Haarlem's Dagblad ERNSTIGE INCIDENTEN IN PALESTINA. «jssf 0PEN^HT8ad ENORME SCHADE rFETRIE Co.-i J^mkstecgescfiettken CHRISTIAN SCIENCE „Overwinningsparade" heden te Madrid gehouden Dronken woesteling rijdt drie kinderen en een man dood. Ontzettend ongeluk bij Lonneker. Man doodde zijn vrouw. Kleurigheid. KEIP Groote Houtstraat naast Luxor. Het Belangrijkste 56e jaargang No. 17151 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 150d4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 19 Hei 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. losse- nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL RcgrlnbnnnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Een doode en gcoot aantal gewonden bil botsingen te Jewzalem Regeeringsgebouw te Tel Aviv bestormd. Nadat de inhoud van het Witboek men zie hiervoor pag. 5 be kend was geworden is het Donderdag in verscheidene deelen van Palestina tot betoogingen van de zijde der Joodsche bevolking gekomen, waarbij zich ern stige incidenten hebben voorgedaan. De radio-voorlezing van het Witboek in de drie officieele talen werd bovendien verstoord doordat alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem en den zender te Ramallah door on bekenden doorgesneden waren. Te Jeruzalem trokken Donderdagmiddag vijf tienduizend Joden onder leiding van opperrab bijn Herzog en andere rabbijnen door de hoofd straten van de Joodssche wijk van Jeruzalem. In den stoet werden borden met de volgende op schriften meegedragen: „Wij willen ons niet overgeven aan de politiek van de regeering" en „Wij willen geen minderheid vormen onder Arabische heerschappij". Reeds vroeg in den ochtend hadden zich groe pen Joden verzameld, die het Britsche en Ara bische verkeer uitjouwden. Op het Joodsch college was de Zionistische vlag halfstok geheschen. De menigte zong het Hatikwah-gezang en deelen van den 137sten Psalm. Herzorg heeft een toespraak gehouden, waar in hij zeide, dat Engeland ontrouw is geworden aan de goddelijke opdracht Israel te verlossen. Des avonds deden zich op verschei dene plaatsen van Jeruzalem ernstige botsingen voor. Volgens de laatste schatting zijn hierbij 12 Engelsche poli tiebeambten en een honderdtal Joden gewond. Een Engelsch politie-agent werd gedood. De politie heeft overigens een groote zelfbe- heersching getoond, aldus meldt Reuter, twee uur lang werden de agenten gebombardeerd met steenen en scheldwoorden en zij grepen eerst in, toen twee himner door schoten gewond werden. Anderzijds hebben verantwoordelijke Joden ge tracht de menigte van excessen te weerhouden. Terwijl de betoogingen in den ochtend een rustig karakter hadden, nam de opgewondenheid der menigte later op den dag toe, totdat de hoofd straten van de Joodsche wijk een aanblik van de grootste wanorde boden. De oproermakers werden van de wijs gebracht, toen de autoritei ten de verlichting doofden, zoodat het in de wijk geheel donker werd. Thans is de orde hersteld. Gepantser de wagens rijden door de straten. Tij dens de ongeregeldheden is brand ge sticht in een deel van het postkantoor. Betoogers deden een aanval op een Britsch warenhuis en een Duitsch kof fiehuis, waar schade werd aangericht. De Joden hebben het werk vandaag hervat. Het was vanochtend rustig in de straten van Jerusalem. De winkels zijn weder open en tot dusverre is geen poging gedaan de onlusten te doen herleven. Ook te Haifa kwam het tot demonstraties. Bijna vierduizend jongelui hebben op de binnen plaats van de technische school het Witboek ver brand temidden van een spottende menigte. Vierduizend andere personen sloten zich bij deze Het Hofje van Loo bestaat 450 jaar. Een herdenking op 25 Mei. Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat het Hofje van Loo (Gasthuishofje) in de Barrevoetestraat op 25 Mei a.s. 450 jaar zal heb ben bestaan. In datzelfde stuk gaven wij uitvoe rige historische bijzonderheden over deze in stelling. Nader vernemen we dat dit jubile niet onopge merkt voorbij zal gaan. De regenten zullen op den feestdag met de bewoners een tochtje ma ken naai de provinciale landgoederen in Castri- cum. Bovendien wordt dien dag het hofje met schijnwerpers verlicht. De winkeliersvereeni- ging de „Bobarkei" zal de bewoners der omge ving opwekken om te vlaggen. demonstratie aan. Er werd geroepen: ..Leve de verklaringen van Balfour" en „Weg met het Witboek". Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche betoogers de bureaux van dc districts- overheid bestormd. Zij verwoestten den inventaris en stichtten brand. Een Jood sche politie-agent is ernstig gewond, toen uit de menigte werd geschoten, nadat dc politie een charge had gemaakt. Ook kwam het tot botsingen tusschen aan hangers van de arbeiderspartij en van de Revi sionistische partij. Een veertigtal menschen werd gewond. Ook hier is thans de rust weergekeerd. Havas meldt nog dat op verschillende plaatsen in het land de terreur is toegenomen. In den nacht op Donderdag heeft een gewapende bende een Joodsche kolonie aan de baai van Haifa aan gevallen. Een Joodsche vrouw werd gedood, een der vier bewakende politiemannen werd gewond. In een gevecht tusschen politie en rebellen bij het dorp Damough in Galilea werd een der op standelingen gewond. De politie nam een hoeveelheid wapens en munitie in beslag. In het Lagerhuis heeft de Engelsche minister van Koloniën MacDonald eenige mededeelingen over de onlusten gedaan. Voorts kondigde hij aan dat Maandag en Dins dag in het Lagerhuis de debatten over de Pa- lestijnsche kwestie zullen worden gehouden. De regeering zal een motie indienen, waarin wordt gezegd, dat het Huis de politiek van de regeering zooals deze uiteen wordt gezet in het Witboek, goedkeurt. Ged. O. Gracht 82, Tel. 13870 (2 lijnen) (Adv. ingez. Medj CHRISTIAN SCIENCE SOCIETY HAARLEM kondigt een lezing aan in de Engelsche taal over (DE CHRISTELIJKE WETENSCHAP) Onderwerp HOW CHRISTIAN SCIENCE HEALS (Hoe Christian Science geneest) door PROF. HERMANN S. HERING, C.S.B. op Zondag 21 Mei a.s., nam. 4 uur, in het ge bouw van de Vereen, van Vrijzinnige Hervorm den, Jacobstraat b/d Raaks, Haarlem. Voorlezing der Nederl. vertaling 2.30 uur Zaal geopend 2 uur. Toegang vrij. (Adv. Ingez. Mcd.) tyzapend: Défilé van 100.000 man voor Franco Tienduizend Italianen in den stoet MADRID. 19 Mei (Reuter-A.N.P. i Vandaag is te Madrid de overwinningsparade gehou den. waaraan door meer dan 100.000 man is deelgenomen. De straten waren versierd met het rood en goud van de nieuwe Spaansche vlag. Op vele plaatsen zag men kostbare ta pisserieën. terwijl de door den oorlog aange richte schade inderhaast hersteld was. Reeds te negen uur waren de tribunes bezet. Op een der tribunes had Franco plaats geno men, temidden van de leden der regeering. Links zaten generaal Queipo de Llano, gene raal Kindelan en leden van den generalen staf. Aan de parade werd deelgenomen door -on geveer 10.000 Italianen. Bij hun voorbijtrekken speelde een orkest het fascistische lied „Duce a noi". Naar schatting bevonden zich twee mil- lioen menschen in de hoofdstad. Langs de be kende Castellana, die thans Avenida del gene ralissimo Franco heet, hadden zich duizenden opgesteld om het voorbijtrekken der troepen te aanschouwen. Na bijna een uur passeerde de eerste geheel Spaansche afdeeling, die een reusachtig por tret van Franco meedïoeg. Daarna volgden batterijen luchtafweergeschut en marine eenheden. Het défilé werd geopend door generaal Sali- quet, commandant van het centrale leger en zijn staf. Op hen volgden de Italianen. Het Spaansche legercorps van Toledo passeerde in den „passo Romano". Vliegtuigen vormden in de lucht het woord Franco. dagelijks van 7 u. tot 9 u. n.m.; Zondags tol 6 u. n.m Goedkoop .Ochtend en Avondtarief. "Water op temperatuur." Bij gunstig weer: MORGEN ZATERDAG 20 5 POLO WEDSTRIJD: HVGB—HAARLEM om 2 u. n.m (Adv. Ingez. Med.) Donderdagavond omstreeks half zeven is op den Rijksweg Olden- zaalEnschedé in het dorp Lonneker een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een personenauto, waarvan de bestuurder onder invloed van sterken drank verkeerde, is van den weg afgeweken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, terwijl ook een kinderwagen, waarin zich een baby bevond, werd getroffen. De wielrijder, de onge veer 35-jarige heer Moddejonge, het twaalfjarige meisje Smink en de zuigeling werden op slag gedood. Het vijftienjarige meisje Smit werd zóó ernstig gewond, dat zij in den loop van den nacht is overleden. De bestuurder van de auto, zekere S., uit Enschedé, chauffeur van beroep, werd door de politie gearresteerd. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Lonneker. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bestuur der van de auto, de 34-jarige chauffeur C. S., die bij een Enschedesche expeditiefirma in dienst is, reeds vroeg in den middag in aange schoten toestand in de stad is gezien. In een café maakte hij kennis met een inge zetene van Winterswijk. Er werden verschillende .ondjes gegeven, waarna werd overeengekomen, dat S. de auto eenigen tijd zou mogen leenen. Hij nam twee andere personen mee naar Ol- denzaal, waarna hij op den terugweg tegen zeven uur het dorp Lonneker passeerde. Getuigen heb ben aan de politie verklaard, dat de auto hen even voor het dorp Lonneker in razende vaart met zegt van 100 tot 120 K.M. was voor bij gereden. De wag'cn slingerde over den weg. In het dorp Lonneker raakte de bestuurder in een bocht van den weg bij de bakkerij van Ba- veld de macht over het stuur kwijt. Het scheelde een haar of de auto reed tegen een boom. De bestuurder wist dit nog te voorkomen, doch de auto schoot met onverminderde vaart door, het rijwielpad op, rechts waarvan de 14-jarige Stientje Smit met 'n kinderwagen waarin haar zes maanden oude broertje Willem Jan lag, liep. Het meisje werd tegen den grond geslingerd en uiterst zwaar gewond. De kinderwagen werd ge heel versplinterd. De baby kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. Door toege snelde voorbijgangers werd het levenloos uit den modder gehaald. De chauffeur raasde echter door en reed ongeveer twintig meter verder de 12-jarige Annegje Smink aan, die op slag werd gedood. Weer twintig meter verder fietste het echtpaar Moddejonge uit Enschedé. De man werd door den auto gegrepen en eveneens op slag ge dood. Zijn vrouw, die met een kind op den ba gagedrager dicht bij haar man fietste, werd ra kelings door de auto gepasseerd. Een eindje verder, vlak bij de woning van den rijksveldwachter Smit, heeft de autobestuur der zelf stilgehouden. Toen de veldwachter ter plaatse kwam, stond de man, die beschonken bleek te zijn, midden tusschen het publiek. Hij werd naar het politiebureau te Enschedé overge bracht, waar hij is ingesloten. In verband met zijn toestand kon hij aanvankelijk niet worden gehoord. TENTOONSTELLING ONSCHOOLSCH WERK. De Speeltuinvereeniging „Flora" houdt een tentoonstelling van werkstukken der Onschool- sche Cursussen op Zaterdag 20 en Zondag 21 Mei a.s. Op Hemelvaartsdag Is in Amsterdam- West een vrouw door haar man doodge stoken. Voorbijgangers en bewoners van het Barendsplein waren getuige van een drama, dat een zeer kort verloop had en waarbij een 42-jarige vrouw om het le ven is gekomen. De dader is een 51-jarige man. die reeds v scheidene jaren met de vrouw, een kleurlinge uit Zuid-Java, gehuwd is. Thans leefde hij ge scheiden van de vrouw op een kamer in Amster dam-Zuid. De vrouw woont in het tehuis van de vereeni- ging Hulp voor Onbehuisden. Het echtpaar heeft vier kinderen. De oudste een meisje van dertien jaar, woont bij den vader, twee kinderen wor den momenteel in 'n sanatorium verpleegd, terwijl de jongste met de moeder is ondergebracht bij hulp voor onbehuisden. Het schijnt, dat de vrouw omgang had met an dere mannen, wat de jalouzie van den echtge noot had opgewekt. De man heeft de vrouw Don derdag ontmoet en is een eindje met haar mee- geloopen. Zij bevonden zich omstreeks half twee op het Barendsplein, waar voorbijgangers merk ten, dat er een korte, maar zeer felle woorden wisseling tusschen hen ontstond. De man greep toen plotseling een groot pad vindersmes, dat hij bij zich droeg, en stak de vrouw eenige malen in den hals Een der steken trof den halsslagader, die werd doorgesneden, met het gevolg, dat de vrouw hevig bloedend in- eenzeeg. Nog vóórdat hulp ter plaatse was, had zij den geest gegeven. Twee voorbijgangers, die de noodlottige daad niet meer hadden kunnen voorkomen, grepen den man vast, die zich, zonder zich te verzetten, naar het politiebureau op het Haarlemmerplein liet overbrengen. Vandaar werd hij korten tijd later overge bracht naar het politiebureau Spaarndammer- straat, waar hij is ingesloten. De man was ge heel versuft en gedurende den middag was hij niet in staat een verklaring af te leggen. Het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni" uit Haarlem had met Hemelvaartsdag een groot nationaal concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen uitgeschreven op het Prinsen Bolwerk. Alle deelnemende corpsen speelden bij de opening het Volkslied. Het woord is aan Ceibel: Tracht de jeugd niet van alles zooveel mogelijk in te pompen, maar oefen den geest met weinige doch waar dige leerstof. Het doel is be reikt. als de jeugd geleerd heeft te leeren. (Te Londen worden pogingen aangewend om een overzichte lijker klassificatie te maken van de 2000 benaamde kleuren en kleurnuances, die men thans on derscheidt De kleuren met de namen, Zijn er tweeduizend samen. Dus waarom dat getreur: Om het eens rond te zeggen, Het valt niet te weerleggen, Het leven is vol kleur. Soms is dat wel eens lastig, Niet ieder is standvastig, In dezen raren tijd; Licht kun je 't hoofd verliezen, Wanneer je hebt te kiezen, Uit zooveel kleurigheid. Men vindt nu ook te Londen, Naar 't lijkt op goede gronden. Dat men het gaandeweg. Wat al te „bont" gaat maken, En daarom wil men raken. Tot nuchter overleg. Men wil het kleurschakeeren. Wat beter reguleeren, Eenvoudiger als 't kan; Wie thans probeeren zoude. Ze uit elkaar te houden. Wordt duizelig ervan. De kleurenweeld' in 't leven. Is haast te overdreven Steeds wordt ze uitgebreid; Hoe kan het dan gebeuren. Dat wij om niets meer kleuren In dezen vreemden tijd. Russisch antwoord te Londen overhandigd .LONDEN, 19 Mei. De ambassadeur der Sovjet Unie, Maiski, heeft heden het antwoord der Russische regeering op de jongste Britsche voorstellen op het Foreign Office overhandigd. Dit antwoord behelst een weigering. Moskou blijft aandringen op een drie- mogendhedenpact gebaseerd op weder- zijdschen bijstand als minimum. (United Press). KOEPANG. 18 Mei. (Aneta-ANP). De correspondent van Aneta te Koe pang meldt nader, dat uit dc jongste berichten uit het binnenland van Timor is gebleken, dat de toestand tengevolge van noodweer en overstroomingen er ger is dan men zich had voorgesteld. In Nederlandsch Timor zijn honderden per sonen omgekomen. Duizenden dieren werden het slachtoffer van de overstroo mingen. Groote oppervlakten aan voe dingsgewassen zijn vernield, terwijl vele boomen vernield zijn. De totale schade wordt thans geraamd op circa twee millioen gulden. EEN BRIL VAN KEIP GAAT LANGER MEE Zoo'n bril is altijd van het beste materiaal met groote zorg en vakkundigheid gemaakt. Pasvorm onberispelijk, daarom „zit" hij ook zoo prettig. (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. Een dronken chauffeur heeft bij Lonneker een man en drie kinderen doodgereden. 1 Te Amsterdam heeft een man zijn vrouw doodgestoken. 1 De Vrouwen Vredesgang maakte grooten in- Indruk. 3 BUITENLAND. Volgens het Witboek zal Palestina binnen 10 jaar een onafhankelijke staat zijn. Nog vijf jaar mogen Joden immigreeren. 5 Het Engelsche koningspaar bevindt zich thans op Canadeesch gebied. 5 Bij een ontploffing in het arsenaal te Wool wich zijn vijf personen om het leven ge komen. 5 SPORT. Laga won het hoofdnummer op de Varsity 6 ARTIKELEN, enz. J. B. Schuil: Ludamus 2 B. A.: Vrouwen Vredesgang 1939. 3 K. de Jong: Leerlingenuitvoering Alie Michielsen. 4 G. J. Kalt over het concours van „Arti et Re ligioni". 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on ij

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1