Historische gebeurtenisj Van der Linden's Bakkerijen de KMOfteuwiukei Mmi/assen inü Boktdasjes ÓoktMiets ohiuhlykp dchmmkeicl dooi OL/JFOL/È op het Nederlandsche Gezantschap te Brussel. De echte, fijne, geurige broodsmaak Wilde bussen van den weg verdwenen. MAIKT EEKIC1TEN DONDERDAG 25 MEI 1939 HAAEEEM'S DAGBEAD 9 VERPLICHTE WERKLOOS HEIDSVERZEKERING NOOD- ZAKELIJK GEACHT. Advies van den Hoogen Raad van Arbeid MEENINGEN LOOPEN OVER KOSTEN- VERDEELING UITEEN. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn advies vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp-wettelijke regelen inzake de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. De Raad heeft zich daarbij allereerst eenstem mig uitgesproken vóór een wettelijke regeling van verplichte werkloosheids verzekering, doch verklaarde zich in groote meerderheid tegen het betrek ken van de kleine zelfstandigen bij deze verzekering, waarbij eenige leden het voorbehoud maakten, dat in de toekomst de mogelijkheid daartoe moet worden geopend. Vervolgens sprak de Raad zich in overgroote meerderheid uit voor een verdeeling van de lasten tusschen werkgevers, werknemers en overheid. Over den vorm dér overheidsbijdrage bestond verschil van meening. Terwijl som mige leden de verdeeling der lasten aldus zou den wenschen, dat werkgevers, werknemers en overheid ieder 1/3 betalen, stond een aantal andere leden op het standpunt, dat de over heid eerst een bijdrage moet geven, wanneer de kosten van de verzekering een bepaalde grens overschrijden. Weer andere leden waren van meening, dat de overheid steeds 1/3 van de premies behoort te betalen, en daarnaast boven een bepaalde grens bijdraagt. Eenstemmig was de Raad van oordeel, dat het voorontwerp terecht de mogelijkheid open laat, dat de helft van de premie, voor zoover gedragen door het bedrijfsleven, door de werkgevers op de arbeiders kan worden ver haald. Een meerderheid van den Raad sprak zich ervoor uit, dat in de wet een maximum wordt opgenomen voor den op het bedrijfsleven te leggen last. Terwijl een deel dezer leden hier bij dachten aan een uniform maximum voor het geheele bedrijfsleven, wenschten andere leden voor de onderscheidene bedrijfstakken te differentieeren. Ten aanzien van de kosten sprak de Raad als zijn overtuiging uit, dat deze belangrijk grooter zullen zijn dan uit de memorie «van toelichting zou kunnen worden opgemaakt. De meerderheid van den Raad was boven dien van oordeel, dat de regeling van het voor ontwerp, waarbij in ieder bedrijf, hetzij de be- drijfsraad, dan wel de bedrijfsvereeniging (c.q. de algemeene bedrijfsvereeniging) naast het rijksorgaan met de uitvoering wordt be last, in het algemeen aanvaardbaar is, zij het dat het ontwerp op enkele punten aanvulling behoeft. Het dient naar de meening der meerderheid in de wet te worden vastge legd, dat de verschillende plaatselijke organen bevoegd zijn een zekere samenwerking tot stand te brengen. De meerderheid stond tevens op het stand punt, dat het op den grondslag van het ont werp niet mogelijk is, een wettelijke verplich ting voor de bedrijfsorganen in het vooront werp op te nemen om de vakorganisaties met een deel der uitvoering te belasten. Een deel dezer meerderheid zou een derge lijke bevoegdheid ook niet wenschelijk achten. Demeerderheid van den Raad stelde voor de bevoegdheid van de bedrijfsorganen oen zulks te doen, uitdrukkelijk in het ontwerp op te nemen. Andere leden stelden hiertegenover, dat dit volkomen overbodig is, omdat men in de practijk volledige vrijheid heeft naar be vind van zaken dit onderwerp in de reglemen ten te regelen. KNOOPEN CEINTUURS WARMOESSTRAAT 14 Vertrouwd adres voor SHAWLS CORSAGES (Adv. togez. Med.) Ik doe zeer veel aan sport maar ik ben bang voor een ruwe en droge huid. Gelukkig is het heel gemakkelijk haar zacht en frisch te houden met de olijfolie van Palmolive Zeep De Palmolive-olijfolie-schoonheidsbe- handeling is werkelijk ideaal. Eiken morgen en eiken avond masseer ik mijn huid met het overvloedig schuim van Palmolive Zeep Niets overtreft dit eenvoudige natuurlijke middel! U kunt zich niet voorstellen hoe heerlijk zacht mijn huid hierdoor is. En ik weet, dat ik er veel aantrekkelijker uitzie! Probeer het ook! Laat Palmolive, de olijfolie-zeep, hetzelfde voor U doen. io«sl W»N Oitne» Mickey Moose SA EEN VERRASSING VDOR DE KINDEREN! Wij hebben voor de kinderen 6 prachtige uit- knipkaarten van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 Dwergen en de dieren uit het woud (in totaal 32 figuren), speciaal door Walt Disney voor Palmolive geteekend, uitgegeven Zij worden franco toege zonden tegen inzending van 3 zwarte Palmoliv bandjes en 2 I postzegels van g 5 cent aan Palmolive. Afdeeling 3(f Postbus 635, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) Stemmen door tewerkgestelden. De minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecties der werkverschaffing een rond schrijven gericht, waarin hij de aandacht vestigt op de regeling voor tewerkgestelden die hun stemplicht moeten vervullen. Zij luidt als volgt: a. Voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de tewerkgestelden hun stemplicht moethen vervullen, vangen de werkzaamheden op den dag van de stemming aan uiterlijk om 10 uur voorm. Vergoed wor den twee uren, berekend naar de voor die gemeente geldende loonnorm(en). b. Indien de werkverschaffing buiten de gemeente ligt en de arbeiders eiken dag op en neer gaan, wordt door de inspectie in over leg met het gemeentebestuur in elk voorko mend geval vastgesteld, hoe laat de arbeiders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moeten zijn. Slechts het aantal verzuim- uren. door de inspectie bepaald, mag worden vergoed en wel op de basis van de voor de gemeente geldende loonnorm(en). DIEFSTAL UIT BRANDKAST SPOEDIG OPGEHELDERD. De Amsterdamsche politie. wier hulp Woensdag was ingeroepen voor een diefstal uit een brandkast in een cafetaria in de Kal- verstraat, waarbij ongeveer honderd gulden was ontvreemd, zag reeds onmiddellijk, aan gezien ieder spoor van braak ontbrak, dat er van inbraak geen sprake kon zijn. Na eenige uren was dan ook reeds licht in deze zaak gebracht De zoon van den eigenaar bleek het geld Dinsdagavond uit de brandkast te hebben weggenomen. De reis van H.M. de Koningin naar België is vooral de vriendschap tusschen Noord en Zuid gewijd. Toch heeft onze Koningin nog kans gezien van haar zoo zeer bezetten tijd een uur voor haar Nederlandsche onderdanen in België te reserveeren. Zoo heeft Hare Ma jesteit Woensdagmiddag, tusschen Garden- Party en den gala-avond in den Brusselschen schouwburg in, in het Nederlandsche gezant schap in de Lambermontstraat, even op vader- landschen bodem vertoefd, en de represen tanten van de Nederlandsche kolonie ont vangen. Ik geloof dat deze Nederlandsche kolonie deze geste wel zeer op prijs heeft gesteld. De Nederlandsche kolonie in België is als iedere Nederlandsche kolonie in het buitenland een vooruitgeschoven post van het moederland. Maar zoo dicht bij huis is het contact met Ne derland wel zeer groot en ook het contact met het woonland, waar een groot deel van de be volking een zelfde cultuur en eenzelfde taal spreekt als zij. De Nederlandsche kolonie die ruim 60.000 Hollanders omvat, speelt bij de toenadering tusschen Noord en Zuid wel een zeer bijzon dere rol en zij is zich van die taak ter dege bewust. Veel vriendschapsbanden tusschen Noord en Zuid worden via de hier woonach tige Nederlanders de laatste jaren gelegd. De Nederlandsche gezanten hebben hierbij de laatste jaren een gewichtige rol gevuld, en het moet Z. Exc. den heer Patijn heden we! even vreemd te moede geweest zijn, toen hij zijn oude ambtswoning die hij nog zoo kort geleden verlaten heeft, als Nederland's mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft be treden. Reeds voor vijf uur was Woensdagmiddag de beneden-zaal van het Gezantschap geheel ge vuld. Daar wachtten de heeren van het con sulaire corps met hun dames, de bestuursleden van de talrijke Nederlandsche weldadigheids- vereenigingen, die van de Hollandsche club, orotestantsche en Katholieke geestelijken der Nederlandsche kerkgenootschappen in België, het onderwijzend corps van de Nederlandsche scholen in Brussel en Antwerpen, de besturen van de Kamer van Koophandel. Reeds deze korte opsomming geeft U even een inzicht in het drukke Nederlandsche vereenigingsleven van België. Ik spreek den heer Romwinckel, bestuurs lid van vele Nederlandesche vereenigingen alhier, die als adelborst het voorrecht smaakte bij de kroningsfeesten van Hare Majesteit te mogen aanwezig zijn, en eveneens geroepen werd bij het veertigjarig jubileumfeest van Hare Majesteit. Maar daarbuiten zie ik de kinderkopjes plotseling in aandachtige spanning naar één zelfde richting sturen. In een rood-bruine open auto komt de Koningin aangereden. De kin deren heffen het Wilhelmus aan, de auto van Hare Majesteit houdt bij de kindergroep stil. Wanneer het zingen afgeloopen is, treedt een in het witgekleede jongen naar voren en geeft witte bloemen aan Hare Majesteit over die vriendelijk lacht en wuift naar de kinderen. Een hoerageroep en „Lang leve de Konin gin" weerklinkt. De kinderarmpjes gaan in de hoogte en wuiven met enthousiasme Hare Majesteit toe, wanneer zij de auto verlaat om over de roode loopers het gezantschapsgebouw te betreden. Vriendelijke attentie: de hall is versierd met twee oranjeboompjes, tusschen de breede trap pen in is overal groen aangebracht, overal staan rose en oranjebloemen ter verwelkoming van Hare Majesteit. In de benedenzaal, waar wij wachten, is even het geroezemoes verstomd. Men wacht tot het afroepen der namen be gint. Ten slotte komen ook de Brusselsche cor respondenten van de Nederlandsche en In dische bladen aan de beurt. In de groote ruime audiëntie-zaal zit in het midden op een lichte canapé Hare Majesteit. De Koningin is thans gekleed in een wit toilet, versierd met blauwe bloemen, met een bijpassenden hoed Hare Majesteit blijkt zich bijzonder to in teresseeren voor het werk der Nederlandsche vrouwen in België. De ijverige presidente van de Hollandsche Damesvereeniging te Brussel, Mevrouw de Bruyn, die reeds 42 jaren in België woont en het vorig jaar ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaardag ridder in de Oranje Nassau-orde werd, licht Hare Majesteit op haar verzoek in over het werk dezer ver- eeniging, die zonder onderscheid te maken naar geloof of stand, probeert het contact tus schen de Nederlandsche vrouwen te verste vigen en hier jaarlijks vele Nederlandsche kunstenaars in det gelegenheid stelt met de Brusselsche Hollanders kennis te maken. Ook voor het kleedingwerk en andere weldadig- heidsvereenigingen blijkt Hare Majesteit be langstelling te hebben. JUBILEUM PROF. DR. J. WATERINK. Woensdagavond heeft prof. dr. J. Waterink hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam. in de faculteiten der letteren en wijsbe geerte en theologie, ter gelegenheid van zijn zil veren ambtsjubileum als predikant gerecipieerd in de collegezaal van het paedologïsch instituut aldaar. Zeer vele afgevaardigden van vereenigingen en particulieren hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om professor' en mevrouw Wa terink, die op het met bloemen en palmen ver sierde podium hadden plaats genomen, geluk.te wenschen. Het bezoek loopt ten einde. Buiten worden de motoren aangezet. De Hollandsche kinde ren scharen zich weer in rij om Hare Ma jesteit bij het vertrek toe te juichen. We staan weer in het oud-Hollandsch ver trek. Wanneer Hare Majesteit de breede trap pen afdaalt-, klinkt er ook hier een enthou siast „Leve de Koningin". Vriendelijk knik kend verlaat onze Koningin het Nederlandsche Gezantschap, uitgeleide gedaan door den ge zant en Baronesse van Harinxma thoe Slbo- ten. Algemeene Friesche. Verzekerd bedrag tot 358 millioen gestegen. In de jaarlijksche algemeene vergadering der leden van de Algemeene Friesche Levensverze kering Mij.,'gevestigd te Leeuwarden, werden jaarverslag en verlies- en winstrekening over 1938 benevens de balans per ultimo 1938 goed gekeurd. Het jaarverslag bevat o.a. de volgende gege vens: Ter vergelijking tusschen haakjes de cijfers van het vorige boekjaar. Het afgeloopen jaar is, zoowel wat betreft de aanvoer van nieuwe verzekeringen als de finan- cieele resultaaten, zeer bevredigend geweest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met f 31.060.669.44 (f 15.102.875. 34 kapitaalverzeke ring en f 15.957.794.10 renteverzekering), welk bedrag iets minder is dan het vorig jaar. De wiskundige of premiereserve nam toe met f 11.095.007. waaronder begrepen een bedrag van f 533.595 wegens verdere omrekening dier re serve op een rentevoet van 3 1/2 pet., welk be drag van de extra reserve werd overgeboekt. De extra reserve werd daartegenover weer versterkt met het saldo koerswinst over 1938 ad f 14.675, benevens met een bedrag van i' 422.458 uit de bedrijfswinst, totaal f 437.133. Voor de verzekerden werd f 292.903 ter na dere verdeeling beschikbaar gesteld. Het verzekerd bedrag aan het einde van 1938 beliep f 357.660.976 (f 326.600.307). De gemiddeld gekweekte interest beliep 4 pet. terwijl de premie-reserve gemiddeld is berekend op basis van 3.39 pet., zoodat nog een ruime mar ge aanwezig is. De sterfte was voor de maatschappij gunstig. In het afgeloopen jaar kwamen drie executies voor: twee onderpanden werden ingekocht, het verlies is van geen beteekenis t.o. van het totaal op hypotheek uitgezette bedrag. Aan sommige debiteuren werd renteverlaging toegestaan, terwijl anderen van een verplichte aflossing werden vrijgesteld, of deze werd ver minderd. De bedriifswinst beliep f 817.028 tegen f 1.11.644 over 1937. Dr. Colijn was liet eens met Mr. De Wilde. Uit anti-re volutionnairen kring schrijft men, naar aanleiding van het aftreden van minister De Wilde aan „De Rotterdammer" „Men heeft gevraagd, of de minister-presi dent en de afgetreden minister van Financiën het in het financieele vraagstuk niet meer met elkander eens waren. Lezing van het offi- cieele communiqué kan doen zien. dat er zakelijk geen verschil is. Ook aan dr. Colijn staat een budget in evenwicht voor 1940 voor oogen. Intusschen moet er rekening mee ge houden worden, dat de positie van den minis ter-president om allerlei redenen op een ge geven oogenblik iets anders kon zijn dan van den heengeganen bewindsman. Een alge meene kabinetscrisis was onder andere niet gewenscht aan den vooravond van het bezoek van H. M. de Koningin aan België, waarbij de minister van Buitenlandsche Zaken Haar vergezellen zal. Hoe weinig verschil er is tusschen de beide ambtgenooten kan wel het best hieruit blijken dat. naar wij meen en te weten, de voorzitter van den Raad van ministers slechts bewilligd heeft in eenig respijt voor de betrokken mi nisters. Hun is als het ware daarin een laatste gelegenheid geboden om zich te bezinnen en te toonen. dat zij alsnog binnen niet te langen termijn bereid zijn, nieuwe uitgaven door besparingen te compenseeren, zooals in 1938 als kabinetspolitiek was aanvaard. Dit is als het ware een uiterste poging om het aller ergste: een volkomen kabinetscrisis te voorko men, die naar wij vreezen niet uitblij ven zal, indien enkelen halsstarrig willen blij ven gaan in een richting, die niet is in over eenstemming met het streven naar een slui tend budget. Wat dat beteekent. wordt duidelijk, als men de Millioenennota van September 1938 raad pleegt en rekening houdt met wat 1939 extra heeft gevraagd en 1940 en 1941 nog vragen zullen. Zelfs een zeer globale becijfering brengt een totaal tekort van meer dan twee cijfers, dat vermoedelijk niet eens verdwijnt als we de nog onbekende opbrengst van de be lastingplannen in rekening brengen. Daar naast komen dan nog de kapitaalsuitgaven waarvoor mettertijd geleend zal worden, en die ook weer voor tientallen jaren vaste lasten op ons budget zullen leggen. Maar nogmaals: we hopen, dat een crisis zal kunnen uitblijven en overeenstemming alsnog zal worden ver kregen. De door den minister-president gebo den kans daartoe ga niet onbenut of onvol doende benut voorbij". COÖPERATIE „VOORUITGANG" 40 JAAR. Het bestuur van de Coöperatieve Broodbak kerij en Verbruiksvereeniging „Voouitgang" zal ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging op Zaterdag 3 Juni, des middags half drie in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een receptie houden. AERDENHOUT'S KINDERTOONEEL. Het bestuur van Aerdenhout's Kindertooneel is als volgt samengesteld: mevr. J. van Kam penvan den Brink, voorzitster; mevr. F. Th. Quaadgrasde Bruyn, secretaresse; mevr. A. EnnikSchuuring penningmeesteresse; mevr. R. E. Dekkervan der Wiel en mevr. S. E. MaasFelician van VAN DER LINDEN'S brood maakt de broodmaaltijden tot een feest voor jong en oud. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 13882 ,f.N i,nd9£2 i.ttrijuuTj (Adv. Ingez. Med.) Verzoek om vaste cliëntèle tot 1 Juni a.s. te mogen vervoeren. De wilde busdiensten, welke getroffen drei gen te worden door de verbindendverklaring van het R.A.P.-artikel, hebben Woensdag nog meerendeels gereden en zij konden dit onge stoord doen. Vandaag staat het er echter anders voor. Uit Den Haag vernemen wij, dat de auto busdiensten op Amsterdam alle worden stop gezet. Hiertoe heeft de fa. Stommeling op ad vies van haar raadsman, mr. De Grooth, be sloten. Hetzelfde besluit is te Rotterdam genomen door de fa. Van Zetten, die diensten onderhield tusschen Rotterdam en Den Haag en Den Haag en Amsterdam. Ook het reis bureau „Favoriet" te Amsterdam, dat een halfuursverbinding heeft onderhouden met het Gooi, heeft aangekondigd, dat het van heden af voorloopig den dienst staat Sommige andere exploitanten deelden Woensdagavond op aanvragen van reizigers mede, dat zij nog in het onzekere verkeeren. Vast staat dus in elk geval, dat, mochten er vandaag nog „wilde" bussen rijden, haar aantal zeer klein zal zijn Wat zal de politie tegenover deze nog rijdende bussen doen? Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen krachtiger tegen de wilde busdiensten en in andere gevallen van overtreding van artikel 39 van het R.A.P. op te treden. Men xan dus verwachten, dat de chauffeurs van de toch rijdende bussen zullen worden geverbaliseerd, zoo zelfs de bussen niet in be slag zullen worden genomen. Daar deze ge varen dreigen, hebben verschillende onder nemers besloten alles stop te zetten. Aan de autoriteiten is echter het verzoek gericht tot 1 Juni a.s. aan een aantal onder nemingen met vaste klanten toe te staan, de verbindingen te onderhouden. Of dit verzoek zal worden inge. illigd dient te worden afge wacht. Zoo ja. dan zijn althans de week- en maandkaarthouders minder gedupeerd, De fa. Van Zetten uit Rotterdam liet Woensdag reeds alleen nog bussen rijden voor deze vaste klanten. Vaste vertrektijden waren er niet.. De passagiers moesten wachten tot zij een groep vormden. De firma heeft inmiddels aan 81 menschen van het personeel ontslag aangezegd tegen 3 Juni a.s. Al deze menschen waren door het conflict van het vorige jaar October, per dag in dienst. De z.g. gezelschapsreizen vallen buiten de consequenties van de beslissing van den Hoo- gen raad. Voor de tochten naar het buiten land met clubs vragen de reisbureaux telkens een vervoersconcessie aan, die hun meestal wordt verstrekt onder zekere voorwaarden. Chr. Boeren en Tuindersbond. Dinsdagochtend Is te Breda de algemeene vergadering gehouden van den Chr. Boeren en Tuindersbond onder voorzitterschap van prof. dr. P. A. Diepenhorst. In de ochtendvergadering hield prof. Diepen horst een openingsrede waarna de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe het woord voerde. Na den koffiemaaltijd in Concordia, waarbij ook de minister aanzat, werd de vergadering voortgezet met de behandeling van het rapport betreffende overname der landbouw-crisismaat- regelen door de bedrijfsgenooten. Een tiental afgevaardigden maakte van de ge legenheid gebruik om hieromtrent hun opmer kingen te maken, waarop de rapporteur, het Kamerlid Chr. van den Heuvel, antwoordde in een uitvoerige uiteenzetting. Spr. die eveneens inging op sommige opmer kingen, welke buiten het eigenlijke onderwerp omgingen, zeide het te betreuren, dat door de regeering de tarweprijs niet verhoogd was. Ook was hij niet ingenomen met de denaturatie- politiek voor aardappelen. Een vermindering van het aardappelareaal zou op den duur wel licht aanbeveling verdienen. Wat het rapport zelf betrof, herinnerde hij er aan, dat dit niet concreet aangeven kon, wat ten aanzien van ieder landbouwproduct bij overneming der cri sismaatregelen zou geschieden. Het rapport raakt alleen de algemeene richting van de landbouw politiek, men moet het zien tegen den achter grond van allerlei pongingen tot bedrijfssamen- w er king elders, waartegenover de landbouw in verdrukking zou kunnen komen. De bezwaren, die tegen de overneming der crisismaatregelen rijzen, komen ofwel voort uit afkeer tegen ieder soort van regeling ofwel tegen de manier van uitvoering. Men dient dan echter te beseffen, dat geen regelingen zullen worden overgenomen louter om ze in stand te houdeh, terwijl zij anders zouden verdwijnen. De bedoe ling is alleen, dat het bedrijfsleven de toch noodige maatregelen overneemt, die overigens ook eerder verdwijnen zullen, als de bedrijfs genooten er zelf over te beslissen hebben dan wanneer dit ambtenaren moeten doen. De zwakste plek vormen de tegenstrijdige be langen onder de agrariërs zelf, maar ook wat dit betreft, zullen de oplossingen toch beter van de bedrijfsgenooten zelf kunnen komen dan van de ambtenaren. Zeker kan de minister als scheidsman op den achtergrond nog niet gemist worden, maar het maakt toch verschil,, of hij geval voor -geval moet beoordeelen dan wel slechts incidenteel heeft op te treden. De vrees, dat de organisatieleiding de woestijn zou worden ingezonden bij de bedoelde over neming, achtte de heer Van den Heuvel onge motiveerd De heer Van den Heuvel besloot met sterk den nadruk te leggen op de wenschelijkheid van de overneming der overheidsmaatregelen door het bedrijf zelf. Die overneming is noodzakelijk, omdat anders in het bedrijf een groote verstar ring intreedt, omdat de huidige situatie het ge zag van de overheid schade doet, tot verzwak king leidt van de volkskracht en zelfs tot politiek bederf, als men alles van de royaliteit van een minister verwacht, het is ook de taak niet van de overheid oni zich zoo intens met het bedrijfsleven te bemoeien. Zij dient slechts te zorgen voor het algemeen kader, waarin dat zich voltrekken kan. Tenslotte keerde de heer Van den Heuvel zich met kracht tegen de mentaliteit, welke genoegen wil nemen met de bemoeizucht van de overheid en liefst niet meer los wil van de banden, welke de staat oplegt. Prof. Diepenhorst sprak daarna het dankwoord, waarop het Christclijk-Historische Kamerlid Tilanus de vergadering met gebed sloot. Thans een Fransch schip door Japanschen torpedojager aangehouden. Opvarenden van het oorlogsschip begaven zich aan boord. Van Fransche zijde wordt uit Sjanghai ver nomen dat een Japansche torpedojager het Fransche stoomschip „Aramis" op 17 mijl van Hongkong gedwongen heeft te stoppen. Een aantal opvarenden van het oorlogsschip begaf zich aan boord van de Fransche boot om na inzage van de scheepspapieren weer te ver trekken. De „Aramis" heeft daarop haar reis naar Sjanghai voortgezet. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 24 Mei 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 252 Vette Kalveren: le kwaliteit 6070, 2e kwaliteit 5060, 3e kwaliteit 4050 ct. per K.G. levendgewicht. 100 Nuchtere kalveren f 6f 9 per stuk 132 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5758 ct.; Zware varkens 5657 ct.: Vette varkens 55—56 ct. per K.G. slacht- gewicht. Aangevoerd 2 wagons. Overzicht. Vette kalveren: ruime aanvoer, zeer stugge handel, prijzen beduidend lager. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlugge handel, prijzen Iets hooger. Varkens: matige aanvoer en handel, prijzen onveranderd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 15