Steradent antraciet (BREEMEN DANSEN AGENDA. D. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.V. Bijkantoor zal openen te Haarlem Noord Rijksstraatweg 43 Ochtendbeurs Amsterdam Droevig einde van Kermisuitstapje. „GRENSINCIDENT". DONDERDAG 25 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De uitvoer van bloembollen bedreigd. Verzoek om ruime contingenten. Men schrijft ons van de zijde der bloembollen exporteurs: Beducht voor het zeer groote gevaar, dat het contingent voor den invoer van Bloembollen in Duitschland voor het 3de kwartaal 1939 in ver gelijking tot dat van het 3de kwartaal 1938, ver minderd zal worden, heeft het Bestuur van de Vereenigïng tot Behoud van het Bloembollenvak in Nederland een brief aan Zijn Excellentie, den Minister van Economische Zaken, gericht, met een gemotiveerd verzoek om wèl te willen be vorderen, dat het contingent liefst gróóter, al thans niet minder dan het beschikbaar gestelde contingent voor het 3de kwartaal 1938 zal wor den. De Vereeniging richtte eveneens een ver zoekschrift van soortgelijken inhoud tot de Hauptvereinigung für den Deutschen Garten- bauwirtschaft te Berlijn. Dit verzoekschrift werd door niet minder dan 90 vooraanstaande bloem bollenexporteurs op Duitschland ondersteund. Overwogen wordt om tevens een commissie naar Berlijn te zenden om het verzoekschrift nader toe te lichten. Het potje der Frans Halstentoon stelling, Bestemming van een deel der gelden. Eenige weken geleden heeft de Haarlemsche gemeenteraad reeds op voorstel van B. en W. uit het Frans Halspotje (de f 20.000 saldo van de tentoonstelling) f 2500 gegeven aan de H.O.V. als jubileumsgift. Nu is Woensdag het voorstel van B. en W. aangenomen om nog de volgende bedragen be schikbaar te stellen. f 3500 aan de Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden in het ge meentelijk museum. f 2000 ter beschikking van B. en W. voor het geven van opdrachten aan of aankoopen van werken van beeldende kunstenaars. f 500 voor den kunstschilder M. Laü voor het vervaardigen van een fresco in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst. f 1000 aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Edam als bijdrage in de kosten van de restauratie van het zoogenaamde Damiateglas in de Groote of St. Nicolaaskerk. f 500 aan de Vereeniging Voor de kunst. Daarmede is dus aan f 10.000 een bestemming gegeven. In het potje blijven dus nog f 10.000. Het raadslid Joh. Visser heeft, wat betreft de f 2000 die ter beschikking van B. en W. worden gesteld voor het geven van opdrachten aan of aankoopen van werken van beeldende kunste naars, herinnerd aan het in ons blad ontwikkelde plan van het Haarlemsche teekencollege „Kunst zij ons Doel" om een tentoonstelling te organi- seeren van werken van Haarlemsche schilders en wel speciaal van Haarlemsche stadsbeelden en daar dan aankoopen te doen voor den Stede lijken Atlas (de verzameling schilderijen en tee- keningen die de geschiedenis van de stad in beeld weer geeft). Deze tentoonstelling zou dan nog gehouden kunnen worden tijdens de Hildebrand- feesten. Van de tafel v.an B. en W. werd geantwoord, dat dit plan bij „Haarlem's Bloei'' een punt van overweging uitmaakt. ST. ELISABETH'S OF GROOTE GASTHUIS. Examen Diploma A. Voor het op 24 Mei gehouden examen voor diploma A. Ziekenverpleging in het Groote Gasthuis slaagden negen zusters. De examencommissie bestond uit- de volgen de deskundigen: arts M. J. W. Rienks, arts I. Wessel, arts W. F. Bijvoet, en arts J. G. A. Kerssemakers. als regeeringsdeskundigen en voorts dr. L. C. Kersbergen, dr. Tj. Haiberts- ma. arts. J. Ph. Joosten Hattïnk. dr. F. C. Kuipers, dr. W. Mol en mej. dr. F. C. van Basselt en de dames M. J. Rebel (adj .-direc trice) en Zr. A. v. d. Bent. De namen der geslaagde zuster zijn: C. A. J. Bredius, C. S. Hc-utkooper, W. Koning. N. Kreyger, G. J. Laméris, M. A. Th. van Rees, R. Rombach, C. M. Warmoltz, W. v. Weyden Claterbos. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.72. Berlijn 74.70. Parijs 4.93 3/8. Brussel 31.70. Zwitserland 41.93. New-York 1.86 3 16 12.— uur. Londen 8,71 Berlijn 74.70. Parijs 4.93 Brussel 31.69. Zwitserland 41.94. Kopenhagen 38.88. Stockholm 44.90. Oslo 43.77. New-York 1.86 1/8. Italië: Vrije lire 9.85. Reislire 9. Bankpapier 6.50. NOORDERBAD ZANDVOORT. vanaf PINKSTEREN dagelijks mei NOL BERCLOW'S GRAY MELODIANS Ziel onze advertenties verder in dit blad (Adv. Ingez. Med.) DONDERDAG 25 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tentoonstelling „Vrije Tijd". Morinnesteeg 7: Algemeene jaarvergadering „Pro Juventute", 8 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De twee zusters Kleh", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Witte vanen" en „Tuin der vreugde", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Getuigen spreken", 2.30, 7 en 9.15 uur. TeyleFs Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. I-Ieemstedc: Gemeenteraadsvergadering, 8 uur. VRIJDAG 26 MEI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tentoonstelling „Vrije Tijd". Bioscopen, nieuw programma. bericht, dat zij op 1 Juni 1939 een Dit Bijkantoor zal ressorteeren onder het AGENTSCHAP HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 1 (Adv. Ingez. Med.) De rioleeringswerken Het is, niemand zal het ontkennen, op de Ged. Oude Gracht tusschen de Groote en de Kleine Houtstraat, waar het werk voor het groote riolee- ringsplan begonnen is, een chaos. Maar er wordt hard gewerkt en de bewoners kunnen er van verzekerd zijn, dat Openbare Wei-ken alles doet om de overlast geen dag, geen uur zelfs, langer te doen duren dan absoluut noodig is. Het voorbereidertde werk aan gasbuizen en electrische kabels, dat al wat eerder begonnen is, uitgezonderd, is de aannemer van het eigen lijke rioleeringswerk nu een kleine drie weken bezig. In dim tijd is al veel gedaan. Aan den Noordkant van den weg is aan den uitersten rand van het toekomstige trottoir een 3 Meter diepe sleuf gegraven die met hout moest worden afge zet om instorten te voorkomen. Over een groot gedeelte zijn de nieuwe rioolbuizen al gelegd. Er zijn flinke „knapen" onder, namelijk 80 bij 120 c.M. Aan den kant van de Kleine Houtstraat is men hedenmorgen al weer begonnen de sleuf dicht te gooien. „Zou dit al beteekenen dat het leed geleden is?" zoo vroegen enkele omwo nenden verheugd. Helaas moeten wij die opti misten teleurstellen. De sleuf wordt nog slechts met zand gevuld tot den bovenkant van de nieuwe rioolbuizen opdat daarna begonnen kan worden met het maken van de huisaansluitingen. En dan wordt de volgende week begonnen met de chaos nog te vergrooten. Dan wordt namelijk ook aan de zuidzijde van de Oude Gracht een riool gelegd. Het zal wel kleiner van afmetingen worden dan het riool aan den Noordkant, maar toch moet ook alles daarvoor opengebroken wor den. Het zal dus nog wel een poosje duren voor het ondergrondsche werk geheel voltooid is. In den weg ligt ook nog een oud gemetseld riool. Om inzinking te voorkomen moet het ge sloopt worden. Dan ligt er ook nog een oud brandriool. Dat ligt zoo diep, dat het moeilijk te verwijderen is. Dit riool is evenwel slechts y2 Meter in diameter. Het is de bedoeling dat dit oude brandriool ge heel met beton wordt gevuld, zoodat er dan geen vrees meer behoeft te bestaan voor verzak king van den weg. Als al het rioleeringswerk afgeloopen is moet de Oude Gracht ook nog geasphalteerd worden. Ook dat zal weer eenigen tijd vorderen, ook al zal ook daarmee de gewenschte spoed betracht worden. Openbare Werken hoopt dit asphaltee- ringswerk meteen te kunnen doen aansluiten aan het rioleeringswerk, maar zekerheid bestaat daarover nog niet. Als het rioleeringswerk op het gedeelte Oude Gracht tusschen Groote en Kleine Houtstraat klaar is, komt het gedeelte tusschen de Gier straat en de Zijlstraat aan de beurt, alsook de Raaks. Het gehcele rioleeringswerk moet in 5 maanden voltooid zijn. Als een gedeelte van de nieuwe rioleering klaar is, wordt die meteen in gebruik gesteld, want voor eenige jaren is het stuk van de Oude Gracht tusschen Kleine Houtstraat en Spaarne al van een nieuw riool voorzien. Tijdelijk wordt dan op het Spaarne geloosd. Een winkelier aan de Oude Gracht, die blijk baar niet best te spreken is over de overlast en schade, die hij ondervindt heeft zijn winkel ge noemd „Klein Zwitserland uitzicht op de bergen". Daarmee bedoelend de groote zand- hoopen, die in de nabijheid van zijn perceel liggen. Openbare Werken heeft in het bestek voor den aannemer voorwaarden opgenomen om de overlast voor de bewoners zooveel mogelijk te V er wachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor Twente, Achterhoek en Limburg: Koeler overdag, meest zwaar bewolkt, later eenige lichte regen, zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. Voor het overige gedeelte van ons land: Iets koeler overdag, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, meest matige Noordelijke tot Noordoostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 62 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden 58 F. In het afgeloopen etmaal is de hooge druk over Scandinavië en Finland iets afgenomen. In onze omgeving daalt de luchtdruk alge meen. doordat de gisteren genoemde storing over Polen zich Westwaarts over Duitschland uitbreidde De wind werd tengevolge van deze luchtdrukverdeeling hier te lande Noordelijk en in de Oostelijke provinciën nam de bewol king toe. In Duitschland valt op vele plaatsen regen of motregen en werd het koeler, ten gevolge van de Noordoostelijke winden, die luchtmassa's, afkomstig uit Rusland, daarheen voerden. In de randstaten werd het echter weer warmer. Het gebied van hoogen lucht druk op den Oceaan breidde zich verder over de Brïtsche eilanden uit. De wind is hier uit Noordelijke richtingen en de lucht gedeeltelijk bewolkt. De depressie bij IJsland vulde verder op en verandert niet meer van plaats. Tus schen IJsland en Schotland door beweegt zich een koele luchtstroom. De scheidingslijn van deze lucht en de warme luchtmassa's, die zich boven Scandinavië bevinden, ligt langs de Noorsche kust. Hier viel nog al wat regen, terwijl de temperatuur er iets daalde. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 9.24 uur; n.m. 21.58 uur. Strand berijdbaar van 14.30—20.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendiens't (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. beperken. Er wordt gemaakt dat hel trottoir voor de huizen en winkels zooveel mogelijk vrijgela ten wordt, maar natuurlijk lokt de Oude Gracht nu weinig aan om te winkelen. Zulk ongemak is evenwel bij de uitvoering van zoo'n werk na tuurlijk niet te voorkomen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 3067. H. V. A. 416VJ7 Vergde Vorstenl. 86?4—7. Amst. Rubber 187y2. Philips 189-ki91 AKU. 38Vt5/8. Beth. Steel 42—H- U.S. Steel. 35 11/166 Republic Steel 12 1/16— 54. Anaconda 18-}i9. Shell 8y2—9 16. American Enka 2414. North American Rayon 12V* Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein door iligeli|ksche behintftting »i»l m (Adv. Ingez. Med.) Heden werden aan geslaagden voor het Verkeersexamen in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw insignes uitgereikt. Op deze foto zien we hoofd inspecteur G. A. Drayer één van de jongens een speldje overhandigen. Vier dooden, drie levensgevaarlijk gewonden. Vier personen zijn Woensdagavond bij een auto-ongeluk op den Tienrayschenweg bij Horst gedood en drie levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de auto tegen een boom reed. De in zittenden waren allen landbouwers, die eerst naar een bruiloft waren geweest en toen de kermis te Meerlo hadden bezocht. De auto, een groote zevenpersoonswagen, was geheel bezet met de bruiloftsgasten. Op den terugtocht van de kermis te Meerlo naar Horst des avonds ongeveer half tien, reed de bestuurder, ter hoogte van de boerderij „Hel- penij", waar de weg een flauwe bocht maakt, met volle vaart tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk, alle in zittenden werden uit den wagen geslingerd. Vier van hen waren op slag dood. De overigen werden zwaar gewond. Met welke kracht de botsing plaats vond, blijkt wel uit het feit, dat de bast van den aangereden boom tot een hoogte van 2Vi meter is ge schild. De richtingwijzer is in den boom gedrongen; het rechter portier is langs den boom geslagen. De gedooden zijn de landbouwers C. Coenen, C. in 't Zand en L. in 't Zand, allen uit Grub- benvorst en J. Vullins uit Helden. De landbouwers J. Simons en H. Titulair, uit Grubbenvorst, werden evenals de chauffeur L. Joosten uit Horst levengevaarlijk ge- gewond. Alle slachtoffers werden naar het St. Anthoniusgesticht te Horst overgebracht. Voor het ondergaan van een operatie is de chauffeur Joosten daarna naar het zieken huis te Venlo vervoerd. De zevenpersoonsauto was door Joosten gehuurd. Te Grubbenvorst had men bruiloft A. den Hertog, de schrijver van de voor het beroepstoonele bestemde blijspelen, en A. den Hertog de fabrikant van materiaal voor het liefhebberij-tooneel zijn twee. Men heeft moeite in „Grensincident", het stuk. dat gis teren voor het eerst te Haarlem door onze oudste dilettanten-vereeniging D.I.U. in den Stadsschouwburg werd opgevoerd, nog iets te herkennen van den auteur van het met den Van der Vies-prijs bekroonde blijspel „Des Duivels Prentenboek" of het petillante De Lach der Goden. Het is, of den Hertog bij het in elkaar knutselen van 'n stuk als „Grensincident" al zijn artistieke bagage over boord gooit en ook zijn critischen geest, die toch elke week in de Haagsche Post in de artikelen van Guido zoo duidelijk en klaar spreekt, uit wandelen stuurt. Het is toch niet denkbaar, dat een schrij ver als den Hertog zelf niet de vele zwakke plekken van dit fabriekswerk zou kunnen aanwijzen. Waarom vraag ik mij af dan zoo'n stuk de wereld nagezonden? No blesse oblige, ook voor een schrijvera. „Grensincident" speelt in een klein Fransch dorp, dicht bij de Duitsche grens. In dat dorpje smokkelen zoo wat alle inwoners, tot de notabelen toe. Dwarskijkers kunnen zij dus niet gebruiken en wanneer tot groote vreugde van den jongens een nieuwen dorps onderwijzer. die zich op het dorp gruwelijk letje komen, doen de smokkelende dochter verveelt, vreemdelingen in het kleine hotel- en postanibenaar alles om de gasten wer kwijt te raoken. Het is blijkbaar de bedoeling van den Hertog geweest een thriller te schrijven, maar och, wat is daar weinig van te recht gekomen. Donder en bliksem zijn wel niet van de lucht en wij worden ook om de haverklap opge schrikt door hevig gegil, het licht floept wanneer dit noodig is aan en uit, maar met dat alles maak je nog geen thriller. En wat is heel dit stuk zeldzaam dilettan terig in elkaar getimmerd! De smokkelaars bende is al even onwaarschijnlijk als het stel letje gasten. Met het tweede bedrijf was den Hertog blijkbaar geheel uitgeput en in de laatste acte. waarin elke handeling zoek is, geeft hij de verklaring van het gebeurde op een zoo omslachtige en onhandige wijze, dat wij er in verward dreigen te raken en niemand er zich meer voor intresseert. Het was, of den Hertog maar niet aan zijn slot kon komen en het stuk gaat dan ook uit als een walmend nachtpitje en dat bij een schrijver, die juist door Des Duivels Prentenboek en De Lach dei- Goden bekend was om zijn onverwachte en altijd weer spronkelende vondsten in het laat ste bedrijf. Neen, Grensoncident is een groote vergissing van den Hertog en de keuze was dit ook van D.I.U.want dit stuk, dat geen vleesch en geen visch is, wat onmogelijk door de spelers te redden. Heeft de leider, de heer Mourik, dit ook gevoeld? De opvoering sleepte soms be denkelijk en vele spelers o.a. de heer Mourik zelf konden er blijkbaar maar niet „in" komen. Het is altijd zeer moeilijk om regie te voeren en tegelijk een hoofdrol te spelen. Tot nu toe heeft de heer Mourik dit met succes gedaan, maar gisteren was hij onzeker van zijn tekst, zooals uit herhaalde vergissingen duidelijk bleek, en miste zijn spel ook de noodige los heid en bravour, die juist in deze rol van ac teur zoo noodig waren. Maar gelukkig was er mevrouw de Vos Jacobs. Zij heeft als Yvonne Déroute weer ge toond welk een uitstekende kracht zij voor D.IU. is. Haar spel was soms tinttelend van leven, althans voor de pauze. Dat zij In het laatste bedrijf veel zwakker indruk maakte, was waarlijk niet haar schuld. De rol bood daar geen enkel houvast meer en bij al dat leege gepraat was alle actie uitgesloten. Met genoegen hebben wij ook de heer de Hoop in de rol van den onderwijzer gezien. Hij bracht met mevrouw de Vos fleur en kleur op het tooneel en dat het stuk nog lets deed. was dan ook voornamelijk aan dit tweetal te danken. De heer J. van Dam mocht er ook zijn als de gendarme. Hij speelde dezen politieman met komische verve en wist daardoor aan de rol relief te geven. Mej. Tini Smit had het niet gemakkelijk als mama Maguinot. maar won het ver van haar tooneeldochter, die wel wat er gemaniereerd speelde. D.I.U. heeft veel betere voorstellingen gege ven en wij vertrouwe ner dan ook op, dat deze vereenigine, die in het Chineesche Land huis De Jantjes en Z..mansvrouwen zoo voor treffelijk werk heeft laten zien. spoedig re vanche zal nemen. J. B. SCHUIL. gevierd en daar was het plan gerezen de kermis te Meerlo te bezoeken. Op den terug weg, honderd meter van de plaats waar verleden jaar de burgemeester van Meerlo om het leven kwam, geschiedde het ongeluk. HAARLEM - TELEFOON I0Ö7Ó HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. ingez. Med.) Onverwachte manoeuvre veroor zaakte ernstig; motor-ongeluk. Drie gewonden; één ernstig. Gisteravond omstreeks negen uur is op den Haarlemmer straatweg nabij Halfweg een motorrijder aangereden door een hem achter op komende tweede motor. De eerste motorrij der een militair, wilde naar links uitwijken; hij zag echter dat er met groote vaart een an- degre motorrijder naderde en daarom keerde hij snel weer op het rechter gedeelte van den weg terug. De andere motorrijder was echter op deze manoeuvre niet bedacht en hij reed met volle vaart ou den militair in. Deze kreeg een kwetsuur aan zijn been en werd naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd. De an dere motorrijder was er slechter afgekomen. Hij werd van zijn motor geslingerd en kwam met zijn hoofd op een paaltje terecht waar door hij een schedelbreuk kreeg. Zijn duo- passagier kreeg eenige niet ernstige verwon dingen aan zijn rechter arm en aan zijn lin kerhand. Beiden zijn naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Deli door cvrloon geteisterd. Een koelie gedood, vier gewonden. MEDAN, 25 Mei (Aneta-A.N.P.)Eerst heden is bekend geworden, dat in de omgeving van Medaia eergisteren een cycloon heeft gewoed. Eerdere berichten kwamen niet door, daar de telefoonlijn beschadigd was. Op het emplace ment van de tabaksonderneming Soengeimentji- rin (Arendsbrug) zijn acht reusachtige boomen ontworteld. Een der boomen kwam neer op een materiaalschuur. waarin zich vijf koelies be vonden. Een koelie is gedood en vier zijn ge wond. Een andere boom stortte op de bijge bouwen van een assistenten woning, terwijl ook een koeliehuis door een vallenden boom werd vernield. Vier droogschuren, met tabak gevuld, zijn ingestort, een aantal andere ernstig bescha digd. De schade wordt echter door verzekering gedekt. De vernieling aan de nog te velde staande ta bak is van weinig beteekenis, daar deze reeds voor het grootste gedeelte is afgeoogst. De cy cloon hield drie kwartier aan, zoodat de onder neming thans een beeld van ware ravage is. „DE SPOOKTREIN". Zondag 28 en Maandag 29 Mei brengt de N.V. „Het Tooneel", directeur de heer Henri Cheval, Den Haag, in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw de 100e opvoering van „De Spooktrein". Het succes dat genoemd gezelschap ge durende de Paaschdagen met de opvoering van „De Spooktrein" in den Stadsschouwburg bij het talrijk publiek ogostte, heeft de directie doen besluiten deze uitstekende gerecenseerde /oorstelling te herhalen. HEEMSTEDE Het Electriciteits-tarief. B. en W. overwegen de mogelijkheid van verlaging. Naar aanleiding van het adres aan den ge meenteraad inzake verlaging van het electri- citeitstarief, verzonden door de afd. Haarlem en omstreken van de Vrouwen-Electriciteits- Vereeniging, deelen Burgemeester en Wet houders aan den Raad mede, dat bereids een onderzoek wordt ingestedl naar de vraag of „dit onderwerp op een bevredigende wijze tot een oplossing kan worden gebracht". In verband hiermede stellen B. en W. voor het adres in hun handen te stellen ter ver dere afdoening.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2