Baggermolen in enkele „Aden" verging oogenblikken. MEI-IDYLLE Grondzee deed molen kapseizen. Ik ontdek Amerika ZATERDAG 20 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Er viel niets meer te redden. Uit het relaas, dat wij van kapitein C. J. Kalkman van de „Oostzee'' te hooren kregen na aankomst van de sleepboot te Maassluis omtrent de droeve reis met den baggermolen „Aden" en den bale K.L.K. 21 van Leith naar den Water weg, waarbij de runners L. de Vos en A. A. Marcus om het leven kwamen, bleek dat het drama zich in enkele seconden afgespeeld had. De sleep was Dinsdagmorgen om zes uur bij mooi weer van de Firth of Forth (Schotland) vertrokken en alles ging aanvankelijk naar wensch. Ieder uur werden op den molen en den bak door de runners de gebruikelijke ronden geloopen, waarbij alles van binnen werd geïn specteerd. En hoewel een stevige Noord-Noord- Oosten wind met kracht opstak, toen de sleep tien mijl uit de kust was, deden zich geen bij zonderheden voor. De molen werd op den heelen tros en de bak op den halven tros gesleept. Dins dagavond om elf uur werd met Morse-teekens van de sleepboot af een gesprek gevoerd met de runners van den sleep, doch alles was volkomen in orde bevonden. Zelfs Woensdagmorgen om drie uur werden de runners op den molen gezien en ook toen vielen geen seinen te geven, omdat de molen nog volkomen zeewaardig was. Twee uur later, precies om vijf uur in den morgen, toen de wachten afgelost werden, moet een grondzee nadat deze eerst een flinke hoeveelheid water over de brug van de „Oostzee" had ge worpen, wat zelden voorkomt, den molen heb ben opgenomen en doen omslaan. Eer er tien seconden verstreken waren, was de ramp ge beurd en waren alleen de pontons van den om geslagen molen nog zichtbaar. Niemand heeft hierdoor de ramp zien gebeuren. Kapitein Kalle- man had juist tegen den stuurman de opmer king gemaakt, dat de molen zich ondanks het ruwe weer uitstekend hield. Toen hij echter van de eene zijde van de brug naar de andere was geloopen, moest hij tot zijn groote ontsteltenis constateeren, dat de molen een prooi der golven was geworden. Zelfs de matroos, die achterop de „Oostzee" stond en terstond opdracht kreeg den tros te kappen, keek verwonderd naar den ka pitein omdat ook hij enkele seconden tevoren den molen normaal achter de sleepboot had zien hangen en niets van het onheil gemerkt had. De runners D. Bernhard en J. van Dijk, die zich op den bak bevonden hadden niets gezien. Zij losten elkander af en in het korte tijdsbestek, dat de één naar het verblijf op den bak ging om zijn maat de wacht over te geven, verdween de molen. Nog ruooit aldus kapitein Kalkman heb ik zooiets meegemaakt. Terstond heb ik eenig risico genomen en ben met den bak op de woelige zee gedraaid, om nog te redden wat er te redden viel. Tot ongeveer tien meter is de „Oostzee'' den" drijvenden molen toen genaderd, doch er viel niets van de runners, die alle red dingsmiddelen tot hun beschikking hebben, te bespeuren. Zij zijn dus geheel overvallen. Slechts eenig wrakhout werd aangetroffen en toen de MILITAIR GING OP HET DIEVENPAD. Zelfs als vrouw vermomd sloeg hij zijn slag. ARNHEM EN OMGEVING ONVEILIG GEMAAKT. De Arnhemsche recherche heeft een goeden slag geslagen. In de laatste weken kwam het herhaaldelijk voor, dat daar ter stede en in de omliggende gemeenten Velp en Oosterbeek werd ingebroken. Uit de wijze, waarop de inbraken geschiedden, bleek, dat het hier een en denzelf den dader betrof. Deze ging zeer brutaal te werk en brak steeds - in in huizen met een achtertuin. Hij voorzag zich van een steen of ander hard voorwerp en sloeg een ruit van een achterdeur in. Éénmaal binnen zocht hij naar geld; voorwerpen liet hij onaangeroerd. Wanneer hij niet slaagde, ontzag hij zich niet de aangrenzende woning op dezelfde wijze met zijn bezoek te vereeren. Het gebeurde, dat hij in drie a vier perceelen op een nacht inbrak. In Oosterbeek zag een bewoner, bij wien in gebroken was, den dief als militair. In Velp werd hij eveneens gezien door een boekhouder, bij wien des nachts een bezoek was gebracht. Door het verbreken van een ruit ontstond zooveel la waai, dat de boekhouder in zijn nachtrust werd gestoord. Hij keek uit zijn slaapkamerraam en zag een als vrouw gekleed persoon den weg af wandelen, die een kistje droeg, dat later het geldkistje van den boekhouder zou blijken te zijn. Het signalement van beide personen, hoe wel vaag, vertoonde op verschillende punten overeenkomst, zoodat de politie zich door deze vermomming niet van de wijs liet brengen. De inbreker, die thans gekleed was geweest in een fleurige gebloemde japon, zag klaarblijkelijk tegen het dragen van damesschoentjes op en had daarom dit onderdeel van zijn toilet niet ver wisseld. Behoedzaam werden door de politie de gan gen van personen, die in aanmerking konden komen nagegaan, doch voorloopig zonder resul taat. Eindelijk kreeg de Arnhemsche recherche een draadje in handen, dat tot ontknooping van het geval zou leiden. Bekend werd namelijk, dat eenige Arnhemsche jongens uit een niet al te best milieu, die onder de wapenen lagen in het fort Boven-Lent, groote uitgaven maakten. Rus tig werden de gangen van dit stelletje nagegaan en al spoedig vergaarde de politie zooveel mate riaal tegen één van hen dat, mede dank zij de onontbeerlijke hulp van eenige militaire supe rieuren, door de Arnhemsche recherche tot zijn arrestatie in de nabijheid van Lent kon worden overgegaan. De slag bleek raak te zijn, zoodat Arnhem en omgeving van een b-- '-™rschap verlost kon worden. De man zal ter beschikking van de militaire autoriteiten worden gesteld om voor den krijgsraad zijn vonnis te hooren. Muurschilderingen te Bathmen ontdekt. In de Hervormde Kerk te Bathmen die reeds groote vermaardheid geniet door haar bekende muurschilderingen, waarover door verschillen de kunstkenners is geschreven, zijn thans, tijdens de kerkverbouwing, opnieuw gedeelten vai muurschilderingen aan het licht gekomen. De architect heeft onmiddellijk het restaura tie-werk stop gezet en rijksmonumentenzorg, die de kerkrestauratie subsidieert, van de vondst op de hoogte gesteld. molen om acht uur in de diepte verdween, ver liet de „Oostzee", met de vlag halfstok, de plaats des onheils, en zette met den bak koers naai den Waterweg. Daar is zij Vrijdag in alle stilte zonder de gebruikelijke aankondiging op de stoomfluit aangekomen. Prinselijk Gezin weer op Soestdijk. Het Prinselijk Gezin vertoeft weer op Soestdijk. Prinses Juliana met Prinses Bea trix zijn er Vrijdagmiddag aangekomen en later in den middag is Prins Bernhard per auto van zijn buitenlandsche reis gearri veerd. Tentoonstelling van Arabische volbloeds en Shetlandponies. Op 26, 27, 28 en 29 Mei a.s. zal in het Cir cusgebouw te Scheveningen een tentoon stelling worden gehouden van Arabische vol bloedpaarden en Shetlandponies. Deze tentoonstelling, een unicum voor ons land, wordt georganiseerd door de vereeni- ging tot bevordering der fokkerij met Arabi sche volbloedpaarden „De Nederlandsche Arabierenclub". Zoowel uit Engeland als uit Polen en België worden officieele afvaardi gingen verwacht, hetgeen een gevolg is van het feit, dat de genoemde vereeniging fei telijk streeft naar het behoud van dit merk waardige paardenras, dat in zijn eigen omge ving sinds den wereldoorlog met uitsterven wordt bedreigd. Op deze tentoonstelling, die geen show beoogt en evenmin een concours- hippique, zullen inzendingen van de authen tieke woestijn volbloeds te bewonderen zijn van H.M. de Koningin en van Z. M. den ko ning der Belgen welke paarden nog nimmer zijn tentoongesteld. De tentoonstelling is van 11 tot 9 uur geopend. r NED NEDERLANDSCHE ANDEL-MAATSCHAPPIJ, n.v. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Markt Telef. 13990 (3 lijnen) Wij openen accreditieven en leveren credietbrieven betaal baar in alle belangrijke Euro- peesche plaatsen. (Adv. Ingez. Med.) De „Piet Hein" ging nog eens proefvaren. Het prinselijk jacht „Piet Hein" heeft op 17 dezer een kleinen proeftocht gemaakt op de Zuiderzee (IJselmeer) welke wenschelijk werd geacht na de verschillende jaarlijksche win- ter-onderhoudswerken. De voorzitter en enkele leden van de technische commissie onder wier auspiciën het jacht destijds werd gebouwd, konden tot hunne vreugde constateeren, dat het jacht nog steeds aan alle gestelde ver wachtingen beantwoordt, terwijl ook prof. Vossnack uit Delft na een te voren gehouden stabiliteitsproef opnieuw bevestigde, dat de „Piet Hein" een zeer stabiel schip is, dat aan de hoogst gestelde eischen van stabiliteit vol doet. K. N. S. M. bestelt twee schepen. Dc K.N.S.M. te Amsterdam heeft aan de N.V. Scheepsbouw Gebrs. Pot te Bol nes opgedragen den bouw en de levering van twee drieduizend ton motorvracht schepen, welke zullen worden uitge rust met een 1900 P.K. Burmeister- Wain-motorinstallatie te vervaardigen door de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam. Bioscoopbedrijf voelt zich als een stiefkind behandeld. Aandrang tot lageren aanslag in de Personeele Belasting. „Het bioscoopbedrijf in Nederland is pijnlijk teleurgesteld", zoo verklaarde de directeur van den Nederlandschen Bioscoopbond, de heer A. de Hoop, in een persconferentie, „pijnlijk te leurgesteld om maar niet te zeggen verbitterd, omdat uit tekst en toelichting van het thans ingediende wetsontwerp tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting en wij ziging van enkele belastingwetten blijkt, dat het in de bedoeling ligt de personeele belasting op het bioscoopbedrijf onveranderd te hand haven. Ter staving van zijn betoog gaf de heer De Hoop enkele cijfers, waaruit bleek, dat er van iedere millioen gulden, die er in de Nederland sche bioscopen aan recette binnenkomen, er 225.500 gulden opzij gelegd moeten worden om geofferd te worden aan den fiscus. Gespeci- fieerd: vermakelijkheidsbelasting 163.500, personeele belasting 30.000; invoerrechten op films en keuringsrechten 15.000, grond-, straat- en andere belastingen 10.000, zake lijke belastingen 1.750 en nog enkele andere kleine uitgaven voor belastingen meer. Het bioscoopbedrijf in Nederland aldus de heer De Hoop kan geen enkele verzwaring van lasten meer verdragen. Wanneer de mi nister zijn houding niet wijzigt en het bios coopbedrijf niet op een lijn gaat stellen met restaurants, cafés enz. dan zullen zeer vele bioscoopbedrijven met den ondergang worden bedreigd. De heer De Hoop zeide nog, dat het bioscoop bedrijf jaarlijks in totaal aan personeele be lasting opbrengt een bedrag van vijf ton. Voor de Nederlandsche schatkist beteekent dit be drag practisch niets, maar voor het bioscoop bedrijf zeer veel. De heer De Hoop was van oordeel, dat er bij de regeering dan ook geen bezwaren behoeven te zijn om aan de wen- schen van het bioscoopbedrijf tegemoet te ko men. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Vandaag is in „Krasnapolsky" te Amsterdam de dertigste (tweejaarlijksche) algemeene ver gadering begonnen van den Algemeenen Neder landschen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden. De voorzitter, de heer W. Brouwer Jr., con stateerde in zijn openingswoord, dat in tegen stelling met 1937 van uitbundigheid in de resul taten over 1938 geen sprake meer is. Z.C5 c o' x ■yr- Hr V'-Af9 9-3^; ft? De Russische schoone „Maar waarom trouw je dan niet met me, Tommy, als je telkens weer zegt, dat je niet buiten me kunt?" TERUG NAAR OMA. ER zijn vijftien maal minder Nederlan ders die nooit in New-York zijn geweest dan Amerikanen. Want er zijn acht millioen Nederlanders die nooit in New-York zijn geweest en er zijn honderd twintig mil lioen Amerikanen die nooit in New-York zijn geweest. Waarmede ik bedoel te zeggen, wat iedere Amerikaan u zegt: dat ge wanneer ge New-York kent. ge Amerika niet kent en dat ge wanneer ge deii New-Yorker ontmoet, ge den Amerikaan niet ontmoet. Niet alleen den Amerikaan niet. maar in tien van de twintig gevallen zelfs niet een Amerikaan: de helft van alle New-Yorkers is buiten Amerika geboren Maar in ieder geval, al Is de New-Yorker dan al niet hetzelfde als de Amerikaan, hij is toch wel de modernste Ame rikaan, omdat New-York de modernste Ame- rikaansche stad is. En wanneer de New- Yorker al maar terug naar Oma wil. waar heen wil dan de niet-zoo-verschrikkelijk- moderne Amerikaan? Ja. die haastige, mechanische mensch. die nooit loopt maar altijd rolt in ondergrondsche en bus en auto: die nooit meer trappen loopt maar altijd „lift": die koelhuiskoeien en blik- groenten en geconserveerde appels, peren, pruimen en sappen nuttigt, die zijn muziek uit het wonderkastje aan den wand tapt en die zijn twee idmensioneele ontroeringen af leest van den celluloid-band-zonder-einde, ja, die allermodernste mensch die zijn ruimte om te leven in de hoogte zoekt, omdat hij die in de breedte van God's stille en ver rukkelijk aarde niet vinden kan, deze aller modernste mensch die een robot van vleesch en bloed is, een mechanisme dat geldstukjes in de gleuf werpt om zijn broodje er uit te zien springen om zijn melk uit de kraan te zien loopen; dit mechaniekje op twee beenen, dit schertsartikel-met-haast verlangt naar Oma. Hij heeft een oma-complex, een oma obsessie, een oma-trauma. Overal in New-York staat het oma-trauma ln gloeiende vuren letters op de wanden ge schreven. Ziet de uitstallingen van de meubelwinkels; kasten en bedden en stoelen als Oma had. Leest de advertenties van tomatensap fabrikanten en bekijkt het plaatje dat daarbij staat afgebeeld: Oma Oma met een groote kan tomaten-sap. Oma in haar huisje. Oma lief en onschuldig en kinderlijk en kneuterig, die gaf haar kleinzoon reeds tomatensap. En kleinzoon lacht om dien heerlijken geur van Oma's tomatensap. En nu kleinzoon een echte groote boy is geworden.directeur-president- millionair-nabob. nu glimlacht-ie weer. omdat hij tomatensap drinkt dat hem aan die lieve goei. engelachtige Oma herinnert. Wie houdt er niet van taart? Kersentaart en abrikozentaart en ananastaart. Cherry-pie en apricot-pie en pineapple-pie. En welke cherry-pie en apricot-pie en pineapple-pie is de lekkerste pie. „Eet bij ons. mensch van heden, ge krijgt de taart, de stew. de baked beans van Oma", zeggen de restaurants. En bewonder de heel moderne, prachtig- artistieke étalages van Fifth-Avenue. Van de modehuizen. Van Saks en Nonwlt-Teller en Lord and Taylor. Oma gemoderniseerd. Oma hoedjes, Oma-taschjes, Oma-queus en Oma handschoenen. Of betreedt een allermodernst appartement van een allermodernste familie. Radio en televisie en telefoon en de Rolls-Royce voor de deur. Maar het buffet van Oma,'het bed van Oma, Oma's toilettafel met het volanne- tje-van-zij, de tafel en de stoelen, de beeldjes en de grapjes op het buffetallemaal Oma. Duizendmaal Oma. Oma-nieuw-geverfd, Oma verchroomd en vernikkeld. Oma met de technische uitrusting van kleinzoon-Robot. Nergens ter wereld, nergens dan in deze allermodernste. allervernuftlgste, allerge- mechaniseerdste stad ter wereld zag ik zulk een eindeloos verlangen naar Oma. Nergens onverbloemde reactie-pogingen in stijl, kunst, mode en eten. Glas en nikkel tieren slechts in de zaken- vertrekken. Thuis is het bloemetjes-porcelein en bloemetjes-behang en chintz en fluweel en Oma's eigen lampekappen. Wie het vermogen heeft door de dingen heen te zien, ziet de tragedie van het Oma verlangen, in een wereld die gebouwd is van staaldraad, beton en glas. In harten die elec- trisch kloppen. In magen die gevoed worden uit blik. In hersenen die denken in snelheid, celluloid en drukinkt. Oma wenkt met haar zijden doekje uit dc diepe verten van het diepste verlangen. Want Oma dat is de rust, de kalmte, de verrukkelijke traagheid. Want Oma dat is de zaligheid van den schommelstoel, de bruingeverfde meubeltjes, de anti-makassar, het bed met een hemel. Oma dat is de geur van lavendel, de smaak van versche boontjes, de stilte van een klein huisje tusschen bloeiende appel- boomea Ik probeer er een grapje moe te maken, maar het is een tragedie. Het is de tragedie van den verdoemden moderneling die den tredmolen van de ge mechaniseerde razernij ontvluchten wil; die den loopenden band, den eeuwig loopenden band zonder eind en zonder begin wil los laten; die de verschrikking van zestig ver diepingen boven elkaar, van celluloid en blilc en staal en beton, van benzine en van snel heid, van stof en van lawaai wil ontlooperi, maar die erin gevangen is en erin gevangen blijft tot aan het eind van zijn levensdagen. Én Oma glimlacht aan den wand. En Oma wenkt op den einder der illusies. Oma op het bovenste topje van de Empire-State-Building. Oma in de diepste diepte van de diepe Hud son-tunnel. Dat is Oma van voorheen. Want Oma van nu rookt haar sigaret op straat, haar wenkbrauwen zijn uitgeplukt, Elisabeth Arden schiep de roodheid van haar lippen en Wrigley doet haar kaken malen op het onverteerbai^e gomelastiek, dat Oma's geteisterde zenuwstelsel doet verknauwen. O, Oma MR. E. ELIAS. Red Star Line gaat met Belgiscli personeel varen. De Red Star Line deelt in een communiqué mede, dat in den loop der onderhandelingen, die tot een accoord tusschen de Holland Ame rika Lijn en de Red Star Line hebben geleid, besloten is, dat de Duitsche bemanningen ont slagen en naar haar land teruggezonden zul len worden en dat Belgisch personeel zal kun nen worden aangenomen. Eveneens Ls besloten in de ruimste mate reke ning te houden met de Belgische belangen voor wat betreft de uitrusting en de ravitail leering.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5