KERS Simplex rijwielen, even solide als mooi, k650 Vvihculk DE NACHTEGAAL FABLO shirti v#* (Adv. ïngez. Med.) HAASEEM'S DAGBEAD Ik b« indertijd reedn beloond", antwoordde de nachtegaal. „Ik .1 U zong. Dat zjjn de juweelen, die een zanger vreugde sohenken. Üetj tranen m Vw oogen gezien, toen ik voor de eerste maal voor Maar nu moet B slapen, om Hink en uterk wakker te worden. Ik zal U m slaap zingen." MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doe zen van 35 cent. (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) AANWINSTEN. SOCIALE WETENSCHAPPEN. SICKESZ. Quo vadis? of de weg naar „onge kende" welvaart. 2 dln. EXACTE WETENSCHAPPEN. SCHUH. Theorie der hoogere machtscongruen ties der hoogere machtsresten. SCHUH. Toepassingen van de theorie der ge- tallencongruenties, in het bijzonder op repe- teerende breuken. HAAS-LORENTZ, DE. De beide hoofdwetten der thermodynamica en hare voornaamste toepassingen. JUNG. Kleine Erdbebenkunde. TECHNISCHE WETENSCHAPPEN. FOKKEMA EN GYZELS. De toepassing der electrotechniek aan boord van schepen. MERKLE. Handbuch für Flugmotorenkunde. CORVER. Radio-ontvangtechniek. MECHANISCHE TECHNOLOGIE. WUNDRAM. Elektrowarme in der Eisen- und Metallindustrie. GESCHIEDENIS. Wat iedere Nederlander van zijn vlag weten moet! (door Cornclissen-Goedkoop) SCHELVEN. VAN (red.) Van hoepelrok en pruikentooi. DICKINSON. Brieven van een Chinees. LORANT. I was Hitler's prisoner. VOORBEYTEL. Hoe Parijs Parijs werd. NEDERL. en i. h. NEDERL. VERT. ROMANS. BOM. DE. Wrakken. CORSARI. Schip zonder haven. SCHNITZLER. Thérèse. ENGELSCHE ROMANS. BRAMAH. Kal Lung's golden hours. MANNIN. Ragged banners duizendmaal dank, lief vogeltje", zei de keizer. „Ja, ik II heb de booze gezichten van mijn bed en den Dood van m*n hart leen je nog heel goed. Eens heb ik je uit mijn rijk verjaagd en nu weggezongen. Hoe kan ik je dat beloonen f Heeren met streken. Kwajongens, die een ruit ingooien, bestaan sedert de ruiten er zijn. Soms gaat een ruit er per ongeluk aan, door een bal, die „buiten de lijnen" raakt als er een partijtje op straat wordt gespeeld. Een andere keer neemt 't een of andere voorwerp een verkeerde richting, maar natuur lijk zijn er ook gevallen waarin een ruit met opzet ingegooid wordt. Meestal echter is dan sprake van belhamels, die zich door hun jeugd nog wanen in het wilde inplaats van in het ge temde Westen. Doch stelt u zich eenige mannen voor, die beiden den leeftijd, waarop men meneer wordt, reeds veilig overschreden hebben, en waarvan .er één reeds grijze haren heeft, en die ervan beschuldigd worden een ruit bij een schoenmaker te hebben ingegooid. Kunt u zich dat niet voorstellen? Dan had u Maandagmor gen maar de zitting van den politierechter moeten bijwonen, want daar vershenen beide heeren in levende lijve en ze moesten naast elkaar op het verdachtenbankje zitten. De schoenmaker verscheen als getuige en vertelde hoe hij op den 14den April des morgens toen hij was opgestaan de ruiten van zijn huis vernield zag. Zijn naambord lag n.b. in de kamer en was kennelijk door een der ruiten gesmeten. De schoenmaker wist onmiddellijk de schul dige. „Dat kan geen ander gedaan hebben meende hij en inderdaad de man in het verdachten bankje gaf toe. Samen met een ander had de man-met-de-grijze-haren, na een café te hebben bezocht, het naambord van den schoenmaker, dien hij niet zetten kon, van den muur gerukt. De andere kende den schoenmaker niet eens, doch vond blijkbaar dat zoo'n naambord toch maar niet op de straat kan blijven liggen, en deponeerde het binnenshuis. Evenwel niet via de deur, doch door het venster, dat de hebbelijk heid had met z'n glas in den weg te zitten. De man met de grijze haren werd blijkbaar meegevoerd door wraakgevoelens, zijn mede- café-bezoeker had geen bepaalde reden voor zijn handelwijze. En daar zaten nu de beide heeren. En de poli tierechter sprak streng. „Wat men dronken doet, wordt nuchter geboet". De officier eischte 14 dagen gevangenisstraf voor ieder. De oudste schrok „Ik zou niet graag in de ge vangenis willen. Het zou mijn leven knakken." De rechter besloot tot een boete van f 25 voor ieder (subs. 15 dagen). Daarmee kwam het slot aan de geschiedenis, waarmee geen enkele schrijver van kwajongensboeken eer zou kunnen behalen. ORGELBESPELING. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 23 Mei 1939 door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. Ciacona Joh. Pachebell 2. Adagio en Allegro uit het Concert F gr. t. (koekoek en nachtegaal) G. F. Handel 3. a. Sicilians b. Cantabile E. Bossi 4. In Memoriam jos. Jongen 5. Suite gothique L. Boëllmann (Adv. ingez. MedJ En de nachtegaal zong een trillend lied van verlangen. Droomerig oogen dra toegingen: hij viel in een diepen slaap, een echt klonken de tonen door de slaapkamer van den keizer, wiens rustigen verkwikkenden slaap. (Slot volgt). Verloren Paradijs door J. Mens All! de Herfst, mijne vrienden! Als de boomen verguld staan in een schuch tere najaarszon, en de dorre bladeren een looper van vergaan brons leggen op het stille boschpad. Als de nevel tusschen de stammen zweeft gelijk een gazen bruids sluier, en de beukenootjes en kastanjes u op den schouder tikken. Herfst, mijne vrienden, is als een late liefde, die opbrandt gelijk de gloeiende wingerd om den kerkhofmuur. Al leen kleine, moede zielen zijn bang voor dit jaargetijde, en huiveren voor de eenzaam heid Uren achtereen had ik loopen mijmeren door het stil-ruischende bosch. Alleen? Nee, niet alleen. Kloos en Boutens en De Musset waren mijn metgezellen, Kloos in prachtband en de andere twee ingenaaid. Waar ik over peinsde? Waar moet een jongmensch, wiens hart vrij is als een onbezet nestkastje in gind- schen beuk, over peinzen? Over Liefde, mijne vrienden, over „de" Liefde, met een kapitaal LU zult mij moeten toegeven, dat men daar niet zoo spoedig over uitgepeinsd is! Vooral als het hart ruim en ontvankelijk is voor dergelijke schoone zaken. En mijn hart, mijn arme hart, was ruim, was ontvankelijk voor Liefde! Tusschen het zachtkens recitee- ren van zoet-vloeiende sonnetten, oogde ik tersluiks achter heggen en struiken, of daar misschien een schoone, jonge vrouw verscho len bleek, aan wier voeten ik mij kon neer vlijen en, gelijk een Middeleeuwsch minstreel, haar doen genieten van mijn dichterlijke im provisaties Maar jonge vrouwen vermocht ik niet te ontdekken tusschen het wonder-rijke tinten- gewemel, waarin ik dwaalde, droom-verlor en als een kluizenaar. In den namiddag, toen de schaduwen rekten en mijn voeten zwaar voelden, besloot ik terug te keeren naar mijn nederige stulp, vastbesloten in het nachtelijk uur mijn gedachten in blanke zinnen toe te vertrouwen aan het papier.... De lange weg naar het naaste dorp liep langs een breeden heidezoom, uitmondend in een verharden weg. Aan één kant hurkten nederige boerenhuisjes, waarachter op rooken- de mesthoopen kippen scharrelden. Dan weer een heelen tijd niets, tot ik opeens verwonderd stilhield bij een aardige, kleine villa, wier riet- bedekt dak als een beschermende moeder over de lage muren lag. Een juweeltje van een huis was 't, een echt huis voor een dichterHet was daar blijkbaar pas gebouwd, want van binnen klonk driftig gehamer. In den tuin, die tamelijk uitgestrekt om het huis heenlag, was een tuinman druk bezig rozenstruiken te plan ten. Ach. als een droom was dit huis! Ik trad wat naderbij, beschroomd, zooals een zondaar een kathedraal betreedt. Het hu,., had glas- in-lood ramen, en een heerlijke erker. Zoo'n erker, waarin ik zou kunnen droomen en dichtenNaast de villa was een garage gebouwd, en nu zag ik. dat voor deze garage een kleine auto stond. Een ivoorgele two- seater, met een soepele stroomlijn. Ach, zoo'n wagentje te bezitten, en met het voorwerp mijner droomen langs onbekende wegen te glijden Ja, daar stond nu alles, wat ik in het leven verlangde. Een huis, een auto.... Alles? Als antwoord op mijn vraag ging ineens de lage deur open, en een jonge vrouw trad naar buiten. Haastig trok ik mij achter een dikken beuk terug Schouwde ik nu in het paradijs? Was dit werkelijkheid? Nooit had ik zoo'n vrouw gezien, zelfs in mijn droomen niet. Zij had een blank ge zichtje, omkranst met, donkerbruine krullen. Krullen, wier kleur denken deden aan de tint, die sommige bladeren aannemen in den Herst, en die een schilder slechts in z'n beste oogenblikkeh op het doek weet te brengen En dan haar oogenO, die oogenGroot wa ren zij, groot en koel. En diep, o, wat waren die oogen diepAls een bergmeer, als een oceaan', als van een schuchter lam Zij had een hooge, slanke gestalte en haar beenen waren rank als tulpenstengels. Zij droeg een bruin autojasje, waaronder een wijnroode. korte rok nauw om haar beenen spande. Zij glimlachte tegen den tuinman, die aan zijn pet tikte en verwoed z'n pijp begon te stoppen. O, wat was het me waard geweest, als ik die tuinman kon zijn! Bloemen zou ik voor haar kweeken. bloemen, die pasten bij haar exotische schoonheidGai'denia's en donkere viooltjes, zwaar-geurende, zwoele rozen en melkwitte lelies Met lichte schreden tripte de wondere fee naar de auto. En opeens kreeg ik een schok! Erger: een krankzinnige ingeving!! Want daar onder de auto, tegen het voorwiel, lag een stuk hout. en uit dat stuk hout stak een lange, venijnige spijker omhoog! Als straks de wagen zou wegrijden, dan moest het onherstelbare gebeuren, dan zou de spijker den band door boren. zooals het floret het hart van een medeminnaarIk moest haar gaan waar schuwen, en dat stuk hout weghalen Maar Mephisto bleek mij in zijn klauwen te hebben. „Ha! Ha!" schramde hij in mijn oor, „laat dat juffie niet wegrijden, idioot! Gij zult, mijn vriend, voor uwe zinnen, in deze stonde veel meer winnen, dan in een jaar van suf- ferij. Is de spijker in den band gedrongen, dan spring jij naderbij Je bied je diensten aan, en de roman is begonnen Met bevende lippen zag ik hoe mijn droom de wagendeur opende, insteeg en het stuurrad omgreep Een lichte druk met den voet. een bijna onmerkbare trillingNu zou de band met een knal stukspringen, nu zou ik naderbij- snellen. Mijne vrienden, zou de Liefde maar een sprookje zijn? Achteruit reed mijn kastanjelokkige de auto de garage in Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. VOOR DEN KANTONRECHTER Voor den Politierechter. Verkeerszondaars. Over voorrangswegen is al veel geschreven. Deskundige schrijvers hebben geprobeerd uiteen te zetten wat een voorrangsweg nu wèl maar nog meer wat hij niét is. Dat laatste is uiteraard het gemakkelijkst. Het negatieve ligt den mensch nu eenmaal beter dan het positieve. Over één ding is iedereen het eens: een voor- rangsweg is geen racebaan. Dat is zoo klaar als een klontje zou men zeggen, maar vele automo bilisten schijnen dat nog al eens te vergeten. Met natuurlijk de onvermijdelijke onaangena me gevolgen. Zoo had een 25-jarige student uit Haarlem op 3 April over den Heerenweg geraasd met een snelheid van 90 a 100 K.M. Uit de Manpadslaan was een auto gekomen bestuurd door een 70- jarigen heer. die door een flauwe bocht in den weg den anderen wagen niet had gezien. Gevolg: botsing en proces-verbaal tegen den student we gens te hard rijden. De student meende, dat de chauffeur van de andere auto en niet hij de grootste fout had ge maakt. Daar was de Ambtenaar het echter heele- maal niet mee eens. Het wordt langzamerhand zóó, dat men niet meer zonder levensgevaar den Heerenweg kan oversteken. Daar moet nu maar eens een eind aan komen. De straffen voor te hard rijden zullen zwaarder moeten worden. Daarom requireerde de Ambtenaar f 40 boete en een half jaar intrekking van het rijbewijs. Met de boete kon de Kantonrechter zich vereenigen: de intrekking van het rijbewijs legde hij op voor den tijd van drie maanden. Een 22-jarige metselaar, die met zijn motor fiets te hard over den Zijlweg had gereden kreeg f 5 boete of 2 dagen. Hij had deze clemente straf echter te danken aan het feit, dat hij zijn slacht offers volledig schadeloos had gesteld. Hij had met zijn motor de Hoofmanstraat in willen rij den en door te groote snelheid was zijn motor onder hem weggeglipt en was tegen twee wiel rijders opgevlogen. De wielrijders werden niet maar hun fietsen wel beschadigd. De motorrij der had onmiddellijk gezorgd, dat de aangere denen op andere fietsen hun tocht konden ver volgen en later had hij hun nieuwe fietsen ge geven. Geen wonder, dat de getuigen goed over hem waren te spreken. En vandaar ook de lage boete. Als alle verkeerszondaars zoo optraden. Er zijn wel eens anderen voor den Kantonrech ter geweest. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der gc-meente Haarlem gehouden op Woensdag 24 Mei 1939 des namiddags om 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds om 8 uur, in de Statenzaal. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen Stukken. 2. Verleenen voorschot Coöp. Woningvereeni- ging voor gemeentepersoneel. 3. In erfpacht aannemen strook water Noor der Spaarne. 4. Verhooging crediet aankoop muntmeters enz. 5. Verkoop grond: a. Muiderslotweg (N.V. „Vondellcwartier") b. Gijsbrecht van Aemstel- str. (Bosma en Bovenkamp). 6. Deelneming te vormen waarborgfonds Sportweek. 7. Aanleg verbindingsweg Zomervaart—Nieu- weweg. 8. Bouw brug over de Jan Gijzenvaart. 9. Bouw Ifleedhuisje sportterrein Mr. Jan Gerritszlaan en verbetering speelterrein Ver- gierdeweg. 10 Aanleg speelterrein ten noorden van den Orionweg. 11. Verleenen bijdragen uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen. 12. Ontheffing schoolgelden. Benoeming: a. deskundige herschatting lo kaliteiten vergunningsrecht, b. onbezoldigd ambtenaar Burgerlijken Stand. c. tijd leeraar gemeentelijke avondschool voor handelsonder wijs. Kwaliteit van TRICOLINE TRICOUNE unl I 5 50 en «oven I 6.50 ellen mei 2 Trubeniji boorden en 2 pear manchettenI 5-90 WEMCOLUX(4.90 V WEMCOREX printed I 3 90 en «oven I 4.25 NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Afdeeling Haarlem. In het verslag van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Tooneelverbond, dat ge publiceerd is in De Tooneelrevue, lezen wij: De afd. Haarlem heeft reden tevreden te zijn over het afgeloopen jaar. Door verhoogde activiteit en reclame is het gelukt meer be langstelling op te wekken voor het Tooneel verbond en het aantal leden dat in de laat ste jaren geregeld terugliep is dit seizoen dan ook met 32 vermeerderd. Ook is in Januari in navolging van eenige andere steden een jeugdafdeeling opgericht met het bevredigend resultaat, dat 58 jeugd leden zijn toegetreden. Dank zij de medewer king van de tooneeldirecties, den directeur van den Stadsschouwburg en Burgemeester en Wethouders van Haarlem, genieten de jeugd leden op alle vrije voorstellingen van Neder- landsche gezelschappen te Haarlem 50 procent reductie op de toegangsprijzen en belasting voor alle rangen. Waarschijnlijk zouden nog wel meer jonge menschen aan den oproep van het Tooneelverbond hebben voldaan, wanneer ons bestuur niet door een besluit van B. en W. PERSONALIA. Door B. en W. van Haarlem wordt aan den Raad voorgesteld den heer G. L. Faber te Haar lem te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor handelsonderwijs en den heer F. H. W. Vliegen, lid van den raad, tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlij ken stand, meer in het bijzonder belast met het voltrekken van huwelijken. genoodzaakt was geweest de leeftijdsgrens voor de jeugdleden op 21 jaar te stellen inplaats van op 23, zooals in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. In het afgeloopen jaar zijn twee gratis voor stellingen voor de leden van het Tooneelver bond gegeven en we! van „Groot Slem" door het gezelschap „De Schakel" en „Zesde Etage" door de tooneelgroep „Het Masker", welke voorstellingen bij de leden zeer in den smaak zijji gevallen. Voorts hebben de leden dit sei- zoe „De Tooneelrevue" ontvangen. Aan de dames Tilly Lus en Anna Sablairolles zijn op hun jubileum- en afscheidsavond te Haarlem namens de afdeeling bloemen aan geboden. De afdeeling heeft een groot verlies geleden door het overlijden van haar penningmeester, den heer H. P. Deinum. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van Arnold Meyer, die door het Haagsche Gerechtshof na verwijzing der zaak door den Hoogen Raad naar dat College is veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens belee- diging van minister Colijn. l&Bfi U (kcAlakOtn,/ (Adv. Ingez. Med.) brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) INGEKOMEN STUKKEN. Door B. en W. wordt aan den Raad voorge steld te stellen in hun handen om prae-advies: le. een verzoekschrift van het Bestuur der St. Theresiaschool aan den Kleinen Houtweg om beschikbaarstelling van gelden voor de uit breiding dezer school. 2e. een verzoekschrift van tewerkgestelden bij de werkverschaffing aan de Oostsingel- gracht om voor hen verschillende verbete ringen te doen aanbrengen. STRAATPREDIKING. Hedenavond zal er op het Teylerplein in Haar lem (Oost) door de Gereformeerde Evangelisatie straatprediking worden gehouden. Spreker: de heer W. Geuzebroek. Medewerking van het Evangelisatie-Zangkoor „Zuid-Oost".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6