Haarlems Dagblad HALIFAX Jxipimsch frandgziiootscPuip Met Italië en Duitschland Eerherstel. CHRISTIAN SCIENCE „V}at doet 11 'ut llw villen tifd?" Wij zijn de pioniers van een beteren vrede. naar Cenève vertrokken 56e Jaargang No. 17152 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 20 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» b cent per ex. Advertentiën1.5 regel» f 1.75. elke regol meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regal» Regelahonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elka regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Belangrijke beslissingen van het Japansche kabinet verwacht TOKIO 20 Mei (Havas-A. N. P.) Uit welingelichte bron verneemt men, dat minister-president Hiranoema zich veel moeite geeft om tot een beslissing te komen ten aanzien van het anti- kominternverdrag. De Japansche regeering hoopt te kun nen aankondigen, hetzij, dat Japan zich bü de spilmogendheden zal voegen, hetzij, dat een bondgenootschap met Duitschland en Italië zal worden geslo ten, indien de Japansche voorstellen door Rome en Berlijn worden aanvaard. De politieke bedrijvigheid zal vandaag zeer groot zijn. Belangrijke beslissingen schijnen verwacht te kunnen worden. Na de heden gehouden bijeenkomst van het kabinet hebben de ministers van oorlog en marine een half uur geconfereerd. Hiranoema is na een onderhoud met Konoje door den keizer ontvangen. Over de kabinetszitting is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, „dat de be spreking der Japansche politiek ten aanzien van den Europeeschen toestand tot volledige over eenstemming heeft geleid". Spanning in Koelangsoe nog niet geweken. Engeland wenscht zijn landingstroepen niet terug te trekken. SJANGHAI, 20 Mei. Van Japansche zij de wordt verklaard dat de situatie in de in ternationale concessie van Koelangsoe, tegen over de grootste Zuid-Chineesche haven stad Amoy gelegen, kritieker geworden is. Blijkbaar zijn de Japanners van oordeel dat zij eenerzijds door de Chineesche terroristen bedreigd worden, terwijl zij anderzijds te genover de buitenlandsche mogendheden staan, die hun protesten tegen de landing der Japanners ondersteund hebben door zelf troepen te doen landen. Thans is de situatie nog verscherpt doordat de Japanners de voor stellen van den Britschen opperbevelhebber Sir Percy Noble van de hand hebben gewezen. Deze voorstellen zouden er op neerkomen dat alle landingstroepen gelijktijdig teruggetrok ken worden. Intusschen hebben tusschen Formosa en de Zuid-Chineesche kust van Amoy tot Swa- tau, volgens berichten alhier, 36 Japansche oorlogsschepen ligplaats gekozen. In Amoy zelf liggen nog steeds vier Brit- sche oorlogsschepen, twee Amerikaansche en een Fransche torpedojager. Ook hier is de situatie nog steeds gespan nen. De stad zelf gelijkt een sterk bewa pende vesting. De autoriteiten zetten de raz zia's op Chineesche terroristen voort. Men schat dat de autoriteiten niet minder dan 9000 man onder de wapenen hebben. Door de straten ratelen de tanks en overal op stra tegisch belangrijke punten ziet men barricades van prikkeldraad. Blijkbaar wenschen de autoriteiten den Japanners te toonen dat zij wel in staat zijn om iedere uitbarsting van terrorisme in de stad te bestrijden en dat de verwijten der Japanners, dat zij hiertoe niet in staat zijn, ongegrond zijn. (United Press) Britsche arbeider wegens land verraad veroordeeld. Plan van nieuwe wapenfabriek aan Duitschland verkocht. MANCHESTER 20 Mei. De 31-jarige Joseph Kelly is veroordeeld tot tien jaar dwang arbeid. omdat hij schuldig is bevonden aan diefstal van het plan van een nieuwe wapen fabriek in Euxton (Lancashire). Voordat het vonnis over Kelly werd uitgesproken herinnerde de rechter eraan dat in een ander land twee menschen voor hetzelfde feit waren veroordeeld en gefusilleerd. ..Hetgeen gij gestolen hebt", vervolgde de rechter, „was een plan, waarvan het bezit in een eventueelen oorlog tusschen dit land en Duitschland de vijand in staat gesteld zou hebben deze fabriek te bombardeeren en de levens van uw mede-arbeiders te vernietigen". Bij het proces bleek dat Kelly in contact had gestaan met den Duitschen Geheimen Dienst door bemiddeling van den Duitschen consul te Liverpool. Later ging hij naar Duitschland. waar hem dertig pond voor het plan werd uitbetaald. (United Press). Twintig arbeiders onder lawine bedolven. Elf hunner omgekomen. Een lawine bij Domodossola (Italië) heeft elf slachtoffers geëischt. Door den regen en den overvloedigen sneeuwval, kwam een enorme massa sneeuw neer in Val Formozza op een werkplaats. Een twintigtal arbeiders die in een barak, welke als eetzaal diende, zaten, werden bedolven. Reddingsploegen konden, naar Havas bericht de lijken van elf arbeiders ber gen. Vijf anderen waren gewond, twee hunner ernstig. (De ponytrajn te Ginneken, die vijftien jaar op stal heeft gestaan gaat weer geregeld dienst doen voor ritjes door het Mastbosch.) De pony tram te Ginneken, Keert tot haar functie weer, Het paardje zal wel hinniken. Om dit herstel van eer. De menschen zullen grinniken. Om 't ouderwetsch verkeer. Vooral die autorijdenden, Die langs de wegen gaan, De snelheid overschrijdende, Als renners op een baan, En tegenliggers snijdende, In blinden voorrangswaan. Voor hen die aldus suizelen, Wars van een snelheidsgrens, En die het hoofd doen duizelen Van menig medemensch, Tot z'n eindigen in gruizelen, Voor hen heb ik een wensch; De wijze larwisbesturenden, Moesten met streng gezag, Die 't leven zoo verzurenden, Ter stichting van 't gedrag, Doen trammen daar gedurende Een heelen langen dag. CENTRALE RADIO ONTVANGST Thans komt weer de aether-storing Met veel geknetter en gekraak, Sluit U aan op de Centrale, Dat is altijd in den haak. HAARLEM TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) CHRISTIAN SCIENCE SOCIETY HAARLEM kondigt een lezing aan in de Engelsche taal over (DE CHRISTELIJKE WETENSCHAP) Onderwerp HOW CHRISTIAN SCIENCE HEALS (Hoe Christian Science geneest) door PROF. HERMANN S. HERING, C.S.B. op Zondag 21 Mei a.s., nam. 4 uur, in het ge bouw van de Vereen, van Vrijzinnige Hervorm den, Jacobstraat b/d Raaks, Haarlem. Voorlezing der Nederl. vertaling 2.30 uur Zaal geopend 2 uur. Toegang vrij. (Adv. ingez. Med.) Econoniisch-technologische dienst voor Noord-Holland. Onderzoek inzake „kleine ijzerwaren". De economisch-technologische dienst voor Nc.ord-Hofland heeft een onderzoek ingesteld met het doel de vervaardiging in Nederland van artikelen, samengevat onder den naam „kleine ijzerwaren" te bevorderen. Deze ar tikelen vertegenwoordigen een groote waarde; de totale omzet per jaar in den kleinhandel wordt op ongever 15.000.000 geschat. Aan genomen kan worden, dat 80 pot. der kleine ijzerwaren uit het buitenland wordt inge voerd. De moeilijkheden, die Nederlandsohe fa brieken bij de vervaardiging en vooral bij den afzet zullen ondervinden, ontstaan voorna melijk, doordien deze artikelen in een zoo bijzonder groot aantal verschillende kwali teiten, vormen en uitvoeringen moeten kun nen worden geleverd. Hoewel deze moeilijk heden niet onderschat worden, wordt uit breiding van deze productie hier te lande zeer goed mogelijk geacht. Gewezen wordt hierbij op de huidige internationale omstan digheden en op de veranderingen c.p technisch gebied, die het thans meer mogelijk maken 'n artikel in kleinere se lies loonend aan te maken dan voorheen. Door middel van een enquête is gebleken, dat de kleinhandel gaarne aan een stimu leering van de Nederlandsche Nijverheid zal medewerken, indien de producten in prijs en kwaliteit kunnen concurreeren. 85 procent van degenen, aan wien deze vraag was voor gelegd, gaf als zijn meening te kennen, dat er zeker" plaats zou zijn voor artikelen van Nederlandschen oorsprong. Men zal zich bij de keuze der artikelen in den aanvang moeten richten naar de afzetmogelijkheid op de Nederlandsche markt en dus geen artikelen mogen uitzoeken, voor welker vervaardiging zeer speciale en dure machines noodig zijn. omdat deze door den beperkten omvang dei- productie niet loonend geëxploiteerd zullen kunnen worden. Daar de mogelijkheid van het verkrijgen van goede voorlichting van wege de rijiksnijvertieidsconsulenten aanwezig is. >il men zich wellicht het best kunnen beperken tol kwaliteitsproducten. Over het algemeen worden hiervoor nog goede prijzen betaald en ook de loonfactor is in deze arti kelen veelal grooter en dus wordt het eigen lijke doel het verkrijgen van werkver ruiming met deze artikelen het best be reikt. De ec on rrmisch-1echnologlsche dienst zal trachten dit doel te bereiken door de aan dacht te vestigen op de mogelijkheden, die op het hier behandelde gebied liggen.. De dienst kan bestaande goed geleide bedrijfjes, waar een vakbekwaam en energiek man aan het hoofd staat, ter zijde staan. -4de TENTOONSTELLINC- BEGINT A.S. MAANDAC. De 4de tentoonstelling Wat doet U in Uw vrijen tijd?" is voornamelijk gewijd aan schilderijen, penteekeningen, aqua rellen, houtsnijwerken enz. Maandag a.s. wordt de expositie geopend. Ze blijft tim Zaterdag te bezichtigen. In afwijking met de vorige tentoonstellingen wordt deze 4de expositie telkendage om 5 uur gesloten. Engelsche vakvereenigingen zullen met de regeering samenwerken. De Engelsche vakvereenigingen hebben met een meerderheid van 3.374.000 stemmen beslo ten dat zij de regeering haar medewerking niet zullen onttrekken inzake vrijwilligen nationalen dienst en civiele verdediging. De voorstellen om te staken als protest tegen het invoeren van den dienstplicht, werden door Walter Citrine verworpen. GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. De Groote Houtstraatvereenigmg houdt Dins dagavond 23 Mei een buitengewone vergadering in restaurant Brinkman op het Houtplein. Op de agenda staat o.a. mededeelingen betref fende de a.s. Jubileum week. GOEBBELS „Duitsche opstanding behoeft geen voortdurende bron van onrust te vormen". KEULEN, 20 Mei (D.N.B.) Minister Goeb- bels heeft gisteravond op een groote betoo ging in de tentoonstellingshallen een rede gehouden. Hij zeide o.a.: De wereld moet thans de onverbrekelijke eenheid van Duitschland aanvaarden als een feit, waarin geen verandering valt te brengen. Wij zijn aldus Goebbels vastbesloten ons recht als wereldmogendheid van rang te doen gelden. De Duitsche opstanding, hoe machtig zij ook is, behoeft geenszins een toestand van voortdurende onrust te veroorzaken, zooals van andere zijde beweerd wordt. Zij kan juist een basis voor de consolideering van Europa worden. Een weerloos volk temidden van dit werelddeel verlokt immers tot aan vallen en overvallen, terwijl een sterke natie zeer wel bijdraagt tot behoud van den vrede. Practisch gezien zijn wij de pioniers van een beteren vrede geworden: Goebbels sprak over het Duitsch-Italiaan- sche verbond, dat Maandag geteekend zal worden en zeide dat daarmede voor de oogen van het Europeesch publiek een machtsblok zich manifesteert, zooals de nieuwe geschie denis van Europa nog niet gezien heeft. Over het effect van dit blok behoeft men niet in twijfel te verkeeren, want hier ontmoeten el kander niet slechts twee volken in gemeen schappelijke belangen, maar ook twee revo luties met hetzelfde doel. Wij zijn thans aldus zeide Goebbels on der luide toejuichingen de sterkste mili taire macht ter wereld geworden en de spil, die Rome en Berlijn verbindt, is onverbrekelijk geworden. Bij ons kan geen paniek ontstaan. Het Duitsche volk wil geen oorlog. Het staat met het geweer bij den voet. Maar het is vastbesloten zijn vitale rechten te bescher men en te verdedigen. Het weet. dat het bij de verdeeling van de wereld tekort is gekomen, en de wereld moet inzien, dat dit op den duur niet zoo kan blijven, en daarnaar moet zij handelen. De Führer is een vriend van den vrede. Hij wil werkelijk den vrede. De op hitsers tot den oorlog zouden een verschrikke lijk lot over Europa brengen, wanneer zij Duitschland er toe zouden dwingen zijn leven te verdedigen. Zij zullen Europa zijn gelukkigsten tijd verzekeren, wanneer zij den belangrijksten levensaanspraken van het Duitsche volk recht doen. De keuze ligt bij de anderen, niet bij ons. Goebbels zeide verder o.a.: Men verwondert er zich in Engeland over, dat wij zoo openhartig spreken. Wij spreken zoo. omdat wij sedert drie jaar van boter en varkensvleesch hebben afgezien en versterkin gen hebben gebouwd, die onze grenzen be schermen. Het heeft niemand kwaad gedaan, dat wij minder boter en vleesch hadden. Wij hebben kanonnen vervaardigd, opdat wij ons zeer openlijk met de wereld kunnen onderhou den. Goebbels legde den nadruk op de kracht van 't land en zeide: in dit gevoel van veiligheid heeft de Führer de kwestie-Dantzig aange sneden. De minister verklaarde daarover verder niet te zullen spreken om den gecompllceerden toestand niet neg meer Ihe gespannen te ma ken. doch hij betoogde dat Duitschland rech ten op de vrije stad kan laten gelden en voegde hieraan toe: ..Wij gelooven niet. dat de democratische staten op het beslissende moment meer adem zullen hebben dan wij". In de Volkenbondsstad voortzetting der besprekingen met Maisky Halifax ontmoet Bonnet te Parijs LONDEN 20 Mei (Reuter). De ministe: van buitenlandsche zaken, Halifax, is vanochtend naar Genève vertrokken om deel te nemen aan de zitting van den Volkenbondsraad, die door den vertegenwoordiger der Sovjetunie gepre sideerd zal worden. Het schijnt thans zeker dat Maisky de Russische vertegenwoordiger zal zijn. Men gelooft, dat de besprekingen tusschen Halifax en Maisky te Genève zullen worden voortgezet, vooral, als er hoop bestaat op een spoedige overeenstemming. Te Parijs zal Halifax besprekingen met Bonnet hebben en met den zelfden trein vertrekken beide ministers van avond naar. Genève. Lord Halifax. Het voornaamste onderwerp van bespreking te Parijs zullen de Britsch-Russische onderhan delingen zijn. Men hoopt, dat die dan in een sta dium zullen zijn gekomen, dat bij de hervatting der besprekingen met Maisky definitieve vorderingen mogelijk zijn. Engelsche bladen wenschen overeen stemming met Rusland. LONDEN 20 Mei (Reuter). in hun com mentaren op Chamberlain's verklaringen in het Lagerhuis zijn de bladen het er over eens, dat een spoedige overeenstemming met Rusland noodig is. Zij geven uiting aan hun bezorgdheid, dat er een vertraging ontstaan is. De pers vraagt zich af, of er belemmeringen zijn, welke de practische voordeelen van een door Rusland gewenscht verdrag teniet kunnen doen. De „Daily Express" zegt: „Het publiek wil hel bondgenootschap, maar de regeering aarzelt. Zij wenscht wel dat bondgenootschap, doch wil hel een anderen naam geven." KARDINAAL BIONDI IN NEDERLAND. MAASTRICHT 20 Mei Ter gelegenheid van de plechtige onthulling van het gramonument ter nagedachtenis van Z. Era. W. M. kardinaal van Rossum komt Z. Em. Pietro kardinaal Fuma- soni Biondi, prefect van de Henlige Congre gatie tot voortplanting des geloofs, uit Rome voor deze plechtigheid in de Kloosterkerk dei- Paters Redemptoristen te Wittem naar ons land De kardinaal arriveert Zondagmiddag om half zes (Duitsche tijd) te Aken, waar de kerkprelaat door een afvaardiging van het comité zal wor den ontvangen en naar Wittem begeleid. De plechtigheid te Wittem vindt Maandag plaats. Het woord is aan C. J. Mulder: Onderwijzen is de kunst, hetgeen onderwezen wordt te leeren liefhebben. Het misdrijf in de Hertzogstraat Mr. Francois Pauwels zal den verdachte verdedigen. Naar wij vernemen zal mr. Francois Pauwels den verzekeringsagent V., die verdacht wordt van moord op zijn collega den heer F. de la Chambre en van brandstichting in diens huis in de Hertzogstraat in Haarlem-Noord, verdedigen. Complot tegen den Amerikaan- selien regeeringsvorm WASHINGTON 20 Mei. Het „Comité voor niet-Amerikaansche activiteiten" van het Huis van Afgevaardigden meent de bewijzen te heb ben dat een geheime zitting is gehouden van een exclusieve New Yorksche club. waarvan de leden een complot beramen om den regeeringsvorm der Vereenigde Staten te vernietigen. De voor zitter van het Comité, Martin Dies, zeide dat deze club. waarvan de naam niet bekend is, reeds in 1905 werd opgericht en dat vooraan staande regeeringsambtenaren er lid van zouden zijn. De club zou anti-semietisch georiënteerd zijn. (United Press). EEN NIEUWE ORGANISATIE VAN HET WEGVERVOER. Deze dagen is opgericht de Algemeene Ne derlandsche Beroepsautovervoerdcrs Bond, een organisatie van ondernemers op het ge bied van het goederenvervoer per auto. Aan leiding tot deze oprichting vormen de huidige toestanden op vervoergebied, welke uiterst moeilijk zijn, terwijl de aanhangige wettelijke regeling deze belanghebbenden evenmin be vredigt. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN Te Middelburg heeft de Ned. Ver. tot bescher ming van dieren haar jaarvergadering gehouden. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, gep. gen.-majoor J. H. G. Kappel- hoff. wees aan. dat de inkomsten bedroegen f 12.733.60 en de uitgaven f 26.863 92. zoodat een nadeelig saldo ontstond van f 14.130.32. Door enkele schenkingen werd hierin tegemoet ge komen. HEDEN: 20 PAGINA'S De vroegere minister-president van het repu- blikeinsclie Spanje, prof. Negrin (links), is met de „Normandie" te New-York aangeko men. Hij lieeft het plan zich in Mexico te vestigen. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. De gemeente Haarlem en de nieuwe huur belasting. 4 De heer C. ten Boom is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. 6 De gevolgen van de nieuwe nationale in komsten- cn winstbelasting voor de ge meente Bloemendaal. 4 BINNENLAND. Dc rijksdienst voor georganiseerde bestrij ding der werkloosheid is ingesteld. 7 BUITENLAND. Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis een exposé gegeven van de onderhan delingen met Rusland. 5 De Transatlantische luch'tdienst wordt heden met een vlucht van de „Y'ankee Clipper" naar dc Azorcn geopend. 5 Het Engelsche koningspaar is gisteren te Ot tawa aangekomen. 5 SPORT. Domyn Keiler: Vóór de wedstrijden op den Nurburgring. 11 Nederland en de Grand Prix races 11 Sport in 't Kort. 12 Het Sportgesprek van de week. 12 ARTIKELEN, enz. Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 P. v. d. Hem: Mei-Idylle 3 J. B. Schuil: Het afgeloopcn tooneelselzoen. 6 B. K.: Zaanschc molens draaien.... in het schuurtje van meneer Groen. 7 Ilenry A. Th. Lesturgeon: Olivier de Serres 7 Damrubriek 12 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Met auto en boot door Zuid-Afrika. 13 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 13 A. J. D.: Deutzia. 13 Financieel Economisch Weekoverzicht: De beurs bleef lusteloos. 15 Bioscopen 14 Voor de Jeugd 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op LAATSTE BERICHTEN 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1