DE NACHTEGAAL .BREEMEN Piano- Voordrachtavond. De Groote Wet. De Poppenkraam. BEVEROL De Moeder. ANTRACIET} PINKSTERREIS INGEZONKEN /TIJKKIN M A A N D A G 15 M E I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD UN/T IN UITEREN MUZIEK Uitvoering der leerlingen van Mej. Marg. Korteweg. Het programma vermeldt: Kinderuitvoering. En dit is juist. Geen sonates van Beethoven, geen ballades van Chopin, geen Bach, of Handel. Franck of Fauré. Maar kleine instructieve stuk ken, veertig goed geteld; van Kirchner, van Monzcal, van Carroll, alles voor het kind. Maar hierom nog niet altijd even licht uit te voeren Bizet's Scènes enfantines kunnen alleen worden gespeeld door wie een gave en vlotte techniek bezit, en daarbij muzikaal is. Gretchaninoff, Reger, Chabrier hebben ook weer hun eigen moeilijkheden. Maar het kind, zoo bleek het, wist ze te overwinnen. Het was dan een uitvoering door jonge leer lingen. En met het stuk van Monzéal, dat in kleurige harmonieën is gezet voor vier handen, fleurde dadelijk de lentestemming door de zaal. Zóó zou het blijven: jasmijnen bloeiden, seringen geurden, kinderoogen glansden, en de lucht vol zoete klanken het was heerlijk, hier te zijn. Mij viel 't vaak moeilijk, me bewust te blijven, dat ik hier was om pianotechniek te beoordeelen. Ik zag die mooie losse soepele polsbeweging, en wist dan, dat nooit de muziek zóó mooi zou kunnen klinken, wanneer niet op deze wijze de snaren werden genood, hun mooiste klanken af te geven. Maar hoe gewillig deden zij dat; hoe meegaand toonden zich de toets, onder zóó teere aanraking. De groote concertvleugel, en het kleine kinderhandje, daar was aanstonds groote vriendschap tusschen beide; het handje hoefde slechts te komen, en ruischend dankte de goede reus. En ook zuiver technisch, wat is er op zulk een avond veel en velerlei te bewonderen. Van de mooie handhouding spreek ik nu niet meer, die was nu immers een noodzakelijke voorwaarde voor den mooien klank. Maar over het rythme, en daarover alleen reeds, zou men veel kunnen zeggen. Doch vóór alles dit: over de heele lijn was het keurig in orde, of men nu Kirchner hoorde, of Sachs, of Bilbro (deze stukjes voor vijf, voor zes handen). En hoe handig weet bij laatstgenoemde stukken, waar een heele bank vol kleine uitvoerders samenwerkt, één onder hen een middenstem te doen uitkomen, door fijntjes dit rythme weer te geven. Bij Zilcher, waar zes handen deel hebben aan de uitvoering, was dit nog frappanter. Het zijn uitstekende oefeningen voor samenspel ook, zoo goed als de stukken, die werden uitgevoerd door kinder instrumenten. Van dit laatste genre kent mej. Korteweg bij uitstek het geheim. Niet alleen dat alles vlot in 't gareel liep, maar in de stukken, die zij zelf be werkte voor kinderinstrumenten, weet zij te werken op de fantasie der kinderen. Men moet letten op het stuk van Carse, waar het midden deel werd gezet in een geheel andere kleur dan de hoekdeelen. Dadelijk werd er nu heel be dachtzaam gefraseerd, en in die bedachtzaam heid was het samenspel, precies zooals dit ook in het orkest plaats heeft. Ook in de uitvoering der kindersinfonietta van M. E. van Ebbenhorst Tengbergen waren mooie dingen die de volle aandacht vroegen. Het Larghetto werd gegeven in fraaie teere tinten, waartoe men de simpele instrumentjes nauwe lijks in staat zou achten. En de pittige finale met de leuke xylofoons werd herhaald, toen er van 't orkestje een foto was genomen. Ook Bizets „Kinderspelen" trok zeer de aan dacht. De titels van al de stukken van het pro gramma waren vertaald in het Nederlandsch. Een enkele maal lukte dit niet; zoo heette „chevaux de bois", dat „draaimolen" moet zijn, hier „houten paai'den"; en de teekenaar, die 't programma geestig had verlucht, dacht aan „cheval a bascule" en teekende een hobbelpaard. Overigens was het weg laten van al dat Engelsch en Fransch en Duitsch echt iets, ook voor de heel kleinen. Ook voor hen was het een feest, toen zij, in de pauze, aan de geliefde leerares hun bloemruiker of plant mochten brengen, alles geheel on-officieel, maar geheel in de lijn van dit muzikaal feest. G. J. KALT PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.-PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) Leerlingen van Corry Koppen. „Leerlingen-uitvoering", „Voordrachtsoefe ning", „Voordrachtsavond": dat zijn drie be namingen, waarin een opklimming aanwezig schijnt te zijn, een opklimming, die zich ook in de door de hoorders te stellen eischen schijnt te mogen weerspiegelen, inzooverre als de eer ste benaming op den leerlingenstaat der uit voerenden, de tweede op de oefening, de derde op de voordracht den nadruk schijnt te leggen. Maar dit is slechts schijn. De werkelijkheid levert geen principieele verschillen. De werke lijkheid is dat leerlingen ten overstaan van ouders, familieleden en verdere belangstellen den demonstraties geven van de vruchten die het muziekonderwijs bij hen gekweekt heeft. Deze vruchten zijn natuurlijk verschillend, niet alleen in verband met den leeftijd der pu pillen en met den duur der kweeking, maar ook en zelfs nog in hooger mate, in verband met de individueele eigenschappen der leerlingen. „Aan de vruchten kent men den boom" en „Niet alle hout is timmerhout" zijn twee be kende spreekwoorden, die ook ten aanzien van leerïingenuitvoeringen gelden mogen. En het is geen wond'er, dat juist de minst geschikte boompjes den kweekenden de meeste zorg ba ren in de oogenblikken die voor beoordeeling en vergelijking der vruchten bestemd zijn, te meer omdat juist die het meest onbereken baar zijn. Dit hebben we op den Zaterdagavond in de muziekzaal van Brinkmann gegeven avond ook weer kunnen waarnemen, want er waren en kele leerlingen, die zich door de omgeving en de omstandigheden belemmerd voelden en daardoor niet de volle maat konden geven van hetgeen hun leerares redelijkerwijze van hen mocht verwachten. Maar weer anderen voelden die oppressie niet en gaven ook den deskundigen onder de hoorders reden tot blijdschap. Daar was b.v. een jongen ran een jaar of tien. die zijn knuistjes op het klavier zette als een volbloed pianist; dié na één jaar onder richt het pedaal tracteerde. nuanceeringen aanbracht, rythmiek en metriek in acht nam. Zóó dat men het niet beter zou kunnen wen- schen. Zoo een strekt zijn leermeesteres tot eer en doet de beste verwachtingen omtrent zijn pianistische vooruitzichten koesteren. Eén der meisjes toonde in Elegie" van Gade muzikaal temperament, een ander in een werkje van Godard betrouwbaar muzikaal geheugen en aardige pianistische eigenschappen. Meerderen lieten goed vierhandig samenspel hooren. Dit alles was in de eerste helft van den avond. In de tweede helft traden oudere, meerge vorderde leerlingen op. Toen hoorden we o.a. een goede voordracht van Schubert's Im promptu in As gr. t„ en een niet minder goede van Chopin's Wals in cis kl. t., waarin zoowel de gladde uitvoering der figuren als het oor deelkundige pedaalgebruik lof verdienden. Mozart's Fantasie in d kl. t. gaf een leerling gelegenheid om rapheid in passages te toonen. En tot slot van den avond kregen we een In- ventiö' van Bach waarom wordt Bach zoo zelden op leerlingenavonden gespeeld? ei Chopin's Nocturne op. 9 no. 1: beide diame traal tegenovergestelde stukken sober en cor rect voorgedragen. Ik heb gemeend uit de 18 nummers van het programma enkele grepen te moeten doen, die de goede hoedanigheden van het onderwijs van mej. Koppen het best in 't licht stelden. De erkentelijkheid harer leerlingen werd be lichaamd in de aanbieding van eenige mooie bloemstukken. K. DE JONG Aerdenhout's Kinderfooneel. Na de grooten van .Aerdenhout's Toonee- Ensemble" hebben wij thans de kleinen van Aerdenhout's Kindertooneel in onzen Stads schouwburg zien optreden. Aan liefhebberij voor tooneel blijkt het dus in Aerdenhout niet te ontbreken. Het was een aardig programma, dat me vrouw J. van Kampenvan den Brink met de kleintjes had samengesteld, want De Groote Wet en De Poppenkraam voldoen beide aan de eischen, welke men aan een kindertocneelstuk mag stellen. In „De Groote Wet" is. het een kabouter, die de menschenkinderen moet beproeven, al vorens hij het rijk van den kabouterkoning kan binnengaan. Hij komt dan tot de ont dekking. dat de menschenkinderen allereerst aan zich zelf denken en voor anderen maar weinig over hebben, maar gelukkig komt er ook een jongen op zijn pad, die zich voor armen en ongelukkigen weet te offeren en die daardoor voor den vertooten kabouter de poort van het koninkrijk der kabouters opent. Dit kinderstukje is poëtisch gedacht en al is de taal voor kinderen wel eens wat te moei lijk, de handeling is toch wel weer zoo, dat zij een jeugdig publiek boeit. Met kabouters betreden wij het dankbare terrein der fan- behoort een bus Beverol. Uw motor vraagt olie die een onverwoestbare „film" vormt. Neem daarom Beverol in vierkante literbussen met een motorrijder erop. OLIE VAN OLIESPECiALISTEN (Adv. Ingez. Med.) tasie en met de jongens krijgen wij weer de aanraking met de gewone wereld, al gebeuren er met die jongens dan ook wonderlijke en sprookjesachtige dingen. De opvoering stelt aan kinderen en aan de regie geen gemakkelijke eischen en mevrouw Van Kampen had 't zich in dit stukje wel wat erg gemakkelijk gemaakt. Fantasie moet er ook zijn in de opvoering, vooral in een spel dat in de sprookjeswereld speelt. Ik weet wel dat kindertooneel niet gemaikikelijk is, maar wanneer ik bedenk, wat de dames de Vogel en Mondriaan met de kleintjes wisten te be reiken en welk een poëzie er van haar kin deropvoeringen zelfs voor ons ouderen uitging, -moet ik zeggen dat de leidster van Aerdenhout's Kindertooneel hiervan nog zeer veel leeren kan. De kabouters zaten aardig in het pak de costuums waren van mevrouw Van Ek Koning en Ego, het beproefde kaboutertje, zeide zijn tekst voor een kind opmerkelijk goed, maar de overigen vooral de men schenkinderen waren wel wat erg onbe holpen en het geheel maakte een vrij primi tieven indruk. Veel beter was de opvoering van De Poppen kraam, dat na de pauze werd gespeeld. Ook dit kinderstukje van Stien de Bruyn, waarin de poppen tot leven komen en de bruid een nieuwen man bezorgen nadat de bruidegom door een oude dame is gekocht en ontvoerd, is aardig bedacht en biedt gelegenheid tot kinderlijk spel. De poppenkraam met al die poppen-kinderen in groote kartonnen doozen deed het heel goed en ook het spel was in dit stukje veel beter dan in De Hooge Wet. Wel zou het geheel nog meer effect hebben ge maakt, wanneer de kinderen ook in hun spel meer poppen waren geweest, maar dat is voor zulke jonge executanten misschien wel wat een te zware opgave, ofschoon wij dit toch eens jaren geleden uitstekend hebben gezien in een kinderballet La Boite a joujeux van Debussy van mevrouw ScheepersGeuer. Maar ook zoo gespeeld heeft de Poppen kraam het jeugdige publiek, dat onzen schouwburg geheel vulde, uitstekend- ver maakt. De kleinen in de zaal leefden mee met de geschiedenis van het poppenbruidje klapten entho'usiast na eiken poppendans. Het was een fleurig en kinderlijk gedoe daar op het tooneel en vooral het kleine parmantige poppedijntje in het rood had bij het jeugdige publiek een groot succes. De opvoering van De Poppenkraam doet ons verwachten, dat mevrouw van Kampen ook in de toekomst op het gebied van het kinder tooneel wat kan bereiken, althans in stukjes, die aan de regie geen al te hooge eischen stellen. J. B. SCHUIL. Het Nederlandsch Tooneel. Het Nederlandsch Tooneel heeft hier Za terdag als slotvoorstelling de opvoering van Capek's De Moeder gegeven. Hoe gaarne hadden wij onzen Stadsschouwburg op dezen avond even vol gezien als bij de opvoering van „Europa 19door leeken eenige dagen geleden gegeven. Want het stuk van Capek moge dan geen pacifistisch tendenzstuk zijn, met welke felle sterke kleuren schildert Capek ons de afschuwelijkheid van den oor log en hoe aangrijpend geeft hij ons de tra gedie van de moeder, de moeder van alle tijden, die, in heel de wereldgeschiedenis door, altijd weer moet betalen en offeren voor wat de man in zijn verlangen naar dynamische actie verricht en verwoest. Het is de moe der, die altijd weer het grootste en zwaar ste offer brengt. Dit toont Capek ons op zoo aangrijpende en doordringende wijze, dat hij met zijn stuk oneindig meer bereikt dan met een stuk, zwaar van opzettelijken tendenz. In ons blad van 2 Mei heb iik over stuk en opvoering^ reeds"uitvoerig geschrexeiu.. zoodat "ik dit keer kort kan zijn. Alleen wil Copyright P. I. „Dat is precies wat wij ook gedacht hebben", zeiden de toehoorders rw en de kapelmeester kreeg verlof den volgenden Zondag de werking van den kunstvogel aan het volk uit te leggen. Ja, de keizer vond zelfs goed, dat hij hem dan liet zingen. En het volk luisterde en was zoo verheugd, alsof het een slokje thee te veel gedronken had. Alleen de arme visschers, die den echten nachte gaal gehoord hadden, zeiden: „Ja, het klinkt heel goed en de melodie lijkt wel, maar er ontbreekt toch iets aan!" De echte nachtegaal werd echter uit het rijk gebannen. De kunstvogel kreeg een plaatsje op een zqden kussen, naast het bed van den keizer en alle geschenken, die hij gekregen had goud en edelsteenen lagen om hem heen gestapeld. Zijn titel was: Hoog-keizerlijk-nachttafelzanger, in rang nummer één aan den linkerkant, want volgens den keizer was die kant de voor naamste, omdat daar het hart zit. En ook bij den keizer zit het HAARLEM - TELEFOON 10070 HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. Ingez. Medj ik er hier op wijzen, hoe zuiver spiritisch Capek zijn clrama heeft uitgewerkt Het zuivere spiritische ligt niet alleen in het contact van de moeder met de dooden, maar ook in de helderziendheid van de vrou welijke hoofdpersoon, die den dood van haar twee zoons Georg en Peter op een af stand ziet en voelt. En hoe spiritisch ge dacht zijn de woorden van Georg. wanneer hij bij zijn moeder komt en zegt: „Ik bij nu, wat de menschen dood noemen." De moeder is feitelijk veel zuiverder spi ritisch dan „De Terugkeer van Peter Grimm" in welk "stuk de schrijver Belasco de spiri tische gedachte tot uitdrukking wilde brengen. Maar het spiritische is bij Capek bij zaak. Het was hem om de groote gedachte de tegenstelling van de vrouw en den man in de belangrijke levensconflicten te doen en vooral om ons de tragiek van de altijd weer lijdende Moeder in de wereldgeschiedenis te la ten gevoelen. Dat wij met den dood van Capek een der meest beteekenende tooneelschrijvers heb ben verloren, bewijst dit stuk vooral in het superieure eerste bedrijf wel over tuigend. Ook hier heeft de opvoering een machtigen indruk gemaakt. Zoo zeer was het publiek aangegrepen door de handeling in De Moeder, dat het de stilte na I en II niet door applaus durfde verbreken. Maar aan het slot heeft de zaal staande den spelers een warme ovatie ge bracht, een ovatie, die allen gelijkelijk gold. Want het is als geheel een magistrale opvoe ring mét Loudy Nyhoff als een waarlijk groot tragische figuur en Van Dalsurn, Jacques de Haas, Jacques Snoek, Paul Storm, Johan Schmidt. Gijsbert Tersteeg en Sternheim als prachtige spelers. Een wel zeer somber maar hoogstaand slot van" "net seizoen. J. B. SCHUIL. Wat denkt U van een naar FRANKRIJK, ENGELAND. BELGIË, DUITSCHLAND ol ITALIË? PrlJ*2n van ƒ18.- at l VRAAGT ONZEN AARDIGEN FOLDER I REISBUREAU LINDEMAN N.V. Haarlem, Barteljorisstraat 3, Telef. 12678,9 (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De kapelmeester schreef een boek van 25 deel en over den kunst- Chineesche woorden. En iedereen zei, dat hij het gelezen en begrepen vogel. Het was een echt geleerd beek. vol met de allermoeilijkste had. Ja, als zij dit niet zeiden, zou men hen voor dom gehouden hebben en dan werden zo op hun maag gestompt. .(Wordt vervolgd). Voor de stichtingen „Bethesda- Sarepta" en „Meer en Bosch". Evenals het vorige jaar, zal in Mei de jaar lij ksche collecte worden gehouden ten bate van de Chr. Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekten, die de werkin- inrichtingen Bethesda-Sarepta te Haarlem en Meer en Bosch te Heemstede exploiteert. Hoe wel in deze tijden een veelvoudig beroep wordt jedaan op de offervaardigheid van onaf medeburgers, zal niemand de groote betee- kenis van deze beide zoo nuttige inrichtingen ontkennen en zullen, evenals vorige jaren, velen hun bijdragen voor dit goede doel willen geven. Behalve op de offervaardigheid wordt ook een vriendelijk beroep gedaan op hen, die als collectanten hun medewerking zullen ver- leenen om zoodoende deze collecte mogelijk te maken. De collecte te Haarlem zal worden gehouden Zaterdag 27 Mei en collectanten hiervoor worden vriendelijk verzacht zich op te willen geven bij mevr. De Milde, clubhuis Damstraat 19. te Haarlem. De collecte te Heemstede annex Bennebroek zal plaats hebben op Dinsdag 30 Mei d.a.v. Voor dezen collectedag gelieve men zich als collectant (e) op te geven bij mevr. Dinge- mans—Hoog te Heemstede, Kerklaan 103. Hopelijk zal het goede lenteweer, hetwelk vorig jaar in gebreke bleef, er dit jaar toe bijdragen, dat deze collecten een succes wor den voor de vele ijverige collectanten, zoodafc een mooi bedrag zal kunnen worden afge dragen aan de kas van deze nuttige inrich tingen. die dezen jaarlijkschen steun zoo hard van noode hebben. A. C. DINGEMANS—HOOG, Kerklaan 103, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6