Banduaati mtakï mU peteed vaat het semen. Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 26 MEI 1939 H A A R E E M'S DAGBLAD 13 Als de natuur begint te herleven en zich in een nieuw frisch kleed gaat steken, willen de menschen blijkbaar niet achterblijven. Overal wordt naar den schoonmaakboender en de verfkwast gegrepen en zoowel binnen als buiten begint men alles zooveel mogelijk op te frisschen en te verfraaien. In Zand- voort en waarschijnlijk ook in andere badplaatsen komt deze neiging wel zeer sterk tot uiting. De verhuurders van gemeubileerde wonin- gingen en de pensionhouders zijn meestal het eerst gereed. De eigenaars van hotels, amusementsbedrijven en de strandpachters, die met-Pinuksteren de eerste groote stroom bezoekers verwachten, hebben iets meer tijd, doch dit nemt niet weg, dat ook hier alle zeilen bijgezet moeten worden om op tijd klaar te zijn. Door de verschillende belangrijke evene menten, die door het uitstekende werk van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer op til zijn, is de bedrijvigheid ln Zandvoort dit jaar nog grooter dan anders. Niet alleen door particulieren en zaken- menschen, ook door de gemeente wordt met voortvarendheid gewerkt. Met de asphal- teering van de Zandvoortschelaan is men reeds eenigen tijd gereed. Aan de fietspaden wordt de laatste hand gelegd en ook de wan delpaden zullen zeker voor de Pinksterdagen begaanbaar zijn. Ook de verlenging en asphalteering van de Dr. Gerkestraat is zoo goed als klaar, zocdat het verkeer met de Pinksterdagen reeds langs dezen weg geleid kan worden. Het circuit waarop den 3en Juni de auto-races gehouden zullen worden nadert snel zijn voltooiing en de dagen na Pink steren zal men kunnen gebruiken om de noodige veiligheidsmaatregelen voor de rijders speciaal in de bochten, aan te brengen. Hetzelfde is 't geval met het Groot Bad huis. In Februari j.l. ging dit over in handen van een nieuwe directie, die het hotel met Pinksteren wenschte te openen. De theaterzaal, waar gedurende het seizoen aan „elk wat wils" geboden wordt, is grondig gerestaureerd en van een geheel nieuwe ver lichting voorzien. De smaakvolle inrichting de versiering met vaste planten en de mooie verlichting in den achterwand, scheppen hier een bijzondere sfeer. In de bar, die voorzien ies van een speciale eiken betimmering, valt onmiddellijk de eigenaardige lichtbron, die gemaakt werd om een balk van de Lutine, op. De rotonde is geheel verbouwd tot dan cing in oud-Franschen stijl. Ook de groote eetzaal, de recreatiezaal en hotelkamers werden geheel gemoderniseerd. Binnen een jaar een pier? Nog werd ons medegedeeld, dat de plannen voor het bouwen van een pier geheel gereed lagen en hoogstwaarschijnlijk binnen een jaar zouden uitgevoerd worden. Nog is men niet geheel gereed; oclk het terras wacht nog op moderniseering, doch wie met de Pinksterdagen het Groot Badhuis be zoekt, zal verstelt staan, wat hier in zoo kor ten tijd werd gepresteerd. Niet alleen in het Groot-Badhuis, ock in Modern aan het Stationsplein wordt onder hoogen druk ge werkt. Ook deze inrichting wordt geheel ge moderniseerd. De meubileering, de beschilde ring en de verlichting worden geperfectio neerd, met het doel een gezellige, doch geen mondaine sfeer te scheppen. Gedurende de Pinksterdagen treden hier de Ramblers op onder leiding van Theo Uden Masman, terwijl voor het seizoen contracten zijn afgesloten met verschillende Hollandsche cabaretartisten van naam. Op den hoek van den Hoogeweg en het Bad huisplein is verder een geheel nieuwe zaak verrezen, die zeker voorziet in de behoefte van een eenvoudig doch goed hotel-restaurant in dit gedeelte van het dorp. Vooral na den arcadebouw onder het Groot-Badhuis, waar door het voetgangersverkeer mer langs den Hoogeweg wordt geleid, zal ..Zeezicht" zeker de aandacht van het publiek trekken. Zoo wordt er aan alle kanten van het dorp nog hard gewerkt om alles voor de komende feestdagen in orde te brengen. Een verblijdend teeken is het, dat er den laatsten tijd zeer veel wordt verhuurd tegen behoorlijke prijzen. De algemeene indruk is. dat het komende seizoen als het weer niet al te slecht is wel goed zal worden en men schrijft dit in de eerste plaats aan het werk van de V.V.V. toe, die niets heeft nagelaten om Zandvoort in het middelpunt van de al gemeene belangstelling te plaatsen. OUDERRAAD. Wegens het aftreden van den heer Dingsdag is de heer Herreburgh tot waarnemend secre taris van den Ouderraad benoemd. DE S.D.A.P. EN DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Donderdag I Juni spreekt de heer M. A. Rei- nalda uit Haarlem, in Ons Huis over de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. De heer Frans Nienhuys zal dezen avond met declamatie op luisteren. HAARLEMMERMEER Kind verdronken. Schipper haalde het lijk op. De politie te Hoofddorp werd telefonisch medegedeeld, dat zich bij den Bennebroeker- dijk nabij Bennebroek een verdrinkingsonge val had voorgedaan, Een schipper varende in de Ringvaart langs den dijk had n.l. een kind uit het water opgehaald, dat reeds bleek te zijn overleden. Bij onderzoek bleek het een kind te zijn van den landarbeider K. wonende aan den Bennebroekerdijk. Zeer vermoedelijk heeft het kind aan den waterkant gespeeld en is hierbii tewater geraakt en verdronken Het stoffelijk overschot werd naar de ouderlijke woning ge bracht. nadat Dr. Bult uit Hoofddorp den dood had geconstateerd. Meisje gedood door vrachtauto. Niemand zag het ongeluk. Donderdag heeft te Hoofddorp een doodelijk ongeval plaats gehad, n.l. op het hoekpunt StationswegManegelaan. Op dit hoekpunt woont de bottelier P. L. die voor zijn woning een vrachtauto wilde keeren. Hiertoe, reed hij achteruit naar het kruispunt toe, ten einde den zijweg in te draaien. Bij deze manoeuvre moet iets vreeselijks ge beurd zijn, dat noch door den bestuurder, noch door omwonenden is gezien. De bestuur der zag plotseling naast den trottoirband het lichaam van het 5-jarig dochtertje van den gemeentewerkman H. O. liggen, doch begreep nog niet. dat hij het kind had overreden. Hij stopte oogenblikkelijk en riep de hulp in van den dokter zoowel als van de politie. Toen Dokter Bult ter plaatse verscheen, bleek het kind reeds te zijn overleden en kon de geneesheer slechts den dood constateeren. Het is een zeldzame omstandigheid dat dit tragisch ongeval door niemand is opgemerkt. Wel ver klaarde één der getuigen het meisje op het troittoir te hebben zien loopen, terwijl de vrachtauto achteruit reed; doch een aanrij ding had deze getuige niet gezien. Op welke wijze het ongeval dus heeft plaats gehad, staat nog niet vast. De politie heeft het lijkje van het slachtoffer en de vrachtauto in beslag genomen ten einde de beslissing van den Officier van Justitie af te wachten. Zeer begrijpelijk bracht dit ongeval groote consternatie teweeg, vooral daar het gebeurde plaats had in de onmiddellijke nabijheid van de ouderlijke woning van het slachtoffer. BLOEMEN DAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. C. G. KruijerKaptein, d., M. J. A. FrenckenMulkens, z., S. Boterbloem Treur, d., A. J. D. LohmanWeller, z., F. Bui- me rTulp, z., E. van RiessenLipke, z. Ondertrouwd; H. W. Willemse en H. A. Droogleever. C. M. Hoogkamer en J. M. War merdam. J. Sluiter en W. A. Terweij. F. Kruger en M. A. Visser. W. L. Nederstigt en M. J. Sprokkelenburg. Getrouwd: C. H. Willemse en J. G. Rol. J. F. Chr. van Abs en J. Oosterling. J. A. Zandee en I. Terweij. D. P. Rezelman en E. H. Kroon. C. Guldemond en A. de Borst. R. H. Pos en M. A. Backer. J. M. Hankel en G. J. Mudde. J. Olk en M. A. Iselhorst. Overleden: E. Vriens 75 j„ C. E. Laan 71 j., echtgenoote van W. Middelhoven. W. Boeré 61 j. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Door het Hoofdstembureau werd de numme ring van de lijsten voor de *a.s. gemeente raadsverkiezing als volgt vastgesteld. 1. R.K. Staatspartij. 2. Lib. Staatspartij. 3. S. D. A. P. 4. Chr. Historische Unie. 5. Vrijz. Demoeraten. 6. Chr. Dem. Unie. 7. Anti-Rev. partij. HILLECOM DEMONSTRATIIE E.H.B.O. Evenals andere jaren organiseert de E.H.B.O, Woensdagavond a.s. op het Stations-emplace ment een groote openbare demonstratie. Voor het eerst zal hierbij medewerken een groep le den der Kruisvaart van St.-Joseph. VERKOOPING. Donderdagavond had de verkooping bij op bod plaats van het burgerwoonhuis met erf en tuin, Weeresteinstraat 73, groot 1 Are 54 c.A. Hoogste bieder f 3125. Donderdag a.s. SANTPOORT STICHTING „VRIENDEN VAN OUD- SANTPOORT". Gisteravond werd in het Stations-Koffiehuis an den heer Klauwers een propaganda-avond gehouden voor bovengenoemde stichting. On danks het vergevorderde jaargetijde mocht de belangstelling alleszins bevredigend heeten. Nadat Dr. Meindert de Groot een welkomst woord had gesproken, deelde hij mede, dat het moeilijk is om van de oudste geschiedenis van Santpoort iets te weten te komen. Wat vóór de Middeleeuwen hier bestaan heeft, daarvan we ten we vrijwel niets. Romeinsche schrijvers mel den van „de landen boven den Rijn" niets en na deze schrijvers komt er voor eenige eeuwen een leegte in de historie. Zelfs Melis Stoke noemt den naam Santpoort nog niet. Een ander schrij ver, Johannes de Beka, noemt wel de plaats Sanden, doch of dit Santpoort beteekent, weten we niet. Juist, omdat we zoo weinig uit boeken enz. weten, moet elk onderzoek, dat op een andere wijze „licht in de duisternis" kan brengen, toe gejuicht worden. Daarom zijn de opgravingen op „Duin en Kruidberg" voor de geschiedenis onzer plaats van veel belang, al wil spr. niet ontken nen, dat wat tot dusver gevonden is, niet geheel aan de verwachtingen beantwoord heeft. Maar toch kan uit de gevonden scherven, pot jes steenen, fundamenten geconcludeerd worden dat daar eeuwenlang een uitgebreide intensieve bewoning is geweest. Het oude Santpoort heeft dus vermoedelijk westelijker gelegen dan het huidige. Hierna vertoonde de heer Visser achtereen volgens eenige scherven van aardewerk uit de eerste eeuw na Christus, een steenen beitel, een prachtige aarden bloempot, een spinsteentje, aarden kannen, de eerste versieringen met lood- glazuur, speerpunten enz. Keurige lantaarn plaatjes, vervaardigd door den heer Meyer, be wezen hierbij goede diensten Na den heer Visser vertelde de heer Visse aan de hand van lantaarnplaatjes, vervaardigd van de oudste prentbriefkaarten en foto's van de Jan Gyzenvaart, tal van interessante bijzonder heden over dit deel onzer gemeente. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawler: 100 Horn Rif IJM 155 f 990 Logger: KW 45 f680. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Hoop IJM 46. Vangst: 10 m. tarbot, 4t m schol en tongschar. 10 m schelvisch. 60 m braadschelvisch, 5 m. radio, 40 m. kabeljauw en gul, 15 m. wijting en makreel, 20 m. wolf en poon, totaal 200 m.. benevens 200 st. stijve kabel jauw en 1 steur MARKTBERICHTEN. IJMUIDEN 26 April 1939 Tarbot 6454 cent per K.G. Tong 6550 cent per K.G. Heilbot 82 cent per K.G. Groote schol f 20 per 50 K.G. Middel schol f 14 per 50 K.G. Zetschol f 14—f 12 per 50 K.G. Kleinschol f 13f 5 per 50 K.G. Bot f 12—f2,80 per 50 K.G. Schar f 5—f 2.30 per 50 K.G. Tongschar f 1611 per 50 K.G. Poontjes f3.40f 1,50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 14 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 12f 10,50 per 50 K.G. Kleine gul f 5,20 per 50 K.G. Wijting f 8,50—f 2,20 per 50 K.G. Makreel f6—f4.70 per 50 K.G. Kabeljauw £229 per 125 K.G. Leng f 0.840,60 per stuk Koolvisch f 0,25 per stuk Collecte voor Bethesda Sarepta. En voor Meer en Bosch. Zaterdag 27 Mei wordt hier ter stede een collecte gehouden voor Bethesda Sarepta te Haarlem en voor Meer en Bosch te Heemstede. Dringend bevelen wij deze collecte in de aan dacht onzer stadgenooten aan, Het is bekend welk een zegenrijke arbeid in beide inrichtingen wordt verricht en ook: hoeveel kosten daarmee gepaard gaan! Het bestuur verwacht Zaterdag gaarne milde gaven! Koopt allen een bloempje! VOORBEURS TE AMSTERDAM. Nieuwe factoren die voor den wisselhandel va n belang konden worden geacht, hebben zich niet voorgedaan en de markt had heden morgen dan ook een zeer kalm verloop, waarbij geen groote veranderingen vielen waar te nemen. Hoewel ook morgenochtend de wissel markt geopend zal zijn, deden de naderende vacantiedagen hun invloed reeds gevoelen, en slechts de noodzakelijke transacties werden tot uitvoering gebracht. Voor koersschomme lingen van beteekenis was tijdens de ochtend uren dan ook geen ruimte. De prijzen welke vernomen waren voor Britsche ponden 8.71 V2 8.72, voor dollars 1.86 1/81.86 1/4, voor Fransche francs 4.93 1/44.93 3 4, voor Belga's 31.6331.72, voor Zwitsersche francs 41.91 41.95, voor Duitsche marken 74.6574.75. Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld wa ren goed prijshoudend en bedongen resp. 27 3/8 en circa 30. De Scandinavische devie zen waren weinig veranderd. De effectenhandel op de niet-officieele vroegbeurs was van klein proporties. De stem ming was prijshoudend zonder groote ver anderingen. Koninklijken waren vast gestemd. Amerikaansche fondsen waren eerder aan den gedrukten kant. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.71 3/8 Berlijn 74.67»/2 Parijs 4.93 1/8 Brussel 31.69 Zwitserland 41.92a o New York 1.86 1/8 12.uur. Londen 8.71 3/4 Berlijn 74.70 Parijs 4.931/2 Brussel 31.70 Zwitserland 41.93 Kopenhagen 38.90 Stockholm 44,90 Oslo 43.80 New York 1.86 3/16 Italië: vrije lire 9.35: reislire 9.00, bank papier 6.50. lis reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) 450-jarig jubileum Gasthuisliofje. Feestelijke herdenking en autotocht. HAARLEM Donderdag. Hedenochtend was het in de Barrevoete- straat een gezellige drukte. Het bekende Gast huishofje was in feestgewaad en de bewoon sters in feeststemming. Geen wonder, want dit mooie Hofje vierde zijn 450-jarig bestaan. Te half elf kwamen de Regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis, die tevens Regenten van het Hofje zijn, met hun auto's de bewoonsters afhalen voor een rijtoer. Met glundere, van genoegen stralende ge zichten, ietwat onwennig door de groote be langstelling die er voor dit feest in de Barre- voetestraat en omgeving bestond, stapten de oudjes in. Even werd er hier en daar gekiekt en eenige oogenblikken later ging de feestelijke stoet op weg naar het Provinciaal landgoed Johanna's Hoeve te Castricum. Daar werd koffie gedronken en daarna onder gezelligen kout geluncht. In opgewekte stemming ging het daarna door het schoone Kennemerland. Veel werd er gezien en genoten door de oude vrouwtjes, die zelden in de gelegenheid zijn. zooveel tegelijk te zien. Des namiddags werd de stoet in de Barre - voetestraat weer ontbonden en konden èn de Regenten èn de oudjes op een gezellige en ge slaagde feestviering terugzien. Hedenavond wordt het Hofje, dat met z'n witte huisjes en roode daken, omzoomd door een gazon met tulpen, bloemen en heesters, zoo mooi uitkomt, door schijnwerpers verlicht, hetwelk een fantastisch gezicht zal opleveren Ongetwijfeld zullen vele Haarlemmers een kijkje nemen. Talrijke vlaggen waren in de omgeving uit gestoken, waaruit het medeleven met de .hof- ïe-sbewoonsters" bleek. Kloppartij in ijssalon te Amsterdam. Woensdagavond om tien uur zijn in een ijssalon in de Rijnstraat nabij het Daniël Willinkplein te Amsterdam ernstige onge regeldheden voorgevallen. ïn de ijssalon. bevond zich een dertigtal personen. Op een gegeven oogenblik ont stond in de salon een woordenwisseling welke een twistgesprek werd, dat in een vechtpartij ontaardde. Van buiten drong daarop een groep van twintig mannen binnen, die tafels en stoe len omver wierpen en het glaswerk stuk sloegen. Bij de uitroepen, waarmee deze Inval ge paard ging werd het woord ..Jood" gebezigd De aanwezigen werden met boksbeugels en gummistokken mishandeld, ten gevolge waar Canute, of Knud. in de 11e eeuw Koning van Engeland en Dene marken, wist voor zijn onderdanen vrijen door tocht te bedingen door de landen, welke zij moesten passeeren op hun pelgrimstocht naar Rome. Het document, dat hun te dien eindt werd verstrekt, kan worden beschouwd als voorlooper van ons te genwoordige paspoort. Aulus Gellius, een schrijver die in de le eeuw leefde, liet mede- deelingen na over een openbare leeszaal in Ti- voli, waar schrifturen ter inzage lagen en ook konden worden mede genomen naar huis dc eerste inrichting van dien aard, welke in de geschiedenis bekend is. van zij verschillende kleine wonden aan het hoofd kregen. Een bezoekster kreeg een tafel tegen het hoofd, waardoor zij een lichte her senschudding opliep. De Geneeskundige Dienst vervoerde haar naar huis. Op aanwijzing van getuigen hield de politie een tiental personen aan. De aangehoudenen erkenden langs de ijssalon te zijn gekomen, doch zij ontkenden aan de kloppartij te heb ben deelgenomen. Daartegenover staan verklaringen van ge tuigen, die hen herkennen als behoorende tot degenen, die aan den overval hebben deelge nomen. Brand in het Maasstation te Rotterdam. ROTTERDAM. 25 Mei. Vannacht omstreeks half drie is brand uitgebroken in de woning van den restaurateur van het station Maas aan de Oosterkade alhier. Deze woning maakt deel uit van het stationscomplex en is geheel van hout opgetrokken met een steenen onderbouw. De restaurateur J. Sier, hoorde een hevigen slag en toen hij een onderzoek instelde, ervoer hij dat zijn voorkamer in lichte laaie stond. Terstond waarschuwde hij zijn echtgenoote en twee buf fetjuffrouwen, die eveneens in het huis sliepen en die in allerijl in nachtgewaad de straat op vluchtten. Men heeft het electrische net van het spoor moeten uitschakelen en eenige electrische trei nen, die voor het vertrek gereed stonden, met een locomotief wegsleepen. Te half vijf was het gevaar voor uitbreiding geweken en een uur later kon ook de motor spuit inrukken, Qmtrénf de oorzaak staat' nog niéts vast, wel. heeft de restaurateur verklaard, dat hij des na middags met terpentijn had gewerkt, de ge- heele woning welke de afsluiting vormt van het stationcomplex en acht kamers bevatte, is vol ledig uitgebrand, terwijl ook het perron schade heeft geleden. Geslaagden voor het Verkeers- examen. HAARLEM, Donderdag. Heden was de zaal van het Gem. Concert gebouw weer geheel gevuld met Haarlemsche jongens en meisjes, die het verkeersexamen met goed gevolg hadden afgelegd. Dit maai waren er zeer veel geslaagden, in totaal 1394 (1002 voor 't rijwielexamen en 392 voor 't voet gangersexamen) Des morgens kwamen ongeveer 700 jongens en meisjes in de zaal bijeen om hun speldjes in ontvangst te nemen, Des middags viel den resteerenden deze eer te beurt. Het ging zooals u zult begrijpen, In de zaal opgewekt toe. Hoofdinspecteur G. A. Drayer, penning meester, kondigde het begin van den ver- keersdag aan en zette het program uiteen. Spr. drukte de jeugd op het hart om cok in de zaal de orde te handhaven, die op straat voor veilig verkeer noodig is. De heer H. v. de Weyer, de voorzitter, feli citeerde de heele zaal. want alle aanwezigen waren geslaagd. Zelfs waren er velen die het theoretisch en 't practisch examen zonder fouten hadden afgelegd! „Zes fouten" was de grens. De voornaamste fouten, die bij dc examens gemaakt werden, waren: 39?;,der leerlingen gaf geen voldoende voor rang aan 't verkeer van rechts. 20 gaf geen duidelijk teeken. 12?; gaf het teeken te iaat. 81 hadden het examen zonder fout afgelegd Spr. dankte de leerkrachten van de scholen Het verkeersonderwijs staat in Haarlem op hoog peil. Nochtans werd 16% der leerlingen afgewezen. Deze hadden dus de grens van 6 fouten overschreden. Een gevolg van deze examens is een zeer toe te juichen hartelijke verhouding tusschen de jeugd en de politie. Spr. dankte den heer E H. Tenckinck voor zijn medewerking, de plaatselijke afdeeling „Voor veilig verkeer" en de burgers van de stad, die de examens met groote belangstelling gevolgd hebben Na deze toespraak riep hoofdinspecteur Drayer de namen der geslaagden, die geen fouten maakten af. die op het toonee! ver schenen. De commissaris van politie E. H. Tenckinck drong er bij de jeugd op aan om op straat geen fouten te maken, vooral nu de jongens en meisjes het Veilig verkeersspeldje hebben verkregen. Daarop reikte de commissaris aan de jon gens en meisjes „de verkeersbolleboozen" de extra diploma's uit, en had voor ieder een apart vriendelijk woord. Vervolgens kwamen de leerlingen en bloc, school na school, op het podium om dc speldjes in ontvangst te nemen. Door een zeer efficient systeem de scholen werden aan verscheidene, door letters onderscheiden ta feltjes geholpen werd 't geheel vlug afge werkt Hoofdinspecteur G. A Drayer vervulde tevens de rol van ceremoniemeester en zorgde ervoor dat alles ordelijk verliep Dat wil niet zeggen dat niet de noodige ruimte werd gela ten voor de uitbundige stemming van de ieugd Begeleid door een orkestje zong het ionge volkje uit volle borst vroolijke liedjes. Elke geslaagde leerling kreeg een reep cho colade. Ook op andere wijze werd 't jonge volkje getracteerd. Tot slot werd een verkeers- film van de K.N.A.C. vertoond. Begrafenis van den lieer J. P. de Klerk. HAARLEM Donderdag. Hedenmiddag om 12 uur vond op de Algem. Begraafplaats aan de Klever laan de begrafenis plaats van den heer J. P. de Klerk, in leven gemeente-ont vanger van Haarlem. Voor deze plech tigheid bestond groote belangstelling. Onder de aanwezigen merkten we op Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. burgemeester van Haarlem, de wethouders E. v. d. Wall, A. G. Boes en W. J B. v. Liemt, de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra. alle hoofden van de Haar lemsche gemeentelijke takken van dienst, oud- hoofden. ambtenaren, ir. G. Veenenbos, voorzit ter van de afdeeling Haarlem van den Natio- nalen Bond van gemeente-ambtenaren, mr. A. Beets, namens de kerkvoogden van de Ned. Her vormde Kerk. Ds. W. J. van Elden, praeses van den Kerkeraad. de heer Bocgborn, namens het Diaconiehuis, de heeren J. H. v. Leyden, P J. Overmeer, ouderlingen, Ds. M. G. Blauw, Ned. Herv. predikant te Schoten en Ds. G. J. Waar denburg, de heeren J. C. Kramer en S. Bakker namens de Diaconie, verscheidene diaconessen en vele anderen. Aan de groeve sprak Haarlem's burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Wanneer we hier aan een geopende groeve staan, aldus spr. om een menschenkind naar zijn laatste rustplaats te begeleiden en 't moment aanbreekt waarop voor 't laatst afscheid moet worden genomen voelt men hoe moeilijk of het is iemand naar waarde te herdenken wanneer men hem slechts een deel van zijn leven ge kend heeft. Op dit oogenblik past het meer het geneele teven van den overledene te herdenken, en daartoe ben ik niet in staat. Wel kan ik en ik ben er dan zeker van uit naam van velen te spreken de beteekenis herdenken, welke de overledene voor het groote corps van de Haarlemsche gemeentelijke ambtenaren gehad heeft. De positie van den overledene vormde een belangrijk deel van zijn leven. Hij vervulde zijn functie niet als iemand, die deze als dienstbe trekking nu eenmaal aanvaarden moest. Neen, hij was een ontvanger, die wist dat hij het ver trouwen, dat hem door hen, die hem aanstel den, geschonken was, waardig diende te wor den. Betrouwbaarheid en verknochtheid aan zijn ambt waren de kenmerken van dit ambtelijke leven. Als het raderwerk van de gemeente verder gaat beteekent dit niet dat de overledene uit de gedachten der ambtenaren verdwenen is. Wij staan hier als gemeentebestuur, aldus be sloot de burgemeester, met piëteit en vervuld van dankbaarheid en wij verzekeren de nabe staanden dat de herinnering aan den over ledene bij ons in hooge eerc zal worden ge houden. Namens de hoofden van dc gemeentelijke takken van dienst sprak dc heer J. A. A. Ocht- man, directeur van het Gom '•«bedrijf. Spr. schetste den overledene als een goed, eerlijk, braaf mensch. toegewijd aan ziin gemeentelijke ambt, een man van weinig woorden, met een gezond oordcel. De heer Andrea sprak namens de ambtena ren woorden van afscheid. De overledene was, aldus spr., niet alleen ontvanger, hij was ook onze vriend. Hij laat een groote ledige plaats achter in onz" Trachten. Ir. Veenenbos sprak namens de afdeeling Haarlem van den Nationnlen Bond van Ge meente-ambtenaren. Ds. H. E. Beker las voor uit den Bijbel, en schetste de verdienste van den overledene voor de Ncd. Hervormde Kerk eerst in zijn functie als collectant, toen als diaken, als bestuurder van het Diaconiehuis, doch boven al als beheerder van de Wijkvereeniging. Ds. Beker bracht dank voor al hetgeen de overle dene in zijn leven verricht had en besloot met voor te gaan in gebed. Ook namens de Gemeente-ontvangers in ge heel Nederland werd nog gesproken, waarna een zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Een schat van bloe men dekte de groeve. HAARLEM, 25 Mei. Ondertrouwd 25 Mei: A. van Oostendorp en J. H. van der Maën; G. A G. Ponjee en A. Hans; A. Singeling en C. Gouwentak; F. J. van Kampen en N. C. Verdel; J. M. Smit en A. J. van Balen; D. Willemsen en A. de Braai. Getrouwd 25 Mei: J. de Geus en M. L. de Zwaan: R. J. Ramakers en H. Spijkstra; W. F. Claus en E. Westhof; W. A. de Bruijn en L. A. van Roode; I. F. J. Bouckaert en J. Vergers C. Homan en C. J. M. Ophuijsen; P. H. Din- gemans en M. de Bas; A. Vring en M. Servaas; A. Zur Muhlen en F Woudt; G. C. Houtzager en C. Heijnerman; J. van der Pol en J. Zalm. Bevallen 22 Mei: A. P. M. Uttien—Voorvelt, z.; 23 Mei: N. Plasvan Tol, d.; 24 Mei: M H J. Sminia—Versteeg, d.; A. G. van Driel—Spits', z.; B. ScholtenBouwknecht, z.; 25 April: M. W. Roosen—Borger, 2d.; C. G. J. Woortman— Muijten, d. Overleden 22 Mei- j E. W. Meur—GieSker, 92 j„ Z. B Spaarne; W. Bogaard. 74 j.. Brandt-' straat; 23 Mei: R. Petersen. 81 j.. Jansstraat; J. P. Tigchelaar. 47 j., Kenaupark; A. Wesse- ling. 76 j.. Z. B. Spaarne: T. P. J. Breems. 72 j., Maerten van Heemskerkstraat; 24 Mel: R. M Binsbergen, 15 j., Eindenhoutstraat; J. El- les, 54 j„ Ramplaan; A. M. van Huizen—Am- ken, 81 j., Jansstraat

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7