OOSTEN Onderhoud met Z. Exc. Adolphe Max Burgemeester van Brussel. NIEUWS IN 'T KORT UIT DE PERS. Hartjes DINSDAG 23 MEI 1935 HAAREEM'S DAGBEAD 3 ,,T)e 3CoMandsche qe= Doelens, tijdens het (bezoek oan JConinq £eopold, einden thans een enthousiasten echo te JBaissel. In een sfeer van Middeleeuwen, Cothiek en Cildehuizen. (Van onzen specialen correspondent) BRUSSEL, 22 Mei. Rank rijst het slanke, transparante toren tje van het Brusselsch stadhuis boven de grij ze, met verguldsel decoratief versierde gilden gevels der oude, romantische huizen aan de beroemde Groote Markt. Iedere woning heeft hier haar eigen, trot- sche historie, elk haar eigen brok glorieuze, fiere geschiedenis, die tot in de verre middel eeuwen terug gaat en die haar hoogtepunt vond in oen tijd der rijke. Vlaamsche poorters zelfbewuste, fiere kerels, die er niet van hiel den den stuggen nek te buigen, evenmin als die van het trotsche Gent, de stad der torens, en het droomende Brugge, stad der kanalen. Die Vlaamsche poorters, vereenigd in hun machtige Gilden, zetelende in paleizen, die aan pracht en praal het Bourgondische Hof naar de kroon staken, hebben hun onuit- wischbaren stempel gedrukt op den grond waar ik nu sta: Brussels Groote Markt, hart van Brabant en Vlaanderen, hart, van een grootsche, Zuid-Nederlandsche beschaving. Velen uwer, lezers en lezeressen, zullen hier ook gestaan hebben, misschien even vaak als ik. En het zal u als mij zijn gegaan: telkens weer komt men onder de onweerstaanbare be koring van dezen gewijden grond. Gewijd; ook voor Noord-Nederland. Burgemeester Max. Want is daar, dwars over de Markt, als van aangezicht tot aangezicht met het Gothisch Raadhuis niet het aloude „Broodhuis", het „Maison du Roi", ten nauwste verbonden aan het bloed der martelaren, vergoten voor de zaak van vrijheid van geest, tolerantie in ge loof en vrije Nederlandsche rechten? Gewijde grond. Door het bloed van den no- belen Van Hoome en den dapperen, overmoe- digen Egmond, den tragischen graaf zonder hoofd, na wiens dood de strijd om eigen vrij heid werd voortgezet en geleid door den Prins zonder land. den Vader des Vaderlands, Willem van Oranje, die in Brussel eens zijn woon plaats had. De ambtenaar van het stadhuis, die ons vriendelijk in een zangerig Zuid-Nederlandsch te woord staat, knikt vol begrip. Hij heeft den zelfden gedachtengang als wij, ofhij ver moedt, wat er in mij omgaat, want als we de marmeren trappen opgaan, stoot hij een deur open en laat ons, naar rechts even de Raads zaal binnengaan: „Hier kunt u Willem van Oranje zien" zegt hij. Wij betreden de indrukwekkende Raads zaal, in rood en goud, met haar kostbare gobe lins, pronkjuweelen van oud-Brabantsche kunst, vervaardigd door den genialen meester Victor Janssens, een der grootste Vlaamsche kunstenaars van zijn tijd (17e eeuw)Een dei- gobelins stelt voor: keizer Karei den Vijfde op zijn troon, voor hem, gebogen, staat zijn zoon, de latere Philips den Tweede, Koning van Hispaniën, die wij in ons volkslied wel altijd hebben geëerd, maar dien wij toch lie ver zagen gaan dan komen. En naast den Keizer, aan diens rechter hand, staat de slan ke figuur van den jeugdigen Willem, Prince van Oranje, met zijn bekende blonde punt baardje. cïie door den kunstenaar voortreffe lijk is afgebeeld. De ambtenaar kijkt op zijn horloge. We heb ben nog enkele minuten, voor het afgesproken uur, waarop Zijn Excellentie, minister van Staat, Adolphe Max, burgemeester van Brus sel, mij ontvangen wil. Een gesprek dat door de vriendelijke en sympathieke bemiddeling van Zijn Excellentie J. Baron Herry, gezant van den Koning van België aan het Konink lijk Hof in Den Haag is tot stand gekomen Wij loopen de college-zaal binnen, waar de Brusselsche Burgervader met de Wethouders vergadert, de z.g. Maximiliaan-zaal. zooge noemd naar de beeltenis van Keizer Maxi- miliaan op het midden-paneel achter den zwa- ren voorzitterszetel. Maximiliaan, heerscher in Vlaanderenland. maar door zijn onderdanen, vooral door die onnoemelijk rijke, onbuigzame poorters niet altijd even geliefd. Evenmin als Karei. Dat moest u maar eens aan de „Gent- sche stroppendragers" vragen. Deze imposante college-zaal bezit rond-om in de hooge ruime wanden prachtige gobelins van den beroemden Vlaming Vanderborcht, eveneens uit de 17e eeuw. Onder het strenge, hakige heersehersprofiel van Maximiliaan staat een machtig stuk zilversmeedwerk, meer dan manshoog, een kunst die in Brussel we reldnaam bezat en die door een roemrijk gilde werd uitgeoefend. Het stelt voor de spits van den Raadhuistoren, Sint Michael den duivel neerstekende, een motief ontleend aan het wapen der stad, dat den Beschermheilige als embleem voert. Een marmeren gang onder Gothische boog gewelven. En nieuwe zalen. De trouwzaal met haar troon. De groote feestzaal. Gothisch. Met nissen en spitsbogige glas-in-lood ven sters. Hier zien. uit gobelins, de Gilden neer op het nageslacht. En straks op het illuster gezelschap, dat dan aanwezig zal zijn, als Zijn Excellentie. Adolphe Max. namens de huidige stadsregeerina. Hare Majesteit. Koningin Wil- helmina der Nederlanden zal ontvangen onder de vergulde, houten kap met het balcon, waar voorheen de muzikanten speelden, en verrafel de vaandels, tot den draad versleten, maar nog immer bont van kleur en trotsch van emblemen. Daar tusschen kolommen met beeldhouwwerk: ridders, geleerden, dichters en denkers, de groote figuren uit deze groote stad, heeft elk gilde zijn eigen gobelin; bouwmees ters, wevers, bierbrouwers, schutters, schilders, edelsmeden, alle beroepen die mét de ragfijne luxe van het wereldberoemde Brusselsche kant een visioen geven van ongehoorde weelde en prachtlievenden rijkdom. Dan neem ik afscheid van mijn geleider en wacht enkele minuten in de antichambre, een hooge zaal met donkere betimmering en de kleurrijke schilderijen van Van Moer. Door het venster ziet men op de kleine binnenplaats. Deels Gothisch en deels barock, waar in 1717 de achterbouw werd bijgetrokken. Een groene glanzende wagen rijdt aan. Met het roode nummer dat ieder Brusselaar kent, A 28, de auto van den Burgemeester. Gesprek met burgemeester Max. Een hoog vertrek, zeer licht en zeer ruim. Ramen, die uitzien op de middeleeuwen. Een groot bureau, overladen met dossiers en pa pieren. Een elegante gestalte komt ons tege moet. Dit markante, levendige gezicht met de martiale snor en het diplomatieke puntbaard je, herken ik onmiddellijk van vele foto's: Adolphe Max. Het witte, speelsche hondje, dat hem trouw en onafscheidelijk vergezelt, snuffelt om mijn beenen en ruikt er wellicht iets van een veel minder bekenden, Hollandschen rasgenoot uit het Noorden. Zijn Excellentie begint onmiddellijk met de verzekering, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina in Brussel een levendige belang stelling heeft gewekt onder alle lagen der bevolking. „Koningin Wilhelmina" zoo vervolgt hij vrijwel woordelijk, „kan er zeker van zijn. dat Zij in Brussel een buitengewoon enthousiaste en warme ontvangst zal hebben. Mijn mede burgers zullen Haar al den eerbied bewijzen dien men verschuldigd is aan een Vorstin, die steeds, ook onder de moeilijkste omstandig heden, de nobelste en verhevenste opvatting van Haar taak heeft bezeten. Brussel zai deze gelegenheid benutten om de solidariteit te doen blijken die oiis land en de Hollandsche natie verbindt". „Wij zijn destijds zeer getroffen geweest door de wijze, waarop onze Koning in Neder land is ontvangen. De gevoelens die de Hol landers Zijne Majesteit bij die gelegenheid hebben betuigd, zullen in Brussel een ster ken. gemeenden en diepge voelden echo vinden." Ik stel Zijne Excellentie de vraag wat voor hem het belangrijkste is in het Koninklijk Bezoek. Het antwoord daarop luidt: „Aan beide kanten van de grens heerscht eenzelfde, sterke begrip van belangen-gemeen- schap, zoowel geographisch als commercieel, maar bovenal door eenzelfde gehechtheid aan een vast ideaal van vooruitgang, orde en vrij heid. Deze worden door het bezoek van Hare Majesteit, de Koningin der Nederlanden, als het ware gesymboliseerd." Terwijl Burgemeester Max spreekt, zie ik hem aan en bedenk welk een moeilijk ver leden en welk een bijna bovenmenschelijke taak deze mensch in felbewogen jaren heeft gekend. Deze gesoigneerde, levendige diplo maat, met zijn hoffelijke manieren en Fran- schen zwier, heeft tijdens de bezetting der Duitschers voor zijn stad en volk in de bres gestaan en geprotesteerd tegen het wegslee- pen der burgers, op een wijze, die hem den toorn der overheerschers bezorgde, zoodat hij met anderen, gevankelijk naar Duitschland werd getransporteerd. Ik vertel hem. dat de historie van de Groote Markt mij herinnerde aan den strijd om gewetensvrijheid in de Ne derlanden. De tijden zijn nu weer roerig. Zijn Excellentie knikt. „In deze roerige tijden, vol gevaren, die Europa schier dagelijks bedreigen, bemerken wij meer dan ooit. dat de nauwe band tus schen Holland en België, oprecht gewenscht als een verlangen dat in onze harten leeft, niet alleen beantwoordt aan sentimenteele as piraties, maar dat zij van een primair belang zijn voor het bewaren en instandhouden van de onafhankelijkheid onzer respectievelijke landen." Als Zijne Excellentie mij tot de deur van zijn werkkamer uitgeleide doet. zegt hij nog: „De toejuichingen, die in Brussel en Luik Uwe Koningin zullen begroeten, zullen spreken van onze bewondering voor Hare Persoon, maar ook van onze oprechte vriendschap voor haar volk en ik mag wel zeggen, van de banden van de meest hartelijke broederschap Op den terugweg, gaande langs de marme ren bustes der Brusselsche burgemeesters, waaronder ook Adolphe Max, de laatste, hoor ik buiten paardengetrappel onder de poort. Het zijn de beide afdeelingen bereden gendar merie, die aan het oefenen waren voor wat straks een feestelijk schouwspel zal zijn: de plechtige ontvangst van Koningin Wilhelmina. Nazaat van Frizes Willem van Oranje, wiens beeltenis prijkt op het Raadszaal-gobelin van dit huis en wiens strijd en lijden zoo nauw verweven was met den grond dien Zij zal betreden. BEN VAN EYSSELSTEI.TN Het zesjarig dochtertje van Schipper Graver, die met zijn schip in de Buitenhaven te Delf zijl lag, is overboord gevallen en verdronken. Te "s-Hertogenbosch is het zesjarig zoon tje van de familie van der Leest in een sloot gevallen. Toen het ventje eruit werd gehaald, bleek het al te zijn overleden. De woning van den kapper en sigaren winkelier C. Jelleman aan de Pottenmarkt te Middelburg is door het vuur vernield. De zweefvlieger Noordenbos uit Enschedé is in 112 uur van Twente naar Grave (bij Nij megen) gevlogen. Door het vuur is tusschen Eibergen en Borculo vier h.a. dennebosch verloren gegaan. Het honderdjarig bestaan van de N.V. Phs. van Ommeren"s Scheepvaartbedrijf is Zaterdag ten kantore der vennootschap her dacht Centrale Bond van P. T. T.-perso- neel consrresfceert. Maandag kwam het driedaagsche congres vat den Centralen Bond van Nederlandsch post-. Te legraaf- en Telefoonpersoneel (C. R. P. T. T.) in het Grand Hotel te Scheveningen bijeen, op welk congres tevens het 20-jarig bestaan dezer orga nisatie wordt herdacht. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer H. M. Roos, erop, dat een nieuw rangbevor- deringsplan door den directeur-generaal thans in vooruitzicht is gesteld. Spr. meende, dat deze regeling in elk geval aan twee voorwaarden zal moeten voldoen. Allereerst zullen vele losse krachten vast aangesteld behooren te worden en voorts zullen aan het in dienstzijnde personeel op grond van zijn bekwaamheid weer promotie kansen moeten worden geboden en zal daarbij rekening gehouden moeten worden met dd spe ciale positie van de ouderen. Het beleid van het bondsbestuur over de ver slagjaren 1937 en 1938 werd met algemeene stem men goedgekeurd Geëtaleerd FLAT-COMBINAITE. Slaapkamerameublement, bestaande uit: 3 deurs kast, lits jumeaux, 2 nachtkastjes, toilet, tafel, 2 stoelen. Eetkamerameublement, bestaande uit: dressoir, tafel, 4 stoelen, 2 armstoelen. Salonameublement, oestaande uit: bank, 2 fauteuils, tafel. Totaal 790. TCjeSi lAxtt XJUÜ t^JbihA&uA edls OucUtisexxA B ARTELJORISSTRA AT 13-17 k TELEFOON No. 13913 (2 LIJNEN) HAARLEM OPGERICHT 1853 (Adv. Ingez. Med.) LINDETEVES—STOKVIS. AMSTERDAM, 22 Mei. Naar wij verne men zal in de op 6 Juni 1939 te houden ge wone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsch Indische Maatschappij T. V. D. Z. van der Linde, Teves en R. S. Stokvis en Zonen Ltd. N. V. wor den voorgesteld het dividend te bepalen op 12V2 procent. ,,lêèn tö>\N° U besteedt Uw geld het best aan goede klee ding en dus aan WAARBORG- KLEEDING (Adv. Ingez. Med.) Het aftreden van minister De Wilde. Het aftreden van mr. J. A. de Wilde als mi nister van Financiën heeft in breeden kring de aandacht getrokken. De „Nieuwe Rott. Courant" (lib. beschuldigt den minister van Sociale Zaken er van, een rijksdienst voor de Werkloosheids bestrijding in het leven te hebben geroepen en daardoor vast uitvoering te hebben gegeven aan een princlpieele koersverandering, waarover de Staten-Generaal eerst nog hun oordeel behoorden uit te spreken. Intusschen is Defensie met haar eischen gekomen. Er is nu een werkloosheidsbelang, een financieel belang en een defensiebelang. Maar er is één primair belang, zegt het blad: het landsbelang. En het is dan verder van mee ning, dat minister Romme zich hieraan niet heeft gestoord en te overijld te werk is ge gaan. De N.R.C. zegt dan met betrekking tot het plan-Westhoff, dat dit noodzakelijk moet lei den tot meer ordening. ..Voor dezen aanloop tot staatssocialisatie schrikken zekere politieke partijen niet terug. Partijpolitiek en het eigen belang van elke rijksinstelling om zich uit te breiden vinden elkaar dus op dit punt." Het blad vervolgt dan: Dat minister De Wilde, nu Defensie ook zijn eischen steit. van den minister van Sociale Zaken begrip voor de verzwaarde verantwoordelijkheid verwacht, zouden wij ons kunnen voorstellen. De instelling van den Rijksdienst voor werkloosheids bestrijding doet veronderstellen, dat deze verwachting niet in vervulling is gegaan. Ook al zou aan minister Romme in het kabinet indertijd een zeker crediet zijn toegezegd, de omstandigheden kunnen ver anderen en in elk geval blijft ieder vrij en zeker de minister van Financiën tegenover de w ij z e van besteding daar van. Pomppolitiek De „Rotterdammer" (a.-r.) plaatst een artikel uit anti-revolutionnairen kring, waarin o.m. wordt gezegd: Het getuigt van beperktheid van blik als men gelijk de socialistische pers deed de onmiddellijke oorzaak van het conflict zoekt in de uitgaven voor de landsverdediging. Hoogstens is hiermede een der vele facetten ér van aangegeven. „Des Puaels Kern" schuilt in de u i t g a- venpolitiek. Het ongebreideld doen van staatsuitgaven, wordt verder gezegd, heeft nog nimmer ergens ter wereld blijvende resultaten voor de volkswelvaart opgeleverd. Geld rolt echter niet altijd maar door; soms ligt het al spoedig om. De befaamde „pomppolitiek" b.v. leert dat zeer afdoen de. Millioenen en milliarden verdwijnen vaak zeer spoedig door allerlei „lekken" uit het verkeer. Een deel eclipseert naar het buitenland, een ander deel vindt zijn neerslag in stijgende binnenlandsche bank- en spaarsaïdi. die niet tot nieuwe activiteit komen. Wil een regeering er den gang in houden, aan moet de „pomp" telkens opnieuw worden aangezet en ach teraf blijkt meermalen de aangerichte schade grooter dan de bereikte voordeden. Iets duurzaams was niet verkregen. Het gestremde goederen- en geldverkeer hangt met deze feiten tep nauwste samen. Ook de neiging om de productiekosten te ver- hoogen oefent hier een ongunstigen in vloed uit, die niet is te niet te doen door devaluatie of dergelijke manipulaties, wel ker effect al evenzeer van tijdelijken aard is te achten. Dit laatste hebben we ook in ons land ervaren. Wil men dezen vicieuzen cirkel verbre ken, dan staat eigenlijk slechts één uit weg open; de economische dictatuur naar Duit-sch of Russisch model. In het artikel wordt dan verder als zeker aangenomen, dat het om aanzienlijke bedragen gaat en dat het feit, dat minister De Wilde alleen is heengegaan niet wil zeggen, dat hij geen medestanders in het kabinet heeft. Er kunnen te dezen aanzien bepaalde opportuni- teitsreaenen aanwezig zijn, die er toe hebben geleid, dat slechts één minister heenging. En bovendien is de kwestie met de opzienbaren de ontslagaanvrage ten principale en in het algemeen ten volle beslist? De schrijver wil met zoover gaan en spreken van het begin van het einde, hoewel voor dit oordeel wel gronden aangevoerd zouden kunnen worden. De taak van den minister van Financiën a,izooals neergelegd in het officieele commu niqué, leert, dat de strijd zal worden voort gezet. Men zou willen, dat de minister-presi dent in zijn pogingen zal slagen, maar voors hands koestert de schrijver van het budgetatre evenwicht voor 1940 geen groote en mooie ver wachtingen. De „Nederlander" (c.-h.) ontleedt het bericht van den regeeringspersdienst en trekt dan de voorzichtige conclusie, dat minister De Wilde om een relatieve kleinigheid zou zijn heengegaan en dat het niet om een geschil tusschen de in het kabinet vertegenwoordigen de groepen, doch om een Individueele opvat ting van een der katholieke leden ging. Het blad besluit: Het is de tragiek van een minister van Financiën in dezen tijd. dat hij zijn eigen lijke opdracht steeds in meerdere of min dere mate moet offeren aar. de ijzeren noodzakelijkheden van de huidige wereld situatie, al zal hij ten slotte steeds ergens een grens moeten trekken. Minister De Wilde heeft deze grens (men denke in dit verband ook aan zijn uit lating over het huishoudboekje van de huismoeder) naar ons oordeel te vlug en te veel volgens de regels uit het rustige verleden getrokken. Een verwijt kan men hem persoonlijk daarvan natuurlijk niet maken. Hij heeft het landsbelang, zooals hij dit ziet. doen overwegen. Zij, die op dit punt echter andere in zichten hebben en wij scharen ons zon der eenige aarzeling onder hen zullen verheugd zijn te constateeren, dat blijkens het aanblijven van de overige bewinds lieden, de opvatting van mr. De Wilde door hen niet wordt gedeeld. Deze overigen zullen dan ook nog nut tig. zij het moeilijk werk kunnen ver richten. Ook de „Maasbode" (kath.) kan, aan de hand van het communiqué, niet. anders vin den als reden van minister De Wilde's besluit dan een kleinigheid. Het blad klampt zich vast aan de zinsnede „voornamelijk betrekking hadden op nieuw aangevraagde uitgaven" en zegt dan. dat dit alleen kan zijn de aanvullen de begrooting van Sociale Zaken ad f 5.324.000 met het oog op de versterking van de bestrij ding der jeugdwerkloosheidheid. Het „Handelsblad" (lib.) acht de re- reerkracht van het rechtsche ministerie ver zwakt en zegt veilig te kunnen vaststellen, dat een breedere basis tot gemakkelijker over eenstemming over de kabinetspolitiek zou hebben geleid. „Wil ons volk", aldus het sociaal-democrati sche partij-orgaan „Het Volk", „de nood zakelijke militaire lasten aanvaarden, dan zal er evenwicht moeten zijn in het regeerings- beleid; dan zullen voor werkloosheidsbestrij ding en sociale zorg dezelfde maatstaven moe ten gelden als voor de landsverdediging." Ook dit blad spreekt van een geduchte verzwak king van de positie van het ministerie. Het „Nat, Dagblad" (nat.-soc.) conclu deert: De crisis, waarin wij zijn aangeland. Is geen gewoon ministerconflict, doch een staats- crisis. De R.K. Staatspartij wil heerschen. daar zij het nat.-socialisme vreest. -T^SfToToiken van genot I (Adv. ingez Med.) Voordracht voor hoogleeraars- benoeming te Amsterdam. B. en W. vaar Amsterdam bevelen den raad aan voor de benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de vaderlandsche geschiede nis, in de plaats van dr. H. A. Enno van Gelder, die zijn benoeming niet heeft aan vaard, jhr. dr. P. J. van Winter, te Amsterdam, en dr. H. J. Smit te 's-Gravenhage. Voorts bevelen B. en W. den gemeenteraad aan voor de benoeming van een gewoon hoog leeraar in de handels, het faillissementsrecht en het internationaal privaatrecht, prof. mr. M. H. Bregstein te Rotterdam en mr. I. Kisch te Amsterdam. Ter benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de artsenij-bereidkunde (re- ceptenleer en galenische pharmacie) bevelen B. en W. den raad aan prof. P. van der Wie len, die een verzoek heeft ingediend om eervol ontslag als gewoon hoogleeraar in de artse- nijbereidkunde aan de gemeente-universiteit, welk eervol ontslag B. en W. voorstellen met ingang van 18 September te verleenen. Verder bevelen B. en W. den raad aan voor buitengewoon hoogleeraar in de pharmaceu- tische scheikunde en het chemisch onderzoek van plantaardige en dierlijke grondstoffen en de daaruit bereide praeparaten mej. dr. C. G. van Arkel, thans lector. Ten slotte bevelen B. en W. den raad aan ter benoeming van een lector in de economi sche geologie en mineralogie dr. J Wester- veld te Amsterdam. Geslaagde schoolreis naar W est-Vlaanderen. De Nederlandsche schoolreis naar West- Vlaanderen van 1720 Mei j.l. gehouden, is wederom een volkomen succes geweest voor de „Stichting Nederlandsche schoolreizen". De hoofdleiding berustte bij dr. A. J. Por tengen en den heer C. van den Broek, le den van het bestuur der stichting, benevens de heeren G. R. Lobatto. referendaris bij het departement van onderwijs en van Katwijk. Ned. Reisvereeniging ging het in 1938 goed. N. R. V.-groepen zullen worden ingesteld. Te Enschedé is de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Reis Ver- eeniging gehouden. Nadat de deelnemers officieel ten stadhuize waren ontvangen, opende de voorzitter, de heer J. J. van Egmond, de vergadering met èen korte rede. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden na bespreking goedgekeurd. Uit de verslagen bleek o.m. dat het ledental is gestegen van 51.110 tot 32.171. Er werden 711 reizen gehouden met in totaal 20.865 deel nemers (vorig jaar 19.967». terwijl het totaal der netto reissommen 1.494.486 bedroeg. De ontvangsten bedroegen 373.000. de uitgaven f 341.0D0, zoodat er een batig saldo was van 32.000. Besloten werd de volgende algemeene verga dering in Den Haag te houden. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren A. C. Dijkman. J. van Ettinge en V. J. Uri wer den herkozen. Uitvoerig werd gediscussieerd over de voor stellen van het hoofdbestuur Inzake de afdee lingen. Besloten werd tot het instellen van zgn. N. R. V.-groepen in plaatsen, waar het aantal leden niet voldoende is om tot oprichting van een afdeeling over te gaan. Afdeelingen, welke gedurende 2 jaren minder dan 300 leden tellen, zullen tot groepen worden omgevormd. Alleen zal voor de bestaande afdeelingen tot 1950 een overgangsmaatregel worden gemaakt. Alleen de groepen boven 300 leden krijgen stemrecht op de algemeene vergadering. Wan neer een groep meer dan 400 leden telt zal ze worden gewijzigd in een afdeeling. Een voorstel van het hoofdbestuur inzake het invoeren van gezinscontributie, werd na uit voerige bespreking teruggenomen. Een voorstel 's-Hertogenbosch inzake het aanvaarden van bezoldigde functies in de N. R. V. door leden van het hoofdbestuur, werd met 303 tegen 201 stemmen en 7 blanco ver worpen. Omzet van Brocades-Stheeman steeg. Aan het verslag over 1938 van de N.V. Ko ninklijke Pharmaceutische Fafrieken v.h. Bro- cades-Stheeman Pharmacia, ontleenen wij het volgende: De in ons vorig jaarverslag vermelde uit breiding en verbetering van ons distributie apparaat brachten ons, ook in 1938 een aan zienlijke omzet vermeerdering. Toch ligt in het bereikte uiteindelijke resultaat voor ons een element van onvoldaanheid, omdat ondanks verhoogde inspanning en vergroote omzetten de netto-winst beneden die. in vorige jaren behaald, is gebleven. In 1939 is, tot het oogenblik van schrijven van dit verslag, de ornzet vermeerdering krachtig voortgezet. Hoewel de door ons ge maakte prijzen ten deele onbevredigend blij ven geeft de gezonde ontwikkeling van ons fabrieks- en handelsbedrijf ons vertrouwen tn de toekomst. De netto-winst bedraagt f 428.326 (521.328) inclusief het winstsaldo Ao. Po. f 449.079 549.953). Volgens de statuten dient een bedrag van f 42.832 (52 132) voor afschrijvingen en 'of reser veeringen bestemd te worden. Wij zouden dit bedrag wenschen te verhoogen met f 123 213 (92.967). zoodat dan in totaal f 166.046 (145.C99) voor statutaire en extra-afschrijvingen en/of reserveeringen beschikbaar is. Hierna resteert f 283.032 (404.853). Voorgesteld wordt uit te keeren 5 pet. (onv.) dividend op de preferente aandeelen f 1.600 (onv 5 pet. (7) dividend op de gewone aan deelen f 200.000 (280.000), dividend- en tan tièmebelasting. tantièmes f 72.173 (102.501). en het saldo ad f 9.259 (20.752) naar nieuwe reke ning over te brengen. VAN MIJNHARDT. Wufot/but. CcM Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 30 ct. (Aav. Ingez. Med.) VLASFABRIEK UITGEBRAND. Omstreeks half drie is Maandagmiddag brand ontstaan in de even buiten het dorp Haamstede gelegen vlasfabriek van de N.V. Vlasroterij „Schouwen". In een minimum van tijd stond het perceel, evenals de daaromheen gelegen bergen vlas. in vlammen. Het vrijwillige brandweer corps was een kwartier na 't uitbreken van den brand met de motorspuit aanwezig en bestr««A het vuur met vier stralen. De fabriek brandde geheel uit. Enkele bergen vlas wist de brandweer te be houden. De schade, welke op ruim f 25000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. De fabriek was eigendom van de N.V. Vlas- roterij Schouwen, terwijl de bedrijfsleider Tim- mers de vlasbewerking voor eigen rekening uit voerde. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. BERNHARDKAZERNE TE AMERSFOORT IN GEBRUIK GENOMEN. De kort geleden voltooide Bernhardkazerne aan de Vlasakkers te Amersfoort, waarir. het tweede escadron pantserwagens en het derde es- cadron van het eerste regiment huzaren gele gerd zijn, is Maandag officieel in gebruik geno men.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5