STOFZUIGERS HUIDJEUK Immanuelkerk in gebruik genomen. jLcl<C£>. Rubriek voor Vragen WOENSDAG 24 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD Redevoeringen van Ds. M. G. Blauw en Ds. M. van der Voet. Onder zeer groote belangstelling is Dinsdag avond de Immanuelkerk van de Ned. Herv. Ge meente aan de Van Egmondstraat in Haarlem- Noord in gebruik genomen. Terwijl het vriendelijke kerkgebouw zich vul de, bespeelde de organist, de heer J. Zwaan, het fraaie orgel. Onder de aanwezigen waren eenige predikan ten uit de omliggende gemeenten en de heer E. van der Wall, wethouder van Haarlem. Ds. Blauw opende de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze, waarna hij den aanwezigen verzocht te zingen de verzen 8 en 7 van Psalm 26. Hij ging daarop voor in gebed, waarin hij God dank bracht voor den grooten zegen door het schenken van deze kerk met toebehooren. Ook dankte hij God, dat hij 25 jaar lang de ge meente Schoten heeft mogen dienen en dat hij nog vóór zijn vertrek dit kerkgebouw voltooid heeft mogen zien. Ds. M. G. Blauw, die zijn 25-jarigen arbeid te Schoten zoo mooi bekroond ziet. Ds. Blauw achtte het een groote eer en voor recht, als voorzitter van den Kerkeraad en als oudste predikant het eerst in de nieuwe kerk het woord te mogen voeren. Hij riep allen aanwe zigen een blij en hartelijk welkom toe. „Toen ik op 2 November 1913 mijn intrede in de gemeen te Schoten mocht doen", zei spreker, „bestond hier nog niet veel. We hadden alleen maar de Kleuterschool in de Colensostraat, die we door den stoeren arbeid van Ds. A. J. Montijn, toen predikant te Haarlem en thans emeritus in Utrecht, gekregen hebben. In die school moest alles gebéuren. Overdag in de week zaten de kleuters in de banken en Zondag de volwasse nen er op. Dat was geen gemakkelijke zitplaats. In die Kleuterschool moest gecatechiseerd wor den; de kerkeraad vergaderde er en er werd Zondagsschool gehouden. Kortom, alle kerkelijke arbeid moest hier verricht worden. Het was dus wel een klein en sober begin, hoewel niet zoo sober als het kleine conservenfabriekje aan den Schoterweg, dat we voor onzen arbeid van wij len den heer Joh. de Breuk gekregen hadden. Daarbij vergeleken was de Kleuterschool al een heele vooruitgang. Daar hebben we jaar lang in voortgesukkeld, maar we hebben het er toch heel goed gehad. In veler hart brandde in- tusschen een heilig vuur om in het bezit van de Julianakerk te komen; wat hebben we allen een drachtig samengewerkt en gebeden en na V/2 jaar kregen we de Julianakerk met toebehooren en een ruime en fraaie pastorie aan den Rijks straatweg. Het was ook toen Immanuël: God met ons. De pastorie kregen we schuldvrij, dank zij twee giften van f 5000 en een van f 500. En op de Julianakerk, die meer dan f 100.000 ge kost heeft, staat nog slechts een schuld van f 15.000. Toch gingen we, hoewel natuurlijk dankbaar, met weemoed uit de Kleuterschool aan de Colensostraat, want het was er altijd zoo knus en gezellig. Eiken Zondag was het ei-vol en telkens moesten menschen teleurgesteld terug worden gezonden. Toen de Julianakerk in ge bruik was genomen, verlangden velen naar de Kleuterschool terug, echter om een zeer bijzon dere reden: de banken kleefden namelijk zóó ge weldig, dat men er zich als het ware van moest losscheuren! (Gelach). Na 1918 ging de gemeen te Schoten steeds sneller groeien. De huizen ver rezen als paddestoelen uit den grond. Het zielen tal en de arbeid in de gemeente namen geweldig toe. In 1924 werd de Willem de Zwijgerschool geopend en in 1929 kwamen de Marnixschool en de grond voor de Immanuelkerk met toebehoo ren. Want die moest er komen. In 1935 werd de tweede predikantsplaats vervuld. En nu hebben we dan deze eenvoudige, maar smaak- en wij dingsvolle Immanuelkerk met pastorie, kosters woning enz. We hebben hiermee een complex gekregen ik zeg dit niet uit trots, maar met dankbaarheid dat zijn wederga in de Protes tantenwereld te Haarlem niet vindt. Ds. Van der Voet en ik hebben toen naar een naam voor de nieuwe kerk gezocht; we werden 't er over eens, dat die Immanuel moest heeten: God is met ons! Dat is een geloofsbelijdenis, die op een heerlijke ervaring berust; we weten dat als we met Hem varen, geen waagstuk beginnen. Moge deze kerk een voortdurende herinnering zijn, dat Gods arm niet is verkort; dat Hij nog altijd bekleed is met macht en dat Hij wonderen doet, zoodat we met een gerust hart kunnen zingen: Beveel gerust uw wegen. God is met ons; dat heb ik in de 25 jaren in Schoten ondervonden. Ik dank God dat Hij deze kerk gaf, met alles wat daarbij behoort en dat Hij mij het voorrecht heeft geschonken, dit alles klaar te mogen zien, vóór ik als predi kant afscheid neem. Wij willen alles wijden aan Hem, uit Wien, door Wien cn tot Wien alle din gen zijn; we wijden Hem eerbiedig, ootmoedig en dankbaar deze kerk en bidden, dat Zijn oogen dag en nacht over dit huis open mogen zijn. We wijden Hem dezen kansel en dezen Bijbel; dat Zijn Woord voor de gemeente mag zijn een lamp voor den voet en een licht op ons pad; we wij den Hem dit doopvont, deze Avondmaalstafel en hopen dat er velen mogen aanzitten. We wijden Hem de collectezakjes en bidden dat alle offe randen werkelijk heilige offeranden zullen zijn en dat met milde hand en blijmoedig hart gege ven zal worden. Ook wijden we Hem het fraaie orgel, dat klanken uitsluitend tot Gods eer zal voortbrengen. We wijden dit alles aan God, Die het ons in groote genade schonk, in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Amen". De heer E. de Groot, voorzitter der com missie van beheer, noemde dezen dag een zeer gewichtigen mijlpaal in het kerkelijk leven te Schoten. „Ons hart is vervuld van dank aan God, maar ook aan menschen", zei spreker, die daarop dank bracht aan allen, die medewerking hebben verleend, o.a. de Algemeene Synode, het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, het Classikaal bestuur van Haarlem: het gemeente bestuur van Haarlem; de architect F. Dingemans te Heemstede; de aannemers Gebr. Broertjes en de onder-aannemers; de heer J. Zwaan, die zich bereid verklaard had, op dezen .avond het orgel te willen bespelen; de heer Bredius, die vroeger te Schoten gewoond heeft en die grond heeft ge schonken. Tenslotte dankte hij allen, die kost bare dingen hebben geschonken en in het bij zonder dankte hij Ds. Blauw, voor wat deze met de hem eigen energie en doorzettingsvermogen heeft verricht. Zijn naam zal steeds in dankbare herinnering aan de gemeente Schoten verbonden blijven. Namens de Commissie droeg spreker daarop de Immanuelkerk aan den Kerkeraad over. Dr. G. O o r t h u ij s uit Amsterdam bracht de gelukwenschen namens de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk over. In dit nieuwe kerk gebouw zag hij opnieuw een heerlijk teeken van Gods gunst. „Ik wensch de gemeente Scho ten geluk. Gij hebt nu twee predikanten, twee kerken en twee pastorieën; ik hoop dus dat God u een dubbelen zegen zal schenken". Ds. P. W. F o e k e n feliciteerde namens het Classikaal Bestuur van Haarlem. Deze merkte op, dat de gemeente Schoten met recht de spreuk voert: „de rechtvaardige zal bloeien als de palm boom", want binnen 25 jaar kreeg zij twee pre dikanten, twee kerken en twee pastorieën. Het resultaat van het werk van Ds. Blauw mag ge zien worden. Het verheugt spreker, dat deze kerk Immanuel heet; hij hoopte dat dit in waar heid mag zijn en blijven. De heer E. v. d. W a 11 zei, dat ook de burger lijke gemeente van Haarlem deelt in de blijd schap van de kerkelijke gemeente Schoten. Spre ker had de eervolle opdracht gekregen, om na mens B. en W. de beste wenschen uit te spreken voor dit schoone kerkgebouw, dat een sieraad van Haarlem-Noord is. „Moge het zijn de plaats, waar de Hervormden datgene vinden wat ze zoe ken: het Woord van God; dat het mag verkwik ken, stichten en zegenen; moge deze kerk steeds vol zijn, opdat daarmee het bewijs geleverd wordt, dat zij, in een lang gevoelde behoefte voorziet. Dat God u zijn onmisbaren zegen mag schenken". Ds. M. van der Voet las het tweede hoofd stuk van de Profetieën van Haggaï. Hij herin nerde er aan, dat toen in September 1938 de eer ste steen voor deze kerk gelegd werd, een ern stige oorlogsdreiging over Europa hing, zoodat Ds. Blauw en spreker elkaar eens bedenkelijk aankeken en zeiden: „wat zijn we eigenlijk be gonnen!'' We hebben dit werk echter gezien als een geloofswerk. Daarom is hier het eerste woord een profetische opwekking, want Gods werk wordt zegevierend voortgezet. Spreker had tot tekst voor zijn rede gekozen de woorden, die in den gevel van de Julianakerk gegrift staan: ,In deze plaats zal ik vrede geven". Dit werk is Gods werk. Zijn woord houdt trouwe tot in alle eeuwigheid. God zal dit huis met heerlijk heid vervullen; Gods huis is het middelpunt van alle rangen en standen. Er is een vurig gebed in ons hart, dat aan deze kerk een tijd van vrede beschoren mag worden en dat velen hier verza diging voor hun hongerend hart mogen vinden. „God geve ons den vrede, die alle verstand te boven gaat: Zijn naam zij geprezen", aldus ein digde Ds. Van der Voet, die daarop het dankge bed uitsprak. Tenslotte werden door de aanwezigen staande gezongen de verzen 1 en 2 van Psalm 150. (Adv. Ingez. Med.) De bouwnijverheid te Haarlem. 1939 heeft niet best ingezet. In Haarlem loopen nog veel bouwvakarbeiders zonder werk. Daarom is het voor de arbeids markt van veel beteekenis hoe zich de bouwnij verheid ontwikkelt. Helaas heeft het eerste kwartaal van 1939 geen gunstig resultaat opgeleverd. Door de gemeente werd nu in dit kwartaal bouwvergunning ver leend voor werken waarvan de bouwkosten ge zamenlijk f 914.400 bedragen tegen f 1.075.811 in de eerste 3 maanden van 1938. Nog ongunstiger wordt de vergelijking met het eerste kwartaal van 1938 als wij letten op de bouwkosten der werken waarvoor bouwvergun ning werd aangevraagd. Een deel der vergun ningen voor die werken komt dus pas in het vol gende kwartaal. Nu werd bouwvergunning aan gevraagd voor werken die f 1.023.620 zullen kosten, terwijl dit cijfer voor het le kwartaal van 1938 niet minder dan f 1.782.447 was. Het moet dan ook sterk betwijfeld worden of in het 2e kwartaal van 1939 wat de verleende bouwvergunningen betreft het cijfer van 1938 gehaald werd. Dat was toen niet minder dan f 1.495.134. Dat er in 1938 vrij veel gebouwd is blijkt wel uit het feit, dat in dat jaar 888 bouwwerken wer den voltooid, tegen 565 in 1937. Daaronder wa ren 863 woningen. Een Haarlemsche Belasting statistiek. Cijfers die een onjuist beeld geven. In de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem vinden wij een statistiek over het verloop van diverse belastingen, opgemaakt naar den toestand op het einde van Maart 1939. De daar gegeven cijfers zullen allen die belangstellen in de Haarlemsche gemeente- financiën doen rillen. Wat de opcenten voor de Personeele Belas ting 1938—1939 betreft wordt medegedeeld, dat op het door de Rijksadministratie vastge stelde kohier uitgetrokken Is een bedrag van f 1.230.192.37. Aan de gemeente is reeds afge dragen f 925.500, terwijl opgegeven wordt, dat door de gemeente vermoedelijk nog te ont vangen is f 48.700. Dat zou dus beteekenen dat van het kohier van f 1.230.192.37 slechts f 974.000 binnenkomt. Nu wordt het kohier altijd ..bruto" uitge trokken, zoodat ongeveer 12 pet. wordt ge rekend voor kwade posten, verminderde aan slagen enz. Het „netto" kohier zou dan on geveer f 1.083.000 worden, maar dat is dan toch nog f 109.000 meer dan de opgaaf der gemeente. Bij de opcenten op de Gemeentefondsbe lasting 19381939 is het verschil nog grooter. Op het kohier is uitgetrokken f 932.107.79, aan de gemeente is uitgekeerd f 408.000, ter wijl zij rekent nog f 272.000 te ontvangen. Hier zou de opbrengst dus niet minder dan f 252.000 onder het kohier blijven, terwijl 12 pet. voor kwade posten en verminderingen slechts f 110.000 zou bedragen. Tezamen dus volgens deze Statistische Ge gevens voor opcenten op Personeel en Ge- meentefondsbelasting een tegenvaller van niet minder dan f 251.000. Bij informatie bleek ons evenwel dat deze tegenvaller aan de gemeente Haarlem geluk kig besipaaid wordt. Er is namelijk verzuimd otp de statistiek mede te deelen. dat het kohier voor Personeel op 195 opcenten is uit getrokken, terwijl de overige cijfers nog ge baseerd waren op 185. Voor de Gemeente fondsbelasting is bij het kohier al rekening gehouden met 75 opcenten, maar het aan de gemeente afgedragen geld en de raming van hetgeen nog ontvangen moet worden, zijn nog gebaseerd op 55 opcenten. De raming voor opcenten op Personeel kan dan ook zoo vernemen wij van de Belasting administratie f 122.000 hooger gesteld worden en de raming voor de opcenten op de Gemeentefondsbelasting f 225.000 hooger. Bij elkaar dus f 347.000 meer. Daaruit blijkt dus dat het binnen komen der belastingen, in strijd met den indruk dien de Statistische Gege vens verwekken, voor Haarlem zeer bevredigend is te noemen. LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN- DINGEN TOT EN MET 27 MEI 1939. Ned. Indië mail via Genua m.s. Poelau Roe- biah 25 Mei gewone stukken 3.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 25, 27 Mei gew. st 2.15. Aruba Bonaire, Curasao, zeep. via Amster dam 26 Mei gew. st. 3.25; mail via Cherbourg 26 Mei gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Vereen. Staten van Amerika, via Southampton 24 Mei gew. st. 17.30; via Cherbourg 26 Mei gew. st. 19.10; via Rotterdam 27 Mei gew. st. 6. Luchtpost vanaf New York. Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cher bourg 26 Mei gew. st. 17.30. Luchtpost vanaf New York. Ecuador als Suriname. Brazilië, Argentinië via Lissabon 26 Mei gew. st. 17.30; bovendien Brazilië alleen Pernambuco en Bahia 27 Mei gew. st. 17.30; luchtpost, Argen tinië, Brazilië, Chili, Uruguay als Suriname. China, Japan, Hongkong, via Siberië 26 Mei gew. st. 10.luchtp. uitgez. Japan via A'dam BangkokHongkong 25, 27 Mei gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamie) via IstanbulAdana Damaskus 25 Mei gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. O. Indië. Palestina, via IstanbulAdanaAleppo 25, 27 Mei gew. st. 23.via GenuaPort Said 24 Mei gew. st. 20.05. Luchtpost als Ned. O. Indië. Britsch Indië, Birma, via Marseille 25 Mei gew. st. 10.—. Luchtpost als Ncd. O. Indië. Ceylon, via Napels 26 Mei gew. st. 10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Siarn, Malaya (Penang) via Marseille 25 Mei gew. st. 10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Malaya (Singapore) via Genua 25 Mei gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. O. Indië. Egypte, via IstanbulAdanaAleppo 27 Mei gew. st. 23.via Genua 24 Mei gew. st. 23. via Piraeus 26 Mei gew. st. 23. Luchtpost als Ned. O. Indië. Britsch Oost-Afrika via Marseille/Aden 25 Mei gew. st. 9.15. Unie van Zuid Afrika, via Southampton 24 Mei gew. st. 17.30; luchtpost EngelandZuid Afrika 26 Mei gew. st. 9.15. Australische Statenbond, via Napels 26 Mei gew. st. 26 Mei 10.luchtpost, Amsterdam BandoengSydney 25, 27 Mei gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Glasgow/Vancouver 26 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost als Australië. KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER MORGEN GESLOTEN. In verband met de teraardebestelling van wijlen den heer J. P. de Klerk, in leven ge meente-ontvanger te Haarlem, zal het kan toor van den gemeente-ontvanger Donderdag morgen na 11 uur gesloten zijn. 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. ingez. Med.) „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Och, wij hebben zooveel noodlg Voor hen die vragen dag aan dag, Zendt ons wat meubelen, geld of kleeren, In veel gezinnen brengt het een blijde lach Telefoon 12255. Postgiro 212793 DOOFSTOMMEXINRICHTING NA VERNIEUWING HEROPEND Dinsdagmiddag is het vernieuwde gebouw van de inrichting voor doofstommen onderwijs te Rot terdam officieel geopend door prof. dr. G. A. vai Poelje, directeur-generaal van het onderwijs. 'ijr- -dc/UuSn-ffrctjc.ócc XsV fit<r I j %UL££' a££ycé QehnuA SUNLIGHT EUZB (Adv. ingez. Med.) Minder misdrijven te Haarlem. De statistiek toont aan dat minder misdreven wordt. In de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem vonden wij vermeld dat de politie te Haarlem in de laatste jaren het volgende aantal processen-verbaal opmaakte wegens misdrijven: 1936: 2415 1937: 2040. 1938: 1946. Men ziet het dus: in twee jaar een daling met 19.4 pCt. niettegenstaande de toeneming van de bevolking. De eerste drie maanden van 1939 hebben bovendien heel gunstig ingezet. Nu zijn er voor misdrijven slechts 352 processen-verbaal op gemaakt tegen 580 in het eerst kwartaal van 1938. 485 in 1937 en 530 in 1936. Natuurlijk moet men bij zoo'n statistiek voorzichtig zijn. daar hierbij alleen gelet wordt op het aantal en niet op den ernst van de bedreven feiten. Maar wat. het aantal betreft is er toch wel reden op die daling de aandacht te vestigen. Meer verkeers-zontlaars. Daarentegen blijkt uit dezelfde statistiek, dat het aantal processen-verbaal wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet en de gemeentelijke verkeersvoorschriften geen nei ging tot dalen vertoont: Het aantal processenverbaal was: 1936: 7391, 1937: 7881 en 1938: 7773. In de eerste 3" maanden van 1939 werd 2123 processen-verbaal opgemaakt tegen de vol gende aantallen in de le kwartalen van vo rige jaren: 1936: 1968, 1937; 1622 en 1938: 1941. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 25 Mei 1939, des namiddags van 34 uur door den heer Georfee Robert. Programma: 1. I-ïerr Gott, Dich loben wir J. S. Bach 2. Suite Teophil Muf fat 3. Andante con moto A. P. F. Boëly 4. Cinq Pièces A. Samuel 5. Andantino Bmaj C. Franck 6. Toccata C. F. Hendriks Haarl. Machinefabriek. Dividend 414%. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Haarlem sche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee, werden de balans en verlies- en winstrekening over 1938 goedgekeurd en het dividend op 4/ pCt. bepaald. De aftredende commissaris, de heer W. C. Hudig, werd herkozen, terwijl in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. W. B, Everts. Aan het verslag ontleenen wij de volgende bijzonderheden; Hulde wordt gebracht aan ir. F. C. Dufour, wien op zijn verzoek ontslag als lid der Direc tie der Vennootschap werd verleend, ingaande 1 Juli 1938. Gedurende de ruim 42 jaren, dat de heer Dufour aan de fabriek verbonden was, heeft hij onvermoeid zijn beste krachten en groote kundigheden in dienst van de Vennootschap gesteld, en al datgene gedaan wat tot haar bloei kon bijdragen. Met ingang van dienzelfden datum, 1 Juli 1938, werd aan de heeren ir. W. Koppen en ir. W. Whitlau den titel van onder-directeur der Vennootschap verleend. In het afgeloopen jaar kon de bedrijfsbezet ting van 1937 worden gehandhaafd, terwijl het bedrag, dat in 1938 aan orders geboekt, werd, hooger was dan in het voorgaande jaar. Ook voor de eerstvolgende maanden van 1939 was de bedrijfsbezetting voldoende. Tot de in 1938 afgeleverde werken behooren o.a. de lieren en ankermachines voor verschil lende oorlogs- en handelsschepen, de mecha nische inrichting van een drijvende rotsbreek- installatie teil behoeve van de Hollandsche Aanneming Maatschappij, de grootste drij vende heistelling tot nog toe door ons ver vaardigd, bestemd voor havenwerken in Zuid- Amerika, een electrische bokkraan voor het zelfde land, 12-tons stoomkranen voor de Ne- derlandsche Maatschappij voor Havenwerken ten dienste van haar werk In Portugal, het mechanische en electrische gedeelte van de bewegingswerktuigen voor bruggen in op dracht van den Rijkswaterstaat, een 150 tons kraan voor het Gemeentelijk Electrisch Be drijf te 's-Gravenhage, verder kranen voor Gemeenten en fabrieken, alsmede liften voor kantoorgebouwen en fabrieken. Van de nog onderhanden zijnde of intus- schen in 1939 opgeleverde werktuigen noemen wij o.a. de dekwerktuigen ten behoeve van het motorschip „Tjitjalengka" der Java China Japan Lijn in opdracht van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, de dekwerktuigen voor de bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Koninklijke Maatschappij „De Schel de". Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. en andere werven in aanbouw zijnde schepen resp. ten behoeve van de Marine, de Rotterdamsche Lloyd. de Vereenigde Neder landsche Scheepvaart Maatschappij en de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij, een 90 tons hef- en transportinrichting voor betonblokken ten dienste van de Nederlandsche Maatschap pij voor Havenwerken, kranen met groot hef vermogen en wentelinrichting voor de Rotter damsche Droogdok Maatschappij, een trans portinrichting voor de Provinciale Geldcrsche Electriciteits-Maatschappij „Centrale Gelder land". Wat in het vorig verslag gezegd werd be treffende de wenschelijkheid tot het vermin deren van de kosten welke op de nijverheid drukken, wil men op de wereldmarkt orders verkrilgen. bliift nog onveranderd van kracht. Van het saldo van f 161.927.49 wordt voor gesteld, als reeds gezegd, een dividend van 4-i pCt. op de aandeelen uit te keeren en f 11 201.93 te gebruiken voor het reservefonds, tantièmes en dividend- en tantième-belasting. Er blijft dan over een onverdeeld saldo van f 548.07. dat naar nieuwe rekening wordt over gebracht. WWKT CIKICHIIM MARKT PURMEREND 23 Mei 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhande.d 22 par tijen, wegende 10 500 K.G. Handel stug. Hoog ste prijs f 17.50. 3 partijen kleine Boerenkaas f 18.50. 1 party volvette kaas f 21. 2250 K.G. boter f 1.26 f 1.33. Runderen, totaal 879 stuks. 290 Vette koeien „,—70 per kilo. 230 Gelde koeien 110—170 per stuk, 200 melkkoeien 180—260 per stuk, 59 stieren 48—56 per kilo, matig. 25 Paarden 70—150 per stuk, stug. 67 Vette kalveren 60— 90 per kilo. matig 744 Nuchttere kalveren voor de slacht 6—12 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 12—18 per stuk. vlug. 288 Vette varkens voor de slacht 45—47 per kilo, matig. 103 Magere varkens 25—35 per stuk, 505 biggen 12—20 per stuk, kalm. 978 Schapen 17—25 per stuk, 102 bokken 2—10 per stuk, matig. 1242 Lammeren 4.50—6 per stuk. stug. Kipeieren 3.10—3.40 per 100 st. Eendeieren 2.50 per 100 st. 7900 Noordhol'.. blauwe 0.87'b— 0.9212 per kilo Uitzonderingsprijs 0.94. 4100 Oude kippen en hanen rood 0.47%0.52V2. uit zonderingsprijs 0.54, blauw 0.450.50. uitzon deringsprijs 0.52. 800 Eenden 0.200.45 per stuk. Duiven 0.40 per paar. 7900 Jonge hanen 0.45—0 65 per stuk, uitzonderingsprijs 0.70. Konijnen 0.30—1.60 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Punnerend G.A. Afdéeling Eieren. Aanvoer 115.000 Eendeieren 2.60 a 2.75. 90.000 Kippeneieren 3.10 a f 3 50. Ui-sla* puistjes, insectanbeten. huldjeuv «isook kncuilngei* snilwonden en schrammen moeten dlreri behandeld woidcn. Houdt Foster s Zalf bij de hand Oeie «nl.s«ptl_sche z (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden tersijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antivoorden ivorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Is een man verplicht de schuld die zijn vrouw vóór het huwelijk heeft gemaakt, te betalen 2. Zoo ja, kan dan beslag op zijn loon worden gelegd? ANTWOORD: 1. Als hij ln gemeenschap van goederen gehuwd is is hij daartoe verplicht 2. Ja. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Mijn man was werkloos en is nu op geroepen voor den militairen dienst. Ik krijg 1.75 per dag. Mag ik er nu nog bij werken? Of wordt wal ik verdien er dan afgetrokken? ANTWOORD: U mag er wel bij werken, maar dan moet u opgave doen bij de afd. Militaire Za ken ten Stadhuizo van wat u verdient. Er wordt dan van do 1.75 wat afgetrokken, naar gelang van de omstandigheden. DIVERSEN. VRAAG: 1. Hoeveel van verschillende Ingre diënten zijn noodig voor krentebrood? Hoe lang moet het bakken op een 4-plts oliestel? 2. Idem cake. ANTWOORD: 1. 270 gr. tarwebloem. 10 gr. gist, 5 gr. zout. pl.m. 2 dl. lauwe melk. 100 gr. krenten. 75 gr. rozijnen. 50 gr. sucade. In een ge wonen heeten oven moet het brood, nadat het deeg flink uitgerezen is, ongeveer een half uur bakken. 2. 50 gr. tarwebloem (liever nog 125 gr. bloem met 25 gr. maïzena of aardappelmeel), 150 gr. boter. 150 gr, suiker, 2 eieren. 1 theelepel bakpoe der. Cake moet ongeveer een uur in een matig warmen oven bakken. Krentebrood en cake kunnen niet op een oliestel worden gebakken. DIVERSEN VRAAG: 1. Bestaat er een mogelijkheid om kosteloos opgeleid te worden bij de Nationale luchtvaartschool of bij het Luchtverdedigings fonds tot gebrevetteerd vlieger? 2. Zoo niet, wat zijn dan de kosten voor deze opleiding? 3. Dragen bovengenoemde instellingen ook cenlgszlns hij in de kosten? 4. Wat zijn de vereischten voor de opleiding? 5. Tot wien moet ik mij wenden om voor do opleiding ln aanmerking to komen? 6. Neemt de K. L. M. ook leerllng-mecanlclena in dienst? 7. Tot wien moet ik mij daarvoor wenden? 8 Waar moet ik mij wenden om als vrijwilli ger op Soesterberg. de Kooi of de Mok ln dienst te komen? 9. Waar Is het secretariaat van de Haarlemsche Jeugd Luchtvaartclub? 10. Bestaat er in Haarlem een Zweefvllegclub? ANTWOORD: 1. Dit hangt van de wetenschap pelijke en practische kennis van den belangheb bende af. Financlëel zwakken worden door het Luchtverdedigingsfonds gesteund. 2. Zonder steun bedragen de kosten pl.m. 1000 per Jaar. 3. Zie 1. 4. Eindexamen I-I.B.S.-5-J. c. of gelijkwaardig diploma, 5. Tot het hoofd der Nationale Luchtvaart- school. Schiphol. 6. Ja. naar behoefte. 7. Tot den directeur der K.L.M.. Schiphol. 8. Tot den commandant van het vliegkamp te ''oesterherg (cq. De Kool of De Mok). 9. J. D, Cremerlaan 46. Santpoort. 10. Neen. VRAAG: Wanneer wordt dit Jaar de sportweek ln Haarlem gehouden? ANTWOORD: Van 6 tot 13 Juli.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7