Herrijst de Triple Alliantie? HL Al PAARDENSPORT DINSDAG 23 MEI 1939 HA ARE EM'S DAG BE AD 8 Waarom een Britsch—Russisch accoord totnutoe uitgebleven is Onze Londensche correspondent schrijft: ET Britsche kabinet- heeft besloten wordt hier gezegd en gedrukt het Russische voorstel voor een drie- voudig verbond te aanvaarden, voor het geval een Fransch compromis-voorstel (dat een dergelijk verbond in twee evenwijdige blokken zou verdeelen en alleen het uiterlijk van een nauw bondgenootschap tusschen de drie zou verbergen) geen genade zou vinden in Moskou. Het is natuurlijk alleen gerucht want nie mand die niet aan de groene tafel van Dow ning Street 10 heeft gezeten kan ooit zeggen wat het kabinet besloten heeft te doen. ten zij het besluit wereldkundig is gemaakt en dat is tot heden met de Russische aangelegen heid niet gebeurd. De kabinetsberaadslagin gen zijn geheim, zoo geheim dat zelfs de af drukken op vloeibladen en de krabbels, die de ministers maken op het kladpapier, voor hen onmiddellijk, na de opheffing van de zit ting door den secretaris, die alle landsgehei- men kent en bewaart, eigenhandig worden verzameld en vernietigd. Met wat men heeft gehoord en gelezen over dit toegeven aan Stalin is men dus vooruitge- loopen op de gebeurtenissen en heeft men ze gezien, zooals men ze wenscht te zien. Want het is wel zeker dat in dit land op het oogen- blik het verzet tegen een nauwe samenwer king met Rusland uitzondering en de steun er voor regel is. Dat is een belangrijke factor, welke de veronderstelling wettigt, dat Cham berlain. Sir John Simon en Sir Samuel Hoare die de voornaamste tegenstanders in de re geering heeten te zijn van een herijzenis van de oude Triple Alliantie zich inderdaad door de argumenten van hun anders denken de collega's hebben laten overtuigen. Sir Robert Vansittart keert terug. •w-3 EN ander symptoom van zwichten voor Jb het onvermijdelijke (een verbond met Rusland is even onvermijdelijk als gebiedend naar de opvattingen van mannen als Eden, Churchill en Lloyd George) is de rehabilitatie van Sir Robert Vansittart. Deze raadsman in internationale zaken heeft, hoezeer hij diplo matiek hoofdadviseur van de regeering is, lang aan den kant gestaan, zoo lang dat hp, naar zijn vrienden verklaren, er ernstig over heeft gedacht, zijn ontslag te nemen, een goed betaalde betrekking in de City te aanvaarden en zijn vrijen tijd naarstiger te besteden aan het schrijven van gedichten en tooneelstukken in het Engelsch of Fransch. Sir Robert Vansittart is altijd Eden's man geweest en daarom heeft Chamberlain sinds lang verzuimd zijn raad te vragen en er de voorkeur aan gegeven Sir Horace Wilson - een adviseur voor nijverheidskwesties van het ministerie van arbeid te raadplegen in de netelige kwesties van buitenlandsche politiek, die in deze dagen behandeling eischen De laatste dagen echter is Sir Robert Vansittart weer in de Russische kwestie, de belangrijke raadsman en onderhandelaar geworden En schijnbaar als resultaat daarvan hoort en leest men thans dat het kabinet met betrekking tot de Sovjetrepubliek het inzicht is gaan huldi gen dat overeenkomt met dat van Anthony Éden, zooals deze dat in het Lagerhuisdebat van Vrijdag heeft doen kennen. Een voorwaardelijk verbond? a LS er een frontverandering in Downing r\ street is geweest dan kan ze worden toe geschreven aan 't feit dat Rusland op zijn stuk blijft staan en alleen aan een vredesfront wil deelnemen, indien het machtige middenstuk wordt gevormd door het drievoudig verbond; verder aan 't genoemde debat in 't Lagerhuis, waarin de belangrijkste woordvoerders van alle partpen zich ongeduldig toonden over het uitstel en betoogden dat de Russische medewerking zoo belangrijk was dat het pact tot eiken prijs moest worden aangegaan; tenslotte aan de veranderde houding van Polen en Roemenië die, naar de laatste dagen herhaaldelijk te kennen is gegeven, niet langer aan een nauwe samenwerking met Rusland in den weg staat. Volgens sommige lezingen stelt Groot-Brit- tannic zich voor slechts voorwaardelijk aan de wenschen van Rusland toe te geven. Als dat zoo is, dan zou men in de verwachting, die hier wordt uitgesproken, dat de zaak nog voor Pinksteren beklonken zal zijn, wel eens be schaamd kunnen worden. De muur of het gordijn tusschen Rusland en Engeland, waar van Chamberlain sprak, bestaat uit achter docht en wantrouwen. De Russen hebben duidelijk doen weten dat zij een onvoorwaar delijk drievoudig verbond beschouwen als de toets voor de zuiverheid van de Britsche be doelingen. In Londen redeneeren velen dat Engeland zich niet kan veroorlooven voor waarde te stellen, afgescheiden van hun op vatting dat er geen voorwaarden over de draagkracht van het verbond behoeven te worden gesteld. Zij meenen dat Engeland nooit in staat zal zijn zonder Russischen bijstand het aan Polen en Roemenië gegeven woord gestand te doen. En zp vragen zich af wat Chamberlain tot heden weerhoudt een ver bond aan te gaan dat klaarblijkelijk en voor het door Engeland gestichte en bevorderde vredesfront en voor Engeland zelf van het hoogste nut is. Rusland is bereid terstond voor het verbond te teekenen. Chamberlain heeft gezegd dat hij Rusland's hulp verlangt en, door de onderhandelingen nu twee maanden geleden te openen, te kennen gegeven dat hij ze noodig heeft. En toch is men het nog niet eens. Consideratie voor andere landen. LS, de voorspellingen ten spijt, een ver gelijk met Rusland alsnog uitblijft, zal het te wijten zijn aan de consideratie voor an dere landen, waarop Chamberlain In zijn La gerhuisrede van Vrijdag zinspeelde, De Brit sche Premier staat zeer zeker voor een dilem ma. Een verband met Rusland maakt den toestand van een in verbittering verdeeld Europa voor langen tijd onherroepelijk. Het roept een onverbiddelijk „halt" toe aan in Chamberlain's eigen woorden „de aspi raties van andere naties". Omdat hp het woord ..aspiraties" gebruikte kan men aan nemen dat. de Britsche Premier vooral Italië. Japan en Spanje op het oog had. De heer Chamberlain is een van de weinige Britten, die de hoop, dat deze landen van Duitschland's zpde weggebroond kunnen worden, nog niet hebben prpsgegeven. Zijn keuze ligt dus tus schen den onmiddellpken steun van Rusland, te verkrijgen door het volledig verbond, en de mogelijke, maar onwaarschijnlijke hulp of neutraliteit van Italië, Spanje en Japan. De eerstvolgende dagen zullen wel leeren hoe de keus zal uitvallen. Zooals gezegd, de verwachting is nagenoeg algemeen dat een bevredigend vergelijk tusschen Engeland en Rusland spoedig tot stand zal komen. Dit wordt met vertrouwen rondverteld. A. K. van R. ROEIEN. INTERNATIONALE ROEIWEDSTRIJDEN. Op 1 en 2 Juli zullen op de Boschbaan te Amsterdam internationale roeiwedstrijden wor den gehouden, georganiseerd door de jubileercn- de Roei- en Zeilvereeniging „De Amstel" ter gelegenheid van haar 65-,jarig bestaan in combinatie met de jaarb'jksche wedstrijden van de Holland-beker-wedstrijdvereeniging en den Amsterdamschen Roeibond. Een bijzondere attractie vormt de deelneming door buitenlanders, waardoor aan onze roeiers, seniores zoowel als juniores, de gelegenheid wordt geboden, in Nederland hun krachten te meten met buitenlandsche sportkameraden. Voor het damesroeien is de inschrpving open gesteld voor alle bekende nummers. Bovendien werd in ruimere mate dan tot dus verre in het programma plaats ingeruimd voor het roeien door veteranen; hiermede is de moge lijkheid geschapen nog weer eens beroemdheden uit het verleden op het water te zien. DAMMEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Derde klasse: BolP. Kempe 20 BoonBeider 11 RoestB. Kempe 11 Maandag 22 Mei, in het clublokaal der H.D.C. „Het Hof van Holland". Uitgestelde- en hang- partpen. Eerste klasse: H. SchrijnenmakersBakker MolMiedema. Tweede klasse: DijkhofWageningen Tollenaarsde Laat Vosv. d. Koren DinklaC. Oudhof Derde klasse A' BronBol HolmF. Kempe VlotenBeider Derde klasse B: BeekhuisLeuffen VerkuylRoest HoddenbachHekelaar Het programma van de laatste ronden is als het volgt: 23 Mei 1939. clublokaal D.O.S. „Café Ooms". Tweede klasse: PootsTollenaar» PootsVos V osTollena ars H. J. Oudhofv. d. Koren. Donderdag 25 Mei 1939, clublokaal Ooster kwartier, Zomervaart. Tweede klasse: Wageningenv. d. Koren VosDinkla Derde klasse A en B. Zie wedstrijdroos ter. Dinsdag 30 Mei: Tweede klasse: Dinklav. d. Koren C. OudhofVos Derde klasse: F. KempeBeider LeuffenWijker HolmVloten Woensdag 31 Mei 1939, clublokaal D. C. Haar lem, Café Louw. HolmBron Donderdag, 1 Juni. Damclub Halfweg, te Half weg. F. KempeDuyn VerkuylLeuffen B. KempeWyker P KempeVloten Donderdag 3 Juni. Damclub Oosterkwartier. P. Kempe- Beider F. KempeVloten. VerkuylHekelaar en hangpartpen. KRACHTSPORT. WORSTELEN EN GEWICHTHEFFEN Kampioenschap van Nederland N. A. S. B. Te Amsterdam werden bovengenoemde wed strijden voortgezet en geëindigd met alle afdee- lingen gewichtheffen en deafdeelingen M. A.— M. B., M. C en zwaargewicht worstelen, Ie afd. waaraan ook door leden der Haarl. Krachtsport- vereeniging „Haarlem" werd deelgenomen. De uitslag luidt als volgt: Worstelen. Ie afd. M. A.: Kamp. T. Eille- brecht, D. O. K., Amsterdam; 2e pr. C. Kauwen- hoven, Oude Garde, Rotterdam.. M. B. II afd.: Kamp. J. Sturm, D. O. K., Am sterdam; 2e pr. O. van Ingen, D O. K., Amster dam; 3e pr. van Meenen. Oude Garde, Rotter dam. M. B. I.: Kamp. A. de Weerdt, D. O. K., Am sterdam; 2e pr. J. Visse, Oude Garde, Rotterdam; 3e pr. W. Groen, Oude Garde, Rotterdam. M. C. I Afd.: Kamp. P. Sandbergen, D. O. K„ Amsterdam; 2e pr. B v. Galen. H. K. V., Haarlem. Zwaar I afd.: Kamp. v. Kleef, Oude Garde. Rotterdam; 2e pr. J. Advocaat. Oude Garde. Rotterdam. Gewichtheffen: H. M. de Wolf, Haarlem 1 totaal 239 K.G, kamp.; De Vries, D. O. K. I M. A 245 K.G. 2e pr.; Y. Boterbloem, H. K. V. Haar lem I, M. zwaar 310 K.G. kamp., H. Rotterdam H. K. V. Haarlem II afd. Veder i80 K.G. kamp J. v. d. Burg, H. K. V. Haarlem II, licht 245 K.G kamp.; L. Mons, H. K. V. Haarlem II M. A. 245 K.G. 2e pr.; A. de Wet, Oude Garde, Rotterdam II M. A. 265 K.G. kamp.; D. v. Inge, D O. K Amsterdam II M. zw. 237 >/2 K.G. 2e pr.; D, v. Dung, D O. K. Amsterdam II M. zw. 260 K.G kamp.; J. Ruigrok, H. K. V. Haarl. II zw. 272>/2 K.G. 2e pr.; A. Advocaat, Oude Garde Rotterdam II zw. 280 K.G. kamp. SCHAKEN. De internationale Zeskamp. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de eerste ronde van den internationalen zeskamp, ieorganiseerd door de V.A.R..A luiden: J. H. C. FonteinN. Cortlever afgebroken in .ewonnen stelling voor Cortlever. S. LandauS. Flohr 10 Dr. M. EuweL. Szabo 10. De onbevredigende uitslag van den zeskamp door den Kon. Ned. Schaakbond georganiseerd, drie deelnemers kwamen tegelijk aan gaf aan de V. A. R. A. aanleiding, een nieuwen zes kamp te organiseeren, welke als revanche-wed strijd bedoeld is. Reeds in de eerste ronde kregen de verslagen tegenstanders gelegenheid revanche te nemen. Landau, die met zwart in den eersten kamp van Flohr had verloren, wist thans zijn grooten tegenstander te verslaan. Flohr, die de Konings Indische verdediging koos, deed te vroeg een uit val met zijn paarden. Gesteund door zijn dame ondernam hij een manoeuvre tegen Landau's damevleugel. Zeer listig liet Landau dit toe om plotseling, toen Flohr's stukken alle op den dame vleugel geconcentreerd waren, een koningsaanval te ondernemen. Spoedig bleek Landau's tactiek de juiste te zijn geweest., want hoe taai de Tsjech zich ook verdedigde, tegen het krachtige aan- valsspel van den Amsterdammer was hij niet opgewassen. Landau plaatste een pion op f6 en toog met zijn dame en twee torens ten aanval. Na het openbreken van de Koningsstelling was mat niet te voorkomen. Op den 34en zet gaf Flohr den strijd op. Een fraaie prestatie van Landau. In rustiger banen bewoog zich de partij EuweSzabo. De Hongaar probeerde 't ditmaal met een-variant in de Slavische verdediging. Veel plezier be leefde hij hiermede niet, want dr. Euwe kon zon der veel moeite het geheele systeem weerleggen. Hij verkreeg belangrijk positievoordeel en kon dit nog vergrooten na den overgang tot het eind spel. Door sublieme afwikkeling slaagde Euwe er in, een vrijpion op de b-lijn te plaatsen; hij had reeds zijn winstkansen belangrijk vergroot, toen een onnauwkeurige zet aan Szabo de ge legenheid gaf het evenwicht te herstellen. Deze vond echter niet den juisten tegenzet en zoo hervatte onze landgenoot opnieuw zijn winstpo gingen. Spoedig bleek, dat zwart in een hope- loozen stand geraakt was. Niettegenstaande vin dingrijk tegenspel in het slotstadium, gelukte het Szabo niet, de partij te redden, toen hij een stuk moest verliezen, capituleerde hij. Cortlever, die in den vorigen zeskamp met wit op verrassende wijze van Fontein had verloren, kreeg eveneens gelegenheid, revanche te nemen. Hoewel de partij nog niet uit is. is wel aan te nemen, dat de Amsterdammer zal winnen. Fon tein, die anders de openingen goed speelt, be handelde een Gruenfeld-verdedïging niet op zijn sterkst en kwam spoedig in beslissend nadeel. Door een diep berekende combinatie won Cort lever een pion. Niettegenstaande de ongelijke loopers wist Cortlever zijn winstkansen te ver grooten door zijn tegenstander in het nauw te brengen. Fontein zag zich genoodzaakt, een tweeden pion te geven echter zonder dat zijn positie verbeterd is. Na den 40en zet werd de partij afgebroken. De partij LandauFlohr had het volgende ver loop: Wit S. Landau; Zwart S. Flohr. Konings Indisch 1. d2d4 Pg8—f6 19. Pc2—el g7g6 20. Ddld4' Lf8g7 21. Talxel d7d6 22. f4—f5 Pb8d7 23. a2xb3 e7e5 24. b3b4 0—0 25. f5—f6 Tf8e8 26. Dd4—d2 e5xd4 27. Pe2—d4 Pd7c5 28. Dd2—g5 Pf6d7 29. Pd4—f5 Pd7e5 30. e4xf5 c7c6 31. Lg2e4 Dd8—b6 32. f5xg6r a7a5 33. Dg5xg6t Kh7h8 Te8d8 34. f6- Kg3x97 Zwart geeft het op. De tweede ronde wordt Woensdag te Amster dam gespeeld. 2. c2c4 3. Pbl—c3 4. e2e4 5. g2g3 6. Lfl—g2 7. Pgl—e2 8. 0—0 9. b2—b3 10. Pe2xd4 11. f2—f3 12. Lel—b2 13. Pc3e2 14. Lb2c3 15. Kgl—hl 16. pd4c2 18. Lc3x97 Pd3xel Kg 7j a5 a4xb3 Db6c7 Pc5- h7h5 Kg8h7 Td8j Pa6xb4 Lc8xf5 Tg8e8 Te8e5 f7xg6 CRICKET IN ENGET.AND. Derbyshire 214 en 60 won Maandag reeds met 10 wickets van Northamptonshire 124 en 95 (Copson 424). B. H. Valentine is de eerste amateur die in dit seizoen een dubble century bijeensloeg. De 78 van Notts werden door Kent met 3679 beantwoord, waarvan Valentine een schitterende 201 (c. Harris b. Woodhead). De jonge amateur Foster speelde zich met een goe de .66 not out. in het Kent-team. Gunn nam 4 wickets voor 65. Notts' 2de innings leverde 2495 op, dank zij een fraaie 104 van Hardstaff. Essex verkreeg te Ilford tegen Yorkshire de leiding op de eerste innings met 68 runs, door dat Yorkshire op'de googlies van Smith (P.,) die 531 nam, en Taylor slechts tot 141 kwam. Essex verloor in de 2de inings 7 wickets voor 110, zoodat de kampioenen toch nog een goede kans op de overwinning hebben. Sussex sloeg tegen Glamorgan (94) 4506 bijeen (H. Parks 161 John Langridge 116). Middlesex 236 en 207 (Goddard 668) tegen Gloucestershire 207 (Gray 448). Somerset 289 en 533 tegen Lei cestershire 81 (Andrews 441) en 304. Surrey 215 tegen West Indië 224 en 1589 Lancashire 363 tegen Warwickshire 2897. Hampshire 319 en 1125 tegen Worcestershire 262 (Gibbons 111). POSTDUIVEN. DE KOERIER. Wedvlucht van Noyon: Th. J. Cramer 1, G. Vonk, 2, 3, 9; L. v. Bragt 4 6 10 14; J. Heer schop 5 7 11 15 16 17 18; I-I. Willemse 9; Gebr. v. d. Linden 12 19, C. v. d. Wal 13. Wedvlucht van Mons: L. v. Bragt 1 7 15 18; C. v. d. Wal 2 5 16: Gebr. v. d. Linden 3 4; J. Heerschop 6 11 20; Th. J. Cramer 8 10 13; G. Vonk 9 12 14 19; G. Zomerdijk 17. Eerst getoonde duif 12 u. 5 minuten. Laatste 12.30.3 VOETBAL. Zwaluwen—E verton. Drie Haarlemmers in het Zwaluwen-elftal. Het Zwaluwen-elftal, dat Zondag 28 Mei. des middags half drie, in het Olympisch Sta dion te Amsterdam togen de Engelsche kam- oioensclub Everton zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Slot (Blauw Wit). Midden- Stijger (Blauw Wit). Anderiesen \jaxi en Van Gooi (Haarlem). Vóór: Colthof! (H.V.V.) De Bock (Sneek) Van der I-Iulst (Haarlem), Smit (Haarlem), cn Bergman (Blauw Wit). Een Engelsch Tennisprobleem. (Van onzen correspondent). De beroepsamateurs. De personen die van amateurtonnis een be roep maken, zijn in Engeland lang als een probleem beschouwd. De personen zelf zijn weliswaar niet raadselachtig, maar het vraag stuk hoe zij moeten worden behandeld is het wel. Als de kampioenschappen van Wimble don op komst zijn verschijnen zij in de plaat- tjes van de Londensche kranten. Zij arrivee- ren in Waterloo. Victoria of Southampton, met ruime reisjassen en halsdoeken en bun dels rackets. Zij zijn de sterren van „the centre court" en zijn zich hun waarde, in het bijzonder zegt men hun „cash value" bewust. Een grappenmaker heeft allicht niet de waarheid gesproken, maar toch wel een zekeren onge- wenschten toestand in de Wimbledonwereld aangeduid, toen hij een van deze „shama teurs." of schijn-amateurs, deze woorden in den mond legde: „Is de weelderigste suite van het hotel voor mij beschikbaar gesteld? Zijn de auto's voor mijn vervoer aanwezig? Is de cheque van den racketfabrikant aan mijn kleedkamer bezorgd? Zoo ja, dan kan het tour nooi beginnen". Enkele dagen' geleden was er sprake van. dat de Britsche Lawntennis Bond een uitspraak zou doen in de kwestie van het schijnama- teurisme. Het nieuws maakte veel gerucht. De Bond heeft sedert Wimbledon tonnen is gaan verdienen, een uitspraak van jaar tot jaar uit gesteld. Het is een netelige zaak. Vooral de be roepsamateurs vullen de rijen voor de toe schouwers wan naar in Wimbledon gestreden wordt om de kampioenschappen. Als de „shamateurs" weer amateurs moeten worden zouden zij misschien uitmaken, dat het spel zijn aantrekkelijkheid voor hen had verloren. Wimbledon zelf zou veel van zijn aantrekkings kracht verliezen en de Bond veel inkomsten. Het nieuws dat de Bond de shamateurs zou aanwijzen en beterschap van hen zou eischen is geen nieuws geweest, maar loos gerucht. Toen aan het bestuur werd gevraagd, hoe het er mee zat. deed het weten, dat het niets aan te kondigen had. En waarschijnlijk zal het voortgaan in dit opzicht niets aan te kondi gen. Kan de bakpan het amateurisme helpen? Maar misschien zal de bakpan het amateu risme in tennis kunnen redden. Het bestuur van de tennisclub van Fakenham in Norfolk is op de oorspronkelijke gedachte gekomen een tournooi te doen houden waarin de mededin gers bakpannen in plaats van rackets zullen gebruiken. De spelers zullen op deze wijze ge vrijwaard worden tegen een van de grootste verleidingen van het amateurisme, de racket business die de bundels, waarmede de spelers ten strijde trekken, van jaar tot jaar dikker maakt. Spelers in belangrijke tournooien ver langen niet alleen, hoort men zeggen, dat zij voorzien worden van de rackets waarmede zij zullen uitkomen maar ook dat zij voor het ge bruik er van zullen worden betaald. Geen racket geen verleiding. Want het is ondenk baar dat een speler in dit tournooi in nieuwen stijl van Fakenham naar den pannenwinke- lier zal loopen en gratis bakpannen zal verlan gen plus commissie voor het gebruik van een speciale soort in den wedstrijd. HONDENSPORT. KAMPIOEN DER HOLLANDSCHE HERDERS Op den Zondag j.U gehouden Internationale Kampioenschaptentoonstelling te Deventer, behaalde de Hollandsehe Herder Erik van Purmerstein (eigenaar de heer W. v. Haaren te iJmuiden-Oost) den eersten prijs met Mas sificatie „uitmuntend" en „kampioen der Hollandsehe Herders". WANDELSPORT. De Alexine Tinne-herdenkings tocht. In memoriam A. Vernout. Nadat Zaterdagmiddag een vóór-marsch was gehouden voor hen, die bezwaar hadden op Zondag te loopen, begon Zondagmorgen elf uur van het gebouw Olympia de marsch naar Zandvoort met de omwegen 30 K.M. Er waren ongeveer 350 deelnemers en deel neemsters, waaronder de volgende groepen Detachement Politie Heemstede, onder lei ding van den heer De Greef; Utrechtsche Wandelvereeniging De Zilveren Ster; De Gooische Tippelaars, Hilversum; Door Samen spel Kampioen. Haarlem; De Natuurvrienden. Haarlem; T.O.P.Den Haag; B.V.L., Waalwijk; voorts vele individueelen uit alle streken. Na een rust in het Gebouw Ons Huis te Zandvoort werd de terugtocht aanvaard en waren alle groepen reeds om 3.30 uur binnen. Nadat door den secr.-hoofdleider, den heer W. Sutherland, aan allen dank was gebracht voor hun bewijs van instemming in de hulde aan de dappere Alexine Tinne, die haar leven liet in dienst der wetenschap en der mensch- heid, herdacht hij wijlen den heer A. Vernout, den eenmaal zou bekenden Haarlemschen wandelaar; hij uitte mede een woord van hulde aan den Haarlemschen ontdekkings reiziger Seubring. Hierna was het woord aan den heer P. Mar tin, lid der organisatie-com missie te Haarlem, wien ook ook door den voorzitter reeds hulde was gebracht voor zijn krachtdadig werken Hij her dacht in gevoelvolle woor den den oud-makker A Ver nout, die zoo heel veel, en steeds belangeloos, voor de bevordering der wandelsport i s, in Haarlem had gedaan. Het m was hem dan ook een ge- noegen den eersten prijs, den naar Vernout genoemden „A. Vemout-Beker", te mogen uitreiken aan „De Gooische Tippelaars", De prijzen werden als volgt toegekend: Geüniformeerde groepen: le prijs P.T.T.. Haarlem. 2e prijs Roode Kruis. Haarlem; 3e prijs Politie Heemstede, 4e prijs Burgerwacht. Haarlem. BurgergroepenEerste prijs „De Gooische Tippelaars", Hilversum; 2e pr. „De Zilver Ster", Utrecht; 3e pr. Natuurvrienden, Haar lem. Tweede 3e prijs T.O.P., Den Haag; 4e prijs D.S.K.. Haarlem. Voorts werd de heer Martin, in verband met zijn 35-jarig sportjubileum en al zijn werken voor de wandel-, voelbal- en wielersport, ge huldigd: hem werd de zilveren Dudok de Wit- medaille uitgereikt, alsmede een plaquette van Alexine Tinne en een kristallen vaas op 'ilveren voetstuk. Tenslotte zeide de wed. Vernout allen dank voor de hartelijke attentie, aan de nagedach tenis van haar overleden echtgenoot bewezen. A. Vernout i door Criticus. Het is een bekend feit, dat de paardensport in Engeland bijzonder populair is. Dat is al bijna twee eeuwen zoo geweest en het zal wel altijd zoo blijven. Er gaat bijna geen dag voorbij, of in één of meer plaatsen van het Britsche Rijk wordt een race-meeting gehouden; van Maart tot November op de vlakke baan met als hoog tepunt de Derby en in de overige maanden over hindernissen met als voornaamste race de be roemde Grand National. Nog onlangs is in onze sportrubriek een aan tal cijfers vermeld, waaruit bleek, hoeveel dui zenden menschen, te weten: trainers, stalperso neel, verzorgers, fokkers en jockeys, om slechts de voornaamste groepen te noemen, een gere gelde boterham in dit bedrijf vinden. Het fok ken en trainen van volbloedpaarden is een we tenschap, of zoo men wil een kunst op zichzelf en er zijn vele eigenaren, die jaarlijks duizenden ponden sterling besteden, omdat zij op en top paardenliefhebbers zijn en omdat zij in het in stand houden van een edel ras iets nuttigs zien. Natuurlijk zijn er ook anderen, die hoofdzake lijk paarden houden of koopen om er op de ren baan winst en naam mede te maken. De races zelf worden gehouden onder de strenge regels van de Jockey-Club en drie man nen van reputatie, de zoogenaamdp „stewards", zorgen, dat elke onregelmatigheid onmiddellijk onderzocht en berecht wordt. Tot zoover de min of meer sportieve zijde van het paarden-„be- drijf", dat men als nuchtere Hollander moeilijk als sport in de ware beteekenis van het woord kan beschouwen. Dat zou men wellicht eerder kunnen doen, als niet, wat het groote publiek be treft, de voornaamste factor in dit bedrijf het wedden op de resultaten van de races was. Diegenen onder de lezers, die de athletiek heb ben beoefend, zullen begrijpen, hoe moeilijk het is, van tevoren den winnaar van een 100 of 1500 Meter-race aan te wijzen, tenzij er een uitblin ker van de partij is, van wien iedereen uit vo rige prestaties weet, dat hij alle tegenstanders kan verslaan. Het is niet alleen de training, doch ook en vooral de vorm, die beslist; het komt er in de eerste plaats op aan, of de athletet dien dag volkomen fit is en tot een topprestatie in staat. Dat zelfde is in nog sterkere mate het ge val met de temperamentvolle en daardoor hoogst nerveuze volbloedpaarden en daar dieren nu eenmaal niet spreken kunnen en het minste of geringste hen sterk kan beïnvloeden (een stuk papier op de baan, een duw van een ander paard aan den start, een jockey, op wien het paard het niet begrepen heeft, of een zware dan wel te droge baan), is het voor den besten kenner on mogelijk, in een race tusschen gelijkwaardige tegenstanders, met redelijke kans op zekerheid den winnaar te voorspellen, tenzij er een er kende kampioen onder de deelnemers is. Daarom is het onbegrijpelijk, dat steeds tien duizenden zich door de prognoses in de Engel sche dagbladen laten verleiden om hun zuur ver diende geld op de paardjes te zetten. Dit wed den, dat in Groot-Brittannië reusachtige afme tingen heeft aangenomen, zou men van over heidswege goed doen te beperken tot de bezoe kers van de renbanen, in plaats van hét ooglui kend of openlijk overal toe te laten, waardoor het een maatschappelijk euvel is geworden. Er is echter één uitzondering, er is één race, waarop zelfs de mee«t verstokte tegenstander van het wedden, kortom iedereen, vart groot moeder tot kleinkind, haar of zijn penningske waagt en dat isde Derby. Deze klassieke race wordt altijd Hop een Woensdag in het einde van' Mei of begin Juni te Epsom geloopen en de beste driejarige paar den nemen daaraan deel. Honderdduizenden zijn dan, weer of geen weer, op Epsom Downs ver zameld; zij gaan er heen in auto's, in touring cars, per trein, op vrachtwagens, in bussen, in ouderwetsehe pony-karretjes, op mail-coaches, in ezelwagentjes, op motorfietsen en te voet. Men ziet er alle mogelijke vervoermiddelen van bij- na-achttiende-eeuwsche tot de meest moderne toe. Er zijn vermakelijkheden als op een kermis, er wordt hoe kan het anders gegeten en gedronken, er zijn de gebruikelijke zigeuners, die de toekomst en den winnaar voorspellen en geheel die reusachtige menigte is in de beste stemming en gedraagt zich ordelijk naar de aan wijzingen van de uit luchtballons gedirigeerde politie-beambten. Woensdagmiddag a.s. wordt de Derby weer geloopen; in den tijd van 2</2 minuut zal de win naar de 2400 Meter-baan afleggen en kapitalen zullen van eigenaar verwisselen. Er zijn dit maal van de vele ingeschreven paarden nog 27 overgebleven, maar vermoedelijk zullen er nog wel enkele uit de race worden genomen. De meeste dieren zijn kansloos, wat niet zeggen wil, dat in de Derby geen verrassingen voorkomen. Nu en dan gebeurt het, dat een 33 tegen 1 of zelfs een 100 tegen 1 candidaat het pleit wint, maar in den regel komt de winnaar voort uit de enkele deelnemers van super-klasse (een Osendarp van de Derby), die in trial-races meermalen getoond hebben sneller te zijn dan de concurrenten. Op deze hoefijzervormige baen hangt zeer veel af van het beleid van den jockey, daar het po sitie-kiezen, het nemen van de bocht bij Tat- tenham-corner en het inzetten van de eindspurt een weloverwogen oordeel en groote kennis van zaken vereischen. In dat opzicht was Steve Doraoghue een matador en hij zegevierde dan ook meerdere malen. Thans is Blue Peter (jockey E. Smith) sterk favoriet (75 tegen 20), doch ook Hypnotist, Heliopolis, Triguero en Admiral's Walk "worden genoemd. Als kansrijke outsiders beschouwt men Casanova en Hastings, maar ik heb veel vertrouwen in Dhoti, omdat dit paard als num mer 13 op de lijst staat, eigendom is van den succesvollen Aga Khan en door den uitstekenden jockey C. Smirke wordt gereden, CRITICUS. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS CUP. BELGIë—BRITSCH-INDIë (3—2). Uit Brussel: De uitslagen van de laatste twee enkelspelen van de Daviscup-ontmoeting BelgiëBritsch-Indië luiden: Naeyaert (België) verl. van Ghaus Mohamed (Britsch-Indië) 810, 26, 16. LacroLx (België) sl. Savooi* (Britsch-Indië) 6_2, 6—3, 6—4. België heeft den wedstrijd met 32 gewon nen en komt in de derde ronde uit tegen Noorwegen. POLEN—DUITSCHLAND (2—2). Uit Warschau: De uitslag van de enkel spelen. gespeeld voor de Daviscup-ontmoeting PolenDuitschlandlulden Tloczynski (Polen) sl. Men zei (Duitschland) 8, 0—1, 5—7, 6—2, 9—7. Baworowski (Polen)Henkei (Duitschland) 6, 2—6, 1—1. Afgebroken wegens invallende duisternis.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14