[-Indrukwekkende betooging voor den vrede TUINMEUBELEN PARASOLS EN PLAIDS B.J.v.LIEMT Vrouwen Vredesgang 1939. VRIJDAG 19 MEI 1939 HAAEEEM'S DAGBEAD 3 Twaalfduizend vrouwen trokken door Rotterdam. Woensdagmiddag is te Rotterdam de jaarlijksche Vrouwen Vredesgang gehouden, een betooging voor den vrede, georganiseerd door verschillen de samenwerkende vrouwenorganiasties, waar aan thans ruim 12.000 vrouwen hebben deel genomen. Tegen twee uur stelde de stoet zich op het Admiraliteitsplein op en te hall drie precies stelde zij zich in beweging. Alle deelnemende vrouwen droegen een witte vredesbloem in het knoopsgat en in den stoet werden een veertigtal witte doeken meegedra gen, alle met slechts één enkel woord: „Vrede". In ordelijke rijen trok de stoet zwijgend door het Oosten van Rotterdam, en er ging een diepe indruk uit van deze duizenden zwijgende vrou wen, die ernstig en doordrongen van de betee- kenis van datgene, waarvoor zij betoogden, in dichte gelederen langzaam door de straten trokken. Er bestond langs de geheele route groote belangstelling van het publiek, dat even eens onder den indruk was van de plechtigheid der betooging. De stoet was ongeveer twee kilometer lang, en een kleine politiemacht zorgde ervoor, dat het verkeer, waardoor de betooging een enkele keer onderbroken moest worden, in goede banen geleid werd. De betooging vond haar eindpunt op het sport terrein Woudestein waar, toen alle deelneem sters zich daar verzameld hadden, een korte sluitingsbijeenkomst werd gehouden. Een der leden van het centraal comité, mevr. A. TrompDe Jong uit Zandvoort, vergeleek in haar openingswoord den Vrouwen Vredesgang met den Kinder-kruistocht uit de Middeleeuwen, een Kinder-kruistocht naar het verre vijandige land, langs een weg, waarop de gevaren en moeilijkheden en verzoekingen voor een kind onoverkomelijk moesten schijnen. Toch.... ze gingen. En we weten, dat ze het Heilige Land niet bereikten. Hadden ze niet moeten gaan en gehoor moeten geven aan den raad der wijze ouderen, die het goed weten en goed zeggen, dat een mensch nooit meer moet vragen dan de dag kan dragen? Toch niet. Er zijn opdrachten, waaraan een mensch gehoorzamen moet. In dit besef is de Vrouwen Vredesgang gehou den. Het is moeilijk de vredesgedachte te dra gen door veel storm en tegenwind, op een aarde, die gewapend en geheel of gedeeltelijk gemobi liseerd is. Wij weten, dat in eenige minuten tientallen bruggen kunnen zijn opgeblazen, hon derden woningen vernield, duizenden men- schenlevens vernietigd kunnen zijn. Wij weten de werkelijkheid. Wie in onze dagen de vredes- gedachte nog bewaart, doet dit niet meer op grond van een oppervlakkig, wereldvreemd idealisme, maar op den beganen grond. Maar zoolang we niet overtuigd zijn, dat het dien weg uit zou moeten gaan, blijven we het woord vrede uitheffen boven alle gewoel en verwarring en dreigende vernietiging. Hier ligt een vrouwen- taak, om in hoop tegen hoop te blijven gelooven, dat de macht van de vrede sterker en edeler is dan de afbrekende krachten. Want vrede is niet te denken zonder de opwaartsche en bouwende krachten. Daarop wachten de volkeren dei- aarde. In aansluiting hierop werd het lied „De volk'ren der aarde" door alle deelneemsters onder leiding van mevr. M. C. Grimberg Huyser gezongen, en deed mej. dr. M. A. Thiel voorlezing van een aantal der uit het buiten land ontvangen adhesiebetuigingen. Namens vrouwen uit Engeland, Vlaanderen en Zwitser land werd een kort begroetingswoord gesproken, waarop samenzang van het lied „De vrouwen, ze trekken te velde" volgde. Mevr. Trompde Jong sprak he slotwoord, waarin zij wees op de niet toevallige verbinding in het gezongen lied tusschen de woorden vrede en vrijheid. Ondanks verscheidenheid van mee ning en van de wegen die naar het doel leiden, heeft men samen getuigd, samen gezongen van een diep heimwee naar een wereld, die vol zal zijn van vrede en vrijheid en gerechtigheid. Wij zend op een uitspraak van Hugo de Groot, die het terrein versierde: „waar de wegen des rechts eindigen, begint de oorlog", betoogde spr., dat daar, waar de orde eindigt, de chaos begint. Zij besloot met het uitspreken van de bede dat onze aarde niet veranderd moge wor den in een nieuw Armageddon, maar dat tus schen de volk'ren der aarde die vrede opge bouwd worde, die de vrijheid en de gerechtig heid dient en in vrijheid en gerechtigheid tot stand komt.... een vrede door recht". Met een groot aantal extra trams werden de deelneemsters naar de verschillende stations of naar de binnenstad teruggevoerd. Voordat de slotbijeenkomst begon, hadden op den Oostzeedijk twee deputaties den stoet ver laten om zich per auto naar 's Gravenhage begeven, om te worden ontvangen door den president van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, terwijl de tweede deputatie een adres, bestemd voor den minister van bui- tenlandsche zaken, zou gaan afgeven aan het departement van buitenlandsche zaken. De in houd van dit adres is tevens ter kennis gebracht van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Een derde deputatie onder leiding van mevr. dr. J. C. ProostThoden van Velzen, uit Rotterdam, werd later in den middag ten stad- huize ontvangen. Alvorens zich naar het stad huis te begeven, legde deze deputatie bloemen neer bij het standbeeld van den grooten Rotter- damschen pacifist Erasmus. Het comité heeft tenslotte een schrijven ge richt tot den raad van den Volkenbond, waarin het namens duizenden vrouwen een beroep doet op de verantwoordelijke leiders om alles in het werk te stellen om den bond met nieuw leven te bezielen en hem zoo aantrekkelijk te maken, dat alle staten zullen wenschen er aan mede te werken en het te maken tot een lichaam, dat gegrond is op de beginselen van loyale samen werking. zuiverheid en gerechtigheid. De uit acht dames bestaande deputatie van den Vrouwen Vredesgang naar het Permanente Hof van Internationale Justitie werd tusschen drie en vier uur in het Vredespaleis te 's Gra venhage ontvangen door den president van het hof. den heer Querrero. Mevr. C. RamondtHirschmann hield van haar vredeswil getuigden, 'n dringend be roep op het geweten der menschheid en ver zoeken zij u met den grootsten aandrang, onverwijld stappen te doen tot het bijeenroepen van een wereldconferentie, waar getracht zal worden de problemen, die de wereld verdeelen, op te lossen zonder geweld en een begin te maken met een geleidelijke internationale ont wapening. Zij smeeken u alles te doen, wat in uw macht is, om de beschaving, die op het spel staat, te redden." In Frankrijk, België, Noorwegen en Zwitser land worden adressen met gelijke strekking aan de regeering aangeboden door vrouwengroepen van die landen. Bij het overhandigen van het adres hield mej. mr. Ketel een toespraak, waarin zij het ver trouwen uitsprak, dat de regeering dit getuige nis zal kunnen begrijpen. De weerklank in het buitenland met den Vrouwen Vredesgang blijkt uit de binnengeko men adhaesiebetuigingen. Er waren er van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, de Internationale Vredes-campagne, het Wereld Jeugdcongres, de Internationale van Oorlogsbestrijders en den Joodschen Vrouwen bond. Verder van vrouwen- en vredesvereeni- gingen uit de volgende landen: België, Boelga- rije, Engeland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Eng Indië, Italië, Noorwegen Oostenr. Polen, Schotland, Ver. Staten, Zuid Afrika, Zwe den en Zwitserland. In den stoet liepen mee een vertegenwoordigster van den Internationalen Vrouwenraad en afgevaardigden van Engelsche, Vlaamsche en Zwitsersche vrouwen. Een be groetingswoord werd gesproken door Mme. van de Veyer (Vrouwengroep Vlaamsche Oudstrij ders), mrs. Ouwerkerk (Peace Pledge Union), miss prof. Ouwerkerk (Internationale Broeder schap Eng. Indië), mevr. De Bosch Kemper (Bund Schweizerischer Frauenvereine) en mrs. Vilma Szantho Harrington namens Hongarije. De belangstelling uit Ned. Oost Indië bleek uit door velen onderteekende adhaesie-betuigingen. Stadhuisvraagstuk in de hoofdstad nog niet afgehandeld. Raad zal voordracht van B. en W. in de afdeelingen onderzoeken. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is op voorstel van bijna alle raadsfracties en met instemming van het college van B. en W. een motie aangenomen, waarin de gemeenxaad, overwegende dat de prijsvraag inzake den bouw van een nieuw raadhuis niet het ge- wenschte resultaat heeft opgeleverd en tevens overwegende dat mede de vraag of dit ver band kan houden met de opdracht, van oor deel is dat een en ander een nader onder zoek verdient; voorgesteld werd de voordracht in zake den bouw van het nieuwe raadhuis in de afdeelingen te behandelen en daarbij tevens andere oplossingen in het onderzoek te betrekken. Een voordracht van B. en W. welke op de agenda van deze vergadering stond, om hen te machtigen zich in verbinding te stellen met de architecten combinaties Duintjer Komter en BerghoefVegter, teneinde te trachten van haar ontwerpen te krijgen, waaruit zoo mogelijk een keuze voor een definitief ontwerp kan worden gedaan, is daarop van de agenda afgevoerd - De burgemeester bepaalde de afdeelings- vergadering, waarin deze zaak behandeld zou worden, op Maandag a.s. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle Drogisten (Adv. tngez. Med.) Groote Houtstraat 62-67 Telefoon 10657 - 12839 (Adv. Ingez. Med.) Op 17 Mei werd de zesde Vrouwen Vredes gang ditmaal te Rotterdam gehouden. Duizenden en Duizenden vrouwen waren derwaarts getrokken om te getuigen voor vrede en gerechtigheid. Meer dan ooit werd door ons allen gevoeld, dat deze stille demonstratie in dezen tijd noodzakelijk was om in het openbaar uiting te geven aan onze gevoelens van afkeer van den oorlog. En terwijl we daar zco stil voort liepen werd ik opnieuw getroffen door het gëvoel van eenheid dat al deze vrouwen, jong en oud en uit alle standen, samenbond op dezen middag, namelijk de Vredesgedaehte. Er was slechts één bede in het hart van deze duizenden vrouwen: dat hun echtgenoot-en, zonen en broeders gesipaard mochten worden voor een nieuwen oorlog, die nog" veel ramp zaliger zou zijn dan de voorgaande. Overal waar de stoet langs trok, stonden honderden belangstellenden, mannen en vrouwen, langs den weg geschaard, velen ook met een witte bloean getooid, als een bewijs van instemming met deze stille demonstiatie, Eenige bloemenwinkels, waar de stoet langs trok, hadden ook étalages van uitsluitend witte bloemen en hier en daar wapperden vredesvlaggen. Mevrouw Oud, de burgemeestersvrouw ging als eerste vrouwe van Rotterdam vooraan in den stoet en dat moet vooral de Rotterdam mers wel zeer getroffen hebben, dat zij het lichtend voorbeeld gaf. Om vier uur werd het Sportterrein Wouden- stein bereikt, alwaar de stoet werd ontbonden Daar werden nog eenige toespraken gehouden en liederen gezongen. Er waren afgevaar digden van millioenen vrouwen uit het buitenland, uit Vlaanderen, Zwitserland. Hongarije, Engeland en de secretaresse van den Internationalen Vrouwenraad uit Parijs. En hiermede behoorde deze massabetooging weer tot het verleden, die ditmaal werd be gunstigd door goed weer .Zou dit wellicht een voorteeken zijn. dat we op een berere toe komst mogen hopen? Het ware te wenschen; dan zouden wij niet voor niet gestreden heb ben voor de verwezelijking van ons aller ideaal, den wereldvrede. B. A. DOOR VALLEND PUIN BEDOLVEN TERWIJL WONING IN BRAND STOND. Man met groote moeite gered. BLIKSEM RICHTTE GROOTE VERNIELING AAN. Woensdagavond, kort na acht uur, is tijdens een onweersbui de bliksem geslagen in de ar beiderswoning van G. J. Sillis, te Wezep. In een ommezien stond het huis in lichter '.aaie. De vrouw en drie kinderen van den be woner zagen kans zich tijdig in veiligheid te stellen, doch de man zelf werd onder het vallend puin bedolven. Met moeite slaagden de buren er in het slachtoffer te bevrijden. S. werd ernstig aan den schouder en een der armen gewond. Het huis brandde geheel af. Een houten zomerhuisje, dat ongeveer veer tig meter van het afgebrande woonhuis lag, werd door den luchtdruk geheel vernield, ter wijl van een der ramen van een op eenigen afstand staande woning alle ruiten barstten. VIER HEEMSKINDEREN OP HUN MODERNE ROS BEVAART OF DE LAATSTE DAG NAAR SCHOOL VOOR HET EINDEXAIMEN. Zullen zij den sprong over den afgrond (het examen) even goed halen als de „echte" Heemskinderen? In ieder geval veel succes Haarlemsche Ritsaart, Writsaart, Adelaart en Reinout. Stemmen bij volmacht door militairen. Wat de gevolmachtigde moet doen. Zooals bekend, kan, in verband met de a.s. verkiezingen voor de gemeenteraden, aan kiesgerechtigde militairen gelegenheid worden gegeven, om bij volmacht te stemmen, voor zoover die militairen op den dag der- stem ming in werkelijken dienst zijn in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Het blijkt gewenscht hien, die door boven bedoelde militairen bij verzoekschrift als ge machtigde worden aangewezen, op het vol gende opmerkzaam te maken. De door den militair-kiezer aangewezen gemachtigde, waarvan door den militair- kiezer naam en voornamen, plaats en datum van geboorte, alsmede de woonplaats aan de betrokken burgemeester zijn opgegeven, wordt uiterlijk drie dagen vóór den dag der stem ming door of van wege den betrokken bur gemeester opgeroepen, ten einde zich per soonlijk ter secretarie te vervoegen om de volmacht aan te nemen. Verschijnt de gemachtigde niet c«p de(n) daarvoor bij de oproeping vermelde(n) dag of dagen, of neemt hij de volmacht niet aan. dan verliest de aanwijzing, in het verzoek schrift gedaan, haar kracht. Het verzoek schrift. hetwelk aan den burgemeester is op gezonden wordt alsdan door of vanwege dezen terstond bij aangeteekenden brief aan den militair teruggezonden. De militair kan dan niet opnieuw een ge machtigde aanwijzen, doch wel bij bekomen verlof op den dag der stemming, zelf zijn stemplicht vóór 12 uur gaan vervullen. Bij aanneming van de volmacht waarmerkt de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar het aan den burgemeester opge zonden verzoekschrift, nadat dit door den gemachtigde is mede-onderteekend. Dit ver zoekschrift geldt alsdan als het origineel der volmacht. De militair is niet bevoegd de gegeven vol macht in te trekken. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente, waar de ver kiezing zal plaats hebben, krachtens de voor die gemeente vastgestelde kiezerslijst, bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. Eén kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, be houdens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisge- nooten behooren. (Adv. Ingez. Med.) Woesteling dreigde agent dood te rijden. Opzet mislukte. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft J. T. S„ een 47-jarig koopman, wonende te Overschie, op den Goudschesingel te Rot terdam uiterst roekeloos met zijn auto gere den. Toen hij van den Goudscheweg den Goudschesingel wilde oprijden, ging hij met de voorwielen over een vluchtheuvel met het gevolg, dat een verkeerszuil omver werd ge reden. Twee surveilleerende agenten van po litie zagen dit en wilden den automobilist aanhouden. S. gaf evenwel vol gas, zoodat een der agen ten opzij moest springen, ten einde niet door den woesteling te worden aangereden. De 1 tweede agent zag kans op de treeplank te springen en klemde zich vast. De man in de auto begon nu, van links naar rechts slin- zii uiting gal aan den vasten wn cier vrouwen gerend, in snelle vaart den Goudschesingel af .i:.. ,it.e viiHüri T"Jp miln rpVippvHp ralrelinO's lanos rip om ondanks de ontmoediging, de angst, en de wanhoop die in de wereld heerschen, te blijven strijden voor vrede en gerechtigheid. Spr. overhandigde een adres aan den presi dent, die met enkele woorden dankte. De deputatie naar de regeering stond onder leiding van mej. mr. P. A. Ketel uit Utrecht. Zij overhandigde aan den minister van buitenland sche zaken, die de deputatie op zijn departement namens de regeering ontving, een adres van den volgenden inhoud: „Diep verontrust over de dreiging van een nieuwen wereldoorlog, over de schendingen van het volkenrecht, die opnieuw hebben plaats gehad, vast overtuigd, dat de bewapeningswed loop naar den ondergang moet voeren, dat de volkeren den oorlog niet willen, zooals in het afgeloopen jaar duidelijk is gebleken, doen de duizenden vrouwen, die op 17 Mei 1939 zwijgend te rijden. De auto scheerde rakelings langs de daar staande boomen, die hij ernstig bescha digde en ten slotte wilde hij rakelings langs een mast van <le electrische straatverlichting rijden, kennelijk niet de bedoeling den agent tusschen zijn wagen en den mast te verplet teren. De agent sprong echter tijdig van de auto af en werd een eindweegs meegesleurd. Hij kreeg echter geen letsel. De automobilist reed even verder tegen een accumulatoren huisje, dat beschadigd werd. De auto echter werd daar in den wilden rit gestopt. Toen kon men den woesteling arresteeren. hij is ingesloten, verdacht van" poging tot doodslag. Donderdag is de man naar het huis van bewaring overgebracht, totdat hij voor den Officier van Justitie zal verschijnen, ten einde rekenschap af te leggen van zijn woes- ben rit. Spoorwegperrons zijn niet vrij toegankelijk. Plaatsbewijs of pcrronkaarten noodig'. Sinds 15 Mei is bij de Nederlandsche Spoor wegen de controle bij den ingang, dus bij het oe treden van de perrons, voor alle stations in den lande opgeheven. Nu komt het meerdere malen voor. dat het publiek de nieuwe regeling niet begrijpt en zich zonder geldig plaatsbewijs of perron kaartje op het perron begeeft. Bij het verla ten van het station vallen deze personen na tuurlijk in handen van de beambten, die bij de uitgangen hun controle blijven uitoefe nen. Alleen de controle bij het betreden van de perrons is opgeheven, bij het verlaten van het station moet men dus of een geldig plaats bewijs kunnen toonen of een geldig perron kaartje. Niemand mag dus de perrons betreden zon der in het bezit te zijn van een geldig plaats bewijs of een perronkaartje. Wie zich daar aan houdt, voorkomt zoowel voor zichzelf als voor de beambten veel last SIEBREGJE Or 8 JUNI VOOR DE RECHTBANK. Donderdag 8 Juni zal de rechtbank te A'dam de strafzaak tegen Siebregje V. uit Groningen be handelen, die er van wordt vei'dacht f 45.000 te hebben weggenomen uit de banksafe van haar bejaarden vriend, die zijn geld in een safeloket in de hoofdstad had opgeborgen. Aan Siebregje is diefstal, subs, verduistering ten laste gelegd Als haar verdediger treedt op mr. F. Pauwels De jeugdige kennis van Siebregje, een veehande laar uit Groningen, zal zich wegens heling te verantwoorden hebben. Als zijn verdedigers treden op mr. F. A. Kokosky en mr. R. P. Kokosky Jr. De „Vader van Honswijk" geëerd. In Januari j.l. is te Aalten overleden de com mandant van het fort Honswijk, overste A. Captijn, die in de mobilisatiejaren door zijn ver houding tot zijn ondergeschikten den eerenaam van „Vader van Honswijk" verwierf. Een comité deed na zijn dood een beroep op de leden van de vereeniging Honswijk om een monument te stichten op zijn laatste rustplaats. Op Hemelvaartsdag kwam men uil alle oorden van het land op de algemeene begraafplaats te Zeist bijeen om een gedenksteen over te dragen aan de nabestaanden van overste Captijn. Nadat vele sprekers het woord hadden gevoerd, sprak de zoon van overste Captyn. adelborst in den Helder, mede namens zijn moeder woorden van dank voor de treffende hulde, de nagedachtenis van zijn vader bewezen. WIELRIJDER NA AANRIJDING OVERLEDEN Woensdagmiddag is de wielrijder Op 't Veld op den weg van Roermond naar Melick, ter hoogte van huize Schöndeln bij het oversteken door een vrachtauto van de Limburgsche Tram weg Maatschappij gegrepen en zeer ernstig gewond. Kort na het ongeluk is de man ter plaatse overleden. GIFT VOOR HET CENTRAAL VREDES BUREAU. Ter gelegenheid van den zesden Vrouwen Vredesgang, welke Woensdag te Rotterdam is gehouden en waarvan de administratie door het Centraa. Vredes Bureau wordt gevoerd, heeft een persoon, onder de initialen P.A.X. een bedrag van f 1000 aan dit bureau geschon ken voor het bevorderen van de vredesge daehte. Directeuren, hoofdcommiezen en commiezen P. T. T. zijn teleurgesteld. Door het geringe aantal vacatures voot hoofdcommies. Op Hemelvaartsdag heeft de broederschap van directeuren, hoofdcommiezen en commiezen P. T. T. te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden, welke druk was bezocht. Een levendige discussie ontspon zich over de positieregeling waarbij van alle zijden tot uiting kwam de teleurstelling over het geringe aantal vacatures voor hoofdcommies. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. C. Pasman te Heemstede, terwijl als bestuurslid werd herkozen de heer M. J. P. Schmidt, direc teur te Doesburg en gekozen de heer F. Roze- veld, directeur te Aalsmeer. In den breede werd de te voeren actie uit gestippeld, waarbij de groote eensgezindheid der leden tot uiting kwam. Aansporing lot (le Brusselaren De heer Max. burgemeester van Brussel, heeft de volgende proclamatie aan het volk doen aanplakken: Medeburgers: De Koningin der Nederlanden, de uitnoodi- ging van den Koning der Belgen beantwoor dend, zal Dinsdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen, en zal er tot den volgenden Vrij dag verblijven. De Brusselsche bevolking zal de geëerbie digde vorstin van een broedervolk hartelijk ontvangen. In de huidige omstandigheden voelt België dat het meer dan ooit met dit volk vereenigd is door de banden van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer woningen tijdens die gelukkige dagen en dat. overal in de feestvierende stad. de Belgische en de Ne derlandsche kleuren vroolijk wapperen, ter eere van Koningin Wilhelmina. Brussel. 17 Mei 1939. De burgemeester, ADOLPHE MAX. Executies in Spanje. Woensdag zijn te Alicante tien ter dood ver oordeelden gefusilleerd. In een na de executie door den generalen staf uitgegeven mededee ling wordt gezegd, dat het doodvonnis is vol trokken over tien bijzonder vooraanstaande „rooden". Te Madrid zijn Donderdag acht leden van den socialistischen jeugdbond terechtgesteld. Zij waren door den krijgsraad ter dood veroor deeld wegens verscheidene misdrijven Ook de socialistische schrijver Alvaro Deratana is terecht gesteld. Hy was veroordeeld wegens het stelen van religieuze voorwerpen. Boven dien werd Lopez Uribe, de deken der advoca ten van Madrid tijdens het republikeinsch bewind, ter dood gebracht. Gearresteerd zijn Donderdag o.a de vroe gere procureur der republiek Vardecabre. die 't doodvonnis van Jose Antonio Primo de Rivera heeft onderteekend. alsmede de yroegere civiele gouverneur van Valencia Molina Conejoro, Miramon, de commandant van negen republi- keinsche divisies en de communistische civiele gouverneur van Ciudad Real, David Antona. Oude Naardensche kwesties weer opgerakeld. Beleedigingsaffaire voor het Hof. Het Amsterdamsche gerechtshof behan delde Woensdag de strafzaak tegen een ambtenaar bij de gemeente telefoon te Am sterdam. De man wordt er van verdacht in Augustus 1936 beleedLgende anonieme brieven te hebben geschreven aan den burgemeester van Naarden. J E. Bodden,s Hosang en den gemeentesecretaris aldaar. J. Viisser, In belde brieven behandelde de onbekende schrijver de kwestie van het door B. en W. gegeven on eervol ontslag aan den politiechef^V, te Naar den. Daarbij werd op zeer belecdigende wijze geschreven over den burgemeester en den gemeentesecretaris en over familieleden van deze beide autoriteiten. Burgemeester en secretaris dienden een klacht in tegen M.. vroeger lid van den Naar- denschen gemeenteraad, thans wonende te Amsterdam, waar hij ambtenaar is. De procureur-generaal eischte wegens het zenden van den beleedigenden brief aan den secretaris (het andere deel der ten laste- 1 egging werd niet bewezen geacht» f 100 boete <ubs 25 dagen hechtenis. De verdediger drong met klem op vrijspraak aan. en verd. hield vol niets met de beelt zaak te maken te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5