Vóór de wedstrijden op den Nurburgring. LEEFLANG Tledetiaad en de Qtaad Jlcix Jiaces ZXTERDA'G 20 MEI 1939 HXXREEM'S D'AGBEXB il AUTOMOBILISME Achtduizend menschen in touw. Een blik op de Zuidelijke bocht van den Nurburgring:. Geheel rechts in de bocht op de foto niet te zien zijn nieuwe plaatsen aangebracht, vanwaar men een kijk heeft op start en finish. Een racewagen schiet op de bocht toe. Uitbreiding van de accomodatie voor de toeschouwers. IEDER, die ooit groote internationale auto rennen heeft meegemaakt, zal zich zeker verbaasd hebben over de punctualiteit waarmede het programma na het neergaan van de startvlag verloopt. Wanneer men echter weet welk een enorme organisatie en voorberei dende werkzaamheden aan een dergelijk rustig verloop ten grondslag liggen, begrijpt men dat het niet anders gaan kan dan zóó, maar ook niet anders mag gaan, want bij de enorme snelheden waarmede de renmonsters over de baan suizen zouden fouten in de organisatie dood en vernie tiging kunnen beteekenen. Eenig beeld van de veelomvattende werk zaamheden, die aan groote renwedstrijden voor afgaan kregen wij onlangs op den Nürburgring, waar de directeur Alex Döhmer en zijn hem trouw terzijde staande echtgenoote een gezel schap journalisten ontvingen, waarin ook Luxem burg en ons land vertegenwoordigd waren. Nog telken jare neemt de belangstelling voor de Nürburgring toe. Touristen, die met hun wa gen langs den Rijn naar het zuiden trekken, kun nen nauwelijks bij Remager. de verleiding weer staan even het Ahrdal in te zwenken, dat reeds op zichzelf zoo'n prachtig stukje nautur vormt. En bij Adenau lokt de Nürburgring! Want welke autorijder „neemt" niet graag even de scherpe bochten van de ruim 20 kilometer lange baan waar zoo menigmaal reeds wereldberoemde cou reurs als Caracciola en Hans Stuck voortstoven en hun verbazingwekkende records behaalden. Maar die helden der snelheid zélf bezig te zien vormt toch altijd nog dé groote attractie. Dan stroomen van heinde en verre tienduizen den belangstellenden met eigen wagens of met het „Ahrtal-boemeltje" naar Adenau, vanwaar men naar den „Ring" trekt om de tribune- of staanplaatsen om de renbaan te bezetten. Reeds wekenlang is men op den Nürburgring bezig het aantal tribuneplaatsen uit te breiden. Bij de zuidelijke bocht zijn geheel nieuwe plaat sen aangebracht, waar men behalve een blik op den strijd in de bochten ook een overzicht heeft over het start- en eindpunt. Steeds intensiever worden thans de werk zaamheden van de geheele organisatie der wed strijden en voor de leiding zal dit zijn hoogtepunt bereikt hebben, wanneer Zondag 21 Mei de eerste start op negen uur plaats heeft. Dan komt er plotseling rust voor de leiders. Dan moeten de wedstrijden, die ongeveer zes uren in beslag nemen op rolletjes verloopen, maar als 's avonds de bezoekers over den „Ring" het dal in huis waarts trekken breken plotseling de werkzaam heden weer in overstelpende hoeveelheid los. Zooals: de afrekening met ruim 1200 kassiers, die de plaatskaarten verkocht hebben, met de programma- en souvenirverkoopers en het rei nigen van de parkeer- en toeschouwersplaatsen van papier, scherven enz. Dat een renbaanonderneming een exploitatie is waarmede kapitalen gemoeid gaan, moge dui delijk worden wanneer men het volgende na gaat. Het „Kraftwagenkorps", dat met de uitvoe ring van de wedstrijden belast is, heeft alleen reeds voor de afzetting van de baan ter be scherming van het publiek en de deelnemers, alsmede voor den Roode Kruisdienst 2000 man benevens 30 doktoren noodig. De directie van den Nürburgring heeft er voor te zorgen dat de baan zich voor de rennen in puike conditie be vindt. Behalve een algeheele jaarlijksche ver zorging, zal dus een speciale inspectie, zoo noo dig reparatie, vlak voor de wedstrijden absoluut noodzakelijk zijn. Voorts heeft zij voor de ac comodatie van de toeschouwers zorg te dragen, waartoe de tribune- en staanplaatsen de par keerterreinen, kraampjes en verkooptenten be- hooren. Zoowel onder de renners als het publiek moet voortdurend propaganda worden gemaakt om de belangstelling voor de jaarlïjksche wedstrijden gaande te houden eventueel te doen stijgen. Want tenslotte is de Nürburgring niet de eenige renbaan van beteekenis in Europa. Alleen reeds in Duitschland bevinden zich meer dan tien ren banen, die allen hun aantrekkelijke program ma's hebben. Buiten de 2000 man, noodig voor afzetting van de baan en Roode Kruisdienst, zooals wij zoo even memoreerden, zijn nog 1200 verkoopers noodig voor de entreékaarten en de program ma's. Voorts nog 800 man, die den verkoop in de talrijke kraampjes en tenten ter hand nemen. Voor de salarieering van deze 4000 man perso neel moet de directie van de Nürburgring zorg dragen. Voor de organisatie worden tenslotte nog 1000 man verkeerspolitie en 3000 man voor het Roode Kruis ter beschikking gesteld, die niet ten laste komen van den Nürburgring. Deze laatsten rege len het verkeer en staan voor eventueele onge lukken op de talrijke toegangswegen, die naai den Nürburgring leiden. In de laatste dagen vóór de groote rennen zijn er dus niet minder dan 8000 man in touiv. die er gezamenlijk voor zor gen dat de snelheidsduivels aan den voet van de oude Nürburg ongelooflijk snel hun rondjes kunnen rijden en tienduizenden racelustigen van dit schouwspel rustig kunnen genieten! In zoo verre de sensatie dan althans aan de rust nog aenige ruimte laat. Niemand zal het thans verwonderen te verne men dat met één dag Eifelrennen eenige hon derdduizenden mai-ken gepaard gaan, die dooi de entrées moeten worden gedekt. Natuurlijk zal dit niet altijd mogelijk zijn en in de practijk komt het ook daarop neer dat de Staat zich voor een dergelijke onderneming garant stelt. Ook de auto-industrie heeft echter bij het be staan van den Nürburgring, evenals bij de wed strijden, die er gehouden worden haar belan gen. Door de wedstrijden wordt zij in de gele genheid gesteld de technische kwaliteit van haar product, zij het dan ook een speciale racewagen en geen serieproduct, te bewijzen en wereldkun dig te maken. Het valt niet te betwijfelen dat rensuccessen voor den autofabrikant de beste re clame zijn, die hij zich wenschen kan. Tenslotte is voor de industrie de baan zélf een waardevol traject waar zij haar nieuwe serie producten kan beproeven en aan de zwaarste omstandigheden kan bloot stellen. Herhaaldelijk kan men dan ook op den Nürburgring nieuwe wagens proef zien rijden, waartoe de baan zich met haar uiterst moeilijke en scherpe, maar prachtig gelegde bochten en haai- dikwijls sterk stijgende hellingen, bij uitstek leent. Deze proefnemingen gelden natuurlijk niet alleen auto's op zichzelf, maar ook de acces soires. Bij ons bezoek van dezer dagen zagen we bijv. een grooten wagen steeds maar met groote snelheid door de bochten van den „Ring" gieren. Het betrof hier proeven met het nieuwe synthetische product „Buna-rubber", waarvan verschillende fabrikanten beweren, dat het ster ker en doelmatiger is dan het normale plantage product. De financiering van een autorenbaan is dus een bijzonder ingewikkelde zaak, doordat zoo vele instanties bij het bestaan ervan belang heb ben. Vóór alles moet men dit echter economisch niet te eng zien. Een land, dat er naar streeft intensief en billijk te worden „gemotoriseerd", zal den zéér ruimen blik moeten hebben, welke het ééns een genie als Ford mogelijk maakte de auto als onmisbaar gebruiksvoorwerp in het za kenleven in te schakelen. Eéns werd hij uitge lachen. maar de tijd gaf hem gelijk. Waarom zou ónze generatie niet nóg ruimere perspectieven kunnen zien en zich met de ge dachte vertrouwd mogen maken dat de auto bij den mensch van onze eeuw behoort als de water leiding en het radiotoestel. En bij de verwezen lijking van die gedachte, waartoe de tijd onge twijfeld het hare zal bijdragen, hebben renba nen als de Nürburgring een zéér belangrijke functie te vervullen. DOMYN KELLER. KORFBAL HAARL KORFBALBOND ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN. Voor de derde klasse bindt Haarlem c den strijd aan tegen Ankno-Ready b. Oosterkwartier b ontvangt Meerlebosch c. Voor de nacompetitie zijn vastgesteld: Sport Vereent aOnder Ons, Haarlem b— Meerlebosch en Oosterkwartier bAurora b. SENIORENWEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Slechts twee wedstrijden zijn uitgeschre ven: Oosterkwartier 7 ontvangt S.V. en voor de lagere series gaat A. Ready 2 naar Aurora 5. KEGELEN. Prijsuitreiking Haarl. Kegelbond. Tot slot van de jubileumfeesten van den Haarl. Kegelbond heeft in het gebouw aan de Tempeliersstraat de prijsuitreiking van het nationaal kegelconcours plaats gehad. Zoo als van ouds hield de voorzitter, de heer Jac. van Maris, een enthousiaste rede, alvorens hij tot het uitreiken van de ruim honderd prijzen overging. Toen hij de zilveren me daille van H. M. de Koningin aan de „Kegel- club 1927" uit Amsterdam, die den korpsprijs gewonnen had. overhandigde, zette het muziekgezelschap het Wilhelmus in, dat door allen uit volle borst werd meegezongen. Allen waren dankbaar gestemd, dat het H.M. de Koningin behaagd had, voor de viering van het veertigjarig jubileum een medaille be schikbaar te stellen. De heer Van Maris bracht dank aan de wedstrijdcommissie, aan wie het te danken is geweest, dat het tournooi zoo uitstekend ver loopen is. Geen wanklank was gehoord. In tegendeel, er werden vriendschapsbanden gelegd en steviger gemaakt. Aan de dames De Bruin, Groenewegen, Denkers. Schouten en Heidendaal werd een herinnering aange boden. Spreker bracht hulde aan den heer Bennink. den vervaardiger van het fraaie receptieboek; aan den heer J. Beeren. die de zorg voor de bloemversiering op zich genomen had. en aan de heeren Denkers Sr. Jac. Koel Dost, Lolkers. Baggerman. Van Leeuwen. Rieu, Weijers en Pijnakker: zij ontvingen al len als dank een kistje sigaren. Dit kreeg ook de Kegelclub „De Volharding" voor het or- ganiseeren van den korps wedstrijd. Een ge schenk bood de heer Van Maris ook aan de heeren F. H. de Bruin en F. H. Proper, resp. voorzitter en secretaris van de wedstrijdcom missie. omdat zij zooveel voor het welslagen van het concours gedaan hebben. Op de muziek van de band van den Haarl Kegelbond „The Margians" werd tenslotte ge zellig gedanst. Hiermee was de schitterend geslaagde viering van het veertigjarig jubi leum afgeloopen. SCHAKEN. ZOMERWEDSTRIJDEN „DE ROCHADE". Over twee weken beginnen de Zomerwed strijden van de schaakclub „De Rochade", welke weer worden gehouden in de maanden Juni, Juli en de eerste helft van Augus tus. Ook dit jaar is de animo weer groot. Voor schakers, die niet bij een vereeniging zijn aangesloten, is dit een mooie gelegenheid om met het clubschaken kennis te maken; voor schakers, die lid zijn van een andere club. om zich te meten met andere tegenstanders. Het bestuur van „De Rochade" heeft be sloten om bij voldoende deelneming, behalve de bekende indeeling (Hoofd-, le. 2e en 3e klasse) ook nog een 4e klasse te vormen, hoofdzakelijk vcor hen die het schaakspel pas kort beoefenen en die nog geen wedstrijd routine hebben opgedaan. Ook deze 4e klasse speelt in groepen van ongeveer 6 personen; even als in de andere klassen zullen ook hier in elke groep twee prijzen ter beschikking zijn. Wedstrijdleider Joh. v. Polen. Schutter straat 32. G I ERSTR.27 LEVERT ALLE 2.FONDSEN. (Adv. Ingez. Me* Ook wij hebben keurige LAMPEN voor huis- en zitkamer, in prijzen van 8 A 9 gulden, maar dan met het stempel van ons huis, LANGE VEERSTRAAT HAARLEM. Fraaiste, tevens oudste Lampenzaak ln Nederland. (Adv. Ingez. Med.) POSTDUIVEN. COLUMBA. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Noyon (België.) 1, 6, 13, 22, 24, 40, 41 J. Handgraaf; 2, 27, 47, 50, A. Zegwaart; 3. 38, P. J. Kok; 4, 11, 14, 15. 19, 39, J. Pieke; 5, C. Alders, 7, 31; H. Bauwens 8, 48, J. Blom 9, J. v. Poecke Jr.; 10, 18, 20, 37, 42, 44, 51 A. v. 't Ende; 12, 26 C. Brcndel; löj 33 A. in 't Veldt, 17, 29 J. Poecke Sr.; 21 35 43 J. Koedenk; 23, 25. 49 J. Boodselaar; 28, 45 J. T. de Bruin; 30, 36 H. Everts. 32 A. C. Pieke; 34 K. Koster, 46 H. Boogaart. Eerst geconstateerde duif 12,58, 10; Laatst geconstateerde duif 1,25,9. Oefening in het snel verwisselen van banden en tanken. Links neemt de leider der races met een stopwatch den benoodigden tijd op. AUTOMOBILISME De kansen van Neder land op een Grand Prix Se JUijs nan Zandvooet het itoocspeC? Zoo zien de Mercedes Benz renwagens er uit. Achteraan het 3 L. model, dat in Zandvoort zal starten en vooraan het nieuwe 1.5 L. type. Het behoort nu eenmaal tot de onomstoote- lijk vaststaande feiten, dat „snelheid" op den mensch van tegenwoordig een magische aan trekkingskracht uitoefent. Geen wonder dan ook, dat automobielraces, welke in zoo ruime mate de snelheidssensatie bieden, zich door de jaren heen in een steeds stijgende belang stelling hebben mogen verheugen. Zoo groot is deze belangstelling, dat b.v. bij Grand Prix-rennen op den Nürburgring in den Eifel honderdduizenden een ware volksverhuizing veroorzaken om zich toch maar niets van de voorbijschietende, loeiende projectielen op wielen te laten ontgaan. Nederland heeft tot nu toe nimmer Grand Prix rennen binnen zijn grenzen gezien. Wat bij de motorrijwielen wel mogelijk was. nl. het organiseeren van een snelheidswedstrijd met internationale deelneming op een Neder- landsch circuit, zooals de Asser T. T., is tot dusverre voor automobielen niet mogen ge lukken. Nu moge het organiseeren van snelheids wedstrijden voor automobielen in een land, dat geen eigen automobielindustrie bezit, niet eenvoudig zijn, heelemaal onmogelijk is het toch ook niet, omdat het den organisatoren van de T. T. in Assen toch ook is gelukt hun wedstrijd tot een der belangrijkste inter nationale motorijwielenevenementen van het seizoen te maken. Want hoe verdienstelijk de Nederlandsche motorrijwielindustrie zich ook in verschillende T.T.'s te Assen heeft ge weerd, zonder buitenlandsche deelneming zou de T.T. wellicht reeds lang ter ziele zijn ge weest. Het is daarom zoo verheugend dat de K.N.A.C. het initiatief heeft weten te nemen voor de organisatie van een snelheidswedstrijd voor automobielen op een afgesloten wegcir- cuit te Zandvoort op 3 Juni a.s. Te begrijpen valt het dat de K.N.A.C. van dezen eersten automobielwedstrijd in Nederland niet da delijk een Grand-Prix-race heeft gemaakt, met dure buitenlandsche deelnemers en dito wagens, want dat vergt al dadelijk tonnen aan startgeld en vergoedingen, welke nu nog zeker niet verantwoord zouden zijn. En noo dig is dit per slot van rekening ook niet. om dat de T.T. in Assen eveneens begonnen is als nationale evenement, d.w.z. zonder buiten landsche deelnemers. De waarde van het initiatief der K.N.A.C. ligt vooral in het feit, dat de grondslag is gelegd voor een automobielrace. die de levens ki-acht in zich draagt om tot een jaarlijksch weerkeerende Grand Prix-race uit te groeien. We zullen te Zandvoort vooral sportwagens in actie zien, welke echter voor het nieuwe circuit meer dan snel genoeg zijn en die voor den noodigen feilen strijd wel zorg zullen dragen. Per slot van rekening behoort de strijd tusschen de renners onderling tot een der factoren, die minstens zooveel tot de populari teit van de automobielraces hebben bijge dragen als de sensatie van de snelheid alleen, en om dezen strijd op het Zandvoortsche cir cuit te krijgen, behoeft men geen echte Grand Prix-racers te laten starten. De rivali teit de Nederlandsche deelnemers aan den Prijs van Zandvoort staat ons genoeg borg voor een sportieven, feilen kamp om de eer. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt heeft de Mercedes Benz-fabriek toegezegd met een harer Grand Prix renwagens een demonstra tie in Zandvoort te zullen geven. Wij zien in deze belangstelling van een der prominent ste Duitsche renstallen een verheugend ver schijnsel, omdat hierin tot uiting komt dat de Prijs van Zandvoort door de buitenlandsche fabrieken beschouwd wordt als een wedstrijd, die in de naaste toekomst tot een vast pro grammapunt van den internationalen sport kalender zal uitgroeien. De toeschouwers in Zandvoort zullen dus toch een voorproefje krijgen van de Grand Prix-races-sfeer, van loeiende, gillende ren wagens, rappe monteurs en druk gebarende renmanagers. En zij zullen zich als oningewij- den in automobielraces wellicht afvragen wat voor soort renwagens voor Grand Prix-races worden gebruikt en hoe deze wedstrijden zijn gereglementeerd. Grand Prix-races dan zijn automobielraces, waaraan uitsluitend wagens mogen deelne men, welke volgens een bepaalde op dat oogenblik geldende formule zijn gebouwd. De bond van automobielclubs over de geheele wereld stelt nl. om de drie jaar een nieuw reglement vast, met het doei de renwagen- bouw en daarmede naar men hoopt ook den automobielbouw in het algemeen in een be paalde richting te sturen. Zoo heeft van 1934- 1937 als voorwaarde gegolden, dat de ren wagens niet zwaarder mochten wegen dan 750 K.G. zonder banden, koelwater, olie en ben zine. Deze formule heeft tot resultaat gehad, dat er renwagens werden gebouwd, die snel heden konden ontwikkelen van 350 K.M. en meer, en die slechts door enkele zeer bekwame coureurs konden worden bestuurd. Met name de Duitsche merken Mercedes Benz en Auto- Union hebben zeer snelle wagens gebouwd, die zich onverslaanbaar hebben getoond. Om nu de snelheid van de renwagens wat te beperken, werd in 1938 voor het eerst de nieuwe internationale renformule toegepast,1 welke voornamelijk bepaalde, dat de renwa gens minstens 850 K.G. moesten wegen ter wijl het motorformaat werd beperkt tot 3 L. met compressor of 4,5 L. zonder compressor. Reeds in het afgeloopen renseizoen bleek dadelijk, dat van een beperking van de ge weldige snelheden der renwagens geen sprake was. De nieuwe kleinere race-wagens waren minstens zoo snel als hun voorgangers en bo vendien bleek dat de Duitsche wagens ook nu weer verre superieur waren. De Itallaansche fabrieken, die renwagens volgens de formule bouwden, nl. Alfa Romeo en Maserati, heb ben het 't vorig jaar niet tot overwinningen kunnen brengen, evenmin aLs de Fransche merken. Wel is het aan Delahaye gelukt, in het begin van het seizoen een overwinning te behalen op Mercedes Benz, maar deze over winning was slechts te danken aan pech van de Duitsche wagens. Het geheele Grand Prix-seizoen van 1938 werd feitelijk een strijd tusschen Mcrcedez- Benz en Auto Union, die in de eerste maan den overwegend voordeel opleverde voor het eerstgenoemde merk, maar die in de tweede helft meer triomfen voor den anderen renstal bracht. Deze situatie kwam allesbehalve aan de be langstelling voor de Grand Prix-races ten goede, omdat de strijd tusschen de renwagens van de verschillende naties onderling ten eenenmale ontbrak. Vooral buiten Duitsch land konden de Grand Prix-races niet de in- terresse wekken, welke vroeger voor automo bielraces van deze klasse aan den dag werden gelegd. Dit had tengevolge, dath men zich in Frankrijk steeds meer op sportwagenraces ging toeleggen, welke zich dan ook in een groote belangstelling mogen verheugen, ter wijl anderzijds in Italië en Engeland de be langstelling van publiek en rijders zich meer concentreerde op de renwagens met een motor van 1,5 L. inhoud. De Duitsche overmacht maakte de andere deelnemers aan Grand Prix races eenigszins „renmoe"; ernstige pogingen om snelle ren wagens voor deze races te bouwen, werden niet meer ondernomen. Het construeeren en beproeven kost aan deze fabrieken zooveel geld, dat resultaten niet opwegen tegen de kosten, welke er aan worden besteed. Het zou er voor de automobielraces niet zoo heel best uitzien, wanneer deze wedstrijden geheel afhingen van de Grand Prix-evene- menten. Gelukkig evenwel hebben de sport- wagenwedstrijdn veel goed gemaakt, en in rui me mate 't sportieve genot gegeven, dat de Grand Prix rennen niet konden bieden. Daar naast werden veel wedstrijden georganiseerd voor de 1.5 L. renwagen-klasse. welke steeds veel deelnemers trokken en die uit het oog punt van algemeene belangstelling gezien zeer bevredigende resultaten opleverden. Zóó interessant waren deze races zelfs, dat reeds stemmen zijn opgegaan om deze wedstrijden voor 1,5 L. renwagens te proveeren tot „Grand Prix" En het heeft er allen schijn van. dat dit ook werkelijk zal gebeuren. Nog wel niet in het a.s. seizoen, hoewel het aantal wedstrijden voor de kleine wagens sterk is uitgebreid en reeds grooter is dan het pro gramma der groote renwagens maar toch wel in 1940 of '41. In zooverre is deze situatie voor Nederland dus van belang, omdat de kans groot is, wan neer eenmaal hier te lande een Grand Prlx zal worden verreden, dat deze race dan een wed strijd voor 1.5 L. renwagens zal zijn. En zoo'n wedstrijd is nog wel zoo interessant als de te genwoordige Grand Prix-races. Want deze klein ren wagens bereiken snelheden van 260 K.M. per uur en zelfs nog wel meer en ont- loopen elkaar in snelheid maar heel weinig, zoodat meestal een felle strijd tusschen de verschillende merken ontbrandt. Duitschland, Italië en Engeland bezitten dergelijke ren wagens en ook Frankrijk zal waarschijnlijk in de naaste toekomst wel deze kleine racers gaan bouwen. Het ware te hopen, dat de ervaringen, die de organisatoren van de Zandvoortsche races opdoen van dien aard zijn, dat wordt beslo ten om reeds volgend jaar een werkelijke Grand Prix te organiseeren. Want dan kan sportief Nederland genieten van een strijd tusschen het beste materiaal dat de renstal len uit de verschillende landen aan den start kunnen brengen, omdat Nederland als neu traal terrein, zonder een eigen zelfstandige automobielindustrie, zich bij uitstek eigent voor een race voor renwagens. ELKE BRANDENDE 5I6AAB 16 IN BOSSCHEN BBANDGEVAAS.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11