ÜRODONAL rr Tegen* alle verschijnselen van rheuma échte HAAGSCHE HOPJES DINSDAG 23 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBE'AD Federatie S. 1). A. P. Dr. Banning over den kerkstrijd in Duitschland. Voor de Federatie der S.D.A.P. hield Maan dagavond in het gebouw der Vereen, van Vrij zinnige Hervormden dr. W. Banning een in leiding over het onderwerp „De kerkstrijd in Duitschland". Nadat de voorzitter, de heer S. P. Doek, een kort openingswoord had gesproken, was hel woord aan den spreker van den avond. In Duitschland, zoo begon dr. Banning is een politiek tot godsdienst geworden. Het nationaal socialisme in Duitschland wil bewust zijn: een politieke godsdienst. Wetenschap, kunst, kerk staan onder de tucht van de politie. Het nationaal-socialisme is voor de aanhan gers er van hun godsdienst; zij hebben een vol strekt onverzoenlijke opvatting van dien gods dienst; wie tegen dien godsdienst zou willen in gaan moet vernietigd worden. Door onzen geheelen modernen tijd gaat een strooming tegen het intellect, tegen de zede; ook Hitier heeft in „Mein Kampf" het intellectua lisme gehoond; men ziet meer dat menschen vijandig staan tegenover wat zij niet hebben kunnen bereiken. Dan heeft hij de rassenhaat opgewekt. Deze rassentheorie wordt door velen in Duitschland beschouwd als humbug, maar die haat wordt gebruikt als een soort strijdmiddel en speelt een rol, vooral door het anti-semitis- me dat er uit voortvloeit. Het is het geloof in het ras, dat gevaar oplevert De verheerlijking van het Deutschtum, dat een eigen Duitschen God heeft, (het moderne heidendom) is een ander kenmerk van het natio naal-socialisme. Tegenover dien Duitschen God staat de Joodsche God van het semitisme Een vierde kenmerk van den Duitschen na- tionaal-socialistischen „godsdienst" is het natio nalisme, hetgeen beteekent dat het volk alles, de mensch n i e t s is. De bedoeling is in Duitschland het Christen- dam te vernietigen, dit is niet een exces, een verwildering van een beginsel, maar het begin sel zelf. Hitier wil die vijandschap tegen het christendom bewust: hij noemde het christendom een ziekte, die lafaards maakt. Strijd tegen christendom is dus een eisch, die steeds duide lijker bleek en die strijd mloet tot het gewensch- te einde gevoerd worden. De nationaal-socialistische „godsdienst" schrijft van alles voor: het heeft bepaalde teksten voor geschreven voor verschillende gebeurtenissen, als b.v. de kinderwijding. Zeer groot is het aantal dat aan het nationaal- socialisme is toegevoerd door hun haat tegen den vrede van Versailles. Vele theologen hebben ge hoopt op een redding van „Versailles", en ver heffing van het volk en daardoor een verheffing van de kerk. Dat is één groep. In de kringen van de „Duitsche Christenen" wordt Hitier als een god beschouwd. Dan is er nog de groep van de Duitsche Be- lijdeniskerk, waaraan de namen van Niemöller en Karl Barth verbonden zijn. Deze groep luistert uitsluitend naar het Woord van God in den Bij bel. Zij wil principieel het Christendom niet ver bonden zien aan een politieke partij. De natio naal -socialistische inzichten mogen gelden in de politiek, niet in de kerk. Dit konden Hitier en het nationaal-socialisme niet toelaten. Zoo ontstond de strijd. Tal van volgelingen van de Belijdeniskerk kwamen in concentratiekampen terecht. En de strijd duurt nog voort. De Katholieke kerk is nooit verbonden ge weest aan een staat. Zij staat er dus ook in Duitschland gunstiger voor dan de andere groe pen. Maar Rome heeft tegen, dat het zoo rijk is. En de nationaal-socialistische regeering kan veel geld gebruiken! Doch overigens is het ook de bedoeling den Katholieken godsdienst in Duitschland te vernietigen. Zoolang het nationaal-socialisme in Duitsch land de macht heeft is er voor het Christendom in dat land niets te hopen. Hoe zal het in Nederland in dit opzicht gaan? In Duitschland heeft een diepe kloof gegaapt tusschen arbeidersbeweging en christendom. De socialistische arbeidersbeweging had geen begrip meer van wat den Christen heilig was. Dezen toestand kennen wij gelukkig in Holland niet. Er is een religieus socialistische beweging. Kan een kerkstrijd als in Duitschland in ons land voorkomen worden? Dat zal er van afhan gen of het nat. socialisme hier de macht zal krij gen. Houd, zeide spr. uw oog open, uw hart wakker en uw geweten levend! En behoud de democratie! De heer Doek dankte dr. Banning voor zijn treffende inleiding. IRheuma en gewrichtspijnen zullen na Ihet gebruik van Urodonal spoedig verdwijnen, omdat Urodonal de af valstoffen en het urinezuur uit het Organisme verwijdert. Neem eiken avond een koffielepel Urodonal. iBij alle apothekers en drogisten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll {Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Laatste week gaf een vermindering van 154. In de laatste week daalde het aantal werk- loozen te Haarlem met 154. Het aantal is nu 4718. Er zijn nu 374 werkloozen minder dan in 1938, 638 minder dan in 1937, 1409 minder dan in 1936 en 605 minder dan in 1935. Als de daling nog eenige weken aanhoudt zal vermoedelijk ook de statistiek-lijn van 1934 ge passeerd worden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISME. Het Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme heeft haar jaarverslag over '38 doen verschijnen. De rekening van den penningmeester sloot dit jaar met een voordeelig saldo van 39.27. De totale exploitatierekening liep dit jaar over 32.840.67. Ook in het afgeloopen jaar zijn weer talrijke werkzaamheden verricht met het doel moree- len steun te verschaffen aan hen die hulp van noode hebben; toch was ook financieele steun in vele gevallen niet te vermijden. Het blijft de wensch van het bestuur dat het aantal contribuanten nogeens dermate moge stijgen dat het voortbestaan van het bureau gewaarborgd blijft en niet elk jaar met vreeze moet worden afgewacht of de rekening wel sluitend gemaakt kan worden. In 1938 zijn 3295 bezoekers op het bureau verschenen.In totaal kwamen 104 personen zich voor de eerste maal melden. Voor maat' schappelijk Hulpbetoon werd 2959.04 uitge keerd. De officier van justitie verzocht in acht ge vallen om een voorlichtingsrapport. Eind 1938 stonden 16 voorwaardelijk veroordeelden on der toezicht van het bureau. MOOIE SUCCESSEN VAN SPAARNDAM'S GEMENGD KOOR. Door Spaarndam's Gemengd Koor werd op den Nationalen Zangwedstrijd te Dieren op den eersten dag (Hemelvaartsdag) in de afd. Uil muntendheid een le prijs met 338 punten be haald. In den eerewedstrijd werd de 2e prijs be haald. Cül (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 24 MEI 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum n. Programma III: 8.00 Keulen. 10.50 Radio PTT-Nordè 12.20 Fransch Brussel, 12.50 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 London Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Radio PTT Nord of diversen. 6.50 Ned. Brussel, 7.00 Londen Regional. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Keu len. 8.35 Ned. Brussel. 9.20 Keulen. 10.20 Ned. Brussel 10.30 Boedapest. 10.40 Fr. Brussel, 11.20 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pa rijs Radio. 9.30 Radio PTT-Nord. 10.35 London Regional: 12.10 Droitwich. 1.35 London Re gional. 3.20 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. 9.50 Fr. Brussel. 10.30 Pauze 10.35 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 .00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Let's break the good news, Terry Shand. 2. Tu-li-tuliptime. Nat Gonella. 3. Swinging the fiddles. The Ramblers. 4. After you've gone. JoeVenutti. 5. Please be kind, Victor Sylvester. 6. If dreams come true, Bennie Goodman. 7. Black Coffee, Nat Gonella. 8. My girl's a rhythm fan, Harry Roy. 9. Japanese Sandman. Joe Daniels. 10. The blues with a feeling, Duke Ellington. 11. Hone Chile, Nat Gonella. 12. Hold my hand, Terry Shand. 13. Zuiderzee Blues, The Ramblers. 14. Beale Street Blues, Joe Venuti. 15. Good night angel, Victor Sylvester. 16vLife goes to a party, Bennie Goodman, 17!' Lazy River, Nat Gonella. 18. Heart of gold, Harry Roy. 19. Robins and rose, Sydney Lipton. 20. Misty Morning, Duke Ellington. 8.0012.00 Diversen. Bewuste en onbewuste worstelingen in de kinderziel, In een bijeenkomst van de Onafhankelijke Religieuze gemeenschap heeft Maandagavond in de zaal van het O.R.G.-cent-rum, Oranje plein 9, mevrouw L. de Jong—Harmeyer een lezing gehouden over: Bewuste en onbewuste worstelingen in de kinderziel. De worstelingen in de kinderziel aldus spr. in haar inleiding hangen samen met moeilijkheden die het kind ondervindt; dat zijn gezins- en schoolmoeiiijkheden Wanneer er moeilijkheden op school zijn, bestaat er bij de ouders maar al te gemakke lijk de neiging om dat aan de(n) onderwij zerfes) of aan de onderwijsmethoden te wij ten. Zij vergeten dat door een goede opvoeding in het gezin het kind tegen een eventueelen minder paedagogisch onderlegden onderwijzer of een wat verouderde leermethode moet zijn opgewassen, zoodat het er juist geestelijk door groeien kan. Het bewuste en het onbewuste dekken el kaar geheel niet. In de practijk van de opvoe ding wordt in hoofdzaak de aandacht gewijd aan het bewuste. De onbewuste moeilijkheden bij .kinderen voor zoover gevolgen van op voedingsfouten besprak spr. verder in haar lezing. De twee uitersten van de opvoeding van het jonge kind zijn de te weeke en de te harde opvoeding. Gevolg van het eerste is het ver wende kind. dat heeft leeren rekenen op altijd aanwezige hulp; van het tweede óf het ver harde kind. dat van geen mensch hulp ver wacht, óf het schuwe kind, dat niet heeft leeren vertrouwen op den medemensch. De ervaringen van het kleine kind zetten zich vast tot wetten, die dikwijls het heele leven blijven bestaan. Dat is een feit waar mee bij de opvoeding zeer ernstig rekening moet worden gehouden. De opvoeder mag het kind niet te veel hel pen en niet te weinig. Hij moet het aan het kind overlaten zich te oriënteeeren en zelf standig te worden. Mevr. de Jong besprak nu een groot aantal practische voorbeelden, markante types van kinderen in verband met het school- of ge zinsleven waarmee zij in conflict komen; moeilijkheden waarvan de achtergrond door de meeste opvoeders (sters) niet gezien wordt, en die spr. vooal als gevolgen van ernstige opvoe dingsfouten belichtte. Na de belangwekkende lezing van mevr. De Jong was er gelegenheid tot gedachtenwisse ling. WEEK-ABONNEMENTEN ■e' V*V. B- dienen uiterlijk tfoe nsdsgs avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HEEMSTEDE LIDMAATSCHAP VAN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET AGENTSCHAP DER ARBEIDSBEMIDDELING EN WERKLOOS HEIDSVOORZIENING. Door het Bestuur van den Bestuurdersbond ..Haarlem" van de Nederlandsche Vakcentrale is verzocht te willen besluiten of bevorderen, dat in de commissie van toezicht op het Agent schap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeen te. naast de daarin reeds thans zitting heb bende leden-werknemers, zal worden benoemd één lid-werknemer als vertegenwoordiger van de Politiek-onafhankelijke vakbeweging. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. mede dat zij advies gevraagd hebben aan de commissie van toezicht op het agentschap dei- Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsvoorzie ning. Deze commissie is van meening dat, daar van alle belangrijke richtingen in de vakbe weging vertegenwoordigers in de commissie zijn opgenomen, er geen aanleiding bestaat om tot uitbreiding van het aantal leden dei- commissie over te gaan. Aangezien het oordeel der commissie geheel overeenstemde met hun meening hebben B. en W. op het- tot hen gericht verzoek afwijzend beschikt. ONTWERP-HERZIENING Lie VAN HET UITBREIDINGSPLAN Zooals bekend is, zijn er plannen in voorbe reiding om te komen tot de stichting van een aantal woningen voor ouden van dagen op een terrein gelegen ten noorden van de Kastanje laan. Aangezien het bestaande uitbreidingsplan een bebouwing van het terrein op de voorge nomen wijze niet toelaat, is het noodzakelijk dat tot wijziging van het uitbreidingsplan wordt overgegaan. B. en W. bieden daarom den Raad een ont- werp-herziening van het uitbreidingsplan aan onder mededeeling dat zoowel de Commissie voor Openbare Werken als de adviseur voor het Uitbreidingsplan zich daarmede kunnen vereenigen. BENOEMINCLONDE RWIJZERES O.L. SCHOOL VOORWEG. In de Raadsvergadering van 30 Maart j.l. is op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. M. Boudewijn als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan den Voorweg. Ten einde in deze vacature te voorzien, hebben B en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mej. M. J. Scheuter, onderwijzeres O. L. School M, te Winterswijk. 2. Mej. M. Puper, onderwijzeres Godelinde- school te Hilversum. 3. Mej. A. C. Kater, onderwijzeres OH. School I, te Anna Paulowna. HET VRAAGSTUK VAN DEN ARBEIDERS WONINGBOUW. Op voorstel van het raadslid den heer H. J. W. B. Disselkoen deelen B. en W. mede, dat zij geen bezwaar hebben de door hen aan den Raad overgelegde nota d.d. 4 Januari 1939 be treffende het vraagstuk van den arbeiders woningbouw in de eerstvolgende vergadering aan een bespreking te onderwerpen. Zij meenen evenwel juist te handelen door er op te wijzen dat de grootst mogelijke meer derheid van de Commissie van Openbare Wer ken, die in opdracht van den Raad deze aan gelegenheid om advies heeft ontvangen, in haar laatstgehouden vergadering als haar oor deel heeft uitgesproken, dat behandeling van deze nota nu nog geen nut heeft, aangezien deze zeer ingewikkelde en omvangrijke materie nog in studie is bij deze commissie en conclu sies nog onmogelijk kunnen worden vastge steld. Iedere zieke Heeft graag RADEMAKER'S (Adv nigez. Med.) De nieuwe Nationale Inkomsten en Winstbelasting. Gevolgen voor Heemstede. In vorige nummers hebben wij berekeningen gemaakt van de gevolgen die de nieuwe na tionale inkomsten- en winstbelasting voor de gemeentekassen van Haarlem en Bloemendaal zal hebben. Daaruit bleek dat de wijzigingen die de regeering wil aanbrengen in de belas tingheffing voor Haarlem vermoedelijk nadeel zal brengen, terwijl de Bloemendaalsche ge- meentefinanciën er voordeel van zullen heb ben. Nu volgt nog een berekening voor Heem stede. Ook op het raadhuis te Heemstede had men nog geen studie van deze aangelegenheid ge maakt, zoodat wij alleen op onze eigen cijfers af moeten gaan. Evenals alle andere gemeenten zal ook Heem stede, als de wet ongewijzigd wordt aange nomen, wat de Personeele belasting betreft de hoofdsom en de opcenten missen van de hef fing op de 4—7 grondslagen (automobielen, pleziervaartuigen, biljarts enz.). De hoofdsom is op de begrooting uitgetrokken op 12.500, zoodat 120 opcenten 15.000 opbrengen, het geen dus in totaal 27.5ti0 is. Maar Heemstede zal ook nog nadeel hebben wat betreft de overige wijzigingen in de Per soneele belasting. Voortaan zullen immers vrij gesteld worden winkels en hotels, terwijl ook de aanslag voor de eerste dienstbode komt te vervallen. Haarlem berekende de schade die de gemeente daarvan zal hebben op 100.000. Die gemeente heft 195 opcenten op Personeel, die opbrengen 1.070.000. terwijl de 20 pOt. van de hoofdsom ƒ103.000 opbrengen. Het nadeel is dus voor Haarlem begroot op ongeveer 8'2 pet. van het totaal. In aanmerking nemende dat Heemstede volstaat met 120 opcenten op personeel zou er aanleiding zijn het nadeel voor Heemstede niet hooger te stellen dan 5 pCt.. maar toch meenen wij reden te hebben die raming nog tot 7 pCt. te verhoogen omdat de bewoners van Heemstede in verhouding meer dienstboden houden dan die van Haar lem. Het aantal winkels is te Heemstede vrij groot, in verhouding vermoedelijk niet geringer dan te Haarlem. Heemstede ontvangt nu aan hoofdsom en opcenten van de Personeele be lasting tezamen 249.500. Indien het nadeel der wijziging inderdaad 7 pCt. bedraagt betee kent dit een mindere ontvangst van 17.465. Het is bovendien de bedoeling van de regee ring in de naaste toekomst de Dividend- en Tantièmebelasting af te schaffen. Ook al ligt het nog niet in het voornemen dit reeds voor 1940 te doen. toch moet er bij deze becijfering •ekening mede gehouden worden. .Voor 1939 ekent Heemstede uit de opcenten op deze be- j lasting 4500 te halen. Heemstede heeft (evenmin als Bloemendaal) een zakelijke belasting. Daar de regeering die ook in de naaste toekomst wil afschaffen heeft alleen Haarlem met de financieele gevolgen daarvan rekening te houden. Het nadeel dat Heemstede zal lijden is dus in totaal 27.500, 17.465 en 4500, dus rond 49.000. Het is evenwel bekend, dat de regeering in hetzelfde wetsontwerp compensaties heeft op genomen voor de vermindering van de inkom sten van de gemeenten. Het rijk zal 25 pCt. van de hoofdsom der grondbelasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen méér aan de gemeenten uitkee- ren. Op grond van de cijfers der begrooting voor 1939 kan Heemstede dus rekenen op een hoogere uitkeering van het rijk van 29.000. Verder laat het rijk 10 opcenten op de be staande Rijksinkomstenbelasting vallen om de gemeenten daardoor in staat te stellen meer opcenten te leggen op de Gemeentefondsbe lasting. 10 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting worden voor Heemstede geraamd op 37.900. Heemstede behoeft evenwel geen 37.900, maar slechts 20.000 uit de opcenten op de Gemeentefondsbelasting te halen om het na deel te dekken. (De totale schade voor Heem stede ingevolge de Personeele Belasting en de Dividend- en Tantièmebelasting is 49.000, terwijl reeds 20.000 van het rijk terug ont vangen zal worden door een hoogere afdracht van de hoofdsom der Grondbelasting). Om 20.000 te halen zou de gemeente Heem stede de opcenten op de Gemeentefondsbe lasting met 4 moeten verhoogen en van 35 op 39 brengen. Uit deze becijfering blijkt dus ook dat de wijziging in de belastingheffing voor de gemeentekas van Heemstede voordeel oplevert. De gemeente zou zonder dat de ingezetenen meer belasting aan de gemeentekas behoeven te betalen niet 4 maar 7 opcenten op de Ge meentefondsbelasting kunnen leggen. Natuur lijk zal het gemeentebestuur er wel naar stre ven de opcenten zoo laag mogelijk te houden uit de overweging, dat de burgerij toch reeds zwaar getroffen wordt door de nieuwe natio nale inkomsten- en winstbelasting die het rijk oplegt. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN (Adv. Ingez. Med Door hevige bombardementen der Japamiers is de Chineesche stad Tsjoengking voor een groot deel verwoest. Een granaat verricht zijn vernielend werk. AANVAARDING GROND VOOR VERBREE DING EN VERBETERING ZANDVOORTSCIIE- LAAN. B. en W. deelen den Raad mede dat de eige naresse van het perceel grond, gelegen aan de Zandvoortschelaan hoek Amaryllislaan. in verband met de voorgenomen plannen voor be bouwing van dat terrein, bereid is „om niet" aan de gemeente af te staan een strook grond gelegen langs de Zandvoortschelaan voor ver breeding van die laan. Aangezien door aanvaarding van deze strook grond, ter grootte van ongeveer 157 M2„ welke nagenoeg aansluit aan de bij raadsbesluit van 2 Maart 1939, no. 38, overgenomen strook grond langs dc Zandvoortschelaan, een zeer belang rijke verbreeding en verbetering van die laan kan worden tot stand gebracht, adviseeren zij tot aanvaarding van dezen grond te besluiten. Voorts deelen zij mede, dat, zooals dc Raad bekend is. de rijweg van de Zandvoortschelaan geleidelijk van een nieuwe verharding van klinkerkeien zal worden voorzien. Het voorne men bestond om in 1940 over te gaan tot ver nieuwing van de verharding van het gedeelte gelegen tusschen Heerenweg en de Laan van Bloemenhove. In verband met de thans voor gestelde en de bij raadsbesluit van 2 Maart j.l. reeds plaats gehad hebbende aanvaarding van grond voor verbreeding van de Zandvoortsche laan, verdient het naar de meening van B. en W. aanbeveling om nog dit jaar, tegelijk met de werkzaamheden voor de verbreeding, over te gaan tot het aanbrengen van klinkerkeien over de geheele breedte van de Zandvoortschelaan van den Heerenweg tot nabij de Laan van Bloemenhove. De totale kosten van deze werkzaamheden, waaronder die, voortvloeiende uit de verbree ding tengevolge van de aanvaarding van grond, worden geraamd op 5200.—. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug le bekomen bij: T. Bos. Timorstraat 11, armbandje; Kieft, Glipperweg 64, rijwielbelas- tingmerk; IJtsma, Heerenweg 22, zonnebril; Bu reau van politie, ceintuur; mevr. Ton, Bosb. Toussaintlaan 20, paar gymn. schoenen; W. Kort hals, Binnenweg 89, twee géwichten; Brouwer, Res Novaplein 16, heerenhandschoen; v. Looy, Binnenweg 188, heerenhandschoenen; Smit, Zandvoortschelaan 22, hond (spaniel); v. Noord, Zandvaartpad 1, handschoen; Kieft, Glipperweg 64, handschoen; Schneider, Heemsteedsche dreef 42, dameshandschoenen: A. Samso. Havenstraat 2 wollen muts; mevr. Bax, Lieven de Keylaan 8 rood manteltje; W. Hofstee, Bankastraat 112, grijze pet; Schimmel, Zandvaartkade 8, 2 ped dels. Jansen, Iepenlaan 38, zestands riek; Hou- niet, rfjwielbewaarder Postkantoor, rijwielbelas- tingmerk; C. Schimmel, Zandvaartkade 8, rij— wielbelastingmerk: W. de Wildt, Valkenburger laan 73, rij wielbelastingmerk; Leuven, Raad huisstraat 1. sleutel; Schimmel, Zandvaartkade 8 sierspeld; IJtsma, Heerenweg 22, schroeven draaier; J. L. Opzeeland, Bellamystraat 9, Haar lem; B. Koning, Heerenweg 279, spoorkaart ten name van KAL; J. v. d. Liet, Beethovenlaan 44, sleutel; II. J. Gosseling, twee toegangsbewijzen voor cabaret. UITVOERING BIOSCOOPWET. Naar aanleiding van het door het raadslid den heer Mr. C. von Meyenfeldt bij schrijven van 5 Mei j.l. ingediend voorstel om het colle ge van B. en W. uit te noodigen, alvorens ver gunning te verleenen in het openbaar bios coopvoorstellingen te ondernemen, ontwerpen van gemeentelijke verordeningen in te dienen: a. betreffende eischen van veiligheid, ge zondheid en zedelijkheid, waaraan de plaats, waar de voorstellingen gegeven zullen woorden, behoort te voldoen; In verband met de voorgenomen plannen om te komen tot de stichting van een bioscoop in deze gemeente hebben B. en W. reeds eenigen tijd geleden overwogen de vraag of er aanlei ding bestaat tot het vaststellen van verorde ningen als door den heer Von Meyenfeldt be doeld. Zij zijn van oordeel, dat de vaststelling van een verordening als bedoeld in art. 3, 2e lid der Bioscoopwet niet is aan te bevelen, omdat het college, volgens het zelfde artikel, be voegd is de noodige eischen te stellen. B. en W. achten het zelfs beter, dat geen verordening bestaat, omdat, wanneer dat wel het geval zou zi.jn, het verzoek om vergunning uitsluitend aan de daarbij gegeven voorschriften moet voldoen om daarop een gunstige beschikking te krijgen; met bijzondere plotseling opkomen de omstandigheden kan geen rekening worden gehouden en de tengevolge daarvan noodlg ge achte eischen moeten achterwege blijven. PRIJSUITREIKING VERKEERSEXAMEN Maandagmorgen had de prijsuitreiking plaats van de gehouden verkeersexamens, af gelegd door de^leerlingen der 6e klas van alle openbare en bijzondere scholen in Heemstede. Circa 250 kinderen hadden zoowel het schriftelijk als practisch examen met goed ge volg afgelegd. Veertien kinderen Van 5 ver schillende scholen hadden geen enkele fout gemaakt. In de groote zaal van het R. K. Vereeni- gingsgebouw -waarin de prijsuitreiking plaats vond waren behalve onderwijzend personeel en alle hoofden van scholen, benevens het- be stuur en de leden der examencommissie ook aanwezig de voorzitter en secretaris van Vei lig Verkeer te Haarlem, Luit.-kolonel Van Loon en de heer A. J. Schalekamp, beneven; de heer H. van der Weijer, Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Haarlem. Daar de voorzitter der afd. Heemstede van Veilig Verkeer, burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn door ongesteldheid afwezig was, heette de plaatsvervangend voorzitter, de heer v. d. Weij'er de aanwezigen welkom. Over het exa men zei de heer v. d. Weijer, dat dit jaar 12 pCt. moest worden afgewezen; in tegen stelling met het vorig jaar toen dit percentage 8 was, lijkt dit een achteruitgang, maar dc ooizaak is het stellen van zwaardere eischen. Hierna werd door den heer Germans de be kende verkeersfilm van den A. N. W. B. „De veilige weg" vertoond. Tijdens de pauze werden de kinderen ge trakteerd op limonade, waarna de inspecteur van politie, de heer A. Berentsen, aan 14 kin deren van 5 diverse scholen een verkeersspel uitreikte als extra-prijs voor het zonder fou ten afleggen van het examen. Hierna werd nog vertoond de film „De Snoepwinkel" die wel in den smaak viel bij de jeugd. Bij het verlaten der zaal ontvingen allen nog een chocoladereep.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11