Juist nu... INTIMA Het ItaliaanschDuitsche verdrag. MacDonald licht het Witboek toe. DINSDAG 23 MEI 1939 HAARIE M'S DAGBLAD Drie geheime overeenkomsten. Het verdrag van vriendschap en bond genootschap, dat tusschen Duitschland en Italië is gesloten is thans gepubliceerd. Het bevat de vo'gende bepalingen: De verdragsluitende partijen zullen voort durend met elkander in contact blijven om zich te verstaan over alle gemeenschappelijke belangen of de den toestand in Europa rakende kwesties. Wanneer de veiligheid of andere levensbe langen van een der verdragsluitende partijen van buiten af zouden worden bedreigd, zal de andere verdragsluitende partij de bedreigde partij haar volledigen politieken en diploma- tieken steun doen deelachtig worden om deze bedreiging terzijde te stellen. Wanneer het tegen de wenschen en de hoop van de verdragsluitende partijen in er toe zou komen, dat een van haar in krijgsverwikkeling zou geraken met een andere mogendheid of met andere mogendheden, zal de andere verdrag sluitende partij haar direct als bondgenoote ter zijde komen en haar met al haar militaire krachten te land, ter zee en in de lucht steunen. Teneinde eventueel de snelle tenuitvoerleg ging van de aangegane bondgenootschappelijke verplichtingen te garandeeren zullen de re geeringen der beide verdragsluitende partijen haar samenwerking op militair gebied en op het gebied der oorlogsindustrie verder ver diepen. De verdragsluitende partijen verplichten I zich reeds thans in geval van een gemeen- schappelijken oorlog wapenstilstand en vrede slechts in volledige overeenstemming met el kander te sluiten. De beide verdragsluitende partijen zijn zich bewust van de beteekenis van haar ge meenschappelijke betrekkingen met de haar bevriende mogendheden. Zij zijn vastbesloten deze betrekkingen ook in de toekomst te handhaven en gemeen schappelijk te organiseeren overeenkomstig de met elkander in overeenstemming zijnde belangen, waardoor zij met deze mogendhe den zijn verbonden. Dit pact wordt direct na de onderteekening van kracht. De beide verdragsluitende partijen zijn overeengekomen de eerste periode van zijn geldigheid op tien jaren te bepalen. Zij zullen zich tijdig voor den afloop van dezen termijn verstaan over de verlenging van de geldigheid van het pact. Volgens een bericht van Gayda, die zich op het oogenblik te Berlijn be vindt, aan zijn blad het „Giornale d'Italia" zal het verdrag aangevuld worden met drie geheime overeen komsten, die door afzonderlijke com missies opgesteld zullen worden. Naar United Press meent te weten, zouden deze annexen betrekking hebben op de vol gende punten: lo. de militaire hulp, die beide landen el kaar zullen verleenen, in geval van vijande lijkheden en de vorming van een gemeen schappelijk opperbevel. 2o. De economische samenwerking in tijd van vrede en oorlog. 3o. De verdeeling der invloedzones in Europa, het Middellandsche Zeegebied en Afrika. Koning Victor Emanuel heeft, naar aanlei ding van de onderteekening van het verdrag, minister Von Ribbentrop de hoogste Italiaan- sche onderscheiding, die van de Annunciata, verleend, waardoor de minister in rang gelijk komt met neven van den koning. Men meent dat het voor het eerst is, dat de koning deze onderscheiding verleent aan een buitenlan der, die niet van koninklijken bloede is. JOACHIM VON RIBBENTROP. Met Hitier heeft de koning telegrammen ge wisseld, waarin uiting wordt gegeven aan de onverbrekelijke vriendschap en het gemeen schappelijke lot van de Duitsche en Italiaan - sche volken. Het D.N.B. beicht dat de Italiaansche ge zant, Attolico, ter eere van minister Ciano een lunch heeft aangeboden, waaraan ook werd deelgenomen door Hitler. Goring, Von Ribbentrop. de Duitsche legerleiders, minister Lammers, den Duitschen gezant te Rome. Von Mackensen, e.a. Een speciale verslaggever van de „Messagero'' te Berlijn schrijft over de sluiting van het Italiaansch-Duitsche bondgenootschap De verovering van de „levensruimte". „Wanneer twee volken, sterk door hun getal en door hun vastberadenheid, zooals de vol ken van Italië en Duitschland, gebrek hebben aan levensruimte, wordt hun strijd voor de verovering van deze levensruimte een doeltref fende natuurlijke verdediging van hun be staan, van hun recht en van hun toekomst. Wie dit recht ontkent en deze verovering weigert, welke niet kan worden vertraagd, is een te bestrijden vijand. Het Italiaansch-Duitsche verdrag vormt een defensief instrument in de meest juiste be teekenis van het woord, ingegeven door deze hoogste noodzaak, welk instrument Italië en Duitschland de ruimte zal verschaffen, waar aan zij behoefte hebben". Ciano en Von Ribbentrop hebben na de on derteekening de vertegenwoordigers van de Duitsche en de buitenlandsche pers ontvan gen. De Italiaansche minister zeide o.a. dat het verdrag de volledige politieke en militaire solidariteit tusschen Duitschland en Italië ondubbelzinnig vastlegt. Het kent geen bijge dachten of reserves. Ciano herinnerde aan de woorden van Mussolini, dat er geen gronden zijn, die een oorlog zouden kunnen rechtvaar digen. Zoo denkt Italië en ook Duitschland. Von Ribbentrop zeide, dat de spil Rome- Be rl ij n herhaaldelijk een vuurproef heeft door staan. De onderteekening van het verdrag be- teekent geen nieuw tijdvak in de politiek van Duitschland en Italië: de regeeringen van beide landen trekken slechts de logische slotstreep onder een volkomen natuurlijke ontwikkeling. Het verdrag beoogt dan ook slechts in een document voor de wereld vast te leggen, wat reeds lang levende politieke wer kelijkheid was. Duitschland en Italië vormen tezamen met hun machtige en trouwe vrienden in de ge- heele wereld een geweldig en onoverwinlijk blok van 300 millioen menschen, die bereid zijn ieder de hand der vriendschap te reiken, doch ook vastbesloten iederen vijand te ver pletteren, aldus Von Ribbentrop. Besprekingen voortgezet. Von Ribbentrop en Ciano hebben gister middag hun besprekingen over den tegen- woordigen politieken toestand voortgezet, waarbij in het bijzonder aandacht wordt ge wijd aan problemen, die voortvloeien uit het onderteekende pact. De positie van Zuid-West-Afrika. Neutraal in geval van oorlog, zegt het Duitsch sprekende deel der bevolking. WINDHOEK (Zuidwest-Afrika) 23 Mei. „Zuidwest-Afrika, de vroegere Duitsche kolo nie, thans onder protectoraat van Zuid-Afrika, moet in geval van oorlog tusschen Zuid-Afrika en Duitschland als neutraal grondgebied be schouwd worden." Dit is de nieuwste theorie van de Duitsch spre kende inwoners van dit land. De status van Zuidwest-Afrika was, naar men algemeen geloofde, definitief geregeld door de Londensche overeenkomst van 1923, gesloten door generaal Smuts, den toenmaligen premier van de Unie van Zuid-Afrika met vertegenwoor digers van de Duitsche regeering. Bij deze over eenkomst deed, zoo meende men althans Duitschland afstand van haar rechten op dit gebied. De daar wonende Duitschers zouden voortaan samengaan met de Zuid-Afrikaansche Unie. Een clausule van de overeenkomst luidde echter: „Duitschers in Zuidwest-Afrika en hun kinderen zullen onder geen omstandigheid ver plicht kunnen worden militairen dienst te ver richten tegen het Duitsche Rijk, gedurende een periode van 30 jaar na dit tijdstip (23 October 1923)." De Duitschers beweren nu dat dit beteekent dat het land zelf in die zelfde periode neutraal moet blijven. Voor het eerst werd deze theorie gelanceerd door een lid van den „Deutschen Bund", J. Meinert, die in de wetgevende ver gadering aan den administrateur van het protec toraat vroeg: „Wat zal er geschieden met de ge naturaliseerde en de Rijks-Duitschers in het neutrale gebied van Zuidwest-Afrika ingeval de mandaatmogendheid (Zuid-Afrika), ol' Groot- Britannië, in een oorlog gewikkeld wordt met Duitschland of met een land, dat bevriend is met Duitschland? Zou hun in zoo'n geval toegestaan worden hun sympathieën te volgen zonder eenige verhindering op welke wijze dan ook?" (United Press). Wellington Koo vraagt nieuwe hulp voor China. Frankrijk en Engeland wenschen thans echter geen nieuwe verplichtingen op zich te nemen. De Volkenbondsraad heeft Maandag onder voorzi terschap van Maisky de eerste besloten bijeenkomst gehouden, welke heeft geduurd van 12 tot half twee. Er werd langdurig gesproken over de briefwisseling tusschen koning Zogoe en den secretaris-generaal van den Volkenbond tijdens de bezetting van Albanië door de Ita liaansche troepen. Besloten werd deze documenten ter kennis te brengen van den Volkenbond en de kwestie te behandelen in de Septembervergadering. Een langdurig debat werd vervolgens gehouden over telegrammen, door Benesj gezonden aan een aantal leden van den Raad en aan den presi dent van den laatsten raad, Sandler. Maisky stelde voor er voorlezing van te laten doen, doch men deed hem opmerken, dat Benesj hier slechts als particulier optrad. Dienaangaan de werd geen enkele beslissing genomen. De openbare zitting begon te 4.20 uur. Als eerste punt op het programma werd het beroep van de Chineesche regeering op den raad be handeld. De vertegenwoordiger van China, Wellington Koo, zette den militairen toestand in China uiteen en toonde aan, dat de aanval op China geen doel. doch middel is tot het bereiken van de Japansche expansie volgens het plan Tanaka. Ook wees hij er op, dat de aanvallen van Japan in China steeds samenvallen met de groote crisis in Europa. Wellington Koo verzocht derhalve uitbreiding van de financieele hulp aan China, het staken van iederen steun aan Japan door het leveren van grondstoffen en vliegtuigen, alsmede het instellen van een com missie tot het coördineeren van de hulp aan China. Deze maatregelen acht China gematigd en Wellington Koo voegde hieraan toe, dat zij geen risico meebrengen. China vraagt geen militaire maatregelen, het zal zichzelf verdedigen met zijn eigen menschenmateriaal. Het vraagt van de leden van den Volkenbond slechts, dat zij hun verplichtingen van het handvest zullen na komen. De sprekers, die na Wellington Koo het woord kregen, betuigden allen hun sympathie met het Chineesche volk. De vertegenwoordigers van Nieuw Zeeland, de Sovjet Unie en Bolivia steunden de voorstellen van China, doch Lord Hali fax en Bonnet verklaarden de omstan digheden niet gunstig te achten voor nieuwe maatregelen. Hun regeeringen zijn van meening, dat zij op het oogen blik geen nieuwe verplichtingen op zich kunnen nemen. Wellington Koo dankte de sprekers "voor hun betuiging van sympathie met het Chineesche volk en verzocht later te mogen antwoorden op de ingebrachte bemerkingen op zijn voor stellen. Daarna werd nog over den toestand in Pa lestina gedebatteerd. „Beloften niet gebroken Bij de indiening van de motie, waarin de po litiek der regeering ten aanzien van Palestina wordt goedgekeurd, heeft de Engelsche minister van Koloniën MacDonald in het Lagerhuis ver klaard, dat de toestand in Palestina in oorlogs tumult was geboren. Hoofdzakelijk naar aanlei ding van door de Britsche regeering afgelegde beloften hebben zoowel de Joden als de Ara bieren in den oorlog een zekere rol vervuld en daarbij voor de zaak der geallieerden zekere ri sico's geloopen. Deze kwestie was een eerezaak. Minister Malcolm MacDonald. De regeering wijst de beschuldiging van de hand, dat zij haar belofte ver broken heeft en herinnert er aan, dat de Balfour-verklaring de toezegging be helsde al het mogelijke te doen voor de vestiging van een Nationaal Tehuis voor het Joodsche volk in Palestina, welke zinsnede een Joodsche staat in Palesti na, maar ook minder zou kunnen be- teekenen. Na er op gewezen te hebben, dat in 1918 in Palestina reeds 600.000 Arabieren waren, die reeds tallooze geslachten lang daar gewoond hadden, verklaarde MacDonald dat de Engel- schen physiek gesproken ongetwijfeld den Ara bieren ieder soort van Joodsch Nationaal Tehuis zouden kunnen opdringen, doch zij zouden dit niet met eenige moreele rechtvaardiging kunnen doen. De regeering handelde volkomen in overeen stemming met de in den oorlog aan de Joden en Arabieren gedane beloften. MacDonald herinnerde er aan dat de Jood sche bevolking in twintig jaar was toegenomen van 80.000 tot 450.000, terwijl de Arabieren van 600.000 waren vermeerderd tot meer dan een millioen. Niet ontkend kon worden, dat de Jood sche immigranten Palestina groote materieele voordeelen hadden gebracht. De regeering hoop te, dat, daar de Arbieren ook de vruchten pluk ten van den grooteren voorspoed, zij verzoend zouden geraken met den verbeterden toestand en dat het tenslotte tusschen de Arabieren en Joden vrede zou worden. In deze hoop is zij te leurgesteld. De materieele verbeteringen wer den in de schaduw gesteld door de vrees dat de energieke, schrandere en welgestelde Joden hen in het land hunner geboorte in nummeriek, economisch en politiek opzicht zouden overheer- schen. De Joodsche immigratie was de directe oor zaak van het wantrouwen en de haat doch niettemin had de regeering den eisch, dat de immigratie geheel zou worden stop gezet, ver worpen en voorgesteld, dat de toelating dei- Joden nog vijf jaar zou voortgaan, zelfs zonder rekening te houden met de wenschen der Ara bieren, omdat zij van oordeel was, dat Palestina nog een aanzienlijke bijdrage behoorde te leve ren tot verlichting van de ellende der Joodsche vluchtelingen uit Midden-Europa. MacDonald zeide nog. dat gedurende de periode van over gang naar de vestiging van een onafhankelijken Palestijnschen staat het Joodsche Nationale Te huis op behoorlijke wijze beschermd diende te worden tegen een mogelijke vijandige meerder heid. (Reuter). Labour versus de regeering. Tom Williams (Labour-oppositie) heeft het officieele amendement der oppostie op de motie der regeering inzake Palestina ingediend. Hij zeide, dat het Witboek inzake Palestina en al wat het impliceert in strijd is met de letter en den geest van de Balfour-declaratie en bijna neerkomt op intreking er van. Zoodra de Joden met de Arabieren zouden beginnen samen te werken, aldus Williams, zouden zij hun eigen lot in Palestina als gelijkgerechtigdheid in het land geheel bezegelen. Spreker drong er bij het Huis op aan, MacDonald's lezing van de verplichtin gen van het parlement niet te aanvaarden, in welk geval, naar hij zeide. eens te meer het ver trouwen niet alleen in Engeland, doch in alle deelen van het rijk en in de Vereenigde Staten, zou worden verspeeld. Het plan der regcering had volgens Williams geen moreele basis en was geenszins in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het mandaat. Italiaansche vrijwilligers verlaten Spanje nog deze maand. Troepen worden in Cadiz geconcentreerd. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt dat alle leden van de Italiaan sche legioenen in Spanje voor het ein de van de maand gerepatrieerd zullen worden. Zij zullen te Cadiz worden geconcen treerd en te Napels worden ontscheept. Het Kondorlegioen defileert. Maandag hebben de Duitsche vrijwilligers in Spanje te Leon hun laatste parade gehouden voor Franco. Op de eeretribune hadden talrijke Spaansche en Italiaansche hooge officieren plaats genomen. Voor de aankomst van Franco reed de aan voerder van de Duitsche vrijwilligers, Von Richthofen, in een auto voorbij het front van de troepen en vervolgens deelde hij de onderschei dingen uit, welke Franco aan de Duitsche vrij willigers had verleend. Nadat Franc, de troepen had geïnspecteerd hield hij een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat tegen een gemeenschappelijken vijand, het com munisme, was gestreden en dat met de bevrij ding van Madrid van het juk van Moskou een van de grootste gevaren van Europa is afgewend. Vervolgens dankte Franco den Führer, die Spanje heeft begrepen Nadat Von Richthofen Franco had gedankt stelde hij den commandant van de Spaansche luchtstrijdkrachten, generaal Kindelan, een be drag ter hand, dat de Duitsche vrijwilligers bij een hebben gebracht voor de nagelaten betrek kingen van de gevallen Spaansche kameraden. Tenslotte defileerden de Duitsche troepen. In een artikel over het Kondorlegioen. welks troepensterkte geraamd wordt op 7000 man, verklaart het blad „Informaciones". dat de Duit schers 800 dooden op het slagveld achtergelaten hebben en ongeveer 400 vliegtuigen der tegen partij hebben neergehaald. De bekendste Duit sche vliegers, zoo wordt hieraan toegevoegd, zijn in Spanje komen strijden. Na de incidenten in Daiitzi«(. Senaat verlangt afschaffing der Poolsche douane-contróle. De Senaat van Dantzig heeft een officieel communiqué gepubliceerd in alle kranten van de Vrije Stad. Hierin wordt gezegd dat de incidenten, welke zich Zaterdag en Zondag hebben voorgedaan op het gebied van de Vrije Stad eens te meer bewijzen dat het statuut, dat door het verdrag van Versailles is opge legd. op den duur niet gehandhaafd kan blij ven. De Senaat vraagt verder dat de controle van de douane door Poolsche inspecteurs zal worden afgeschaft. Deze inspecteurs worden een uiting van het Poolsche wantrouwen ge noemd. Hieraan wordt toegevoegd, dat deze inspecteurs de khaki-uniform van de Pool sche grenswacht dragen, in plaats van de groene uniform van de douane van Dantzig en men geeft te verstaan dat deze inspecteurs verder gaan, dan alleen het contröleeren van de douane. De pers van Dantzig toont zich vooral ver ontwaardigd over den ..moord op den burger van Dantzig. Grübner". De Poolsche regeeringspers daarentegen legt vooral den nadruk op de aanvallen op de huizen van de Poolsche douane-inspec teurs en merkt op dat deze aanvallen zich juist voordeden te Kalthof. het dorp. dat ligt bij de eenige spoorbrug van de eenige spoor lijn. welke de vrije stad verbindt met Oost- Pruisen. Het regeerings-orgaan ..Kurjer Czerwone" schrijft dat de Poolsche douane-inspecteurs het smokkelen van wapenen en menschen van Oost-Pruisen naar Dantzig bemoeilijken. Dit smokkelen is den laatsten tijd aanmerke lijk toegenomen. Dit verklaart de aanvallen op deze inspecteurs. Het blad herinnert er ver der aan dat het verdrag van Versailles Dantzig binnen het Poolsche douane-systeem heeft gebracht en dat later verdragen zijn gesloten tusschen de Vrije Stad en Polen, waarbij de on middellijke bewaking van de douaneposten werd overgelaten aan de beambten van de Vrije Stad onder oppertoezicht van Poolsche inspecteurs. Het Poolsche telegraaf-agentschap deelt mede, dat de Poolsche spoorwegarbeiders, die gisteren gearresteerd werden tijdens de uit oefening hunner functies op het station van Kalthof door de Dantzigsche politie in vrijheid gesteld zijn. De vermiste Zweedsche Oceaan- vlieger. Is Backman nog in leven? ST.-JOHNS (New Foundland), 23 Mei. De autoriteiten hebben berichten ontvangen, die mogelijk verminkt zijn. maar die er op wij zen. dat de vermiste Zweedsche vlieger Back man geland zou kunnen zijn op een afgele gen plaats op New-Foundland. Iemand heeft gezegd, dat hij ongeveer 12 uur na den start van Backman een vliegtuig heeft gezien, dat op zijn toestel leek en waarvan de piloot blijkbaar een geschikte landingsplaats zocht (United Press). Ernst Toller overleden. De bekende Duitsche schrijver Ernst Toller is Maandag dood in zijn hote'kamer te New York aangetroffen. Toller heeft in 1919 zitting gehad in de Radenregeering van Beieren en werd als ge volg daarvan tot vijf jaar vestingstraf ver oordeeld. Deze tijd heeft hij beschreven in zijn boek „Ik was een Duitscher". Bij de vestiging van het nationaal-socialis tische regime nam Toller de wijk naar het buitenland. Hij is 46 jaar oud geworden. Actie voor winkelsluiting op Zaterdagavond. Congres van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Het congres van den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden heeft met 13.492 te gen 4.375 stemmen op voorstel van het bondsbe- stuur het besluit genomen leden, die deel uit maken van fascistische, nationaal-socialistische of communistische partij of beweging en haar mantelorganisaties, als lid af te voeren, terwijl hetzelfde zou geschieden met leden, die hande lingen verrichten of uitlatingen doen. die naar het oordeel van het bondsbestuur wijzen op or ganisatorische of geestelijke verbondenheid met een dier niet-democratische partijen c.s. Voorts werd een motie aangenomen, waarin het bondsbestuur verzocht wordt met alle ten dienste staande middelen op te treden tegen de afkeurenswaardige inmenging in de verhoudin gen van het Nederlandsche bedrijfsleven door Duitsche pogingen tot „ariseering". De bondssecretaris, de heer H. J. Meyer, hield een rede over „Zaterdagavond zes uur gesloten", welke rede hij besloot met een beroep te doen op winkeliers, publiek en winkelpersoneel om deze actie te doen slagen. Daar geen tegencandidaten waren gesteld, werden bij acclamatie tot bestuurslid verkozen: W. Brouwer Jr., voorzitter, L. W. Jacobsen en H. J. Meyer, secretarissen. W. A. van den Heu vel, penningmeester, Is. Beek, E. F. Peers. C Rotmans Jr., L van Veen en Jac. B. de Vries, leden. De heer W. Brouwer Jr. werd eveneens herkozen tot redacteur van het bondsorgaan ..Onze Strijd", terwijl voorts enkele huishoude lijke commissies werden benoemd. Bepaald werd voorts, dat het volgend twee- jaarlijksche congres in 1941, te Rotterdam zal worden gehouden. Nu de voorjaarszon alles volkomen in het zonnetje zet, nu merkt U pas. hoe noodlg het is, dat er een nieuwe lamp moet komen. LAMPEN in een veelzijdige collectie voor eet- en zitkamer, kunt U zien in Haarlem's grootste speciaalzaak 11 11 KRUISSTRAAT 42, HAARLEM, Tel. 10311 Ook atelier voor vernieuwingen. t AavIngez. Meaj PROGRAMMA WOENSDAG 24 MEI 1939. HILVERSUM 1 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Be richten. gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk- wenschen.10è30Morgendienst.l 1 .OOGramof.m, 11.25 Reportage ter gelegenheid van het be zoek van H M. de Koningin aan België. 12.30 Berichten. 12.45 Ensemble Van der Horst en gramofoonmuziek 2.00 Reportage. 3.15 Gra mofoonmuziek. 2.00 Reportage. 3.15 Gramo foonmuziek. 3.30 Christ. Lectuur. 4.00 Piano voordracht en gramofoonmuziek. 4.45 Feli citaties. 5.00 Voor de jeugd. 5 45 Gramofoon muziek. Hierna: Berichten 6.25—6.55 Taal les en causerie over het Binnenaanvarings- reglement. 7.00 Berichten. 715 Causerie ..Hooien, inkuilen en drogen". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berirh- ten. 8.15 NCRV-Harmonieorkest. 8.30 Re- part-age ter gelegenheid van het bezoek van H M. de Koningin aan België. 9.30 NCRV-or- kest 10.00 Belichten ANP.. 10.05 NCRV-har- monie-orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 De Vedelaars. 11,25 Gramofoonmuziek. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM 11. 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO, 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Esmeralda, (ca. 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keu ken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de Continubedrijven. 11.00 Voor de werkloozen. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Re portage t.g.v. het bezoek van H. M. de Ko ningin aan België. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten 12,17 VARA-orkest. 1.00 Gra mofoonmuziek. 1.15—1.45 De Ramblers. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeralda. 6.28 Berichten. 6.307.00 Causerie „Volksgemeen schap". 7.05 VARA-kalender. 7.06 Felicita ties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Bijbelvertel- lingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-varia. 8.20 Gramo foonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Orgel en zang (In de pauze: Causerie ..Schuldig of onschuldig") 10.00 Berichten ANP.. 10.10 VARA-orkest. 10.45 Fantasia. 11.1b—12.00 Gra mofoonmuziek. OROÏTWICH. 1500 M. 11.2511.50 Pianovoordracht. 12.10 Orgel spel. 12.35 Uit Stockholm: Sven Sköld's orkest. I.20 Accordeonvoordracht. 1.35 Declamatie. 1 552.20 De Wessex Players. 3.10 Sportrepor- tage. 3 30 Gramofoonmuziek 3.50 Populair concert. 4.205 10 Vesper, 5.20 Het Hunga- ria-Zigeuner-orkest 'met inleiding) 6.00 Gra mofoonmuziek 6.20 Berichten. 6 40 Interviews 7.00 Zang en Orgel. 7,35 Uit Canada: Em- pire-Programma. 8.20 Uit Winnipeg: Bood schap aan het Imperium door Z.M. den Ko ning. 8.35 Het Stratton strijkkwartet 9.20 Be richten. 9.45 Nieuws uit Canada. 9.50 Radio tooneel. 01.35 Alfredo Campoli's Salonorkest. II.20 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 Gra mofoonmuziek. 12.10—12.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 12.30 Zang. 1,25 Bailly-orkest. 2.00 Gramo foonmuziek 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmu ziek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Vioolvoor dracht. 5.05 Zang. 5.25 Ellis-orkest. 6.35 Pia- navoordracht. 6.50 Zang. 7.20 Zang met toe lichting. 7.50 Pianovoordracht. 8.50 André Cadou's orkest en solisten. 9.20 Cabarctpro- gramma. 10.20 Orkestconcert m.m.v. solisten. KFI-LEN. 456 M. 6 50 Leo Eysold's orkest. 8.50 Gramfoonmu- ziek 12.20 Phllharmonisch orkest van Wup- pertai. 1.35 Omroepkleinorkest 2.30—3.20 Po- Dulalr concert 3 40 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepkleinorkest. 6 45 Muziek op oude in strumenten 920 Gramofoonmuziek. 10.55 Omroepkoor en -orkest, solisten en sprekers. 11.50 Gevarieerd concert. 12.30—3.20 Geva rieerd nachtconcert. BRUSSEL. 322 M 11.35 Reportage t.g.v het bezoek van H, M. de Koningin aan België. 12.20—2.20 Gramo foonmuziek 5.20 Volksliederen. 5.50, 6 50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Pianoduetten en gramofoonmuziek. 9.00 Reportage t.g.v. het bezoek van H M. de Koningin aan België. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.50—11 20 Gra mofoonmuziek. RRUSSFI. 184 M 11.50 Reportage t.g.v. het bezoek van H. M. de Koningin aan België, 12.20 Gramofoonmu ziek. 12.50 Radio-orkest. 1.50—2 20 Gramo foonmuziek 5.20 Viool en piano. 6.35 Orgel spel. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 8.20 Omroepdansorkest. 9.50 Derde acte van de opera ..Orpheus". Hierna tot 11.20 Balletmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,35 Gevarieerd programma. 10.20 Berich ten 10 40 Causerie over de stad Dublin 10.55 Gramofoonmuziek. 11.05 Berichten. 11.20— 12.20 Gevarieerd concert.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9