WIELRIJDERS TENTOONSTELLING Ochtenclbeurs Amsterdam ALB A" - Gr. Houtstr, 158 EHïHBaiziaa DINSDAG 23 MEI 1939 HAAEEE M'S DAGBEAD 6 der Vereeniging voor Grafische Kunst, Stedelijk Museum te Amsterdam. De leden dezer vereeniging hebben voor hun expositie, die tot 4 Juni geopend blijft, etsen, houtsneden, litho's en teekeningen ingezonden en daarmede de benedenzalen van het Museum gevuld. De toegang is gratis, nadat men het dub beltje voor de algeheele entree van het Museum voldaan heeft, waardoor het bestuur van de Grafische het den belangstellende in prentkunst wel zoo gemakkelijk mogelijk maakt. Terecht, want ook de belangstelling voor de nobele kunst van het zwart-en-wit lijdt onder de ongunst der tijden. Met zal voor vele Haarlemsche kunstenaars i van belang zijn te weten dat ditmaal aan den thans ruim zeventigjavigen Jessurun dc Mes- quita, van zoo velen de leeraar op de Kunst nijverheidsschool aan de Dreef, een aparte zaal werd ingeruimd, waarin door den kunstenaar een collectie van ruim veertig houtsneden zijn geëxposeerd. Van zijn eerste houtsnee (uit 1896) af tot zijn laatste werk, dat in dit jaar '39 ont stond geeft hij een overzicht van dat deel van zijn levenswerk waarvoor hij in ruimeren kring waardeering mocht vinden: de dierstudies, de bloemen, de portretten van hemzelf en anderen. Van het soms spookachtige, sensitivistische werk dat hij vooral in de laatste oorlogsjaren maakte (en dat hoofdzakelijk in andere dan het houtsneeprocédé werd uitgevoerd) zal men hier weinig vinden dat daaraan herinnert. Het 'zaaltje, met zijn werk gevuld, geeft echter al een voldoend typeerend beeld van een kuns tenaar die in zijn werk uniek gebleven is en onder de grafici zijner generatie, noch onder de jongeren iemand vindt wiens werk met het zijne in verband is te brengen. Op een tentoon stelling als deze, waar tusschen zoo zeer veel knappe dingen toch bijna nergens een sterke persoonlijkheid naar voren komt, wordt zulle een groep werken van De Mesquita wel bijzonder de aandacht trekkend. Ook Lodewijk Schelfhout geeft in zijn inzen ding van droge naaldgrafiek een verkort over zicht over zijn prentkunst. De oudste zijn (uit 1912 en '13) de mooie verbeeldingen uit Les Angles en Avignon waarin de glorietijd van het cubisme en van Derain gereflecteerd worden. Die prenten zijn nog geladen door een leven scheppende strooming in de kunst dier dagen; er is een enthousiasme in dat in den loop der jaren verstild is. Mejuffrouw Debora Duyvis, Kuno Brinks en Hubert Levigne vormen een trio in welks han den de kopergravure, wel de meest eischende werkwijze der prenttechniek, veilig is. Ge drieën zou men hen de trouwe verdedigers van het door Aarts gepropageerde schoone am bacht kunnen noemen, waarbij aan elk van hen het genoegen blijft een persoonlijkheid te be zitten die door aard en omstandigheden op ver schillende wijze ontwikkeld is. Decoratieve houtsneden van M. C. Escher, waarvan de voorstellingsinhoud mischien voor den maker van meer beteekenis is dan voor den beschouwer, boeien in ieder geval door den bui tengewoon goeden smaak %vaarmee het vlak gevuld is en een harmonieuse kleurwerking ver kregen werd. Voor ons was een nieuwe naam in dit gezelschap, de etser Toon Pluymers, die in Zeeland en in Antwerpen gewerkt heeft en er een, hier niet onwelkome dosis Belsche opge wektheid van daan heeft meegebracht. Ook Riekele Prins uit Bedum was ons tot nu toe onbekend. Er komen dus, naast de vertegen woordigers der oude garde als Moulijn, Mesquita, Hendriks, Harting enz., grafici allen van uit den bloeitijd, op deze expositie nog genoeg jonge krachten te voorschijn die de hoop levend hou den dat ook de prentkunst althans bij de artis- ten nog niet aan belangstelling heeft ingeboet. De jongeren kunnen zich frisch houder, door op reis te gaan: Jo Bezaan ging naar Marokko, Brinks naar Tunis, Duyvis naar Bretagne, enz. enz. Als het even kan, lijkt dat verrukkelijk. Niet omdat het thuis niet mooi genoeg zou zijn, maar omdat een andere antmospsheer de Hol- landsche zwaarmoedigheid van velen verlichten kan. J. H. DE BOIS. ONGELOOFLIJK GOEDKOOP Voor ƒ4.een heele kamer behangen met inbegrip van het behang en rand, dat is enorm goedkoop. En toch leveren wij een mooi behang en keurig werk. Keuze uit 50 soorten. „DE BEHANGCENTRAIE" GIERSTRAAT 63 TELEFOON 18401 (Adv. lngez. Med.) De Haarlemsche Sportweek. Een wenscli der Rechtsche Raadsfractie. ZooaLs wij reeds mededeelden komt in de zitting van den Haarlemschen gemeenteraad van a.s. Woensdagmiddag aan de orde het voorstel van B. en W. om (evenals verleden jaar) de gemeente te doen deelnemen voor f 2000 in het garantiefonds voor de dezen zomer te Haarlem te houden Sportweek. Naar wij vernemen zal door de Rechtsche raadsfractie worden aangedrongen maatrege len te nemen dat de deelnemers aan de ver schillende demonstraties en wedstrijden zoo gekleed zullen zijn, dat daaraan door anderen geen aanstoot kan worden genomen. TENTOONSTELLING HAARLEM S SPEELTUINWERK. Men schrijft ons: Bij een rondgang langs de tentoonstelling Zien wij bij de vereeniging „Rozenprieel" teeke nen van gezonde vooruitgang. Zoodra wij bin nen komen, valt ons oog direct op de zeer fraaie collectie borduurwerken. Tegenover dezen stand zien wij de gereedgekomen werkjes in de stcen- bouwgroep. Even verder treffen wij den leider van de fineergroep. Eenige beelden worden ons getoond, waaruit het duidelijk wordt hoe men van verschillende houtsoorten een aardig stadsgezicht kan maken. Vervolgens aardig figuurzaagwerk, een ruime collectie vouwwerk enz. Vervolgens gaan we naar de vereeniging „Flora" Ook hier getuigen de vervaardigde werkstukjes van een frisschen geest. Het viel ons op, dat de metaalplastiekclub kundige leiders bezit. Ook bij de vereeniging „Weltevreden" in Haar lem Noord wordt alles gedaan om voor de nijvere kinderhandjes bezigheid te vinden. Tal rijke werkstukjes trokken onze aandacht. Vooral de groep timmeren maakte veel kinderspeelgoed terwijl ook de overige werkstukken een zeer goeden indruk opleverden. Het clubwerk is een mooi werk omdat het be sef mee te mogen helpen in het leven van het i arbeiderskind wat vreugde te brengen, de moeite yan leidsters cn leiders ruimschoots vergoedt, j Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur: Kon. Olie 300—1. H. V. A. 415. Amst. Rubber 182Vfe. Philips 186 3/4. AKU 361/4. Unilever 129'/2- Beth. Steel 40 3 8—3/4. U. S. Steel 34 7- 8—5. Republic Steel 115/8. Anaconda 18 9/1611/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.72 3/8. Berlijn 74.75. Parijs 4.93 3/4. Brussel 31.73. Zwitserland 42. New-York 1.86 3/8. 12.— uur. Londen 8.71 Vz- Berlijn 74.73. Parijs 4.93 1 8. Brussel 31.69. Zwitserland 41.94. Kopenhagen 38.90. Stockholm 44.92. Oslo 43.80. New-York 1.86 18. Italië: a. vrije lire 9.87y2. b. reislire 9. c. bankpapier 6.40. STADSEVANGELISATIE. Wegens familie-omstandigheden zal de heer W. Akse uit Beverwijk zijn reeds aange kondigde rede op Woensdag 24 Mei niet kun nen houden. In zijn plaats zal nu de heer H. van Doorn uit Alkmaar spreken. De samenkomst wordt gehouden in het ge bouw Lange Heerenstraat 6. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Zondag werd te Apeldoorn onder leiding van den voorzitter, den heer A. A. Bierlee, de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. De voorzitter merkte op, dat dit de eerste keer was dat de Bond in zijn nieuwe constellatie in vergadering bijeen was; hij sprak den wensch uit, dat dit den Bond ten goede mocht komen. Uit het jaarverslag van de secretaresse mej. A. Claus, bleek dat de bond thans 100 aan gesloten brigades telt en dat het aantal bonds- gediplomeerde leden met 519 vermeerderd was. Het jaarverslag van den penningmeester, mr. A. Th. E. Kastein luidde eveneens gun stig. Besloten werd dé volgende jaarlijksche al gemeene vergadering in Arnhem te houden. Op voorstel van het Bondsbestuur. werd tot eerelid van den Bond benoemd de heer G. F. Kellenbach en tot eerelid bevorderd de heer J. D. Timmermans: de heer C. V. Kramer werd tot lid van verdienste benoemd. De bestuursverkiezing had het volgende resultaat: de heer A. A. Bierlee, voorzitter, mej. A. Claus, secretaresse, de heer J. W. van Gemen, penningmeester, mej. H. Loontjes, 2de secretaresse en de heeren A. J. Meyerink. H. W. E. Struve, N. v. d. Stroom, P. J. S. Nico- laas en R. Bantema, commissarissen. Medegedeeld werd dat het in de bedoeling ligt, den jaarlijkschen Bondsstranddag in sa menwerking met de Haagsche Reddingsbri gade te Scheveningen nabij de wandelpier te organiseeren. Na de vergadering werd aan de afgevaar digden door de Apeldoornsche Reddingsbri- 'e een rondrit over de Veluwe aangeboden. Ministers Steenberghe en Van Buuren naar Keulen. De regeeringspersdïenst meldt: Op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Keulen zullen de ministers van Economische Za ken en van Waterstaat, de heeren mr. M. P. L. Steenberghe en mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam op 23 en 24 Mei a.s. een bezoek aan Keulen brengen. Aan dit bezoek zullen voorts deelnemen ambtenaren van eenige departemen ten van algemeen bestuur, o.m. de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en mr. C. J. M. Schaepman, refe rendaris aan het departement van buitenland- sche zaken, benevens een aantal vertegenwoor digers van handel en bedrijf. Broederschap van accountants vergaderde. Zaterdag j.l. heeft de Nederlandsche broe derschap van Accountants in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam haar jaar vergadering gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren. G. van Terwisga, mr. dr. H. D. M. Knol en Martijn Konijn, werden herkozen, terwijl de heer A. van Staveren wederom tot voorzitter van de vereeniging werd benoemd. Het ontwerp wet tot vaststelling van regelen betreffende het accountantswezen werd aan een breedvoerige bespreking onderworpen. Het bestuurslid mr. dr. H. D. M. Knol uit Leiden, die een diepgaande studie van het ontwerp had gemaakt gaf uitvoerige beschou wingen en beantwoordde de vele vragen die uit de vergadering werden gesteld. Na de pauze werd een lezing gehouden door den heer H. P. Gelderman C.Mzn.. voorzitter verbond van Nederlandsche werkgevers en lid van den raad van toezicht en advies uit den handel van de Nederlandsche broederschap van accountants, over het onderwerp „De na tionale en internationale economie". Spreker, die de volle aandacht van de vergadering had, behandelde op zeer interessante wijze zijn onderwerp en werd met een hartelijk applaus bedankt. Om 4 uur werd vervolgens aan den heer L. Nïemeyer in Den Haag gelegenheid gege ven om het examen accountancy D af te leg gen door In openbare zitting van de examen commissie. het bestuur en genoodigden, te verdedigen zijn geschrift over het onderwerp: ..eenige opmerkingen in verband met dc mi- nimum-eischen, waaraan de gepubliceerde erlies- en winstrekening moet voldoen". Na verdediging van de aangevallen stellin gen uit zijn geschrift werd tenslotte het di ploma aan den heer Nïemeyer uitgereikt. Wij verkoopen de beste Engelsche en Hol- landsche Rijwielen. Raleigh - Humber - B. S. A. - Albion - Phoenix - Simplex - Adelaar - Maxwell - Magneet. Al deze mer ken in alle uitvoeringen voorradig. Prijzen vanaf 24.50. Kinderrijwielen elke maat. REPARATIE-INRICHTING TELEFOON 15426. (Adv. lngez. Zestig hectare jong bo°ck afgebrand. Maandagmiddag heeft te Arcen een bosch- brand gewoed, welke zestig HA. jong bosch heeft vernield. De brandweer van Arcen en Lomm bestreed het vuur in samenwerking met een groot aantal militairen van de grenswacht en wist na drie uur den brand onder de knie te krijgen. De verbrande bosschen waren eigendom van prof. A. Deusser van het kasteel Arcen. Regeering kocht 600 lammeren op Texel. Bij het einde van de tweede groote lammeren- markt op Texel, waarop ruim 6300 lammeren waren aangevoerd, gaven de regeeringcommis- sarissen plotseling opdracht, om 600 a 650 dieren aan te koopen, voor den prijs, die gedurende het verloop van de markt had gegolden, nl. gemid deld f 6.25 per stuk. De regeering greep pas aan het einde der markt in, waarschijnlijk, om de handelaren in de gelegenheid te stellen de be- noodigde dieren normaal in te koopen, daar bij vroeger ingrijpen de handel wellicht een geheel ander verloop had gehad. Het vleesch der aan gekochte lammeren is bestemd voor inblikken. NIEUW GEBOUW DER INRICHTING VOOR DOOFSTOMMENONDERWIJS. Hedenmiddag heeft de directeur-generaal van het Onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, na mens den minister van Onderwijs het nieuwe gebouw van de inrichting voor doofstommenon derwijs aan de Ammanstraat te Rotterdam ge opend. Vrachtboot in de Indische wateren vermist. Zes a 'zeven man aan boord. BATAVIA, 23 Mei. (Aneta-ANP) De vracht boot „Meeuw"; eigendom van den heer Engelkes te Semarang, welke sedert jaren regelmatig een verbinding onderhoudt tusschen Palembang en Tandjong-Priok, wordt thans, met alle opvaren den, .vermist. Het schip, dat vermoedelijk 6 a 7 man aan boord heeft, vertrok op 16 Mei omstreeks half zes 's middags uit Palembang. Sedert dit vertrek heeft men niets meer van schip of opvarenden vernomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Dc „Yankee-Clipper" tc Marseille. MARSEILLE 22 Mei. De Yankee Clipper vanmiddag om 3 uur 40 op den Berre-vjjver gedaald. (Havas). Amerika op weg naar grootere productie. Rede van Roosevelt voor de kleinhandelaren. WASHINGTON, 23 Mei. (Reuter-ANP) In een rede voor den Bond van Kleinhandelaren heeft president Roosevelt zijn langverbeide verklaring afgelegd over de houding der regeering jegens het zakenleven. De president zeide dat het thans of zelfs het volgend jaar moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, de begrooting in evenwicht te brengen. Hij waarschuwde het land de belastingopbrengst niet beneden het huidige peil te laten komen. Indien belastingen, welke z.g. nadeelig zijn voor het za kenleven, zooals de belasting op de onverdeelde winsten, worden ingetrokken, zouden andere za kelijke heffingen moeten worden verhoogd. De president verdedigde krachtig de regeeringspoli tiek van „spending and lending" en drong erop aan vast te houden aan de beginselen en doel stellingen der regeering. Roosevelt voegde hieraan toe: nu de markt niet bedreigd wordt door het ge vaar van een overschot aan goederen, verkeeren de Vereenigde Staten in een uitstekende positie om voort te schrij den naar een tijdperk van grootere productie en werkverschaffing. orDRACIIT VOOR HET BOUWEN VAN TWEE EMMERBAGGERMOLENS AMSTERDAM, 23 Mei. De Hollandsche Aan nemingmaatschappij te Den Haag heeft aan Ver- schure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Amsterdam den bouw opgedragen van twee zee waardige emmerbaggermolens met een emmer- inhoud van 800 liter. De molens zullen geschikt zijn voor het baggeren van rotsgrond. De afme tingen zijn: lengte 51.50 meter, breedte 10 meter en holte 3.65 meter. Minister Van Boeyen vijftig jaar. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. Onder buiten gewoon talrijke blijken van sympathie heeft cle minister van binnenlandsche zaken, de heer H. van Boeyen, zijn vijftigsten verjaar dag gevierd. Reeds in den vroegen morgen stroomde het telegrammen, brieven en kaart jes van gelukwensch aan zijn woning en wer den taliooze bloemstukken daar bezorgd. Minister van Bceyen heeft hedenochtend zijn gewone ambtswerkzaamheden ten depar- temente verricht. Ook daar had hij tal van gelukwenschen in ontvangst te nemen. Tot de eersten, die hem met zijn vij-gtigsten ver jaardag kwamen feliciteeren, behoorde de secretaris-generaal mr. dr. K. J. Frederiks. De minister ontving verder in den loop van den ochtend o.m. een deputatie van het hoofdbestuur der P.T.T., bestaande uit de heeren mr. J. F. van Royen, secretaris-gene raal en waarnemend directeur-generaal van de P. T. en T., ir. H. J. Beetje, hoofd-ingenieur directeur der telegrafie en telefonie en H. C. Felzer, hoofdinspecteur der P. T. en T. Later kwamen ook de chefs der afdeelingen, die den minister een bloemstuk in zijn kabinet hadden doen toekomen, hun opwachting bij hem maken. Den middag heeft de minister te zijnen huize doorgebracht. Ofschoon hij geen offi- cieek receptie hield, zijn daar tal van vrien den en bekenden gekomen om hem hun ge lukwenschen aan te bieden. Joden protesteeren tegen Engelsche voornemens in Palestina. Naar aanleiding van de verschijning van het witboek der Britsche regeering over het JoodschArabische vraagstuk in Palestina hield de Nederlandsche Zionistenbond Maan dagavond in de beurs voor den diamanthandel te Amsterdam een protest vergadering. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zóó groot, dat lang niet allen in deze groote ruimte vereenlgd konden worden, zoodat nog velen elders in een zaal van Handwerkers vriendenkring bijeen kwamen cn de sprekers op dezen avond tweemaal het woord moesten voeren. De eerste spreker, de heer M. H. Max Bolle, commissaris voor Nederland van het Joodsche Nationale Fonds zeide o.m.: „Wij hebben hebben vertrouwen in eigen klacht en hebben daarbij ook het vertrouwen in het rechtsge voel van de wereld nog niet geheel verloren. Laat de wereld en laat vooral de regeering van Groot-Brittannië bedenken, dat zij ons rechten hebben gegeven, die we zullen ge bruiken, wat het ons ook kost". De tweede spreker, het lid van de Tweede Kamer, de heer J. E. Stokvis wees erop, dat Engeland nog niet van de Joden af is. Het wil trouwens ook niet van ze af. Anders zou het Witboek er nog veel afschuwelijker hebben uitgezien. In 1917 zoo eindigde spreker had de Britsche regeering ons noodig en thans in 1939 blijkbaar de Arabieren. Maar de tijd zal nog wel eens komen, dat Groot Brittannië ons weer noodig zal hebben. Mr. A. J. Herzberg, voorzitter van den Ne- derlandschen Zionisten Bond, zeide, dat op dit oogenblik de Joden geen tijd hebben voor klaagliederen, zij komen tijd en handen te kort om te arbeiden en te bouwen aan een toekomst van licht en lucht, welke toekomst eens zal komen. Zij doen een arbeid, die Enge land vroeger eens begrepen heeft en die het nog wel eens voor den tweeden keer begrijpen zal. Reddingspogingen mislukten. Jongeman door het omslaan van een kano verdronken. Zaterdagavond omstreeks acht uur voeren twee jongelieden uit Schiedam, de zeventien jarige L. Ven en de achttienjarige A. B. met een kano in de Poldervaart onder de gemeente Kethel. Op een gegeven oogenblik sloeg de kano om en beiden geraakten te water. V., die goed kan zwemmen, bemerkte dat zijn kameraad naar de diepte ging en schoot hem te hulp. B. klampte hem in zijn angst zoo krampachtig vast dat V. zich met geweld moest bevrijden om niet zelf te verdrinken. B. kon toen niet meer gered worden. Na eenigen tijd werd zijn lijk opgehaald. en slechte spijsvertering veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid1, hartwater, maagpijn enz. Foster's Maagpillert zijn het probate laxeermiddel en dragen zorg voor een volkomen normale ontlasting, doordat zij zoo zacht werken. Prijs 0.65 FOSTER'S MAACPILLEN (Adv. lngez. Med.) Nieuwe gebouw van de Javasche Bank in gebruik genomen. Vanmiddag heeft de Javasche Bank onder groote belangstelling op plechtige wijze haar nieuwe kantoorgebouw, Keizersgracht 668 te Amsterdam geopend, waarbij het door de bouwers aan de directie werd overgedragen. Het prachtige gebouw is ontworpen dooi den architect C. B. Posthumus Meyjes, die ook de bouwleiding heeft gehad Grafmonument van Kardinaal Van Rossum onthuld. Door Kardinaal Fumasoni Biondi. In een der mooiste deelen van het Zuid-Lim- burgsche heuvelland van Gulpen, waar het 18e eeuwsche klooster en kerk der paters Re demptoristen in het jonge lentegroen ver borgen ligt, was het Maandagmiddag een drukte van geestelijke en wereldlijke hoog- waardigheidsbekleeders, zooals men die sinds September 1932. toen het stoffelijk overschot van den Nederiandschen kardinaal W. M. van Rossum in de kerk van het klooster te Wittem begraven werd, niet meer had meegemaakt. De onthulling van het grafmonument voor kardinaal Willem van Rossum door zijn op volger als prefect, der propaganda Fide te Rome, kardinaal Fumasoni Biondi. heeft Maandagmiddag een uitgelezen schare van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheids- bekleeders naar Wittem getrokken. Met een kort woord droeg mgr. Hoogveld namens het comité van voorbereiding het mo nument over aan den rector der paters .Re demptoristen te Wittem. Mgr. Hoogveld garf tenslotte in het Ita- liaansche kardinaal Biondi de verzekering, dat het monument van kardinaal van Rossum voor allen in Nederland een aansporing zou zijn om dezen Nederiandschen prins dei- kerk die hulde te brengen, welke hem onge twijfeld het meest aangenaam zou zijn ge weest. nl. een steeds groeidende toewijding voor het goddelijk werk der geloofsverbrei- ding. Kardinaal Biondi trok vervolgens het doek, dat het monument tot dan toe verborg, weg waarmee de onthulling van het fraaie monu ment een feit was. Hij legde een fraai bloem stuk neer aan den voet van het monument. De kardinaal hield daarna in het Fransch een toespraak waarin hij uiting gaf aan zijn diepe vereering voor kardinaal Van Rossum en zijn bewondering uitsprak voor diens buiten gewone verdiensten. Met orgelspel en koorzang werd de plech tigheid beëindigd, nadat kardinaal Biondi aan allen den pauselijken zegen had gegeven. Het huidemonument. Het kardinaal Van Rossum-gedenkteeken in zwart, wit en rood marmer en brons van den bekenden Romeinschen beeldhouwer Enrico Quattrini en zijn zoon Carlo, geeft in al den rijken praal van zijn Italiaansch talent den kardinaal weer ir. knielende houding, met ten/ hemel geheven handen, (Adv. lngez. Med.) /CUEEP/MJ TJLMENI HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk, Rott. n. Boston, 20, 240 mijl Z.W. van Valentia. Burgerdijk, Rott. n. Tampico 21, 5 mijl O. van Niton. Noordam, 21 v. Rott. te New-York. Maasdam, Tampico n. Rott. 19 tc New-Orleans Volendam, 20 v. New-York n. Rotterdam. Rotterdam, Rott. n. N.-York p. 22 Lizard. Delftdijk, Vancr. n. Rott. 21 te Glasgow. Binnendijk 21 v. N.-Orleans te Rotterdam. Beemsterdijk, Rott, n. Baltimore 19 v. Boston Zaandam, 22 v. New-York te Rotterdam. Drechtdijk, Rotterdam n. Vancouver 19 te Kingston (Ja.) HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitr.) 22 v. Marseille. Boschfontein 22 v. Amst. te Hamburg. Nijkerk (uitr.) 21 Mei te Durban. Heemskerk 21 v. Lor. Marques. Jagersfontein (thuisr.) 22 van Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 21 v. Rott. te Hamburg. Reggestroom (thuisr.) 22 (n.) van Duinkerken via Rotterdam. Nigerstroom (thuisr.) 20 Mei van Lagos. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 20 te Port Okha. Almkerk 22 v. Rotterdam te Brisbane. Algenib (uitr.) 22 v. Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Maassluis, Narvik n. Vlaardingen, 24 (12 midd.) Hoek van Holland verw. Stad Arnhem, Morphoubaai n. Rott. 23 (1 n.m.) Hoek van Holland verwacht. Stad Maastricht 21 v. Narvik te Vlaardingen Maasburg 21 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Haarlem 22 v. Lulea te Vlaardingen. Stad Dordrecht 21 v. Antwerpen te Stockholm Stad Amsterdam, Emden n. Lulea p. 21 Holt. Vredenburg, Vlaardingen naar Waban 19, 100 mijl Z.W. van Valentia. Stad Schiedam, Vlaardingen n. Lulea p. 18 Skagen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (thuisr.) 21 v. Hongkong. Grootekerk 21 v. Rotterdam te Antwerpen vertr. 22 naar Hamburg. Serooskerk (uitr.) 22 van Taku Bar. Zuiderkerk (uitr.) 20 van Colombo. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) pass. 20 Beachy Head. Hoogkerk (thuisr.) 21 te Madras. KON. HOL! DSC HE LLOYD. Eemland (thuisr.) 20 v. Rfio Janeiro. Wesiland (uitr.) 21 Mei te Rio de Janeiro. Eemland (thuisr.) 19 Mei van Santos. Waterland (thuisr.) 20 van Rio de Janeiro. Ceres, Bremen n. Rio Janeiro 21, 23 mijl O.Z.O. van Niton. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Helder, Chili n. Amst. 21 te Liverpool. Perseus, Valencia n. Rott. p. 22 Ouessant. Euterpe, Amst. n. Kopenh. p. 22 Holtenau. Mars 22 van Oran naar Valencia. Baarn, Chili n. Amst. 20 v. Cristobal. Bodegraven, Amst. n. Chili 20 te Cristobal. Orion, Bourgas n. Amst. p. 19 Gibraltar. Barneveld, Rott. n. Chili p. 21 Dungeness. Hebe, Rott. n. Lissabon p. 21 Dungeness. Iris, Amst. n. Bordeaux p. 21 Dungeness. Deucalion, Rott. n. Lissabon p. 21 Dungeness, Tiberius, Rott. n. Tunis p. 21 Dungeness. Ajax 21 Mei van Kopenhagen te Odense. Alkmaar, Chili n. Amst. 21 van Cristobal. Costa Rica, 21 v. Barbados te Amsterdam. Fauna, 22 v. Stettin te Amsterdam. Irene, 20 Mei v. Valencia n. Rotterdam. Mars, 20 Mei van Malaga naar Oran. Nereus, Amst. n. Gdynia p. 22 Holtenau. Odysseus, 20 v. Dantzig naar Amsterdam. Orestes, 18 Mei v. Guanta n. Aguadille. Orpheus, 21 v. Kopenhagen te Amst. Pluto, 21 Mei v. Hamburg te Kopenhagen. Pygmalion 20 Mei v. Alexandrië n. Izmir. Rhea 21 Mei v. Amst. te Hamburg. Pericles, 21 Mei v. Hamburg te Amsterdam Stella 21 Mei v. Thessaloniki n. Stamb'oul. Titus 21 Mei v. Livorno n. Napels. Venus, 21 Mei v. Rott. te Amsterdam. El Libertador 15 v. Curagao n. Maracaibo. Midas 20 Mei v. Curagao n. Maracaibo. Flora 18 Mei v. Curagao naar Maracaibo. Dido 17 Mei van Curagao naar Maracaibo. Atlas 16 van Curagao naar Oost-Venezuela. Baralt 20 v. Curagao n. Bovenwindsche Eil. Plato, 18 Mei van Curacao naar Haiti. Strabo 20 Mei v. Curaao n. Ciudad Trujillo. MEIJER Co.'s SCHEEPV. MIJ. Laertes 21 Mei v. Batavia te Amsterdam. Menestheus, Japan n. Rott. 21 te Singapore. Glenapp, Dairen n. Rott. 20 v. Singapore. City of Athens, Dairen, n. Rott. 20 te Manilla. Aeneas, Japan n. Rott. 21 te Yokohama. Benreoch, Japan n. Rott. 22 te Bangkok. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi (thuisr.) p. 22 Gibraltar. Bantam (uitr.) p. 20 Pt. de Galle. Blitar (uitreis) 21 van Antwerpen. Buitenzorg (thuisr.) p. 22 Ouessant. Kota Pinang (uitr.) p. 20 Pt. de Galle. Sitoebondo (thuisr.) p. 20 Kaap del Armi, 23 (4 n.m.) te Mars. verw. Tosari, 22 van Rotterdam te Batavia. Palembang 20 v. Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 19 van Bahia. Aludra 20 van B.-Ayres n. Rotterdam. Alhea (uitr.) p. 19 La Palma. Alphacca 21 v. Rott. te Hamburg. Alkaid 23 (n.m.) v. B.-Ayres te Rott. verk. Alwaki (uitr.) 21 ta Montevideo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen 21 van Amsterdam te I-Iull. Tarakan (thuisr.) 22 van Sabang. Saleier (thuisr.) 20 van Padang. Poelau Roebiah (uitr.) p. 20 Beachy Head. Jan Pieterszoon Coen (uitr.) p. 20 Dungeness Tawali (uitreis) 21 Mei van Suez. Soemba (uitr.) 21 Mei te Antwerpen. Tjikandi (thuisr.) 21 Mei van Port Said. Poelau Laut 22 v. Amst. n. Hamburg. WIJK LIJN. Zonnewijk, 20 v. Pepel n. Rotterdam. Naaldwijk 20 v. Lissabon n. San Juan (Sp.) ->nr Antwerpen-Gent. Randwijk, Antw n Alexandrië p. 22 Finist. Katwijk, Dunston n. Caen p. 21 Dungeness. Jonge Ehsabetl. v. VV.-Afrika 16 van Port Harcourt, 4 verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10