Haarlems Dagblad Verzekeringsagent door collega ne&tgesCagen- Jioocd met voocbedachten cade Was roof de drijfveer? BAT A-Schoenen KEIP Reisgids. Mussolini: turopeesche kwesties behoeven niet mei hel zwaacd beslecht Roosevelt tot nieuw initiatief bereid i, Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17148 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 15 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonuemenlstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. DE MYSTERIEUZE BRAND IN HAARLEM-NOORD Dader ontkent echter brand te hebben gesticht Het rapport van Dr. Hulst wijst op Wie is de late "bezoekerDit was de vraag die Zaterdag nog overheerschte bij de nasporingen der Haarlemsche recherche naar de oorzaak van den brand in het bovenhuis Hertzogstraat 16 in Haarlem-Noord, waar, nadat het vuur gebluscht was, het lijk van den bewoner den heer F. de la Chambre, gevonden werd. Deze vraag is thans beantwoord. Zaterdagavond heeft de recherche den 32-jarigen verzekerings agent V., een collega van den heer de la Chambre, in diens woning te Haarlem, gearresteerd, onder verden king van moord en brandstichting. Het onderzoek van het lijk door Dr. Hulst had namelijk uitgewezen dat de wond in het hoofd toegebracht was met een hard voorwerp, zoodat aan misdrijf moest worden gedacht. De door Dr. Hulst verzamelde ge gevens wijzen zelfs op moord met voorbedachten rade. De gaten in den schedel van het slachtoffer zijn zoo groot dat ze den dood wel tengevolge gehad moeten hebben. De heer M. Woud, chef der Haar lemsche recherche, heeft het vermoe den dat de gearresteerde man ook de brand opzettelijk heeft gesticht. Doch de verdachte zelf ontkent dit ten stel ligste. Aanvankelijk ontkende de arrestant heelemaal ook maar iets met het ge beurde uitstaande te hebben. Doch Zondagavond heeft hij tijdens een verhoor, dat de Haarlemsche commis saris van politie de heer E. H. Tenckinck, hem afnam, bekend om streeks half twaald den heer de la Chambre in de keuken van zijn huis met een hard voorwerp een hamer, een bijl of een schroefsleutel, dat wist hij zich niet precies meer te herin neren te hébben neergeslagen. Met dit voorwerp werden het slachtoffer verscheidene klappen op het hoofd toegediend. V. ontkent echter den brand, die naar men zich zal herinneren omstreeks half 4 in den nacht werd ontdekt, gesticht te héb ben. Over het motief van het gebeurde is bij de recherche het vermoeden van roof gerezen. De verdachte bevond zich voortdurend in financieele moei lijkheden. Den volgenden morgen heeft V. aan den inspecteur tKm de verzekeringsmaatschappij meer afgedragen dan op ander Vrij dagen. Eiken Vrijdag wordt afgere kend, zoodat V. wist dat de heer de la Chambre des Donderdags geld in huis had. Ruzie tegen middernacht. Volgens de afgelegde bekentenis is V. jongstlede Donderdagavond om 10 uur bij zijn collega, den heer de la Chambre, op bezoek gekomen, na in een café zeven glazen bier te hebben gedronken. Hij was van oordeel door den heer de la Chambre oneerlijk beconcurreerd te worden en wilde daarover met hem spreken. Na anderhalf uur over deze zakelijke aangelegenheid gesproken te hebben ontstond er ruzie. V. gaf zijn collega een klap. waarop deze zich boos naar de keuken begaf. V. veronderstelde dat de heer de la Chambre in de keuken een voor werp wilde pakken om daarmede terug te slaan. Hij wilde zijn collega voor zijn, ging hem achterna, zag hem een voorwerp naar het hem scheen een briefopener grijpen, realiseerde zich echter niet wat, greep zelf door het dolle heen ook een voor werp en sloeg daarmede den heer de la Chambre neer. Hij liet den verslagene in de keu ken liggen en verliet het huis. Dit alles moet zich volgens de bekentenis van den gearresteerde des avonds tusschen half twaalf en middernacht hebben afgespeeld. Desgevraagd her innerde V. zich niet met welk voorwerp te hebben geslagen. Hij meende een hamer, een bijl of een schroefsleutel. Hij verklaarde door het dolle heen te zijn geweest. Door deze bekentenis is veel in deze aan gelegenheid, welke onverwacht een mysterieus karakter aannam, opgehelderd. De hoofd wonde van het slachtoffer is verklaard. Doch de belangrijke vraag resteert: hoe is de brand ontstaan? De gearresteerde bekent den man neerge slagen te hebben, doch zegt van den brand niets te weten. Volgens de bekentenis van den arrestant vond de vechtpartij tusschen half 12 en mid dernacht plaats. Doch de brand werd eerst ruim 3V2 uur later door een surveilleerend agent ontdekt. De gearresteerde V. heeft wel ver klaard in de keuken een petroleum- vergasser te hebben zien branden. Wanneer en hoe ontstond de brand, die het geheele interieur van de twee achterkamers van het huis vernietigde? Doch indien het rapport niet bewezen acht. dat de toegediende slag doodelijk was, is het sterk de vraag of dit mysterie ooit geheel tot klaarheid zal komen. Want wie zal kunnen vertellen wat daar in den nacht, nadat V. vertrokken was aan genomen dat zijn bekentenis waarheidsge trouw is in de keuken is gebeur? Er zijn tot nog toe geen bewijzen dat de gearresteerde geld of andere waarden heeft meegenomen. Zooals we reeds meldden zijn in de voorkamer in het perceel aan de Hertzog straat twee geldkistjes gevonden en de in houd klopt met hetgeen het slachtoffer in huis gehad moet hebben. Op den gearresteerden V. werd weliswaar een bedrag gelds aangetroffen, doch dit feit is op zichzelf bij een verzekerings agent normaal. Nochtans wordt onderzocht of het geld dat hij bij zich had hem inderdaad toebehoort. Bij huiszoeking werd geen geld gevonden. We schreven in den aanvang van het verslag reeds dat de recherche toch ver moedt dat het V. om roof te doen is ge weest. De arrestatie. Hoe is de recherche V. op het spoor gekomen? Naar men zich herinneren zal zijn overal oproepingen gedaan tot den bezoeker, die volgens burenverklaringen bij den heer de la Chambre op visite was geweest. Aan deze oproepingen werd geen gehoor ge geven. Voor het huis van dén heer de Chambre nu stond des avonds een fiets met dubbelen stang. Buren hadden dit geconsta teerd en ook een politie-agent had de fiets gezien, en deze heeft nog nagekeken of het rijwiel wel op slot stond, hetgeen inderdaad het geval was. Deze fiets behoorde niet aan den heer de la Chambre, want die had geen lij wiel met dubbelen stang. De recherche bracht systematisch bezoeken aan de kennis sen van den heer de la Chambre. Een hunner werd gearresteerd, doch nadat hij een alibi had getoond werd hij weer op vrije voeten gesteld. In het huis van V. evenwel trof men reeds dadelijk de fiets met den dubbelen stang aan. Dit vormde een aanwijzing! En bij deze aanwijzing voegden zich meer. Op de klee- ren van V. werden bloedsporen ge vonden. Bij zijn arrestatie geraakte V. zeer overstuur. Bij het eerste verhoor ont kende hij iets met het gebeurde uitstaande te hebben. Hij was wel des morgens bij den heer de la Chambre geweest, doch niet des avonds, aldus verklaarde hij in den beginne. Doch voor het feit, dat hij zich niet bij de politie gemeld had wist hij geen afdoende ver klaring te vinden. „Ik zou wel uit mezelf geko men zijn", zoo zei hij, doch dit klopte weer niet met de mededeeling dat hij des avonds niet geweest was. Want waartoe zou hij dan gekomen zijn Ten slotte heeft V. Zondagavond de bekentenis afgelegd, welke in het begin van dit verslag vervat is, In dit verband kan nog opgemerkt worden dat de surveilleerende agent de fiets met de dub bele stang nog om kwart voor één voor het huis in de Hertzogstraat heeft zien staan, ter wijl V. heeft verklaard het huis voor 12 uur te hebben verlaten. De arrestant zegt echter zoo ontdaan te zijn geweest dat hij eerst het huis uit regelrecht de straat is op- geloopen en eerst eenigen tijd langs het Spaarne heeft geloopen. Daarna is hij terug gekeerd om de fiets te halen. Het onderzoek in deze zaak heeft wel een zeer vlot verloop. De Haar lemsche politie onder leiding van Com missaris E. H. Tenckinck en den heer M. Woud, met medewerking van de heeren H. L. Spee en H. J. van 't Boveneind heeft knap recherchewerk geleverd. Het stoffelijk overschot van den heer F. de la Chambre is door de justitie vrijgegeven en zal Woensdag om 10 uur op 't R.K. Kerk hof Buitenveldert te Amsterdam ter aarde worden besteld. De eerste Hollandsche nieuwe maatjesharing. Woensdag te Vlaardingen verwacht. VLAARDINGEN 15 Mei. De eerste Hol landsche nieuwe maatjesharing wordt Woens dag te Vlaardingen verwacht. Volgens radio-telefonisch bericht is de stoom- logger VL 83 Cornelis, schipper P. A. van Embden, van de N.V. van Toor's Visscherij- maatschappij te Vlaardingen thuisstoomend met ruim 90 kantjes, en wel 36 kantjes eigen vangst, 34 kantjes overgenomen van de VL 216, schip per A. Visser van de visscherijmaatschappij „Vlaardingen" en ruim 20 kantjes van VL 97, schipper A. Poot, van de Doggermaatschappij. Tijdens de opgave van deze vangstberichten was men aan boord van de schepen nog bezig met het verwerken van de haring, doch het schip zal om ruim tien uur vanmorgen de thuis reis aanvaarden, zoodat dus Woensdag de eerste nieuwe haring aan den afslag te Vlaardingen zal worden verhandeld. DE 100.000 ER UIT! De 100.000 is vandaag gevallen op het nummer 3362. zullen iedereen behagen. Past U ze eens aan en U zult zeker slagen. Gr. Houtstr. 34, Haarlem. (Aav. Ingez. Med.) EEN BRIL VAN KEIP GAAT LANGER MEE Zoo'n bril is altijd van het beste materiaal met groote zorg en vakkundigheid gemaakt. Pasvorm onberispelijk, daarom „zit" hij ook zoo prettig. Groote Houtstraat naast Luxor. (Adv. ingez. Med.) Prins-regent Paul van Joego-Slavië, die met zijn gemalin een bezoek heeft gebracht aan Rome, bezichtigde in gezelschap van het Italiaansche koningspaar het beroemde Romeinsche Kapite'-. (Den heer G. F. H. Giesberger te Utrecht, chef van de dienstrege ling der Neder landsche Spoor wegen, in oprecht ontzag opge dragen.) Met het langverbeide pretje Van het zomersch klokverzetje Kregen wij, voor 't treinverkeer. Ook het nieuwe spoorboek weer. Toen 'k als steeds er een ging koopen Heeft niij het besef bekropen: Tjonge jonge, wat een held. Die dat boekje samenstelt. Denk eens even, al die treinen, Die trajecten en die lijnen, Al die wissels en stations. Al die rails en die perrons. Al dat rijden, al dat stoppen, Alles moet op alles kloppen, 's Ochtends vroeg tot 's avonds laat. Wat een legkaart in 't kwadraat. Om dat alles uit te kienen Heeft men niets aan een machine, Voor het scherpst geoefend brein Moet dit nog een puzzle zijn. 't Zij electrisch voortgedreven. Diesel, stoomtrein, om het even, Welke route, welk model. Hoeveel haltes en hoe snel, Alles moet op tijd verkeeren, Zonder botsen of mankeeren, Zonder wachten voor elkaar, Eiken dag en heel het jaar. Men moet internationale Treinen in het schema halen, En, zooals men technisch 'zegt, D' extra, die wordt ingelegd. 't Is om duizelig te worden En toch komt het steeds in orde, En wie dat heeft uitgekiend, Heeft zijn „sporen" wel verdiend. Eerlijk wil ik wel verklappen, Dat ik 'm dat nooit zou lappen, Dus voor dezen kunstenaar, Die ons, tweemaal ieder jaar, In de Domstad stil verborgen, Na een strijd met vele zorgen, Ons het nieuwe boekje gaf. Neem ik diep mijn hoedje af. P. GASUS Mussolini heeft te Turijn een rede gehouden, waarin hij constateerde, dat er in de Europeesche politiek knoo- pen zijn, die verwijderd moeten wor den. Daarbij is het echter volgens den Duce niet noodig zijn toevlucht tot het zwaard te nemen. Mussolini gaf voorts de verzekering dat de kracht van de as Rome-Berlijn ongeschokt is. (Voor het uitvoerige verslag van deze rede zie men pag. 9). Vuurgevecht in de Dobroedsja. De buitenlandsc'ne gezantschappen te Sofia zijn naar Havas meldt in kennis gesteld van een incident, dat zich on langs heeft voorgedaan in de Dobroedsja en waarbij 22 Bulgaren om het leven zijn gekomen. De Bulgaarsche regeering heeft zijn gezant te Boekarest opgedragen bij de Roemeensche regeering te protesteeren. Het Roemeensche persagentschap Rador ver klaart hierover het volgende: De vorige week werd ir. Zamfiresco, directeur van een vliegtuigenfabriek; die zich naar een bezitting in de Dobrodesja begaf met generaal Fotesco en 11 personen, bij Belitza aangevallen door een twintigtal bandieten, die hen mishan delden en hun kostbaarheden stalen, waarna zij de vlucht namen na nog de telegraafdraden te hebben doorgesneden. Gendarmse arresteerden de schuldigen, die een volledige bekentenis aflegden De meesten hunner waren van "Bulgaarsche afkomst, sommigen waren Roemenen. Toen de bandieten werden overgebracht naar de hoofd stad om overgeleverd te worden aan de gerech telijke autoriteiten, boden zij verzet. Tndens de ontstane vechtpartij moesten de gendarinés van hun vuurwapens gebruik maken:-eenige bandie ten ontvluchtten, andere, onder wie een Roe meen, werden gedood. De koloniale verlangens van Duitschland. Zondag is te München een conferentie ter bestudeering van de koloniale vraagstukken gehouden, bij welke gelegenheid minister Frank verklaarde, dat, zooals in iedere andere politieke kwestie Italië en Duitschland ook in hun koloniale politiek een onverbrekelijke ge sloten eenheid vormen in den strijd om de levensrechten en de „levensruimte" der beide volken. Zoo zal. aldus Frank, het fascistische en het nationaal-socialistische koloniale recht een politieke en economische reorganisatie van Afrika tot stand brengen. Ook werd nog het woord gevoerd door den kabinetschef van het ministerie voor Ita- liaansch-Afrika, vice-gouverneur Meregazzi, en door rijksstadhouder Ritter von Epp De laatste zeide: Duitschland's wapen in den strijd om zijn recht op koloniën is het wapen van het recht. Als beschermer van het recht heeft het echter ook de macht noodig, want het weet zeer goed, dat het slechts zooveel recht krijgt als het macht bezit. Het woord is aan Coleridge: Een schilderij is iets. dat staat tusschen een gedachte en een ding. Hel drama te Hoensbroek. MAASTRICHT, 15 Mei. - Het O.M. eischte hedenmorgen voor de recht bank te Maastricht tegen den 48-jari- gen invaliden mijnwerker H. J. B. te Hoensbroek. wegens doodslag op zijn kostbaas, den 53-jarigen mijnwerker H. J. Duisings, en wegens poging tot doodslag op den zoon Frans Duisings, en op zijn mede-kostganger. C. J. Ruij- ters. vijftien jaar gevangenisstraf. NEW YORK. 15 Mei. (Reuter-ANP) Volgens een bericht van de „New Y'ork Times" uit Washington is president Roo sevelt bereid tot een nieuwe oproeping ten gunste van den vrede, als de gele genheid zich voordoet of er een nieuwe kritieke toestand in een nieuwe kri tieke toestand in Europa zou ontstaan. Een ambtenaar van het departement van bui- tenlandsche zaken, die medewerking heeft ver leend bij het vorige initiatief van Roosevelt, heeft volgens het blad verklaard dat de presi dent dan zou voorstellen een conferentie te hou den, waarop de economische vraagstukken ge regeld zouden moeten worden, zonder dat grens- uitbreiding genoemd zou worden. CENTRALE RADIO-ONTVANGST ZUIVER VAN TOON, GEEN STORING, BILLIJK EN ZEKER, HAARLEM, TELEF. 10010 (Adv. Ingez. Med.J WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. Roomboter per pond 70 ets. Edammer kaasper pond 25 ets. Slaolieper flesch a 6V2 maatje 45 ets. Java thee per ons 22 ets. Lolly's 5 stuks 10 ets. Sardines per blik 12'jets. Schouderham per 2 ons 25 ets. Met dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) 1 R staan dagelijks veel Groentjes in Haarlem's Dag-blada. maar het is ons nooit te veel. Er is altijd nog plaats voor Uw Groentje. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bij den brand te Haarlem-Noord blijkt mis drijf in het spel te zijn geweest. 1 BINNENLAND. Te Groningen is een man bij een steekpartij gedood. 3 Reclameschilder maakte van f 10.000 goe den sier. 3 Bij Amsterdam zijn twee goederentreinen op elkaar gebotst. 3 BUITENLAND. Mussolini heeft In een rede te Turijn gezegd dat de huidige Europeesche kwesties niet met het zwaard behoeven opgelost. 9 De „Empress of Australia" aan boord waar van zich het Engelschc koningspaar be vindt. wordt Dinsdag tegen middernacht te Quebec verwacht. g In het Japansche kabinet zou oneenigheid ten aanzien van de betrekkingen tot Rome en Berlijn heerschen. g ARTIKELEN, enz. K. de Jong: Piano-voordrachtavond; leer lingen mej. Marg Korteweg. 4 J. B. Schuil over „De Moeder" 4 J. B. Schuil: Aerdenhout's Kindertooneel. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- ™m"" on 11

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1