garage rabo DE NACHTEGAAL anusol Gezondheid niet Vaat £uxe Uetkuut AAMBEIEN? Leerlingen-Uitvoering WAAG UW V R IJ DAG 19 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Haarlcinsche Jeugd bijeen op Volkenbondsdag. Mr. H. E. Scheffer en Ds. G. H. Moll van Charante spraken. Ter gelegenheid van den Goodwillday of Vol kenbondsdag hield een aantal Haarlemsche jeugdvereenigingen Woensdagavond een ge zamenlijke bijeenkomst in de groote zaal van hotel De Leeuwerik. De heer D J. a. Geluk heette de aanwezigen welkom inzonderheid den wethouder van on derwijs, den heer A. G. Boes, en pastoor Nieuwenhuls. Wij als jongeren moeten ons geloof in de toekomst niet verliezen, en derhalve doet het ons genoegen, dat van de 9 vereenigingen die deelnemen, er zooveel leden gekomen zijn om den avond bij te wonen. Aldus spr. Mr. H. E. Scheffer sprak vervolgens over „Internatio nale rechtsorde". De 18de Mei heeft voor Nederland, naast het feit. dat het Goodwillday is, nog een spe ciale beteekenis. want het is 40 jaren geleden dat de eerste vredesconferentie te Den Haag werd gehouden, aldus mr. Scheffer. De 18de Mei beteekent voor ons land een bezinning op de rol, die Nederland als voeder van de in ternationale vredesgedachte te verrichten heeft. Tusschen de souvereine staten heerscht tegenwoordig anarchie. Weer verkecren we in den eeuwenouden toestand van onderling wantrouwen, welke een oorlogstoerusting in het leven roept als nog nooit tevoren in de ge schiedenis. Moedeloosheid maakt zich mees ter van het huidige geslacht, dat gelaten zijn noodlot gaat afwachten. Weten wij dan geen oplossing? Toch. we hebben onze individueele samen werking immers op vreedzame basis geor ganiseerd. Een duurzame internationale vrede mag niet alleen de afwezigheid van oorlog beteeke- nen; het „Zoo ge den vrede wilt, bereidt u ten oorlog"' moet vervangen worden door „Indien gij. den vrede wilt bereid dan dien vrede, d.w.z. organiseer hem". De wereld is een eenheid geworden. Geen land kan zich onttrekken van hetgeen zich in andere landen afspeelt. De internationale rechtsorde moet er ko men, doch is deze mogelijk? De economische en industrieele ontwikke ling hebben internationaal contact gelegd. In het economische leven bestaat een verge vorderde staat van internationale samen werking. De wereldhandel is thans nog even groot als in 1929 toen er nog heelemaal geen oorlogsbedreiging was. Ook op agrarisch ter rein is er contact over de landsgrenzen heen. Doch deze samenwerking ligt buiten het ter rein van de politiek, op liet beperkte terrein van het gemeenschappelijk belang. Op poli tiek terrein heeft deze samenwerking ont broken. Internationale orde kan ontstaan door 1ste Dwang van boven af: 2de. Vrijwillige orga nisatie op basis van gelijkgerechtigheid. De strijd tusschen deze twee overtuigingen vormt het kardinale probleem van dezen tijd. Is het stelsel van orde door overheersching in onzen tijd nog mogelijk? Zoo ja, dan zal het voorafgegaan moeten worden door een allesvernietigenden oorlog.Een duurzame orde is op deze basis niet denkbaar. Er is dus geen andere mogelijkheid dan de vrijwillige samenwerking, zooals dat in het handvest van den Volkenbond is neergelegd. De Volkenbond heeft niet gefaald door een verkeerden grondslag, doch door een verkeerde toepassing in de practijk. Onderschatting van de moeilijkheden en miskenning van de krachten, die in de volke ren leven, de onmacht en het gemis aan eens gezindheid der leden heeft het falen van den Volkenbond bewerkstelligd. Moeten wij, gezien de feiten om ons heen nu maar atfwachten tot er een nieuwe wereld catastrofe komt? Neen. Onze taak in Neder land kan zijn geestelijke en moreele herbe wapening. Spr. citeerde in dit verband de rede. welke de Koningin over geestelijke her bewapening heeft gehouden, inzonderheid de passages die constructieve gezondheid be vorderen. Door binnenlandsche opbouw kan Nederland een bijdrage leveren tot intema- tioale rechtsorde. Want hoe kan een Volken bondsgedachte verwezenlijkt worden door volkeren, die geen eenheid vormen? Neder land heeft een roeping, het ligt op een snij punt van groote mogendheden, en ook Indië ligt in een brandpunt van spanningen. De roeping van ons land kan zijn de klove tusschen de groote mogendheden te overbruggen, mis schien te verzoenen. Zou niet van Nederland een nieuw initia tief kunnen uitgaan? Zou in de historische plaats Den Haag niet een internationale con ferentie bijeengeroepen 'kunnen worden? Dat zijn mogelijkheden, doch eerst moet de binnenlandsche eenheid geschapen worden. De jeugd heeft in dit opzicht een belangrijke rol te vervullen Na de pauze sprak ds. G. H. Moll van Cha rante over de vraag „Wat kunnen wij in onzen tijd doen?" De moedeloosheid in Europeesche jeugd is langzamerhand gegroeid, en kan geïllustreerd worden met drie boeken: „Van het Westelijk front geen nieuws", ,J)e weg terug", en „De jeugd zegt zoo zijn wij". Het niet meer gelooven in de toekomst van de wereld is deze moedeloosheid. Crisis, werk loosheid, autarkie, bewapeningen en de mis lukking van den Volkenbond vormen den druk, waaronder- de jeugd moedeloos wordt. Spr. geloofde niet dat wij nog het begin zullen meemaken van de internationale rechtsorde. Zoolang het motief is welvaart en geluk, krij gen wij geen internationale rechtsorde. De menschen zijn allemaal vredelievend, omdat ze bang zijn voor den oorlog, „Versailles", de Volkenbond en Hitier vormen de beschuldi gingen, die men tegenwoordig aanvoert om den huidigen tijd te verklaren. Doch met deze beschuldigingen zijn we er niet. De ware oorzaak vormt dc geest, die een Versailles heeft mogelijk gemaakt, die den Volkenbond heeft doen mislukken en die Hitier aan de macht heeft gebracht. De geest, die Europa beheerscht, is principieel verkeerd Wat men vergeten heeft ls dat in ieder mensch het slechte leeft. De Volkenbond heeft er nooit rekening mee gehouden dat er staalfabrikanten zijn, die opzettelijk een ontwapeningsconferentie in de war sturen,terwijl deze fabrikanten toch eigenlijk weer een exponent zijn van het slechte in het menschelijk geslacht. Boven dien is hetgeen de menschen verbinden moet weg, het cement is er niet. Wij weten wel te ordenen, maar wij bezitten de goede trouw niet. Er worden geen waarden gesteld, die boven de persoonlijke doelstelling van mensch en boek uitgaan. Spr. geloofde dat er geen evolutie zal ko men. Nu komt de catastrofe, of zooals men in den Bijbel zegt: Het oordeel. Deze catastrofe behoeft niet in uiterlijken vorm te komen als een oorlog, alhoewel dat waarschijnlijk is, zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST II - HAARLEM - TEL 17261. Verzekerde Wagens (Adv. ingez Mea.j (Adv. Ingez. M- De Jodenvervolging is kwader te achten dan de wereldoorlog, want in den oorlog stond de eene mensch niet weerloos tegenover de andere. De menschheid is verdierlijkt. De ontreddering zal over ons komen, en is noodzakelijk. Alleen langs dezen weg zullen wij leeren waarom het in het leven eigenlijk gaat. In geestelijken zin zal de crisis over Europa komen, en velen onzer zullen in ons persoon lijk leven te licht worden bevonden. Wij kunnen het zien aankomen en we kun nen ons voorbereiden. Het gaat er om of wij gerechtigheid, broederschap, waarheid, liefde en vrede, voor ons zelf kunnen handhaven, deze waarden brandend houden door zonder de trouw van menschen. Wij moeten deze waarden brandend te houden dooi den nacht van deze tijden. Juist wij jongeren, die in dezen nacht zijn ontwaakt, aan ons wordt die fakkel toevertrouwd. Wij hebben het recht niet meer om te leven voor persoonlijke genoegens. Wij moeten leven naar den eisch van dezen tijd. Ik geloof dat er een deel van het jonge geslacht is, dat afziet van persoonlijke be langen, en den fakkel zal dragen. Zij zullen het resultaat van hun trouw niet zien, want zij gaan den nacht in. Een ander geslacht zal emit treden. De heer Geluk dankte beide sprekers en voorts mej. Ligthart. die eenige pianostukken voordroeg en Cor Zwart, die gedichten decla meerde. In het bijzonder dankte de heer Ge luk den wethouder G. A. Boes voor de betoonde belangstelling. Grafsteen ds. W. Bijleveld. Onthulling op Hemelvaartsdag. Op Hemelvaartsdag, Donderdagmiddag werd op de Alg. Begraafplaats aan de Klever- laan, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden, op het graf van ds. W. Bijleveld, in leven predikant bij de Chr. Geref. Gemeente alhier, een gedenksteen ont huld en aan de familie overgedragen. Ds. L. Henstira, voerde hierbij het woord en bood namens Kerkeraad en Gemeente den gedenksteen aan en droeg het gedenkteeken in eigendom aan de familie over. Het woond richtende tot mevr. Bijleveld en de kinderen zeide ds. Henstra dat de Ge meente reeds lang den wensch had ge koesterd een eervolle grafbedekking op het graf van den verscheiden predikant te ver zorgen. Twee ouderlingen namen hierna den zwar ten doeik, die den gedenksteen bedekte, weg. Op den staanden steen zijn in gouden let ters de woorden gegrift: „In Memoriam ds. W. Bijleveld, in leven predikant der Chr. Geref. Gemeente Haarlem, van 30 October 1921 18 November 1938. Geboren 1 Maart 1895 overleden 18 Nov. 1938". Aan den voet van den steen ligt een uit wit marmer gehouwen opengeslagen Bijbel, waarin in gouden letters geschreven staat: „Psalm 69 14: Gij Hemel, Aard en Zee» ver meldt Gods lof". Ds. Henstra wees er in het vervolg van zijn rede op, dat de eenvoud van het gedenk teeken past bij den eenvoud, die de persoon van ds. Bijleveld kenmerkte. Het was de lust van zijn leven, ja: zijn eenige hartstocht het Evangelie te verkondigen en God te dienen. De nu onthulde gedenksteen is een bewijs van de liefde en dankbaarheid der Gemeente. De nagedachtenis van ds. Bijleveld zal bij dc Gemeente altijd levendig blijven door zijn voorbeeld en zijn lichtend sterven. Op zijn ziekbed liet hij zich meermalen voorlezen het woord der verzoening uit 2 Cor. vers 5. Het versiersel van het graf is een geschenk van de leden van beide gemeenten, vooral ook van de jeugd. Dit is een bewijs dat de arbeid van ds. Bijleveld ook diepen invloed heeft gehad op de jongeren. De broeder van ds. Bijleveld sprak namens de weduwe en familie woorden van hartelijker dank tot den Kerkeraad en de Gemeente. Tot slot zongen de aanwezigen gezamenlijk het le vers uit Psalm 89: ..'k Zal eeuwig zin gen van Gods goedertierenheen". De plechtigheid werd c-.a. bijgewoond door ds. A. Zwiep uit IJmuiden. DE TOESTAND VAN GENERAAL SNIJDERS. De verbetering in den toestand van generaal Snijders houdt aan. Levensgevaar is niet meer aanwezig. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Woensdagavond had in het Sportfondsen- bad de uitdeeling plaats van de prijzen, be haald in de onderlinge wedstrijden, georgani seerd door de brigade Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Joh. M. Schmidt en door afwezigheid van 'den secretaris den heer P. Wapstra, (door ongesteldheid) geschiedde de uitreiking nu door de heeren A. G. J. van den Berg, pen ningmeester en Joh. Thuis, commissaris. Met een hartelijk woord van gelukwensch werden de prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen en insignes der brigade, aan de volgende win naars uitgereikt: Wedstrijd no. 1, de dames: I-I. de Jong, W. Dijkstra; heeren: W. van de Poll, H. Adding. Wedstrijd no. 2, de heeren: C. van den Burg, P. J. Beunder. No. 3. de dames: H. Haase, A. C. Houben: heeren: A. J. van der Meer, Th. van Koningsbrugge. NED. DANSSPORTBOND. Woensdag had de jaarlijksche feestavond ter gelegenheid van de uitreiking van het certificaat van den Ned Danssportbond aan leerlingen van de dansscholen A. Kwekke- boom Zijlweg, en Micgielse en van Ake plaats in de tot balzaal getransformeerde Gem. Con certzaal. Behalve de leerlingen van genoemde scholen namen ook eenige honderden cursis ten van Amsterdamsche scholen aan het bal deel. Zij kwamen tegen 10 uur in een tiental autobussen op het Klokhuisplein aan. De heer A. Kwekkeboom. voorzitter van den bond, sprak de aanwezigen na de aankomst der Amsterdammers toe. Hij heette allen wel kom en sprak vervolgens een kort propaganda- woord over den Ned. Danssportbond. Het is een buitengewoon geslaagd feest ge worden. Tot drie uur 's nachts bleven de danslustigen in de geheel volle zaal bijeen en bewogen zich op de tonen van de band van Van Ake jr., die op verdienstelijke wijze de dansmuziek verzorgde, over den gladden vloer. Het bal, dat onder leiding stond van de heeren A. Kwekkeboom, Th. H Micgielse en D. H. A. van Ake. was een groot succes voor den Ned. Danssportbond. BRIDGEWEDSTRIJD B.C. HAARLEM-W.— B.C. ROSEHAGHE. Na een zeer prettigen, spannenden en ge lijk opgaanden strijd is B.C Rosehaghe er pas in de laatste ronde in geslaagd, de overwin ning te behalen met 118115 winstpunten. De eerste ronde is als volgt: H.W.:Rosehaghe: le 9— 20 2e 25— 30 3e 35— 46 4e 53— 57 5e 62— 78 6e 90— 89 7e 105—104 8e 115—118 RADEMAKER S échte HAAGSCHE HOPJES vallen bij iéd.£T in den smaak! Adv ingez Med.) Maar de keizer was nog niet dood; stijf en bleek lag hg in zijn prachtige bed, met de zwart-fluweelen gordijnen en gouden kwasten. Door een open raam scheen de maan naar binnen. Het licht viel net op den keizer en den kunstvogel. De arme keizer kon bijna niet ademhalen, het was net of er iets i| op en zag toen, dat de Dood hem bezocht. De gouden kroon van zwaars op zijn borst aat. Hjj sloeg met veel inspanning de oogen den keizer droeg hij op 't hoofd, 'm. de eene har.d hiekl hq diens gouden sabel, in de andere het prachtige vaandel. Uit de plooien van de fluweelen gordijnen keken de wonderlijkste gezichten naar den keizer. Sommige waren foei-leelijl andere daarentegen lief en zacht. Dit waren de goede en de sief laden van den man, die over China heerschte en deze keken naar hem, terwijl de Dood op zjjn hart zat. „Weet je het nog?" zei de een na den ander, „weet je het nog?" En zij herinnerden hem aan zoo- Keer het kwaad, in het begin! Onmiddellijke behandeling met Anusol Sappositoria voorkomt veel hinderlijke pijnen. Prijs f. 160. VERKRIJGBAAR BIJ APOTH EN DROG. (Adv. ingez. Med.) veel dingen, dat het zweet den keizer op 't voorhoofd kwam. (Wordt vervolgd). Alie Michielsen. Tot het achtste nummer van het programma had de Woensdagavond in „Domi" te Over- veen gegeven leerlingen-uitvoering het ge wone verloop. De auteurs namen Carse, Car roll, Kirkby-Mason, Kullak en Zilcher komen op de programma's van dergelijke uitvoerin gen veelvuldig voor; twee kleine stukjes van de leerares Alie Michielsen zelve maakten tusschen die meer bekende voorzeker geen slechten indruk. De voorliefde der componisten voor bepaalde aan de sprookjeswereld of wel aan de natuur ontleende onderwerpen bleek uit die eerste reeks nummers wel duidelijk: we hoorden twee elfjes. nL een „slapend" van Alie Mi chielsen en een „dansend", van Kirkby-Mason en gingen driemaal spelevaren nl. bij „Op het meer" van Carroll. „Schifflein auf dem See" van Kullak en „On the Lake" van Kirk by-Mason: een internationaal merencomplex dus, dat echter geen aanleiding tot politieke conflicten over de vaarruimte gaf. Ook bij de samenwerking tusschen twee of drie leer lingen in stukjes voor vier of vijf of wel zes handen kwamen geen conflicten voor: in alle heerschten maat en orde. Maat en rythme werden in de voor slechts twee handjes be stemde stukjes eveneens in acht genomen, al waren de armbewegingen niet bij alle uit voerenden even correct en al bleek het juiste pedaalgebruik voor het meerendeel dezer jon>- geren nog een onoplosboor probleem te zijn. Met het achtste nummer kwam een nieuw verschijnsel: een blokfluit en wel een waarvan de stemming nu eens niet afweek van die der begeleiding, hetgeen volgens de door mij op gedane ervaringen een zeldzaamheid ge noemd mag worden. De toonaanzetten van den jongen bespelei bewerkten nogal eens een overslaan in het hoogere octaaf: overigens speelde hij z'n twee stukjes zeer behoorlijk. Toch schijnt me dit blaasinstrument alleen voor ontwikkeling van het maatgevoel eenige waarde te hebben. Na nog een elementair pianonummertje trad een zangklasje op in vier stukjes, waar van vooral Krekel, wiens dood klokgelui en zichtbaar verdriet verooi'zaakte meer suc ces had dan anders ooit aan zoo'n hetzij le venden, hetzij dooden spring-in-'t-veld te beurt valt. De kleintjes stelden dat dan ook heel aardig voor. En daarna kwam een meisje van 8 of 9 jaar. een kléin handig ding en speelde een Sonatine van Kuhlau zóó frisch en vlot en in zulk- een flink tempo, dat men er met'genoegen naar luisterde. Nog meer pia- nistischen aanleg én technische zoowél als muzikale gevorderdheid toonde een knaap van 13 jaar. wien men om het vele verras send goede dat hij presteerde gaarne het veel te snelle tempo in het laatste deel van Mo zart's d-min. Fantasie en den anti-climax in de stretta van Chopin's Wals op. 34 no. 1 ver gaf. Zijn muzikale begaafdheid bleek later op den avond ook uit de volgzame wijze, waarop hij een blokfluitist begeleidde. De uitvoering der overige pianonummers was over het algemeen netjes, maar geeft geen aanleiding tot gespecificeerde vermel ding, behalve dat Burgmiiller's muziek hope loos verouderd is. Het aardigste nummer na de pauze was wel „Een Hazengeschiedenls": een reeds variaties van Alie Michielsen op het bekende liedje.,In een groen groen knollen- knollenland" voor kinderorkest. Van deze va riaties trokken vooral de „Pastorale" (met koekoekroep en vogelgesjilp), de vrij-ea;no- nisch geschreven „Gavotte", de aeolische „Klaagzang" en de „Trcurmarsch" (met om floerste trommen) de aandacht. Het „Jacht- signaal" kreeg door de uitvoering met onzuiver klinkende blokfluiten niet het vereischte ka rakter. Maar als geheel zal deze „Hazenge- schiedenis" bij alle kinderorkestensembles wel in den smaak vallen. Wanneer ik nu nog vermeld, dat de blok fluit, die na de pauze bespeeld werd, aan de traditie der valsche stemming getrouw bleek en dat het zangklasje met eenige aardige speelliedjes den avond besloot, ben ik aan het einde van het verslag omtrent een uitvoering, die weer op een paar jonge talentjes de aan dacht vestigde en die de toehoorders zóó vol deed, dat een herhaling der speelliedjes ge geven werd. De leerares werd met fraaie bloemen be dacht. K. DE JONG. ^LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pit, stijve on pijnlijke gewrlehten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wal, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden doof deze bloedflltrecronde organen. Laat het zoo ver niet komen voorkomen Is beter dan genezen Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretisch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig an leven- gevend blijft ieren Pillen Rugpijn (Adv. ingez, Med.) „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2 d. Kleeren, meubelen, wat niet al, Zende het ons toch zonder schromen. Wat U ook maar missen kunt, Dankbaar wordt het aangenomen. Telefoon 12255. Postgiro 212793. EEN HONDERDJARIGE TE SCHIEDAM. Donderdag vierde de weduwe Berkelpoot, ver pleegde in het St. Jacob-gasthuis te Schiedam, haar honderdsten verjaardag. Zij geniet een goede gezondheid en is nog helder van geest, j

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6