was duidelijk dat de eigenzinnige meneer Williams, 125 jaar gele den, voor hem een familiaarder begrip was dan Mr. Chamberlain en Herr Hitler vandaag. Terwijl hij een volwassen man, bewoner van een modernen Europeeschen staat het niet de moeite waard vond Duitschland en Bulga rije en Spanje uit elkaar te houden, schreef een tienjarig Duitsch meisje, een vluchteling die daar bij kennissen in huis was. een brief kaart naar huis aan haar moeder. Het was een plaatselijke ansicht, die zooals plaatselijke ansichten dat plegen te doen het. leelijkste in de omgeving uitbeeldde: een gezicht op de ver vallen steengroeve. Zij had het alles keurig be schreven. van adres en postzegel voorzien. Maar onderweg naar het postkantoor bleef zij plotseling staan, bekeek het plaatje nog eens en dacht ernstig na. en zei dat ze de ansicht toch maar liever niet wou sturen. „Zie je", zei ze. „leisteengroeven zijn misschien wel nuttige dingen en Hitier zou misschien wel leisteen kunnen gebruiken". Zij was bang hem op een idee te brengen. Ze was nu veilig hier, hopend dat haar moeder spoedig ook zou kunnen ko men. Ze wou zich dit dorp niet laten ontne men. En de zorgvuldig-beschreven kaart werd verscheurd. Een vreemde gedachte in het blonde hoofd van een tienjarig meiske. alleen in een verge ten hoek van een vreemd land. En triester dan het boertje, dat niet erg thuis was in de Mid- den-Europeesche landsgrenzen: een onwetend heid, die misschien nog zoo onwijs niet was. Vr. S.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5