Haarlems Dagblad JCwiagm spxeektr Wilde bussen verliezen het pleit. De Koningin in België. Een held. Waar komt het vandaan R. A. P. zal bindend verklaard worden. IN HET BRUSSELSCH STADHUIS Amerikaansche duikboot gezonken Het Belaogrijkste 56e Jaargang No, 17155 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. Io054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOO.M Woensdag 24 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: L-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In stralende lentezon heeft België H.M. de Koningin met groote geestdrift ontvangen. Deze officieele beantwoording van het bezoek, door Z.M. den Koning der Belgen aan ons land gebracht, blijkt een volledige herhaling te zijn: een nieuwe uiting van de vriendschap die in stormachtige tijden tusschen twee kleine maar krachtige volken is gegroeid. Daar verheugen wij ons in Nederland zeker niet minder in dan men het in België doet. En de voldoening is des te grooter omdat wij allen weten dat dit niet slechts een officieele vriendschap is maar een echte. In de eeuw, verloopen sinds de scheiding van Noord- en Zuid-Nederland, is de verstandhouding nim mer zoo goed geweest als zij in de laatste jaren is geworden. Wederzijdsche bewonde ring voor de staatshoofden der beide vólken heeft daar grooten invloed op doen gelden. De eerbied dien men in België voor onze Koningin koestert en die zoo veelvuldig tot uiting is gekomen, niet alleen in redevoerin gen van autoriteiten maar ook in de dag bladenja, die zoovelen van ons ook heb ben kunnen waarnemen in particuliere ge sprekken en correspondentie met Belgen vindt zijn volkomen gelijke in de gevoelens die ten onzent jegens Koning Leopold m bestaan. De Nederlander ziet in hem een waarlijk Koning, een groote en voorname persoonlijkheid, zich bewust van zijn hooge roeping en verantwoordelijkheid, verheven boven de partijen en toegewijd aan zijn volk. De Nederlander bewondert in hem, geloof ik, vooral die eigenschappen die hij in zijn eigen Koningin zocreer vereert. En toen in dezelfde periode beide Koningshuizen door zware slagen getroffen werden hebben wij den moed en geestkracht zoowel van Koning Leopold HI als van Koningin Wilhelmina bewonderd en onze hartelijke sympathie ook naar hem voelen uitgaan. De belofte der jeugd vervult de Belgische paleizen, evenals de Nederland- schedaar is wel sterke overeenkomst in de lotgevallen der beide Koninklijke Families en wij herinneren ons allen de beide langdurige bezoeken door de Belgische Ko ningskinderen aan Noordwijk gebracht. Zij kennen onze taal, zij hebben in hun prille jeugd al met ons land kennis gemaakt en dat heeft in Nederland diepen en blijvenden indruk gemaakt. Er is een gevoel van ver wantschap met België door ontstaan, dat zich moeilijk in nuchtere woorden laat uitdrukken maar dat heel eoht is. Er zijn tijden geweest waarin de verhoudin gen met België moeilijk waren. Zij volgden onmiddellijk op dien rampzaligen Euro- peeschen oorlog met welker naweeën de wereld nog steeds heeft te kampen. Het jaar 1919, waarin de vredesverdragen van Ver sailles tot stand kwamen en dat de bron van zooveel nieuwe ellende en tegenstellingen werd, bracht ook geschillen tusschen Neder land en België die men in Parijs vergeefs poogde te beslechten, waarin de groote ge- alliëerde mogendheden zich mengden zonder succes en waarbij vaak bittere woorden ge sproken en geschreven werden. Als ik mij dien tijd herinner, waarin ik als dagbladcorres pondent te Parijs zooveel beleefde dat ons allen toen al groote zorgen voor de toekomst baarde er waren vele waarschuwende stem men tegen de behandeling van Duitschland, Oostenrijk en Hongarije, tegen de gevaarlijke nieuwe gewrochten Tsjecho-Slowakije, corri- dor-van-Dantzig en andere zonderlinge op lossingen dan voel ik toch wel heel sterk dat de ontwikkeling der Nederlandsch-Bel- gische verhoudingen sinds Versailles als een gelukkige uitzondering mag gelden. Dat was toen niet te voorzien. Het is ook geen snelle ontwikkeling geweest; er zijn lange jaren van dispuut en eindelooze nota-wisseling op gevolgd en alle radicale oplossingen zijn eigenlijk nog niet gevonden. Nog in 1927 ont stond in ons land hevige opschudding over het door minister Van Karnebeek voorge stelde verdrag, dat door de Tweede Kamer aangenomen maar door de Eerste Kamer ver worpen werd en dien bewindsman zijn minis terschap kostte. Maar dit langzame en hor tende ontwikkelingsproces der Nederlandsch- Belgische verhoudingen verkeerde door de omstandigheden en door wijze leiding aan beide zijden niet slechts in het vinden van een modus vivendi maar in een groeiende vriendschap. Het is een wonderlijke en een leerzame ervaring geworden, die bewijst dat men met goeden wil, inzicht en wederzijdsöh begrip meer kan bereiken dan met de kunstigst-geformuleerde verdragen. Dat is alles langzamerhand gegroeid. Niet alleen tusschen vorsten, diplomaten en minis ters maar ook tusschen de gewone Belgen en Nederlanders is een sfeer van onderlinge waardeering en vertrouwen ontstaan die vo rige generaties wel meermalen gewenscht maar nimmer bereikt hebben. Men is in ons land heel anders over de Belgen, over hun volks karakter en hun prestaties en uiterlijke eigenschappen, gaan denken dan vroeger. Wederkeerig is dat in België te onzen aanzien veranderd. En dat is de eenige hechte grond slag waarop een goede verstandhouding tus schen twee volken gebouwd kan worden. Daar verheugen we ons in een tijd als deze bijzon der in en ik geloof dat wij er ook, aan weers zijden van de grens, trotsch op zijn dit bereikt te hebben. Evenals men in Scandinavië met f Uit Athene wordt bericht dat bij het uitbreken van brand in een ziekenhuis aldaar, een chirurg eerst de blindedarm-operatie waaraan hij bezig was, beëindigde en toen den patiënt op het Jiip- pertje naar buiten in veiligheid droeg). De wereld weet van vele Grieksche helden, Door boeken die hun heldendom vermelden, Die mannen en hun moed noemt men klassiek, Hier trad als held op een moderne Griek. Zoo'n kort bericht kost één minuut van lezen, En als u haast hebt zal 't nog minder wezen, Maar neemt u tijd om er bij stil te staan, Stel u dan even voor, hoe 't is gegaan. Daar was een medicus tot taak gegeven, De redding van een medemenschenleven, Hij opereerde juist een blindedarm Toen hij verrast werd door een brandalarm. Hij kon 't gevaar niet zelf gaan constateeren. Maar hoogstens met één oor zich informeeren, Door het gehaast rumoer op trap en gang, 't Verwijderd woeden van het straatgedrang. Kon iemand werklijk beter van hem vergen, Dan dat hij, als de andren, 't lijf zou bergen? Hoe 't zij, hij heeft zijn functie niet verzaakt, En kalm zijn operatie afgemaakt. Het is tenslotte gunstig afgeloopen, Hij moest zijn moed niet met den dood bekoopen, Hij redde zijn patiënt nog uit den brand, Een held van het moderne Griekenland, 't Is goed om bij zoo'n kort bericht te toeven, Omdat wij weieens het besef behoeven, Dat door den mensch als dienaar van zijn plicht, Ook thans nog groots en moedigs wordt verricht. Dat wij, wanneer wij in de toekomst schouwen, Waarlijk wel reden hebben tot vertrouwen, Dat het geslacht der menschen, dat nu leeft, En nog zal komen, ook zijn helden heeft. P. GASUS. IIIIIIIIL Heden vangen we aan met een nieuwe jj geillustreerde rubriek onder den titel „Waar komt het vandaan?" Het ligt in onze bedoeling, deze rubriek zooveel mo gelijk dagelijks te doen verschijnen. Plaatjes en bijschriften geven antwoord op de vraag, die wij ons allen in den dagc- lijkschen gang des levens van tijd tot lijd stellen: waar zou dat woord, dat gebruik toch eigenlijk vandaan komen? Wij be velen deze nieuwe rubriek in de belang stelling van onze lezers en lezeressen aan. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bllllll lllllllllillllllllllllllF recht trotsch is op de evenzeer voortreffelijke verstandhouding, die in de laatste jaren tus schen de Scandinavische volken is gegroeid. Deze zijn overwinningen des vredes en zij kunnen ook in de chaotische wereld van heden niet nalaten haar diepen indruk te wekken en haar heilzame uitwerking te doen gelden. R. P. Britscli-Russisch accoord heden een feit? LONDEN, 24 Mei (Reuter). Minis ter Halifax, die vanmorgen per vlieg tuig uit Genève terugkeerde, arriveer de te half elf op het Foreign Office, een half uur voor het begin van de kabinetsbijeenkomst, die geheel aan den internationalen toestand en in het bijzonder aan de besprekingen met Rusland gewijd zou zijn. Naar United Press meldt wordt te Londen vernacht dat het kabinet he den een besluit zal nemen, dat over eenstemming met de Sovjet-Unie tot gevolg heeft. Chamberlain zou vanmiddag nog een verklaring in het Lagerhuis afleg gen. VRIJ plotseling en eerder dan men algemeen verwacht heeft is er in den langdurigen strijd tusschen autobusexploitanten en justitieele overheid een beslissing gevallen. Men ver wachtte eerst over enkele weken de behandeling van de R. A. P.- kwestie voor ons hoogste rechtscollege, doch plotseling heeft de Hooge Raad in raadkamer zich over deze kwestie uitgesproken en het R. A. P. verbindend verklaard. AT was namelijk het geval? De politie heeft een autobus van een onderne ming te Apeldoorn in beslag geno men, welk beslag door den kantonrechter al daar werd gewettigd. In Den Haag is hetzelf de gebeurd met papieren van den autobus ondernemer Sommeling, welke inbeslagneming door den Haagschen kantonrechter evenwel werd opgeheven. Beide zaken werden Maandag j.l. in raadkamer voor den Hoogen Raad be handeld en, in tegenstelling met de beslissing van den Haagschen kantonrechter heeft de Hooge Raad art. 39 R.A.P. wel verbindend ver klaard, overwegende, dat dit artikel alleen strafbaar stelt, datgene waarvoor art. 2 een vergunning eischt. „Is aan deze. raadkamerbeslissing dezelfde kracht toe te kennen als een beslissing van den Hoogen Raad, oor- deelende over de zaak in zijn geheel?" Wij hebben ons met deze vraag ge wend tot mr. G. de Grooth, raadsman van Sommeling, die de vraag bevesti gend beantwoordde, daar de raad kamer vrijwel dezelfde samenstelling had als het college gewoonlijk heeft. De Amsterdamsche rechtbank heeft, zooals men weet, in hooger beroep van het kantongerecht het R.AP. reeds verbindend verklaard. Voor de Haag- sche rechtbank werd de zaak Dinsdag middag behandeld. Wanneer deze za ken in cassatie voor den Hoogen Raad komen, is het weinig twijfelachtig, of het college zal dezelfde beslissing geven als de raadkamer. Dit overwegende hoeft mr. de Grooth zijn twee cliënten te Rotterdam, de Rotterdamsc-he Reiscentrale, die een dienst Rotterdam—Am sterdam onderhield, en de Rovar, die van Rotterdam naar Den Haag reed, geadviseerd hun diensten stop te zetten, waaraan deze ondernemingen Dinsdag inderdaad hebben gevolg gegeven. Aan Sommeling was de raad kamerbeschikking Dinsdagmiddag nog niet beteekend, zoodat dit bedrijf nog geen beslis sing heeft genomen. Het is echter wel te ver wachten, dat het thans met de wilde bussen is afgeloopen daar na de beslissing van den Hoogen Raad, justitie en politie krachtiger kunnen ingrijpen. De zaak in Den Haag, waarop hierboven wordt gedoeld, is die tegen twee autobusonder nemers die tusschen Den Haag—Leiden en Den HaagAmsterdam reden (hierbij was ook het z.g. Christoffelfonds). Na het getuigenverhoor nam de officier van Justitié, jhr. mr. Van Asch van Wijck, die na de beschikking van den Hoogen Raad, giste ren in raadkamer genomen, zijn requisitoir zeer kort kon houden, het woord. De verbind baarheid van het nieuwe R.A.P. staat, na deze uitspraak, aldus spr., muurvast. Men heeft ge tracht door middel van het Christoffelfonds het R.A.P. te ontduiken, maar de wetsontdui king ligt. hier dik bovenop. In beide gevallen luidde de eisch f 1000 boete, subs. 100 dagen hechtenis. Uitspraak 6 Juni. Artikel 39 R.A.P. Het veelbesproken artikel 39 R.A.P. bepaalt: Het is verboden een motorrijtuig tot vervoer van personen te exploiteeren, anders dan krachtens een vergunning als bedoeld in ar tikel 2. Dit laatste artikel vereischt een ver gunning voor het exploiteeren van autobussen in de uitoefening van een autobusdienst, het exploiteeren van autobussen tot het volvoeren van toerwagenritten, het exploiteeren van taxi's en van huurauto's. Van de zijde van de bussen werd steeds be De begrafenis van den heer J. W. A. Bei/nes. Vóór de fabriek op het Stationsplein zoor den namens de commissarissen, directie en het personeel kransen aan de baar gehecht. toogd, dat art. 39 verder zou gaan dan art. 2 zou toelaten, en dus onverbindend zou zijn. De Hooge Raad, wiens overwegingen ons nog niet bekend zijn, schijnt deze meening niet te deelen. Behalve de reeds genoemde bussen hebben de Cotax en de fa. Van der Weyden ook haar diensten stopgezet. „Belgen en Nederlanders houden hun streven gericht op vrijheid, vrede en welvaart." BRUSSEL. 24 Mei. Tijdens het officieel bezoek, dat onze Koningin heden aan het stadhuis te Brussel bracht, heeft Hare Majes teit de volgende rede uitgesproken. Mijnheer de burgemeester. Nog onder den verschen indruk van de on vergetelijke ontvangst mij door de burgerij van Brussel bereid, is het mij een behoefte daarvoor tegenover de vroedschap mijn groote erkentelijkheid te betuigen en ik voeg daar aan mijn oprechten dank toe voor de welspre kende woorden waarmede u mij hebt welkom geheeten. In het bijzonder verheugt het mij daarbij ten tweeden male dit trotsche stadhuis te mo gen betreden, in het hart der stad gelegen aan de historische Groote Markt, wijd en zijd te recht vermaard als een van de schoonste pleinen der wereld. Gij hebt er op gewezen, dat- wij, Belgen en Nederlanders, door een eeuwenoude geschie denis en door dezelfde idealen zoo nauw ver want. van nature bestemd zijn om elkander te verstaan. Inderdaad behooren wij niet alleen in wederzijdsche achting en vriend schap samen te leven, maar ook en vooral in bewogen tijd als thans, een drachtig. zoover het in ons vermogen ligt. alles te bevorderen wat tot het algemeen welzijn der menschheid kan bijdragen en zooals de koning het tegenover uw ambtgenoot in Amster dam uitdrukte „met alle middelen te ijveren voor den vrede onder alle vol ken". Immers aldus handelende zullen wij. Belgen en Nederlanders van heden, de beste traditiën handhaven onzer voor vaderen. die met de taaie vasthou dendheid, die hen kenmerkte, gepaard aan een nuchterheid, die geestdrift voor een goede zaak niet uitsluit, hun streven gericht hielden op vrijheid, vrede en welvaart. Dat deze aloude stad, sedert eeuwen reeds beroemd als een middelpunt van kunst en be schaving, daarbij niet achter zal blijven Is uit uw woorden wel duidelijk gebleken. Moge het haar gegeven zijn daarvan In ruime mate de vruchten te plukken en hare zoo eervolle plaats onder de groote hoofdsteden tot heil harer burgers te bevestigen en te ver sterken. Bezoek aan den koninklijken graf kelder te Laeken. Ook heeft HM. de Koningin hedenmorgen een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Laeken. waar zich de tomben bevinden van koning Albert, koningin Astrid en de vorsten van het Belgische Koningshuis. De vorstin werd bij den ingang van de kerk van Laeken begroet door kanunnik van Reeth pastoor-deken van de koninklijke parochie te Laeken. (Voor verdere bijzonderheden omtrent het Koninklijk bezoek aan België zie men pag. 2, 3 en 4.) HET BRITSCHE MUSEUM WORDT BEWAAKT LONDEN, 24 Mei (Havas). Het Britsche Museum \s onder bewaking gesteld, daar de directeur een dreigbrief, afkomstisr van leden van het „Tersche Republikeinsche Leger", heeft ontvangen. I Het woord is aan Ebner Eschenbach: Als men slechts de ouden leest, is men er zeker van, altijd nieuw te blijven. Engelsch schip door Japansclien torpedojager aangehouden. HONGKONG, 24 Mei. Een Engelsch- Japansch-incident aan de Zuid-Chïnee- sche kust werpt een veelbeteekend licht op de situatie aldaar, die zich opnieuw heeft verscherpt. Vijf mijl vóór het eiland Waglan is het En- gelsche stoomschip „Ranpura", metende 16000 ton, door een Japanschen torpedojager aange houden. De commandant, eenige officieren en matrozen begaven zich aan boord van het En- gelsche schip, doch toen de Engelsche torpedo jagers „Duches" en „Defender" in zicht kwamen, verlieten zij het schip en voer de Japansche oor logsbodem verder. Passagiers van de „Ranpura" hebben medege deeld dat de Japansche torpedojager het sein tot stoppen gaf en daarop twee schoten loste, niet tegenstaande de „Ranpura" onmiddellijk gevolg aan genoemd bevel had gegeven. Officieren en matrozen begaven zich vervolgens aan boord en vroegen het logboek te zien, hetgeen kapitein Parfitt weigerde. Tegelijkertijd vroeg hij aan Hongkong per radio om assistentie. De Japanners bleven 20 minuten aan boord, totdat de Britsche torpedojagers arriveerden. Men verwacht dat de Britsche marine scherp tegen deze actie zal protesteeren. Tot nu toe hebben de Japanners geen enkele verklaring voor hun optreden gegeven. Moge lijkerwijze staat dit geval in verband met de be richten uit Sjanghai, volgens welke de Japan ners de blokkade tegen buitenlandsche scheep vaart zouden hebben ingesteld. Elk buiten- landsch schip, dat bij de Chineesche kust vaart, zal door de Japansche marine onderzocht en vastgehouden worden, tenzij genoemde schepen in het bezit zullen zijn van een bijzondere ver gunning. Ook wat het ontruimen der internationale con cessies te Koelangsoe betreft is er geen overeen komst tusschen Engeland, Frankrijk. Amerika en Japan bereikt. Een conferentie van 2 uur aan boord van den Britsc'nen kruiser „Birmingham" leverde geen resultaat op. althans dit wordt uit betrouwbare bronnen vernomen. (United Press). Aan dc Amerikaansche kust nabij Portsmouth (New Hampshire) is een onderzeeboot van de Amerikaansche marine, de „Squalus" met ruim GO man aan boord gezonken. De duikboot ligt op een diepte van 72 Meter. Er zijn onmid dellijk uitgebreide reddingspogingen begonnen. Volgens de laatste berichten, door United Press uit Portsmouth ontvangen, hoopt men dat het bergingsvaartuig „Falcon" met behulp van het z.g. Momsen-toestel alle opvarenden gered zal hebben. Er zal voorts een poging gedaan worden de „Squalus" te lichten. (Men zie voor verdere bijzonderheden pag. 5) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een belasting-statistiek van Haarlem die een onjuist beeld geeft. 9 Minder misdrijven te Haarlem. 9 Geen gunstige vooruitzichten voor de bouw nijverheid te Haarlem 9 BINNENLAND. De wilde bussen verliezen het pleit. 1 Een uitbundige feestavond in Brussel. 2 België bejubelt de Koningin. 3 BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis heeft de regee- ringspolitick inzake Palestina goedgekeurd. 5 Koningin Mary heeft een auto-ongeluk ge had. waarbij zij gewond werd. 5 Een Amerikaansche torpedojager met ruim 60 man aan boord is bij de Amerikaansche kust gezonken. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Koningin in België. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Melis Stoke: Toespraak tot een nieuwen haring. 3 Ben van Eysselsteijn: België ontvangt Konin- ging Wilhelmina. 4 G. J. Kalt: U.K. Oratoriumvereenieing 4 Van onzen Parijschen correspondent: De Fransche bemiddeling in de Engelsch- Russischc onderhandelingen. 5 K. de Jong: Aias. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op J}

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1