DKW AGENDA m NIEUWS IN 'T KORT WEERBERICHT Campagne voor Moreele Herbewapening in de Ver. Staten. „De wereld moet terug naar normale geestesgesteldheid Nachtasyl. DINSDAG 16 MEI 1939 HAAR E E M'S D A G BEAD 2 De werkverschaffing aan fle Oostsingelgrackt. Een adres aan den Gemeenteraad. Door H. J. Groenendaal, W. Overbeek en 44 anderen is het volgend adres aan den Ge meenteraad verzonden: Ondergeteekenden. allen tewerkgesteld bij de werkverschaffing aan de Oostsingelgracht te Haarlem, verzoeken uw Raad te besluiten tot maatregelen, die er toe kunnen leiden dat ten spoedigste in deze werkverschaffing: a. een uurloon van 42 cent verzekerd is; b. bij flink werken 10 pet. hierboven wordt verdiend; c. geen aftrek voor regenverzuim meer plaats vindt; d. bij ziekte 80 pet. van het loon wordt uit gekeerd; e. voor niet-verzekerden tegen werkloosheid geen aftrek van 50 cent van het loon plaats- vinde; doch: f. de verzekerden tegen de gevolgen van werkloosheid een bijslag ontvangen van een- zelfden omvang als de verzekeringspremie. In hun toelichting zeggen adressanten o.a. dat zij door dit adres uiting willen geven aan hun groeiende teleurstelling en bezorgdheid, omdat door te lage tarieven het thans bij zeer hard werken vaak niet mogelijk is het basisloon van 42 cent per uur te verdienen en ongeoefenden vaak zelfs hun steunuitkeering niet kunnen verdienen. Een en ander leidt er toe dat vaak gewerkt wordt in een tempo waarbij, vooral voor on geoefenden. ernstige ongelukken niet kunnen uitblijven; overwerkt zijn, bij herhaling voor komt en groeiende tegenzin in het werk moet ontstaan. Het is volgens adressanten volkomen on juist en onhoudbaar, dat de verdiende loonen beïnvloed worden dcor regenverzuim. Doordat de uitkeering wegens ziekte uniform is vastgesteld op f 2.40 per dag en de eerste ziektedag niet vergoed wordt, komt het bij herhaling voor dat tewerkgestelden blijven werken, hoewel zij daartoe eigenlijk niet meer in staat zijn. SCHOOLFEEST IN HET SPORTFOXDSENBAD De resultaten van de zwemleer-campagne, waartoe het Sportfondsenbad in 1937 het initia tief nam. zijn reeds merkbaar. Woensdagmid dag van 35 uur zullen een 200 tal scholieren deelnemen aan eenige zwemnummers, waaraan een „voorloopïg diploma" verbonden is. zoodat de ouders kunnen constateeren wat hun kinde ren reeds na 21 lessen in het natte element pres teer en. Alle deelnemers moeten minstens 25 M. schooi en rugslag afleggen. De middag draagt een fees telijk karakter, de zwemvereeniigng D.W.R. en H.P.C. demonstreeren met hun adspiranten, de ..Watervreugd" laat figuurzwemmen en brengt een pantomime ten tooneel; alle deelnemers kun nen deelnemen aan een nummer „Ballonsprin- gen". WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.68 3/8. Berlijn 74.40. Parijs 4.91 3/8. Brussel 31.56/4 Zwitserland 41.66 1 '4 New York 1.857/16. 12,— -UU! Londen 8.7Q'4 Berlijn 74.50 Parijs 4.9214 •Brussel 31.66 Zwitserland 41.70'4 Kopenhagen 39.85 Stockholm 44.88 Oslo 43.75 New York 1.85 7/16. Italië: Vrije lire 9.87% Reisllre 9. Bankpapier 6.50 EEN NIEUW POLITIEK BLAD IN FRANKRIJK. Maandag is het eerste nummer verschenen van het nieuwe avondblad ..Cinq Heures". Hierin verklaart de directeur, Francois Hulot dat het blad op buitenlandsch-politiek gebied een „werkelijk Fransche politiek" zal voorsttaan en dat de binnenlandsche politiek de Marxisti sche tendenties zal bestrijden. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f2000. overlijden f400. verlies van een hand. voet of oog f200, beide leden van een duim f 100. één lid van een duim f 50, alle leden van een wijsvinger f 60. één of twee leden van een wijsvinger f 25. alle leden van een anderen vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk 30. enkelbreuk 15 pols breuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. DINSDAG 16 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Tuinzaal Gemeentelijk Concertgebouw: Piano concert Theo van der Pas, 8.15 uur. Nassauplein 4: Vergadering Kamer van Koop handel, 8 uur. Frans Hals Theater: „Yoshiwara", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Bierbaron" en „Snelheidsduivels". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Kunstzijde", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „De Kribbebijter". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. WOENSDAG 17 MEI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. openen U den weg naar het bezit Model RT dank zij ons afbetalingssysteem Standaard-Model Luxe-Model Officiéél agentF. P. VAN RUMPT, Spaarnwouderstraat 103, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) erkloosheid te Haarlem. Een langzame daling. In de afgeloopen week verminderde het aan tal werkloozen te Haarlem met 42. Er zijn er nu nog 4872 ingeschreven. Dit zijn er 201 minder dan in 1938, 572 minder dan in 1937, 1327 minder dan in 1936 en 431 minder dali in 1935. Dezelfde week vart 1938 gaf een daling van 91, zoodat deze week, evenals de vorige, niet gunstig is te noemen. De oorzaak daarvan wordt geweten aan den slechten internationalen toestand, die natuurlijk invloed heeft op de arbeidsmarkt. LISSE JONGETJE OVERREDEN. Een zoontje van den heer K. uit de Kanaal straat stak onverwachts den rijweg over en kwam onder een motorfiets terecht. Hij werd met een hersenschudding opgenomen en door dr. van Dijk behandeld. Te Tilburg is een 28-jarige vrouw in haar woning in de Van der Speyckstraat om het leven gekomen De organisaties van vrouwelijke vrijwilli gers hebben te Amsterdam vergaderd. Besloten werd aan de verschillende besturen het voor stel te doen tot de vorming van een landelijke contract-commissie. Het zesjarig zoontje van de familie Broek huis, uit Hoorn is door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. De 22-jarige motorrijder E. B. uit Bedum is bij een botsing met een handkar over den kop geslagen en zeer ernstig gewond. De 50-jarige arbeider H. M. uit Terwinselen is tusschen de buffers van een grijperkraan en een draaibaar machinehuis bekneld geraakt en enkele oogenblikken later overleden. Dezer dagen is bij de vroegere halte Dui- vendrecht een jongeman met afgereden beenen op de spoorbaan gevonden. Thans is hij in het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam overleden. Op den provincialen weg bij de Station straat te Zaandam is de 27-jarige motorrijder J. A. H. uit Grast tegen een vrachtauto gereden en ernstig gewond. Verwachting geldig van hedenavond tot mor- geiiavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar bewolkt, weinig verandering in temperatuur. In het Noorden en midden zwakke tot matigen Noordoostelijken tot Noordelijken wind en geen regen van beteekenis. In het Zuiden zwakke veranderlijke wind en waarschijnlijk enkele regenbuien THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 58 F. 54 F. 54 F. Het gebied van lagen luchtdruk vertoont thans drie kernen en wel één over België en het Kanaal, één in Polen en één in de Oost zee. Alle drie vertoonen thans neiging om op te vullen, doch beheerschen het weer in Cen- traal-Europa en om de Oost- en Noordzee. Het gebied van hoogen -luchtdruk op den Oceaan strekt zich thans over de volle breedte daarvan uit en breidt zich opnieuw over de Britsche eilanden uit. In het Middellandsche zeegebied blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. Vele stations melden,regeh en plaatselijk is de regenval zeer zwaar geweest. In Engeland viel namelijk in den nacht zware regen en hield de regen in den morgen nog aan. In Oost- Duitschland en de Alpen vielen de grootste hoeveelheden gisteren overdag. Een depressie, die gisteren in het Poolge bied verscheen, was in den morgen niet dieper geworden. BAROMETERSTAND: Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 756 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 1.15 uur; n.m. 13.45 uur. Strand berijdbaar van 6.30—11.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Ten opzichte van de wisselmarkt hadden zich geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan en de omzetten in vreemde deviezen waren hedenmorgen klein. Voor den Nederlandschen gulden bestond aanvankelijk wederom een vaste stemming, en de toonaangevende valu ta's werden bij de opening afgedaan op of iets beneden de prijzen, welke gisteren na de offi- cleele noteeringen hadden gegolden. Nadat aanvankelijk op het lager peil slechts weinig zaken waren gedaan, liepen de buitenlandsche munteenheden vrij scherp' naar boven. Een direct aanwijsbare oorzaak was hiervoor niet te vinden en deze ontwikke ling moest klaarblijkelijk worden toege schreven aan een technischeaanpassing na 'de vrij krachtige daling der laatste dagen. Het Britsche pond, dat aanvankelijk zij het op zeer bescheiden voet'was verhandeld tégen' 8,68V* a 8.68'/s werd later in den ochtend af gedaan tegen omstreeks 8.704. De Ameri- kaansche dollars waren 1.85 13/16 a 1.85 7/8, nadat oorspronkelijk een prijs was vernomen van 1.85 3/8 a 1.85%- De overige betalings middelen gedroegen zich zooals gebruikelijk geheel conform het pondsterling en den dol lar. Fransche francs wérden ingezet op 4.914 a 4.92-34. De mutaties in den prijs voor het con tante devies hadden geen invloed op de ter- mijnnoteeringen. Belga's waren bij de ope ning 31.55 a 31.58, maar konden zich spoedig niet onbelangrijk herstellen tot circa 31,65 a 31.68. waarbij een disagio op termijn werd vernomen van circa 9Vj cents voor 1 maand en 30 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs stegen van 41,65 a 41,68 tot 41,75 a 41.78. Duitsche marken waren 74.45 a 74.55. De Scandinavische deviezen waren niet veel veranderd. Dat de stemming voor den Ne derlandschen gulden innerlijk niet slecht was, bleek wel uit de goudnoteering. Goud in ba ren werd hedenmorgen verhandeld tegen om streeks f 2074. Het niet-officieele effectenverkeer op de ochtendbeurs was zeer gering. De Amerikaan- sche fondsen waren aan den gedrukten kant. De locale aandeelen waren weinig of niet ver anderd. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 226 partijen Goudsche kaas met rijksmerk, totaal 10170 stuks, wegende 91.530 K.G. Prijs met R.M., le soort f21f 23; 2e soort f 19f 20. Handel matig. De heer H. M. Krimp, hoofdambtenaar van Publieke Werken te Bloemendaal, vierde Maandag zijn 25-jarig jubileum bij deze instelling. Een groep tijdens de receptie. Op den voorgrond in het midden de jubilaris met familie. Links op de tweede rij staat de directeur v$i Publieke Werken, de heer J. de Jong en daar naast de wethouder, de heer J. Prinsenberg. Verder collega's en ambtenaren. (Per radio-telefoon van Londen naar New- York. vandaar weer uitgezonden per radio). NEW YORK, 14 Mei. Hedenavond is te New-York een algemeene Moree le Herbewapeningsweek ingeluid met een groote vergadering onder auspi ciën van mevrouw James Roosevelt, de moeder van president Roosevelt, de burgemeester van New-York, La Guardia, de gouverneur van den staat New-York, Lehman en de bekende tegencandidaat van president Roose velt, Al Smith. Een bijzonder feit was, dat een aantal redenaars zich niet in Amerika bevond, maar van Europa uit de enorme menigte in Madison Square Garden het gewone tooneel van de groote boksmatches hebben toegesproken. Onder de speeches uit Londen, die door het verschil van de Engelsche en de Oost-Ameri- kaansche tijd, pas om half twee vannacht aan het woord kwamen, waren de bekende staats man en oud-minister de markies van Salis bury en een oud-leider van de Arbeiders- Partij en bekend volksredenaar uit Oost- Londen, Ted Sloan, de vriend van Keir Ilardie, de eerste socialistische afgevaardigde in het parlement. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Henry Ford en zijn echtgenoote en mevrouw Edison. Mrs. James Roosevelt, die voor de bijeen komst een radiorede hield, zeide daarin: „Alle moeders van de wereld willen vrede en om die te krijgen moeten we vrede in ons huis, in onze omgeving maken. Alleen door een terugkeer tot de waarheden, die wij aan moeders schoot, geleerd hebben, kunnen wij eenheid aan Amerika en een nor male geestesgesteldheid aan de wereld terug geven. Zoo is Moreele Herbewapening de prijs voor den vrede." Cordell Huil, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, zond het volgende telegram: „In de periode van na den oorlog zijn de normen op moreel, politiek, sociaal en econo misch gebied algemeen achteruit ge gaan. De internationale moraal heeft zelden op een lager peil gestaan. De tijd is rijp en de nood dringt om te komen tot een vernieuwing en herstel van de hoogstaande normen van eer tijds, voor het gedrag van enkeling en regeering beide." Het telegram van den Lord Mayor van Londen luidde: „Beste wenschen voor bijeenkomst van Amerikaansche staatsburgers Madison Square Gardens. Mogen de grootste steden der wereld voorgaan in Moreele Herbewapening om de nieuwe wereld van morgen te grondvesten". w.g. Frank W. Bowater. De markies van Salisbury spreekt. De markies van Salisbury, oud minister en bekend Engelsch staatsman zeide: Maatschappelijke hervormers en politieke leiders zijn ten einde raad. Waarheen zij ook den blik wenden, overal ontwaren zij mislukking. Vooruitgang, beschaving, opvoe ding, hoe voortreffelijk op zich zelf, hebben ons noch tevredenheid, noch moraliteit, noch rechtvaardigheid gebracht. Deze geneesmid delen, die men reeds alle heeft aangewend zijn ontoereikend gebleken. Langs dien weg is geen oplossing te verwachten. Wij moeten terug naar het Nieuwe Testament. Wij moeten terug naar de Leiding van God eerst per soonlijk, daarna als volk, en tenslotte, moge dit zoo zijn, als geheele menschheid. Er gaat een roep om Moreele en Geestelijke Herbe wapening. Nieuwe hoop en nieuwe moed. Sir Cooper Rawson, het Britsche parle mentslid voor Brighton, sprak als volgt: Ik spreek als parlementslid, die de verbrei ding van de Moreele Herbewapening door het geheele land heb kunnen waarnemen. Het heeft er nieuwe hoop, nieuwe moed, en nieuwe eenheid gebracht. Velen van ons hoorden voor het eerst over Moreele Herbewapening spreken op een diner ,nog geen jaar geleden, ter eere van Frank Ruchman gegeven in het Lager huis. Sindsdien is de invloed ervan merkbaar geworden in beide Kamers van het parle ment. 225 leden van het Lagerhuis publiceer den onlangs een verklaring ter ondersteu ning van dit werk en vestigden de aandacht op zijn „groote nationale en internationale waarde". Officieele persoonlijkheden in Engeland worden zich ervan bewust, dat als de wereld veranderen zal hetgeen dringend noodig is zij, die de verantwoordelijkheid dra gen voor haar toekomst, zullen moeten voor gaan in Moreele Herbewapening. Moreele Herbewapening' toont eiken burger hoe een vitale kracht te zijn voor de ver betering van de wereld. Het beteekent een nieuwe geest in elke partij met als gevolg een nieuwe eenheid van de geheele natie. Het bouwt naties op, die den zedelijken moed zullen hebben hun idealen na te leven. De wereld wil het vertrouwen terug. Aan de rede van Ted Sloan, ex-leider van de Arbeiderspartij, is het volgende ontleend: Ik ben een van de oude opruiers uit West Ham. West Ham was de bakermat van de Britsche Arbeidersbeweging. Ik was een ka meraad van Keir Hardie, den eersten afge vaardigde van de Arbeidersparij in het par lement. Ik wilde de toestanden van mijn klasse, de arbeidersklasse, veranderen; thans wil ik alle klassen veranderen om de toestan den te verbeteren. Waar ik ook op mijn reizen kwam, heb ik den honger gezien op het gezicht van de menschen. Zij snakken naar iets. dat hun angst zal verdrijven en met vertrouwen ver vullen. Arbeiders, door God vereenigd. kunnen de wereld leiden. Het laatste jaar zijn er in Oost Londen reeds vele burgemeesters, za- kenmenschen en arbeiders deze leuze als richtsnoer vopr hun leven gaan aanvaarden. Onlangs is de gemeentelijke inkomstenbe lasting in den gemeenteraad van East Ham met algemeene stemmen door alle partijen goedgekeurd, iets wat nog nooit in de ge schiedenis van de gemeente is voorgekomen In vele gezinnen heerscht groote verdeeld heid. Sedert zij moreel herbewapenden, zijn Zij waarlijk een licht voor hun omgeving ge worden. Wij hebben de waar en wij moeten die ook aan den man brengen. De oude zucht tot avontuur, die thans door God geleid en onoverwinnelijk is, luidt een nieuw tijdvak van vrede in. Het belangrijkste nieuws. Arthur Baker, chef van de parlementaire redactie van „The Times" en voorzitter van het dagelijksch bestuur van het Instituut van Journalisten, zeide in zijn rede: Hier in Londen zijn onze couranten net naar de pers en wij hopen op tijd te zijn om uw couranten een goed verhaal te geven. Door heel Europa storten groote persen hun millioenen couranten uit voor de ontbijttafels van morgenochtend. Zullen zij haat of vertrouwen, vrede of angst uitdragen? Dat hangt van twee factoren af: het nieuws en de journalisten. Gij en ik scheppen het nieuws. Zal 't het gewone nieuws zijn, dat we uit ons hoofd kennen: echtscheiding, moord, zelfmoord, depressie, legers op marsch, oorlog? Of zal het positief nieuws zijn: tevens veranderd, vernieuwde gezinnen, stakingen bijgelegd, verruiming van werkgelegenheid, oorlogen afgewend? Een volk moreel herbewapend dat is het belangrijkste nieuws. Maar wij journalisten moeten onze rol ver vullen. Ik moet met mijzelf beginnen. Een negatieve instelling brengt negatieve couran ten voort. Bevooroordeelde geesten leveren bevooroordeelde couranten. Moreele herbe wapening beteekent, dat Ge een antwoord hebt. Dat Ge alle feiten onder oogen kunt zien zonder angst en toch een positieven in- diruk achter laat in het gemoed van het pu bliek. Een pers herbewapend tegen haat en angst kan de wereld bevrijden van haat en angst. Moreele Herbewapening is de vervulling van onze roeping en de hoogste uitdrukking van de vrijheid van ons beroep. Men zal van de Arbeiders-Tooneelvereeniging „Vooruitgang" moeilijk kunnen zeggen, dat zij de afgetreden paden van het dilettantentooneel volgt. Het repertoire van deze vereeniging ver schilt wel sterk van dat van andere dilettanten clubs. Zoo voerde „Vooruitgang" gisteren onder regie van Cor Zwart in het gebouw St. Bavo Nacht asyl van Maxim Gorki op. Het stuk heeft jaren geleden een wereldsucces gehad en is in alle landen gespeeld. Ook in ons land, waar o.a. Royaards en Verkade rollen in Nachtasyl hebben vervuld. Onvergetelijk zullen voor mij de indruk ken blijven van de opvoeringen van Gorki's stuk door. de Russen bij hun tournee ongeveer 15 jaar geleden. En ook zal ik mij met dankbaarheid de voortreffelijke middagopvoering van Nacht asyl-door een gemengd Hollandsch gezelschap o.a. met de Boubers, Charlotte Kohier, Willem van der Veer, Cor Hermus en Joh. Timrott in den Stadsschouwburg te Amsterdam blijven her inneren. Er is sinds Gorki zijn beroemde stuk schreef, veel veranderd, vooral in Rusland. De Russen uit Nachtasyl zijn nog de Russen van vóór den oorlog en hebben dus weinig met de bolsjewie ken van tegenwoordig gemeen. Maar ook onze smaak is in die jaren niet gelijk gebleven. Wij staan al weer heel ver van het rauwe en grauwe realisme van Gorki af. Een werk als Nachtasyl is nog belangrijk als milieuschildering uit dien tijd, maar wij voelen toch wel heel sterk het gemis aan elke dramatische handeling in dit stuk. Toch kan ik mij de keuze van dit sombere stuk, waarin de figuur van den apostolischen Loeka het eenige lichtpunt is. wel verklaren. Gorki's Nachtasyl blijft nog altijd representatief voor het Russische realisme en in de teekening van de verschillende figuren zooals de Baron, Boebnof, Pepel, Zatin, Natasj, Wassalisa en Loeka is het niet minder dan geniaal. Het was een heele durf van Cor Zwart om met zijn troepje dat was aangevuld met eenige krachten van buiten de vereeniging dit stuk op te voeren. Vóór de voorstelling dachten wij zelfs aan overmoed, maar het is mij zeer, zéér meegevallen. Natuurlijk blijft het bij een bena deren en moest vooral het derde bedrijf door het gemis aan suggestief decor veel inboeten, maar Vooruitgang heeft op dit stuk heel hard en ern stig gewerkt en de spelers hebben zich met alle toewijding aan dit spel gegeven. En ook dikwijls aardig wat bereikt. Zoo was er in de kaai-tscène in het begin van II met dat droomerig gezang werkelijk stemming en waren ook de tooneelen tusschen de zieke Anna en Loeka heel goed. De kapper P. van der Pijl heeft uitstekend werk ge daan en had enkele zeer mooie „koppen" ge maakt, zooals van Klesjtsj, Boebnof, Zatin en Loeka. En ook de typeering van deze personen vooral van Loeka was zeer verdienstelijk voor dilettanten. Of het echt Russisch was? Wie zal dat beoor- deelen? Wat weten wij eigenlijk van de Russen en de Russische volksziel af? Maar de spelers wisten althans illusies te wekken en hadden zich zoo veel mogelijk ingeleefd in deze figuren van Gorki: En dat is reeds heel wat. Er ging van Loeka's idealisme bijvoorbeeld wat uit en de speler van deze rol bereikte dit in allen eenvoud en zonder eenig pathos. Ook Cor Zwart speelde Pepel met begrip en met dramatisch accent, al was hij dan ook niet tegen het zeer moeilijke derde bedrijf opgewas sen. Dat derde bedrijf was voorala tegen het slot trouwens wel het zwakste deel der opvoe ring, maar dit stelt aan de regie ook heel zware eischen. Het was niet te verwonderen, dat een amateur-regisseur daar niet tegen op kon. De heeren wonnen het in de typeering van de dames. Heel goed was de zieke Anna en haar sterven maakte bepaald indruk. Wassalisa echter stel ik mij veel meer als een furie voor en ook Natasja kon niet geheel tegen haar rol op. Beter was weer Nastja, die bijvoorbeeld het verhaal in III zeer goed deed. Jammer was het dat Kostylef bepaald te kort schoot. Deze schurkachtige her bergier, werd wel heel mat en kleurloos ge speeld. Als geheel kan Vooruitgang echter met vol doening terug zien op den avond van gisteren. De opvoering van Nachtasyl was een daad, die res pect afdwingt, ook al bleef de totaal indruk dan ook een van een benaderen, meer dan van een bereiken van het doel. Maar men kon bij de keuze van dit Russische stuk ook niet anders verwachten. De spelers en hun leider kunnen in alle opzichten tevreden zijn. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2