Haarlem's Dagblad Permanente Duitsch-ltaliaansche militaire commissie gevormd? de jeugd Fransche pers over het te Berlijn onderteekende verdrag. Mr. de Wilde's aftreden Willem de Mérode overleden. Coed voorbeeld. Vooral aan het werk 56e Jaargang No. 17154 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uilgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 23 Mei 1939 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advcrtentiën 1-5 regeU f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, clko regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. „Italië onder Duitsche voogdij". PARIJS 23 Mei (Havas). De bladen con- stateeren, dat Italië zich volledig onder de voogdij van Duitschland gesteld heeft. De „Jour" schrijft: „Een onverbrekelijke gemeenschap, ze ker, maar de hoogste handhaver van die eenheid is niet Mussolini. Ons blad, dat den leider van het Italiaansche volk zoo lang heeft beschouwd als den prijzenswaardigen bewerker van het prachtige herstel van dit volk, dat na den oorlog zoo laag gezonken was, heeft het recht te zeg gen, dat de onderwerping van den Duce aan den Führer geen vooruitgang voor den vrede en geen reden tot trots voor Italië is". Over de geheime clausules in het verdrag, waarover de Italiaansche bla den spreken ,zegt de „Journal": „Zij hebben betrekking op de voorwaarden, waaronder de beide staten tusschen- beide moeten komen op de punten, die zij in het oog hebben, verder op de wijze van samenwerking van leger, vloot en luchtmacht en tenslotte op de synchronisatie van de oorlogsproductie. Er zou reeds zijn voorzien in de leve ring van materiaal aan Italië, in het bijzonder van luchtafweergeschut. Na het onderhoud van gisteravond tusschen Pariani en Von Brauchitsch is besloten tot de onmiddellijke instelling van een permanente militaire commissie van twaalf leden". Met een toespeling op de Duitsche en Italiaansche eischen, zooals die in de redevoe ringen en de persartikelen van den laatsten tijd naar voren zijn gebracht, schrijft de „Epoque": „Het is al te duidelijk, dat niemand in Engeland of Frankrijk ook maar de mogelijkheid van be spreking dezer eischen in overweging zou kun nen nemen. Dat beteekent dus, dat de groote krachtproef in een beslissend stadium is ge komen. Duitschland en Italië staan thans voor het dilemma: zich matigen oi' oorlog veroorzaken. Zij hebben de bruggen afgebroken en de ver antwoordelijkheid op zich genomen. Wij kunnen hier niets doen. De conclusie ligt voor de hand' wij moeten ons wapenen, onzen zenuwen har den en afwachten, op alles voorbereid". „Italië kan zich geen oorlog veroorloven". LONDEN, 23 Mei (Reuter). De ondertee- kening van het Duitsch-ltaliaansche verdrag heeft in de Britsche pers opmerkelijk weinig emotie veroorzaakt. De „Times" wijst echter op de sinistere be- teekenis van Gayda's commentaar, waarin wordt gesproken van de organisatie van indrukwek kende reserves, altijd gereed voor mobilisatie, hetgeen van het grootste belang is voor den bliksemoorlog. De „News Chronicle" zegt, dat door het ver bond bewezen wordt, hoe nutteloos het is te pogen, Italië van de spil los te maken, maar juist door de sterke verdragsbanden is het mo gelijk dat Italië een matigenden invloed op zijn spilgenoot zal hebben, omdat van alle groote mogendheden Italië zich een oorlog het minst kan veroorloven. Ook de „Manchester Guardian" gelooft, dat Mussolini geen reden tot optimisme heeft, daar het Britsch-Turksche verdrag de strategische positie van Italië in de Middellandsche Zee zeer verzwakt heeft en het nieuwe verbond Rome in dit opzicht weinig voldoening kan geven. f De „Daily Express" herinnert er aan. dat de handteekening van Italië in 1914 aan de eene zijde en zijn troepen aan de andere zijde ston den. Hitler is zich hiervan bewust, maar hij wil de democratische staten in een toestand van vrees brengen om concessies af te persen. „Men heeft", aldus het blad, „met deze truc eenmaal succes gehad, doch zal geen tweeden keer sla gen". en het vraagstuk der slagkruisers. Onze Haagsche correspondent meldt ons: In aansluiting aan wat we reeds hebben mee gedeeld over de hoofdoorzaak van het heengaan van Mr. de Wilde als Minister van Financiën, zij nog het volgende opgemerkt. Binnen het Kabinet-Colijn is ongetwijfeld een sterke aandrang merkbaar om voor de maritie me verdediging van Indië tot den aanbouw van slagkruisers over te gaan. Mr. de Wilde scheen voor dit denkbeeld weinig of niets te gevoelen hetzelfde zou trouwens tot dusverre met Dr. Colijn, den Minister-President, het geval wezen en hij zou aan deze opvatting uiting hebben gegeven in een kort geleden aan zijn mede-Mi nisters toegezonden nota. Daarin zou hij tevens kenbaar hebben gemaakt, dat, wanneer men toch mocht besluiten om dat soort oorlogsbodems op stapel te gaan zetten, de bekostiging daarvan in elk geval niet uit de gewone jaarlijksche be grooting kon en moest geschieden, maar met be hulp van een afzonderlijken financieelen maat regel, leening of vermogensheffing of iets van dien aard. Hoe dit echter ook zij, bij het opmaken van de ontwerp-begrooting voor 1940 kwam ende slag kruisers niet aan de ox-de. Indien zij eenmaal op het tapijt zouden komen zou aldus vernam ik in parlementairen kring de financiering toch hoogst waarschjjnljjk op afzonderlijke ma nier geschieden en in elk geval is op het oogen- blik nog heelemaal niets in dit opzicht besloten. De botsing tusschen zijn ambtgenooten en Mr. de Wilde, welke laatstgenoemde er toe bracht het hem verleende ontslag te vragen, zou dan ook bovenal veroorzaakt zijn, niet door het defensie- vraagstuk, doch door dat van de werkloosheid en de daarvoor van staatswege ter beschikking te stellen gelden. E. v. R. Straperlo in Haarlem. Inval door de politie in de Jelgersmastraat. Een 47-jarige werklooze timmerman had in Zandvoort eens goed onderzocht, hoe het hazardspel Straperlo gespeeld moet worden en welke attributen daarvoor noodig zijn, want hij wilde gaarne de speeltafel met wat daarbij behoort, namaken. Dit lukte hem; ook schafte hij zich een motortje aan. Af en toe noodigde hij een paar kennissen uit, eens een kansje bij hem te wagen. Grof werd er echter niet gespeeld; het ging slechts om eenige centen; maar de séance duurde in den regel van 's avonds half acht tot 's nachts drie uur. Dit kwam aan de politie ter oore. Op ver moeden dat er gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van hazardspel heeft zij in de woning van den timmerman aan de Jelgers mastraat een inval gedaan. Inderdaad vond zij daar de speeltafel, alsmede eenige spelers, na melijk een 26- en een 27-jarigen bakker, een 26-jarigen bediende en een 48-jarigen schilder. Dit waren geen werkloozen. Bij de komst van de politie was nog juist een 44-jarige bakker gearriveerd. Verder waren daar de „bankhou der" en zijn vrouw. Het heele gezelschap, be halve de vrouw, werd naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht, waar zij bekenden het straperlo beoefend te hebben. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt; daarna werden zij op vrije voeten gesteld. De speeltafel en toebehooren zijn in beslag genomen. De timmerman, die voor een nader onder zoek in bewaring is gesteld, verklaarde dat hij de gelegenheid gedeeltelijk voor vermaak en winst had gegeven. Roof in het Postkantoor. Aan dame taschje met f 168.ontrukt. Maandagmorgen elf uur had een 56-jarige dame in het Postkantoor aan het loket van den Post-cheque- en Girodienst een bedrag van f 168.50 in ontvangst genomen. Zij deed dit geld in een taschje, dat zij vervolgens onder haar arm borg. Toen zij bij de draaideur kwam, aar zelde zij een oogenblik. alvorens zij het waagde, naar buiten te gaan. Plotseling hoorde zij iemand vermoedelijk een man, haar toeroepen: „Ja, hoor eens. ik heb geen tijd om te wachten!" Te gelijkertijd voelde zij, dat hij haar voortduwde, zoodat zij met hem in één afdeeling van de draaideur terecht kwam. De man verliet dadelijk het Postkantoor, maar de dame, die blijkbaar bang was, maakte de draaibeweging nog eens geheel mee, alvorens zij buiten stond. Eerst toen kwam zij tot de ontdekking dat haar taschje met het geld verdwenen was. Haar bleef niets an ders over, dan van den roof bij de politie aan gifte te doen. De politie stelt een onderzoek in. Daartoe ver zoekt zij dringend aan de omstanders, die op dat oogenblik in de hal van het Postkantoor waren, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het bureau Smedestraat te willen aanmelden. Het signalement van de beroofde dame luidt: lichtgrijze zomermantel, lichtblauwe vilthoed; een kort, gezet figuur. Ook droeg zij een bril. Werkloozc poogde brief in koninklijke auto te werpen. Incidentje bij het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Toronto. TORONTO. 23 Mei. Gisteren heeft zich een klein incident voorgedaan toen de koning en koningin van de renbaan van Woodbine terug keerden. Iemand trachtte een briefje in de ko-: ninklijke auto te werpen, doch de politie sprong direct toe en arresteerde den man «oodat het briefje op den grond viel, waar het door ka- merheeren opgenomen werd, die ondertusschen uit hun auto waren gestapt. De arrestant is een zekere Richard Healey, oud 40 jaar. Nader wordt vernomen dat Healey een werk loos ex-soldaat is, die thans in vrijheid gesteld is. In de enveloppe was een brief die Healey twee jaar geleden van den secretaris van den koning had ontvangen in antwoord op een klacht van Healèy. Vermoedelijk heeft Healey op deze wijze zijn misnoegen over hét antwoord kenbaar willen maken. (United Pres) Twee recidivisten te Amsterdam aangehouden. Gepoogd een te Haarlem gehuurde tandem te verkoopen. AMSTERDAM, 23 Mei. In den afgeloopen nacht heeft de politie in de Indische buurt twee personen aangehouden, die een tandem welke zij gisteren in Haarlem onder valschen naam hadden gehuurd, hier bij rijwielstallingen aan den man poogden te brengen. De beide mannen, een 23-jarige en een 22-ja- rige auto-monteur uit de Conimelinstraat. reci divisten, zijn op transport gesteld naar Haarlem. Auto met militairen legen een boom gereden. Een doode en een ernstig gewonde. OPLOO, (N.B.) 23 Mei. Gisteravond omstreeks half elf is te St. Antonis, ge meente Oploo een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon gedood werd, terwijl een tweede inzittende zeer ernstige verwondingen heeft opgeloo- pen. Omstreeks half elf kwam de chauffeur H. uit Boxmeer met zijn auto, waarin vier militairen zaten, van de kermis te Oploo. Hij reed met groote snelheid en ter hoogte van het café Half weg onder St. Anthonis vloog de wagen in volle vaart tegen een boom. De militair P. uit Geldrop, vader van vijf kinderen, werd op slag gedood, terwijl één der andere inzittenden. S. uit Nijmegen, zeer ernstig gewond werd. Kort na de botsing waren een geneesheer en een priester ter plaatse. S. werd, nadat hem de eer ste hulp was verleend, per auto naar het zie kenhuis te Boxmeer vervoerd, waarheen ook het stoffelijk overschot is overgebracht. De andere inzittenden, die geen noemenswaardig letsel op liepen, zijn op eigen gelegenheid naar hun wo ningen teruggekeerd. De auto is geheel vernield. Dichter en bewerker van psalmen. Te Eerbeek op de Veluwe is heden op 51- jarigen leeftijd overleden de letterkundige Willem Eduard Keuning, als dichter bekend onder den naam, waaronder vrijwel al zijn werk is gepubliceerd: Willem de Mérode. Hij werd in September 1887 te Spijk geboren en bezocht de Christelijke Kweekschool te Groningen, waar hij voor het onderwijs werd opgeleid. Zijn literair debuut maakte hij in 1911, toen hij begon met het publiceeren van gedichten in „Ons Tijdschrift". In zijn later werk gaf hij uiting aan zijn Protestantsch-Christelijke levensbeschouwing en herhaaldelijk heeft- hij leiding gegeven aan de literaire bewegingen, die onder de Protestantsch-Christelijke jonge ren ontstonden. In 1916 publiceerde hij zijn eerste bundel „Gestalten en Stemmingen", in 1919 „De overgave", en in de zeer productieve jaren tus schen 1920 en 1935'„Kwatrijnen", „Het heilig licht", „Ganymedes", „De Rozenhof", „De donkere bloei', ,De verloren zoon", „De licht streep", „Esther", „De heilige tocht", „Laudate Dominum", „Omar Khayyam", „Langs den heirweg". „Chineesche gedichten", „De stille tuin", „Kruissonetten", „Doodenboek" en an dere kleinere bundels, waaronder psalmbewer kingen en geestelijke liederen. In 1936 verscheen onder den naam „De wilde wingerd" een bloemlezing uit eigen wer$ met een inleiding van den letterkundi ge Roel Houwink. (Op een bespreking tusschen des kundigen van vijf landen is te Londen besloten de toon A op een overeengekomen aantal trillingen te bepalen, zoodat in de toekomst alle orkesten op precies gelijke toonhoogte kunnen afstemmen.) Steek de trompet en blaas de fluit, Strijk op viool en cel en bas, Hier kwam een eensgezind besluit, Waar altijd nog verdeeldheid was. De A is thans dus algemeen. Op zooveel trillingen bepaald, Wat blijft verdeeld, de A is één, Die zegepraal is nu behaald. Van Groot Brittanje tot Japan, Van Groenland tot Amerika. Van Chili tot Afghanistan, Klinkt overal dezelfde A Piano, harp en saxofoon, Trombone, piccolo en bas, Zijn overal gelijk in toon. Gelijk in A, dus ook in as. Dit waarlijk toonaangevend feit, Verdient ons aller lof en dank, Dit toonbeeld van eenstemmigheid, Is veel meer dan een ijdle klank. Moog' hieruit dan ten langen lest, Ontstaan waarnaar het menschdom haakt, Dat men in 't Europeesch orkest, Tot eenheid in den toon geraakt. P. GASUS. Canadeesche vijfling aan het Engelsche koningspaar voorgesteld. Elk ontving een manteltje van de Koningin. De Engelsche Koninklijke familie is Maandag middag op 3 uur 29 plaatselijke tijd te Toronto aangekomen. Na onder luide toejuichingen een rit door de met vlaggen versierde straten te hebben ge maakt hebben de koning en zijn gemalin, ge zeten op scharlakenroode troonen, welke voor het stadhuis waren opgesteld, de hulde der stad in ontvangst genomen. Vervolgens werden zijn officieel door de regeering verwelkomd in het provinciale parlementsgebouw, waar zij twee uur lang door een uitgelezen gezelschap werden verwacht. Terstond na de officieele plechtigheid in het Kamergebouw werd de Dionne- vijfling aan het koningspaar voorgesteld. Nadat de speaker had aangekondigd, dat de vergadering thans „vijf kleine koninginnetjes" te zien zou krijgen, wer den de vijf meisjes binnengeleid. In plechtigen optocht schreden zij binnen met den minister-president Hepburn aan het hoofd. Twee hunner werden door de ouders aan de hand gehouden, terwijl drie kindermeisjes de Brussel in tessigewaac ter gelegenheio <an het bezoek van ri. M. de koningin. Een reusachtig portret der vorstin als artistieke decoratie van een der groote magazijnen Het woord is aan Goethe: De jeugd zou voor v\ij on uitstaanbaar zijn als ik zelf niet onuitstaanbaar was ge weest. anderen aan de hand hielden. Dr. Dafoe liep achter den premier. De kinderen droegen witte jurkjes en tuithoedjes met satijnen lintjes. Het laatste kind. dat binnenkwam, lokte applaus en gelach uit door beslist iedereen te willen toe wuiven. niettegenstaande haar pogingen om naar boven op de tribunes te kijken haar bijna deden struikelen. De koningin vereerde ieder kind met een blauw manteltje, terwijl de vijfling de koningin een door elk der meisjes onderteekende foto aanbood. Na de uitwisseling der geschenken, legde elk der meisjes haar armpje om den hals van de koningin en gaf haar een klinkenden kus, welke zij beantwoordde. Gegevens uit de Haarlemsche werkloozenstatistiek De werkloosheid is blijkens de officieele sta tistiek der gemeente Haarlem aan het dalen. Wjj hebben er indertijd al eens de aandacht op ge vestigd. dat een bestudeering der cijfers aan toont, dat vooral de jeugdige arbeiders werk be komen. Het aantal werkloozen was: April 1936: 6355 April 1937: 6062 April 1938: 5587 April 1939: 4959 Het aantal werkloozen is in die drie jaar dus met 1396 verminderd. Het blijkt evenwel dat de sterkste verminde ring wordt waargenomen bij de groep jeugdige arbeiders Juiste vergelijkingen zijn niet te ma ken omdat in den loop der jaren de groepen van leeftijden in de statistiek vermeld gewijzigd zijn. Maar veelzeggend is het feit, dat er in 1936 551 werkloozen waren van 20 jaar en Jonger en 2011 van 21 tot 30 jaar, terwijl er nu in 1939 slechts zijn 91 van 14 tot 17 jaar en 427 van 18 tot 25 jaar. In 1939 zijn er nog: niet zooveel werkloozen heneden de 25 jaar als er in 1936 waren beneden de 20 jaar. Bovendien blijkt uit de statistiek dat het aan tal werkloozen beneden de 20 jaar daalde van 403 in Januari 1937 tot. 91 in April 1939 Van de 4959 werkloozen die in April 1939 bij de Arbeidsbeurs waren ingeschreven waren er 538 beneden de 25 jaar, 3368 van 25 tot 65 jaar en 153 boven de 65 jaar. Het feit dat in het bijzonder jeugdige arbei ders aan het werk gaan verklaart waardoor het komt dat het totaal van de uifkeeringen aan werkloozen niet veel vermindert. In Januari van dit jaar waren er te Haarlem 6339 werkloozen tegen 6687 in Januari 1937. De groepsverdeeling was: 1417 jaar: 1937: 403, 1939: 122 18—30 jaar: 1937: 1858. 1939 1757 3164 jaar: 1937: 4304. 1939: 4305 65 jaar en ouder: 1937: 122, 1939: 153 Hoewel er dus in Januari 1939 in totaal 248 werkloozen minder waren dan 2 jaar geleden was het aantal werkloozen van 30 jaar en ouder nog met 32 gestegen. BEGRAFENIS J. P. DF, KLERK. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer J P. de Klerk, in leven gemeente-ontvanger alhier, zal plaats hebben Donderdag 25 Mei a^>„ te 12 uur. op de Algem. Begraafplaats aan de Kleverlaan. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Aan een dame is in het Haarlemsche Postkan toor haar tasch ontrukt. 1 De dalende werkloosheid te Haarlem. 11 De gevolgen voor Heemstede van de nieuwe inkomsten- en winstbelasting. 11 BINNENLAND. Mr. de Wilde's aftreden en het vraagstuk der slagkruisers. 1 De pers over het aftreden van minister de Wilde. 8 BUITENLAND. Het gisteren onderteekende Duitsch-ltaliaan sche verdrag bevat drie geheime overeen komsten MacDonald heeft in het Lagerhuis een toe lichting op het Witboek inzake Palestina gegeven. 5 De Italiaansche vrijwilligers zullen deze maand Spanje nog verlaten. SPORT. Criticus over de Derby. j ARTIKELEN, enz. Ben van Eysselsteijn: Onderhoud met Z. Exc. Adolphc Max, burgemeester van Brussel 3 II. D. Vertelling: Verloren Paradijs. 4 rijst de Triple Alliantie? 8 Van onzen correspondent te Londen: Een Engelsch tennisprobleem. 8 .1. H. de Bols: Tentoonstelling der Vereeniging voor Grafische Kunst. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 14

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1