FABER C. ANDERSEN GARAGE RABO KLEINE HOUTSTRAAT 10 - Tel. 12896 uw VOETEN V R IJ D A G 26 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD '4 ifaot Jluste VetUuut zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 27 MEI 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. Ill: Keulen 8,00; Radio P. T. T. Nord 10.20: Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Ned. Brussel 2.50; Keulen 4.20; Ned. Brussel 5.50; Radio P. T. T. Nord 6.05; Fransch Brussel 6.20; Ned. Brussel 7.20; Keulen 7.50; Fransch Brus sel 8.35; Parijs Radio 10.50; Keulen 10.55. Progr. IV: Ned. Brussel 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P. T. T. Nord 9.30; Diversen 9.50; London Regional 10.35; Droitwich 11.50: London Regional 12.35; London Regional 2.20: London Regional 6 50: Droitwich 7.20. Progr. V: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramoi'oonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000, overlijden f 400. verlies van een hand, voet of oog f 200, beide leden van een duim f 100, één lid van een duim f 50, alle leden van een wijsvinger 60, één of twee leden van een wijsvinger f 25, alle leden van een anderen vinger f 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk 30, enkelbreuk f 15, pols breuk f 15 Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. JCuut li uycuidelen? 1i}ilt li uxandeCen? laat SadP ba Xl behandelen CHR. HAARL. JEUGDKAMP. ARROND. RECHTBANK. Inbreker maakte in IJmuiden goede buit. Officier eischt VA jaar gevangenisstraf. Twee diefstallen waren een 25-jarigen IJmui- denaar, die gistermorgen voor de Rechtbank te rechtstond, ten laste gelegd. Ten eerste had hij op 7 April ingebroken bij een fruithandelaar. De buit was niet gering. Twee horloges, verschillende andere sieraden, een geldkistje met f 30, een geldtasch met f 30 en nog de inhoud van een beugeltasch en van de toonbankladen werden door den inbreker mee genomen. Deze diefstal werd door den ver dachte bekend. De andere diefstal evenwel; het lichten van een muntgasmeter in den zomer van 1938 werd door den verdachte hardnekkig ont kend. Een juffrouw, die eenige huizen van de woning woonde waar was ingebroken had echter iemand met een sleutel bij de deur van het be wuste huis gezien. Ze was toen voor een raam pje gaan kijken en had den verdachte herkent. Pres.: Lette u dien nacht speciaal op? Get.: Ja, de politie had me verzocht eens uit te kijken want er werden herhaaldelijk munt gasmeters in den omtrek gelicht. De juffrouw, bij wie was ingebroken had den eersten dag na de inbraak niets ontdekt. Pas twee dagen later waren zij en haar man tot de conclusie gekomen, dat de muntgasmeter waar 2;/. centstukken en dubbeltjes in waren gestopt, geleegd was. Een gasfitter verklaarde dat er 32A cent uit den meter was gehaald. De Officier merkte in zijn requisitoir op, dat er twee diefstallen aan den verdachte ten laste zijn gelegd; waarschijnlijk is dit echter slechts één greep uit een lange reeks. Herhaalde malen is de verdachte gezien nabij de plaats waar diefstallen zijn gepleegd. Het bewijs van den eersten diefstal is duidelijk, de verdachte be kent dit ook. Ook het lichten van den muntgas meter achtte de Officier echter bewezen en hij eischte daarom l'A jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. K. A. F. J. Pliester meende dat men zakelijk moet blijven en zich moet be palen tot de ten laste legging. Het heeft geen zin om te trachten den verdachte ook nog andere diefstallen in de schoenen te schuiven als men niet de positieve bewijzen daarvan heeft. Er is geen voldoende bewijs geleverd om den ver dachte te kunnen veroordeelen voor het lichten van den muntmeter. De andere diefstal heeft de verdachte uit armoede gedaan. Daarom verzocht de verdediger de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) AANWINSTEN. GODSDIENST JESUS le Nacoréen; par un amateur. GETUIGENIS, Het, der Christelijke kerk voor zoover te Lambeth vertegenwoordigd; ency cliek, resoluties en rapporten van de Lam- beth-conferentie. BENDER. Kerk en staat. HODGSON en HAMILTON. Hoe te bidden. HUIZENGA. Het echtpaar Stam, de martelaren van Miaosheo (China).. OPVOEDING. MANNIN. Gezond verstand gezonde kinderen. HUISVLIJTBINNENHUISSPELEN. YATES. De jonge electricien. SCHAUB. Bridge 2 dln. 1. Het bieden. 2. Het spelen KUNST GERSON. Philips Koninck. MIEDEMA. Odilon Redon en Albrecht Dürer. GOMBOSI. Palma Vecchio. SCHöNAL. Perzische tapijten. AARDRIJKS- LAND- EN VOLKENKUNDE. PARIS: (par Hourticq). KUYLE. Rond een blauw meer. DöHRING. Siam. NEDERL. en i. h. NEDERL. VERT. ROINLANS. HARTOG, DE. Oompje Owadi. LAST. De laatste waarheid. MATTHYS. Een spook op zolder. SMITH. Mcnschen om mij heen. (Adv. ingez. Medj Jubileum bij Stork Hijsch. Men schrijft ons: Zoo was het dan gisteren 40 jaar geleden, dat Jan Thomasson in dienst trad van Gebrs. Stork Co., bij de nieuwe afdeeling, die in wording was voor het fabriceeren van hijsch- en transportinrichtingen. Thomasson is' daardoor dus de eerste werkman die in dienst trad voor de Hijschafdeeling; wel waren al reeds eenige beambten en werklieden voor de afdeeling werkzaam, maar die waren van de Machine fabriek overgeplaatst naar het nieuwe bedrijf. Vermeldenswaard is in dit verband wel, dat wijlen de heer C. F. Stork, toen hij Thomas son in dienst nam, de opmerking maakte of hij liever ijzermot wilde worden dan zooals eigen lijk de geheele familie in het bouwbedrijf zijn bestaan te vinden. Is het dan niet begrijpelijk, dat onze nationale driekleur al vroeg in den ochtend vroolijk op het hoofdkantoor wapper de. Om 9.30 uur verscheen de jubilaris verge zeld van zijn echtgenoote en zoon en eenige familieleden in de daartoe feestelijk versierde koffiekamer, waar inmiddels directie en col lega's waren samengekomen. Nadat mevrouw Thomasson een bloemen hulde was aangeboden, nam de heer Borren het woord. Hij heette allereerst den jubilaris en de ver dere aanwezigen hartelijk welkom, om daarna de groote verdiensten van den jubilaris naar voren te brengen. Spreker herinnerde er aan dat de jubilaris op bijkans 15-jarigen leeftijd in dienst kwam; hij was de eerste vijf jaren werkzaam in de draaierij en kwam daarna op de teekenzaal. Op de teekenzaal heeft hij zich dermate opgewerkt, dat hij thans sedert eenige jaren als chef van de afdeeling kraanconstruc- ties werkzaam is. „Zijn goede eigenschappen kent u allen, zijn toewijding en hart voor de fabriek, zijn liefde voor zijn werk. Ook is hij bekend om zijn welwillendheid steeds kennis bij te brengen aan jongeren. Buiten de fabriek Is hij een goed lid van de gemeenschap. Als leeraar van de fabrieksschool is hij ook steeds bereid zijn tijd beschikbaar te stellen. Hij was ook lid van den kern der technische beambten, en had steeds veel belangstelling voor de so ciale belangen van de beambten. Zijn loopbaan- kan voor allen als een voorbeeld gesteld wor den. Persoonlijk heeft spreker de beste herin neringen aan de orettige samenwerking in de afgeloopen 20 jaren. Na ook tot mevrouw Thomasson nog eenige hartelijke woorden te hebben gericht, bood de heer Borren den jubilaris het traditioneele ca deau, een gouden horloge met envelop met in houd aan. Daarna nam de heer Holgen het woord. Spreker zeide dat de heer Borren reeds veel goeds gezegd had namens de N.V., en dat hij dus een zuiver persoonlijk woord tot den jubi laris wilde richten. Hij bracht daarbij vooral (Adv. Ingez. Med.) £be Jffcivte J&emeermin H. naar voren het eerlijke oordeel van den jubi laris, dat steeds op nauwkeurige overweging gebaseerd is. Dag en nacht hebt u klaar ge staan uw hulp te geven, de verhouding was steeds een vriendschappelijke, en steeds kon ik op uw hulp en steun rekenen. Na deze woor den bood spreker den jubilaris het eerste deel van een encyclopaedie aan. Hierna sprak de heer Marks namens de col lega's. Spreker zeide den jubilaris te hebben leeren kennen als een prettigen medewerker, die steeds de vraagbaak was voor velen, terwijl vooral de jongeren veel van zijn juist inzicht geprofiteerd hebben. Na deze woorden werd een gouden horlogeketting en een vaas met bloemen aangeboden. Ten slotte sprak nog een der leerlingen van de fabrieks-avondschool, die den jubilaris dank bracht voor alles wat hij voor de leerlingen gedaan heeft. Namens de geheele klas werd een zilveren vulpotlood overhandigd. Hierop heeft de jubilaris directie, collega's en leerlingen bedankt voor de hartelijke woorden en stoffelijke blijken van belangstelling, waar door hij wel zeer verrast was. Hij sprak den wensch uit, dat de prettige samenwerking ook in de toekomst bestendigd mag blijven. Nadat allen gelegenheid hadden gekregen den jubilaris en zijn familie geluk te wenschen en de aanwezigen een verfrissching en een rookertje waren aangeboden, vertrok de jubi laris met zijn familie, nadat de heer Borren hun verder nog een prettigen dag had toe- gewenscht, weder huiswaarts. Wesseling opent vandaag. Laat de poffertjes niet koud worden! Er is vandaag goed nieuws voor ac poffertjes liefhebbers(sters) van Haarlem en omstreken! Wesseling is vanmiddag geopend. Eigenlijk konden we met deze korte mede- deeling volstaan. Wie Wesseling zegt denkt aan poffertjes en voelt een vreemd verlangen in. zijn maag, dat niet eer gestild is voor hij achter een portie mèt zit. Dat mèt is vanille. Als u rum wenscht moet u dat apert zeggen. Poffertjes, om van de wafelen maar niet te spreken, is een van de weinige lekkernijen, die ook de heeren der schepping met een gerust hard kunnen eten zonder voor onmannelijke zoetekauwers te wor den aangezien. Het gerucht gaat zelfs dat een bekend Haarlem's zwemmer bijzonder op pof fertjes is verzot. U weet het dus lezers, ge kunt u trouwe gade of toekomstige trouwe gade gerust voor een bezoek bij Wesseling uitnoodigen. Die uitnoodigïng zal zeker gaarne worden aanvaard- Hei adres weet u: Groote Houtstraat 176 bij de Houtbrug. De poffertjes wachten u. Laat ze niet te lang wachten. Anders zijn ze straks koud. En koude poffertjesZeg later nooit, dat ik u niet bijtijds gewaarschuwd heb. Ook dit jaar zal het Chr. Haarl. Jeugdkamp weer haar tenten opslaan op den bij uitstek voor kampeeren geschikten Hellendoornschen berg. Prachtig gelegen te midden van bosch en hei met een wijd uitzicht over de omgeving. Hoewel de kampen eigenlijk georganiseerd worden voor leden der jeugdvereenigingen, bie den zij nog wel voldoende ruimte voor niet- leden. Het kamp voor jongens (van 11 jaar af) is van 2229 Juli. Hoofdleider: Ds. H. J. van Heerden te Deaemsvaart. Het kamp voor meisjes (van 12 jaar af) is van 31 Juli—7 Augustus. Hoofdleidster mej. E. van Markesteijn. Ainstleven. Productie hooger dan cenïg jaar tevoren. Volgens het jaarverslag over 1938 was de ontwikkeling der zaken zeer bevredigend. Aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten 40.817.375.10, de grootste productie, die tot nu toe in eenig jaar werd verkregen. Het verze kerde bedrag ging vooruit met 27.634.976.20 (v. j. met 20.904.552.90), waardoor dit op 31 December 1938 een bedrag van 218.070.975.20 bereikte. Het totale premie-inkomen bedroeg 9.334.427.49 iv. j. 8.426.434.15». bestaande uit 5.222.309.98 aan termijnpremiën (vorig jaar 4.618.871.30) en 4.112.227,51 aan koopsom men <v. j. 3.807.562.85). De netto-ontvangst aan renten en huren ver tegenwoordigt een bedrag van 2,753.766,51 (v. j. f 2.523 556.89). De premiereserve, eigen risico, wijst aan het einde van het boekjaar een bedrag aan van 59.658.867.- (v. j. f 54.379.248.—). De Winst- en Verliesrekening geeft een netto winst te zien van 634.033.38 (v. j. 437.370.67). Uit de winst wordt in de Extra Reserve 345.047.40 en in de Reserve voor afschrijving op hypotheken 7.795.72 gestort. Voorts wordt opnieuw een Reserve voor uitbreiding van 100.000 gevormd. De vrije reserves der Maatschappij bestaan uit: een Extra-Reserve van f 2.837.702.98, een Reserve voor afschrijving op hypotheken van 50.000 en een Reserve voor uitbreiding van 100.000.—, zijnde te zamen 2.987.702.98. welk bedrag met het Maatschappelijk Kapitaal van 2.000.000 als een extra-waarborg voor de ver zekerden mag worden beschouwd. Uit de winst wordt aan de aandeelhouders op hun verplichte stortingen een dividend van 25 uitgekeerd, terwijl op de onverplichte stor tingen een rente van 4.46 pCt. wordt vergoed, gerekend over den termijn, gedurende welken zij in 1938 in het bezit der Maatschappij waren. Het werk bij het Kenaupark te Haarlem. V——„,i u bataalt du» nW (Adv. Ingez. Med.) Alleen het jongste prinsesje viel uit den toen. Die had haar tuintje heelemaal rond gemaakt, net als de zon. En daarin liet zij alleen roode bloemen groeien. Zij was een zeer bijzonder meisje, stil en in zichzelf gekeerd en terwijl haar zusjes haar tuintjes versierden met de wonderlijke dingen, die van gestrande schepen afkomstig waren, wilde zij alleen maar een marmeren beeldje in haar tuintje zetten. Het was uit zuiver witte steen gehouwen en stelde een knaap voor. Dit beeldje was bij een schipbreuk op den zeebodem terecht gekomen en door de prinsesjes direct ontdekt. .(Wordt vervolgd). Vrees voor onwelriekendheid van het water. De gemeente Haarlem is zooals men weet begonnen met de uitvoering van de groote ver- keersverbetering bij het Kenaupark en den Verspronckweg. Daar worden ter vervanging van de Schoterbrug, die verkeerd ligt, twee nieuwe bruggen gebouwd, die het verkeer op dat punt in veel betere banen zullen leiden. Voor den bouw der bruggen was het natuur lijk noodig den Schotersingel af te dammen. Ook al vlot het werk naar wensch het is toch wel zeker, dat deze afdamming den geheelen zomer zal gehandhaafd moeten worden. Daardoor is de vrees gewettigd, dat het de zen zomer in die omgeving niet al te frisch zal rieken. Toen wij een deskundige daarnaar vroegen, werd de gegrondheid van die vrees toegegeven. Vooral kan warm weer in Juni een ongunstige invloed uitoefenen, omdat dan de omstandigheden voor het rottingsproces van het vuil in de wateren het gunstigst is. Maar zoo liet hij er op volgen er is niets aan te doen. Er kunnen eenmaal hier geen brug gen zonder afdamming van het water gebouwd worden. Zou zoo vroegen wij het mogelijk zijn door chemische stoffen in het water te gooien, de biologische reiniging te bevorderen? Het antwoord was: Ik vrees, dat men daar voor zeer groote hoeveelheden chemische stof fen zou moeten gebruiken, maar misschien zou het inderdaad mogelijk blijken om op die manier de stank te verminderen. Maar men moet de vrees voor stank niet overdrijven. Er is namelijk reden te veronderstellen, dat het op dat gedeelte van den Schotersingel nu niet veel erger zal zijn dan in vroegere jaren. Vroe gere onderzoekingen hebben namelijk aange toond, dat als Rijnland in Spaarndam spuide, er wel een flinke strooming in het Spaarne. de Leidschevaart en de Nieuwe Gracht werd waargenomen, maar in den Schoten- en Klop persingel slechts weinig. Dat komt blijkbaar door de vele bochten die deze singels maken. Dit feit geeft grond om te vermoeden, dat. de toestand in den Schotersingel niet zooveel on gunstiger zal worden, ook al liggen er nu de dammen bij het Kenaupark. De verkiezingsreclame. Niet kalken op straat. In verband met de a.s. verkiezing van de leden van den raad dezer gemeente wordt van officieele zijde medegedeeld, dat schilderen van verkiezingspropaganda op het straat oppervlak niet zal worden toegestaan, evenmin als het aanplakken van verkiezingsbiljetten op gemeente-eigendommen. Derhalve wordt herinnerd aan het bepaalde in de artikelen 51 en 51bis der algemeene Politieverordening, lui dende: Art. 51. „Het is aan een ieder, tenzij daartoe gerechtigd, verboden: a. bekendmakingen, let ters of teekens te plaatsen, te bevestigen, te schilderen of aan te brengen op eens anders eigendommen, openbare gebouwen, openbare wegen, walkanten, aanplakborden of zuilen: b. op wettige wijze gedane bekendmakingen af te scheuren, onleesbaar te maken of te be schadigen". Art. 51bis. „Het is verboden zich tusschcn zonsondergang en des voormiddags 7 uur op den openbaren weg te bevinden met eenig aanplakbiljet, eenig plakmiddel, eenig plakge- reedschap, teer, krijt, kalk of eenige andere kleurstof of verfstof. Dit verbod is niet van toepassing, wanneer wordt aangetoond, dat genoemde voorwerpen of stoffen niet zijn gebezigd, noch bestemd voor handelingen, welke ingevolge het bepaal de in art. 51 zijn verboden". Binnen enkele dagen zullen op 13 plaatsen in de stad borden worden geplaatst, waarop ten aanzien van elke der ingediende candida- tenlijsten gelegenheid zal zijn tot het aan plakken van aanbevelingsbiljetten op het vak, waarvan het nummer overeenstemt met dat der candidatenlijst. nog geen Advocaat... 't Moot een verseh ei zijn - zoo versch als de Nederlandsche eieren, waarvan Oud advocaat maakt. Den heelen dag speelden ze in de groote zalen van het slot, waai" echte bloemen uit de muren groeiden. Werden de ramen van barn steen hier opengezet, dan zwommen de visschen naar binnen, net als bij ons de zwaluwen naar binnen vliegen, wanneer wij de ramen openzetten. De visechen zwommen recht op de prinsesjes af, a*en uit hun hand en liet zich zelfs aaien. Ieder der prinsesjes had in den tuin een eigen stukje grond, waar zij naar hartelust moch ten graven en planten. Zoo had de een van haar tuintje een wal- vteeh gemaakt, terwijl een andere zuster meer sobik had in het maken van een zeemeermin.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6