Haarlems Dagblad KONINKLIJK BEZOEK AAN BELCIE GEËINDIGD Japansche kabinet in conflict met gezanten te Berlijn en Rome Een nieuw monster. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17157 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-U ilgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 26 Mei 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. Iosm nummers 6 cent per ex. Ad verten tien I>5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegelabonncmentetarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. BRUSSEL, 26 Mei (A.N.P.) Onder even schitterende omstandigheden van zon en vrooliikheid heeft H.M. Koningin Wilhelmina hedenmorgen afscheid ge nomen van haren Koninklijken Gast heer, Koning Leopold en is zij met den Koninklijken trein, welke om precies elf uur (Belgischen tijd) van de Noord statie vertrok, naar haar land terugge reisd. Toen de open calèche het plein voor het Noord-station op zwenkte speelde een muziek corps van het Brusselsch garnizoen het Wilhel mus. Snel gingen Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold het station binnen, waar door de aanwezigen het gejuich werd overgenomen. Een stilte viel over het perron toen het Wilhelmus was uitgeklonken. Stram stonden de militairen in de houding. H.M. de Koningin schreed op Koning Leopold toe en onderhield zich gerui- men tijd zeer ongedwongen met hem. Zoowel de Koningin als de Koning lach ten herhaaldelijk en zij schudden elkaar enkele malen de hand. De Koningin nam vervolgens afscheid van de leden van Haar gevolg en, hier bij galant geholpen door den Koning der Belgen en den Prins van Vlaanderen, steeg in het Koninklijke salonrijtuig. De wijde deuren bleven nog eenigen tijd open. Nogmaals trad Koning Leopold op de Koningin toe, de militaire pet in de hand. Tenslotte kuste hij ten afscheid de hand van Hare Majesteit en trad hij terug, stram in de houding, bloots hoofds. Prins Karei van Vlaanderen stapte eveneens in den trein, omdat hij de Koningin tot het verlaten van Bel gisch grondgebied te Esschen zal bege leiden. Er klinkt een hoornsignaal, het fluitje van den stationschef, langzaam stoomt de trein onder de overkapping uit, terwijl koning Leopold salueert, glim lachend voor Neerlands Landsvrouwe, die lachend en wuivend voor het raam heeft plaats genomen. H. M. de Koningin bij Koningin Elisabeth. BRUSSEL, 26 Mei (A.N.P.) In de vroege ochtenduren heeft H.M. de Koningin zich naar Laeken begeven om ten paleize aldaar af scheid te nemen van H.M. Koningin Elisabeth. H.M. Koningin Wilhelmina werd vergezeld door baronesse van Tuyll, groot meesteresse van H.M., door jkvr. van Tets, eerste hofdame en door graaf du Monceau, grootmeester van Hare Majesteit. Aan de grens. ESSCHEN, 26 Mei. Evenals op haar heen reis is H. M. de Koningin ook op haar terugreis te Esschen overgestapt. Het station van het De tentoonstelling „liïat doet TL in Uux ociftn tijd?" De 4de tentoonstelling „Wat doet U in Uw Vrijen Tijd?" zal Zaterdag a.s. alleen des och tends, dus niet meer des middags geopend zijn. „Zang en Vriendschap". De burgemeester eere-voorzitter. Het Maandblad der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" maakt met vreugde melding van het feit, dat de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, zich bereid ver klaard heeft, het eere-voorzitterschap der Liedertafel te aanvaarden, in plaats van den oud-burgemeester, den heer C. Maarschalk, die wegens gezondheidsredenen bedankt heeft. Op een der repetities in Juni zal de nieuwe eere-voorzitter geïnstalleerd worden. Economische toestand van Abessynië laat te wenschen over. Nog steeds haarden van verzet. De onderstaatssecretaris voor Italiaansch Oost-Afrika, Terruzzi, heeft in den senaat ver klaard: „De politieke en militaire toestand in Italiaansch Oost-Afrika is bevredigend. Wij moeten echter erkennen, dat er nog kleine sec toren zijn, die ten prooi zijn aan rebellie. Het betreft kleine centra van opstand, gelegen in Amara en Chiao, die geleidelijk tot rede worden gebracht en welker onderdrukking het gebruik van slechts enkele bataljons noodig maakt. Groo te militaire acties zijn niet meer noodig". Spreker voegde hieraan toe, dat de economi sche toestand niet goed was en wel om drie re denen: Het Suezkanaal, de hooge kosten der transporten en tenslotte door inlandsche werk krachten, die thans gebruikt worden voor den aanleg van wegen en dus onttrokken worden aan den landbouw. Terruzzi besloot „wanneer deze hinderpalen verdwenen zullen zijn, zal de ont wikkeling der kolonie normaal worden". 3Cedenntocgen- heeft. 31.711. de JLoningin JScussei oedaten- Belgische grensplaatsje zag er vandaag even feestelijk en fleurig uit als Dinsdag j.l. met het keurige baldakijn op het tweede perron, zijn versieringen van vlaggen, hortensia's en den- negroen. Weer hadden vier detachementen van het 6e Linieregiment uit Antwerpen, waarbij het regimentsvaandel en de muziek waren in gedeeld, de eerewacht betrokken, weer ston den ongeveer 1350 schoolkinderen met vlagge tjes in de Belgische en onze kleuren in de hand klaar om de Koningin toe te juichen, weer stonden de burgemeester en de leden van den gemeenteraad, de vertegenwoordigers van de patriottische maatschappijen en verschillende burgemeesters uit westelijk Noord-Brabant op gesteld om Hare Majesteit door hun tegen woordigheid hulde te betuigen. Precies op tijd, om 12 uur, (12.20 Amster- damsche tijd) reed de Koninklijke Belgische trein het station te Esschen binnen. Onder de tonen van het Wilhelmus steeg H.M. de Ko ningin uit gevolgd door Prins Karei van België. Nadat een dochtertje van den onderstations chef te Esschen aan de Koningin namens het stationspersoneel, bloemen had aangeboder, nam de Koningin afscheid van de verschillende autoriteiten, die haar te Esschen verwelkomd hadden en ook van degenen die met haar van Brussel naar hier waren gereisd. Daarna steeg de Koningin iri haar salon rijtuig. Na zich nog eenige oogenblikken met prins Karei te hebben onderhouden vertrok de Ko ningin precies tien minuten na aankomst te Esschen naar Den Haag. Het hoofdadministratiegebouw voor Defensie. Men telefoneert ons uit Den Haag: Toen de Tweede Kamer door aanneming van een amendement-Tilanus op 2 Mei j.l. gewei gerd had f 375.000 toe te staan voor een supple- toire begrooting op een door minister Van Dijk verdedigde voor het aan het Lyceumplein in Den Haag te maken gebouw ten behoeve van de hoofdadministratie der Artillerie-inrichtingen (groot was de verontwaardiging ever het feit dat men al met bouwen begonnen was), heette het terstond, dat minister Van Dijk toch voet bij stuk wilde houden. Kort daarop werd dan ook bekend, dat een wetsontwerp naar den Raad van State was verzonden (nadat het dus ook al de goedkeuring van den Ministerraad had ver kregen), dat voor hetzelfde doel weer precies hetzelfde bedrag aanvroeg. Het departement van Defensie stelde het na melijk ten zeerste op prijs, zonder verwijl deze suppletoire begrooting bij het Parlement aan hangig te maken. Inmiddels schijnt echter een kink in den kabel ontstaan te zijn, want ofschoon het nu al eenige weken verder is, bleef de indiening van deze suppletoire begrooting tot dusver uit. Mocht, wat wij natuurlijk niet weten, de Raad van State ernstige bezwaren geopperd hebben, dan zou de zaak volgens den gebruikelijken gang van zaken in dergelijke gevallen en in overeen stemming met de bepalingen van het reglement van orde voor den Raad van Ministers op nieuw in den ministerraad ter sprake moeten komen of wellicht reeds gekomen zijn. Tenslotte kan dit college besluiten, met be zwaren van den Raad van State geen rekening tehouden, maar in dit geval zou het eerder voor de hand liggen, dat de Raad van Ministers zich nog wel eens twee maal zal bedenken, alvorens verder den door Defensie voorgestanen weg in te slaan. Ook zonder dat er moeilijkheden bij den Raad van State gerezen zouden zijn, ware het thans meer dan ooit denkbaar, dat het Kabi net extra aandacht aan in parlementairen kring niet verantwoord geachte royaliteit met de gelden van den Staat zou besteden. Waar of zich de moeilijkheid ten aanzien van de hier bedoelde suppletoire begrooting heeft voorgestaan, is ons uiteraard niet bekend, maar dat er een moeilijkheid ontstaan is, mag men thans gerust aannemen, anders ware dit ont- werpje immers bij de Staten-Generaal binnen gekomen. WEEKEND-RETOURS DER SPOORWEGEN MET PINKSTEREN. AMSTERDAM, 26 Mei In verband met de Pinksterdagen hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten, retours, welke genomen worden op Zaterdag 27, Zondag 28 en Maandag 29 Mei voor de terugreis geldig te verklaren tot en met Dinsdag 30 Mei. Siain krijgt zijn ouden naam terug. „Moeang Thai", land van vrije mannen. Het Japansche persbureau Domei meldt dat ter gelegenheid van den verjaardag der re volutie de regeering heeft besloten de volks vergadering, die op 24 Juni bijeenkomt, een wetsontwerp voor te leggen, volgens hetwelk de naam van het land zal worden veranderd in „Moeang Thai" (land van vrije mannen), den ouden naam van Siam. INTERNATIONALE LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING IN BRUSSEL. Ter gelegenheid van de internationale lucht vaarttentoonstelling, de „Salon International de l'Aéronautique". die dezen zomer voor de tweede maal te Brussel wordt gehouden, zal tevens een internationale luchtbeschermings tentoonstelling vanwege de Belgische luchtbe schermingsliga worden georganiseerd. Deze zal worden gehouden van 8—23 Juli in het Palais du Centenaire. De tentoonstelling zal 7 ver schillende groepen omvatten en een vrijwel volledig beeld geven van de meest recente vorderingen, die op luchtbeschermingsgebïed zijn gemaakt. Zij draagt zoowel een propagan distisch als instructief karakter en beweegt zich zoowel op het terrein der theorie als op dat der practijk. Deze tentoonstelling is zeer groot opgezet. Dat men in België op het gebied van de luchtbescherming niet stilzit, bewijst voorts het feit, dat gedurende de water ten toonstelling te Luik nog een internationaal luchtbeschermingscongres zal worden gehou den. waaraan een ieder, die hiervoor belang stelling heeft, kan deelnemen. Dit congres duurt van 2428 Juni a.s. Rijksdienst voor werkverruiming. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. In verband met de instelling van den rijksdienst voor de werkverruiming, met welken dienst zal samen werken een zeer binnenkort in het leven te roepen commissie van advies, is de taak van de interdepartementale commissie van advies inzake aangelegenheden het werkfonds en de werkverschaffing betreffende beëindigd; zij wordt per 31 Mei a.s. opgeheven. De commissie hield heden haar laatste ver gadering. De voorzitter, minister Romme, heeft bij de sluiting gememoreerd, dat de commissie 76 vergaderingen heeft gehouden en vele duizenden adviezen heeft uitgebracht. De minister zegde allen leden dank voor de wijze, waarop zij aan den arbeid der com missie hebben deelgenomen. Minister Romme heeft heden aan de ge meentebesturen en andere belanghebbende instanties een circulaire verzonden, waarin hij mededeelt dat met ingang van 1 Juni a.s. de correspondentie, welke betrekking heeft op zaken, die voordien tot de bemoeiing van het werkfonds 1934 behoorden, gericht moet worden aan den rijksdienst voor de werkver ruiming te 's-Gravenhage. Tot genoemde rijksdienst behoort van dien datum af eveneens alle correspondentie welke de werkverschaffing raakt, gericht te worden. TOKIO, 26 Mei. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen dat de Japansche ambassadeurs te Berlijn en Rome ver ontwaardigd zijn over het door het Ja pansche kabinet genomen besluit, neu traal te blijven in geval van een oor log in Europa. De ambassadeurs zouden geweigerd hebben deze boodschap aan Von Ribben- trop en Ciano over te brengen en beslo ten hebben hun ontslag aan te bieden. De Japansche premier, Hiranoema, en de Japansche minister van buitenland- sche zaken, Arita, schijnen thans pogin gen aan te wenden de beide ambassa deurs tot andere gedachten te brengen. Aanvaarding van ontslag der genoemde diplomatieke vertegenwoordigers zou vooral voor de positie van Arita ernstige gevolgen kunnen hebben. (United Press.) Honderd gendarmes hébben in een bosch bij Ossum in de Fran sche Pyreneeën op een monster gejaagd, dat tenslotte een opge zette krokodil bleek te zijn. daar neergezet door een grappenmaker, die zjjn dorpsgenooten schrik loïlde aanjagen). U lacht, maar wat hadt u gedaan, Wanneer u plots in uw omgeving, Als ongebruiklijke beleving, Een groote krokodil zag staan. Zou u dan daadlijk klaar zijn met De rustig nuchtere conclusie: Ik maak me hier geen angstillusie, Dat dier is op- en neergezet? Nee. daar geloof ik nog niet aan, U zou, precies als ik, gaan vluchten, En dan met ijslijke geruchten, Naar buren en politie gaan. De laatste was ter jacht gesneld, Als daar, gewapend met geweren, Om 't dreigende gevaar te keeren, Door u en mij zoo juist gemeld. Alleen de maker van de grap, Lachte zich krokodillentranen En kon zich overwinnaar wanen, Al zwaaiend met zijn narrenkap. Tot hij het met een straf bekoopt, Honderd gendarmes te bespotten, Dat is een vrijheid, die ten slotte Toch altijd in het honderd loopt. Er is één feit, dat hem verschoont, Het bleek een monster zonder waarde, Maar anderzijds moet hij aanvaarden. Dat „opzet" hier is aangetoond. P. GASUS DE LUILAKMARKT. Geen winkelsluiting. Evenals vorige jaren zullen ook nu ter gele genheid van de Luilkak-bloemenmarkt de desbe treffende bepalingen van de Winkelsluitingswet buiten werking worden gesteld. De winkels mogen vanavond en vannacht dus onbeperkt open blijven. Zes Polen in Duitschland ter dood veroordeeld. HOOG BEZOEK AAN HET CIRCUS. Koning Carol van Roemenië, kroonprins Michaël en de burgemeester van Boekarest, generaal Dombrowski, woonden in de Roemeensche hoofdstad een voorstelling van het circus Busch bij. Beschuldigd van anti-nationaal- socialistische activiteit. Het Poolsche blad „Kurjer Warszwaski" meldt dat de rechtbank te Berlijn onlangs zes personen wegen anti-nationaal-socialisti- sche activiteit ter dood heeft veroordeeld. Tot deze veroordeelden, die reeds onthoofd zijn, behoorden vier Poolsche arbeiders uit Silezië. Het blad meldt dat een Poolsche arbeider te Breslau ter dood is veroordeeld, beschuldigd van de verspreiding van anti-nationaal-socia- listische pamfletten. HERKEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis dat de herkeuring van de voor de lich ting 1940 dezer gemeente ingeschreven per sonen door of omtrent wie een nieuw ge neeskundig onderzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op Vrijdag 23 Juni 1939, des voormiddags 9 en 10 uur, te Haarlem, in het gebouw „De Doelen" aan de Gasthuisstraat no. 32. VAARDIGHEIDSPROEVEN. Hedenmorgen werd een begin gemaakt met de oefening van de jaarlijksche vaardigheidsproe- ven in lichaamsoefeningen, georganiseerd door de afdeeling Haarlem van de „Vcreeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland". De algemeene leiding berustte weer bij den heer C. P. Nieuwenweg, die bijgestaan werd door een 40-tal vak- en klasse-collega's Aan de proeven nemen nu deel 1125 jongens en meisjes van de 6e klassen van openbare en bijzondere scholen. De organisatoren schijnen elk jaar te kunnen rekenen op gunstig weer en ook heden, al was dan de lucht bewolkt, werkte deze factor mede. die juist zoo belangrijk is. omdat de helft van de proeven in de open lucht wordt afgenomen Het gemeentelijk sportterrein aan de Kiever- laan was voor dat doel ook nu weer afgestaan. Voor de overige cischen wordt gebruik gemaakt van de zalen aan de Wouwermanstraat. de Lin- schotenstraat, de Badhuisstraat, het Weltevreden- plein en de Wilgenstraat. Vanmorgen begonnen de meisjes met de ter- reinproeven, voor haar bestaande uit 60 M. hard- loopen binnen 118 sec., hoogspringen 0,80 M vèrspringen 2,50 M. en bal werpen 15 M Dank zij de goede regeling liep alles vlot van stapel, wat ook gezegd mag worden van de zaalproeven. die vanmorgen door de jongens worden afge werkt. Van hen werd geëischt een voldoende uit voering van oefeningen aan klimpalen, schuine ladder en wandrek, en een boksprong. Van hun belangstelling gaven reeds blijk de heer, Boes, wethouder van Onderwijs, en de hee- ren Peizelman en Warnier, chefs resp. van de afdeclingen Onderwijs en Lichamelijke Op voeding. Vanmiddag waren de jongens aan de beurt op het terrein. Voor hen golden hier de eisehen- 80 M. hardloopen binnen 14.3 sec., vèrspringen 3 M„ hoogspringen 0.90 M. en balwerpe.n 30 M. De meisjes verwerkten in de zalen oefeningen aan wandrek, ringen en ladder, en een vrije oefening. Voor alle jongens en meisjes gelden dus 8 eisehen. Is er van deze 8 oefeningen hoogsten één onvoldoende, dan wordt reeds vandaag het .•aardigheidsdiploma uitgereikt. Bovendien ont- angen alle deelnemenden een sportboekje. Het woord is aan Aurel: Wat nog het minst ver moeit, dat is de arbeid. EDEGO HAARLEM, Henley Autobanden 40 korting (er bestaan geen betere). MOTORBANDEN 50% korting. (Adv. ingez. Med.) Haardendiefstal nog niet opgehelderd. In hooger beroep twee jaar geëischt. Twee H;m rsummers, een kaashandelaar en een slager stonden Donderdag terecht voor de Amsterdamsche rechtbank, omdat zij er van worden verdacht in den nacht van 10 op 11 Februari te hebben ingebroken in de haardenfabriek „Interna" te Hilversum, waar den volgenden dag vijf haarden werden ver mist. Den dag na de Inbraak hield de recherche de twee mannen aan. Zij ontkenden hardnek kig, wel hadden zij des avonds laat een auto gehuurd, wel waren zij in den nacht van Hilversum via Amsterdam naar IJmuiden ge reden en wel werd er 'n stukje papier in den auto gevonden van het soort, waarin de haarden worden verpakt, maarvan dief stal of Inbraak wisten zij niets. De eigenaar van de fabriek had den kaashandelaar, die dicht bij de fabriek woont, op verdachte wijze in de buurt zien rondscharrelen. De auto was van binnen licht beschadigd, toen zij haar bij den verhuurder terugbrachten. De verdachten hadden ook daar een verkla ring voor: ..wij zijn 's avonds laat met een ijsmachine die gereparerd moest wc-rden, naar Amserdam gereden. De reparatie-inrich ting was al gesloten en ik ben toen doorge reden naar IJmuiden om daar eenige kazen te brengen. Een agent te IJmuiden, die de auto ln het nachtelijk uur verdacht vond, had even ge- keker. maar van kazen had hij niets ge zien. De moeder van den kaashandelaar en zijn broer kwamen vertellen, dat de man uit Hil versum dien nacht was gekomen om kaas te brengen. De broer had de kazen aangepakt. De officier van justitie eischte tegen beide verdachten twee jaar gevangenisstraf. De verdedigers hielden uitvoerige pleidooien waarin zij betoogden, dat tegen geen van beide verdachten eenig bewijs geleverd was. Er zijn misschien enkele vreemde omstandig heden doch dat kunnen evengoed toevallig heden zijn Mr. van Haastert, verdediger van den slager vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling van der. vernachte welk verzoek de rechtbank in willigde. De kaashandelaar bleef in hechte nis. Vonnis 8 Jul: HET DRAMA IN DE C^XINEF ATENSTR A AT. De toestand van den heer G.. die in den nacht van Woensdag op Donderdag in zijn woning aan de Caninefatenstraat in een zenuwaanval zijn vrouw en dochtertje om het leven heeft ge bracht en daarna een poging tot zelfmoord deed, was hedenmorgen minder goed. De teraardebestelling van de beide slachtof fers zal plaats hebben a.s. Maandagmorgen op de begraafplaats aan den Vergierdeweg. Het ver trek van het St. Elisabeths Gasthuis is bepaald op 's morgens ongeveer tien uur. is&'E enorme stapels brieven, die da gelijks op Groentjes in Haarlem's Dagblad binnenkomen, zijn het beste bewijs, hoe goed zij gelezen worden. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. De Bloemendaalsche raad besluit f 500 sub sidie aan de H. O. V. te geven. 6 De Heemstecdsche raad spreekt over de Woningtoestanden. 6 BINNENLAND. De enthousiaste ontvangst van Koningin Wil helmina en Koning Leopold in Luik. 3 De Eerste Kamer is nog met de behandeling der Indische begrooting bezig. 3 BUITENLAND. De hoop op redding van de 26 aehtergeble- venen op de Amerikaansche duikboot „Squalus" is opgegeven. 5 De Britsche regeering beeft het ontwerp voor een drievoudig verbond gisteren aan Pa rijs voorgelegd. 5 Bij een nieuw Japansch bombardement op Tsjocnking zijn 1000 dooden gevallen. 5 ARTIKELEN, enz. J. B. Schuil over „De Spooktrein". 2 Ben van Eysselstejjn: Van officieele en onof- ficieele feesten. 3 v. H.: „Je kunt 't toch niet meenemen". 6 H. H.: Leonardo da Vinei en zijn machines 9 Voor de Jeugd u I)c Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1