KEPS r Haarlem en het nieuwe belasting-ontwerp VenkcJk, voor slechts Damesschortje met aparte dessins DINSDAG 16 MEI 1939 HAARDE M'S DAGBEAD Welke gevolgen de plannen der regeering voor onze gemeente hebben Eenige weken geleden hebben wij den inhoud medegedeeld van het nieuwe wetsontwerp tot invoering van een nationale inkomsten- en winstbelasting. Zooals men weet zal van inko mens 2 pet. „aan de bron" geheven worden. Volgens een ruwe schatting zullen de Haarlemmers, als dit wetsontwerp wordt aangenomen, een bedrag van niet min der dan f 1.500.000 aan belasting per jaar ingaande 1940 meer moeten opbrengen. Deze raming berust op het feit, dat het be lastbaar inkomen van Haarlem ongeveer f 60.000.000 bedraagt. Als dus alleen daarop 2 pet. zou worden gelegd, zou de opbrengst f 1.200.000 zijn, maar de opbrengst wordt meer omdat die 2 pet. over het geheele inkomen zullen moeten worden betaald. Bovendien zullen aan die 2 pet. heffing „aan de bron" ook moeten mee betalen verschillende ingezetenen die nu niet in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen. Deze beide factoren zouden er toe leiden om de opbrengst voor Haarlem zelfs hooger te stellen dan f 1.500.000, maar er moet ook rekening ge houden worden met het feit, dat de regeering een korting op de belasting wil invoeren voor de groote gezinnen. Deze nieuwe nationale inkomsten- en winst belasting komt aUeen aan het rijk ten goede. Daarenboven zijn in ditzelfde wetsontwerp eenige veranderingen voorgesteld of aangekon digd wat de gemeentelijke belasting-ontvang sten betreft. Allereerst komen te vervallen de aanslagen voor de Personeele belasting voor zoover de 4e en 5e grondslag betreft (automobielen, plezier vaartuigen en biljarten). Tot heden werden de hoofdsommen van die grondslagen aan de ge meenten uitgekeerd. Aan hoofdsom ontvangt de gemeente dan minder f 34.000, alsook de op brengst van 195 opcenten op dat deel van de hoofdsom, f 65.300. Tezamen dus f 99.300. (Deze bedragen zijn berekend naar de geraamde op brengst voor 1939). Daarmee zijn wij er even wel nog niet wat de Personeele belasting aan gaat. De regeering wil den druk van die belas ting op de burgerij wat verlichten door de eer ste dienstbode vrij te stellen van belasting en de belasting te verminderen voor hotels, restau rants en winkels. Dit zal natuurlijk ook invloed hebben op het bedrag dat Haarlem uit de Per soneele belasting haalt, want de gemeente krijgt MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent. (Adv. Ingez. Med.) van het rijk 20 pet. van de hoofdsom dier be lasting uitbetaald, terwijl de gemeente op de geheele hoofdsom 195 opcenten legt. Ter bevoegder plaatse meende men dat ge schat kan worden dat Haarlem uit die hoofde zeker ook f 100.000 minder aan hoofdsom en op centen zal ontvangen. Dan zal Haarlem ook minder uit de opcenten op de Dividend- en Tantièmebelasting halen, omdat immers al 8 pet. van de winst door de ondernemingen en vennootschappen ingehouden moet worden voor de inkomsten- en winstbe lasting. Bovendien heeft de regeering mede gedeeld, dat het ..in de bedoeling ligt, dat de dividend- en tantième belasting binnen afzien- baren tijd zal kómen te vervallen". Voor 1939 rekent de gemeente Haarlem f 30.000 uit de opbrengst van de opcenten op de divi dend- en tantièmebelasting te halen. Voor 1940 zal dit bedrag vermoedelijk dus lager gesteld moeten worden, ook al is het nog niet waar schijnlijk, dat de regeering reeds met een voor stel zal komen die belasting voor 1940 réeds ge heel te laten vervallen. Bovendien heeft de regeering aangekondigd, dat zij „ernstig overweegt" de zakelijke belasting af te schaffen. Haarlem (dat al besloten had die belasting geleidelijk te laten vervallen) rekent voor 1939 aan deze belasting nog f 80.000 te zullen ontvangen. Voor 1940 zal, als de regee ring nog niet met haar voorstel tot afschaffing gekomen is, de opbrengst weer lager gesteld moeten worden, vermoedelijk op ongeveer f 65.000. Maar dan zijn wij er nog niet wat de verla gingen betreft, want het is'niet onmogelijk dat het kohier voor de Gemeentefondsbelasting, waar Haarlem opcenten op heft, zal dalen, om dat een opervlakkige bestudeering van het nieuwe wetsontwerp op de Inkomsten en Winst belasting den indruk wekt, dat de heffing van 2 pet. aan de bron van het belastbare inkomen zal mogen worden afgetrokken. Zekèrheid hier over bestaat evenwel nog niet. Er blijkt, dat als de belastingvoorstellen door de Kamers aangenomen worden zooals ze nu op tafel liggen en de regeering bovendien haar voornemen uitvoert om de dividend- en tan tièmebelasting en de zakelijke belasting af te schaffen, de inkomsten voor de gemeente be langrijk zullen dalen. In het wetsontwerp zijn ook maatregelen ge nomen dat de gemeenten een compensatie ont vangen voor deze derving van inkomsten. De gemeenten krijgen 25 pet. meer van de hoofd som van de grondbelasting. Voor Haarlem be- teekent dit (naar de gegevens van de begroo ting voor 1939) f 130.350 op de gebouwde eigen dommen en f 3400 op de ongebouwde eigendom men. Tezamen dus f 133.750. Verder zal in de wet worden vastgelegd, dat de gemeenten meer opcenten op de Gemeente fondsbelasting mogen heffen, waartegenover staat dat het rijk de rijksopcenten op bestaande Rijksinkomstenbelasting zal verlagen. De hoofd som van de rijksinkomstenbelasting beliep over het belastingjaar 1936/1937 f 919.000, zoódat de opbrengst van 10 opcenten te stellen is op f 91.900. Als Haarlem ditzelfde bedrag uit de opcenten der Gemeentefondsbelasting zou halen, wil dat zeggen, dat het aantal gemeentelijke op centen op die belasting (thans 75) zou verhoogd moeten worden met 7 a 8 (een opcent brengt f 12.500 op, dus 7 opcenten zouden f 87.500 op brengen). Haarlem zou in dat geval dus In to taal meer aan ontvangsten krijgen f 221.250. maar hoewel het niet met zekerheid te zeggen is hoeveel inkom sten de gemeente daartegenover moet derven, ziet het er toch naar uit. dat de gemeente geen voordeel zal hebben van de nieuwe situatie Daarom heeft de regeering ook nog in het wetsontwerp de mogelijkheid geopend, dat de gemeenten 20 opcenten méér leggen op de grond belasting voor de gebouwde eigendommen. Thans brengen 80 opcenten daarvoor f 417.000 op, zoodat 20 opcenten als de gemeente er toe zou moeten overgaan die te heffen f 104.250 zouden geven. Het streven van het Haarlemsche gemeentebestuur is evenwel steeds geweest de opcenten alleen in de uiterste noodzakelijkheid te verhoogen. 200 opcenten op Personeel? Dan is er nog een andere quaestie. De gemeenten die extra-uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds krijgen moeten on der drang der regeering 200 opcenten op de Per soneele belasting heffen. Haarlem kon met 195 opcenten volstaan omdat hier door de Perso neele belasting de auto's nog zwaarder belast waren, waardoor de gemeente minstens even veel ontving. Nu die belasting op auto's via de Personeele belasting vervalt wordt het niet on mogelijk geacht, dat de regeering, als het belas- tingontwerp is aangenomen, van Haarlem zal verlangen dat ook 200 opcenten op de Personeele belasting zal worden geheven. Die 5 extra opcenten op Personeel zouden on geveer f 25.250 opbrengen. Natuurlijk is wat dit punt betreft nog geen beslissing genomen. Men mag aannemen dat het Haarlemsche gemeentebestuur zal trachten die verhooging van opcenten op Personeel te voor komen. VOOR DEN KANTONRECHTER De bewaakte. Er wordt veel geklaagd over onbewaakte overwegen en niet ten onrechte. Dat echter ook op bewaakte overwegen nog wel eens gevaar lijke situaties kunnen ontstaan bewijst het volgende dat zich op 14 Maart afspeelde. Met snelle vaart naderde uit de richting Bloe- mendaal een auto bestuurd door een 22-jai-ige chauffeur uit Overveen den overweg bij de Kleverlaan. De boomen waren dicht (volgens getuigen) of ze waren tenminste op het punt om dicht te gaan (volgens verdachte), maai de chauffeur stoorde zich daar niet aan en reed kalm door. Met boomen en al belandde hij op den overweg terwijl de trein naderde. De seinhuiswachter had gelukkig de tegen woordigheid van geest direct het signaal op onveilig te zetten waardoor waarschijnlijk een ernstig ongeluk is voorkomen. De chauffeur verklaarde dat de boomen nog niet heelemaal dicht waren gewest en dat deze boven op zijn auto terecht waren gekomen. Ook het stoplicht brandde nog niet. De seinhuiswachter vertelde echter, dat de boomen aan den Bloemendaalschen kant 10 seconden eerder dicht gaan dan aan den kant van Haarlem. De Ambtenaar vond het een grove onvoor zichtigheid van den automobilist, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Hij requireerde f 25 boete of 10 dagen. De kantonrechter maakte er twintig gulden van MOEDERDAG OP ZONDAGSSCHOOL. Zondag werd op de Zondagsschool van Wijk I der Ned. Herv. Gemeente Moederdag gevierd. De firma Tubbergen had evenals vorige jaren een groote mand met tulpen ter beschikking ge steld. De zaal was daarmee fleurig door de leid sters met de kinderen versierd en voor ieder kind was een bouquetje veelkleurige tulpen gemaakt om mee naar huis te nemen, voor moeder. De ruim 80 kinderen waren keurig in een kring gezeten, toen ds. Waardenburg vertelde van moeders zorg in kleine en groote dingen zoowel voor jongere als oudere kinderen. Van de liefderijke zorg van beide ouders, waar het be treft den innerlijken groei der kinderen en van Gods Vaderzorg over alle mensehen, ja, over Zijn gansche schepping. Afgewisseld door zang der kinderen werd de Zondagsschool voortgezet door de leidsters en leiders. De groote zaal van het nieuwe wijkgebouw leent zich bijzonder goed voor dergelijke feeste lijkheden. De repetities voor het zomerfeest, dat op 18 Juni de Zondagsschool besluiten zal en en waaraan ook „Ons Clubje" en de Wijkdrie- hoekclub meedoen, zijn reeds in vollen gang. Vredesraad - Haarlem. Openbare getuigenisavond. De Vredesraad Haarlem had Maandag avond in het gebouw van den Protestanten bond alhier een getuigenisavond georganiseerd in verband met den Goodwill-day. De bijeenkomst was flink bezocht. Als spreker trad op ds. N. Padt uit Zutphen, die als onderwerp had gekozen: „Zijn recht, vrijheid en menschel ij kheid te verdedigen met het kanon?" De avond werd begonnen met de voordracht door mevr. J. FabelRee en den heer J. C. Frevel van .JDe Grens": de proloog van een Duitsch tooneelstuk van A. Ganzert, een aan grijpende aanklacht bevattende tegen de rassenhaat. De heer Frevel deelde mede dat het stuk te Haarlem zal worden opgevoerd. Het behandelt de Jodenvervolging in Duitsch- land. Hierna sprak mevr. Pennings, voorzitster van het Plaatselijk Comité van den Vredes gang, een kort woord over den op 17 Mei te Rotterdam te houden Vredesgang. Spr. wekte op„ dat zooveel mogelijk vrouwen zullen deel nemen aan den Vredesgang om een recht vaardigen vrede te vragen. Haar treffend, eenvoudig woord maakte diepen indruk. Vervolgens was het woord aan ds. Padt, die begon met te herinneren aan de eerste Vre desconferentie, veertig jaar geleden in Den- Haag gehouden. Toen werd al gezegd dat de bewapening een drukkende last was voor de volken, die dezen last op den duur niet zou den kunnen dragen. Er is niets veranderd. Integendeel, die toestand is veel erger ge worden. Wij willen, aldus spr. hedenavond getuigen voor den vrede in dien zin, dat wij ons niet zullen neerleggen bij den toestand. Fatalisme is uit den booze. Sedert den vrede van Ver sailles hebben angst en wrok de menschheid geterroriseerd. Deze vrede van Versailles doet ons denken aan de woorden: „Denn alle Schuld racht sich auf Erden". Sedert dien vrede is de bewapening op ontzettende wijze toegenomen; zij kost fabelachtige en steeds fabelachtiger sommen. Waar moet dat heen? vraagt men zich in doodsangst af. Duitsc'n- land is de macht, die ons allen tot een ob sessie wordt, want vooral dat land jaagt de bewapening tot het waanzinnige op. Er was een psychologische reeks van jaren, waa-rin had kunnen worden voorkomen, wat ieder nu vreest. De vredesbeweging heeft toen steeds met kracht aangedrongen op ontwapening. Maar men heeft niet gewild. Er was: de wrok. Men heeft het vaderland geproclameerd tot God en dat vaderland moet worden ver dedigd. Maar recht, mensclielijkheid en vrij heid gaan niet boven het vaderland, dat het historisch-geworden is. Er zijn 2 ideologieën ontstaan, die van de democratie en die van den totalitairen staat. Spr. vreest dat zich achter die ideologieën reëele machten verbergen van kapitaal en dergelijke. Waarom heeft men Tsjecho-Slo- wakije doen vallen en waarom geeft men nu Polen en Roemenië garanties? Denk aan de machten verborgen achter de ideologieën! Macht, vrijheid en recht zullen straks moe- worden verdedigd met het kanon, dat geleverd wordt door de particuliere wapenindustrie. Men ziet het welk een belangrijke factor bij oorlogsvoorbeeriding het kapitaal is. De bewapening der staten doet ons duize len. Wanneer al die opgestapelde brandstoffen tot ontploffing komen niemand weet, wat er dan gebeuren zal. En wat moet nu gedaan worden? De eisch: „levensruimte!" kan spr. niet dwaas noemen. Maar de methode waarop men dien eisch wil bereiken, is natuurlijk niet goed. Welnu: laat men overleggen! Maar helaas: achter alles drijft de zucht naar macht, de ontkenning van de waarachtige mensche- lij kheid. Misschien is het nu te laat voor een con ferentie, waar de mogelijkheid is er voor ge wéést. Laat men dan nu boeten. De vrede van Versailles moet geboet! Dan behoeven recht, vrijheid en menschelijkheid niet verdedigd worden door het kanon, dan zullen zij worden vernieuwd. Zij kunnen nooit verdedigd wor den door een oorlog, want in den oorlog zijn zij juist zoek. Spr. wekte de vrouwen op, op den dag van den Vredesgang te getuigen voor de drie ge noemde geestelijke woorden. De geest zal ten slotte overwinnen, tegenover het bloed. Spr. is bereid, voor recht, menschelij kheid en vrijheid alles te geven, maar niet er alles voor te doen! De lichtbeelden-serie uit den wereldoorlog 10 VOOR COC ENT (Adv. Ingez. Med.) Op alle siations der Nederlandsche Spoorwegen is met ingang van Maandag de controle bij het betreden der perrons opgeheven. De nieuwe regeling in practijk op het Centraal Station te Amsterdam Welke hulsvrouw kon niet zo'n gezellig schortje gebruiken? De vlotte modellen staan iedereen en de keurige afwerking met de vrolijke kraaggar nering valt bij elke dame in de smaak. Kom U zelf eens kijken in ons Sunlight Geschenkendepot KRUISWEG 57, HAARLEM. waar U zo'n aardig schortje kan krijgen voor slechts 32]l2 bon. Verder zijn daar nog tot uiterlijk 25 Mei, zolang de voorraad strekt, de volgende artikelen verkrijgbaar: Huishoudboender Ontbijtbord Damesvulpotlood BONS BONS 6 Damesceintuur. 16 8 Doos postpapier 20 12 Damestas55 Koop meer Sunlight-producten. U ziet welke voor» delen ze U opleveren. De geschenken moeten persoonlijk worden afge- haald en worden dus niet toegezonden. SPAAR DE BONS VAN DEZE ARTIKELEN (Adv. ingez. Med.) die ds. R. H. Oldeman uit Santpoort zou ver- toonen, kon naar ds. Padt mededeelde bui ten de schuld van het bestuur, niet vertoond worden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 17 MEI 1919. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radioè 10.40 Radio PTT-Nord. 12.20 Fransch Brussel. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Droitwich. 3.40 Parijs Radio. 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.50 Ned. Brussel: 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Keu len. 8.35 Fransch Br.. 8.50 Keulen. 10.20 Pa rijs Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pa rijs Radio. 9.30 Radio P T.T.-Nord. 9.50 Diver sen of Gramofoonmuziek G.R.D.. 9.50 London Regional. 12.10 Droitwich. 12,20 Droitwich. 1.35 Parijs Radio. 2.20 London Regional. 4.20 Droitwich. 6.35 Parijs Radio. 7.00 Droitwich. 8.05 London Regional. 8.35 Droitwich. Progr. V: 3.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Swinging in the corn, Nat Gonella. 2. Ad a little wiggle, Ed. Lang. 3. The down and out blues, Organ,danceband, me. 4. A Tisket-A Tasket, Harry Roy. 5. Rhythm in the Alphabet, The Six Swingers. 6. Sweetheart let's graw old together, Victor Sylvester. 7. Stop beatin' roudn the mulberry bush, Tommy Dorsey. 8. Fair or dank I love them all, Robert Renard. 9. Me and my girl, Billy Cotton. 10. You're a sweetheart. Harry Roy 11. Who stole the jam. Nat Gonella. 12. Georgia's got a moon, The Six Swingers. 13. I'll never be the same. Ed. Lang. 14. Sunday in the park. Organ, danceband, me 15. I'h gomna lick my heart. Harry Roy. 16. Farewell Sweetheart, Robert Renard. 17. I'll stand by. Victor Sylvester. 18. The boulevard or broken dreams, Billy Reid en L.P.A.B. 19. Lambeth Walk. Billy Cotton. 20. Me myself and I. Harry Roy. REDDING VAN DRENKELINGEN UIT IN HET WATER GEVALLEN AUTO'S. Voor de Ned. R.K. Vereeniging van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christof- fel", afd. ..St. Paulus" de afdeelingen Haar lem van de Ned. Handelsreizigers Vereen., de Ned. Vereen, van Vertegenwoordigers van Handel en Industrie .Hermes'" en de Ned. Vereen, van Christelijke Kantoor en Handels bedienden, houdt de heer A. J. Meijerink Don derdagavond 1 Juni een lezing in Hotel „Royal". „EENSGEZINDHEID". De Overijselsche, Geldersche en Drentsche Vereeniging ..Eensgezindheid" houdt Zaterdag den 20 Mei a.s haar sluitingsavond van het seizoen 19381939 in den Haarlemschen Ke gelbond. Het Variété-Gezelschap Annie Stol zal dien avond optreden met een nonstop- cabaret. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door „The Musical Stars" onder leiding van Daniël Vrugt. Na afloop geanimeerd ba: tot 3 uur onder leiding van den voorzitter den heer Helder. Een huishoudkamp. In de jeugdherberg „Koningsbosch" te Bakkum. Op Dinsdag 2 Mei kwamen tegen 4 uur 25 meisjes, van wie drie uit Texel, die uit Me- demblik, een uit Heemskerk, twee uit Alkmaar twee uit Beverwijk, een uitWormerveer. zes uit Haarlem, een uit Aalsmeer, een uit Amster dam, een uit Vlaardinger-Ambacht, een uit Scheveningen, een uit Leiden, een uit Rotter dam en een uit Leeuwarden, per fiets naar de Jeugdherberg „Koningsbosch" te Bakkum. Niet allen hadden de afstand van huis naar de Jeugdherberg per fiets afgelegd, een ge deelte was met den trein gekomen. De meisjes werden ontvangen door de hoofdleidster, mej. H. Lieneman, Centrale Jeugdleidster der Plaatselijke Federatie van Chr. Vereenigingen van een voor Vrouwen en Meisjes te Haarlem. De overige stafleden wa ren mej. J. Ruys voor het huishoudelijke werk, mej. M. Höweler voor den handenar beid, mej. J. Hoogendoorn voor koken, mej. J, Horjus, algemeen-adjunct. De dagen werden doorgebracht met huis houdelijk werk, handenarbeid, het maken van kinderspeelgoed enz. Na het huishoudelijk werk werd er 's morgens gesproken over wel levendheid of schreven de meisjes een solli citatiebrief, terwijl er drie Bijbelkringen wer den gehouden over de volgende Bijbelgedeel ten: Lucas 7:110, Lucas 10:38—42 en Lucas 19:1—10, in ivier groepen, onder leiding van de leidsters van het kamp. Inleidingen werden gehouden door mej. H. King (directrice van een Internaat voor Ja- vaansche meisjes in Banjoewangi (Java), over „Arbeidsvreugde", door mevr. M. Poley Wessels, secretaresse van de Plaatselijke Fe deratie te Haarlem, over „Wat zal ik worden", door zuster Rinsard over „Persoonlijke Hy giëne" en over „Ontwikkeling in de Zieken verpleging", door mej. H. Lieneman over „Gezin en kinderen" en door mej. J. Ruys over „Gezin en huishouding" Zaterdagmiddag 6 Mei werd er een fiets tocht naar Bergen aan Zee gemaakt, ter wijl Vrijdags de kaasmarkt te Alkmaar be zocht werd. In den tijd voor ontspanning werd er ge wandeld. gefietst en aan sport en volksdan sen gedaan. Alle meisjes waren goed gezond en keerden zeer voldaan huiswaarts. Sommigen hopen in September naar het Ggezinskarap te Zand- voort te gaan, anderen gaan naar het Inter naat voor Huishoudelijke Beroepen te Haar lem. ONTHULLING VAN GEDENKSTEEN IN DE TOEKOMSTIGE STUDIO VAN DE N.C.R.V. In den toekomstigen 'frontgevel van de in aanbouw zijnde studio van de N.C.R.V., in het Suzannapark te Hilversum, heeft de voorzit ter van deze omroepvereeniging, mr. A. van der Deure. Maandagmiddag een gedenksteen onthuld. Deze plechtigheid, die werd opge luisterd met muziek door het N.C.R V.-orkest, onder leiding van Piet van den Hurk, werd bijgewoond door de leden van den vereni gingsraad en van het volledige bestuur van deze omroepvereeniging, alsmede door het personeel.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11