Een vraag van belang: /On midzh KARPET R00DE STER drie maal Roosevelt? Hij is er wèg van! AGENDA. ZATERDAG 13 MEI 1939 HA ARE EM'S DAGBEAD (Van onzen correspondent te New York) TALRIJKE vragen houden de openbare meening van de Vereenigde Staten bezig. Vragen van binnen- en van buitenlandschen aard. Economische, sociale, politieke en financieele vragen. De openbare meening stelt belang in deze vragen. Het is een van de eerste en meest ver kwikkende indrukken die ge, zoodra ge een week in Amerika zijt, krijgt: de algemeene be langstelling voor al die geweldige vraagstuk ken. De Amerikaan mag in Europeesche oogen kinderlijk zijn, hij is zeker intelligent. Het moge den Europeaan onmiddellijk opvallen dat de oude cultuur in dit jonge land uiteraard ontbreekt, een groot voordeel van die jonkheid blijkt te zijn dat de nieuwe cultuur hier frisch en verkwikkend is. Een uiting van die nieuwe cultuur is de brandende belangstelling voor brandende kwesties, die de geheele openbare meening in vuur en vlam zet. Ieder mensch gevoelt zich hier verantwoor delijk deel en lid van de gemeenschap. En de pers wakkert deze vlam van saamhoorigheid en verantwoordelijkheidsgevoel aan. De poli tieke constellatie het feit dat de Vereenigde Staten behoudens een paar handjes vol socia listen, communisten en nationaal-socialisten, die in de volksvertegenwoordiging geen zeg gingschap hebben, slechts twee groote partijen kennen: de Republikeinsche en de Democrati sche deze politieke constellatie brengt met zich mede dat kleine politikasterij hier ont breekt. Het spelletje van het vliegen-afvangen, zooals Europa dat kent, wordt hier niet be oefend. Ge staat hier als buitenstaander ver bijsterd van alle grootheid op ieder gebied, op ieder terrein van het openbare leven, ook van de grootheid der vraagstukken en probleem stellingen. Het is ondoenlijk door die groot heid veronderstellingen te opperen omtrent de feitelijke beantwoording der vragen. Doch men kan ze bezien, wikken en wegen. Men kan de kansen meten naar de verschijnselen naar de schaduwen die vooruit geworpen wor den. Doch wie zich van zijn verantwoordelijk heid bewust is, mag noch wil zich wagen aan veronderstellingen. Het volksoordeel is door zijn grilligheid, door zijn afhankelijkheid van actueele daden en gebeurtenissen grillig en on zeker. Hoeveel te meer geldt dit in een land van zulke reusachtige afmetingen als de Ver eenigde Staten. In een land van zoo verschei dene belangensfeeren. EEN van de belangrijkste binnenlandsche vraagstukken is: zal Roosevelt gedurende een derde presidentieele ambtsperiode in het Witte Huis zetelen? De beantwoording van deze belangrijke vraag hangt van drie andere vra gen af: wil Roosevelt het zelf? Zoo ja, wil zijn Democratische Partij het? Zoo ja: zal het volk Roosevelt dan herkiezen? Dat Roosevelt den ingrijpenden arbeid dien hij heeft verricht voortgezet wil zien is duide lijk: iemand die iets op stapel heeft gezet wil het ook van stapel zien loopen en het zien „varen". Iedereen in Amerika begrijpt dus dat Roosevelt zal streven naar de voortzetting van zijn politiek na 1940. Het zou niet voor hem pleiten wanneer hij dat niet wenschte: Maar de vraag die nu reeds haar schaduw over Washington werpt is: of de president, dit doel nastrevende, zal trachten te breken met de Amerikaansche traditie, die zich verzet tegen een derde presidentieele termijn. Immers: er zijn andere mannen beschikbaar om het schip van staat in zijn koers verder te leiden. Lieden, die niet onbekend zijn op het terrein der poli tiek, hellen over tot de meening dat Roosevelt geneigd zou zijn met de anti-derde-termijn traditie te breken, wanneer zijn kans op suc ces voor een herverkiezing duidelijk is. Deze meening wordt afgeleid uit de houding van den President ten opzichte van de huidige po litieke situatie, en uit de „derde-termijn-agita tie" die in de kringen van Roosevelts nauwste aanhangers te bespeuren valt. De vraag is nu dus maar of die kans op succes duidelijk aan wezig is. Dit is de moeilijkste vraag die in Ame rika gesteld kan worden: heeft Roosevelt de meerderheid des volks achter zich? Ik stelde deze vraag aan een uitmuntenden kenner van land en volk. Zijn antwoord luidde: „Als Roo sevelt 40 procent achter zich heeft zou het mij meevallen". Maar een andere even goede ken ner schatte dit percentage op751 Ik wil de probleemstelling niet vertroebelen, doch ik moet opmerken dat Roosevelt verschil lende (revolutioneerendé) politieken voert: en dat het heelemaal niet zeker is dat een voor stander van zijn economische politiek eveneens voorstander van zijn buitenlandsohe poli tiek is. Turner Catledge, een van de parlementaire redacteuren van de New-York Times schrijft: „een jaar geleden leed het geen twijfel dat Roosevelt, wanneer hij dit zou wenschen, weel een candidaatstelling van de Democratische Partij zou kunnen verkrijgen. Maar dat was vóór de zoogenaamde „zuiveringscampagne", die een aantal niet geheel honderd-procentige democraten uit de partij heeft gestooten. Deze gebeurtenissen hebben een profetie over den derden termijn zeer onzeker gemaakt". Doch anderzijds en hier blijkt weer eens duidelijk de samenhang tusschen binnen- en buitenlandsohe politiek werpt deze buiten - landsche Rooseveltiaansche politiek haar ge wicht ook op de weegschaal: de mogelijkheid bestaat in groote mate dat de internationale situatie zulk een punt zal bereiken, dat het Amerikaansche volk tot de overtuiging zou kunnen komen dat het gemeenschappelijke Amerikaansche belang eischen zou dat het re- geeringsbeleid wordt voortgezet. Vandaar de wel eens gehoorde venijnige opmerking dat Roosevelt persoonlijk belang heeft bij een ver scherping van deze buitenlandsche situatie.Wie zoo spreken in Amerika en vooral in Europa twijfelen aan de oprechtheid en het idealis me van den president. Tot nu toe heeft Roosevelt zelf niets doen blijken van zijn bedoelingen. Op de persconfe renties die hij iedere week pleegt te houden, heeft hij zich zorgvuldig verre gehouden van eenige uitlating hieromtrent. De pers en het publiek luisteren heel scherp naar zulk een uit lating en het geringste woord, dat een zinspe ling zou kunnen zijn, zou met graagte worden opgevangen. Tot nu toe-is dit geringste woord niet vernomen. In Washington begint de meening door te breken dat het gewenscht is dat de president zich wel za'; uiten Maar het zal voor Roosevelt niet gemakkelijk zijn nu reeds aan dien aan drang gehoor te geven. Immers: wanneer hij te kennen geeft dat hij voor een derde termijn opteert, loopt hij de kans zijn tegenstanders in de eigen Democratische Partij tegen zich in het harnas te jagen: doch wanneer hij. zich uit in de andere richting, plaatst hij zich in fde verzwakkende positie van een staatsman, wiens dagen geteld zijn. Eén ding staat vast: deze onzekerheid stijft de anti-Roosevelt oppositie in haar houding. Er staan belangrijke dingen op stapel, zoowel wat de buitenlandsche als wat de binnenland sche politiek betreft. En de oppositie meent dat door haar verzet Roosevelt er toe zou kun nen worden gebracht, geen derde termijn te ambieeren. Ht OOALS ik reeds zeide: aan eenige voor- spelling waag ik mij niet. De drie vragen zijn: Wil Roosevelt? Wil de Democratische Par tij? Wil het volk? En zelfs over de eerste vraag is er nog volstrekte onzekerheid. Hoe zwijg zaam en voorzichtig Roosevelt ook moge zijn in 1940 moeten deze drie vragen beantwoord worden. Het kan dus in geen geval lang duren of hij zal zich moeten uiten. De eerste vraag zal daarmee beantwoord zijn. Dan komt de on zekerheid van de beide andere vragen. Hun be antwoording hangt voor een niet gering gedeel te af van den buitenlandschen toestand. Daar om is de vraag of Roosevelt herkozen zal wor den niet alleen voor de Vereenigde Staten doch voor de geheele wereld van belang. En om ten slotte nog even in een enkelen regel aan te toonen hoe gecompliceerd dit alles is, zij hier aan een vierde vraag toegevoegd: Zal er dan een man op het Witte Huis komen die Roose velts politiek voortzet? Of een man die een an dere. tegengestelde, politiek zal gaan voeren? Of zal er een man komen die bijvoorbeeld Roo sevelts economische binnenlandsche politiek niet voortzet en zijn buitenlandsch beleid wel? Al deze vraagteekens vormen samen een groot vraagteeken. Zoo groot dat zijn schaduw niet alleen over de witte koepels van Washington ligt, niet alleen over het geheele reusachtige gebied der Vereenigde Staten, niet alleen over het gansche werelddeel Amerika, doch over den ganschen aardbol. Zoo belangrijk is de president der Vereenigde Staten. Mr. E. ELI AS Nu moet U heusch 'n nieuw aanschaffen, want het oude kan niet meer. Komt U eens kijken bij U SLAAGT NAAR WENSCH Inzegening van de Begijnhofkapel (Adv. Ingez. Med.) Het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk van Haarlem in Hersteld Verband. Vrijdagavond heeft in tegenwoor digheid van vele genoodigden de in zegening plaats gehad van de Begijn hofkapel, het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk van Haarlem in Hersteld Verband. De inzegenings- dienst geschiedde onder leiding van ds. G. W. van Deth. De bijeenkomst werd geopend met votum, groet en introitus, waarna de voorganger voorlas: 1 Koningen 8:22, 26—30. 54—58 (het gebed van Salomo bij de inwijding van den tempel), gevolgd door de Geloofsbelijdenis (Dienaar, koor en gemeente) en gebed. Na de collecte voor het tekort op den kerkbouw zong de gemeente „God is tegenwoordig; God is in ons midden". Vervolgens sprak ds. Van Deth naar aan leiding van den tekst „Gedenk den Sabbath- dag, dat gij dien heiligt" (Exodus 20:8). Spre ker begon zijn predikatie met te constatee- ren, dat dit een blijde dag was, omdat een lang gekoesterde wensch in vervulling is ge gaan. Na jaren van verblijf in primitieve lo kaliteiten heeft de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband thans een eigen huis en een eigen tehuis. Het is mooier geworden dan men had durven droomen. Het is volop van rust en licht. Het schoone sobere kerkinte rieur roept op tot het eenvoudige, tot het wa re, tot de waarheid. Het houten kruis tegen den muur toont aan dat die waarheid te vin den is bij Jezus Christus. Er is reden tot groote dankbaarheid voor deze dingen, die van God en zijn Koninkrijk zijn. Er is een vraag, die zich naar voren dringt: Wat bedoelen wij met dezen kerkbouw? Niet zoo heel lang geleden werd de kerk algemeen als iets heel natuurlijks beschouwd, men vond het natuurlijk zijn kinderen te laten doopen, te laten aannemen en in de kerk te trouwen. Thans is dat alles anders geworden. Velen be schouwen de kerk als een ouderwetsch insti tuut; uit de statistieken kan men opmaken, dat een groot aantal personen tot geen enkel kerkelijk genootschap behoort. De haastige mensch van de moderne wereld heeft geen tijd meer voor de kerk. Met dezen kerkbouw wordt nu bedoeld de booschap te geven „Sta stil en kom tot inkeer". Wij willen, zeide ds. Van Deth, het woord „Gedenkt den sabbath", doorgeven. In de stilte komt de mensch tot inkeer en die stilte is te vinden in de kerk, waar hij de stem van God zal vernemen. Hierop volgde orgelspel, waarna de inwij ding en inzegening van het nieuwe gebouw plaats had volgens het formulier van de Uni ted Church of Scotland (Dienaar, gemeente en koor). Ds. van Deth hield vervolgens een rede. waarin hij allereerst eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van ds. Sillevis Smitt. Deze is het geweest, die er steeds op heeft aangedrongen een eigen kerk te bouwen en aan zijn oproepingen en bezieling is de tot standkoming van het gebouw in belangrijke mate te danken. Op verzoek van den voorganger werd de overleden predikant met eenige oogenblikken van plechtige stilte herdacht. Ds. van Deth richtte zich daarop tot den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, dien hij hartelijk welkom heette. Spre ker drukte zijn dankbaarheid uit over het feit dat tusschen kerk en overheid zoo'n prachtig contact kon plaats vinden. Hij hoop te dat dit behouden mocht blijven. Ook bracht spreker dank aan de medewerking van de schoonheidscommissie en de andere ge meentelijke instanties, die haar medewerking bij den bouw hebben verleend. Voorts richtte ds. Van Deth zich tot de af gevaardigden der zusterkerken. Spreker zeide dankbaar te zijn dat deze gekomen waren om het feest mede te vieren. In deze kerken ziet spreker geen concurrenten, maar lichamen, waarmede hechte samenwerking plaats vindt. Spreker heette verder de afgevaardigden der zusterkerken in hersteld verband hartelijk welkom. Hij bracht hulde aan de heeren Van der Kloot Meyburg Sr., en Jr., die de verbou wing ontworpen hebben, aan den aannemer, den opzichter, de bouwcommissie in het bijzonder den voorzitter aan degenen, die door hun financieelen steun de verbouwing mogelijk hebben gemaakt en aan den onbe kenden gever, die voor het behoud van de schoonheid van het Begijnhof vijfhonderd gulden voor een nieuwen gevel stortte. Het woord werd tenslotte nog gevoerd door ds. Hinloopen, die namens de zusterkerken uit het hersteld verband en ds. P, W. Foeken. die namens alle kerken te Haarlem geluk- wenschen met het nieuwe kerkgebouw aan bood. Nadat het koor zich nog eenmaal had la ten hooren volgde de sluiting met den zegen. In de clubkamer werden daarna de officieele afgevaardigden door den kerkeraad ontvan gen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 14 MEI. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II; Hilversum II. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. IH: Keulen 8.35, Fransch Brussel 10.20, Ned. Brussel 12.20, Parijs Radio 12.30, Ned. Brussel 1.35, Keulen 3.20, Diversen 5.20, Ned. Brussel 6.20, Keulen 6.50, Ned. Brussel 7.35, Keulen 9.55. Progr. IV: Fransch Brussel 8.30, Ned. Brus sel 9.20, Droitwich 11.50, Diversen 1.20 Droit- wich 1.40, Diversen 3.20, Droitwich 3.40, Lon don Regional 4.20. Parijs Radio 5.05. Droitwich 5.20, London Regional 8.25. Droitwich 9.50 Fransch Brussel 10.00, Parijs Radio 10.50. Progr. V: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 15 Mei 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II Progr. III: 8.05 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 1050 Radio P.T.T. Nord, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Droitwich, 4.20 Keulen, 5.20 Fransch Brussel, 6.20 London Regional, 6.45 Pauze, 6.50 Ned. Brussel, 7.50 Keulen, 8.35 Ned. Brussel, 8.50 London Regional, 9.40 Straatsburg of diversen, 9.50 Pauze, 9.55 Keulen, 10,20 Ned. Brussel, 11.20 Parijs Radio. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio P.T.T. Nord. 9.50 Diversen, 10.35 Copyright P. I. E». do* 6 Copenhagen Drie en dertig maal achtereen zong hij één en hetzelfde stuk en daarna was hij nog niet moe. De menschen hadden hem zelfs nog wel eens opnieuw willen hooren, maar de keizer vond, dat nu de eofate naefetegaai ook maar eens zingen moest. Maar waar was deae? Ja, niemand had gemerkt, dat de echte nachtegaal weg gevlogen was door het open venster „Wat beteekent dèt nu?" vroeg de keizer boos. En al de hove lingen haalden hun schouders op en vonden de echte nachtegaal een ondankbaar beest. „Den besten vogel hebben wij echter gehou den", zei men en toen moest de kunstvogel opnieuw zingen. Dat waa de vier en dertigste keer dat zg hetzelfde stukje hoorden, maar z(j kenden het nog altijd niet van buiten. De kapelmeester prees den kunstvogel heel erg, verzekerde zelfs, dat hij beter en mooier zong dan de echte nachtegaal. Zoojuist nog stak de chef zijn pijpjê Roode Ster er bij op een paar trekjes - en „wèg" is hij van dit heerlijk aroma, dezen fijnen smaak van Niemeijer's alom-geliefde Roode Ster Tabak! NIEMEIJER'S ZELDZAAM ZACHT EN LICHT IN DE PIJP! (Adv. Ingez. Med.) 6, 10 en 13 ct per half ons London Regional, 12.45 Droitwich, 1.35 Parijs Radio, 2.20 London Regional, 3.05 Diversen, 3.35 London Regional, 5.20 Droitwich. (In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Een half uur marschen en een half uur wal sen. 1 Vorwarts, Marsch, Groot Orkest, 2 Radetzky Marsch, Groot Odeon-orkest, 3 Hoch Habsburg, Groot Muziekcorps, 4 Stars an-d stripes, Royal Guards, 5 Marche Lorraine, Grand Massed Brass, Bands 6 Washington Gray, Royal Guards, 7 Torgauer Marsch, Groot Orkest, 8 Kaiser Frie- drich Marsch, Groot Muziekcorps, 9 Washington Post, Black Diamonds Band, 10 Donausagen, Wiener Bohème Orkest, 11 Klange um Johann Strauss, Ilja Livschkoff, 12 Hej pa dej du, Duo Ja, 13 Weaner Madlen, Wiener Bohème Orkest, 14 Accelerationen, Edith Lorand, 15 Hofballtanze, Wiener Bohème Or kest, 16 Alpvalsen, Duo Ja, 17 El Turia, Wiener Bohème Orkest. 8.0012.00 diversen BELANGRIJKE GIFT VOOR HET CENTRAAL VREDES BUREAU. Ter gelegenheid van den zesden Vrouwen Vredesgang waarvan de administratie door het Centraal Vredesbureau in Den Haag wordt gevoerd heeft een onbekende onder de initialen P. A. X. een bedrag van 1000 aan genoemd bureau geschonken voor het bevorderen van de vredesgedachte. ..Want ziet U. mijne heeren en vóór allen de keizer, bij den echten II nagemaakten wel. Men kan den laatsten open maken, uitleggen nachtegaal kan men nimmer berekenen wat er komt, maar bij den hoe hij in elkaar zit, hoe de rol afdraait, enz. enz. Dat alles kan men bij den echten nachtegaal niet!" (Wordt vervolgd). ZATERDAG 13 MEI Gemeentelijk Concertgebouw: Fordtentoon stelling, 1010 uur. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „De Moeder", van Capek. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Yoshiwara", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Bierbaron" en .Snelheidsduivels". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Kunstzijde", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „De Kribbebijter". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be- nalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 14 MEI Gemeentelijk Concertgebouw: Peter Pech- avond Tooneelvereeniging Herman Heijermans, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Heemstede: Concert „Excelsior" in Groe- nendaal, 35 uur. MAANDAG 15 MEI Gebouw Nad. Protestantenbond: Openbare ge tuigenisavond Vredesraad. 8.15 uur. Haarlem's Muziek-Instituut, Wilhelminastraat 1: Tooneel- en voordracht-kunstklasse, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des vonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 13 Mei tot en met Dinsdag 16 Mei zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Fa. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. TeL 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Telef. 23821. Van Woensdag 17 tot en met Vrijdag 19 Mei: J. Dienske. Firma Duijm en Keur. Keizerstr. 6. Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff. apotheek. Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. TeL 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek. Marnixstraat 65. TeL 23525.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6