Indië'sfinancieele perspectieven zorgelijk geacht JA diaaide aan mifn Jiadia Naar aanleiding van een Tentoonstelling van Heerenkleeding. DINSDAG 16 MEI 1935 HAARDE M'S DAGBDAD 3 Toeneming van de schuld te verwachten MINISTER WELTER ANTWOORDT DE EERSTE KAMER In zijn Memorie van Antwoord aan de Eer-1 ste Kamer betreffende de Indische begrooting 1939 zegt de minister van koloniën o.a.: Sedert het begin van deze eeuw heeft aller - wege de zienswijze ingang gevonden, dat tot dien onvoldoende uitvoering was gegeven aan het in het voormalige regeeringsreglement (art. 67) en in de huidige Indische staats regeling (art. 118) neergelegd beginsel, dat de inlandsche bevolking voor zooveel mogelijk zal worden gelaten onder de onmiddelijke lei ding van haar eigen, van regeeringswege aan gestelde of erkende hoofden. De doorvoering van deze denkbeelden heeft geleid tot een diepgaande verandering in de bestuursvoering, een verandering van zóó in grijpenden aard, dat vooral in een samen leving die zoo traag evolueert als de Javaan- sche haar volledige uitwerking slechts na geruimen tijd zal kunnen worden gadegesla gen. De tijd voor het vellen van een oordeel over de resultaten van deze voor een belang rijk gedeelte op de toekomst gerichte hervor mingen is zeker nog niet aangebroken: haar nut zal eerst later tenvolle aan den dag kun nen treden. In zoover echter is dat nut reeds overtuigend gebleken, dat de tot stand ge brachte vertegenwoordigende colleges even zoovele kernen vormen van vooraanstaanden uit de samenleving, die actief deelnemen aan de verzorging der gemeenschappelijke belan gen en dat in de meest ontwikkelde deelen van de bevolking een langzaam groeiende be langstelling voor de taak der gemeenschap valt waar te nemen. Dat bij de doorvoering van hervormingen van zoo groote draagwijdte als in Neder- landsch-Indië zijn tot stand gebracht, fouten en minder goede gevolgen niet steeds verme den konden worden, is te begrijpen. In dien zin kan gereedelijk toegegeven worden, dat de vermindering van den rechtstreekschen in vloed van de Europeesche ambtenaren niet steeds ten voordeele van de bevolking is ge weest. Op den duur zal evenwel, naar de mi nister vertrouwt, een juiste hanteering van de nieuwe bestuursmethoden aan de bevolking ten goede komen. Evenmin als voor de controleurs-onder- afdeelingschefs in de buitengewesten acht de minister het voor de op Java en Madoera die nende controleurs gewenscht een nauwkeurige preciseering van hun positie vast te stellen. In het algemeen wordt er naar gestreefd, waar mogelijk, militair gezag door burgerlijk bestuur te vervangen. De minister blijft van meening, dat voor alsnog geen voldoende aanleiding bestaat voor een verbod aan ambtenaren om lid te zijn Van de N.S.B. in Indië De financieele toestand. De zienswijze der leden, die ten opzichte van den financieelen toestand geen reden voor pessimisme aanwezig achtten, zou, naar het den minister voorkolnt, sterker gefundeerd zijn, indien de door hen geconstateerde daling van den schuldenlast verderen voortgang mocht maken en indien in de buitengewone stijging van met name de defensie-uitgaven, waardoor het tekort op de begrooting voor namelijk is ontstaan, een spoedig voorbij gaand verschijnsel zou mogen worden gezien. Noch het een, noch het ander is echter het geval. Ten aanzien van de economische samenwer king tusschen Nederland en Indië wordt op gemerkt, dat deze thans alle reden tot tevre denheid geeft. Zij geschiedt in den geest eener nationale saamhoorigheid en geenszins op de basis van een afwegen van de wederzijdsche belangen. Industrialisatie alleen zal zeker niet de op- lossing van het vraagstuk der overbevolking kunnen brengen: zij vormt echter, naast agrarisatie en kolonisatie, een onmisbaar on derdeel van de welvaartspolitiek, welke ten doel heeft don druk der voortdurende bevol kingstoeneming te verlichten Sociale aangelegenheden. De Indische regeering wijdt bij voortduring nauwgezette aandacht aan het handhaven en voor zoover noodig bevorderen van een juiste verhouding tusschen het loonpeil en de kosten van levensonderhoud. Dat laatst bedoelde kosten in het algemeen in een ongunstige ver houding tot het loonpeil zouden zijn gestegen, alsmede dat de loonen zeker "niet in overeen stemming zouden zijn met de in tal van be drijven gemaakte groote winsten, kan de mi nister in den algemeenen zin, waarin deze meening werd geuit, niet beamen. Daar de Indische regeering bij haar streven naar redelijke loonen steeds de volle mede werking van de organisatie in het Indische bedrijfsleven geniet, ontbreekt, naar het oor dee' van den minister alleen reeds uit dien hoofde de noodzakelijkheid tot het vaststellen van minimum-loonen. Het proces van transmigratie kan niet ge forceerd worden, aangezien voor de vorming van kolonies, behalve de aanwezigheid van ge schikte terreinen, ook emigratie-geneigdheid onder de Javaansche bevolking een vereischte is. Het opwekken van die geneigdheid vergt veel zorg en arbeid, doch dank zij een ruim opgezette propaganda is men er in geslaagd het jaarlijksch aantal emigranten in stijgende lijn te brengen, hetgeen uit de volgende cijfers moge blijken: jaar aantal emigranten 1936 13.152 1937 19.719 1938 32.259 De mogelijkheden, welke voor kolonisatie in de tropen van Europeesche boeren alsmede voor die van Indo-Europeanen aanwezig kun nen worden geacht, zijn in onderzoek. Dit onderzoek verkeert met name met betrekking tot de kolonisatie in de Dairilanden en de af zetmogelijkheden van dit gebied, in een zoo danig stadium, dat de kolonisatieraad aan de hand daarvan zijn rapport met'conclusie eer lang aan de Indische regeering hoopt aan te bieden. Alvorens zich ter zake uit te spreken zou de minister dit rapport wenschen af te wachten en van de inzichten van den gouver neur-generaal kennis te nemen. Defensie. Een gespecificeerd overzicht van de huidige rlootkosten-verdeeling is door den minister reeds overgelegd bij zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de suppletoire begrooting van het 12e hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1938. Ter completeering an de daarbij verstrekte gegevens wordt in de aan deze memorie toegevoegde tabellen nog een vijfjarig overzicht gegeven van de totale defen sie-lasten van het geheele koninkrijk en de ver deeling daarvan over de beide deelen der weer macht en over de rijks- en Indische begrootin gen. Zooals daaruit blijkt draagt het moeder land in 1939 rond 59 pet. van de kosten der im periale defensie (met inbegrip van de pensioe nen); in de jaren 1935 t.m. 1938 was dit aandeel achtereenvolgens 56. 59, 60 en 59 pet. Van de kosten der zeemacht (gewone en bui tengewone uitgaven bijeengeteld en na correc tie door overbrenging naar de rijksbegrooting van de op den Indischen buitengewonen dienst gebrachte aanbouwkosten van marinematerieel, waarvoor Nederland rente en aflossing vergoedt) bedraagt het moederlandsche aandeel in 1939 iets minder dan 75 pet. tegenover achtereenvol gens 80, 82, 90 en 76 pet. in 1935 t.m. 1938. In deze cijfers zijn de pensioenen niet begrepen. Of Nederland in de komende jaren een groo- ter aandeel in de kosten der maritieme verdedi ging van Indië voor zijn rekening kan nemen, gelijk werd bepleit, zal geheel afhangen van de door het nieuwe stelsel voorgeschreven jaarlijk- sche beoordeeling van deze aangelegenheid bin nen het raam van den financieelen toestand van Nederland en Indië. Nopens de dienstprestaties van de inheemsche bemanning van de vloot in Nederland-Indië, hebben den minister nimmer klachten bereikt. Mitsdien meent hij hier verder buiten bespre king te mogen laten de door sommige leden tot uiting gebracht suggesties om in den vervolge ook de vloot in de Indische wateren geheel met Europeesche Nederlanders te bemannen. Ondcrwijsaangelegenheden. Erkentelijk voor de waardeerende woorden, gewijd aan den arbeid van de regeering tot uit breiding van het aantal volksscholen, kan de minister de juistheid van de daarbij gemaakte opmerking, dat de voorgenomen uitbreiding nog ontoereikend is, in dien zin beamen, dat inder daad nog een zeer groote behoefte aan onderwijs op bevrediging wacht. De mogelijkheid om hier in te voorzien wordt beperkt, eenerzijds door de beschikbare middelen, anderzijds door de mate, waarin de inheemsche maatschappij rijp is voor de opneming van onderwijs. Justitieele aangelegenheden. De leden, die „geruisehlooze" verwijdering aanbevalen van de bij de jongste zedenschanda- len in Nederlandsch-indië betrokken delinquen ten, mogen bedenken in de eerste plaats, dat het hier ging om misdrijven en in de tweede plaats dat in elk geval een justitieel onderzoek aan de verwijdering zou moeten voorafgaan, waardoor zij in geen geval geheel geruischloos zou kunnen zijn geschied. De minister laat nu nog daar, dat door een zoodanigen maatregel het openbaar gerucht volkomen vrij spel zou hebben gekre gen, ten nadeele van zeer velen, wie geen blaam behoorde te treffen. Tulpen op de wereldtentoon stelling te New-York bloeien. Op de wereldtentoonstelling te New-York was het Zondag tulpendag. De geheele week van 14—20 dezer, tijdens welke, naar verwacht wordt, de tulpen in vollen bloei zullen staan, zal worden gevierd als tulpentijd en de be langrijkste feestelijkheden voor deze gebeur tenis hebben Zondag plaats gevonden. De minister van economische zaken heeft daarin aan'eiding gevonden op dien dag langs telegrafischen weg aan den president der ten toonstelling te doen weten, hoe zeer het hem verheugt dat de Nederlandsche tulpen zoo zeer bijdragen tot de verhooging van de schoonheid der tentoonstelling en dat zij bloeien op denzelfden bodem, waarop de pio niers uit ons land 300 jaar geleden den grond slag hebben gelegd voor de groote stad New York De minister heeft daarbij te kennen gege ven, het zeer op prijs te stellen dat door deze bloemeninzending de goede verstandhouding tusschen de beide landen nog verstevigd wordt. Stuurstang gebroken. Autobus tegen boom gebotst. Een autobus van de garage Boerrigter uit Overdinkel, welke arbeiders, die op fabrieken te Nordhorn in Duitschland werken, naar huis vervoerde, is Zaterdag op de zware helling op den Denekamperstraatweg nabij Oldenzaal tengevolge van het breken van de stuurstang tegen een boom gereden. De bus werd totaal vernield. Van de inzittende arbeiders, werd een twin tigtal min of meer ernstig gewond. De chauf feur van de bus bleef ongedeerd. Enkele der meest ernstig gewonde arbeiders werden naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, waarna allen, op twee na, later met een andere bus naar hun woonplaatsen zijn vervoerd. De twee personen, die in het ziekenhuis moesten blij ven, liepen een zware hersenschudding op. De arbeiders zijn allen afkomstig uit Losser en Overdinkel. 't Was Zondagmiddag. Ik vergat het werk, de wereld en de stad, en 'k zat maar wat te droomen. 't Verkeersgedoe ivas ver en flauw beneden mij. De lucht was blauw en k keek in groene boomen Toen draaide ik instinctief maar zoo een beef je aan de radio Wat dringt, uit 't onbewuste, wanneer de spanning is gezakt, ons tot het zoeken van contact, óók als we Zondags rusten? Het groote menschenspei gaat voort. Wee hem, die niet de stemmen hoort die klinken uit de verte Wij blijven op gevaar beducht en speuren, slapend, naar gerucht als de gejaagde herten. Dien Zondagmiddag draaide ik zoo gedachteloos aan mijn radio, en zonder selecteeren, liet 'k, spelend langs der golven schaal, de vreugd, het leed en het kabaal des werelds wat passeeren. Een Duitscher sprak met Schwung en Schneid van een voorbijen oorlogstijd en riep zijn kameraden bijeen voor een herdenkingsfeest ter viering van den ouden geest en niet-vergeten daden Een fractie verder ging de knop Een Engelschman somt sober op wat in de dienstplicht-wetten is vastgesteld. Hij is correct en weet het zakelijk, opgewekt, precies uiteen te zetten Zoo trekt in vreemde, bonte rij des werelds rustdag mij voorbij, en 'k staar in groene boomen tot 'k bij een simpel avontuur (het een of ander kinderuur) opeens ben aangekomen De een of andere vrouwenstem doet een verhaal uit Bethlehem Daar wordt toch zoo gestreden? Is 't weer een tergend moordschandaal....? Ik luister't blijkt een Oud Verhaal van eeuwenlang geleden Ik draaide op den rustdag zoo maar even aan mijn radio en keek in groene boomen En zoo is heel des werelds loop, en al mijn angst en leed en hoop mijn woning in gekomen Zondag 14 Mei. MELIS STOKE. WAARBORG-KLEEDIXG alléén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Voor biertjes en sigaretten. Onbewoond kasteel werd leeggeplunderd. De eigenaar van het kasteel „Imstenrade" te Heerlen, de heer B. werd door een bezoeker erop attent gemaakt, dat eenige schilderijen verdwenen waren. De heer B. die op de nabijgelegen hoeve woont stelde een nader onderzoek in en kwam tot de ontdekking dat behalve schilderijen ook tafelzilver en luxe voorwerpen waren ont vreemd. Hij stelde de Heerlensche politie van het ge val in kennis. De recherche stelde een onderzoek in met als gevolg, dat zekere K. R. werd gearresteerd. R. bekende tenslotte met anderen het kasteel „Imstenrade" als een blijvende bron van in komsten te hebben geëxploiteerd. Was er geldgebrek dan brak men maar weer eens in en uit een schier onuitputtelijken voorraad tafelzilver werd telkens een keus ge daan. Na deze bekentenis ging de recherche over tot de aanhouding van M. en S. beiden wo nende te Voerendaal en van B. te Heerlen. Het is niet uitgesloten dat nog meer arres taties zullen volgen. Het is gebleken, dat men te doen heeft met een aantal werklooze jongelui tusschen de 18 en 20 jaar die om aan geld voor biertjes en si garetten te komen alsmaar opnieuw inbraken De gestolen goederen zijn voor een groot ge deelte gevonden en in beslag genomen. Controle op het vetgehalte in melk. Op 1 September a.s. verplicht. Men deelt ons van bevoegde zijde mede. dat de verplichte betaling van geleverde melk aan melkleveranciers volgens het gewicht in kilo grammen en met inachtneming van het vetgehalte, met ingang van 1 September 1939 van kracht zal worden Dit wil zeggen, dat van dien datum af geen steun za' worden uitgekeerd voor melk. ver werkt in bedrijven, die zich aan dit voor schrift onttrekken door b.v. per liter of zonder geregelde nauwkeurige bepaling van het vet gehalte en verrekening daarvan de melk te betalen. Aanvankelijk zal de controle op de naleving van dit voorschrift slechts worden toegepast voor fabriekmatig tot boter, kaas en melk producten verwerkte melk. Het ligt evenwel in de bedoeling, binnenkort ook de con sumptiemelk binnen dezen maatregel te be trekken Zal Amsterdam Artis koopen? Naar de Tel. verneemt bestaan bij het ge meentebestuur van Amsterdam plannen, om 'ot "aankoop van .Artis" over te gaan. Onder handelingen zijn hierover gaande Genoemd wordt een bedrag van ruim een millioen gril den. Onze Londensche correspondent schrijft; De deskundigen op het gebied van de man nenmode verwerpen in dezen tijd de stelling, dat de kleeren den man maken. Zij breken hem, zeggen zij. Het is veel juister, of het is alleen maar juist, te zeggen, dat de kleeren de vrouw maken, h'aar maken wat ze is: levens blij. opgewekt, energiek. Het heilzaam en ver sterkend effect van haar nieuwen hoed of zelfs van een paar nieuwe handschoenen, wint het van alle medicijn in de kasten van den apo theker. Waarom geldt dat niet voor den man? Omdat zijn hoeden gelijk zijn. of lood om oud ijzer, zij het niet in de letterlijke metallie ke beteekenis. Het vrouwenhoofd, getooid met een nieuw hoedje, is in de wolken. Het man- nenhoofd, voorzien van of liever gedekt met een nieuwen hoed. slap. hard of hoog. zwart, grijs of bruin (wat onlieflijke kleuren!), rijst geen milimeter hooger boven het asfalt; inte- jendeel het voelt zich gedrukt in den nieu wen band, al of niet verdikt met een strook papier, en verlangt naar den ouden getrouwen die zich in den loop der jaren. wel te verstaan zoo smeuiïg had aangepast. Wat voor den hoed geldt, dat geldt voor de rest. De vrouw die voor het eerst uitgaat in een nieuwe jurk, heeft het gevoel dat zij een wandeling maakt door den zevenden hemel. Het is duidelijk dat zulk een gevoel van geen zorgen en kwalen weet. En er niet van te we ten is: ze niet te hebben. Niet alleen de nieuwe jurk maar ook het geestelijk en licha melijk welzijn, dat van de draagster uit straalt. maken haar tot zulk een charmante verschijning. De man in zijn nieuw pak. Hoe staat het met den heer der schepping? Zijn eerste uitgaan in zijn nieuw costuum wordt een lijdensweg. Het pak deert zijn ge mak. Het mist de soepelheid van het oude colbertje. Het biedt weerstand in de oksels. Hij heeft het gevoel dat de kraag te hoog in den nek of te laag op den rug is. De zakdoek, welken hij in een van de broekzakken heeft jestopt, heeft voor zijn gewaarwording den omvang van een handdoek en bederft de lijnen de wel wat opzichtige vouwen in de pijpen. Hij heeft vergeten de bretels t< verschuiven voor de nieuwe kleedij en zijn ge plaagde verbeelding ziet aan' zijn achterkant overeenkomst met den achterkant van een olifant, of te drastisch opsjorren heeft voor zijn gevoel meer sok en enkel onthuld dan zijn waardigheid kan verdragen. Hij voelt zich miserabel en het te voelen is het te zijn en het is hem aan te zien. Pronkzucht onderdrukt en het jammerlijk gevolg. Psychologen van dezen tijd, die het effect van kleeding en mode op man en vrouw noch kunnen, noch willen veronachtzamen, erken nen dat de suoerieure levenskracht van de vrouw, vergeleken met die van den man. kan worden toegeschreven aan den invloed van haar kleeren. 's Mans leven mist de stimulee- jende werking van geur. kleur en tooi. De vrouw ondergaat haar met elke nieuwe kous elke nieuwe blouse, elke nieuwe permanente haarkrul en al het andere nieuwe, dat de mode en de meisjes in de magazijnen haar in overdaad eiken nieuwen dag aanbieden en voorstellen. Het is niet alleen onbillijk dat de vrouw dit voorrecht heeft en daarmee zulk een voorsprong in het leven neemt op den man, het is ook zeggen de psychologen onnatuurlijk. De man is in zijn aard even zeer kakatoe of paradijsvogel als de vrouw. Het verleden placht hem te zien in pluimen en in kragen van kant. in strikken en linten, in fluweel en ziide: rood. groen, blauw en geel Er waren ridders zonder vrees of blaam, om dat hun pronkzucht zich vrij kon uiten. De burgers van Frans Hals zien er zoo blozend en welvarend uit, omdat zij hun zin voor tooi vrij konden botvieren. De mannen van het verle den konden in geur en kleur en opschik hun vrouwtje staan. De kansen waren gelijk. De man van dezen tijd daarentegen is in het nadeel. Hij draagt op zijn levensweg een he vige repressie mee. Zijn zucht tot geuren wordt onderdrukt. Dat is niet goed voor den man en dat is niet goed voor de wereld, heb ben Londensche psychologen (die eens Ween sche psychologen waren) uitgemaakt. En de Engelsche kleermakers, die sinds jaren tever geefs hebben beproefd den eigenzinnigen conventioneelen man te bewegen, nieuwe stijlen voor zijn gestalte en zijn gezondheid te aanvaarden en meer kleur en fleur, zijn ver kerkt met dezen wetenschappeliiken steun nog eens een -krachtige campagne voor dit doel begonnen. Kleuren en stijlen te kust en te keur. Zij kunnen nu betoogen dat wat zij onder nemen niet maar een handelsstunt is. maar een lofwaardige poging om de wereld gezond te maken. Zij "hebben een tentoonstelling in gericht in een van de eroote Londensche hotels en zij hebben den Britschen ..Kleuren Raad", die een half-officieel en wetenschap pelijk lichaam is. bereid gevonden hen in hun nobele taak bii te staan. Het is een historische tentoonstelling, waarin de pracht van der Franschen gentilhcmme van de Middeleeuwer- wel zeer Voordeelig afsteekt bü het griisje het donkerblauwtje en het bescheiden streeoi' van den modernen man. En als men de zijder onderkleeren van den Engelschman van het begin van de negentiende eeuw met wittp stippen op wijnrooden grond vergelijkt met het ondergoed van onze dagen, gaat men zich afvragen of professor Jaeger werkelijk de wel doener is geweest die hij alsnog in ruimen kring geacht wordt te zijn geweest De nieuw ste snufjes voor den heer der schepping, die hier kunnen worden bewonderd r»f waarvoor men op de vlucht kan slaan, zijn: roode smokings, gele vesten, truien en Jerseys in de wildste patronen en.de opzichtigste kleuren, hel- of weikleurige jassen zonder lapellen, col- bertpakken van licht laken met helblauwe of helgroene streepen en ruiten, schoenen van robbevel met zolen van kurk en rubber in een verscheidenheid van pasteltinten, wollen over hemden met halfstijve halsboorden in alle kleuren van den regenboog en sokken zoo druk van patroon en kleur, dat men de oogen afwendt en de vingers m de ooren stopt. Als het waar is. van die repressie, dan vindt de man hier ongetwijfeld zaken, die hem ervan kunnen verlossen. Maar hij zal er waar schijnlijk de voorkeur aan geven haar mee te dragen naar zijn einde. Het jonge geslacht echter, dat waarschijnlijk het leeuwenaandeel zal moeten bijdragen aan het reconstructie- werk, kan hier met zichzelf beginnen. Het kan van de kraaien, de spreeuwen en de eksters, die wij mannen zijn, vogels van di verse en schitterende pluimage maken. Als dat waarlijk de voorwaarde is voor een evenwich tige wereld, hoe vlugger zij zich dan in de opzichtige plunje steke hoe beter. A. K. VAN R. K. L. M. ging in 1938 vooruit. Aan het overzicht van het bedrijf der Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij in 1938 wordt het volgende ontleend De bedrijfsresultaten, welke over het ge heele jaar 1938 werden verkregen, vertoonen een gunstig beeld. In vergelijking met 1937 nam het passagiersvervoer aanmerkelijk toe: de stijging bedroeg 43 143 passagiers. Het vrachtvervoer steeg met 695.382 kg., het post vervoer met 195.467 kg. De vervoersresultaten op de Amsterdam Batavia route stemmen tot groote voldoening. Het passagiersvervoer vertoonde een groote stijging; ten opzichte van 1937 was de toe neming 47 pet., het postvervoer steeg met 22 )ct.. terwijl de stijging in het vrachtvervoer >1 pet. bedroeg. In 1938 bereikte het passagiersverkeer reeds bijna het peil, waarop exploitatie met grooter materieel gerechtvaardigd zal zijn: vele tee kenen wijzen er op, dat in 1939 dit peil reeds zal worden gepasseerd. Voor het binnenland was 1938 uit een oog punt van vervoersontwikkeling, wel een zeer gunstig jaar; het aanta' passagiers bedroeg 37.104, hetgeen in vergelijking met het vorige jaar bijna een verdubbeling beteekent. Aan het einde van het jaar bestond de kern van de geheele vloot uit 17 vliegtuigen Douglas DC-3, 12 Douglas DC-2 en 5 Lockheed super electra. Op 31 December 1938 had de K.L.M. 69 vlieg tuigbestuurders in vasten dienst, terwijl 1 vliegtuigbestuurder gedetacheerd was bij de K.N.I.L.M. verder 41 boordwerktuigkundigen, 43 radiotelegrafisten, 17 air-hostesses en 20 stewards. De ontvangsten van dit verslagjaar bedroe gen rond f 11.000.000, hetgeen ongeveer f 2.000.000 meer beteekent dan in het jaar 1937, terwijl het verlies, gedekt door de sub sidie. ongeveer even groot bleef als in 1937. In 1937 werden de eerste voorbereidingen getroffen, welke in het volgende jaar zullen moeten leiden tot de keuze van nieuw mate rieel, dat technisch en economisch is aange past aan de eischen, welke het steeds groeien de luchtverkeer stelt. Gemeenteraad nu al herkozen. Op den dag der candidaatstelling zijn te Overloon geen andere candidaten dan de zit tende raadsleden gecandideerd, zoodat geen raadsverkiezing behoeft plaats te hebben. NIEUWE RESIDENT IN BENKOELEN BENOEMD. BUITENZORG, 15 Mei (Aneta/A.N.P.) - Tot resident van Benkoelen is benoemd de heer C. E. Maier, assistent-resident le klasse der noordkust van Atjeh. EERSTE LANDDAG DER SOEFI BEWEGING. In het gebouw van de „internationale school voor wijsbegeerte" te Amersfoort heeft de Soefi-beweging op 13 en 14 Mei haar eer sten landdag gehouden, onder leiding van den nationalen vertegenwoordiger, den heer S. A. van Stolk, van Den Haag. Mevrouw Z. van IngenJelgersma. van Utrecht, riep herinneringen op aan den tijd, nu omstreeks twintig jaar geleden, dat de stichting der beweging Pir-o Murshid Inayat Khan, in Nederland zijn eerste leerlingen om zich heen verzamelde. De heer S. A. van Stolk heeft gesproken over het nieuwe beek van Inayat Khan: .kosmische taal". Mevrouw K. Beider heeft een vertolking gegeven van het tooneelstuk „de mysticus", een mysteriespel van Inayat Khan. In de woudkapel van de Vrijzinnig-Christe lijke Gemeenschap „Bilthoven en Omstreken" is tenslotte een openbare „universeele eere- dienst" gehouden. Het brandt Meer in boscli en heide* Oiid-bursremeester v«t» Ooltgens- plaat veroordeeld. Malversaties bij de Eilanden-bank. 's-GRAVENHAGE. 15 Mei Het Haagsche ge rechtshof bevestigde heden in hooger beroep het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarbii de de 57-jarige W. J. D., oud-burgemeester van Bommel en Ooltgensplaats wegens het uitlokken van en medeplichtigheid aan valschheid in ge schrifte is veroordeeld tot een gevangenisstraf •ren twee maanden. Het betrof hier knoeierijen hij het bijkantoo' van de Eilandenbank te Ooltgensplaat. welke kantoor in Juni 1935 surséance van betaling heeft aangevraagd. Men zij toch voorzichtig. Zondag hebben enkele bosch- en heide branden gewoed. Te Gorsel is een halve hectare bosch in vlammen opgegaan. Dank zij krachtig in grijpen werd erger voorkomen. Nabij Nijmegen zijn een paar hectaren bosch en heide verwoest. Te Mook is 15 H.A. jong bosch verloren gegaan. Rijwielpaden bevorderen de verkeersveiligheid. Uit de statistiek der ongevallen op de rijks wegen 1937 blijkt, dat de ongevallendichtheid op wegvakken met aanliggende of zonder rij wielpaden 32 pet. hooger is dan die op wegvak ken met vrijliggende rijwielpaden, terwijl de ••erkeprsdiohtheid 12 pet. lager is. zoodat vol gens den A.N.W.B. hiermede wel op zeer tref— 'pnde wijze de juistheid wordt geïllustreerd van de overigens wel bekende stelling, dat door rehciding van het rijwiel- en autoverkeer de vei ligheid van het verkeer in hooge mate wordt bevorderd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5