Eindelijk een betere straatverlichting Minister de Wilde afgetreden M AAKDAG 22 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD Voor hetzelfde geld als vroeger, ongeveer driemaal zooveel licht. Er komt weer avond en nachtverlichting. IJMUIDEN Maandag. Decameter, decaliter, decalumen Iedere Nederlander weet wat een decame ter of een decaliter is. Dat leerden we al vroeg op de lagere school; als er dus Neder landers zijn die het niet weten is dat niet, doordat ze het niet geleerd hebben, maar doordat ze het vergeten zijn. Maar wat zijn decalumen? Een decameter, dat weten we dus, is een lengtemaat, denkbeeldig natuurlijk, want een maatstok van 10 M. zou wat onhandig zijn: een decaliter is een inhoudsmaat. En willen we tegenwoordig de sterkte van het licht meten, dan drukken we dit uit in „zooveel" decalumen. Dit is dus een lichtmaat. Een decalume licht is heel weinig, mis schien zooiets van een heel zuinig brandend nachtpitje. Want dertig decalumen is de „Sterkte" van de lampen in onze straatlan tarens. En dat is zelfs nog heel weinig; dat weet iedere Velsenaar, die tenzij hij woont in de buurt van groote winkels of op een plein waar een of meer van onze weinige lichtmas ten staan, des avonds nog eens even een straatje-om gaat en dan zooveel duisternis om zich heen vindt, dat hij goed moet uitkijken om niet te vallen over een vergeten vuilnis emmer, een ongelijk liggenden steen of iets anders. Dertig decalumen is dus de sterkte van de lampen in onze straatlantaarns schreven we hierboven. Dat is vandaag al niet heelemaal juist meer; voor IJmuiden van de meest wes telijk staande gemeentelijke straatlantaren tot de Frans Naereboutstraat toe, mogen we hier in den verleden tijd spreken, want sinds eenige dagen straalt uit de lampen in dit deel van onze gemeente een lamplicht van 100 decalumen. Niets van gemerkt? Dat is heel wel mogelijk, maar dat komt van de lange avonden; we naderen den lang- sten dag en we leven in den zomertijd en dan is het afknap laat als de straatverlichting ont stoken wordt. En dan valt het nog niet zoo goed op, omdat het dan nog zoo lang blijft schermeren. Maar als die honderden 30 de calumen lampen eens in November of Decem ber door 100 decalumen-bolletjes vervangen waren, zou deze belangrijke gebeurtenis niet zoo onopgemerkt voorbij zijn gegaan. Mis schien hadden we dan wel een lichtfeest ge organiseerd, met een serenade aan B. en W. en den directeur van Gas en Water, die het hoofd is van ons Gemeentelijk Licht en dat ongetwijfeld ook van het Gemeentelijk licht- bedrijf zou zijn, als we een dergelijk bedrijf hadden. Waarvan we de winst heel goed zou den kunnen gebruiken. Maar die gaat nu naar Bloemendaal, naar den grooten pro vincialen slokop. En die onze gemeente lange jaren den stroom heeft geleverd voor onze straatver lichting tegen een stroomprijs. die rijkelijk aan den hoogen kant was. Een van de rede nen, waarom we het zooveele jaren met lam pen van 40 Watt of 30 decalumen hebben moeten doen. Maar laten we nu eens vertellen wat wij van den heer de Wit vernamen over onze verbe terde straatverlichting, die zooals we reeds zeiden reeds is aangebracht in de Westelijke helft van IJmuiden. De gemeente heeft eenigen tijd geleden een nieuw contract met de provincie inzake de straatverlichting afgesloten, dat de ge meente een bezuiniging zou kunnen opleve ren van ca. f 14.000 per jaar, als we dezelfde straatverlichting hadden behouden. Het ge meentebestuur stelde zich echter op het standpunt, dat het bespaarde bedrag voor de verbetering van de straatverlichting besteed diende te worden. En zoo zullen in de geheele gemeente de 40 Watt-lampen die tot nu toe bijng overal gebruikt worden, worden vervan gen door Bi-Arlita-lampen van 78 Watt, die een lichtsterkte hebben van 100 decalumen. Bij een nog* niet verdubbeld stroomverbruik krijgen we dus driemaal zooveel licht. Met de vervanging is dus reeds een begin- gemaakt en het zal niet lang meer duren of in de geheele gemeente zullen de 40-Watt- lampen verdwenen zijn. Maar behalve deze versterking zullen op verschillende plaatsen, waar zulks noodig mocht worden geacht, lan tarens bijgeplaatst worden, vooral in Sant poort. Het aantal lantarens zal met een 80-tal worden uitgebreid. Dit wat de kleine lampen betreft. Bij de grootere lampen, zooals men die kan vinden in de Oranjestraat, de Kanaal straat en de grootere pleinen zal 'n proef wor den genomen met kwikdamplampen, die een blauwachtig licht verspreiden. Hiervoor komt de Oranjestraat het eerst in aanmerking. Op de pleinen zullen deze zeker voldoen, maar of dit ook het geval zal zijn in de winkelstraten, wordt betwijfeld. Het voordeel van deze lam pen ls, dat zij bij een geringer stroomver bruik meer licht geven dan die, welke tot nu toe in deze groote lantarens aangebracht zijn. De nieuwe kwikdamplampen geven 300 de calumen bij een stroomverbruik van 83 Watt. De aanschaffingskosten van deze lampen zijn echter veel hooger en ook hebben ze een an dere stroomsterkte, zoodat elke lantaren paal van een voorschakelapparaat moet wor den voorzien. Mochten deze lampen eventueel niet vol- CASTRICUM Plaatsgenoot bij ongeval gedootl. Zaterdagmorgen ls op den onbewaakten over weg bij de Zevenhuizerlaan te Heiloc een ernstig ongeluk gebeurd, dat onzen 18-jarigen plaatsgenoot D. Castricum, wonende te Bak- kum, het leven heeft gekost. Toen de zand- auto den overweg, waar het uitzicht naar alle kanten vrij is opreed, werd de wagen precies in het midden door den sneltrein gegrepen. De jeugdige chauffeur werd op slag gedood. Of de chauffeur den naderenden trein niet heeft opgemerkt, moet nog nader onderzocht worden. De trein, die belangrijke sohade opliep, kon niet verder rijden en de achterste wagens moesten naar het station Heiloo worden ge bracht. Met den volgenden trein konden de reizigers hun reis naar Amsterdam vervol gen Het treinverkeer tusschen Heiloo en Castricum moest geruimen tijd over enkel spoor geschieden. doen, dan kan het nog met z.g. menglicht ge probeerd worden. Weer avond- en nachtverlichting. Nu we overal sterkere lampen krijgen, is het niet meer noodig dat alles den geheelen nacht blijft branden, aldus de heer de Wit. We krijgen dus weer avond- en nachtverlichting, hetgeen beteekent dat te middernacht een deel der verlichting uit gaat. Naar de heer de Wit ons nog mededeelde, be draagt, wanneer alle 40-Watt lampen door lampen van 78 Watt zijn vervangen, de maximale belasting 170 K.W.U.; bij den ouden toestand was dit 100 K.W.U. We krijgen dus heel wat meer waar voor het zelfde geld. En dat was ook wel noodig, want het was zeer slecht gesteld met onze straatverlichting. Dat wordt nu dus heel wat beter. Vooral daar waar de zwakke lampjes bovendien nog ver van elkaar verwijderd hingen, zal men de ver betering heel goed kunnen bemerken. IJMUIDEN Drie plaatsgenooten leden schip breuk op het Noordzeekanaal. Jonge man redt zijn verloofde. De heer J. de Waard, aannemer alhier, had met zijn zoon en diens verloofde, mej. E. P. de Ruyter, eveneens alhier wonende, met zyn 16 m2 B.-M. jacht, met aanhangmotor een zeil tochtje gemaakt naar Amsterdam. Te ongeveer 4 uur vertrokken zij weer uit de hoofdstad en met een kalm gangetje tufte men, genietend van het mooie weer en de in teressante omgeving, huiswaarts. De Hembrug was gepasseerd en alles ging naar wensch op het rustige Noordzeekanaal. Het breede kanaal was vrij en open voor hen; slechts hier en daar zagen de inzittenden eenige zeilbootjes op het kanaal laveeren. Maar plotseling werd de ranke B.-M. omver geworpen en voordat het drietal er op ver dacht was, lagen allen in het frissche water. Het bootje was van achteren aangevaren door de salonboot Alkmaar van de Alkmaar Packet. Hoe dit kon geschieden is tot nu toe nog een raadsel. De drenkelingen maakten eenige benauwde oogenblikken mee, daar het bootje geheel werd vernield en zij midden tusschen de wrakstukken terecht kwamen. Bovendien kon mej. de Ruyter niet zwemmen, zoodat zij kopje onder ging en eenige oogenblikken in levensgevaar verkeerde. Haar verloofde schoot echter toe en slaagde er in haar te grijpen en boven water te houden, totdat andere zeilers in de nabijheid te hulp schoten en de drie drenkelingen opvischten. Zij werden naar den wal gebracht en door omwonenden liefderijk opgenomen en van droge kleeren voorzien. Allen bleken het on geluk goed te hebben doorstaan; alleen mej. de Ruyter was zeer onder den indruk. Zij had tamelijk veel water binnengekregen en was ook licht gewond. Zoo eindigde dit zeiltochtje in een reis per taxi naar IJmuiden. Naar de heer De Waard ons hedenmorgen nog vertelde, kan hij niet begrijpen hoe de aanvaring heeft kunnen geschieden. Er was voldoende ruimte voor de Alkmaar om te kunnen passeeren. Dat zij deze boot niet opgemerkt hadden schreef de heer De Waard toe aan het feit, dat zij allen met den rug naar achteren zaten en door het geluid van hun motor de salonboot niet hadden gehoord. BESOMMINGEN. trawlers: manden: 350 Protinus, IJM. 85 1920 415 Uiver, IJM. 384 1980 425 Azimuth, IJm. 195 2170 530 Eveline, IJm. 115 2980 415 Maria van Hattem, IJm. 1 2450 480 Gloria, IJM. 37 2520 650 Erin. IJm. 12 2090 530 Christine, LJm. 2 „2510 Loggers: KW 3 420; KW 76 1500; KW 39 1420; KW 29 370; KW 14 500; KW 56 480; KW 127 390; KW 159 1790; KW 22 610; KW 105 390; KW 44 370; KW 36 380; KW 153 360; KW 173 540; KW 201 1000. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Jacqueline Clazïne IJm. 10. Vangst: 25 m. schelvisch, 50 m. braadschelvisch, 25 m. radio, 65 m. platvisch, 15 m. makreel, 60 m. wolf, 15 m. koolvisch. Totaal 255 manden, benevens 400 st. ijskabeljauw en 750 st. stijve kabel jauw. Poolzee IJm. 77: Vangst: 50 m. platvisch 3 m. braadschelvisch. 40 m. gul en kabel jauw, 10 m. koolvisch, 20 m. makreel, 15 m. wolf en poon. Totaal 165 m. benevens 50 st stijve kabeljauw. MARKTBERICHT. (Versclie viscb). IJmuiden, 22 Mei 1939 (A.NP.) Tarbot 7050 ct. per kilo. Tong 7052 ct. per kilo. Heilbot 9060 ct. per kilo. Griet f 28—f 9 per 50 kilo. Grcote schol f 17f 12 idem. Middel schol f 14f 11.50 idem. Zetschol f 14.50f 11 idem. Kleine schol f 12.50f 4.70 idem. Schar f 5.5'J—f 2 idem. Tongschar f 14f 12 idem Poontjes f 4.90—f 4.50 idem. Gorote schelvisch f 15 idem. Middel schelvisch f 12f 11 Idem. Klelnmiddel f 12.50—f 7 Idem. Kleine schelvisch f 10.20f 6.10 Idem. Groote gul f 5 10f 3.50 idem. Kleine gul f 5.50f 4.10 idem Wijting f 6.10—f3.70 Makreel f 5.—f 1.80 idem Kabeljauw f 16.f 7.40 per 125 kilo. Vleet f 1.75f 1 per stuk. Leng f 0.70f 0.50 per stuk Kocdvisoh f 0.22 per kilo. PERSONALIA. De her A. Verhoeff. hoofd van de Herv School te Velsen-Noord is bencemd als hoofd van de Aeneas Mackayschool te Amsterdam Zuid. ER ZIJN WEL GOEDKOOPEBE SMEERMIDDELEN DAN MAAR ER IS GEEN MIDDEL DAT GOEPKOOl'ER SMEERT 1 (Adv. Ingez. Med BEVERWIJK De eerste wilde busdienst. AmsterdamBeverwijkWijk aan Zee. Naar wij vernemen zal Beverwijk binnen enkele weken ook een wilden busdienst bezit ten. Een Amsterdamsche onderneming zal een dienst openen tusschen Amsterdam, Bever wijk en Wijk aan Zee. De ritprijs zal ongeveer 30 ets. per rit bedragen. In Beverwijk zal een „reisbureau" worden gevestigd, waar het publiek de reisbiljetten zal kunnen koopen. De harddraverij weer op de Breestraat. De Rijkswaterstaat heeft aan de Harddra- verijvereeniging .Prins Bernhard" vergun ning verleend tot het houden van de jaar- lijksche harddraverij o<p 24 Augustus a.s. op de Breestraat. HALFWEG UITSTEKEND GESLAAGDE SPORTMIDDAG. Ten bate van de Vereeniging „Het Witte Kruis" te Halfweg werd op het terrein van de voetbalvereeniging .Halfweg" een sport middag georganiseerd. Te kwart voor één werd van het Emmaplein te Halfweg in marschformatie naar het sport terrein gemarcheerd. De muziekvereniging „Eensgezindheid" stelde zich aan het hoofd van den stoet op. Allereerst werd een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen Halfweg n en N.A.S.; na een spanneitde match eindigde de strijd in een 21 overwinning van laatst genoemde vereeniging. De kleine meisjes van S.S.S. gaven tijdens de rust van dezen wed strijd een fraaie springrietoefening te zien, welke bijzonder in den smaak viel. Ook St. Christofoor had succes met een goed uitge voerde vrije oefening. De .,big-match" tusschen het eerste elftal van Halfweg en een elftal samengesteld uit militairen die in den Haarlemmermeerpolder ingekwartierd waren, eindigde in een 91 nederlaag voor onze land verdedigers. Een van de hoogtepunten van dezen sportmiddag was wel de fraai uitgevoerde gecombineerde vrije oefening voor het Bondsfeest van het K.N.G.V., dat op Tweeden Pinksterdag te Arnhem ge houden zal wórden en waaraan ook, S.S.S. zal deelnemen. Het gezamenlijk brugturnen door de heeren van de gymnastiekvereeniging St. Christofoor en S.S.S. werd een mooie demon stratie voor de gymnastieksport. Dat er varia tie in het programma was, bleek wel uit het feit, dat De Bataaf met haar snelle renners grasbaanwedstrijden hield, welke een span nend verloop hadden. De wedstrijden hadden het volgende resultaat: klassementwedstrijd: 1 A. Persoon 5 pnt.; 2 B. Schild 3 pnt.; 3 J. Weber 3 pnt.; 4 J. Molleman 1 pnt. Afval wedstrijd: 1 D. Moleman;2 C. Molle man, 3. J. Verbergen; 4 J. Vrolijk. Koppelwedstrijd1 Gebr. Persoon 6 pnt.; 2 J. Molleman—A. Brouwer 3 pnt.; 3 B. Schild Nieuwburg 3 pnt.; 4 J. WeberH. Moge- ling; 5. BakkerOuwerkerk. De voorzitter van Het Witte Kruis, wethou der P. H. van Essen, sprak aan het slot van dezen middag een dankwoord tot allen, die medegewerkt hadden om dezen dag zoo goed te doen slagen. Nader vernemen wij, dat de bruto-opbrengst ruim 330 bedraagt. VOLKSONDERWIJS. De vereeniging Volksonderwijs, afdeeling Halfweg, houdt op 23 Mei in de zaal van den heer Pollé een ledenvergadering. De vereeniging kon dit jaar een batig saldo van 56 boeken. BLOEMENDAAL RACE AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdagmiddag drie uur reed de heer M. uit Bloemendaal per auto op den Kennemer- weg, in de richting Velsen met een matige snelheid. Nabij den Dennenheuvelweg wilde hij keeren en nam vermoedelijk de bocht te kort waardoor het autotje over den kop sloeg. De bestuurder, alsmede een inzittende, kregen schaafwonden. De auto werd ernstig bescha digd en moest worden weggesleept. WEER EEN ONGELUK OP DEN HOOGEN DUIN EN DAALSCHEWEG. Zondag reed de 18-jarige Van E uit Am sterdam per fiets, met op de stang zijn broertje op den Hoogen Duin en Daalscheweg. In de helling kreeg hij een groote vaart, kon het stuur niet meer houden en sloeg over den kop. Hij kwam in den tuin van den heer Van Mandelen terecht en kreeg een diepe vleeschwond aan zijn knie en schaafwonden aan den linkerarm. Dr. Immink uit Bloemendaal heeft hem ter plaatse verbonden, waarna hij met een par ticuliere auto naar Amsterdam werd overge bracht. Zijn broertje was er goed afgekomen. ZONDAGSSCHOOLFEEST OP „DE RIJP". Onder begunstiging van mooi voorjaars weer. werd Zaterdagmiddag door de leerlingen van de Vrijzinnige Zondagsschool te Bloemen daal een kinderfeest gehouden op de buiten plaats „De Rijp". Daar. in de luwte van 't ge boomte en de hellingen van 't heuvelachtig terrein, werd niets gemerkt van den N.O.- wind die nog tamelijk frlsch was. Toen om 3 uur allen, grooten en kleinen. :ich verzameld hadden om het vijvertje in de buitenplaats, werden zij eerst toegesproken door den voorzitter van de afd Bloemendaal ran den Ned. Protestantenbond, den heer Th Terwey Spreker wees op het groote voor recht voor dit feest gebruik te mogen maker, yan het fraaie landgoed. Hiervoor bracht hij zijn hartelijken dank aan de familie Stoop. Enkele aardige liedjes werden gezongen. Mej. N. Blaak begeleidde het gezang met de blokfluit. Hierna vertelde de leidster, mej. J. H. Bethe, een aardige geschiedenis, getiteld „De Nalatenschap van Franciscus van Assisi". Na de pauze werd verzamelen geblazen en de bezoekers schaarden zich weer om het vij vertje, dat thans moest dienen als Nijl. Want bij 't openluchtspeel speelde de geschie denis zich af in Egypte, aan de boorden van den Nijl. We moesten in gedachten teruggaan naar den tijd, waarin de Israëlieten in Egypte dienst deden als slaven van den Pharao. Het aardige, boeiende spel, waarbij verschil lende toepasselijke liedjes werden gezongen, werd besloten met 't gezamelijk zingen van .Hind'ren van één Vader, reikt elkaar de hand." De voorzitter, de heer Terwey, sprak daarna nog een slotwoord, waarin dank gebracht werd aan mej. Bethe, als leidster, aan mej. Blaak, als hulp, aan de kinderen, die aan 't tooneel- 5pel meewerkten en aan den tuinman van De Rijp. die zorgde voor een „passende omge- ring". Mej. Blaak ontving een kleine bloemen hulde. MEISJESKOOR. Mej. Riek van der Velden besluit elk jaar haar arbeid met de BIoemendaaTsche meisjes met een concert, dat bij ouders en vrienden altijd buitengewoon in den smaak valt. Ditmaal verleende Zaterdag, Hofstads Jeugdorkest onder leiding van mevr. Tilly TalboomSmits zijn medewerking en dit was zeker mede aanleiding dat de zaal van het Jeugdhuis, niettegenstaande het vergevor derde seizoen, geheel bezet was. Mej. v. d. Velden's pupillen verschenen in 3 groepen op het podium, de jongsten, die wij de Meibloempjes zouden kunnen noemen in haar kleurige jurkjes, de middelsten en de lang gejurkten. jonge dames reeds. Elke groep zong haar geëigende liederen. Een compliment voor de duidelijke uitspraak, zoodat woord voor woord was te volgen. De middelste meisjes zongen 3 mooie liede ren en de jonge dames pittig haar liederen van Lente enz. Speciaal vermelden we nog de liederen na de pauze, het oude Meilied en Ruim Baan, die in dubbele bezetting ferm werden gezongen. Het orkest begon met Eine kleine Nacht- musik van Mozart, een heele prestatie met zulke jeugdige executanten. In het vioolconcert van Vivaldi was mej Dulci Ouwerkerk uitstekend. Het hoogtepunt van den avond was het Ave Verum van Mozart voor koor met or kestbegeleiding. Na de vertolking ging er zoo'n applaus op. dat een tweede moest volgen. Hofstad eindigde met het eenvoudige; Hoor de muzikanten. Complimenten voor de bege leiding. Ook dit werd gebisseerd. Bloemen vcor de dames verhoogden de stemming van dezen feestavond. ZANDVOORT DE HEER LOERAKKER SPREEKT VOOR J. C. G. O. B. Zaterdagavond belegde de J. C. G. O. B. een openbare vergadering in Ons Huis, waar de heer E. Loerakker uit Haarlem sprak over het onderwerp: „Weest op uw hoede". Nadat mej. Zeepvat de vergadering had geopend nam de heer Loerakker het woord. Het slot van het weerbericht; Weest op uw hoede, dat van de Bilt zoo menigmaal de wereld doorklinkt, wilde spreker laten klinken voor de geheelonthou ders. Hier en daar waren teekenen van ver slapping te bespeuren in den strijd tegen den alcohol. Het alcoholgebruik neemt den laatsten tijd weer toe en de gevolgen van misbruik zijn. in verband met het snelverkeer, vaak ontzet tend. Spreker besloot zijn rede met een opwekking te blijven strijden tegen het kwaad van den alcohol. HET TENTENKAMP. Het tentendorp op het Noorderstrand mocht zich Zondag weer in een groote belangstelling verheugen. Ondanks het kille voorjaarsweer kwamen de eerste tentbewoners reeds 27 April aan, Bepaald prettig was het toen nog niet op het strand, doch deze eerstelingen troostten zich met de gedachte, dat het wel beter zou worden. Thans staan er echter al ruim honderd vaste tenten, die voor het meerendeel door gezin nen worden bewoond. Ondanks het toch koude voorjaar is het aantal vaste tenten dus belangrijk grooter dan verleden jaar om dezen tijd. Ook het aantal tenten dat voor een week end was opgeslagen was thans zelfs ongeveer viermaal zoo groot, evenals het aantal dag tentjes. Door de bewoners van het tentendorp wordt al geregeld gezwommen in zee. Wel is het water nog frisch doch dat is geen bezwaar, 't Strand is ruim genoeg om je na een bad weer warm te loopen! PROMOTIE DIRECTEUR GENEESK. DIENST De heer W. B. Smit, arts. directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst al hier, zal Dinsdag 27 Juni a.s., des middags te 4 uur, aan de universiteit te Utrecht promoveeren tot doctor in de medicijnen, op een proefschrift, getiteld: „Het vraagstuk der ziekenverpleging voor de gemeenten" en waarin wat Haarlem op dit gebied doet als voorbeeld wordt gesteld. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de Amsterdamsche wisselmarkt bestond hedenmorgen een licht gevoel van onzekerheid in verband met de incidenten te Dantzig. Deze aangelegenheid werd klaarblijkelijk wel niet te somber opgevat, maar zooals bekend is de wis selmark tte Amsterdam zeer gevoelig voor aan gelegenheden van politieleen aard en omstan digheden, die maar even ee onnrustig karakter dragen, geven onmiddellijk aanleiding tot vraag naar vreemde deviezen. Ook het aftreden van minister De Wilde was aan de prijsontwikkeling op de fondsenmarkt naar het scheen, niet ge heel vreemd. Hedenmorgen openbaarde zich on middellijk dusdanige vraag naar buitenlandsche valuta en waar hieraan niet onmiddellijk werd voldaan, liepen de koersen van de buitenland sche betalingsmiddelen in een vrij snel tempo om hoog. Later op den ochtend echter kreeg de bezadigdheid weer de overhand. Britsche pon den werden aanvankelijk genoemd tegen circa 8.711-5, en stegen tamelijk vlug tot 8.72 3/4 a 8.73, op welk peil halt werd gehouden. Dollars liepen omhoog van 1.86 1/4 bij den inzet, tot 1.86 3/8 a 1.86 7/16. Fransche francs bewogen zich tusschen 4.9354 en 4.94. Belga's die oor spronkelijk werden vernomen tegen 31.68, gol den nadien 31.72 a 31.76. Zwitsersche francs waren 41.87 a 41.90 in het begin van den ochtend, maar bewogen eich ver volgens in hoofdzaak rondom 41.90. De Scandi navische deviezen werden algemeen hooger ge adviseerd. Duitsche marken waren 74.65 a 74.75. De registermarken waren verbeterd en werden genoemd tegen omstreeks 29J4- Op de niet-officieele ochtendbeurs liet men zich door de berichten omtrent Dantzig niet van streek brengen. De handel was weliswaar zeer beperkt, maar de koersen waren niet of niet noe, menswaardig veranderd. Dit gold zoowel voor de inheemsche fondsen als de Amerikaansche shares. WISSELKOERSEN. Londen 8.713/4 Berlijn 74.65 Parijs 4.93 Brussel 31.68 1/2 Zwitserland 41.88 New York 1.86 1/4 Londen 8.72 7/8 Berlijn 74.70 Parijs 4.94 Brussel 31.74 Zwitserland 41.90 Kopenhagen 38.95 Stockholm 44.92 Oslo 43.82Y, New-York 1.86 3/3 Italië: vrije lire 9.3754 reislire 9 bankpapier 6.40 Amsterdam, 12 uur. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Vrachtauto op onbewaakten overweg gegrepen. Chauffeur gedood. HEILOO, 20 Mei: Vanmorgen om elf uur is op den onbewaakten overweg te Heiloo een zandauto van de firma Castricum uit Bakkum, toen deze den overweg wilde oversteken, door een sneltrein gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauffeur, de 24-jarige C. F. van Castricum, werd op slag gedood. De regeeringpersdienst deelt mede, dat bij Kon. Besluit van 19 Mei 1939 No. 3: le Op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als minister van fi nanciën aan mr. J. A. de Wilde voor de vele en gewichtige diensten den lande in deze moeilijke tijden be wezen. 2e. Tijdens ontstentenis van den minister van financiën zal het beheer van het depar tement van financiën a.i. opgedragen worden aan den minister van staat, minister van alge- meene zaken, dr. H. Colijn. Bij de samenstelling van de ontwerp-begroo- ting voor het jaar 1940 zijn van de zijde van den minister bezwaren gerezen. Deze bezwaren die vooral betrekking hebben op nieuw aangevraagde uitgaven hebben mr. de Wilde aanleiding gegeven aan H.M. de Ko ningin ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. Dr, Colijn heeft op zich genomen door be zuinigingen de taak, die ook mr. de Wilde zich voor oogen had gesteld, n.l. om voor 1940 bud getair evenwicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. BURGERLIJKE STAND. KINDERLIJKJE GEVONDEN Zaterdagmiddag te half zes is uit de Leidsche Vaart een in ontbinding verkeerend kinderlijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het lijkje, dat ten deele gewikkeld was in een wit laken, is door de politie in beslag genomen. Een nader onderzoek wordt ingesteld. HAARLEM. 20 MEI 1939. Bevallen: 16 Mei: M. U. Davidsvan Rijn. z., 17 Mei: N. Kroschinskide Wit, d., H. F. Prijden—Thomas, z., 18 Mei: J. SikkensFidder d., 19 Mei G. H. de VetScheepens, z., J. M. PrangUijl, z. Overleden: 18 Mei: Z. van LoonVos, 80 j., 2e Vooruitgangstraat, 19 Mei: H. Huijbens, 54 j., Merkmanstraat, A. van Brussel, 64 j., Goltzius- straat. G. BijPasmooij, 67 j„ Leidschevaart, H. C. van Gardingenvan den Berg, 62 j., Jan Luy- kenstraat, 20 Mei: A. Peters, 28 j., 2e Hooger- woerddwarsstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10