Haarlem's Dagblad 15.000 wecMooien moeten dienstplichtigen Methamet neergeslagen Groote Steden. Bij defensie wordt dag en nacht gewerkt voor vervangingsregeling. Plannen voor vloot- uitbreiding gereed. Ware overstroomings- ramp op Timor. Kampioenskansen. voor deel en Ocbtendbeurs Amsterdam Hef Belangrijkste 56e Jaareanp No. 17149 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 16 Met 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 mnnnden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel» Rcgclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Engelsche dichter John Masefield heeft eens flink uitgepakt over den mateloozen en in sommige opzichten anti-maatschappelijken omvang van de wereldstad Londen. Velen heb ben dat vóór hem gedaan en zij waren in groo te meerderheid geen poëten maar kooplieden, industriëelen, journalisten, politicija, wat niet al. Zoodat er voor niemand aanleiding is Masefield's bezwaren te onderschatten omdat zij afkomstig zijn van een dichter, die nu een maal door de meeste menschen wordt bekeken als een onpractisch mensch, gaande met zijn hoofd in de wolken. In de Engelsche pers heeft Masefield bijval gevonden, temeer omdat hij een geschikte ge legenheid voor zijn aanval op de metropool had gekozen. Hij hield namelijk de openings rede van het nieuwe „City Literary Institute" en betreurde het dat Londen veel te groot is geworden om zijn ingezetenen nog met zoo iets als „stedelijken burgerzin" te vervullen. Zij voelen alleen nog belangstelling voor het stadsdeel waarin zij zelf wonen. De Manchester Guardian, dit beamend in een hoofdartikel, zegt dat het voor alle groote steden geldt, zij het dan in minder mate dan voor Londen. Daar vindt men trouwens week bladen, in districten als Pimlico of Padding- ton bijvoorbeeld, die zich even ernstig bezig houden met de districtsbelangen en even wei nig interesse toonen voor Westminster of de City als het een of andere blaadje dat ergens op honderden kilometers afstand van Londen in een rustig provinciestadje verschijnt. Lon den is voor zijn bewoners in zekeren zin een verzameling van stadjes en dorpen. Niet velen kunnen „van heel Londen houden". Zij kunnen het evenmin als de gemiddelde mensch een hippopotamus als lievelingsdier zou kunnen aanvaarden. Persoonlijke belangstelling en aanhankelijkheid ten aanzien van dieren moe ten zich wel beperken tot zooiets als de kat op het haardkleedje. Die kan heeten zooals men wil, hij kan namen dragen variëerend van May- fair tot Tower Hamletsde hoofdzaak is dat hij binnen kameraadschappelijk bereik blijft. Aldus de sierlijke beeldspraak van de Man chester Guardian. Dit voorname Engelsche dagblad verschijnt In de stad Manchester, die evenveel inwoners telt als Amsterdam een kleine 800.000, het geen zoowat één tiende van de bevolking van Londen uitmaakt en daarom valt het des te meer op dat het blad de bezwaren van Mase field op iedere groote stad toepasselijk vindt. Dat is zeker juist. Wij ondervinden het in Nederland ook alin Nederland, dat geen grootere stadsbevolking dan die van Manches ter kent. En al de nadeelen van de matelooze opeenhoopingen van mensehen en huizen laten zich in het Westen van dit kleine lend steeds meer gevoelen. Niet alleen in het ver minderen van gemeenschappelijken en indivi- dueelen burgerzin in de groote steden, maar ook in allerlei euvelen waarvan de buitenland- sche groote steden eveneens lijden. Gebrek aan natuurschoon, aan frissche lucht zelfs in de zomermaanden gebrek aan tuinen tenge volge van te dichte bebouwing en de stichting van flatgebouwen, voortdurende tobberij met het verkeersvraagstuk in de binnenstad, die het nergens goed verwerken kan zoodat het moderne snelverkeer daar op de spitsuren voortkruipt en heelemaal geen snelverkeer is, uittocht van forensen naar buitengemeenten enfin, het is een lange lijst. In ons land komt daar dan nog het nadeel bij, dat men in Engeland niet kent, dat de groote steden met de tusschenliggende forensengemeenten op zoo korten afstand van-elkaar liggen dat het ge- heele Westen des lands zwaar overbevolkt is geraakt en het begrip vrije natuur eigenlijk alleen nog op grooten afstand te vinden is. Misschien nadert de tijd waarin de trek naar de groote steden eindelijk begint te.kenteren. Het is te hopen, want men rilt bij de gedachte hoe het Westen van ons land er binnen een jaar of dertig moet uitzien als het zoo door gaat. Niet alleen voor de volksgezondheid en voor de goede behartiging van dat eeuwige verkeersvraagstuk, maar in veel verstrekken der zin: voor het menschelijk levensgeluk lijkt dat haast een nachtmerrie van eindelooze straten zonder ruimte, licht, zonder bosch en weiden en die weelde der natuur die ware levensblijheid niet ontberen kan. Een uiting als die van Masefield toont bui ten dien, dat de groote stad als cultureel cen trum zichzelf ontgroeid is. En dat gaat, geloof ik, gepaard met een ander verschijnsel: de verruimde belangstelling de wijdere blik die den mensch deelachtig zijn geworden in dezen tijd, die niet alleen achter uitgang heeft gebracht maar toch ook vorde ringen gemaakt. Al mogen dan die week blaadjes bestaan die zich alleen voor stads- deelen interesseerendaarnevens is de vlucht der menschelijke interessen toch veel breeder geworden. Snelverkeer, radio en bios coop hebben daar alle veel toe bijgedragen misschien niet zooveel in de diepte, maar wel in de breede lagen der bevolking. Men is niet alleen buiten zijn stadsmuren maar ook bui ten zijn landsgrenzen veel meer gaan zien en begrijpen. En die ruimere blik is niet meer beperkt tot een korten vacantïetijd, maar doet fcich eiken dag gelden, is een levensfactor voor allen geworden. Daarom ook is de stedelijke burgerzin, die Masefield betreurt maar die ook vaak erg bekrompen was. zoo geminderd. Als „levens eenheid" is de stad verzwakt, veel onbelang- liikei dan vroeger geworden. Misschien zal Dag en nacht wordt er op het departement van Defensie gewerkt om het probleem dei- vervanging der buitengew. opgeroepenen door vrijwilligers en aangewezen dienstplichtige werkloozen zoo spoedig mogelijk op te lossen. Zooals men weet. heeft het systeem van vrij willigers onvoldoende remplacanten opgele verd om aan de verzoeken tot groot verlof te voldoen. Daarna is den burgemeesters ver zocht opgaven te verstrekken van die werk loozen, die als vervangers van dienstplichtigen zouden kunnen optreden. In totaal zijn thans reeds de namen van 15.000 werkloozen ten departemente opgegeven, die naar het oordeel van de burgemeesters geschikt zijn om plaats vervangers te kunnen zijn. Voordat de zaak der vervanging geheel ge regeld is, moeten bergen werk worden verzet. En reeds nu staat ook vast, dat niet aan alle aanvragen zal worden voldaan, omdat de gronden, waarop het verzoek rust, volgens De fensie niet aanvaardbaar zijn. Bij de vervanging wordt ermede rekening gehouden, dat allereerst die werkloozen in werkelijken dienst worden geroepen, die reeds geruimen tijd werkloos zijn. Hoe langer men werkloos is, des te eerder komt men voor ver vanging in aanmerking. Ook richt men eerst het oog naar de ongehuwden en naar dege nen, die, om welke reden dan ook, geen steun ontvangen ook dit den trek naar de steden en het verder uitwassen tot monsterachtig-groote conglo meraten remmen. De grens van den stads- groei is ook in ons land al leelijk overschre den. En de ietwat kinderachtige trots op eer. groot aantal inwoners zal tenslotte toch niet beslissende factor kunnen zijn. R. P. Raadsverkiezing te Haarlem. Nummering der lijsten. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente Haarlem, deelt mede, dat de num mering van de voor die verkiezing ingeleverde geldige lijsten van candrdaten door het centraal stembureau zal geschieden in de openbare zit ting, welke zal worden gehouden ten Stadhuize op Maandag 22 Mei, des voormiddags ten 9.30 ure Verlaging crisis-suikerheffing. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Op grond van de belangrijke stijging van de suikerprijzen heeft de minister van Economische Zaken besloten met ingang van 22 Mei de crisis-suikerheffing te verlagen van 30 tot 20 opcenten, hetgeen dus een verlaging beteekent van f 2.25 per 100 K.G. suiker. De uitslutiende beweegreden tot deze beslissing is gelegen in de zeer sterke stijging van de suikerprijzen; het ligt dan ook in de bedoeling bij een eventueele latere daling van deze prijzen wederom tot een verhooging van de heffing over te gaan. DUITSCHER UIT CHILI GEZET. SANTIAGO (Chili) 16 Mei. De chef van de Duitsche spoorwegen alhier, Hans Vcdgt, is uit Chili gezet. Voigt werd in zijn kantoor op Zaterdag gearresteerd, beschuldigd van het financieren van een anti-semietische campagne en van het verkondigen van ras senleer. Vergezeld door detectives heeft hij Maandag de grens tusschen Chili en Argentinië overschreden. De Duitsche -zaakgelastigde Von Pochhammer heeft de Chileensche minis ter van buitenlandsche zaken om opheldering verzocht. Voigt was reeds 11 jaar in Chili werkzaam. (United Press). werd verzekeringsagent Ten huize van V., die verdacht van moord op zijn collega, den heer F. de la Chambre en van brandstichting gear resteerd werd, is een hamer gevonden, welke met bloed bevlekt was. De des kundige Dr. Hulst heeft vastgesteld dat de dader met dezen hamer zijn slacht offer neergeslagen heeft. Aan de verklaring van V. dat hij in een op welling van drift heeft gehandeld wordt dan ook geen geloof meer geschonken. (Jit de om standigheid dat hij den hamer bij zich heeft gestoken toen hij Donderdagavond naar de wo ning van den heer de la Chambre ging blijkt dat hij te voren misdadige plannen koesterde. Men kan zich nu ook begrijpen waarom V. zich niet wist te herinneren met welk voor werp te hebben geslagen. V. blijft evenwel ontkennen zich aan moord met voorbedachten rade te hebben schuldig ge maakt. Gistermiddag heeft men V. naar het perceel in de Hertzogstraat gebracht, waar hij Donderdag avond zijn collega heeft neergeslagen. De substituut officier van justitie mr. W. M. Paardekooper Overman was ook aanwezig. V. bleek zeer onder den indruk toen hij zich" in het gedeeltelijk uitgebrande bovenhuis be vond, maar het kwam niet tot v«rtere beken tenissen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begrooting 1939 deelt de minister van koloniën mede, dat de maritieme instanties, ressorteerende onder het departement van defensie, welke op dracht hadden ontvangen plannen uit te werken en gegevens te verza melen, teneinde gereed te zijn, in dien de regeering zich door de om standigheden genoopt zou zien tot plannen van verder strekkenden aard dan die, welke reeds bekend zijn, thans met dezen arbeid gereed zijn gekomen, zoodat een beslissing eer lang kan worden tegemoet gezien. New-F oundland—Stockholm zonder tusschenlanding. Jonge Zweedsche vlieger wil de poging wagen. BANGOR (Maine) 16 Mei (Havas). De jonge Zweedsche vlieger Dinegan heeft zich met zijn vliegtuig naar Nevv-Foundland begeven, vanwaar hij een ononderbroken vlucht naar Zwe den wil ondernemen. Zijn toestel is een een dekker met een motor van 90 P.K. en kan een kruissnelheid van 175 kilometer bereiken. Hij heeft geen radio aan boord. De afstand van New-Foundland naar Stockholm bedraagt onge veer 3700 kilometer. Verplichte arbeidsdienst in Spanje Voor mannen van 18 tot 50 jaar. BURGOS 16 Mei (Reuter/A. N. P.) Het Spaansche kabinet heeft een wet goedgekeurd, waarbij voor alle mannelijke inwoners tusschen 18 en 50 jaar verplichte dienst wordt ingesteld „voor het nationale herstel". Bandieten overvallen een kassier. Met 35000 dollar gevlucht. NEW YORK 16 Mei (Havas). Zes gewa pende bandieten hebben een overval gepleegd op den kassier van een electriciteitsmaatschap- pij op den hoek van de vijfde en eenentwintig ste straat. Zij roofden 35.000 dollar en vluchtten in een auto. GEEN NIEUW INITIATIEF VAN ROOSEVELT TE WACHTEN? In de omgeving van president Roosevelt wordt ontkend dat de president het voornemen heeft, zooals in de Amerikaanscne pers werd gezegd, een nieuwe oproep tot vrede tot Europa te richten en een economische conferentie bijeen te roepen. Vele slachtoffers. Centrum van het eiland ernstig geteisterd. KOEPANG. 16 Mei. (Aneta-A.N'.P.) Volgens hier binnengekomen berichten uit de afdeeling Beloc (Midden- Timor). is aldaar door de zware regens een overstroomingsramp veroorzaakt Veel personen hebben het leven verlo ren, terwijl bet meeste vee is omgeko men. Vele kamponghuizen zijn onder twee meter zand bedolven. Practiscb alle voedingsmiddelen zijn verloren ge gaan. De geredde inlanders brachten drie dagen en nachten in de boomen door. Op vele plaatsen ziet men lijken van menschen en dieren. Het geheele district is zonder voeding, zoodat dui zenden pikols levensmiddelen noodig zullen zijn. (Op een internationaal dans- congres te Brussel zijn de Neder- landsche deelnemers er niet in geslaagd, zich voor de finale te plaatsen). De dansers van den Nederlandschen stam. Wisten zich wel in Brussel goed te weren, Maar toen de keuze voor den eindstrijd kwam. Toen faalden zij, al was het dan met eere. De concurrentie was bijzonder groot. En daardoor daalden onze goede kansen, En 't resultaat was dat geen landgenoot. In glorie de finale in kon dansen. Men vraagt zich af wat d' oorzaak wel kan zijn, Ls deze kunst van vederluchtig zweven. Dan toch niet in de vaderlandsche lijn. Die zooveel klei en zand kent in het leven? Het is voor ons in 't huidige bestaan. Met kans op oefening toch wel in orde. Ook wü toch dansen mee op den vukaan. Die onze aardbol practisch is geworden. Enfin, er is nu niets meer aan te doen. Wij kunnen ons er straks niet op beroemen. Ons van de heele wereld kampioen In 't spei der „beenen van den vloer" te noemen. Geen nood, wij kunnen nuchter en bedaard, In ander opzicht nog wel eer behalen. En op terrein, tenminste zooveel waard, Als 't winnen van die heeie dansfinale. Wanneer men vroeg of laat den strijd aanbond, Dat schiet mij als een goede troost te binnen, In 't hechtst met beide beenen op den grond. Dan zou ons volk misschien den titel winnen. P. GASUS. VOORDEEL I: dat Bakker gratis Uw behang- randjes afsnijdt. VOORDEEL II: dat onze behangsels extra sterk en modern zijn. VOORDEEL III: onze enorm lage prijzen. VOORDEEL IV: wij hebben vakkundig perso neel beschikbaar. H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,161.11657 (Adv. Ingez. Med.) Brand met gerechtelijken nasleep. Eisch tegen landbouwer gehandhaafd. AMSTERDAM, 16 Mei. Op 2 September van het vorige jaar verbrandde de land bouwer B. te Haarlemmermeer vuil in de buurt van zijn woning met schuur. Korten tijd later sloeg het vuur over op de schuur en het woonhuis. Beide perceelen brandden ge heel af. Tegen den landbouwer werd een vervolging ingesteld wegens brand door schuld. De of ficier van justitie te Haarlem eisch te tegen den landbouwer f ldO boete, doch de recht bank sprak hem vrij. In hc-oger beroep vorderde de procureur- generaal wederom veroordeeling tot f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Het gerechtshof wees echter een interlo- cutoir-arrest waarin het hooren van nog vier getuigen werd gelast. Vandaag zette hetg hof de behandeling van de zaak voort. De ver dachte had 's morgens vroeg het vuurtje .ge stookt op een afstand van twaalf meter van de woning. Hij had er zich eerst van over tuigd. dat de wind van de schuur af was. Toen hij om half acht naar het land ging, was het vuur gedoofd en er brandde of smeulde vol gens verdachte niets meer. Om negen uur zag de bewoonster van het huis naast het schuurtje weer wat rook en vuur. Zij ging haar man warschuwen. mar teen was het te laat. Huis en schuur stonden in lichter laaie. De procureur-generaal handhaafde zijn eisch: f 100 boete. Hij was van meening. dat verdachte hoogst onvoorzichtig had gehan deld. Arrest 30 Mei Overneming van de Red Star Line door de Holland—Amerika Lijn? ROTTERDAM 16 Mei. Naar wij vernemen worden onderhandelingen gevoerd door de Holland-Amerika Lijn omtrent het overnemen van de Red Star Line, welke onderhandelingen in een ver gevorderd stadium zijn gekomen Zooals bekend exploiteert de Red Star Line een geregelde passagiers- en vrachtdienst tusschen Antwerpen en New York. geweldigen „windkogel", die zich in Field in den Amcrikaanschcn staat bevindt en een doorsnede heeft van worden vliegtuigmodellen op hun betrouwbaarheid gekeurd. Het woord is aan Feuchtersleben Ware rust is niet ontsten tenis van beweging; zij is het evenwicht der bewegin gen. Ebner Eschenbach: Welk een beweging wordt veroorzaakt door het streven naar rust! Duitscli militair vliegtuig vrijgegeven. Het toestel naar Wilhelmshaven teruggekeerd. LEEUWARDEN 16 Mei. Het beslag op het gisteren op het vliegveld alhier gelande Duit sche militaire vliegtuig is vanochtend opgehe ven. Hel toestel is om kwart over negen langs de kust naar Wilhelmshaven vertrokken en werd tot aan de grens begeleid door een militair toe stel uit Soesterberg. De belastingkohieren. Gegevens over 1938'1939 en 1939/1940. Wij vernemen dat in het algemeen de op brengst der belastingen in Haarlem en naaste omgeving in het belastingjaar 1938/1939 niet is tegengevallen. De indertijd door de belasting inspectie geraamde bedragen, die tot grondslag dienden voor de cijfers der verschillende ge meente-begrootingen, zullen met een klein be drag overschreden worden. Voor het nieuwe belastingjaar 1939/1940 zijn, wat de Inkomsten- en Gemeentefondsbelas ting betreft dezelfde bedragen geraamd als in het nu verstreken belastingjaar. Wel wordt er op gerekend, dat de inkomsten wat achteruit gegaan zijn, maar men schat dien achteruitgang toch niet grooter dan het bedrag waarmede de opbrengst de raming van 1938/1939 heeft over troffen. Daarentegen is voor de opbrengst der Ver mogensbelasting de raming voor het nieuwe be lastingjaar in de verschillende gemeenten 5 a 10 pet. lager gesteld. Brussel wordt in feesttooi gestoken Versiering langs den weg, dien de koninklijke stoet zal nemen. Ter gelegenheid van het bezoek van I-I.M. de Koningin zal Brussel worden versierd. De staat zal de kosten dragen der versieringen, welke worden aangebracht langs de Kruidtuinlaan en de Koningsstraat. Overigens zal de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Brussel een deel van den weg, welken de koninklijke stoet zal volgen om zich naar de Groote Markt te begeven, versie ren: Heuvelstraat, kruispunt bij Groenmarkt, Bergstraat en het kruispunt aan het lage ge deelte van de St. Goedelestraat. De Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft zich de medewerking verzekerd van de winkeliers in de Oude Kleerkooperstraat en de Nieuwstraat. die tezamen met de bewoners deze straten zullen versieren. Men denkt over de straten koorden te span nen, waaraan de vlaggen van Nederland en België zullen worden bevestigd. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 297. Amst. Rubber 1813. Philips 190 Unielever 130 Holland-Amerika Lijn 99. U.S. Steel 34 7 85. Republic Steel 11-M Anaconda 18 3/87/16. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. De invloed van het nieuwe belastingontwcrp Het aantal werkloozen te Haarlem daalt slechts langzaam. der rcgcering op de financiën van Haarlem 7 BINNENLAND. De minister van defensie stelt voor van de militaire luchtvaart een zelfstandig wapen te maken. 6 Amsterdam moet f 2.8 millioen bijdragen voor den houw van een spoorwegtunnel te Velsen. 6 BUITENLAND. De nieuwe Britschc voorstellen zouden Mos kou niet ver genoeg gaan. 5 De „Empress of Australia" bevindt zich thans in de Canadecsche wateren 5 Het Engelsche ..Witboek" inzake Palestina wordt morgen gepubliceerd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Groote steden. 1 J. B. Schuil over: Nachtasyl. 2 Melis Stoke: Ik draaide aan mijn radio. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Naar aanleiding van een tentoonstelling van hee- rcnklceding. 3 II. D. Vertelling: Lachgas. 4 Van onzen correspondent te Boedapest: Hon- gaarsche terroristen voor het gerecht. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1