ZWANENBERG Simplex tandems en sportfietsen loopen lichter DE NACHTEGAAL Brabantsche tafel worstjes! h.CANDEPS H.D. DINSDAG 16 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 4 Voor den Politierechter. Ruzie in Zandvoort. In Zandvoort kan men zonnebaden, zwem men. broodjes en ijs eten. op den boulevard zitten en ruzie maken. De eerste geneugten zijn voor het meerendeel karakteristiek voor deze aantrekkelijke badplaats; het laatste kunt ge ook overal elders doen. Er is nog een verschil. De badgasten mogen zich met dat ruziën niet inlaten. Dat is een speciaal recht van de inwoners, die er overigens, het dient tot hun eer gezegd, er maar een zeer matig gebruik van maken. Anders hadden de Zand- voortenaren zich trouwens niet zoo'n goeden roep als gastheeren verworven bij de auto races Doch genoeg. Aanleiding tot deze opsomming van deugd en ondeugd van den gemiddelden Zandvoorte- naar was een ruzie. Èen ruzie om. schrik niet, melk. Is er een onschuldiger artikel? Als het nu nog karnemelk was geweest! Maar de oor zaak van twisten is bijna altijd een kwestie waarvan men achteraf zegt: Hoe is het moge lijk, dat ze daarom En zoo was het ook hier. Een juffrouw had te weinig melk ontvan gen. Ze was daarover zóó verbolgen, dat ze de juffrouw, die de melk rondbracht eenige minder vleiende woorden naar het hoofd slingerde. Had ze het daarbij gelaten; het in cident was dan waarschijnlijk gesloten met de beroemde deur nog op een kier. Doch Zandvoort zal in de annalen der geschiedenis niet te boek komen te staan als de plaats waar een historische oplossing voor een drei gend conflict werd gevonden. De juffrouw, die te weinig melk had ont vangen, gaf de juffrouw, die de melk rond bracht. eenige klappen. Haar zoon. die van dit weinig verheffende schouwspel getuige was, snelde zijn moeder te hulp en scheidde de partijen waarbij hij de juffrouw, die de melk rondbracht, nog een trap met zijn knie in haar zij zou hebben gegeven. Tenslotte ver scheen nog een dochter van de juffrouw, die geslagen had, op het tooneel, gekleed in nachtjapon, omdat ze zoo van haar ziekbed was opgestaan. De juffrouw en haar zoon zaten nu in het verdachtenbankje en de an dere juffrouw met haar zuster waren getui gen. Tenslotte was de dochter getuige a dé charge. De beide zusters verklaarden, dat ze strak en stijf hadden gestaan van de zenuwen en dat ze daarom niks hadden teruggedaan. De verdachte hield echter vol, dat haar bril van haar neus was geslagen. Om aan haar woorden meer kracht bij te zetten greep ze nog eens naar haar neus maar de bril zat er nog veilig en wel. „Hebt U nou heelemaal niets teruggedaan", vroeg de politierechter kennelijk verbaasd over zooveel lijdzaamheid aan de juffrouw, die voor het getuigenhekje stond. „Meneer, zoo waarachtig als ik hier sta. ik wil er wel een eed op doen, ik was verlamd van schrik". Nou kan dat best zoo geweest zijn, maar het klinkt altijd geloofwaardiger als je vertelt: eerst sloeg zij en toen sloeg ik. De meeste menschen laten zich nu eenmaal niet graag afranselen en de politierechter weet dat beter dan iemand anders. Het liep nu nog goed af voor de verdachten. De Officier had tegen ieder f 15 boete ge- eischt en de politierechter sprak den zoon vrij en gaf de moeder een tientje boete. „En nou geen ruzie meer hoor", was zijn goede raad. A.R. STUDIE- EN PROPAGANDACLUB. Voor een goedbezochte vergadering van de afdeeling „Dr. Kuijper" van bovengenoemde club alhier trad als spreker op de heer W. C. Bakker, no. 2 van de A. R.-candidaténlijst voor den Gemeenteraad, met het onderwerp: „Gemeentelijke bemoeiingen ten aanzien van de sociale zorg". Spreker begon met ver schillende standpunten uiteen te zetten en zeide, dat tusschen de uitersten daarvan het A.R. standpunt zich bevindt. Toen in den loop der vorige eeuw de maatschappij be- heerscht werd door de liberale gedachte en de maatschappelijke krachten vrij spel hadden, leden de economisch zwakken op alle manie ren. In dien tijd ontstond de behoefte aan so ciale zorg. Den nood lenigen was niet voldoen de; men zag in, dat de oorzaak moest wor den weggenomen. Men begon zich te organi- seeren in het Chr. Werkliedenverbond Patri monium en vak-organisaties. Hier is een goe de zelfwerkzaamheid der volkskrachten. Bij dit alles was echter de hulp van de Overheid nog noodig om het beoogde doel te bereiken. De A.R. zeggen, dat de overheid hier een taak heeft, doch blijkens artikel 36 der Ned. geloofsbelijdenis een beperkte taak: Het maatschappelijk leven helpend ter zijde staan en het uitbrekend kwaad stuiten. De overheid heeft tot taak 1. verzorging van hen, die drei gen ten onder te gaan tengevolge van den socialen nood; 2. het voorkomen van misbrui ken van den socialen nood; 3. sociale voor zorg (voorkomen van misstanden)4. sociale zorg in ruimeren zin. De totale uitgaven voor armenzorg nemen steeds toe en bedroegen in 1879 f 11.900.000, in 1908 f 21,700.000. in 1928 f 90.066.377 en in 1936 f 125.000.000. Het aandeel van de kerkelijke en particuliere in stellingen daarin bedroeg in 1879 57 pet., in 1908 48 pet., in 1928 26 pet. en in 1936 20 pet. De overige percentages kwamen voor re kening der overheid. In de toekomst kan de zorg der overheid echter belangrijk verminde ren door de sociale voorzorg meer tot haar rechtte laten komen. Wanneer in betere tij den de verschillende verzekeringen kunnen worden uitgebreid zullen belangrijke oorzaken van armoede zijn weggenomen. Vex-volgens werden besproken de maatrege len tot het voorkomen van misbruik maken van den socialen nood. Bestrijding van den woeker en de Pandhuis- en Geldschieters- wet, voorts het toezicht van B. en W. op z.g.n. collecten ten behoeve der armen. De gemeente heeft echter ook een taak tot het voorkomen van misstanden tengevolge van den socialen nood. Met betrekking tot de bestrijding van de werkloosheid is haar een taak toebedeeld. De werkverschaffing is echter geen voorzorg, maar een middel om een langdurige periode van werkloosheid te overbruggen. In verband hiermede wordt het Werkloosheidsbesluit 1917 besproken. De gemeente kan de werkverrui ming bevorderen door verlaging van op het economische leven drukkende lasten zooals: 1. zakelijke bedrijfsbelasting, 2. straat- of we genbelasting, 3. personeele belasting, 4. ta rieven van de gemeente-bedrijven en 5. le veranties door de inwoners. Hierna werd de sociale taak van de ge meente als werkgever besproken. De arbeids voorwaarden en de rechtspositie dienen goed te worden geregeld, terwijl bij de salaris regelingen rekening worde gehouden met de grootte van het gezin. Ook bij het vaststellen van de winkelsluitings-verordeningen worde op de belangen van het personeel gelet. Ten slotte heeft de gemeente nog vele maatre gelen te nemen waarbij de sociale zorg een kleinere of grootere plaats inneemt. Dit kan worden genoemd de sociale zorg in ruimeren zir.; zorg voor de volksgezondheid en daar van weer in de eerste plaats de volkshuisves ting. Als punten waarbij de sociale zorg naar vo ren komt zijn voorts te noemen: de publie- Zwanenberg's Volgens beproefd Brabantsch smul- recept. Hartig, malsch en geurig! Vijf van deze handige, zeldzaam smake lijke worstjes kosten 25 cent per blik. Neem vandaag zoo'n blikje in huis! maakt wat smaakt! (Adv. ingez. Med.) ke eerbaarheid, tegengaan van prostitutie, de zorg voor het abnormale kind. belastinghef fing naar draagkracht, kinderaftrek ook bij schoolgelden. Na de pauze werden vele vragen gesteld, die uitvoerig werden beantwoord. De heer J. van Wilgen werd gekozen als lid van het bestuur. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Donderdag 18 Mei, Hemelvaartsdag, zal de Bisschop der Kerkprovincies Nederland België en Ned.-Indië Mgr. Dr. A. G. Vreede, deze gemeente bezoeken. Des ochtends om half elf zal Z.H. Eex-w. een Hoogmis opdragen in de St. Raphaëlkerk Popellaan Kinheimpark te Bloemen- daal. STRAATPREDIKING Hedenavond te half negen zal er op het Leid- scheplein door de Gereformeerde Evangelisatie straatprediking worden gehouden. Sprekers de heeren W. Geuzebroek en S. Swen, van Aerden- hout. Het Evangelisatie-zangkoor „Zuid-Oost" verleent zijn medewerking. HET WIER UIT DE WADDENZEE! De heer Kievit, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Wil de minister nxededeelen of de commis sie. belast met het onderzoek naar de oor zaken van het verdwijnen van het wier uit de Waddenzee, bereids haar rapport heeft uitgebracht? Indien de commissie haar rapport heeft uitgebracht, is de minister dan bereid aan de Kamer mede te deelen, tot welke conclusies de commissie is gekomen? LIJST VAN MAIL EN UTHTPO.STVERZEN- DINGEN TOT EN MET 21 MEI 1939. Nederlandsche Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Poelau Roebiah 19 Mei gewone stukken 3.25; mail via Max'seille m.s. Baloeran 18 Mei gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng 16. 18, 20 Mei gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZuid Ame rika 17 Mei gew. st. 10.— luchtpost Frankrijk- Zuid Amerika 20 Mei gew. st. 10. Aruba, Bonaire, Curagao, zeep. via Amsterdam s.s. Barneveld 19 Mei gew. st. 3.25: mail via Cherbourg s.s. Bremen 19 Mei gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amei'ika via Cherbourg 16 Mei gew. st. 19.10; via Rotterdam 16 Mei gew. st. 19.10; via Le Havre 17 Mei gew. st. 19.10; via Cherbourg 19 Mei gew. st. 19.10; via Rotterdam 19 Mei gew. st. 19.10. Luchtpost vanaf -New York. Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cher bourg 16 Mei gew. st. 17.30; via Rotterdam 16 Mei gew. st. 19.10; via Le Havre 17 Mei gew. st. 17.30; via Chei-bourg 19 Mei gew. st. 17.30; via Rotterdam 19 Mei gew. st. 19.10. Luchtpost vanaf New York, Ecuador als Su- ï'iname. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lis sabon 15 Mei gew. st. 17.30; via Napels 20 Mei gew. st. 10.—. Luchtpost als Suriname. China, Hongkong, Japan via Siberië 16, 19 Mei gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBangkok- Hongkong 18, 20 Mei gew. st. 2.15. Japan geen luchtpost. Irak (Mesopotamië), via IstanbulAdana Damaskus 15, 18 Mei gew. st. 2.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via Istanbul, AdanaAleppo 15, 18, 20 Mei gew. st. 23.—; via Marseille/Port Said 18 Mei gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Bx-itsch Indië, Birma, via Marseille 18 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 18 Mei gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Siam, Malaya, (Penang, Singapox-e) via Mar seille 18 Mei gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAdanaAleppo 15, Mei gew. st. 23.via Marseille 18 Mei gew. st. 10.via Piraeus 19 Mei gew. st. 23. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Oost Afrika, via Marseille 17 Mei gew. st. 2.15 via Marseille/Aden 18 Mei gew. st. 2.15; via Max-seille 20 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost EngelandZuid Afrika 16, 18, 19 Mei gew. st. 7. Unie van Zuid Afrika, via Southampton 17 Mei gew. st. 17.30; luchtpost EngelandZuid Afi-ika 16, 19 Mei gew. st. 7. Australische Statenbond, via Mai-seille 18 Mei gew. st. 2.15; luchtpost AmsterdamBandoeng Sydney 18, 20 Mei gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Marseille 18 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost als Australië. (Adv. ingez. Med.) Copyright P. I. B Box Zoo ging het een heel ja&r lang. De keizer, het hof en al de andere Chineezen kenden ieder geluid van den kunstvogelzang uit 't hoofd. Daarom vonden zij hem juist 't allermooist, want nu konden ze zetf meezingen. Ook de straatjongens zongen: „Zizizi, tjoe-tóoe- tjoe" en de keizer zong het eveneens. Ja, dat was stellig iets heel bijzonders. Maar op een avond, toen de kunstvogel z'n uiterste best deed, II Er was iets in den vogel gesprongen, alle raadjes liepen af en want de keizer lag in bed naar hem te luisteren, zei er iets „krak". de muziek hield op. De keizer sprong van sehrik uit z'n bed en ontbood zjjn lijfarts. Maar die kon er niets aan doen. Nu moest de horlogemaker komen en na ontzaggelijk veel heen en weer gepraat en uit elkaar halen bracht hij den vogel tenslotte weer een beetje in orde. Maar hij zei, dat men er zeer voorzichtig mede om moest gaan, want de tandjes waren afgesleten en het was niet mogelyk er nieuwe in te zetten en de muziek dan toch zuiver te houden. Slechts ééns per jaar mocht de kunstvogel nu zingen en dan ging het heel streng toe. Dan hield de kapelmeester een lange toespraak vol moeilijke woorden en zei. dat het net zoo soed was als vroeger. En dan was het ook net zoo ge-' (Wordt vexrvolgd). brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Lachgas. door B. SCHIPPERS Dat de wetenschap er na het conserveeren van doperwtjes in blik, orkestuitvoerin gen op draaischijven en wezenstrekken op filmbanden, ook in zou slagen het huilen en lachen in metalen flacons te comprimeeren, ver wondert ons, twintigste-eeuwers, natuurlijk niet. Het behoort bovendien tot den modernen levens stijl zich nei'gens over te verwonderen. Dat dus niet. En dat een moderne tandarts ons vóór den aanvang van zijn onprettigen sloop- en metsel- arbeid, door middel van een neusdop op een siphon lachgas aansluit, daarin zit ondanks dat lachen dan iets verstandigs. Ik heb mij dus voorgenomen het verstand te laten spreken, want ik heb kiespijn. Het is een voudig belachelijk in dezen tijd nog kiespijn te hebben. Lachen is tenslotte een van de meest aangename gewaarwordingen die men zich kan indenken. Alleen het verband tusschen lachen en pijn, dat wil er nog zoo niet in. Of ja, ik heb toch eigenlijk nooit méér gelachen, dan toen mijn buurman, die bezig was zijn klimroos op te binden, met ladder en al over de schutting viel. Naar den anderen kant natuurlijk! Want bij mij zou hij in een perk geraniums zijn gevallen en dat zou minder aardig geweest zijn. Maar hij viel aan den anderen kant in een perk met rozen. Gebruld heb ik. Wel wat onhebbelijk misschien, maar ik neem aan, dat lachen wel een oer-in- stinct zal zijn, dat wij van Adam of zoo hebben meegekregen. Daar ben ik dus niet verantwoor delijk voor. Vraagt U dat maar aan een psycho loog, die weet dat wel. Je zoudt natuurlijk' fat soenshalve het hoofd kunnen omdraaien (niet van den psycholoog natuurlijk) en naar een an deren kant toelachen. Maar onderdrukken moet .men het niet. Vooral niet! Dat is uitstel van exe cutie, want dan komt het geval via je onderbe wustzijn in je droom terecht. En er is niets el lendiger, dan midden in den nacht door je vrouw te worden gewekt met vraag, waai-om je zoo on wijs ligt te lachen. Lach dus maar liever zonder omwegen. Hij brulde trouwens zelf ook (dien buurman bedoel ik). Maar dat was meer als ge volg van de vrij venijnige dorens der rozen struiken. Er bestaat dus wel verband tusschen lachen en pijn, alleen tot dusver kwamen zij gesplitst voor. Dat wil zeggen de een had de pijn en de ander lachte dan. Daar hoeft U het hoofd niet om te schudden. U lacht zelf ook in zoo'n geval. Ik heb nog kort geleden een zeer eerbiedwaardigen pro fessor met water en eau de cologne bij moeten bi-engen, omdat een van zijn collega's, die in een provincieplaatsje een lezing zou houden, met zelfverzekerden tred het tooneeltje opstapte, te ver naar voren liep en vóór hij een woord kon spreken in het niet overdekte souffleurshokje viel. Zijn hoofd stak nog net boven de planken uit. Een succesnummer gewoonweg! Hij had wel een been gebroken, maar gelachen dat er is! Ook dat was echter nog een gesplitst geval. Nu eens philosopheeren over de combinatie. Want ik moet tenslotte toch van die kiespijn af. Ik ga dus naar den tandarts, met pijn natuurlijk. Daar zit ik ondanks de nauwkeux-ig gemaakte af spraak vijf kwartier in de wachtkamer; ook met pijn. Dat wachten is rechtevenredig met de reputatie van den tandarts. Dat ben je aan zijn eer verschuldigd. Maar hoewel dat op zichzelf belachelijk is, valt er toch nog niets te lachen. Er is alleen nog maar pijn. Eindelijk komt het moment, dat je door een allervriendelijkst lachende assistente wordt binnengelaten. Alweer zoo'n splitsing! Zij lacht om mijn pijn. En daar zit ik dan. Nu opletten op de combinatie. De dop werkt en de boor ook. Pijn voel ik niet en lachen doe ik ook niet. Het heele geval interes seert mij eigenlijk niet meer. Onzinnig om zoo veel aandacht te besteden aan een pijnlijke kies. Het is alweer afgeloopen. Nu lacht de tandarts. Hij vraagt mij uiterst vi-iendelijk nog even bij zijn lessenaar plaats te nemen. Hij pakt een kaart met een complete teekening van een ge bit en geeft er tien krassen op. Hij licht toe, dat hij nog enkele uiterst noodzakelijke voorzienin gen moet treffen. Wij stellen een volgende bij eenkomst vast. Hij is buitengewoon hoffelijk en maakt inmiddels in gedachten al vast de reke ning op. Hij lacht daarbij. En dat doet mij pijn. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 16 Mei 1939 's avonds van 8.159.15 uur door den heer George Robert. Pi-ogx-amma: Werken van J. S. Bach. 1. Preludium en Fuga e kl. t.. 2. Aus der Tiefe rufe ich 3. a. Fantasia c kl. t. b. Fantasia G gr. t. 4. Fuga g kl. t. 5. Schmücke dich, o liebe Seele. 6. Preludium en Tripelfuga Es gr. t DE OOSTHOEK. De Overïjselsche-Geldersche-Drentsche Ver- eeniging „De Oosthoek" organiseert Zaterdag avond 20 Mei haar halfjaarlijkschen feestavond in gebouw „Odeon", Jansstraat. Door de tooneelclvib zullen worden opgevoerd: ,De man mot altied de minste waezen" en „Een knap stel". Na afloop is er bal. Op Hemelvaartsdag wordt een fietstocht ge houden naar Schiphol. -\

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6