KARELI WIELRIJDERS Hcandêbs N DE NACHTEGAAL OOK ALS U H.D.-V ertellin 1 ALB A" - GrHoutstr. 158 WOENSDAG 24 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 8 Wis- en Natuurkunde; Gibson, De lotgevallen van een electroon. Met der. landmeter op stap. Rijgersberg. Beknopte kleurenleer. Vreeswijk. Werktuigkunde. Fotografie: Dijk, van, Fotografeeren (voor beginners). Dijk. van, Fotografeeren van kinderen. Geschiedenis: Erckmann. Chatrian, Geschiedenis der Fransche revolutie. Kersten, Peter der Grosse. Stibbe. Zwanenridder en Vliegende Hollander. Nederlandschc en in 't Ned. vertaalde romans: Bom, de, Wrakken. Cobb% Kogels en kruisen. Couperus, Over lichtende drempels. Traven. Modesta. Fransche romans: Anet, L'Amour en Russie. Colette, Les vrilles de la vlgne Vaunois, Le. roman de Louis XIH (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is uitgesproken op Dinsdag 23 Mei 1939 het faillissement van J. Nukoop, schilder, wonende te Badhoevedorp, gemeente Haarlem mermeer, Reigerstraat 33. Curator Mr. J, H. Meyer te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. J, W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. J. Stuiver, veehou der. vroeger wonende te Noordwolde. thans te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Kerkhoflaan 29. Curator Mr. A. G. H.H. Roef- fen te Aalsmeer. Door het verbindend worden dor Uitdcelings- lijst is eeëindigd het faillissement van A van Zadel H. Jzn. vroeger wonende te Wijk aan Duin. thans te Koog aan de Zaan. Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. (Adv. Ingez. M** 9. Golden Memories. Selma Mouth Organ Band. 10. When I lost my heart, L. P. A. Band. 11. We were so young. Phil Regan. 12. Er was einmal ein Baby. Richard Tauber. 13. We just couldn't say goodbye, Billy Cot ton. 14. Viennese Memories of Léhar, Reginald Dixon. Morgen een andere vertelling). /righl P. I. 0, Bo» 6 Copenhogen De zon scheen reeds door de vensters, toen de keizer, gezond en zich sterk voelend, weer wakker werd. De dienaren waren nog altijd niet teruggekomen, omdat zij dachten, dat de keizer dood was. De nachtegaal zat er nog steeds en zong 't hoogste lied. „Je moet altijd bij me blijven", zei de keizer, „en den kunstvogel sla ik in duizend stukken. „Neen, dat moet U niet doen, want hij heeft ook zijn best gedaan. En hier wonen kan ik ook niet. Sta me toe te komen, wanneer ik daar zin in heb, dan ga ik hier voor 't venster zitten zingen. Dan zal ik van geluk en verdriet zingen, van het goede en slechte, dat tot nu toe altijd voor U verborgen is gebleven. Ik kom overal, b\j de arme visschers zoowel als bjj de boeren, ja, bij iedereen, die ver van Uw hof leeft en werkt. Ik heb Uw hart meer lief dan Uw kroon, ofschoon ik voel, dat de laatste U toe komt. Ik zal blijven terugkomen om voor U te zingen, maar dan zal het nog beter gaan." En met U my één ding beloven." „Alles wat je maar wilt", zei de keizer, die zijn prachtigste gewaad aan had en hy drukte de gouden sabel tegen 't hart. „Eén ding wilde ik vragen. Vertel nooit aan iemand, dat U een zangvogeltje hebt, die U alles zegt. Dan ede vloog de nachtegaal weg. Bijeenkomst van de Vrouwen Electriciteils Vereeniging. De afdeeling Haarlem van de Vrouwen Elec- triciteitsvereeniging hield Dinsdagmiddag een bijeenkomst in de muziekzaal van restaurant Brinkmann, Groote Markt waar verschillende spreeksters optraden en ook eenige kook demonstraties werden gegeven. De voorzitster van het hoofdbestuur mevromy WolthersArnolli herinnerde in haar openings woord aan het adres, dai door de afdeeling aan het gemeentebestuur van Heemstede is gericht teneinde de clectriciteitstarieven te verlagen. Zij wees er verder op, dat de Vrouwen Electri- citeits Vereeniging voor de toepassing van efficiency in het huishouden van groot nut kan zijn. Nog tal van huisvrouwen passen in haar werk nog niet genoeg de moderne hulpmiddelen die haar ten dienste staan, toe. Zoo doen nog 75 pet. der huisvrouwen de wasch thuis. Daardoor krijgt de huisvrouw minder vrijen tijd en daar heeft ze toch zeker ook recht op. En.... de Hollandsche huisvrouw weet haar vrijen tijd goed te besteden. De electriciteit maakt het mogelijk de huis houding voor een groot deel te mechaniseeren. De arbeid der huisvrouw kan daardoor belang rijk worden verlicht. Vooral de electriciteit als krachtbron voor dien tijd gebruikte men electriciteit alleen als licht- en warmtebron beteekende een ware revolutie in het huishouden (toepassing van stofzuigers enz). Ook de elec- trische kookplaten beteekenen een vereenvou diging van het koken. De electrische tarieven moeten dan echter ook zoo laag zijn, dat ieder een daarvan kan profiteeren. Daarom is ook het adres aan den gemeenteraad van Heemstede ge stuurd. Indien de huisvrouwen electriciteit ge bruiken op tijdstippen waarop de industrieën geen of weinig electriciteit noodig hebben dan kan het electviciteitsbedrijf rationeeler worden gevoerd. Door grooter verbruik in de huishou ding zijn b.v. de tarieven voor de provincie Gelderland ook voor de bedrijven belangrijk verlaagd. Mej. C. M. v. d. Schalk, directrice van het bureau der V. E. V. te Arnhem heeft hierna uiteen gezet wat iedere huisvrouw moet weten van veilig en doelmatig materiaal. Deze lezing werd met verschillende demonstraties verdui delijkt. Het zangkoor van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, afdeeling Haarlem, onder leiding van mej. Cor Igesz heeft aan het begin van den middag op alleszins verdienstelijke wijze eenige liederen gezongen. SLOTDRIVE KENNEMER BRIDGE BOND. Zaterdagavond namen in de zalen van de Sociëteit Vereeniging honderd bridgers uit Alkmaar, Beverwijk, Haarlem, Bloemendaal, IJmuiden en Santpoort deel aan de jaarlijk- sche slotdrive onder leiding van den heer C. Kluit, die ook de voorbereiding had verzorgd. Er werd gespeeld volgens het Howell Systeem in 5 groepen van 5 tafels met matchpunten- berekening per spel. Na de vijfde ronde was in de pauze gelegen heid voor den voorzitter om de door den K.B.B. beschikbaar gestelde Kampioensprijzen uit te reiken. Deze prijzen waren bestemd voor: Bever- wijksche Bridge Club, welke club tevens den Rotterdamschen Lloyd-beker als wisselprijs mocht ontvangen. IJmuider Bridge Club, Alk- imaarsche Bridge Club 2 en Haarlemsche Bridge Club 3, resp. kampioen van de Hoofd klasse, Eerste klasse, Reserve klasse en K, T. klasse. Na het spelen van de nog 3 resteerende ron den kon de uitslag van de Howell drive spoe dig als volgt worden bekend gemaakt: Gele groep: 1 heer VisserMej. Tol 6254. 2 Mevr. Wafelaar—heer Volmüller 62J4, 3 Mevr. Vogelpoelheer de Keizer 62, 4 heeren Borst Rijke 61'/°, 5 heer en mevr. Spruijt 60'/2, 6 mevr. Kluitheer de Jong 58, 7 heer en mevr. Germeraad 5354. 8 heeren BrandschSluizer 48'4,- 9 herren ZwagerDriessen 421/», 10 da mes PerkRosendaal 2854. Oranje groep: 1 heeren v. Gulik—Vink 73Vs, 2 heer en mevr. Göransson 57, 3 mevr. Veen— dr. Becker 56, 4 heer en mevr. Verbruggen 55, 5 heeren MaarleveldZwager 53V*, 6 mevr. Evers en Partner 52, 7 heeren Lodder—Jor- daan 4934, 8 heeren Lamourv. Maasdam 49. 9 heeren OsendarpLïgthart 48V2, 10 mevr. Beckerheer Polderman 46. Groene groep: 1 mevr. Sluizermevr. Berk hout 65, 2 dames v. MaaswinkelZon 60'/2, 3 heeren mevr. Bakker 5854, 4 heer en mevr. Rikkers 551/:, 5 heer en mevr. Patist 53. 6 hee ren KeizerPijpers 52', 7 heer en mevr. Was- terval 51, 8 mevr. Breedheer Koster 51, 9 mevr. Cats—mevr. v. Maasdam 48, 10 mevr. v. Halenmevr. Degenhart 45l/2. Blauwe groep: 1 heer en mevr. Lans 72, 2 heeren HofmanPrins 69, 3 dames Proper— Hoogeboom 63, 4 mevr. Verhoefmevr. v. Wijk 58, 5 heeren LeijenTappel 53, 6 dr. Heringa— heer Buers 5054. 7 heeren ArpeauEndenburg 48V», 8 dames Roosv. Roon 4454, 9 heer en mevr. v. Buck 4312, '10 dames MunnigHoorn 38. Witte groep: 1 heeren Beensde Vries 7154, 2 mevr. Beensheer Beens 68'/:, 3 mevr. Brandse—mevr. Vlissing 65. 4 mej. Busquet heer v. d. Heuve 6054, 5 mevr. Vinkmevr. Tappe 59' 2. 6 mej. P. Perrijheer v. Waard 59' '2, 7 mevr. de Jongmevr. Kniphorst 55' 2. 8 dames v. NusDrupsteen 55, 9 mevr. v. Doorn en Partner 45. Groote Hoiitslraatvereeniging. De viering van het 30-jarig bestaan. Dinsdagavond hield de Groote Houtstraatver- eeniging in de kleine Brinkman een vergadering waarop de voorzitter de heer A. van Weerden eenige nadere mededeelingen verstrekte over de viering van het 30-jarig bestaan der vereeniging. Het voorloopige programma vermeldt op 24 Juni een concert op de Groote Markt. Het is de bedoeling hiervoor „Harmonie Crescendo" aan te zoeken. De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat stelt eenige prijzen ter beschikking voor een etalage wedstrijd. Op Maandag 26 Juni houdt 's Her togenbosch' muziekkorps, bestaande uit 80 man en 10 lampendragers, zijn intocht in Haarlem en geeft een concert in een tent tusschen Dreef- zicht en Den Hout. Het corps zal op de Groote Markt een Nederlandsche taptoe spelen. Het genummerde program geeft kans op een prijs. Op Woensdag 28 Juni wordt een propaganda- optocht gehouden, waaraaan een prijsvraag wordt verbonden. Vrijdag geeft het kinderkoor „Het Noorden" uit Amsterdam een uitvoering in Groenendaal. Des avonds wordt een gezellige avond georgani seerd Deze opzet der feestviering kon de goedkeu ring der vergadering wegdragen. De vergadering besloot tevens accoord te gaan met het bestuurs voorstel om de koninklijke Bewilliging op de Statuten der vereeniging opnieuw aan te vragen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 25 MEI. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Radio PTT Nord; 11.20 Diversen of gram. muziek: 11.50 Radio PTT Nord; 12.35 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 London Regional; 4.20 Keulen; 5.20 Ned. Brussel; 6.05 Radio PTT Nord of Diversen; 6.20 London Regional; 7.20 Ned. Brussel; 7.35 Keulen; 8.35 Diversen; 8.50 Pa rijs Radio; 10.50 Pauze; 10.55 Keulen. Brogr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Parijs Ra dio; 9.30 Radio PTT Nord; 10.35 London Regio nal; 1.20 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.20 Diversen of Gram, muziek. 3.35 Droitwich; 5.05 London Regional; 5.20 Droitwich; 6.40 Fr. Brussel; 7.00 Droitwich; 8.00 London Regio nal; 8.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: .Herinneringen". 1. Herinneringen, Willy Derby. 2. Film Hits Memories, L. P. A. Band. 3. Die goeie ouwe tijd, Kovacs Lajos. 4. Perfume of the past, Pierre Palla. 5. Good old tunes. Coventry Hippodrome Orch. 6. Theatre Land Memories, Leicester Grand Massed Brass Band. 7. Poppies for Remembrance, Fodens Motor Works Band. 8. Ik heb laatst een schat van een meisje ontmoet, Willy Derby. WIE REKENT koopt zij'n kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1 per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slagcr's Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. Ingez. Med.) STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stadsbibliotheek en leeszaal, zijn de volgende aanwinsten ter beschikking gekomen; Revanche. door ELSA KAISER IK ben getrouwd! Het ging allemaal erg vlot. Op het stadhuis waren ze buitengewoon vriendelijk, ik kreeg een penhouder en zette ergens mijn naam, mijn bruid natuur lijk ook en toen hield de wethouder een toe spraak. Waar hij het vandaan haalde mag de hemel weten, maar het was alles erg toepasse lijk. Wij waren dan ook beiden diep ontroerd, zooals van ons verwacht scheen te worden en op de stoep werd een foto genomen, 's Avonds stond ze in de krant en het onderschrift luid de: „Heden is de beroemde schrijfster, Caddy Bikkers, in het huwelijk getreden met den heer Jack van Reyden, Caddy Bikkers met haar echt genoot bij het verlaten van het stadhuis!" Dat was een slag, daar had ik werkelijk niet op gerekend en de wethouder beslist ook niet, gezien zijn toespraak. Ik ben namelijk niet meer Jack van Reyden, tout court mezelf, neen, ik ben de echtgenoot van de beroemde schrijfster Caddy Bikkers! Zooiets is voor een jongen, knappen man, die, eerlijk is eerlijk, zichzelf een beetje voelt, geen gekheid. Niet dat Caddy er zich op laat voorstaan. O, neen, maar zij is nu eenmaal een beroemde schrijfster en ik zal daar mijn geheele leven rekening mee moeten houden. Ik heb er nooit eerder aan gedacht. In ons engage ment was het natuurlijk anders. Ik zag Caddy toen enkel 's avonds. Wij gingen naar lezingen, naar concerten, naar den schouwburg, naar ten toonstellingen, kortom overal naar toe. Een schrijfster moet zich vertoonen en ik was er trotsch op, dat ik het was die zich op legitieme gronden met de schrijfster mocht vertoonen, Caddy ziet er heelemaal niet uit als een schrijf ster. Zij is slank, tenger gebouwd en kijkt met haar groote, grijze oogen verwonderd de wereld in. Dat staat erg lief en tenslotte is zij maar één meter vijf en vijftig lang. Ik wil hiermede alleen maar zeggen, dat ik mij absoluut had voorge steld de rol van beschermer op mij te nemen en ik had mij vast voorgenomen deze rol tot het einde mijner dagen aan de zijde van Caddy te spelen. Maar nadat wij drie dagen getrouwd wa ren, bleek mij reeds overduidelijk, dat mijn be scherming niet noodig was, ja zelfs niet werd gewenscht. Caddy, die vlak voor ons huwelijk nog juist een van haar meesterwerken (dat was de reden waarom ons huwelijk veertien dagen werd uitgesteld) had voltooid, onderhandelde za kelijk en zeer practisch met haar uitgever, zij be handelde zelf haar correspondentie, terwijl ik in stilte had gehoopt dit voor haar te mogen doen. Zij schreef Fransche, Duitsche en Engel- sche brieven over vertalingen, zij knipte zelf critieken uit en plakte die eigenhandig in een boek, zij typte haar volgende boek, schreef stuk jes en artikelen voor kranten en tijdschriften zonder dat ik zelfs maar aan één regel te pas behoefde te komen. Zooiels is hard als je je al les anders voorgesteld hebt! Zij las mij nooit een hoofdstuk uit haar nieuwe werk voor, zij Wij verkoopen de beste Engelsche en Hol landsche Rijwielen. Raleigh - Humber - B. S. A. - Albion - Phoenix - Simplex - Adelaar - Maxwell - Magneet. Al deze mer ken in alle uitvoeringen voorradig. Prijzen vanaf 24.50. Kinderrijwielen elke maat. REPARATIE-INRICHTING TELEFOON 15426. (Adv. ingez. Med.) vroeg nooit mijn raad of hulp. zij zweeg over haar boeken als het graf. Als ik 's morgens bij het wakker worden vroolijk vroeg. „Wat wenscht de heerscheres aller geloovigen uit de handen van haar slaaf te ontvangen?" zeide zij nuchter: „Beste jongen, heb je al naar de post gekeken?" en schonk keurig en vriendelijk mijn thee en letter erop, dat het meisje precies vier minuten mijn ei liet koken. Als ik over het ochtendblad naar haar gluur de, zag ik haar, kalm en onaangedaan, hier brie ven lezen (zij kreeg er veel meer dan ik). Zij vertelde mij niets en liet mij ook geen enkel epistel lezen. Als ik het waagde iets over haar correspondentie te zeggen, antwoordde zij vrien delijk: „Och jongen, er is niet belangrijks bij van morgen." Er was. onder ons gezegd, geen enkelen mor den iets belangrijks bij." 's Middags, als ik op mijn kantoor zat, schreef zij haar boeken of wat het zijn mocht en 's avonds corrigeerde zij drukproeven, altijd maar drukproeven. Neen, ik klaag niet, alles was altijd keurig in orde, het eten was heerlijk, de ka mers waren netjes aan kant, nergens zwierven papieren. Caddy was altijd vriendelijk. Zij maakte nooit scènes, zij stelde in alles wat ik vertelde, belang, zij lachte om mijn grappen en stemde in alles toe wat ik verlangde, behalve wat haar werk betrof. Daar hield zij mij buiten, daar wist ik niets van! Ik had het gevoel, dat Caddy aan mijn zijde haar eigen geheim leven leefde, ik was geen steun voor haar, maar ik stoorde haar ook niet. En dat was alles. Soms, als ik midden in den nacht wakker werd, zag ik haar, bij het licht van een leeslampje, haastig schrijven met potlood, waarschijnlijk had een plotseling idee haar gewekt. Ik geloof, dat zij heel goed wist dat ik wakker was, maar zij lette er niet op. Ik sliep weer in en ook daar lette zij niet op. Ik was dus eigenlijk geheel overbodig in haar leven, hoewel zij mij dikwijls op haar gewone, vriendelijke manier verzekerde dat zij erg veel van mij hield. Doch hoe anders had ik mij alles voorgesteld. De echtgenoot te zijn van een beroemde schrijf ster leek mij een dorado. Ik had gehoopt bij in terviews tegenwoordig te zijn en Caddy's schuch tere mededeelingen met mijn waarnemingen aan te vullen. Doch Caddy was niet schuchter en van interviews hield zij niet. Ik kwam soms boos en opstandig thuis met het. plan er nu eens ernstig over te praten. Man 'en vrouw zijn een, zoo goed als ik haar bijzonderheden uit mijn zakenleven vertelde, behoorde zij het mij uit het hare te doen! Zij behoorde mij inzage te geven, zij behoorde mij te raadplegen over haar con tracten en aanbiedingen. Maar Caddy deed niets van dat alles. Zij keek mij met haar vriende lijke, grijze oogen aan en zeide kalmpjes: „Ben je moe, lieve jongen, je ziet er zoo opgewonden uit. Is er iets?" En dan begon ik te vertellen. Ja, werkelijk, ik vertelde haar alles van mijn zaken en Caddy zweeg, luisterde en gaf raad. Soms ging ze alleen naar vergaderingen of las ik in de krant, dat zij 's middags ergens, voor een of ander genootschap, een lezing had ge houden terwijl ik, haar man, argeloos op mijn kantoor zat en den volgenden dag van mijn com pagnon moest hooren hoe interessant het was ge weest en hoe vol. Neen, nog eens, ik klaag niet, al is het moeilijk en ondankbaar de echtgenoot van Caddy Bikkers te zijn. Nooit kwamen er 's avonds interessante men- schen bij ons op bezoek. Caddy meende dat dit voor mij niet prettig zou zijn. Zij ontving 's mid dags haar belangrijke bezoekers en zeide 's avonds dat het erg vervelend voor mij zou zijn geweest. Ik bromde iets en greep naar de krant. Als wij een schouwburgzaal óf concertzaal binnen kwamen, wees iedereen elkaar Caddy, de beroemde schrijfster aan en eens hoorde ik een dame zeggen, toen iemand haar vroeg wie ik was. „O, dat is geloof ik, haar man!" Zelfs mijn naam gunde men haar niet. Ik was nog onbekender dan voor mijn huwelijk, toen vroegen mijn vrienden en kennissen: „Kérel, hoe gaat het je?" Nu vroegen zij allen: „Hoe gaat het met Caddy Bikkers?" Let wel, niet „je vrouw?" maar „Caddy Bikkers", Ik kreeg soms aanvech tingen om te zeggen: „Mevrouw van Reyden maakt het goed", maar ik deed het niet. Mijn eergevoel verbood het mij. Maar eindelijk kwam voor mij de revanche, de genoegdoening voor zooveel miskenning, zooveel teleurstelling! Mijn ster ging op. Het was op Zondagmorgen, dat de stralenkrans mij om de slapen werd gelegd. Ik haalde de krant uit de bus en staande op de voordeurmat, keek ik het blad even in. De tweede pagina was bijna geheel ingenomen door een bespreking van het nieuwe werk (waarvan ik niets wist) van mevrouw Caddy van Reyden- Bikkers. Dat was de revanche, de victorie op mijn in stilte geleden leed. Mijn naam was gedrukt en stond met groote letters in den kop van het artikel over mevrouw Caddy van Reyden, dat was de kroon op mijn huwelijk! Mijn vrouw heeft waarschijnlijk nooit begre pen waarom ik haar dien morgen zoo verheugd het ochtendblad gaf. Maar ik begon sedertdien de zaak anders te beschouwen. Mijn naam kwam in alle la-anten, ik kon geen blad openvouwen of ik zag mijn naam. Hij kreeg iets stralends, iets feestelijks en dit enkel omdat een beroemde schrijfster, mij, mij alleen uit alle mannen, had verkoren om het leven met haar te deelen. Zij ontrukte mijn doodgewonen naam aan de vergetelheid en be waarde hem op waarlijk roemruchte wijze voor het nageslacht. Ik was gewroken en met alles verzoend! Juist op dat oogenblik kwamen de dienaren oinnen om zich er van te vergewissen, dat de keizer dood was. Nu. die keken vreemd, heel vreemd op, toen zij hun gebieder geheel gekleed terugzagen. vooral toen hij „Goeden morgen" zei. Maar in hun hart waren zij toch maar erg dankbaar dat zy niet onder een nieuwen heer zouden komen te staan. D E.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10