WITTOP KONING OM PINKSTERDAGEN TE DOEN SLAGEN HdoIL AGENDA. STIENS, Gierstraat 27 ECHTE WALES ANTHRACIET De Spooktrein. OPENING ZUIDERBAD V R IJ D S G 26 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 2 De Ijsventers te Ilaarlem krijgen thans een vast basisloon. Regeling werkt .bevredigend. In het orgaan „Sociale Zaken" schrijft de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, de heer S. C. de Haas van Dorsser omtrent de hier ter stede getroffen regeling voor de ijsventers, het volgende: Hoe meer het gebruik van ijs toeneemt, in des te meer gemeenten komen de steunorga- nen te staan voor de vraag welk standpunt het beste kan worden ingenomen met be trekking tot hen, die in den zomer hun kost verdienen met het venten van consumptieijs. De ei-varing in tal van gemeenten heeft ge leerd, dat de ijscofabrikanten het meest voe len voor een handelsovereenkomst met de ven ters in dien zin, dat de laatsten niet op loon, doch uitsluitend op provisie van den verkoop in hun dienst zijn. Het gevolg hiervan is, dat in geval de venters in een week te weinig heb ben verdiend om in het onderhoud van zich en van hun gezin te voorzien, zij zich wen den tot het steunorgaan om een toeslag op hun verdiensten. Hierdoor wordt de bedrijfsrisico van de ijsco fabrikanten vrijwel geheel afgewenteld op de gemeenschap. Deze onbevredigende toestand is voor het Departement van Sociale Zaken het vorig jaar aanleiding geweest te bepalendat, als gesteunde werkloozen met ijs gaan venten, zij van het zelfde oogenblik af niet meer voor steun volgens de steunregeling in aanmerking komen, ook niet voor aanvullenden steun (als gedeeltelijk werkloozen) en dat zij, na afloop van het ijsseizoen eventueeli weer in de steun verleening kunnen worden opgenomen: ijs- venten-op-zichzelf maakt een gesteunde niet ongeschikt voor de steunregeling, ook niet ge schikt, maar deze arbeid wordt als buiten de steunregeling vallende gezien en behandeld. Als een ijsventer dus, gedurende den tijd, dat hij uit den werkloozen steun is, tijdelijk hulp behoeft, dan zal die door Maatschappe lijk Hulpbetoon moeten worden verstrekt. Om de bezwaren welke aan dezen gang van zaken verbonden zijn zooveel mogelijk te on dervangen, verdient het aanbeveling, dat de ijsventers in loondienst worden aangenomen eventueel met een minimum loon. met daar boven een zeker percentage van den verkoop. Bij onderhandelingen welke te Haarlem ge voerd zijn met de fabrikanten en de ijsventers is het gelukt overeenstemming te bereiken, op deze basis, dat venters alleen in dienst gaan tegen een basisloon van f 8 per week, met bo vendien 25 pet. provisie van den verkoop bo ven dertig gulden. Hierdoor vallen zij uiter aard onder de sociale wetten, terwijl zij ook slechts bij de week kunnen worden opgezegd. Het gemeentebestuur verleent nu alleen vergunning voor het venten bij die fabrikan ten, die zich aan deze voorwaarden houden, waartoe zij zich schriftelijk verbonden heb- Door een en ander is reeds bereikt, dat niet iedere fabrikant, maar ongelimiteerd venters op de straat brengt. Het vaste loon, dat onder alle omstandigheden moet worden betaald is hiervoor een goede rem. Om onre delijke concurrentie nog meer tegen te gaan, wordt door het gemeentebestuur het aantal ventvergunning voor iederen fabrikant be paald in verhouding tot het aantal venters, dat hij de laatste jaren op de straat had. Hierdoor wordt voorkomen, dat tengevolge van het veel te groote aantal straatverkoo- pers de opbrengst voor eiken venter zoo gering wordt dat zij zich niet zonder bijsteun kun nen redden. En dit laatste dient zooveel mo gelijk te worden tegengegaan. De resultaten van deze regeling, die thans nog maar enkele weken werkt is zeer bevredi gend: alle vrijgezellen kunnen al dadelijk met hun (grond-(loon rondkomen, terwijl, doordat in goede weken soms al niet onbelangrijk meel is verdiend dan het vaste loon in veel min der gevallen dan zulks andere jaren het 6®val was. de noodzakelijkheid is voorkomen dat nog even door Maatschappelijk Hulpbetoon moest worden bijgesprongen. NED. STICHTING „WERKGEMEENSCHAP WERKEND NEDERLAND". Naar wij vernemen is Woensdagavond alhier definitief besloten tot oprichting van de Neder- Iandsche Slichting „Werkgemeenschap Werkend Nederland" over te gaan. 'n Glas wijn of 'n borrel verhogen de gezelligheid en brengen '11 feestelijke sfeer. Twee belangrijke factoren om de Pinkster dagen te doen slagen. 'n goed glas wijn 'n beste borrel - ^CVq.Lo'U 4,Co bekende winkels (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 26 MEI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tentoonstelling „Vrije Tijd". Frans Hals Theater: .,'t Zit in de lucht", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Penny brengt uit komst" en „Als de maan schijnt in Kentucky" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Je kunt 't toch met meenemen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Nina, het Indianenkind". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 MEI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tentoonstelling „Vrije Tijd". Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Eeuwfeest Spoorweg Haarlem- Amsterdam. En van de „Camera Obscura". De Commissie voor de Eeuwfeestviering van den Spoorweg Haarlem-Amsterdam en van de „Camera Obscura" heeft thans de plannen voor de Eeuwfeestviering in haar geheel be sproken. Teneinde werkzaamheden te kunnen verdee- len heeft de hoofdcommissie de volgende com missies in het leven geroepen en wel: Commissie voor financiön: J. J. Swens, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., mr. Th. Wester- woudt, C. S. Th. van Gink; Commissie voor Tentoonstelling en Tooneel: Mr. A. Beets, A. G. Boes, G. D. Gratama, J. L. Tadema; Commissie voor Propaganda: C. S. Th. van Ginlc, Ph. A. Mees, Herman Moerkerk, G. M. Nieuwenhuis, Robert Peereboom, Leo Speet, S. Staal; Commissie voor Vervoer en Verkeer: ir. W. J. Burgersdijk, A. van Driel, ir. M. H. Maas, ir. Ott de Vries, E. H. Tenekinck; De commissie voor den Optocht zal onder voorzitterschap van jhr. dr. J. C. Mollerus ar beiden. terwijl als artistiek leider daarvan zal optreden de heer Herman Moerkerk. Leden van de administratieve commissie voor den optocht zijn de heeren H. F. Boot, J. L. Bouwer en C. S. Th. van Gink. De heeren Herman Moerkerk, D. J. van El- linckhuijsen en B. Engelenberg vormen de or ganisatie-commissie voor den optocht. Commissie voor het Oud-Hollandsche Markt plein: J. L. Bouwer, C. S. Th. van Gink, ir. M. H. Maas, J. L. Tadema. E. H. Tencbinck. De verschillende commissies beginnen thans met haar arbeid, die in vele gevallen niet ge makkelijk zal zijn, daar men dit as. eeuwfeest op waardige wijze in Haarlem wil vieren. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON EN VRIJSTELLING VAN ZEGELWET. B. en W. der gemeente Haarlem hebben eeni- gen tijd geleden aan den Minister van Finan ciën een brief gericht, waarin de aandacht voor het volgende werd gevraagd: Ter uitvoering van art. 28 der Armenwet pleegt de dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon, alhier, aan hen, die als gevolg van een eco nomische crisis, of van welke andere omstan digheid ook, steun behoeven, aldan niet-perio- dieke uitkeeringen of rentelooze voorschotten te verstrekken, garanties of borgstellingen af te geven (in de gevallen bijvoorbeeld waarin voor het aanvaarden van een betrekking zekerheids telling wordt verlangd), voorwerpen in bruik leen te geven enz. Te dezer zake worden veelvuldig de volgende overeenkomsten gesloten: cessies van vorderingen, aandeelen in na latenschappen enz. b. fiduciaire eigendomsoverdracht van in boedels of andere voorwerpen (z.g. brouwerij- contract): c. bruikleeningen van voorwerpen. d. borgstellingen en garanties van derden, tot zekerheid van door den dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon verstrekte rentelooze voor schotten en de desbetreffende schuldbekentenis sen. Van deze overeenkomsten worden schriftelijk bewijsstukken opgemaakt, waarbij uiteraard op de bepalingen der zegelwet 1917 dient te wor den gelet. B. en W. hebben den Minister ge vraagd of deze bewijsstukken vallen onder art, 32 4e der Zegelwet 1917. zoodat zij vrij van zegel zijn, als zijnde opgemaakt ter voldoening aan- of uitvoering van wetten en algemeene maatregelen van bestuur, houdende voorschrif ten van staatszorg en staatstoezicht en van wetten, regelende onderwerpen van publiek recht. De ontvanger de registratie en successie te Haarlem is van meening, dat deze vrijstelling op gemelde bewijsstukken niet van toepassing is. Op dit schrijven werd van den minister een antwoord ontvangen waarin deze bewindsman o.a. zegt: Alle stukken, welke worden opgemaakt in rechtstreeksch verband met het verleenen van ondersteuning aan de in art. 28 der Armenwet omschreven personen deelen in de vrijstelling van art. 32 No. 4 der Zegelwet. Dientengevolge acht ik de in uw brief opge somde stukken in de daarbij genoemde omstan digheden vrij van zegel. PERSONALIA. Te Rotterdam is aan de Nederl. Handels Hoo- geschool geslaagd voor het candidaats examen economische wetenschappen: mej. C. Timmer- haus van Abcoude, wonende te Heemstede. KERKGEBOUW DER EVANGELISCHE BROEDERGEMEENTE. Het gerestaureerde Kerkgebouw der Evangel. Broedergemeente. Parklaan 34, zal den len Pinksterdag (28 Mei) weer in gebruik geno men worden. Des voorm. half elf is er gods dienstoefening, (Holiandsch) met koorzang. 's Namiddags drie uur zal een liturgische dienst gehouden worden, met koor- en solo zang. Afgevaardigden en vrienden der Broe dergemeente van Haarlem, Amsterdam en Zeist zullen een kort woord spreken. Er zal gecollecteerd worden ten bate van de repa- ratie-onkosten. J. ELLES f Woensdag is na een kortstondige ziekte over leden, in den ouderdom van 54 jaar, de heer J. Elles, hoofdinspecteur bij Openbare Werken alhier. De heer Elles was eerst opzichter bij Openbare Werken te Leiden. In 1912 kwam hij bij O. W. te Haarlem als opzichter, daarna was hij eenige jaren opzichter bij het Pompstation van de Duin waterleiding. In 1916 kwam hij weer bij O. W. terug, nog als opzichter. In 1924 werd hij inspec teur en in 1931 hoofdinspecteur. De heer Elles bewoog zich meer op admini stratief gebied; hij was werkzaam bij stadsuit breiding en gemeente-eigendommen en toonde zich steeds een zeer bekwaam ambtenaar. Vroeger was hij lid van het college van col lectanten van de Ned. Herv. Kerk alhier en ook lid van het Kiescollege. Thans hoorde de heer Elles tot de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, waar hij diaken was en penningmeester van het wijkbestuur van Overveen en A er denhout der Ned. Herv. Gemeente. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 27 Mei a.s. te 1.30 uur op de Alg. Be graafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal. BLOEMISTPATROONS-VEREENIGING. De Bloemist-Patroonsvereeniging voor Haar lem en omstreken houdt een vergadering op Dinsdag 30 Mei a.s. in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat. Op de agenda komen o.a. de volgende pun ten voor: Voorstel van het bestuur tot uitbreiding met 2 leden en eventueel verkiezing van 2 nieuwe bestuursleden wegens de snelle uitbreiding van het ledental. Benoeming afgevaardigde naar een lande lijke vergadering van den Kring Bloemist- Hoveniers. ZEISS-PERI vTST LEVERT U (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor- genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, zelfde temperatuur, meest matige wind uit Noordelijke rich tingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 60 F. Laagste hedennacht 55 F. Hoogste heden 56 F. Het gebied van hoogen luchtdruk over Fin land trok snel in beteekenis af. De scheidings lijn tusschen de koele luchtmassa op den Oceaan en de Britsche eilanden en de warmere lucht over het vasteland van West-Europa verplaatste zich iets naar het Oosten en ligt vanmorgen over Zweden. Denemarken West-Duitschland. Tengevolge hiervan is het in ons land wat koeler geworden en nam de bewolking tijdelijk toe. Ook over België en Noord-Frankrijk is de bewolking toegenomen, terwijl het weer in Zuid- en Midden-Frankrijk nog zeer fraai is. Over Duitschland bleef de luchtdruk betrekkelijk laag. In Noord-Duïtsch- land werd het iets warmer. Over het Zuiden ligt een geïsoleerd gebied van koude lucht, dat zich Zuidwaarts verplaatst naar Italië. Hon garije en den Balkan. In dit gebied valt hier en daar nog al wat regen. Op den Oceaan ont wikkelen zich nieuwe storingen, die zich in Noordoostelijke richtingen bewegen en den luchtdruk op de Britsche eilanden doen dalen. Zij brengen reeds regen op de Faroer en in Schotland. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 10.34 uur: n.m. 23.11 uur. Strand berijdbaar van 15.3021.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevailendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Tijdelijk allerlaagste prijzen van 2.— afm. 22/35 o.a. a 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. D. Kooiman bedankt. Het Vrijz. Dem. lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de heer D. Kooiman, oud burgemeester van Purmerend en oud-lid der Tweede Kamer, zal per 1 Juli bedanken als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, in verband met zijn benoeming tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordholland's Noor derkwartier. De heer Kooiman zal zich geheel aan dit ambt wijden. Hij heeft de eerste plaats aanvaard op de lijst van den V. D. Bond voor de gemeenteraadsverkiezingen te Purmerend, zoo dat hij daar blijft wonen. De heer Kooiman is tweemaal lid van het col lege van Gedeputeerde Staten geweest. Tijdens de onderbreking was hij lid van de Tweede Kamer. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt in de plaats van den heer Kooiman Mr. M. Slingenberg tot lid van het col lege van Ged. Staten te kiezen. SYNAGOGEDIEN STEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrij dag avonddienst te 8 uur. Ochtenddienst 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.03 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen 's avonds te 7.30 uur. Zondag 's avonds te 7.15 uur. De Middag- en Avonddienst op de Werkda gen, alsmede Talmoed Torah, werden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. POST- EN TELEGRAAFDIENST OP DE PINKSTERDAGEN. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem deelt mede, dat de dienst op den lsten Pinksterdag geheel zal worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den 2en Pinksterdag is de openstelling van het hoofdkantoor geregeld als op Zondagen, met dien verstande, dat van 8.30 u.9.30 u. tevens gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aan- geteekende stukken. Op den 2en Pinksterdag zal één brief- en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd in de morgenuren. In de eerstgenoemde bestelling zullen ook aangeteekende stukken worden opge nomen. In verband daarmede wordt op dien dag géén gelegenheid gegeven tot het afhalen van gewone correspondentie uitgezonderd aan bus rechthouders. De openstelling van de bijkantoren Bloemen daal, Overveen, en Heemstede, van de hulp kantoren Bennebroek, Santpoort-dorp, Sant poort Station en Spaarndam, is op den 2en Pinksterdag gelijk aan die op Zondagen. In genoemde plaatsen alsmede te Aerdenhout, zal óók één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren plaats vinden. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat het poststation Vogelenzang en alle postagentschappen zijn op de beide Pinkster dagen gesloten. Spoedige beslissing over het lot van liet kabinet-Colijn Een beschouwing in het anti-revolutionnaire orgaan „De Standaard" over het heengaan van den minister van financiën lijkt een bevesti ging te geven van de meening. dat dr. Oolijn het in feite met zijn partijgenoot mr. De Wilde eens is, en zijn aanblijven slechts beteekent, dat hij nog een laatste poging wil wagen het kabinet terug te krijgen op den weg van een soiled financieel beheer, waarvan het door katholiek dringen was afgeweken. Een analyse van de begrootingssituatie voor 1940 en van de te verwachten nieuwe uitgaven leidt het blad tot de conclusie „dat het voor den heer De Wilde ten slotte ging over de nor men voor het financieel beleid, ook al werd de beslissing daaromtrent genomen bij een be paalde concrete aangelegenheid waarbij ze ker gedacht kan worden aan de nieuwe uit gaven voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid en al is deze op zichzelf genomen niet van de allergrootste orde. Zij was echter voor hem in het kader van het geheel en van de tegenwoordige omstan digheden van groote, ja van doorslaande be teekenis. Daarom zijn wij van oordeel, dat het feit. of de feiten, welke tot zijn ontslagaanvra ge hebben geleid, niet kunnen worden geba gatelliseerd. maar wijzen op een zeer ernstig meeningsverschil over een hoogst belangrijke aangelegenheid in den boezem van het kabinet, waarbij dit zich een gedragslijn koos, welke voor den minister van Financiën geen andere keuze liet". Men heeft de vraag gesteld: moet, nu de mi nister van Financiën alleen is weggegaan, wor den aangenomen, dat hij voor het door hem voorgestane beleid geen medestanders meer vond? Moet met name worden aangenomen, dat dr. Colijn het niet met hem eens was? Al kan op deze vragen, bij gebrek aan be trouwbare gegevens thans geen afdoend ant woord worden gegeven, voor een bevestigende beantwoording daarvan zijn o.i. geen gronden aanwezig. Uit het feit, dat de minister van Financiën alleen ontslag heeft gevraagd, kan niet wor den afgeleid, dat hij alleen stond in het kabi net. Verschillende factoren kunnen hebben veroorzaakt, dat ambtgenooten, die het met hem eens waren, hun portefeuilles niet, of nog niet ter beschikking hebben gesteld. Het regeeringscommuniqué deelt mede. dat dr. Colijn als minister van Financiën ad inte rim zal trachten, de taak, welke ook de heer De Wilde zich voor oogen had gesteld, te ver vullen. Dit kan beteekenen, dat hij die taak op een andere wijze dan de heer De Wilde meent te moeten en te kunnen vervullen, maar het kan ook beteekenen, dat hij het met hem za kelijk eens was en is, maar op dat oogenblik nog geen genoegzame reden aanwezig achtte, om ontheffing uit zijn ambt te vragen en van oordeel is dat, alvorens de beslissing omtrent zijn al of niet aanblijven kan vallen, het,re sultaat van den thans door hem ondernomen arbeid moet worden afgewacht. Hoe dit ook zij, daaromtrent kan heden geen stellig en positief uitsluitsel worden gegeven. Nadere officieele mededeelingen, of nieuwe ge beurtenissen, zullen ons moeten leeren, hoe het precies is en wat uit de slot-alinea van het regeeringscommuniqué moet worden afgeleid. Zoolang de feiten dit niet in het licht stellen, weigeren wij, gelet op het geheele verleden van dr. Colijn, te gelooven aan een zakelijk ver schil in zienswijze over het financieel beleid tusschen dr. Colijn en mr. De Wilde, dat den laatste tot heengaan noopte, en den eerste tot het overnemen van diens taak". UITSLAG VERKOOPING. Uitslag der verkooping gehouden in het Verkooplokaal Notarishuis op Donderdag avond. Het woonhuis met erf te Bloemendaal aan de Platanenlaan no. l, groot 2 Aren, 23 Cen tiaren. f 5250. H. Staal qq. Het Huis en erf te Haarlem aan de Een- drachtstraat no. 29, groot 67 Centiaren, f 2500. Een huis en erf gelegen te Haarlem aan de Bloemertsteeg no. 5, groot 67 centiaren. f 1100. H. J. van Goor qq. Een Heerenhuis met tuin gelegen te Haar lem aan de Oranjekade no. 3, groot 1 are, 72 Centiaren. f 4500, T. Bruyn Pzn. Het pakhuis met afzonderlijk opgaande bo venwoning en erf gelegen te Haarlem aan de Scheepmakersdijk 110. 51 zwart en rood, groot 32 centiaren. f 1575 D. Koel qq. Een Huis en erf te Haarlem aan de Dr. Schaepmanstraat no. 41, groot 1 are, 7 cen tiaren. f 3510, G. M. Assenderp qq. Een Huis en erf te Haarlem aan de Dr. Schaepmanstraat no. 43, groot 1 are, 7 cen tiaren. f 3500 R. v. d. Wagen. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Dr. Schaepmanstraat no. 45 zwart en rood, groot 2 aren. 13 centiaren. f 6825. G. M. van Assenderp. Drie huizen en erven te Haarlem aan de Dr. Schhaepmanstraat no. 53, groot 1 are 8 centiaren. Dr. Schaepmanstraat no. 55, groot 1 are 8 centiaren en Dr. Schaepmanstraat no. 57, groot 1 are, 7 centiaren. Gecombineerd f 10655. W. Hoek qq. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Kleine Houtstraat no. 39 zwart en rood te Haarlem, groot 1 are, 30 centiaren, f 5520. Opgehouden. Het Heerenhuis met schuur, erf en tuin te Bloemendaal aan de Iepenlaan no. 96, groot 3 aren 80 centiaren, f 7500, J. W. Kleinlein. Een Heerenhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning, tuin en erf te Haarlem aan de Nieuwe Gracht no. 86 zwart en rood, groot 2 aren, 32 centiaren, f 8000. J. Slabber qq. Een Huis met erf en tuin te Haarlem aan de Soutmanstraat 31, groot 88 centiaren, f 2775, J. H. Turkenburg qq. Een winkelhuis met bovenwoning te Haarlem aan de Korte Houtstraat no. 2 en een pakhuis met bovenwoning aan de Korte Annastraat no. 1. samen 72 centiaren, f 2375 C. J. J. Jacques qq. Een Huis te Haarlem aan de Gasthuisstraat no. 30, groot 28 centiaren, f 445 W. Treksel. Een Huis en erf te Haarlem aan de Roos- veldstraat no. 58, groot 88 centiaren, f 3325. D. J. Zuurendonk qq. ONTVANGSTEN TEN STADHUIZE. B. en W. zullen officieel ten Stadhuize ont vangen op Donderdag 1 Juni 1939 des namid dags om 2 uur deelnemers aan het alhier te houden congres voor de Coöperatieve-Groot- handelsvereeniging De Handelskamer Haka G. A. en op Vrijdag 9 Juni 1939 des voormid dags om HV2 uur de deelnemers aan de door den Nederlandschen Bond van Makelaars al hier te houden algemeene vergadering. HET TOONEEL NIEUW LEVEN. Hoe dikwijls heb ik nu al meegegriezeld, als de spoorktrein voorbij het stationnetje te Fal-Vale daverde, sinds ik hem voor het eerst 'n tiental jaar geleden bij Het Hofstad Too neel heb gezien. Het blijft altijd één der beste thrillers, die uit Amerika naar hier zijn overgewaaid en de geschiedenis van dezen Spooktrein heeft al heel wat menschen de stuipen op het lijf ge jaagd, maar ook hartelijk doen lachen tevens. De Geheel-Onthouders Tooneel Vereeniging „Nieuw Leven" had het stuk voor haar slot- voorstelling gekozen en zij hoeft er geen spijt van te hebben, want het is uitstekende opvoering egworden. Er zat spanning in, of om met den voorzitter, den heer Vellinga te spreken, sensatie. De heer F. H. van der Schaaf, die dit maal de regie voerde, heeft het spel volkomen op deze „sensatie" afgestemd en ook de uiterlijke dingen zooals het voorbij daveren van den spooktrein, het dichtklappen van luiken, het openwaaien van deuren gelukten alle uit stekend. De heer Van der Schaaf heeft er dan ook eer mee ingelegd en Nieuw Leven kan met voldoening op deze slot-voorstelling terugzien. De rollen zaten er bij allen goed in, zoodat in vlot tempo en zonder haperingen gespeeld werd. Dit maakte reeds dadelijk een prettigen indruk. De wachtkamer van het afgelegen stationnetje was precies, zooals wij haar van vroeger kenden en het spel was suggestief genoeg om ons in de vereischte griezelsfeer te brengen. De beste spelers waren gisteren Rie van Esch, mevrouw Rademaker en de heer Van der Schaaf. Rie van Escli speelde Julia Price romantisch geladen en liet zich dus in deze rol van een nieuwen kant kennen. Zij had den ge- ëxalteerden toon in II uitstekend te pakken en zij speelde met een overgave, als of zij midden in het oude melodrama stond, wat in dit stuk zeer zeker verantwoord was. Een merkwaardig knap stukje haalde zij uit aan het slot van II, toen zij achterover van de tafel in de armen van de heeren viel. Mijn compliment! Dat was wer kelijk 'n staaltje van durf. Mevrouw Rademaker was allervermakelijlcst als Miss Bourne, de oude juffrouw met haar pa pegaai. Zij typeerde deze zenuwachtige dame kostelijk en was vooral komisch in haar scène, waarin zij het cognacfleschje leeg drinkt. Ook haar gilletjes gelukten best. De heer Van der Schaaf had veel pleizier van zijn detective, die den onnoozele speelt. Hij wist de rol aldoor komisch te houden en haalde den lach telkens uit de zaal zonder in clownerie te vervallen. De paren Wenthrop en Murdock kwamen in hun verscheidenheid goed tot hun recht. Vooral de dames speelden bun rollen vlot en met verve. De haltechef was uitstekend gegrimeerd en deed zijn verhaal in I lang niet slecht. De handlan ger van Julia had misschien nog wai scherper getypeerd kunnen worden, maar over het geheel was het toch een alleraardigste opvoering «f een zeer gelukkig slot van het seizoen. J. B. SCRLriu, OPLEIDING Diploma Engelsche Handelseorr. op Practischen Grondslag 10.— per 3 maanden. Br. onder no. 1594 bur. v.d. blad FLINKE NOODHULP gevr., v. d. en n., van 1 Juni tot pl.m. 1 Sept., v. g. g. v. Hoog loon, goed kunn. koken. Aanm. Zaterdagavond tusschen 7—8.30 uur: Mr. Cornelis»iraat 28 rd. Net Meisje gevr., 15 a 16 j., van 8.30—3 uur. Mevr. BOER, v. Dortstr. 82 rd. Banketbakkerij SANDIJCK, Soendaplein, vraagt banketbakkersleerling Gevraagd JONGEMAN 18-22 j. in bezit van rijbewijs. Slikker'f Service Station en Garagebedr. Heerenweg 23 C, H'stede. Aan melden tusschen 6 en 7 uur. Gevr. aankomend metaaldraaier N.V. HILARIUS, N. Spaarne. Alle belastingzaken accountancy, inrichten en bij houden van boeken FaHeerkens Thijssen en Burdori Wilsonsplein 15 Tel. 17166 Te huur gevraagd een groote en een kleinere GESTOFF. KAMER aan den Rijksstraatweg, dade lijk bij Jan Gijzenkade. Br. met inl. onder 110. 1592 bur. v. d. bl. Godesia Geijser te koop z. g. a. n. 27.50. Haard 250 M3. cap. ƒ40. Turenne haard 30. Haardkachel f 25. Kampersingel 42, Tel. 16009 Jongm. zoekt ZIT-SLAAPK. m. pr. pension. Omg. stat.', str. w. Br. no. 1591 bur. van dit blad LAMSVLEES Lamslappen met been..p.p. 0.25 Lamscarbonade p.p. 0.30 Lamsgehaktp.p. 0.30 Lamslappen zonder been0.45 Lamsrollade 0.45 Lamsvet 0.35 3 pond Gehakt, half om 0.80 Leverworst p.p. 0.25 Rookworstp.p. 0.50 D. SCHOUTSEN Schagchelstraat 4 Tel. 13474 WEGENS MOBILISATIE-DIENSTPLICHT TE KOOP SPECIAALZAAK in Brandkasten, Sloten, Sleutels en rep., in groote plaats in Noord-Holland. Spoed ge- wenscht. Brieven onder nr. 1590 aan het Bureau van dit Blad. ZATERDAG 27 51 EI a.s. om 1 uur n.m, van de Gem. Zee- en Zonnebadinrichting ZANDVOORT ZUID BOULEVARD Telef. 2062 De meest moderne badinrichting ter plaatse. Groot Windbeschut Zonnebadterras. Rijwielstalling. LAGE TARIEVEN

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2