Hi WIELRIJDERS Simplex rijwielen, sportief - licht - snel. 465 SPRINGBOK $be Jtleine^cemecmin H. C. ANDERSEN ALB A" - Gr. Houtstr. 158 l!Vi(E7C\[E\ /TUKKEN DONDERDAG 25 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De Spoorwegpensioenen. Een verzoek aan de Tweede Kamer. De Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen heeft aan de leden van de Tweede Kamer, naar aanleiding van de binnenkort te verwachten behandeling in het Parlement van het wetsontwerp inzake de Spoorwegpensioenen, den volgenden brief ge richt: Op 19 October 1938 werd door uw college, met een stemverhouding van 63 tegen 18 stemmen, een amendement aangenomen be helzende de intrekking van de korting van 10 pet. op de pensioengrondslagen van de ge- pensionneerde Spoorwegambtenaren, welke sinds 1 April 1S36 hierop is toegepast. Als voornaamste motief voor het aannemen van dat amendement, gold bij uw college de onrechtvaardige uitzonderingspositie waarin deze ambtenaren stonden. Het heeft ons daarom even teleurgesteld, dat bij Koninklijke Boodschap 10 Mei 1939 een Wetsontwerp is ingediend waarin voorgesteld wordt een wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren, welke niet voldoet aan de wenschen door uw college op 19 Octo ber 1938 aan de Regeering kenbaar ge maakt. Door dit wetsvoorstel, zal bij aanneming, de onrechtvaardige uitzonderingspositie nog een aantal jaren blijven bestaan zij het ook in eenigszins getemperden vorm. Voor hen d:e dit tijdperk overleven zal öe korting toch nog na 1940 tot 1944 ge middeld 5 pet. bedragen. Voor hen die dit tijdperk niet overleven is het nog ongunstiger. Wij d ic-n daarom nogmaals een beroep op uw reeds gebleken rechtvaardigheidszin om thans een einde te helpen maken aan een doc-r uw college reeds veroordeelde onrecht vaardigheid. FRITZ IIIRSCH OPERETTE. Bel Ami. Op Woensdag 7 Juni zal de Fritz Hirsch operette in den Haarlemschen Stadsschouw burg een enkele voorstelling geven van haar nieuwe geheel aparte operette Bel Ami. Bel Ami verplaatst de toeschouwers in de Parijsche diplomatieke kringen, de gebeurte nissen spelen zich grootendeels af in de villa, van een buitenlandschen prins die om dy nastieke redenen zijn grondgebied heeft moe ten verlaten. De verwikkelingen beginnen op het Transoceanische gezantschap waar de sa menzwering tegen den prins op touw wordt gezet. De elegante, bekoorlijke, operettediva Hilde- Harmat vervult als gast de vrouwelijke hoofd rol. De door alle dames der diplomatieke krin gen aangebeden prins Sascha iBel Ami) is Egon Karter. Ruth Rhoden wier creatie van de Hongaarsche Roszie nog versch in het ge heugen ligt, heeft ook in Bel Ami een groote rol. Wellicht zal men zich een voorstelling kunnen maken van de verwarringen waarin de twee. diplomaten Fritz Hirsch als Trans- oceanisch gezant en Paul Harden als attaché geraken. Walter Triebei vervult de rol van hoofd commissaris van politie Baccarat, die door een fijn gevonden pointe het geheel weer in orde maakt. Er valt in deze operette nog een rol te ver vullen en daar het ensemble op het oogenblik niet de juiste kracht bezat, heeft de directie Imre Raday, een der leden van het Boeda- pester Koninklijke Schauspielhaus als gast geëngageerd. Leo Reicher treedt op als deftig bediende, terwijl de dames Mady Meth, Ellen Lutz, Sophie Degenhardt e.a. eveneens hun aandeel in het gebeuren hebben. Sophie Degenhardt. ontwierp de prachtige mondaine costuums, die vervaardigd werden in de ateliers van Ninette Suikerman. De decors werden ditmaal ontworpen door Leo Dahl. De muziek is van den Weenschen componist Jean Gilbert, die o.m. de muziek voor „Die Keusche Susanne", „Frau im Hermelin" etc. componeerde. Het libretto is van Leopold Jacobson en Ru- dolf Oesterreicher. Hans Lichtenstein is de dirigent.. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAX DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 26 MEI Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Progr. 3: 8„— Keulen 10.20 Radio PTT Nord 12.10 Parijs Radio 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keu len 3.20 Diversen 4.20 Keulen 5.20 Fransch Brus sel 6.05 Radio PTT Nord 6.20 Motala of Diversen 6.35 Fransch Brussel 7.20 Diversen of Gram.muz. 8.20 Keulen 8.35 London Regional 10.20 Ned. Brussel 10.30 Boedapest 11.Ned. Brussel 11.20 Parijs Radio.; Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio PTT Nord 9.50 Diversen 10.35 London Regional 12.30 Pauze 12.35 Droitwich 2.20 Lon don Regional 5.20 Droitwich 6.45 London Regio nal 6.45 7.20 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcertFi lmsterrenpa rade. 1. Was kann so schön sein, Gitta Alpar. 2. Ich sing mein Lied. Jan Kiepura. 3. Wo ist der Mann, Mariene Dietrich 4.Tiritomba, Joseph Schmidt. 5. Schau mich an sei mir gut, Martha Eggerth 6. Nur eine Stunde, Pola Negri. 7. Notte a Venezia. Benjamino Gigli. 8. Lovely Lady, Bing Crosby. 9. Stars in my eyes, Grace Moore. 10. Le mur de ton jardin, Tino Rossi 11. Gebundene Hande, Zarah Leander 12. Climbing up, Paul Robeson. 13. Will you remember, J. MacDonald en N. Eddy. 14. Strahlende Sonne, lachender Friihling, Willy Fritsch 15. Ein Lied aus meiner Heimat, Rich, Tauber 16. Roses in December, Dick Powell 17. Dort wo die Walder grühn, Gitta Alpar 18. Mein Herz ruft immer nur nach dir, Jan Kiepura. 19. Lisetta. Joseph Schmidt. 20. Bohémienne aux yeux noirs, Tino Rossi. 8.00—12.00 Diversen. (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Christen Vrouwenbond. In het Muzieklyceum te Amsterdam is Dins dagmiddag de algemeene vergadering van den Nederlandschen Christen Vrouwenbond be gonnen. Het jaarverslag van de penningmeesteres gaf aanleiding tot enkele opmerkingen en vragen over den zwakken stand van de af- deelingskassen, Daarna werd het accountants- verslag voorgelezen en de penningineesteres gedechargeerd. De vergadering nam afscheid van haar en zegde haar dank voor het vele dat zij voor de N.C.V.B. gedaan heeft. Vervolgens was de verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur aan de orde. Mevr. F. BakkerBootsma uit Arnhem werd met zeer groote meerderheid gekozen tot lid van het dagelijksch bestuur, zij zal de functie van penningmeesteres op zich nemen. Een voorstel van het gewest Groningen Drente tot sluiting van automaten op Zondag en zoo mogelijk het 'geheel verbieden daar van, wordt door de vergadering slechts wat 't eerste gedeelte betreft, aangenomen. Een desbetreffend adres zal aan de ovei-heid wor den gezonden. Na de pauze hield mej. W. J. Mulder, direc trice der Christelijke huishoudschool te 's Gravenhage een referaat over huishoude lijke voorlichting en gezinsleiding. Hierna sprak mevrouw A. L. A. Ringeling Verhoeff over het Internaafcswerk van Vrouwcncrisiszorg. Op den tweeden dag van de vierde lustrum herdenking van den Nederlandschen Chris tenvrouwenbond, die het karakter droeg van een toogdag en die circa 2200 leden van den bond naar Amsterdam had gevoerd, waar zij in het Concertgebouw bijeenkwamen, sprak de presidente, mevTOUw A. Knoppers Valkenier in de ochtendzitting over „De branding om den toren'-. De middagvergadering werd o.m. ook bij gewoond door mevrouw RöellDe Vos van Steenwijk, de eehtgenoote van den commis saris der Koningin in Noord-Holland en door talrijke al'gevaax-digden van vrouwen- en nxeisjesvereenigingen op Christelijken grond slag. Mevr. KammeraatBekker, die Dinsdag als penningmeesteresse welke functie zij meer dan achttien jaar lang heeft vervuld, aftrad, werd ook in deze bijeenkomst hulde ge bracht. Zij ontvixxg als stoffelijk blijk van waardeering een aquarel. Het lid der Tweede Kamer, mevr. mr. C. F. bai'ones MackayKatz sprak over „Heroxüën- tatie" waarna de bijeenkomst werd gesloten met een opwekkende toespraak van mr. H. Bijleveld. Goeie tyding van die Kaap 'n Wynjaar met baie son, dus volop „gebottelde son- skyn" in elke fles Springbok. Hulle is beter as ooit! Bestel gou 'n paar flesse 'n Baie goeie soet muskadelv. H.D.-V ertelling De Afspraak door BEP ANDREAS. EaïESl Eenlg Imp.WED. G. OUD Pin. Co. - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.j ET was een stralende lentemorgen, die Paul Verstraeten naar buiten lokte. Hij was met verlof uit Indië en genoot van het Hollandsche klimaat vol afwisse ling. Hij besloot een flinke wandeling te gaan maken en daarna zijn ouden vriend John van Amstel op te zoeken. In de beste stexxxming belde hij bij de Van Amstel's aan. Zou hij zijn vriend erg veranderd vinden peinsde Paul. John was tijdens Paul's verblijf in Indië getrouwd en naar nxeix zei met een heel knap vrouwtje. Zou hij nu minder ver strooid zijn dan vroeger? Paul herinnerde zich nog tal van grappige gebeurtenissen waartoe de verstrooidheid van John aanleiding had ge geven. Maar John bleek niet veel veranderd te zijn en toonde zich zeer verheugd zijix ouden vriend terug te zien. Gedoken in diepe clubfauteuils zaten zij al spoedig oude herinneringen op te halen. Tenslotte kon Paul zijn nieuwsgierig heid niet meer bedwingen. „Ben je nog altijd zoo verstrooid, John?" „Ja zeker, dat is nog steeds een van de euvels waaronder ik gebukt ga", bekende John lachend. „Ik zal je daar eens een sterk staaltje van vertellen. Het is nu al weer jaren geleden, lang voor dat ik getrouwd was en ik Mary nog maar nau welijks kende. We hadden afgesproken elkaar 's avonds ixx het Vondelpark te ontmoeten. Je weet vanouds dat ik nogal romantisch ben aangelegd. Daarom stelde ik me dus veel van deze ontmoeting voor. En natuurlijk, verliefd als je dan bent, was ik al lang voor den afge sproken tijd aanwezig. Wat duurt de tijd lang, als je op iemand wacht! Eindelijk was het dan acht uur geworden, maar wie er versclxeen. Mary niet. Nu ja, ik zou een beetje geduld moe ten hebben, want ze kon zich natuurlijk best iets verlaat hebben. Je weet het, vrouwen zijn bijna altijd te laat. Het werd echter kwax*t over acht, half negen, en nog steeds kwam het meisje mijner droomen niet opdagen. Ik had al eens een gesprek aangeknoopt met eexx een zamen wandelaar om op die manier wat af leiding' te zoeken. Maar die had natuux-lijk al gauw door, dat ik op een meisje wachtte en keek me af en toe eens meewarig aan. Op die punten zijn mannen nogal solidair. Dat maak te me tenslotte nog veel kregeliger en de man kon geen woord meer uit me krijgen. En eindelijk, toen ze om negen uur nog niet was verschenen, gaf ik den moed op en besloot maar naar huis te gaan. Intusschen was mijn stemming er natuur lijk allesbehalve op verbeterd en ik nam me dan ook voor Mary een woedenden brief te schrijven en haar meteen te laten weten, dat het tusschen ons verder maar uit moest zijn. (Adv. ingez Med.) Keel ver in zee is bet water net zoo blauw als de blaadjes van de mooiste korenbloem en zoo doorzichtig als het helderste g4as. Maar het is heel erg diep, dieper dan de langste ankerketting reiken kan, ja, men zou zelfs verscheidene kerktorens op elkaar moeten zetten om van de oppervlakte tot den bodem te komen. Qp de allerdiepste plek ligt het slot van den zeekoning. De muren z^n van koraal en de spits toeloopende vensters van zuiver barn steen gemaakt. Het dak wordt door schelpen gevormd, die open en dicht gaan, al naar gelang het water stroomt. Dat staat prachtig, want elke schel-p bevat eer parel, die in een konings kroon een sieraad zou zijn. De zeekoning was al vele jaren lang weduwnaar, wiens huishou ding door zijn oude moeder bestierd werd. Zij was een zeer ver standige vrouw, maar trotsch op haar adellijke afkomst. Daarom had zij 12 oesters in haar staart, terwijl de andere voorname families er maar 6 hadden. Overigens verdient zij niets dan lof, speciaal ook omdat zjj zooveel hield van haar kleindochters, de zee-prinsesjes. Dit waren 6 mooie kinderen, maar de jongste was 't allermooiste. Haar huid was zoo fijn en doorzichtig als een rozenblaadje en haar oogen net zoo blauw als de zee in de diepte. Maar zij had geen voeten. Haar lichaam eindigde in een visch- staart: zij was een zeemeermin, gelijk de anderen, die ook geen voeten hadden. .(Wordt vervolgd). Wij verkoopen de beste Engelsche en Hol landsche Rijwielen. Raleigh - Humber - B. S. A. - Albion - Phoenix - Sinxplex - Adelaar - Maxwell - Magneet. Al deze mer ken in alle uitvoeringen voorradig. Prijzen vanaf 24.50. Kinderrijwielen elke maat. REPARATIE-INRICHTING TELEFOON 15426. (Adv. Ingez. Med.) Zoo gauw ik op mijn kamer was, begon ik haar te schrijven en ik deed dit verre van vriendelijke epistel nog dienzelfden avond op de bxis, Natuurlijk volgde er toen een vrijwel slapelooze nacht en ik werd heen en weer ge slingerd tusschen de meest tegenstrijdige ge voelens. Nu eens vond ik mezelf een geweldig flinke kerel, dat ik Mary zoo flink de waar heid had gezegd, dan weer maakte ik mijzelf de heftigste verwijten, omdat ik haar zoo'n onhebbelijken brief had geschreven. Den volgenden morgen kwam ik nxet bar stende hoofdpijn op kantoor, als gevolg van den slapeloozen nacht. Gelukkig belde Mary mij op en feitelijk was ik al weer verteederd toen ik haar stem hoorde. Maar je zult kun nen begrijpen dat ik me niet bepaald prettig voelde, toen ze heel kalm alleen maar vroeg: „Zeg John, ik heb je brief ontvangen: "ik begreep er eerst niets van maar.heb je er heelemaal niet aan gedacht dat we voor Dón- dex-dag een afspraak hadden gemaakt en vol gens mij was het gisteren Woensdag!" Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. PENSIOENWET in dien zin gewijzigd, dat de pensioen korting verdwijnt. Met gemengde gevoelens zullen de gepen sionneerden der Ned. Spoorwegen het ontwerp van wet tot wijziging van de pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 en de Memorie van Toelichting, hieraan ontleend, hebben ge lezen. Het is toch alleszins begrijpelijk, dat er te leurstelling is omtrent de regeling, waarvan in dit ontwerp sprake is, n.l. deze korting in 5 jaar tijd op te heffen, met 2 procent teruggave per jaar. Steeds is door op wettelijke bepa lingen berustende gegevens aangetoond, dat de korting op ons pensioen een onrecht is. Het wetsontwerp, waarbij deze korting-ver dwijning is geregeld, begint met de bepaling, dat de machtiging tot invoeren van verdere korting bij Koninklijk Besluit aanstonds wordt ingetrokken. Welnu, dan is hiermede tevens uitgesproken dat de op 1 April 1936 ingevoerde korting, wel ke eenzelfde invloedssfeer had, ïxiet geooxdoofd was, in den zin van gelijkstelling met andere staatsburgers. Deze procentsgewijze intrekking der korting verwijst ons opnieuw naar eexx regeling, welke door de vakvereenigingen en den Personeel- x-aad steeds als onrechtmatig is beschouwd, n.l. een tekort verhalen op oud-personeel. In alle toonaarden is betoogd, dat dit per soneel geen enkele verantwoording kan aan vaarden voor den toestand van het pensioen fonds. Om nu de financieele gevolgen te tem peren zal een procentsgewijze teruggave ge schieden. Dit is een averechtsche verhouding. Hiermede is ons geen recht gedaan. Sinds lang waren Personeelraad en vak organisaties benieuwd in welken vorm de re geering met nieuwe voorstellen zou komen. Vandaar dat in verschillende artikelen aan de pers door mij werd opgemerkt: De minister kan een aangenomen amende ment schorsen, door het Wetsontwerp in zijix geheel aan verdere besprekingen te onttrek ken, wij oud-gedienden wisteix maar al te goed, een afstel was onmogelijk. Reeds ruim 3 jaar hebben wij ons, trots al len tegenstand onzerzijds, deze korting moeten laten welgevallen, en nu zal ons recht worden gedaan in 1944. Dat kan toch niet democra tisch genoemd worden. Talrijk zijn er tusschen 70 en 80 jarigen leef tijd, en van deze oudgedienden, die zich vele opofferingen in hun diensttijd hebben getroost, zullen velen 1944 niet beleven. Nogmaals vertrouwen wij op onze Volksver tegenwoordiging, dat zij haar stem aan deze regeling niet zal geven. Een aangedaan on recht moet terstond worden hersteld en niet over 5 jaar. Een tekort moet worden verhaald op hen, die dit hebbexx veroorzaakt. GEP. HOOFDCOND. NED. SPOORW. HET BROKKENHUIS Men schrijft ons: Het gaat tamelijk goed met het Brokkenhuis. We kregen het een en ander binnen, hetgeen ons zeer verheugde: stoelen, tafels, en bedden. We zijn echter aan het einde van onze stroo- matrassen en aardewerk is er ook- niet veel meer. We hebben nu echter hulp gekregen van menschen die vindingryk zijn en die uit de flanelvoering van gordijnen lekkere warme kinderhemden maakten: die van resten wol broekjes breiden en die nog meer van die soort dingen uitvinden. We hebben nu een kamer in de stad. waar twee keer per week genaaid wordt en waar de vrouwen van het Brokken huis komen stoppen en waar hun goed versteld wordt. Dat is een nuttig iets exx er wordt voor gelezen en thee gedronken. Het begon met drie vrouwen en we zijn er nu al met 14 en als nog meer willen komen, dan zijn ze allen welkom. Twee goede naaisters wijzen hun de manier van werken; er mogen geen handwerkjes wor den gemaakt. Het moet een echte nuttige avond zijn. De laatste tien minuten wordt er een goede gramnfoonplaat gespeeld en daarna gaat men vredig en voldaan naar huis. Mag ik nog even zeggen dat er tot nu toe flanel, koek jes en naaigerief e. z. v. gratis gegeven werd en is dat niet een teeken, dat er nog echt goede en lieve menschen zijn? Moge het nog verder zoo doorgaan en uitgebreid wor den. Het Brokkenhuis kan alles gebruiken exa neemt alles gaarne aan. Donkere Spaame. telefoon 13242. Met dank voor de vex-leende plaatsruimte, S.-RB

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6